Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 21-09-06, 19:06
epistimon Ο χρήστης epistimon δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-12-2005
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ - ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗ
Μηνύματα: 122
Προεπιλογή Το ματιασαμε...

Πριν καποιες ημερες ρωτουσα στο φορουμ εαν μπορω να βαλω σε ενα "σχεδον" κοινωνικο ενυδρειο καποια κριμπενσις που εχω και η απαντηση ηταν αρνητικη. Μαλιστα καποιοι φιλοι μιλησαν για ασυμβατοτητα των ηδη υπαρχοντων ψαριων. Λοιπον, ευτυχως που υπαρχουν και καποιοι καλοι επαγγελματιες σαν το Pet City και φροντίζουν για εμάς.
Η Ιστορια: Επηρεασμενος απο τις υποδειξεις του φορουμ, μια μερα περνουσα τυχαια εχω απο το εν λογω καταστημα και καθως ειχα χρονο είπα να χαζεψω λιγο. Δυστυχως μπηκα στον πειρασμο να παρω μερικα ψαρακια που βρηκα και ηταν πιο συμβατικα με τις υποδειξεις των μελων του φορουμ. Και η γεννοκτονια αρχισε. Στην αρχη εχασα τρια απο τα νεοαποκτηθεντα ψαρια και απο τοτε και εντος μιας εβδομαδας, αφου ολα τα ψαρια στο ενυδρειο ειναι πλεον αρρψστα πιθανοτατα με ich (αν δε με γελουν τα ματια μου και αν δεν εχουν και τιποτα αλλο), σημερα φτασαμε αισιως τα 5 ακομα θυματα. Το τελευταιο χαροπαλευει στο ενυδρειο-νοσοκομειο, απλα και μονο για να μην αποβιωσει μεσα στο κανονικο και μολυνει το νερο. Το σημερινο (ή καλυτερα να λεω το μεσημεριανο, γιατι ειχα και νυχτερινο θυμα) θυμα ειναι ενα kiss gourami που ειχα εδω και 4 μηνες στο ενυδρειο μου. Παρουσιασε ενδειξεις ich και αμεσως αρχισα θεραπεια, αλλα σημερα πλεον ολο του το σώμα ειναι σαν να εχει ματωσει, χωρις καν να έχει ουτε ενα σημαδι επιθεσης απο άλλο ψάρι.
Αγαπητοι συν-χομπιστες, ειμαι αγανακτισμενος! Δυστυχως πριν πολυ καιρο την ειχα ξαναπατησει με νεοφερτα ψάρια απο το Pet City, αλλα για κακη μου τύχη, το θυμηθηκα μόνο όταν ήταν πολύ αργα και το κακό ήδη είχε αρχίσει.
Έτσι λοιπον, θέλοντας και μή, σε λίγο καιρό έτσι όπως πάει η κατάσταση, θα μπορώ να βάλω ότι ψάρι θέλω, καθώς δε θα έχει μείνει τίποτα πια (εκτός από μια χήρα - color tetra που έχει ξεμεινει 3 χρόνια από παλιότερη σύνθεση και δεν παθαίνει τίποτα).
Ευχαριστώ και συγνώμ αν σας κούρασα
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 21-09-06, 19:13
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Δεν υπερασπιζομαι ουτε κατηγορω το συγκεκριμενο μαγαζι - το να βαλεις καινουργια ψαρια (εκτος αν ερχονται απο τσεκαρισμενο ενυδρειο φιλου - η αν τα εχεις παρακολουθησει για καιρο στο μαγαζι) σε ενυδρειο, εχει παντα το ρισκο να φερεις μεσα στο ενυδρειο αρρωστεια.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 22-09-06, 12:50
Το avatar του χρήστη Filou
Filou Ο χρήστης Filou δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-03-2006
Περιοχή: Ν. Ηράκλειο
Μηνύματα: 67
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Filou
Προεπιλογή

