Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Παρουσιάσεις θαλασσινών ενυδρείων > Nano Reef

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #121  
Παλιά 21-10-16, 08:06
revolution1925 Ο χρήστης revolution1925 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-04-2010
Περιοχή: aridaia
Μηνύματα: 371
Προεπιλογή

Καλημέρα σε όλους χθεσινές μετρήσεις...!

ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ 26
PH 8,4
ΑΛΑΤΟΤΗΤΑ 1026
ΑΜΟΝΙΑ 0
ΝΙΤΡΩΔΗ NO2 0
ΝΙΤΡΙΚΑ NO3 40
ΑΣΒΕΣΤΙΟ Ca 420
ΜΑΓΝΗΣΙΟ Mg 1380
ανθρακικη σκληροτητα KH 10
ΦΩΣΦΟΡΙΚΑ PO4 0

Αλλαγη δεν έκανα ακόμα σήμερα αν προλάβω με το μαγαζί και τις δουλειές..!
Έχω έτοιμα 30 λίτρα για την αλλαγή..
Αύριο θα έρθουν και τα σαλιγκάρια..
Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι ότι πέσαν τα νιτρικά 20 μονάδες απ τις τελευταίες μετρήσεις χωρίς να κάνω τίποτα..
Είναι δυνατόν να κάνει κάτι τέτοιο το σύστημα η κάνω λάθος μετρήσεις..?
Η λογική δεν είναι ότι τα νιτρικά πέφτουν με τις αλλαγές του νερού?
Μπορεί το σύστημα να κάνει απονιτρωποιηση μόνο του??
Απάντηση με παράθεση
  #122  
Παλιά 21-10-16, 09:41
Το avatar του χρήστη leonardos
leonardos Ο χρήστης leonardos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 19-10-2015
Περιοχή: Πρεβεζα
Μηνύματα: 1.102
Προεπιλογή

ακριβος αυτο ειναι το ζωντανεμα του βραχου, να δυμιουργιθει δηλ αποικεια απο απονιτροποιοιτικα βακτιρια και να στρωσει το συστημα αναλογα με τις αναγκες του. γι αυτο οταν προσθετουμε ζωντανα τα προσθετουμε σιγα σιγα, ετσι ωστε να μπορεσει να αυξιθει αναλογα και η αποικεια των απονιτροποιοιτικων βακτιριων και να σταθεροποιοιθει στον αριθμο που ισοροπει το καθε ενυδρειο. ολοι οι υπολοιποι οργανισμοι ειναι αλλο θεμα (αμφιποδα κοπιποδα σπυρογραφοι κ.α.)

τωρα που δεν εχεις καταναλωσεις ακομα προσπαθησε να πας τον Ca στο 500 και το Mg στο 1500 για να εισαι ετημος, το KH καλο ειναι να πεσει λιγο κοντα στο 8-9
Απάντηση με παράθεση
  #123  
Παλιά 21-10-16, 11:49
revolution1925 Ο χρήστης revolution1925 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-04-2010
Περιοχή: aridaia
Μηνύματα: 371
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από leonardos Εμφάνιση μηνυμάτων
ακριβος αυτο ειναι το ζωντανεμα του βραχου, να δυμιουργιθει δηλ αποικεια απο απονιτροποιοιτικα βακτιρια και να στρωσει το συστημα αναλογα με τις αναγκες του. γι αυτο οταν προσθετουμε ζωντανα τα προσθετουμε σιγα σιγα, ετσι ωστε να μπορεσει να αυξιθει αναλογα και η αποικεια των απονιτροποιοιτικων βακτιριων και να σταθεροποιοιθει στον αριθμο που ισοροπει το καθε ενυδρειο. ολοι οι υπολοιποι οργανισμοι ειναι αλλο θεμα (αμφιποδα κοπιποδα σπυρογραφοι κ.α.)

τωρα που δεν εχεις καταναλωσεις ακομα προσπαθησε να πας τον Ca στο 500 και το Mg στο 1500 για να εισαι ετημος, το KH καλο ειναι να πεσει λιγο κοντα στο 8-9
Καλημέρα λεο ευχαριστω..!
δηλαδή για να καταλαβω θα μπορουσε στην θεωρεια ένα καλα στρωμενο συστημα να κρατησει νιτρικα μηδενικα χωρις την βοηθεια μηχανηματων η αλλαγων?
γιατι υπαρχουν ενυδρεια, που τρεχουν καιρο και εχουν στρωσει, πρόβλημα με αυξημένα νιτρικα? που οφειλετε αυτό?

για το mg και το ca εχω ζουμια θα τα ανεβασω με την αλλαγη νερου..
για το KH δεν εχω παρει ακομα κατι ξεχασα να πω την αληθεια..!
το KH ανεβαινει με ζουμια η με σοδα αν δεν κανω λαθος ετσι?
αν θελουμε να το ριξουμε τι κανουμε ?
Απάντηση με παράθεση
  #124  
Παλιά 21-10-16, 11:50
Το avatar του χρήστη voas
voas Ο χρήστης voas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-04-2015
Μηνύματα: 4.877
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από revolution1925 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα σε όλους χθεσινές μετρήσεις...!

ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ 26
PH 8,4
ΑΛΑΤΟΤΗΤΑ 1026
ΑΜΟΝΙΑ 0
ΝΙΤΡΩΔΗ NO2 0
ΝΙΤΡΙΚΑ NO3 40
ΑΣΒΕΣΤΙΟ Ca 420
ΜΑΓΝΗΣΙΟ Mg 1380
ανθρακικη σκληροτητα KH 10
ΦΩΣΦΟΡΙΚΑ PO4 0

Αλλαγη δεν έκανα ακόμα σήμερα αν προλάβω με το μαγαζί και τις δουλειές..!
Έχω έτοιμα 30 λίτρα για την αλλαγή..
Αύριο θα έρθουν και τα σαλιγκάρια..
Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι ότι πέσαν τα νιτρικά 20 μονάδες απ τις τελευταίες μετρήσεις χωρίς να κάνω τίποτα..
Είναι δυνατόν να κάνει κάτι τέτοιο το σύστημα η κάνω λάθος μετρήσεις..?
Η λογική δεν είναι ότι τα νιτρικά πέφτουν με τις αλλαγές του νερού?
Μπορεί το σύστημα να κάνει απονιτρωποιηση μόνο του??

καλησπερα αρη!
ξεκίνησε να ρολαρει το σύστημά!
μια χαρά φίλε σωστά κάνεις τις μετρησεις βάση αποτελεσματων νομίζω!
εάν θελεις περισσότερη λεπτομέρεια μπορείς να τις δεις και στο you tube!
Απάντηση με παράθεση
  #125  
Παλιά 21-10-16, 12:11
revolution1925 Ο χρήστης revolution1925 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-04-2010
Περιοχή: aridaia
Μηνύματα: 371
Προεπιλογή

γεια σου νικο κατά 99,9 σωστα τις κανω τις μετρήσεις απλα δεν ηξερα ότι μπορουν να πεσουν τα νιτρικα μονα τους..νομιζα ότι μονο με αλλαγες πεφτουν..!

για τα παραπανω που ρωτησα νικο μπορεις να μου πεις την αποψη σου?
Απάντηση με παράθεση
  #126  
Παλιά 21-10-16, 14:20
Το avatar του χρήστη voas
voas Ο χρήστης voas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-04-2015
Μηνύματα: 4.877
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από revolution1925 Εμφάνιση μηνυμάτων
γεια σου νικο κατά 99,9 σωστα τις κανω τις μετρήσεις απλα δεν ηξερα ότι μπορουν να πεσουν τα νιτρικα μονα τους..νομιζα ότι μονο με αλλαγες πεφτουν..!

για τα παραπανω που ρωτησα νικο μπορεις να μου πεις την αποψη σου?
γεια σου Αρη!
βεβαίως και μπορούν να πέσουν τα νιτρικά σου και έτσι είναι το φυσιολογικό διανύοντας τον κύκλο του αζώτου!
μην ξεχνάς οτι το ενυδρείο σου είναι νεοσύστατο και έχει να περάσει τις λεγόμενες παιδικές ασθένειες!
οταν το ενυδρείο σου θα είναι έτοιμο βάση τιμών τότε ανάλογα με τον τρόπο που επιθυμείς(προβιοτικες η' μη) να το τρέξεις θα κρατάμε και τα νιτρικά χαμηλά!
καλή συνέχεια!
Απάντηση με παράθεση
  #127  
Παλιά 21-10-16, 16:19
Το avatar του χρήστη leonardos
leonardos Ο χρήστης leonardos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 19-10-2015
Περιοχή: Πρεβεζα
Μηνύματα: 1.102
Προεπιλογή

