Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 26-11-05, 17:47
CENTAUR Ο χρήστης CENTAUR δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-11-2004
Περιοχή: Αθήνα-Κηφισιά
Μηνύματα: 32
Unhappy Tetratec Uv 400

Σήμερα εγκατέστησα στο ενυδρείο μου 400 λίτρων την λάμπα UV στην έξοδο του φίλτρου exeim pro ii 2028 , δυστυχώς παρατηρώ πως έχει κοπεί σε μεγάλο βαθμό η ροή του φίλτρου μου είναι αυτο λογικό ή έχω κάνει λάθος κάτι στην σύνδεση?Τα ακροφύσια που ενώνουν την λάμπα με το λάστιχο του φίλτρου έχει 3 διαβαθμίσεις για να μπαίνει η UV σε όλα τα φίλτρα το ένωσα με το φίλτρο χωρίς να κόψω καθόλου τα ακροφύσια λέτε να φταίει αυτό για την μείωση της ροής???????


Παρακαλώ για την βοήθειά σας
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 26-11-05, 17:51
george hmmy Ο χρήστης george hmmy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2005
Περιοχή: Γη :)
Μηνύματα: 412
Προεπιλογή

Και τη ροή μειώνεις και η UV δεν κάνει τίποτα. Θέλει μικρή ροή ούτως ώστε να μένει το νερό κατά το δυνατόν μέσα στη UV και να "καίει" τα πάντα.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 26-11-05, 18:19
CENTAUR Ο χρήστης CENTAUR δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-11-2004
Περιοχή: Αθήνα-Κηφισιά
Μηνύματα: 32
Unhappy

George Hmmy ευχαριστώ για την γρήγορη απάντησή σου το μεγάλο μου πρόβλημα είναι πως δεν χωραει τίποτε αλλό μέσα στο ενυδρείο μου (κυκλοφορητής)για να συνδέσω την UV, μπορεί να μπεί μόνο στο φίλτρο, προτείνεις να την βγάλω?
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 26-11-05, 20:49
george hmmy Ο χρήστης george hmmy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2005
Περιοχή: Γη :)
Μηνύματα: 412
Προεπιλογή

Να τη βγάλεις δεν έχει νόημα, γιατί την πήρες? Απλά στην ουσία υπολειτουργεί τόσο η UV όσο και το φίλτρο σου. Μετά υπάρχει η λύση ΤΑΦ στην είσοδο νερού στο φίλτρο με ένα μικρό εξωτερικό κυκλοφορητή της τάξης των 300lt/h και επιστροφή κατευθείαν στο ενυδρείο. Να έχεις γενικά υπόψιν σου ότι θέλουμε να μένει όσο το δυνατόν περισσότερο χρόνο το νερό μέσα στη UV για αυτό και επιλέγουμε είτε μικρά φίλτρα έτσι ώστε να μπει σε σειρά η UV είτε μικρούς κυκλοφορητές. Τι ενυδρείο έχεις και την έβαλες?
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 26-11-05, 21:07
CENTAUR Ο χρήστης CENTAUR δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-11-2004
Περιοχή: Αθήνα-Κηφισιά
Μηνύματα: 32
Προεπιλογή

Το ενυδρείο είναι καθαρό νερό 340 -350 λίτρα το φίλτρο φιλτράρει 1050 λίτρα την ώρα χωρίς UV τώρα πρέπει να έχει πέσει στο μισό .Δέν μπορώ να βάλω κυκλοφορητή γιατί δεν χωράνε τα λάστιχα από την τρύπα λόγω κακής κατασκευής από την αρχή ,φαντάσου από μια μικρή τρύπα στο πίσω μέρος περνάνε τα δύο λάστιχα του φίλτρου ,καλώδιο θερμοστάτη δύο καλώδια από της λάμπες θερμαντικό καλώδιο βυθού σωληνάκι CO2.Έπίσης έκανα και την μαλ...α να κόψω τα ακροφύσια της UV για να χωράνε μόνο στο μεγάλο λάστιχο του 2028 πως να βάλω μικρά σωληνακιά για κυκλοφορητη.Φοβάμαι πώς αν το αφήσω με μειωμένη ροή θα δημιουργηθεί πρόβλημα και έχω μέσα 6 δίσκους.

