Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 15-10-07, 09:30
Το avatar του χρήστη Filotas
Filotas Ο χρήστης Filotas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-08-2007
Περιοχή: ΚΑΣΤΟΡΙΑ
Μηνύματα: 825
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Filotas Send a message via Skype™ to Filotas
Προεπιλογή Ερώτηση για φωτισμό και λίπασμα

Καλημέρα, αν και έχω εύκολα φυτά για την ώρα είπα να τους προσφέρω κάτι περισσότερο και αγόρασα λίπασμα. Στο πετ σοπ είχε μόνο το PlantaMin της Tetra το έχετε υπόψιν σας ή όχι έιναι καλό; Μου έκανε εντύπωση οτι πρέπει, σύμφωνα με τις οδηγίες του, να το βάζω κάθε 4 εβδομάδες και μου φάνηκε λίγο μεγάλο το διάστημα. Την ποσότητα την υπολογίζουμε βάση των λίτρων της αλλαγής ή του συνολικού όγκου;
Απο φωτισμό για την ώρα έχω 2 λάμπες 15W αλλά σύντομα, την παρασκευή θα αναβαθμίσω σε 2 24W και 2 15W. Είναι επαρκής ο φωτισμός ή όχι;

Υ.Γ. Ξέχασα το ενυδρείο είναι ένα Lido120 με συνολικό όγκο νερού όπως λέει ο κατασκευαστής περίπου 120λιτρα.
Ευχαριστώ
__________________
www.kastoriacity.gr
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 15-10-07, 09:36
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Προεπιλογή

θα τα κανεις ολα με μετρο φιλε μου.σιγα-σιγα οι οποιες αλλαγες στην ρουτινα συντηρησης του ενυδρειου σου,για να μην σου ερθουν αποτομα οι αλγες....
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 15-10-07, 10:24
Το avatar του χρήστη Filotas
Filotas Ο χρήστης Filotas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-08-2007
Περιοχή: ΚΑΣΤΟΡΙΑ
Μηνύματα: 825
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Filotas Send a message via Skype™ to Filotas
Προεπιλογή

Το κατάλαβα αυτό φίλε Klaz. Στο ενυδρείο που θα γίνουν οι αλλαγές έχω μόνο λίγα φυτά και τις 2 15αρες λάμπες που ανάβουν 12 ώρες συνέχεια. Όταν θα μπούν οι άλλες θα αρχίσουν να ανάβουν σταδιακά μέχρι να φτάσουν και αυτές να ανάβουν 12 ώρες. Ψάρια ακόμα δέν έχω μόλις έστρωσε το ενυδρείο και θα δώ ίσως να κατέβω πέμτη στην Θεσ/νικη για ψώνια!!!!!!
Για το λίπασμα κανείς;
__________________
www.kastoriacity.gr
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 15-10-07, 10:38
Το avatar του χρήστη chrisb
chrisb Ο χρήστης chrisb δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-02-2007
Περιοχή: athina
Μηνύματα: 83
Προεπιλογή

Συνήθως σε νέο ενυδρείο δεν πρέπει να μπαίνει καθόλου λίπασμα.
¶σε να αναπτυχθούν πρώτα πολύ τα φυτά γιατί αλλιώς δε θα μπορούν να συναγωνιστούν τις άλγες.

Αυτό εδώ είναι το 180άρι μου την ημέρα που άρχισα λίπανση (μήνες μετά το φύτεμα)
Αυτά δηλαδή τα φυτά δεν είχαν δει λίπασμα.
http://bitnight.net/gallery2/main.php?g2_itemId=526
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 15-10-07, 11:06
Το avatar του χρήστη Filotas
Filotas Ο χρήστης Filotas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-08-2007
Περιοχή: ΚΑΣΤΟΡΙΑ
Μηνύματα: 825
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Filotas Send a message via Skype™ to Filotas
Προεπιλογή

Κατάλαβα, κατάλαβα θα κάνω υπομονή!!!! Ο φωτισμός μου είναι επαρκής;
Για την ώρα έχω 2 λάμπες 15W αλλά σύντομα, την παρασκευή θα αναβαθμίσω σε 2 24W και 2 15W
__________________
www.kastoriacity.gr
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 15-10-07, 11:34
Το avatar του χρήστη chrisb
chrisb Ο χρήστης chrisb δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-02-2007
Περιοχή: athina
Μηνύματα: 83
Προεπιλογή

Ο φωτισμός θα είναι επαρκής (με σωστές λάμπες βέβαια).
Για περισσότερο φως, θα χρειάζεσαι οπωσδήποτε και προσθήκη CO2.
Ακόμα και με αυτά τα watt, αν γίνει ζούγκλα, μπορεί να σου ανεβάζει τρομερά το PH όταν είναι αναμένα τα φώτα.