οι λογοι που ενα ενυδρειο μπορει να κρασαρει ειναι πολυ. βασικος παραγοντας συνθος ειναι οι μεγαλες αλλαγες που μπορει να στρεσαρουν το οικοσυστημα με οποιονδιποτε τροπο. (οχι αλλαγες νερου, αν και αυτες μπορουν να κανουν τι ζημια τους)
κοιτα για την διαδικασια της απονιτροποιησης εχουμε 2 ειδων βακτιρια (nitrozomonases και nitrompakter) αυτα αποσπουν την αμωνια σε μορφες μη τοξικες για στο συστημα μας. αμωνια παραγεται απο τις φυσηκες εκενωσεις των οργανισμων αλλα και απο την αποσυνθεση (τροφες, αλγες, νερωσεις ... κ.α.). οταν ξεκηναμε ενα συστημα αυτο δεν παραγει τπτ οποτε τα βακτιρια αυτα δεν εχουν να τραφουν και βρισκωνται σε πολυ χαμηλα ποσοστα (τρεφωνται π.χ. με την αμωνια που παραγη η αποσυνθεση των βακτιριων που πεθενουν και ετσι συντελιτε μια ισορροποια). οταν προσθεσουμε κατι (τροφη, βραχο, σαλιγκαρι) το φωρτιο της παραγωμενης αμωνιας αυξανεται, ετσι και αυτα με την σειρα τους βρισκουν περισσοτερη τροφη και μεγαλωνει η αποικεια (δαγραμα καμπανας περιπου ειναι η αναπτυξη μεχρει την σταθεροποιοιση)
τα βακτιρια αυτα βρισκονται παντου μεσα στο ενυδρειο (βραχο, στιλη νερου...) οταν εμεις κανουμε μια μεγαλη αλλαγη νερου τοτε το συστημα μας στεριτε απο ενα μεγαλο μερος βακτιριων που εχει αναγκη για να ειναι σταθ. ακομα χειρωτερα αλλαζοντας πολυ την θεση των βραχων μπορει να πατισουμε σημεια με βακτιρια (και αλλους οργανισμους) και να φερουμε μπροστα αλλα χωρις βοιολογια, ειναι μια κατασταση με ξαφνικη αποσυνθεση οργανισμων (αρα αμωνια) με ταυτοχρωνη μειωση απονιτροποιοιτικων βακτιριων. μεχρι το συστημα να σταθ. θα χρειαστει ενα χρονικο διαστημα (θα σταθεροποιοιθει καποια στιγμη αλλα τι συνεπιες θα εχει εξαρτατε απο το μεγεθος της ολης καταστασης)
το ιδιο μπορει να συμβει με την αποτομη εισοδο στο συστημα πολλων οργανισμων που παραγουν αμωνια. ο πληθισμος των βακτιριων δεν ειναι τοσο μεγαλος οποτε εχουμε περισια τροφης (αμωνιας) οποτε παλ θελει ενα χρονικο διαστημα μεχρει να αυξιθει ο αριθμος ετσι ωστε να ανταποκριθουν στην καινουρια αυθονια και τελος να σταθεροποιοιθει στο απαρετιτο

ελπιζω να μην σε μπερδεψα, οτι σε προβληματιζει ακουω

(να διορθωσω, η διαδικασια που περιεγραψα ειναι η νιτροποιηση, η απονιτροποιηση ειναι η συνεχεια της)
Απάντηση με παράθεση
  #128  
Παλιά 21-10-16, 16:50
revolution1925 Ο χρήστης revolution1925 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-04-2010
Περιοχή: aridaia
Μηνύματα: 371
Προεπιλογή

όχι δεν με μπερδεψεις είναι όλα κατανοητα..!
οποτε θεωριτικα παντα, αν ένα συστημα παλιωσει και σταθεροποιηθεί και δεν γινει καμια αλλαγη σε aquascape και σε οργανισμούς καποια στιγμη θα φτασει να εχει μηδενικα νιτρικα ακομα και χωρις αλλαγες νερου?

και αν είναι ετσι τα πραγματα το skimmer γιατι το δουλεύουμε?
δεν θα μπορουσε να δουλεψει ένα παλαιωμενο συστημα χωρις αυτό?

εστω και να ξεκινισουμε ένα συστημα χωρις skimmer θα κανει πιο πολύ καιρο να παλιωσει αλλα θεωρητικα δεν θα μπορουσε να δουλεψει καποια στιγμη και χωρις αυτό αφου τα βακτηρια θα είναι τοσα ώστε να μπορουν να κανουν πληρη απονιτρωποιηση?
Απάντηση με παράθεση
  #129  
Παλιά 21-10-16, 18:54
Το avatar του χρήστη leonardos
leonardos Ο χρήστης leonardos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 19-10-2015
Περιοχή: Πρεβεζα
Μηνύματα: 1.102
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από revolution1925 Εμφάνιση μηνυμάτων
όχι δεν με μπερδεψεις είναι όλα κατανοητα..!
οποτε θεωριτικα παντα, αν ένα συστημα παλιωσει και σταθεροποιηθεί και δεν γινει καμια αλλαγη σε aquascape και σε οργανισμούς καποια στιγμη θα φτασει να εχει μηδενικα νιτρικα ακομα και χωρις αλλαγες νερου?

θεωριτικα ναι, πρακτικα οι αλλαγες χρειαζονται και για πολλους αλου λογους και καλο ειναι να ειναι τακτικες και περιοδικες

και αν είναι ετσι τα πραγματα το skimmer γιατι το δουλεύουμε?
δεν θα μπορουσε να δουλεψει ένα παλαιωμενο συστημα χωρις αυτό?

εστω και να ξεκινισουμε ένα συστημα χωρις skimmer θα κανει πιο πολύ καιρο να παλιωσει αλλα θεωρητικα δεν θα μπορουσε να δουλεψει καποια στιγμη και χωρις αυτό αφου τα βακτηρια θα είναι τοσα ώστε να μπορουν να κανουν πληρη απονιτρωποιηση?
εδω τα πραγματα ειναι διαφορετικα. το σκιμμερ δεν το εχουμε για να μας βοηθεισει στον κύκλο της αμωνιας, αλλα στον κύκλο του φωσφόρου ως επι το πλειστον.
Απάντηση με παράθεση
  #130  
Παλιά 21-10-16, 20:37
revolution1925 Ο χρήστης revolution1925 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-04-2010
Περιοχή: aridaia
Μηνύματα: 371
Προεπιλογή