Αμαααααααααααααννννννν μόλις δίαβασα ένα προηγούμενο post που λέει ότι δεν πρέπει να μπαίνει πλάγια και εγώ την έχω βάλει πλάγια ,νόμιζα πως δέν έχει σημασία κάνει και ένα θόρυβο.
Παιδιά βοηθείστεεεεεεεεεεεε

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη CENTAUR : 26-11-05 στις 21:12
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 27-11-05, 01:23
thediscusman Ο χρήστης thediscusman δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-03-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 369
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από george Hmmy
Και τη ροή μειώνεις και η UV δεν κάνει τίποτα. Θέλει μικρή ροή ούτως ώστε να μένει το νερό κατά το δυνατόν μέσα στη UV και να "καίει" τα πάντα.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από george Hmmy
Να τη βγάλεις δεν έχει νόημα, γιατί την πήρες? Απλά στην ουσία υπολειτουργεί τόσο η UV όσο και το φίλτρο σου. Μετά υπάρχει η λύση ΤΑΦ στην είσοδο νερού στο φίλτρο με ένα μικρό εξωτερικό κυκλοφορητή της τάξης των 300lt/h και επιστροφή κατευθείαν στο ενυδρείο. Να έχεις γενικά υπόψιν σου ότι θέλουμε να μένει όσο το δυνατόν περισσότερο χρόνο το νερό μέσα στη UV για αυτό και επιλέγουμε είτε μικρά φίλτρα έτσι ώστε να μπει σε σειρά η UV είτε μικρούς κυκλοφορητές. Τι ενυδρείο έχεις και την έβαλες?
Αυτό μου φαίνεται εμένα είναι πολύ αυθαίρετο. Τι σημαίνει ότι η UV θέλει μικρή ροή;Κάθε λάμπα UV λειτουργεί με διαφορτική ροή και ανάλογα πάντοτε με την ισχύ της και το τι παθογόνους θέλουμε να καταπολεμήσουμε.
Δηλαδή σε ένα μεγάλο ενυδρείο που αναγκαστηκα θα έχουμε μεγάλη ροή μέσα από τη UV (γιατί αλλιώς θα περνάνε τα όλα λίτρα του ενυδρείου πολύ σπάνια μέσα από τη UV) δε μπορεί να λειτουργήσει η UV;
Η απόδοση της UV εξαρτάται από 3 παράγοντες, την ισχύ της λάμπας, και το χρόνο κατά τον οποίο εκτίθεται στην ακτινοβολία το νερό, συνεπώς και από τη ροή και το μέγεθος του θαλάμου μέσα στο οποίο εκτίθεται η ακτινοβολία.
Για αυτό για διαφορετικές λάμπες μπορούμε να έχουμε διαφορετική ροή. Αυτός είναι ο λόγος που κυκλοφορούν λάμπες με μικρή και λάμπες με μεγαλύτερη ισχύ, ούτως ώστε σε ενυδρεία μεγάλου όγκου, όπου η ροή μέσα από τη UV πρέπει να είναι μεγάλη, να εξακολουθούν να είναι αποτελεσματικές.
Για αυτό κάθε κατασκευαστής προτείνει για τη λάμπα που κατασκευάζει μια συγκεκριμμένη ροή, ή ακόμη καλύτερα μας λέει ποια είναι η απόδοση της λάμπας και κατά ποιων συγκεκριμμένων μικροοργανισμών είναι αποτελεσματκή ανάλογα με τη ροή που θα επιλελέξουμε.
Συνεπώς στη συγκεκριμμένη περίπτωση δώσε μας περισσότερες πληροφορίες για τη λάμπα σου, πόσα Watt είναι και τι ροή προτείνει ο κατασκευαστής.
Όσο για τη μείωση της ροής, αυτό είναι πολύ φυσιολογικό και αναμενόμενο. Αν και δε νομίζω να σου ρίχνει τη ροή κατά 500 λίτρα τη ώρα. Όση μεγαλύτερη αντίσταση συναντά το νερό τόσο μειώνεται η ροή. Ορισμένοι κατασκαυαστές λαμπών UV μαλιστα, δημιουργούν μια ελικωειδή κίνηση του νερού γύρω από τη λάμπα μέσα στο θαλαμο όπου εκπέπεται η ακτινοβολία με σκοπό να αυξήσουν την παραμονή του νερού μέσα στο θάλαμο και έτσι να αυξήσουν την απόδοση της, μειώνοντας όμως τη ροή.
Αν όντως σου ρίχνει τόσο πολύ τη ροή, τότε πρέπει να βρεις κάποιο τρόπο να αυξήσεις τη ροή, ή με ένα κυκλοφορητή ή να τοποθετήσεις τη λάμπα να δουλεύει ανεξάρτητα από το φίλτρο όπως σου είπε ο george hmmy. Το πόσα λίτρα θα περνάνε μέσα από τη UV θα το αποφασίσεις εσύ ανάλογα με τη λάμπα που έχεις. Δε υπάρχει μια στάνταρ χαμηλή ροή για τις λάμπες UV.
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη thediscusman : 27-11-05 στις 02:33
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 27-11-05, 01:27
Το avatar του χρήστη lasal
lasal Ο χρήστης lasal δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-04-2003
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 2.296
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από CENTAUR
ΤΈπίσης έκανα και την μαλ...α να κόψω τα ακροφύσια της UV για να χωράνε μόνο στο μεγάλο λάστιχο του 2028 πως να βάλω μικρά σωληνακιά για κυκλοφορητη.Φοβάμαι πώς αν το αφήσω με μειωμένη ροή θα δημιουργηθεί πρόβλημα και έχω μέσα 6 δίσκους.