όπως είπε και ο klaz, οι αλλαγές πρέπει να γίνουν σιγά-σιγά.
να συμπληρώσω ότι πρέπει επισης να γίνουν τηρώντας τις ισορροπίες.
φως, λίπασμα, CO2, πρέπει να πηγαίνουν πακέτο.
γενικά, αν σκέφτεσαι να το κάνεις ζουγκλονερουλόκηπο, ετοιμάσου για διάβασμα, μπουκάλα CO2 kai PH controller, λίπανση υποστρώματος, ψαλίδια και τσιμπίδια για κηπουρικές εργασίες και ανεμιστηράκια για τις ζέστες το καλοκαίρι γιατί με 4 λάμπες θα βράζει το πράμα
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 15-10-07, 12:06
Το avatar του χρήστη Filotas
Filotas Ο χρήστης Filotas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-08-2007
Περιοχή: ΚΑΣΤΟΡΙΑ
Μηνύματα: 825
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Filotas Send a message via Skype™ to Filotas
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από chrisb Εμφάνιση μηνυμάτων
Ο φωτισμός θα είναι επαρκής (με σωστές λάμπες βέβαια).
Ποιές είναι όμως οι σωστές έχεις να προτείνεις τίποτε, βλέπεις είμαι εντελώς αρχάριος.

Για περισσότερο φως, θα χρειάζεσαι οπωσδήποτε και προσθήκη CO2.
Λογικό αυτό σκέφτομαι γαι DIY με σκάλα διάχυσης της Nutrafin.

Ακόμα και με αυτά τα watt, αν γίνει ζούγκλα, μπορεί να σου ανεβάζει τρομερά το PH όταν είναι αναμένα τα φώτα.
Δηλαδή θα έχω σοβαρό πρόβλημα αν λάβεις υπόψιν σου οτι είδη το pH του δυκτίου είναι στο 8

όπως είπε και ο klaz, οι αλλαγές πρέπει να γίνουν σιγά-σιγά.
να συμπληρώσω ότι πρέπει επισης να γίνουν τηρώντας τις ισορροπίες.
φως, λίπασμα, CO2, πρέπει να πηγαίνουν πακέτο.
γενικά, αν σκέφτεσαι να το κάνεις ζουγκλονερουλόκηπο, ετοιμάσου για διάβασμα, μπουκάλα CO2 kai PH controller, λίπανση υποστρώματος, ψαλίδια και τσιμπίδια για κηπουρικές εργασίες και ανεμιστηράκια για τις ζέστες το καλοκαίρι γιατί με 4 λάμπες θα βράζει το πράμα
Πρόβλημα για το καλοκαίρι δεν υπάρχει γιατί ο χώρος του ενυδρείου, το γραφείο μου δηλαδή κλιματίζεται και η θερμοκρασία δεν ανεβένει πάνω απο 24 με 25 βαθμους.
Και μην ξεχνάς οτι εδώ στην Καστοριά δεν έχουμε και πολλές ζέστες, για όλα τα υπόλοιπα είμαι προετοιμασμένος και αποφασισμένος αλλά όπως κατάλαβες χρειάζομαι και τις κατάλληλες οδηγείες απο κάποιους πίο έμπειρους γιατί εδώ στην Καστοριά είμαι λίγο αποκομένος.
__________________
www.kastoriacity.gr
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 15-10-07, 12:28
Το avatar του χρήστη caverman
caverman Ο χρήστης caverman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-11-2005
Περιοχή: Σταθμός Πλακεντίας - Αττική
Μηνύματα: 682
Προεπιλογή

Παράθεση:
Για την ώρα έχω 2 λάμπες 15W αλλά σύντομα, την παρασκευή θα αναβαθμίσω σε 2 24W και 2 15W
Συνολικά θα πάς στα 0,8W/L που είναι υπεραρκετό και με 0,48/L σαν ενδιάμεσο είναι πολύ καλά.

Αν δεν μπεί μπουκάλα CO2 μην ανάψεις τίποτα επιπλέον από αυτό που έχεις. ( DIY με τόσο φως = εγγυημένη άλγη με τους κουβάδες)

Για 0,8 (όλες οι λάμπες) συνειστώ και controller απαραίτητα.

Ξέρω ότι το Lido είναι βαθύ αλλά χωρίς σταθερή παροχή CO2 θα μπλέξεις...

καλή συνέχεια,
Caverman.
__________________
Cave Mania...

Εσύ ... είσαι μέλος του ΠΣΦΕ;;;
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 15-10-07, 14:01
Το avatar του χρήστη chrisb
chrisb Ο χρήστης chrisb δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-02-2007
Περιοχή: athina
Μηνύματα: 83
Προεπιλογή

Παράθεση:
Ποιές είναι όμως οι σωστές έχεις να προτείνεις τίποτε, βλέπεις είμαι εντελώς αρχάριος.
Δεν έχω δοκιμάσει πολλές. Από τις Arcadia (plant pro, original tropical kai freshwater) είμαι ευχαριστημένος, αλλά πιθανότατα θα υπάρχουν οικονομικότερες λύσεις σε ίδια ποιότητα. Δηλ. θέλει ψάξιμο και περισσότερες γνώμες.