Ωραία τα κατάλαβα όλα..! Ευχαριστώ λεο για τις πληροφορίες..!!
Απάντηση με παράθεση
  #131  
Παλιά 21-10-16, 21:08
Το avatar του χρήστη leonardos
leonardos Ο χρήστης leonardos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 19-10-2015
Περιοχή: Πρεβεζα
Μηνύματα: 1.102
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από revolution1925 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ωραία τα κατάλαβα όλα..! Ευχαριστώ λεο για τις πληροφορίες..!!
δεν κανει τπτ οτι θες και ξερω στην διαθεσή σου
Απάντηση με παράθεση
  #132  
Παλιά 21-10-16, 22:07
Το avatar του χρήστη voas
voas Ο χρήστης voas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-04-2015
Μηνύματα: 4.877
Προεπιλογή

Λεων τον πηγές στο μονότερμα τον ¶ρη ρε τρελε μου!
Τον παραμορφώσες εν ριπή οφθαλμού!
Χαχαχαχαχ
Απάντηση με παράθεση
  #133  
Παλιά 21-10-16, 22:22
Το avatar του χρήστη leonardos
leonardos Ο χρήστης leonardos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 19-10-2015
Περιοχή: Πρεβεζα
Μηνύματα: 1.102
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από voas Εμφάνιση μηνυμάτων
Λεων τον πηγές στο μονότερμα τον ¶ρη ρε τρελε μου!
Τον παραμορφώσες εν ριπή οφθαλμού!
Χαχαχαχαχ

χαχαχα ετσι ετσι εντατικα μαθηματα για της πανελλαδικες λεμε !!!
Απάντηση με παράθεση
  #134  
Παλιά 22-10-16, 14:22
revolution1925 Ο χρήστης revolution1925 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-04-2010
Περιοχή: aridaia
Μηνύματα: 371
Προεπιλογή

Βρε εγώ κι άλλα έχω να ρωτήσω αλλά τα ρωτάω λίγα λίγα μήπως στο τέλος βαρέθητε να απαντάτε..!
Πάντως πλάκα πλάκα όσο διαβάζω τόσο πιο συναρπαστικό μου φαίνεται το θαλασσινό..!!
-------------------------
καλησπερα παιδια ηρθαν τα σαλιγκαρια και τα εχω στην προσαρμογη..!!

εκανα αλλαγη 30 λιτρα και μετρησεις...!

ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ 26
PH 8,4
ΑΛΑΤΟΤΗΤΑ 1026
ΑΜΟΝΙΑ 0
ΝΙΤΡΩΔΗ NO2 0
ΝΙΤΡΙΚΑ NO3 8
ΑΣΒΕΣΤΙΟ Ca 425
ΜΑΓΝΗΣΙΟ Mg 1320
ανθρακικη σκληροτητα KH 8,6
ΦΩΣΦΟΡΙΚΑ PO4 0,25
επισης εριξα και λιγο μαγνησιο μετα τις μετρησεις για να το παω παλι γυρο στα 1400

Πως τα βλεπετε τα πραγματα?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη revolution1925 : 22-10-16 στις 14:22 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #135  
Παλιά 22-10-16, 21:38
Sakisdraminos Ο χρήστης Sakisdraminos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-03-2011
Περιοχή: Φίτζι,Σούβα
Μηνύματα: 5.282
Προεπιλογή

Μια χαρά οι μέτρησης!
Απάντηση με παράθεση
  #136  
Παλιά 23-10-16, 10:59
revolution1925 Ο χρήστης revolution1925 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-04-2010
Περιοχή: aridaia
Μηνύματα: 371
Προεπιλογή

Καλημέρα παιδιά..!
Λοιπόν τα σαλιγκάρια μετά από κάνα 3ωρο προσαρμογή μπήκαν μέσα και άρχισαν δουλειές τρώνε αλγες στο φουλ...!

Επεσε έκτακτη δουλειά αύριο στην Θεσσαλονίκη οπότε θα πάω και για κανένα κλόουν αύριο και αν βρω και ένα εύκολο κοραλακι..!
Δεν είχα σκοπό για κοραλλι ακόμα αλλά λόγω δουλειάς δεν μπορώ να κατεβαίνω συχνά θεσνικη οπότε λέω αύριο αν βρω να πάρω..

Τώρα έχω κάποια πράγματα να ρωτήσω..
Πια η διαφορά ενός κοραλιου που είναι φραγκ από ένα που δεν είναι? Έχει κοράλλια ίδιο είδος με διαφορετικές τιμές που το ένα γράφει φραγκ και το άλλο όχι.. Τι είναι προτιμότερο να περνουμε?

Τα κοράλλια απ ότι έχω δει είναι η πάνω σε βράχο, η σε κάτι βάσεις άσπρες κυκλικες..
Όταν τα βάζουμε στο ενυδρείο τα κολλάμε με τις βάσεις-βραχους τους εκεί που θέλουμε η ξεκολαμε το κοραλι με κάποιον τρόπο και το κολλαμε στον δικό μας βράχο (και αν ναι με ποιον τρόπο κάνουμε αυτήν την διαδικασία, ξεκολιματος και ξανακοληματος)??