Κατ'αρχήν λυπαμαι για τις απωλειες σου.
Το λαθος σου ηταν οτι δεν εβαλες τα ψαρια σε ενυδρειο καραντινα για 2 εβδομαδες ( το ελαχιστο ). Εκει θα εβλεπες αν κατι δεν παει καλα. Ακομα και η καραντινα μπορει να μην αποδωσει καποιες φορες, αλλα ειναι η μονη μας προστασια.
__________________
Tένια



300λτ Thorichthys ellioti, pimelodus pictus
240λτ corydoras panda, otocinclus sp.
60 λτ καραντίνα
200λτ ?
Wenn alle zustimmen, dann stimmt etwas nicht. (=Όταν όλοι συμφωνούν, τότε κάτι δεν πάει καλά)
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 22-09-06, 17:26
epistimon Ο χρήστης epistimon δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-12-2005
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ - ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗ
Μηνύματα: 122
Προεπιλογή

εε τωρα εχω βαλει ολο το ενυδρειο σε καραντινα! μου εμειναν 9 ψαρια μονο και αλλα τοσα πεθαναν σε δυο βδομαδες. και πιστευω πως θα εχω κι αλλες... τουλαχιστον 3. Ψαρια δεν φαινονται πλεον. Τα φυτα ειναι περισσοτερα.
Ερωτηση: Για να βαλει κανεις ψαρια σε ενυδρειο πρεπει να εχει στρωμενο φιλτρο και νερο. Πως ακριβως γινεται λοιπον η διαδικασια με το ενυδρειο καραντινας? Πρεπει να εχω παντα ενα ενυδρειο να δουλευει, χωρις ψαρια? Πιστευω πως στη θεωρια ειναι καλό, αλλα στην εφαρμογη εχει καποιες ας πουμε δυσκολιες

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη epistimon : 22-09-06 στις 17:36
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 22-09-06, 17:38
Το avatar του χρήστη rita
rita Ο χρήστης rita δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: Κερατσινι
Μηνύματα: 318
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην rita
Προεπιλογή

τα κριμπενσις ειναι ακομα σε ξεχωριστο ενυδρειο??
__________________
"Μη λογομαχήσεις ποτέ με ένα βλάκα.Θα πέσεις στο επίπεδο του και θα σε νικήσει λόγω πείρας

"Το ¶ουσβιτς ξεκινά κάθε φορά που κάποιος κοιτά ένα σφαγείο και σκέφτεται: είναι απλά ζώα." ~ Θεοντoρ Αντόρνο
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 22-09-06, 18:00
pet Ο χρήστης pet δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-05-2006
Περιοχή: ιλίσια
Μηνύματα: 196
Προεπιλογή νοσοκομείο

Υπάρχει ένας πολύ πρακτικός τρόπος να στήσεις την καραντίνα σου.
έχεις ένα άδειο δοχείο που το αποθηκεύεις κάπου, όπου θέλεις, να μην το έχεις άδειο μες τα πόδια σου.
Χρειάζεσαι ακόμα Ένα φτηνό φιλτράκι (χρησιμοποιώ ένα εσωτερικό, που είχα αγοράσει με ένα ενυδρείο, και σύντομα το αντικατέστησα με ένα εξωτερικό).
Αυτό το αφήνω να δουλεύει μέσα στο ενυδρείο, (όχι ως το κύριο φίλτρο που είναι το εξωτερικό), απλά το έχω ως βοηθητικό, και κυρίως διατηρεί τη βιολογία του.

Όταν πάρεις καινούργιο ψαράκι, το βάζεις στο άδειο δοχείο (μπορεί να είναι και ένα φτηνό πλαστικό από το ΙΚΕΑ), βγάζεις και το έτοιμο στρωμένο φιλτράκι από το κυρίως ενυδρείο, και έχεις έτοιμη την καραντίνα.

Αν αντιμετωπίσεις πρόβλημα με αρρώστια, και την ξεπεράσεις, βγάζεις το φιλτράκι και το απολυμαίνεις. Έπειτα, καθαρό, το μπολιάζεις από το κανονικό σου φίλτρο, και το αφήνεις στο ενυδρείο να αναπτύξει ξανά αποικία βακτηριδίων, μέχρι την επόμενη φορά που θα χρειαστεί.