Αμαααααααααααααννννννν μόλις δίαβασα ένα προηγούμενο post που λέει ότι δεν πρέπει να μπαίνει πλάγια και εγώ την έχω βάλει πλάγια ,νόμιζα πως δέν έχει σημασία κάνει και ένα θόρυβο.
Παιδιά βοηθείστεεεεεεεεεεεε
Φυσιολογικά εφόσον έκοψες τα ακροφύσια δεν θα πρέπει να εχεις μειωμένη ροή.
Μήπως η μειωμένη ροή προέρχεται απο αλλού?
Μήπως τσάκισε κάπου ο σωλήνας της eheim?
Για δες το.
Ο θόρυβος που λές πρέπει να προέρχεται απο αέρα ο οποίος δεν εχει βγεί.
ΥΓ.
Εχω την ίδια χωρίς κανένα πρόβλημα ροής.
Μπορεί να μπεί και πλάγια ποιος είπε οτι δεν μπορεί
Δες εδώ
http://www.riffaquarium.de/images/Te...20UV%20400.jpg
http://www.george-a.com/gallery/album01/pic5

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη lasal : 27-11-05 στις 01:34
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 27-11-05, 10:26
george hmmy Ο χρήστης george hmmy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2005
Περιοχή: Γη :)
Μηνύματα: 412
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thediscusman
Αυτό μου φαίνεται εμένα είναι πολύ αυθαίρετο. Τι σημαίνει ότι η UV θέλει μικρή ροή;Κάθε λάμπα UV λειτουργεί με διαφορτική ροή και ανάλογα πάντοτε με την ισχύ της και το τι παθογόνους θέλουμε να καταπολεμήσουμε.
Δηλαδή σε ένα μεγάλο ενυδρείο που αναγκαστηκα θα έχουμε μεγάλη ροή μέσα από τη UV (γιατί αλλιώς θα περνάνε τα όλα λίτρα του ενυδρείου πολύ σπάνια μέσα από τη UV) δε μπορεί να λειτουργήσει η UV;
Καλή είναι η θεωρεία αλλά δεν ξέρεις την πράξη, τη συγκεκριμενη UV, αλλά δεν καταλαβαίνω τη λογική σου. Η συγκεκριμένη UV είναι 5 watt, λες αυτή να κάνει δουλειά με κυκλοφορία περίπου 700λτ/ώρα? Τα 1050λτ/ώρα είναι η μέγιστη θεωρητική δύναμη της αντλίας χωρίς μανομετρικό ύψος φίλε CENTAUR, η κυκλοφορία πέφτει περίπου στην τιμή που σου λέω. Η JBL που έχω εγώ με λάμπα 15watt σε δισκοενυδρείο επίσης λέει μέγιστη ροή 700lt/h. Η τέτρα τη UV 400 παρόλαυτα τη δίνει για κυκλοφορία έως και 1000lt/h, αλλά εγώ δεν το εμπιστεύομαι. Το σκίμμερ prizm delluxe λέει για 400 λίτρα ενυδρείο και στα 200 κάνει και δεν κάνει, αυτό το λέω για το πόσο μπορείς να εμπιστεύεσαι τις αναγραφόμενες δυνατότητες. Όσο για το αν θα περνάει όλη η ποσότητα του νερού απλά φροντίζεις η είσοδος του νερού στη UV με την έξοδο να είναι σε απόσταση μεταξύ τους, στα δύο άκρα του ενυδρείου για παράδειγμα. ¶σε που και με το ανακάτεμμα του νερού που κάνουν τα φίλτρα πάλι θα περάσει όλο το νερό αλλά τέλος πάντων, αρκεί να είναι σε απόσταση.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 27-11-05, 10:48
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Τι απο τα δυο τελικα εχεις κανει?
Στην αρχη λες
Παράθεση:
το ένωσα με το φίλτρο χωρίς να κόψω καθόλου τα ακροφύσια λέτε να φταίει αυτό για την μείωση της ροής???????
και μετα