Διάβαζα σε ένα ποστ (νομίζω στου σακη) και έλεγε ο συνχομπηστας ότι περιμένει να δει τι χρώμα θα γίνει η ρικορντεα του (συγχωρέστε με αν δεν λέω σωστά τα όνοματα)..
Δηλαδή? Δεν ξέρουμε τι χρώμα θα μας βγουν αυτά που περνουμε η μπορεί να αλλάξουν χρώμα από ενυδρειο σε ενυδρειο???

Εχω αυτήν την κόλλα Aquaforest AFix Glue* έχει δύο υλικά σαν πλαστελινες μέσα είμαι καλυμενος η να πάρω άλλη?

Τωρα κάτι για τις καταναλωσεις..
Ποτέ οι αλλαγές στα στοιχεια θεωρούνται απότομες?
Δηλαδή αν πχ υπολογισω ότι χάνω 50 Mg την βδομάδα θεωρείτε απότομη αλλαγή η όχι?
Χοντρικά ρωταω να καταλάβω ποιες είναι οι φυσιολογικές διακυμανσεις..

Και τέλος έχω δύο τροφές. Μια ocean nutrition spirulina flakes, και μια seachem nutridiet marineplus είναι καλές τροφές η να πάρω άλλες (τι προτείνετε)?
Για τα κοράλλια χρειάζομαι να πάρω τροφές? Και αν ναι ποιες θεωρούνται οι καλύτερες να τις πάρω?

Αυτά τα λίγα..! Να με συγχωρείτε αν οι ερωτήσεις μου είναι χαζές..! Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις..! Καλημέρα σε όλους...!
Απάντηση με παράθεση
  #137  
Παλιά 23-10-16, 11:35
Το avatar του χρήστη gallos
gallos Ο χρήστης gallos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-01-2013
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 338
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από revolution1925 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα παιδιά..!
Λοιπόν τα σαλιγκάρια μετά από κάνα 3ωρο προσαρμογή μπήκαν μέσα και άρχισαν δουλειές τρώνε αλγες στο φουλ...!

Επεσε έκτακτη δουλειά αύριο στην Θεσσαλονίκη οπότε θα πάω και για κανένα κλόουν αύριο και αν βρω και ένα εύκολο κοραλακι..!
Δεν είχα σκοπό για κοραλλι ακόμα αλλά λόγω δουλειάς δεν μπορώ να κατεβαίνω συχνά θεσνικη οπότε λέω αύριο αν βρω να πάρω..

Τώρα έχω κάποια πράγματα να ρωτήσω..
Πια η διαφορά ενός κοραλιου που είναι φραγκ από ένα που δεν είναι? Έχει κοράλλια ίδιο είδος με διαφορετικές τιμές που το ένα γράφει φραγκ και το άλλο όχι.. Τι είναι προτιμότερο να περνουμε?
Το frag είναι μικρό (συνήθως 1-3 κεφάλια), το έχουν κόψει απο ένα μεγάλο κοράλι και το αφήνουν να μεγαλώσει. Η ουσιαστική διαφορά είναι ότι το frag για να γίνει κοράλι θέλει χρόνο.Για αυτό και η διαφορά τιμής.

Τα κοράλλια απ ότι έχω δει είναι η πάνω σε βράχο, η σε κάτι βάσεις άσπρες κυκλικες..
Όταν τα βάζουμε στο ενυδρείο τα κολλάμε με τις βάσεις-βραχους τους εκεί που θέλουμε η ξεκολαμε το κοραλι με κάποιον τρόπο και το κολλαμε στον δικό μας βράχο (και αν ναι με ποιον τρόπο κάνουμε αυτήν την διαδικασία, ξεκολιματος και ξανακοληματος)??
Όταν έχεις ένα νέο κοράλι δεν το κολλάς απευθείας στην τελική του θέση. Την βρίσκεις πρώτα ανάλογα με την συμπεριφορά που έχει. Κάνεις δοκιμές.Δεν υπάρχει ουσιαστικός λόγος να ξεκολλήσεις και να ξανακολλήσεις, ίσα ίσα κακό του κάνεις.

Διάβαζα σε ένα ποστ (νομίζω στου σακη) και έλεγε ο συνχομπηστας ότι περιμένει να δει τι χρώμα θα γίνει η ρικορντεα του (συγχωρέστε με αν δεν λέω σωστά τα όνοματα)..
Δηλαδή? Δεν ξέρουμε τι χρώμα θα μας βγουν αυτά που περνουμε η μπορεί να αλλάξουν χρώμα από ενυδρειο σε ενυδρειο???
Τα χρώματα των κοραλιών επηρεάζονται από τον φωτισμό που έχουμε, διαφορετικά δείχνουν κάτω απο led και αλλιώς κάτω απο Τ5. Έχουν διαφορά στον τόνο.

Εχω αυτήν την κόλλα Aquaforest AFix Glue* έχει δύο υλικά σαν πλαστελινες μέσα είμαι καλυμενος η να πάρω άλλη?
Πιστεύω είσαι καλυμμένος
Τωρα κάτι για τις καταναλωσεις..
Ποτέ οι αλλαγές στα στοιχεια θεωρούνται απότομες?
Δηλαδή αν πχ υπολογισω ότι χάνω 50 Mg την βδομάδα θεωρείτε απότομη αλλαγή η όχι?
Χοντρικά ρωταω να καταλάβω ποιες είναι οι φυσιολογικές διακυμανσεις..
Ακριβώς δεν ξέρω να σου απαντήσω, αλλά πχ αν παίζεις +- 4 βαθμούς kh θα την ακούσουν σίγουρα.

