Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Αλγες (Φύκη) και προβλήματα φυτών

 
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Prev Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Next
  #1  
Παλιά 14-06-16, 18:44
Το avatar του χρήστη apostolis.pan
apostolis.pan Ο χρήστης apostolis.pan δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-05-2015
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 268
Προεπιλογή κατι δεν παει καλα..

γεια σας , εχω στημενο ενα 100 λτ απο τον απρηλιο, και δεν σταθεροποιητε η κατασταση, οπως γινοτανε συνηθως σε αλλα στησιματα..
λοιπον αρχιζω..
ξεκιναει το ενυδρειο να δουλευει με 0,51w ανα λιτρο, χωρις co2 και χωρις λιπασματα με υποστρωμα φυτοχωμα.. ολα καλα.
σε καποια φαση ειπα να βαλω ενα ευκολο γρασιδακι και βαζω micranthemum..
για να το βοηθησω ειπα να βαλω 2 κομματια λεντοταινιες ακριβως απο πανω του γιατι οι τ8 ειναι ολες πισω , και δεν εχουν αμεση επαφη στο μπροστινο μερος του ενυδρειου.. εντομεταξυ εχει αρχισει να αναπτυσετε λιγη bba και λιγη τριχωειδης, και με το που τις περνω χαμπαρι ξυλονω 15w απο τις τ8 και μενω με 36w t8 +2 κομματια λεντοταινια ασπρη μπροστα. τυχαινει και ερχετε εντομεταξυ και ενα μισο excell στα χερια μου , και αποφασιζω να ριξω μια δοση για να βοηθησω στο να φυγουν οι αλγες, ριχνω 12 ml για μια φορα, εξαφανιζοντε οι αλγες στο 2ημερο, και βλεπω πρωτο συμπτωμα που δεν ειχα ξαναδει , λιγο μαυρισμενη την anubia και το micranthemum..ενω corybossa παει μια χαρα, και η πολυσπερμα την παλευει..κανω υπομονη μια εβδομαδα , και κανω αλαγη χωρις να προσθεσω excel αυτην την φορα, και βλεπω οτι αντι να επανερχοντε τα φυτα , συνεχιζουν να ειναι μαυρισμενα και γενικα οχι σε καλη κατασταση.. και περα απο αυτο αρχησε και μια "αλγη"
αν ειναι αλγη δηλαδη , στο τζαμι μπροστα μια καφετιλα σκληρη που θελει ξυστρα για να βγει οπου τετοιο πραγμα δεν ειχα ποτε..

ερωτησεις..
ευθυνετε το σκαμπανεβασμα στον φωτισμο και στο co2 και θα επανελθουν??
Να κανω αλαγες νερου συχνες μεχρι να στρωσει??
ειναι ψηλα φωσφορικα ?θα το σωσω με συχνες αλαγες νερου? να προσθεσω αντιφωσφορο?
παιζει να ειναι κυανο??
ειναι ακομα νωρις και το ενυδρειο δεν εχει σταθεροποιηθει??
πολυ αλγη ρε γαμωτο, οοκ ειχα 15w t8 παραπανω απο οτι την προιγουμενη φορα που το ειχα στισει, τα εβγαλα.. το μονο εχτρα ειναι η λεντοταινιες..
παντος ολα αυτα, περι μαυρισματων και τα λοιπα τα ειδα μετα την προσθηκη του excell.. το ξερω οτι μαλον επεσε μεγαλη δοση και επρεπε να το σπασω σε μικροτερες.. το θεμα ειναι τι κανω τωρα.
δεν θελω να εχω co2 σε αυτο το ενυδρειο, το θελω low tech..και θελω να αποφυγω λιπασματα γενικα οσο γινετε.. ειμαι αρχαριος για να μπλεξω με ισοροπιες στα θρεπτικα και τα λοιπα, με προσθηκες λιπασματων συνεχεια και τα λοιπα .. δεν ειμαι ετοιμος , ειμαι σε φαση διαβασματος ακομα.. τα φωτα σας. θα μπει και καμια φωτο, αλλα η περιγραφη μου πιστευω πως ειναι πιο κατατοπιστικη

να το αφησω να ηρεμισει το ενυδρειο με συχνες αλαγες νερου?? ας πουμε ανα 3 μερες..χωρις excell με σταθερο φωτισμο..
-------------------------
κυανοβακτυριο ΔΕΝ ειναι ευτιχως.
-------------------------
η αλγη στο τζαμι ειναι καφε οποτε, μμμαααλλον επροκειτο για την λεγομενη "καφε αλγη"
υγ. αυτην την στιγμη, δεν υπαρχει bba (η ειναι υπερβολικα λιγη) ουτε τριχωιδης! που αναφερθηκαν παραπανω.. αυτην την στιγμη υπαρχει η καφε αλγη και τα μαυρισμενα φυλα στα φυτα.. κατα τα αλλα δεν βλεπω κατι πολυ σοβαρο σε ελειψεις.
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη apostolis.pan : 14-06-16 στις 18:44 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
κατι δεν παει καλα.... kostas1980 Αρχάριοι γλυκού νερού 14 22-02-16 10:23
Κατι δεν παει καλα tass Αρχάριοι γλυκού νερού 6 01-11-09 21:02
κατι δεν παει καλα...? PANOS FRANTZIS Αρχάριοι γλυκού νερού 0 29-10-09 00:05
κατι δεν παει καλα!!! andreas213 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 4 16-03-08 15:54

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:57.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04036 seconds with 14 queries