Παράθεση:
Έπίσης έκανα και την μαλ...α να κόψω τα ακροφύσια της UV για να χωράνε μόνο στο μεγάλο λάστιχο του 2028 πως να βάλω μικρά σωληνακιά για κυκλοφορητη.
Λογικο ειναι στην πρωτη περιπτωση να εχει πεσει η ροή (λογω μειωσης της διατομης). Στη δευτερη ομως η μειωση δεν δικαιολογειται να ειναι τοσο μεγαλη η μειωση
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 27-11-05, 11:18
thediscusman Ο χρήστης thediscusman δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-03-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 369
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από george hmmy
Καλή είναι η θεωρεία αλλά δεν ξέρεις την πράξη, τη συγκεκριμενη UV, αλλά δεν καταλαβαίνω τη λογική σου.
Πίστεψέ με ξέρω και στην πράξη τι λέω. Είναι αρχή μου να μη μιλάω για κάτι που δε ξέρω.
Η λογική μου είναι ότι δε μπορούμε έτσι γενικά να λέμε ότι η UV θέλει χαμηλή ροή. Η κάθε UV έχει τα δικά της χαρακτηριστικά και μπορεί να είναι αποτελεσματική με διαφορετική ροή από κάποια άλλη UV με ίδια ένταση.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από george hmmy
Η συγκεκριμένη UV είναι 5 watt, λες αυτή να κάνει δουλειά με κυκλοφορία περίπου 700λτ/ώρα?

Η JBL που έχω εγώ με λάμπα 15watt σε δισκοενυδρείο επίσης λέει μέγιστη ροή 700lt/h. Η τέτρα τη UV 400 παρόλαυτα τη δίνει για κυκλοφορία έως και 1000lt/h, αλλά εγώ δεν το εμπιστεύομαι.

Το σκίμμερ prizm delluxe λέει για 400 λίτρα ενυδρείο και στα 200 κάνει και δεν κάνει, αυτό το λέω για το πόσο μπορείς να εμπιστεύεσαι τις αναγραφόμενες δυνατότητες
Όπως είπα και πιο πάνω σε αυτό το ποστ είναι λάθος να υπολογίζουμε μόνο την ένταση της λάμπας. Αυτή είναι μόνο η μία παράμετρος από την οποία εξαρτάται η απόδοσή της.
Και βέβαια είναι δυνατό μία λάμπα UV να έχει μεγαλύτερη απόδοση από μία άλλη με τα ίδια Watt αν είναι με τέτοιο τρόπο κατασκευασμένη (ελικοειδής ροή) που να επιτρέπει την έκθεση του νερού στην ακτινοβολία για περισσότερο χρόνο.
Όσον αφορά τη σύγκριση με τα σκίμμερ να μη μπερδεύουμε δύο εντελώς ανόμοια πράγματα. Η άπόδοση του σκίμμερ είναι πολύ υποκειμενική και εξαρτάται από πολλούς παράγοντες που δεν είναι εύκολα προσδορίσιμοι. Η λειτουργία και η απόδοση μιας λάμπας UV περιγράφεται από ένα νόμο της φυσικής και είναι απόλυτα ελέγξιμη και αντικειμενική. Φαντάζομαι μια σοβαρή εταιρεία δεν είναι δυνατό να λέει ότι μια λάμπα UV που κατασκευάζει σε συγκεκεριμμένη ροή έχει μια άλφα απόδοση και να λέει ψέματα. Συνεπώς στη συγκεκριμμένη περίπτωση μπορούμε να την εμπιστευτούμε.
Παράθεση:
Η JBL που έχω εγώ με λάμπα 15watt σε δισκοενυδρείο επίσης λέει μέγιστη ροή 700lt/h.
H δικιά μου UV που είναι επίσης 15Watt δίνει κυκολφορία μέχρι 2000 λίτρα. Και μάλιστα έχει ένα πίνακα στον οποίο λέει ποια είναι η απόδοση ανάλογα με τη ροή που έχεουμε.
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη thediscusman : 27-11-05 στις 11:20
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 27-11-05, 11:43
george hmmy Ο χρήστης george hmmy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2005
Περιοχή: Γη :)
Μηνύματα: 412
Προεπιλογή