Και τέλος έχω δύο τροφές. Μια ocean nutrition spirulina flakes, και μια seachem nutridiet marineplus είναι καλές τροφές η να πάρω άλλες (τι προτείνετε)?
Για τα κοράλλια χρειάζομαι να πάρω τροφές? Και αν ναι ποιες θεωρούνται οι καλύτερες να τις πάρω?

Ανάλογα τι κοράλια θα πάρεις. Αν πάρεις zoanthus για αρχή, δεν πολύθέλουν ταϊσμα. Υπάρχει ένα mix (Coral smoothie)που έχει διάφορα μέσα, θα σε καλύψει για αρχή. Μόλις εγκατασταθούν τα κοράλια, μπορείς να ψαχτείς με πιο στοχευμένες προς αυτά τροφές. Δεν χρειάζεται απο την αρχή να δίνεις λεφτά.

Αυτά τα λίγα..! Να με συγχωρείτε αν οι ερωτήσεις μου είναι χαζές..! Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις..! Καλημέρα σε όλους...!
Δεν υπάρχουν χαζές ερωτήσεις!Διαβάζοντας και ρωτώντας μαθαίνουμε!
Απάντηση με παράθεση
  #138  
Παλιά 23-10-16, 17:58
Το avatar του χρήστη leonardos
leonardos Ο χρήστης leonardos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 19-10-2015
Περιοχή: Πρεβεζα
Μηνύματα: 1.102
Προεπιλογή

Αρη για το χρωμα εκτως αυτου που πολυ σωστα ειπαι ο προλαλισας, μπορει απλα τα παιδια να τα βαλαν στα ενυδρεια τους κλειστα και να μην τ εχουν δει ακριβος τα χροματα τους, αν τα πειραν βλεποντας μια απλη φωτο τοτε σιγουρα δεν θα ανταποκρινεται στην πραγματικοτιτα οποτε περημενουν να ανοιξουν καλα στο ενυδρειο τους και μετα θα δουμαι και τα χρωματα τους

απο τροφες εισαι οκ για τα ψαρια

για τα κοραλια αστο ακομα δεν πηραζει, μην ξεχναμε οτι τα περισσοτερα κοραλια ειναι φωτοσυνθετικα κατα κυριο λογο (οχι οτι δεν βοηθαει η τροφη, θαυματα κανει). τωρα αν παρεις μη φωτοσυνθετικα κοραλια (που για αρχη δεν το συνιστω και δεν θα βρεις και ευκολα) αυτα θελουν τροφη. αν το μαγαζι ειναι οκ θα σε ενημερωσει καταληλα. γενικα παντος καλο ειναι για αρχη να παρεις κανενα μαλακο π.χ ζωανθακια μανιταρια σαρκοφυτα σιμιλαριες κατι τετοιο.
Απάντηση με παράθεση
  #139  
Παλιά 24-10-16, 19:16
revolution1925 Ο χρήστης revolution1925 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-04-2010
Περιοχή: aridaia
Μηνύματα: 371
Προεπιλογή

Ωραία ρε παιδιά όλα κατανοητα ευχαριστώ πολύ..!
Πάω για ψώνια αύριο και ενημερώνω για τις εξελίξεις...!
-------------------------
Παιδιά καλησπέρα την βοήθεια σας..!

Πήρα 2 κλόουν όλα καλά στην μεταφορά έκανα κάνα 2ωρο προσαρμογή σταγόνα σταγόνα και τα έβαλα μέσα.. Μετά από 10 λεπτά έριξα μισό φιλαράκι τροφή..
Και ξαφνικά όλα τα νασαριους που ήταν μέσα στο χώμα βγήκαν έξω ανέβηκαν στο τζάμι στην σειρά το ένα πίσω απ το άλλο και ανέβηκαν στην επιφάνεια.. Μετά ξανακατεβηκαν τα 3 ξαναμπηκαν στο χώμα και τα άλλα δύο κάνουν ακόμα τσαρκες..! Βγήκαν όλα μαζί λέμε είναι φυσιολογικη συμπεριφορά αυτή?

