Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 07-02-11, 10:55   #1
ΡΟΗ ΦΙΛΤΡΟΥ
spyrval
Member
Εγγραφή: 21-12-2010
Περιοχή: ΠΙΚΕΡΜΙ
Μηνύματα: 39

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
spyrval Ο χρήστης spyrval δεν είναι συνδεδεμένος 07-02-11, 10:55
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Καλημέρα
Μετά από αρκετό διάβασμα στο φόρουμ (που με βοήθησε πάρα πολύ) έστησα κι εγώ ένα καινούργιο ενυδρείο-Jewel Lido 120λτ. Αυτή τη στιγμή υπάρχει ένα κοπαδάκι αρλεκίνων. Η ερώτηση ίσως είναι χαζή αλλά θα την κάνω. Πως πρέπει να είναι το σωληνάκι της ροής του νερού που επιστρέφει στο ενυδρείο από το φίλτρο? Να δημιουργεί ανατάραξη στην επιφάνεια, να ρίχνει το ρεύμα του νερού στο προς το κέντρο του ενυδρείου ή να είναι κάπου που δεν "ενοχλεί" τα ψαράκια? Αυτή τη στιγμή δημιουργεί ρεύμα νερού προς το΄πίσω τζάμι του ενυδρείου και όταν γύρισα το σωληνάκι προς το μέσο του ενυδρείου και δημιούργησε ένα ισχυρό ρεύμα μου φάνηκε ότι ήταν πολύ κινητικά και παίζανε -ή μήπως στρεσάρονται και ενοχλούνται ?
Ευχαριστώ
Εμφανίσεις: 4724
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 07-02-11, 11:04
diaton101 Ο χρήστης diaton101 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-11-2010
Περιοχή: Θεσσαλονικη, Πυλαία
Μηνύματα: 471
Προεπιλογή

Φανταζομαι μιλας για εξωτερικο φιλτρο. Πρεπει να "βλεπει" προς το κεντρο για να γινεται και καλη κυκλοφορια νερου και καλη οξυγονωση (αν δεν εχεις φυτα)
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 07-02-11, 11:04
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.386
Προεπιλογή

Καλώς ήρθες!
το καλύτερο θα έλεγα είναι η έξοδος του νερού να δημιουργεί μια ελαφρά ανατάραξη της επιφάνειας του νερού ώστε να έχεις καλή οξυγόνωση
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 07-02-11, 11:20
Το avatar του χρήστη johnbaz
johnbaz Ο χρήστης johnbaz δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-01-2010
Περιοχή: ΝΕΑ ΣΜΥΡΝΗ
Μηνύματα: 344
Προεπιλογή

Καλως ορισες.γενικα οπως σου ειπαν κ οι υπολοιποι.να γινεται αναταραξη ωστε να μην μενει στασιμο το νερο κ σου δημιουργησει πρωτε'ι'νικο φιλμ.αν εχεις ορθογωνιο καλο ειναι ναχεις απο την μια γωνια την εισαγωγη κ απτην αλλη γωνια την εξαγωγη.παντα για πισω μιλαμε,ωστε να γινεται σωστη κυκλικη κυκλοφορια του νερου
__________________
ΓΗΡΑΣΚΩ ΑΕΙ ΔΙΔΑΣΚΟΜΕΝΟΣ
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 07-02-11, 11:33
spyrval Ο χρήστης spyrval δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-12-2010
Περιοχή: ΠΙΚΕΡΜΙ
Μηνύματα: 39
Προεπιλογή

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Το φίλτρο είναι το εσωτερικό της Jewel και το ενυδρείο είναι φυτεμένο. Το φιλμ στην επιφάνεια του νερού έχει δημιουργηθεί ήδη, οπότε χρειάζεται προφανώς κάποια ανατάραξη.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 07-02-11, 12:28
diaton101 Ο χρήστης diaton101 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-11-2010
Περιοχή: Θεσσαλονικη, Πυλαία
Μηνύματα: 471
Προεπιλογή