Μου φαίνεται ότι πιάσαμε και οι δύο τις υψηλές θεωρίες. Το ζουμί δεν είναι πάνω στη δικιά σου και στη δικιά μου UV αλλά στη συγκεκριμένη που ούτε ελικοειδή ροή έχει ούτε τίποτα. Όσον αφορά στα σκίμμερ ανέφερα ένα παράδειγμα που είναι γνωστό ότι οι εταιρείες "υπερεκτιμούν" τις δυνατότητες των προϊόντων τους. Σχεδόν κανένα σκίμμερ δε δουλεύει στα λίτρα που το δίνουν κι ήθελα με αυτό να επισημανθεί ότι κάποιες φορές δίνονται τιμές δυνατοτήτων μεγαλύτερες από αυτές που πραγματικά αντέχουν για εμπορικούς και διάφορους άλλους λόγους. Κι όσο υποκειμενική είναι η απόδοση του σκίμμερ άλλο τόσο είναι και της UV. Ας αφήσουμε τώρα τα αλμυρά και ας πιάσουμε τα γλυκά. Όσον αφορά στην ερώτηση του netblues φαντάζομαι ότι στην αρχή δεν τα έκοψε αλλά μετά στην προσπάθεια για αύξηση της ροής τα έκοψε. Επειδή έχω δει τη συγκεκριμένη UV σε λειτουργία και σε βάθος χρόνου, κάτι που συμπεραίνω ότι δεν έχεις κάνει εσύ thediscusman, παρατήρησα ότι είχα καλύτερα αποτελέσματα όταν είχε συνδεθεί η UV με ένα κυκλοφορητή 300lt/h. Εμπειρία που έζησα και μεταφέρω, αν κάποιος έχει κάνει κάτι άλλο ΜΕ ΤΗ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ UV ας πει τη γνώμη του.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 27-11-05, 18:57
CENTAUR Ο χρήστης CENTAUR δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-11-2004
Περιοχή: Αθήνα-Κηφισιά
Μηνύματα: 32
Προεπιλογή

Παιδιά ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σας,η UV 400 /UV5 είναι σαν αυτή που δείχνει ο lasal στην φωτογραφία , την λάμπα την έβαλα στις 16,00 οριζόντια με τα ακροφύσια προς τα πάνω ,χωρίς να κόψω τα ακροφύσια (3 διαβαθμίσεις) η ροή έπεσε στην μικρότερη διαβάθμιση του ελέγχου της ταχύτητας ροής στο exeim από την μεγαλύτερη που ήταν.στις 21,00 έκοψα μία διαβάθμισή από τα ακροφύσια χωρίς να μεγαλώσει η ροή .
Το πρόβλημα είναι ίσως σύνθετο θα κόψω και την δεύτερη διαβάθμιση ,θα μειώσω λίγο το μήκος των σωλήνων του eheim,5-6 εκατοστα,και μέσα στο φίλτρο θα βγάλω τον άνθρακα που έχω βάλει πάνω πάνω λόγω θεραπείας απο ικ (costapur).
Oτι δεν μπαίνει οριζόντια το διάβασα όταν έκανα το post κάτω κάτω στα παρόμοια θέματα,διαβάζω και το manual και λέει
Place the unit in an upright position to insure correct operation!!!
Επίσης όταν την βάζω στο ρεύμα κοιτάω τα διάφανα ακροφύσια και δεν βλέπω το μώβ χρώμα που λέει στο manual ,πρέπει να έχω βάλει λάθος την λάμπα ,δεν ξέρω μηπως περνώντας το νερό την χάλασα και όλας

Μπορω να την βάλω σε λειτουργεία χωρίς νερό για να δώ αν λειτουργει η λάμπα?
Τελικά ενοχλεί η οριζόντια θέση (με τα ακροφύσια προς τα πάνω)?
Την λύση με το Τ δεν την κατάλαβα.
Θα σας ενημερώσω για κάθε εξέλιξη.
Ευχαριστώ για την βοήθειά σας
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 27-11-05, 21:12
Το avatar του χρήστη Pritanis
Pritanis Ο χρήστης Pritanis δεν είναι συνδεδεμένος
DiscusModerator
 
Εγγραφή: 10-11-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.567
Προεπιλογή

Kενταυρε προσεχε αγορι μου μην παθεις καμια ζημια με την λαμπα.... Το φως της ειναι επικινδυνο για τα ματια μας..... Εχω και εγω την ιδια λαμπα με εσενα σε λιγο μεγαλυτερο ενυδρειο και την τροφοδοτω με ενα εσωτερικο ακουαμπολ της εχαιμ.... Τωρα για να δεις αν λειτουργει πανε καπου σκοτεινα βαλε την uv στην πριζα επικεντρωσου στο διαφανες ακροφυσιο και βγαλε την απο την πριζα χωρις να παρεις τα ματια σου απο το ακροφυσιο..... Ετσι θα καταλαβεις αν λειτουργει.....Μην κοιταξεις ποτε τη λαμπα αναμμενη γυμνη......
__________________
Rock Rules
Eternal Algae to the Planted


Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 27-11-05, 21:45
george hmmy Ο χρήστης george hmmy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2005
Περιοχή: Γη :)
Μηνύματα: 412
Προεπιλογή

Για το ταφ τι μπορείς να κάνεις φίλε κένταυρε...
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  taf.JPG
Εμφανίσεις:  741
Μέγεθος:  10,3 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 27-11-05, 22:19
Το avatar του χρήστη Pritanis
Pritanis Ο χρήστης Pritanis δεν είναι συνδεδεμένος
DiscusModerator
 
Εγγραφή: 10-11-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.567
Προεπιλογή

Καλο ειναι η uv να μπαινει στην εξοδα του φιλτρου ωστε να περναει απο μεσα νερο χωρις στερεα που μπορουν να μεινουν μεσα στη λαμπα και να μειωσουν την αποδοση της..... Οποτε η ολη συνδεση με το ταυ καλο ειναι να γινει στην εξοδο του φιλτρου και οχι στην εισοδο.... Αν και δεν καταλαβαινω γιατι χρειαζεται το ταυ......Εξοδος - κυκλοφορητακι - UV και τελος.....
__________________
Rock Rules
Eternal Algae to the Planted


Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 27-11-05, 22:20
CENTAUR Ο χρήστης CENTAUR δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-11-2004
Περιοχή: Αθήνα-Κηφισιά
Μηνύματα: 32
Προεπιλογή

Φίλε George hmmy ευχαριστώ για το σχέδιο , εάν κατάλαβα καλά πρέπει να προσθέσω άλλο ένα σωλήνα μέσα στό ενυδρείο ,το φίλτρο ανεξάρτητο και ένας σωλήνας για να γίνεται η επιστροφή απο΄την UV, ενα λάστιχο ισως χωράει. Αυτό το Τ θα πρέπει να είναι 16/22 στην μονή έξοδο και 16/22 + ανάλογα με τον κυκλοφορητή η διπλή σωστά? Ο κυκλοφορητής δέν θα επηρεάζει την λειτουργεία του φίλτρου? Το ύψος από την UV μέχρι το ενυδρείο είναι περίπου 80 πόντοι ,τι κυκλοφοριτή πρέπει να πάρω?Το έχει δοκιμάσει κανείς αυτό?
Μπορεί να προσθέσω τον κυκλοφορητή χωρίς το Τ όπως λέει ο φίλος Πρύτανης?
Κάτι σαν αυτό? eheim universal pump 1046?
Ευχαρίστω πολύ για το ενδιαφέρον σας
Σε μια εβδομάδα θα κάνω παρουσίαση του ενυδρείου μου και στο site του ΠΦΣΕ

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη CENTAUR : 27-11-05 στις 22:54
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 27-11-05, 22:51
george hmmy Ο χρήστης george hmmy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2005
Περιοχή: Γη :)
Μηνύματα: 412
Προεπιλογή

Για να ξέρουμε τι λέμε και τι κάνουμε, μεταφέρω τα ακόλουθα που μου "εμπιστεύτηκε" κάποιος φίλος.

Από το βιβλίο Aquatic systems engineering P.R. Escobal όπου αναφέρει το βιβλίο στο Chapter 5 Analytical theory of Ultraviolet Sterilizers: Flowrate, Power and Diameter όπου λέει λάμπα κάτω από 25watt είναι για πέταμα και δεν προσφέρει τίποτα.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 27-11-05, 22:53
thediscusman Ο χρήστης thediscusman δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-03-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 369
Προεπιλογή