Και δεύτερον παίζει η ροή μου να δυσκολεύει τα κλόουν? Έχω μια jebao RW4 στην συνεχόμενη ροή στην 3 ταχύτητα το σκιμμερακι 700λτ και το φίλτρο με άνθρακα αντιφως αλλά 700λτ..ειναι πολύ??
Απ την στιγμή που τα έβαλα είναι πάνω αριστερά και κολυμπάνε γρήγορα.. Η έχουν ξετρελαθει και παίζουν η ζορίζονται να κολυμπησουν.. Έχουμε καμία ιδέα τι συμβαίνει παιδιά?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη revolution1925 : 24-10-16 στις 19:16 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #140  
Παλιά 24-10-16, 21:00
Το avatar του χρήστη leonardos
leonardos Ο χρήστης leonardos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 19-10-2015
Περιοχή: Πρεβεζα
Μηνύματα: 1.102
Προεπιλογή

δουλεια των νασσαριους ειναι να τρωνε το περισευμα οργανικης υλης στο ενυδρειο σου (φαγιτο νεκροι οργανισμοι κ.α.). οποτε ειναι λογικο να βγουν γιατι απλα την μυρισαν. ενδεχομενος να ειναι και λιγο πεινασμενα. (προσοχη δεν ειναι αλγοφαγα)

καλο ειναι οταν εισαγεις ψαρια να τα βαζεις με ζβιστα φωτα και τα ανβεις κανονικα την επομενη. μολις μπουν μην τα ταιζεις, λογικα δεν θα φανε. αστο για την επομενη. αμα δεν τρωνε ευκολα μουλιαζεις την τροφη σε σκορδοζουμο.

η ρωη δεν νομιζω να επηρεασει τα ψαρια, καλη μου φαινετε.

μεγια μεγια καλοριζικα να τα χαρεις (τι κλουν πηρες, οκελαρις
Απάντηση με παράθεση
  #141  
Παλιά 24-10-16, 21:08
revolution1925 Ο χρήστης revolution1925 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-04-2010
Περιοχή: aridaia
Μηνύματα: 371
Προεπιλογή

Ναι λεοναρδε απ αυτά οκελαρις οκελαρις όπως λέγονται τέλος πάντων..!
Λεο το βράδυ όταν κλείνουν τα φώτα να την χαμηλωνω την ροή?
Ευχαριστώ για τα σαλιγκάρια δεν το ήξερα..! Πρέπει να τα ταιζω κάπως τα νασαριους φίλος?
Απάντηση με παράθεση
  #142  
Παλιά 24-10-16, 21:15
Το avatar του χρήστη leonardos
leonardos Ο χρήστης leonardos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 19-10-2015
Περιοχή: Πρεβεζα
Μηνύματα: 1.102
Προεπιλογή

δεν θεορω απαρετιτο τπτ απο τα 2 ουτε την ροη να μειωσεις ουτε τα νασσαριους να ταισεις θα φανε απο τα περισσευματα μην σε αγχωνει αυτο. οσο για την ροη, πιστευω οτι αμα τα ταλεπωρει θα βρουνε μερος να κατσουν. τωρα αμα δεν βαριεσαι.... καντο προβλημα ουτε σε αυτο δεν υπαρχει.
Απάντηση με παράθεση
  #143  
Παλιά 24-10-16, 21:22
revolution1925 Ο χρήστης revolution1925 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-04-2010
Περιοχή: aridaia
Μηνύματα: 371
Προεπιλογή

Αφου δεν υπάρχει πρόβλημα δεν πειράζω τπτ να μάθουν να ζουν με κακουχιες δεν θέλω τπτ φλωρικα κλόουν εγώ..!

Ευχαριστώ για τις συμβουλές λεο να σαι καλά ρε φίλε..!
Απάντηση με παράθεση
  #144  
Παλιά 24-10-16, 23:22
Το avatar του χρήστη voas
voas Ο χρήστης voas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-04-2015
Μηνύματα: 4.877
Προεπιλογή

Καλησπέρα ¶ρη!
Καλοριζικα τα κλόουνακια φιλε.
Μια χαρά τα πηγαίνεις και εισαι και πολύ τυπικός που ειναι απαραίτητο στην ισορροπία του ρεεφ!
Μετρησεις να μην αμελείς οπως και αλατοτητα γιατι ειναι σημαντικές και οτι αφορά την κυκλοφορια σου θα ερωτηθείς ο ίδιος με βάση τι είδους κοράλλια θέλεις να τρέξεις το ενυδρείο σου!
Το φωτιστικο που πήρες εχει δυνατό γκάζι και αυτο σου δίνει μεγάλο πλεονέκτημα!
Κανε υπομονη αρη,η ζωή στο ρεεφ κυλάει πολυ αργά!
Απάντηση με παράθεση
  #145  
Παλιά 25-10-16, 07:40
Sakisdraminos Ο χρήστης Sakisdraminos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-03-2011
Περιοχή: Φίτζι,Σούβα
Μηνύματα: 5.282
Προεπιλογή

¶ρη καλορίζικα τα κλόουν!
κοράλλια λογικά δεν πήρες οπότε καλό είναι να μείνεις μερικές μέρες με τα ψάρια!
Απάντηση με παράθεση
  #146  
Παλιά 25-10-16, 08:50
revolution1925 Ο χρήστης revolution1925 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-04-2010
Περιοχή: aridaia
Μηνύματα: 371
Προεπιλογή

Καλημέρα παιδιά..!
Νίκο από υπομονή άλλο τπτ..!
Σάκη κοράλλια δεν πήρα.. Σε 3 μαγαζιά πήγα και με το ζόρι βρήκα ψάρια. 4 κλόουν σύνολο τα 3μαγαζια.. πήρα αυτά που μου φάνηκαν πιο καλά στην υγεία τους..
Από κοράλλια πολύ λίγα πράγματα βρήκα και δεν μ άρεσε κανένα και δεν πήρα..
Πάντως δεν ξέρω αν έπεσα στην μέρα αλλά αν είναι έτσι όπως τα είδα τα κοράλλια στα μαγαζιά μας η αγορά απ το εξωτερικό είναι μονόδρομος..