Αν ειναι εσωτερικο τοτε γινεται ακομα πιο "υποχρεωτικη" η κατευθυνση του νερου προς το κεντρο για να γινεται καλη κυκλοφορια. Αν το στρεψεις προς το τοιχωμα τοτε ισως το φιλτρο να τραβαει μεγαλο μερος του ηδη φιλτραριμενου νερου με συνεπεια το υπολοιπο νερο σου να μενει σχετικα "ακαθαριστο"
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 07-02-11, 19:51
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από johnbaz Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλως ορισες.γενικα οπως σου ειπαν κ οι υπολοιποι.να γινεται αναταραξη ωστε να μην μενει στασιμο το νερο κ σου δημιουργησει πρωτε'ι'νικο φιλμ.αν εχεις ορθογωνιο καλο ειναι ναχεις απο την μια γωνια την εισαγωγη κ απτην αλλη γωνια την εξαγωγη.παντα για πισω μιλαμε,ωστε να γινεται σωστη κυκλικη κυκλοφορια του νερου
Αυτα τα δυο που εχω κανει bold, ειναι που πρεπει να προσεχουμε στο ενυδρειο, με οποιοδηποτε τροπο.
Η καλη κυκλοφορια ειναι απαραιτητη σε ολα τα σημεια (υψος μηκος πλατος) του ενυρειου, ΚΑΙ πανω στο βυθο.
Στο lido (που ειναι κυβος ενυδρειο με αντλια φιλτρου ονομαστικης ροης 600 λ/ω) εγω το εχω στραμμενο προς το πισω τζαμι και λοξα 45 μοιρες προς τα πανω.
Καλα φαινεται να κυκλοφορει το νερο παντου και εχει και αναταραξη.
Εδω φαινεται λιγο οταν το εστηνα, στην ακρη πανω δεξια η εξοδος πως ειναι στραμμενη http://i225.photobucket.com/albums/d.../P7190044b.jpg
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 08-02-11, 09:53
spyrval Ο χρήστης spyrval δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-12-2010
Περιοχή: ΠΙΚΕΡΜΙ
Μηνύματα: 39
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτα τα δυο που εχω κανει bold, ειναι που πρεπει να προσεχουμε στο ενυδρειο, με οποιοδηποτε τροπο.
Η καλη κυκλοφορια ειναι απαραιτητη σε ολα τα σημεια (υψος μηκος πλατος) του ενυρειου, ΚΑΙ πανω στο βυθο.
Στο lido (που ειναι κυβος ενυδρειο με αντλια φιλτρου ονομαστικης ροης 600 λ/ω) εγω το εχω στραμμενο προς το πισω τζαμι και λοξα 45 μοιρες προς τα πανω.
Καλα φαινεται να κυκλοφορει το νερο παντου και εχει και αναταραξη.
Εδω φαινεται λιγο οταν το εστηνα, στην ακρη πανω δεξια η εξοδος πως ειναι στραμμενη http://i225.photobucket.com/albums/d.../P7190044b.jpg
Εγώ χθες μετά τις απαντήσεις των υπόλοιπων παιδιών το γύρισα όπως εσύ, προς τα δεξιά όμως,προς το κέντρο. Ανατάραξη καλή και οι αρλεκίνοι τρελάθηκαν στα κόλπα (δεν είμαι σίγουρος αν το καταευχαριστιούνται ή αναγκάζονται να κολυμπήσουν έντονα και στρεσάρονται). Είδα όμως ότι στο συγκεκριμένο ψάρι αρέσει μέτρια/έντονη ροή.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 08-02-11, 18:36
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από spyrval Εμφάνιση μηνυμάτων
Είδα όμως ότι στο συγκεκριμένο ψάρι αρέσει μέτρια/έντονη ροή.
Ακριβως.
Αυτο δικαιολογειται αφου και στη φυση ζουν σε ρυακια με αρκετη ορη.

Εδω εχω ενα demo απο το ποσο τους αρεσει η εντονη ροη. Φαινεται η συμπεριφορα τους κατα τη διαρκεια αλλαγης νερου σε σχεση με αλλα ψαρια του ενυδρειου που δεν φημιζονται για την αγαπη τους στην εντονη ροη (cardinal tetra, gourami)

Επισης τα νερα που ζουν εκτος απο εντονη ροη, ειναι πλουσια σε χουμικα οξεα (νερο που "φιλτράρεται" περνωντας μέσα από τροπικά βαλτώδη δάση τύρφης). Επισης δεν φωτιζονται εντονα, αφου η βλαστηση της γυρω περιοχης ειναι μεγαλη, σκιαζοντας τα νερα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 08-02-11, 19:00
Το avatar του χρήστη HLIASKR
HLIASKR Ο χρήστης HLIASKR δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-03-2010
Περιοχή: ΛΗΜΝΟΣ
Μηνύματα: 607
Προεπιλογή

Αν βαλεις ενα κομματι σωληνα και να το κανεις σαν τα εξωτερικα φιλτρα δεν θα ειχε πιο καλη ροη?
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
προβλημα φιλτρου Dionysia Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 5 17-06-09 19:03
ΑΛΛΑΓΗ ΦΙΛΤΡΟΥ kalman Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 11 07-04-09 11:17
ροη φιλτρου giannio1976 Bettas 8 26-04-08 19:39
επιλογη φιλτρου gogos Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 3 06-04-08 10:04
συντηρηση φιλτρου steady Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 3 15-10-07 09:02

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:47.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04355 seconds with 13 queries