Και το ξαναγράφω για εκατομμυριοστή φορά.
ΠΑΝΤΑ ΠΑΝΤΑ ΠΑΝΤΑ ΚΑΡΑΝΤΙΝΑ
ΠΟΤΕ ΠΟΤΕ ΠΟΤΕ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ

(δε μπορώ να γίνω πιο περιγραφική, βέβαια τα έμαθες ήδη αυτά με τον άσχημο τρόπο)
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 25-09-06, 15:41
epistimon Ο χρήστης epistimon δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-12-2005
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ - ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗ
Μηνύματα: 122
Προεπιλογή

η λυση ειναι πολυ πρακτικη. Σε ευχαριστω πολυ. Εχω ήδη ένα εσωτερικο φίλτρο που δεν χρησιμοποιώ πια και παντα υπαρχει ένα παλιο πλαστικό ενυδρειο αποθηκευμενο.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 25-09-06, 23:33
Το avatar του χρήστη crazyio
crazyio Ο χρήστης crazyio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Χαλκίδα
Μηνύματα: 1.955
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην crazyio
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pet
ΠΟΤΕ ΠΟΤΕ ΠΟΤΕ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ
σωστό φυσικά αυτό αλλά αν έχεις ασθένεια σε όλα τα ψάρια (ick πχ) τι κάνεις? τα μεταφέρεις όλα σε άλλο ενυδρείο και μετά πάλι μπλούμ στο άλλο?
Γιατι δεν μπορείς να έχεις ενυδρείο -αναρωτήριο- ίδιων διαστάσεων με το κανονικό ενυδρέιο ... και ενδεχομένος να μην μπορουν να χωρέσουν όλα τα ψάρια στο ενυδρείο-νοσοκομείο ...
__________________

Ιωσάς
Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.

I guess Ill always be a soldier of fortune....
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 26-09-06, 01:49
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Καθε κανόνας έχει και τις εξαιρεσεις του.
Προφανως αν έχεις ick (οπου τα πραγματα ειναι γνωστά και σχετικα εύκολα) τοτε κανεις θεραπεία σε όλο το τανκ, είτε με αλάτι είτε με καποιο φάρμακο.

(αν και μια μεθοδος θεραπειας του ick ειναι να αλλαζεις σε ολα τα ψαρια ενυδρείο κάθε 24 ωρες... αλλα μαλλον δεν εννοεις αυτό.)
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 26-09-06, 01:59
epistimon Ο χρήστης epistimon δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-12-2005
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ - ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗ
Μηνύματα: 122
Προεπιλογή

δε νομίζω οτι υπάρχει κάποιος διατεθιμένος να μεταφέρει όλο το ζωικό βασίλειο του ενυδρείου του κάθε 24 ώρες. υπάρχουν ωραιότατοι τρόποι να κάνει θεραπεία χωρίς να περνάει ώρες ατελείωτες κηνυγώντας τα μικρά διαβολάκια με την απόχη και να τους δημιουργεί περισσότερο στρες. Μάλλον στη δική μου περίπτωση δεν είχαν κολήει μόνο ick. Οι απώλειες μου εδώ και 2-3 μέρες (μην το ματιάσω πάλι) σταμάτησαν, αλλά ήδη το μεγάλο κακό έχει ήδη γίνει και τα ψάρια πλέον που έχουν μείνει είναι δυσεύρετα ανάμεσα στα φυτά.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 26-09-06, 02:04
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Η μεθοδος θεραπειας του Ick με την εναλλαγη ενυδρειων ανα 24 ωρο εφαρμοζεται σε πιο "βιομηχανικες¨εγκαταστασεις (πχ μαζική εκτροφή) όπου οι αλλαγες ειναι πολυ εύκολες και η προσθηκη φαρμάκων/αλατιου μη επιθυμητή.
Σε φυσιολογικά ενυδρεία προφανώς και ΔΕΝ συνισταται. Σημαντικο πλεονεκτημα είναι οτι το ick θεραπευεται χωρις κανενος είδους φάρμακο...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:19.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07222 seconds with 14 queries