Μπορείς να βάλεις τον κυλοφορητή στη έξοδο του φίλτρου πριν τη UV για να αυξήσεις τη ροή αν συνεχίζει να είναι πολύ χαμηλή, ή να την τοποθετήσεις ανεξάρτητα χρησιμοπιώντας εναν κυκλοφορητή.
Όσο για το θέμα της ροής σίγουρα όσο τη μειώνεις τόσο αυξάνεις την απόδοσή της αλλά πιστεύω ότι είναι λίγο υπερβολή να λέμε ότι για μια λάμπα που ο κατασκευαστής τη δίνει για 1000 λιτρα μέγιστο, εμείς να λέμε ότι για να δουλεύει ικανοποιητικά χρειάζεται ροή στα 300 λίτρα. Και το λόγο τον εξήγησα παραπάνω.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 27-11-05, 22:56
thediscusman Ο χρήστης thediscusman δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-03-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 369
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από george hmmy
Από το βιβλίο Aquatic systems engineering P.R. Escobal όπου αναφέρει το βιβλίο στο Chapter 5 Analytical theory of Ultraviolet Sterilizers: Flowrate, Power and Diameter όπου λέει λάμπα κάτω από 25watt είναι για πέταμα και δεν προσφέρει τίποτα.
Αυτό εμένα πάλι μου φαίνεται πολύ γενικό, αόριστο και αυθαίρετο.
Τι σημαίνει ότι όπιαδήποτε λάμπα κάτω από 25 Watt είναι άχρηστη. Η ένταση της λάμπας απλά και μόνο δε λεεί απολύτως τίποτε. Η απόδοση της εξαρτάται και από άλλους παράγοντες. Μη βγάζουμε έτσι αβίαστα αυθαίρετα συμπεράσματα.
Δε θα επαναλάβω πράγματα που είπα παραπάνω για τη λειτουργία της UV.
Απ΄ εκεί και πέρα ο καθένας διαβάζει, κρίνει, βγάζει τα δικά του συμπεράσματα και πράττει ανάλογα.
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη thediscusman : 27-11-05 στις 23:11
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 27-11-05, 22:59
CENTAUR Ο χρήστης CENTAUR δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-11-2004
Περιοχή: Αθήνα-Κηφισιά
Μηνύματα: 32
Προεπιλογή

Εάν αυτο ισχύει τ'oτε γιατί πουλάνε λάμπες 5-10 watt?
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 28-11-05, 02:33
Το avatar του χρήστη lasal
lasal Ο χρήστης lasal δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-04-2003
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 2.296
Προεπιλογή

Παράθεση:
Από το βιβλίο Aquatic systems engineering P.R. Escobal όπου αναφέρει το βιβλίο στο Chapter 5 Analytical theory of Ultraviolet Sterilizers: Flowrate, Power and Diameter όπου λέει λάμπα κάτω από 25watt είναι για πέταμα και δεν προσφέρει τίποτα.
Αν βγεί κάποιο βιβλίο που εχει την ιδια απήχηση με του escobar και λέει άλλα
τοτε σε τι θα πρέπει να βασιστούμε?
Καλά τα βιβλία όμως καλύτερη η προσωπική εμπειρία
(Η εμπειρία μας δεν παίζει κανένα ρόλο εδω? Να την πετάξουμε στα σκουπίδια?)

Καταρχήν εχει υπερεκτιμηθεί το τι μπορεί να κάνει η συγκεκριμένη UV tetratec.
Αν ειναι να συζητήσουμε γενικά για τις λαμπες UV και να βγούν και κάποια χρήσιμα συμπεράσματα ας την κάνουμε σε άλλο ποστ.
Επειτα εχουν ξαναγίνει συζητήσεις γύρω απο την UV και εχουν βγεί ήδη κάποια συμπεράσματα.
Αλήθεια τι λέει η tetra για την λάμπα αυτή?
Η ιδια η tetra λέει πως η συσκευή απλά μειώνει τις παθογόνες αιτίες.
Δεν λέει πουθενά οτι δημιουργεί αποστειρωμένο περιβάλον.
Εχει κανείς αμφιβολία οτι μειώνει δραστικά την παρουσία της άλγης???
Μιλάμε για την πρασινη άλγη στην στήλη του νερού και οχι τα φυτά.
Η tetra προτείνει για:
Μέγεθος ενυδρείου 60-200 λίτρα παροχή 120 με 400 λίτρα την ώρα.
Μέγεθος ενυδρείου 200-400 λίτρα παροχή 400 με 1000 λίτρα την ώρα.
Αυτό σημαίνει οτι διαλέγεις την διαμετρο ανάλογα με τα λίτρα του ενυδρείου σου και έτσι προσδιορίζεται και η παροχή της.
Φυσικά και κάνει δουλειά και το λέω απο την εμπειρία μου με την άλγη.
ΥΓ.
Δεν παίρνω ποσοστά απο την Tetra.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 28-11-05, 08:59
george hmmy Ο χρήστης george hmmy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2005
Περιοχή: Γη :)
Μηνύματα: 412
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thediscusman
Αυτό εμένα πάλι μου φαίνεται πολύ γενικό, αόριστο και αυθαίρετο.
Με συγχωρείς κιόλας, αυτό που κάνεις εσύ δηλαδή τι είναι? Δεν είναι αυθαιρεσία που ξέρεις δεν ξέρεις "θάβεις" κάτι που έχει γραφεί από άνθρωπο που γνωρίζει το αντικείμενο? Αν σου έλεγα ότι κάπου, είχα ακούσει/διαβάσει αλλά δε θυμάμαι ότι αυτό κι αυτό θα δεχόμουν τα περί αυθαιρεσίας. Μέχρι και το κεφάλαιο όμως που τα λέει ανέφερα! Δεν ξέρω το επίπεδο σου στα μαθηματικά, το συγκεκριμένο βιβλίο είναι τίγκα στις διαφορικές εξισώσεις και αποδεικνύει το κάθε τι και φυσικά και αυτό που είπα παραπάνω. Αν είσαι σε θέση να αποδείξεις το αντίθετο χαρά μας και να σε υποστηρίξουμε παγκόσμια.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lasal
Καλά τα βιβλία όμως καλύτερη η προσωπική εμπειρία
(Η εμπειρία μας δεν παίζει κανένα ρόλο εδω? Να την πετάξουμε στα σκουπίδια?)
Eδώ συμφωνώ απόλυτα μαζί σου lasal αλλά όταν μίλησα με την εμπειρία μου πάλι άκουσα για «αυθαιρεσίες» από το thediscusman. Η εμπειρία μου εμένα λέει ότι στα 400 λίτρα συν 60 sump η UV αυτή έκανε δουλειά με έναν κυκλοφορητή 400l/h και σταματάω να ασχολούμαι.