Μικρό το ενυδρειακι ρε παιδιά λίγα πράγματα χωράνε.. Τουλάχιστον να είναι και λίγο όμορφα αυτά που θα πάρω..

Είχε παντός σε ένα μαγαζί ένα ζωντανό σαν γυμνοσαλιαγκας ήτανε πολύχρωμο.. Οθουριο, Οθουριο κάπως έτσι μου είπε ότι το λένε.. Ωραίο ήτανε έχουμε τπτ παραπάνω πληροφορίες για αυτό το ζωντανό παιδιά..?
Απάντηση με παράθεση
  #147  
Παλιά 25-10-16, 09:45
Το avatar του χρήστη leonardos
leonardos Ο χρήστης leonardos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 19-10-2015
Περιοχή: Πρεβεζα
Μηνύματα: 1.102
Προεπιλογή

Αρη ολοθουριο λεγετε αλλα δεν νομιζω οτι ειναι καλο να το βαλεις.
πριν παρεις κατι καλο ειναι να ρωτας πρωτα δεν ειναι ολα ευκολα για αρχη και δεν κανουν και ολα για τα λιτρα σου.
μπορεις να διαβαζεις απο εδω για αρη και ρωτα μετα και εδω εμας http://www.liveaquaria.com/
τωρα οσο για κοραλια μπορεις να παραγκιλεις απο Αθηνα, υπαρχουν αρκετα αξιοπρεπει μαγαζια που μπορουν να σε βοηθεισουν και στις επιλογες σου. αμα εχει κατευθειαν κτελ ερχονται ολα μια χαρα. και κατευθειαν να μην εχει εχει συγουρα για Εδεσα, οποτε απλα πρεπει να πας μεχρι εκει για να τα παρεις.
Απάντηση με παράθεση
  #148  
Παλιά 25-10-16, 10:33
revolution1925 Ο χρήστης revolution1925 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-04-2010
Περιοχή: aridaia
Μηνύματα: 371
Προεπιλογή

Ναι τα στέλνουν με κτελ λεο τα σαλιγκάρια έτσι ήρθαν..
Κοίτα πως το σκέφτομαι εχθές βρήκα πχ μανιτάρια κάτι κόκκινα, ωραία ήταν δεν λέω.. Αλλά έχω δει και στο ίντερνετ μανιτάρια με τρελά χρώματα.. Και σκέφτομαι μετά και λέω ότι καλύτερα να δώσω και παραπανω λεφτά αλλά αυτό που θα έχω να είναι κάτι εντυπωσιακό γιατί έτσι και αλλιώς λίγα κοραλακια θα χωρέσουν στο ενυδρείο..

Τα μαγαζιά στην Αθήνα άραγε έχουν κάποια λίστα ώστε να μπορούμε να προπαραγγειλουμε κοράλλια η ψωνιζουμε ότι φέρνουν κατά καιρούς..?

Επισης βλέπω live φώτο με τα κοράλλια που έχουν τα μαγαζιά στην Αθήνα και έχω να ρωτήσω τα κοράλλια θα είναι έτσι όπως τα βλέπω η στα ενυδρεία μας περνούν πιο έντονα χρώματα κτλ?
Τώρα δεν θέλω να βάλω link αλλά πχ τα ζοωανθακια που βλέπω σε φώτο από μαγαζιά της Αθήνας δεν έχουν καμία σχέση με τις φώτο από ζοωανθακια του εξωτερικού..
Εσύ πχ ρε λεο πως ψωνιζεις από φώτο που έχουν στα site τους?
Απάντηση με παράθεση
  #149  
Παλιά 25-10-16, 11:02
Το avatar του χρήστη kostas82
kostas82 Ο χρήστης kostas82 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-02-2010
Περιοχή: Κ.κηφισιά Αττική
Μηνύματα: 2.572
Προεπιλογή

Τσεκαρε λίγο εδώ extreme corals.de
White corals.de
Zoafanatics.de
__________________
Κώστας
Πληροφορίες ενυδρείου :
Reef
Main display800l , Sump 200l
Lighting : DIY custom multichip led
Circulation: 3xwp60 jebao , jebao dct12000,Skimmer Atb big econo ,
Calsium reactor : Shuran jetstream 1, Zeo reactor Diy
Cooling Tr
20, Heating Eheim Jager
Auto top off DIY , ROWw

Απάντηση με παράθεση
  #150  
Παλιά 25-10-16, 12:01
revolution1925 Ο χρήστης revolution1925 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-04-2010
Περιοχή: aridaia
Μηνύματα: 371
Προεπιλογή

ευχαριστω κωστα..!
δυναμη όλα..!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
κυβος 50χ50χ60 george79 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 5 07-07-16 11:37
DIY κυβος για μονομάχο alkis13 DIY . Φτιάχτο μόνος σου 50 04-07-09 14:03

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 05:44.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10451 seconds with 14 queries