Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 30-11-13, 19:57  
θολουρα μικροσωματιδια ....
puntakias22
Member
Εγγραφή: 02-02-2013
Περιοχή: agio dimitrio athina
Μηνύματα: 217

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
puntakias22 Ο χρήστης puntakias22 δεν είναι συνδεδεμένος 30-11-13, 19:57
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

καλησπερα και παλι (εχω κανει και μια παρουσιαση στο ενυδρειο μου 140 λιτρα ζωοτοκα) θελω να κανω παλι ερωτηση...το ενυδρειο τρεχει περιπου 2,5 μηνες.στις αρχες ειχα λιγη αλγη και οσο παει φευγει(ειχα ριξει παραπανω απο το κανονικο λιπασμα) αλλα αυτο που δεν φευγει ειναι η θολουρα...οχι ακριβως θολουρα αλλα δεν ξερω και πως να το περιγραψω.το νερο δεν ειναι καθαρο κρυσταλινο.ενας φιλος εδω μου ειπε να αλλαξω το βαμβακι και οντως βελτιωθηκε λιγο.αλλα ολο και κατι κολυμπαει.ειδικα κομματακια απο κερατοφυλλο..γιατι ξεκολλανε??παιζει μηπως ρολο το ξυλο?(απο πετσοπ και βρασιμο εχω κανει)ισως να βγαζει λιγο κιτρινιλα.παιζουν ρολο τα φυτα?μηπως νομιζω εγω οτι εχει λογο της λιγης αλγης?μηπως ταιζω πολυ?μηπως φταιει κατι στο φιλτρο?τα σφουγγαρια 2 μπλε 2 μαυρα ειναι σαν καινουρια...εχτες παλι τα καθαρισα.στη μεση που εχω το μακαρονι πρεπει ναγεμισω το καλαθι μεχρι επανω?ολο το καλαθι γεματο τιγκα??τωρα ειναι στη μεση.δηλαδη ενα σακουλακι εχω ριξει οπως ηταν.μετα εχω και φυσαλιδες..μηπως κανουν πολυ αναταραχη?οπως και το φιλτρο?αλλα δεν νομιζω και αυτο....μηπωςεπειδη δεν εχω κανει ποτε σκουπα??αλλα και στους πρωτους 2,5 μηνες????κοιταγα τωρα στο νετ οτι δινουν κατι υγρα που λενε οτι το κανουν το νερο πεντακαθαρο κρυσταλινο.θα βοηθουσε?
Εμφανίσεις: 8095
Απάντηση με παράθεση
  #31  
Παλιά 02-12-13, 20:48
puntakias22 Ο χρήστης puntakias22 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-02-2013
Περιοχή: agio dimitrio athina
Μηνύματα: 217
Προεπιλογή

οχι ρε παιδια οι φωτο ειναι απο το δικο μου ενυδρειο!ειχα ανεβασει και παλιοτερα χωρις φυτα τοτε ηταν πεντακαθαρο....ηταν με μπολι 3 μερες.μετα με τα φυτα εγινε το μπερδεμα και το ξυλο.τεσπα απο διαφορα που ακουσα μπορει να φταει και το φιλτρο να μην εχει καλη αποδοση,jbl 250 cristalprofi 700l/h.λογικα στο δικο μου θα ηταν μια χαρα αφου ειναι 160 μεικτα αλλα ειναι παλιο το πηρα μεταχειρισμενο αλλα δουλευει κανονικα.σημερα το ελεγα στη δουλεια και ενας φιλος που ασχολιοταν παλι μου χαρισε ενα δικο του εσωτερικο.tetratec in 1000
με 1000λιτρα αν ωρα ειναι δυνατον?καλο ειναι αυτο το φιλτρο?προς το παρον τα εχω και τα 2....θα δειξει
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 03-12-13, 00:01
Το avatar του χρήστη Αντζι
Αντζι Ο χρήστης Αντζι δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-02-2013
Περιοχή: ΒΥΡΩΝΑΣ
Μηνύματα: 552
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν ενα υλικο θελει πολυ πλυσιμο, αν δεν γινει οσο πλυσιμο χρειαζεται, θα θολωνει συνεχως.
Και δεν μιλαω για απολυμανση κλπ αλλα για ξεπλυμα μεχρι αν φυγει το χωμα (αν φυγει)
Τι υλικο εχεις παρει εσυ? (μη βαλεις καμια φωτο απο αλλο ενυδρειο παλι )
Μου τον μπερδεψατε και εχει και δυσκολο μηνα ο Σπυρος!

Σπυρο ο puntakias 22 εχει ανοιξει το θεμα και οι φωτο ειναι δικες του κανονικα.Ο tm που ελεγε για την αποτομη πτωση θερμοκρασιας ειναι αλλος απλα ανεφερε και το δικο του θεμα το οποιο ομως αναλυει σε αλλο τοπικ.


Για αυτο παιδια καλο θα ειναι να μην μπερδευουμε τα θεματα γιατι και εμεις με ενα μυαλο και αυτο λειψο το χανουμε,τα κανουμε σουπα και δεν καταλαβαινουμε τι διαβαζουμε
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 03-12-13, 10:52
_tm_ Ο χρήστης _tm_ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-08-2008
Περιοχή: Χαλανδρι
Μηνύματα: 160
Προεπιλογή

συγγνωμη, αλλα ταυτιστηκα κι εγω με τη θολουρα και μετα .. παρεσυρθην!!
__________________
Τριανταφυλλος
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
θολουρα ανδρεα Αρχάριοι γλυκού νερού 5 04-02-13 18:23
Θολουρα malawimbuna Ασθένειες - Θεραπείες θαλασσινού νερού 11 22-05-09 02:13
θολουρα... sharky13 Αρχάριοι γλυκού νερού 50 22-01-09 00:46
θολουρα.............. simeon Γλυκό νερό - Γενικά 21 17-08-08 21:19
ΘΟΛΟΥΡΑ tsagod Αρχάριοι γλυκού νερού 6 01-11-07 14:20

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:44.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03583 seconds with 14 queries