Παράθεση:
Λογικό αυτό σκέφτομαι γαι DIY με σκάλα διάχυσης της Nutrafin.
Μην το κάνεις DIY...
Έτσι ξεκίνησα και το μετάνοιωσα
τελικά με 100 περίπου ευρώ έστησα μπουκάλα 5 κιλών, μανόμετρα κλπ
και με 90 περίπου πήρα ph controller από ebay
πολύ καλύτερες συνθήκες για τα ψάρια και τα φυτά... καμία σχέση!!!!
Ακούγεται σημαντικό το κόστος, αλλά τελικά δεν γίνεται δουλειά με το DIY και ταλαιπωρούνται και τα ζωντανά με τις αστάθειες (και πιθανόν με τα υπόλοιπα αέρια -εκτός CO2- που βγάζει το μίγμα).

Παράθεση:
Πρόβλημα για το καλοκαίρι δεν υπάρχει γιατί ο χώρος του ενυδρείου, το γραφείο μου δηλαδή κλιματίζεται και η θερμοκρασία δεν ανεβένει πάνω απο 24 με 25 βαθμους.
καλού κακού να είσαι έτοιμος για έστω ένα ανεμιστηράκι. το ενυδρείο μπορεί να ανεβάσει αρκετά πάνω από το χώρο. μην απορήσεις αν το δεις 29 βαθμούς.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 15-10-07, 17:35
Το avatar του χρήστη Filotas
Filotas Ο χρήστης Filotas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-08-2007
Περιοχή: ΚΑΣΤΟΡΙΑ
Μηνύματα: 825
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Filotas Send a message via Skype™ to Filotas
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από caverman Εμφάνιση μηνυμάτων
Συνολικά θα πάς στα 0,8W/L που είναι υπεραρκετό και με 0,48/L σαν ενδιάμεσο είναι πολύ καλά.

Αν δεν μπεί μπουκάλα CO2 μην ανάψεις τίποτα επιπλέον από αυτό που έχεις. ( DIY με τόσο φως = εγγυημένη άλγη με τους κουβάδες)

Για 0,8 (όλες οι λάμπες) συνειστώ και controller απαραίτητα.

Ξέρω ότι το Lido είναι βαθύ αλλά χωρίς σταθερή παροχή CO2 θα μπλέξεις...

καλή συνέχεια,
Caverman.
Ευχαριστώ πολύ για τις οδηγίες. Θα δώ ανάλογα με τα φυτά αν θα τις χρισημοποιήσω όλες ή όχι

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από chrisb Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν έχω δοκιμάσει πολλές. Από τις Arcadia (plant pro, original tropical kai freshwater) είμαι ευχαριστημένος, αλλά πιθανότατα θα υπάρχουν οικονομικότερες λύσεις σε ίδια ποιότητα. Δηλ. θέλει ψάξιμο και περισσότερες γνώμες.
Για την ώρα μπορώ να χρισημοποιήσω μόνο τις Τ5 απο την Juwel γιατί τέτοιο φωτιστικό παρήγγηλα. Μήπως κάποιος ξέρει να μου πεί για ποιές συγκεκριμένα να χρισημοποιήσω;

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από chrisb Εμφάνιση μηνυμάτων
Μην το κάνεις DIY...
Έτσι ξεκίνησα και το μετάνοιωσα
τελικά με 100 περίπου ευρώ έστησα μπουκάλα 5 κιλών, μανόμετρα κλπ
και με 90 περίπου πήρα ph controller από ebay
πολύ καλύτερες συνθήκες για τα ψάρια και τα φυτά... καμία σχέση!!!!
Ακούγεται σημαντικό το κόστος, αλλά τελικά δεν γίνεται δουλειά με το DIY και ταλαιπωρούνται και τα ζωντανά με τις αστάθειες (και πιθανόν με τα υπόλοιπα αέρια -εκτός CO2- που βγάζει το μίγμα).


καλού κακού να είσαι έτοιμος για έστω ένα ανεμιστηράκι. το ενυδρείο μπορεί να ανεβάσει αρκετά πάνω από το χώρο. μην απορήσεις αν το δεις 29 βαθμούς.
Για αρχή θα μέινω με DIY αργότερα ποιός ξέρει όλο και κάτι άλλο θα κάνω. Λέω για την ώρα γιατί μέσα σε 3 μήνες απο τον Ιούλιο που ξεκίνησα με τα ενυδρεία είμαι στο 2 μου ενυδρείο και οι ευροπαίοι αρχίζουν να περιορίζονται!!!!!! Ευχαριστώ πολύ πάντως για τις συμβουλές!!!!!!
__________________
www.kastoriacity.gr
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ερώτηση για φωτισμό και αντιχλώριο Filotas Αρχάριοι γλυκού νερού 15 29-09-07 16:05
Ερώτηση για φωτισμό. ginodim Φωτισμός 30 07-05-07 23:02
Ερώτηση για φωτισμό nikolas87 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 8 12-03-07 11:45
Ερώτηση για λίπασμα Celda Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 8 20-10-06 10:26
ερώτηση για ΚΗ και ΡΗ CASPER Γλυκό νερό - Γενικά 3 08-10-06 17:08

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:52.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05403 seconds with 13 queries