Φιλικά

Edit:
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από CENTAUR
Εάν αυτο ισχύει τότε γιατί πουλάνε λάμπες 5-10 watt?
φίλε Κένταυρε η απάντηση είναι μέσα στην ίδια σου την ερώτηση....
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 28-11-05, 10:51
thediscusman Ο χρήστης thediscusman δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-03-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 369
Προεπιλογή

Φυσικά και θάβω αυτή την άποψη, αν μέσα στο βιβλίο παρουσιάζεται έτσι όπως την παρουσίασες εσύ, γιατί δεν υπολογίζει βασικές παραμέτρους της λειτουργίας της λάμπας UV. Δε διάβασα το συγκεκριμμένο βιβλίο, αλλά τυχαίνει να διάβασα πολλά πράγματα για τη λειτουργία των UV και με αυτή την άποψη διαφωνώ. Τους λόγους τους εξήγησα ήδη.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από george hmmy
Αν σου έλεγα ότι κάπου, είχα ακούσει/διαβάσει αλλά δε θυμάμαι ότι αυτό κι αυτό θα δεχόμουν τα περί αυθαιρεσίας. Μέχρι και το κεφάλαιο όμως που τα λέει ανέφερα!
Το εγονός ότι μια άποψη είναι διατυπωμένη σε βιβλίο δε σημαίνει ότι δε μπορεί να είναι αυθαίρετη.
Το θέμα εγώ το σταματώ εδώ γιατί νομίζω ότι άρχισε να παίρνει προσωπικό χαρακτήρα. Δεν είπα george hmmy ότι εσύ είσαι αυθαίρετος, αλλά η συγκεκριμμένη άποψη.
Και επειδή δε θέλω να παραξηγηθώ απλά μια συζήτηση κάνουμε και προσπαθώ να αποδείξω αυτά που πιστεύω ότι είναι σωστά.
Αν κάποιος έχει να προσθέσει κάτι άλλο πάνω σε αυτό το θέμα ας το κάνει, αν και πιστεύω ότι ήδη ξεφύγαμε αρκετά.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 28-11-05, 20:00
CENTAUR Ο χρήστης CENTAUR δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-11-2004
Περιοχή: Αθήνα-Κηφισιά
Μηνύματα: 32
Προεπιλογή

Τελικά το πρόβλημα διορθώθηκε,εκοψα και την δεύτερη διαβάθμιση των ακροφυσίων της λάμπας και τοποθέτησα την λάμπα όρθια ,η ροή είναι τώρα στην μεγαλύτερη διαβάθμιση ελέγχου ροής του exeim ακριβώς όπως ήταν πρίν τοποθετήσω την λάμπα.
Σας ευχαριστώ όλους για το ενδιαφέρον σας.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Tetratec UV sterilizer UV 400 5W leonm Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 1 25-05-05 12:43
Airpumps: Elite 800 vs. Tetratec AP100 mikenuke Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 14 21-05-03 20:34

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:18.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,12647 seconds with 16 queries