Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 31-07-09, 15:50   #1
μονομαχοενυδρειο!
 
Το avatar του χρήστη filimonas2
filimonas2
Member
Εγγραφή: 30-07-2009
Περιοχή: volos
Μηνύματα: 47

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
filimonas2 Ο χρήστης filimonas2 δεν είναι συνδεδεμένος 31-07-09, 15:50
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

γεια σας!
λυπον..μου αρεσουν πολυ οι μονομαχοι!!!...ειχα εναν(σε γυαλα) που μου εζησε 3 χρονια...μετα απο αυτον δεν ξαναπηρα....δεν εχω σκοπο να ξαναπαρω ψαρι μεχρι ναξερω οτι μπορω να το συντιρω οικονομικα μιας και απο οτι καταλαβα κατοπιν εορτης το ενυδρειο ειναι ακριβο χομπι οταν γινετε υπευθινα...οποτε θελω μερικες διευκρινισεις-συμβουλες-πληροφοριες...

καταρχας..να σας πω πως ειναι τα πραγματα απο μερος μου...ειμαι 16 χρονων οποτε πηγη εσοδων ειναι τα χαρτζιλικια...εχω ενα ενυδρειο 40κατι λιτρα...χωρις δικο του φωτισμο....με ενα φιλτρο δυνατης ροης που περνει ομως μονο σφουγκαρι και ανθρακα...

τι θα χρειαστω για ενα ενυδρειο(το μονο που διαθετο ειναι ενυδρειο,χαλικι,φιλτρο-που δεν ξερω αν ειναι καταληλλο-και το κλασικο αντιχλωριο..κανενα αλλο βελτιοτηκο ή τεστ νερου)
και τι ποσό περιπου θα χρειαζετε για την αγορα αυτων που θα χρειαστω και την συντηριση του?(μονομαχοενυδρειο να εχετε στο νου σας)

αν δω οτι μπορω να ανταπεξελθω θα μπει στο προγραμα να ξεκινησω σωστα αυτη τη φορα......
αλλιως θα περιμενει καιρο μεχρι να μπορεσω να το ξαναστισω....
Εμφανίσεις: 4629
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 31-07-09, 15:57
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Αν μπορεις στειλε μας μια φωτο το ενυδρειο με το καπακι του (εσωτερικα κα εξωτερικα) να δουμε πως μπορουμε να βαλουμε μια λαμπα...αν το κανουμε αυτο τα αλλα ειναι ευκολα.
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 31-07-09, 16:03
Το avatar του χρήστη filimonas2
filimonas2 Ο χρήστης filimonas2 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-07-2009
Περιοχή: volos
Μηνύματα: 47
Προεπιλογή

χαχα..εδω σας θελω...το ενυδρειο το εκανα παραγκελια σε μαγαζι με ψαρια στις διαστασεις που ηθελα...στο "καπακι" ειναι δυο απλα γυαλια...

εκτος αν φτιαξω ενα ξυλονο καπακι και μεσα στερεωσω λαμπα...και το ξυλινο απλα μπειπανω απο τα γυαλια(?)
αν με καταλαβενετε τι ενοω...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 31-07-09, 16:26
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Οκ...Δεν ειναι κακο αυτο!
Μπορεις να παρεις ενα τετοιου τυπου φωτιστικο http://www.dennerle.eu/en/index.php?...131&Itemid=178
το οποιο πιανεται στο τζαμι και ειναι οτι πρεπει για σενα,επειδη αυτο ειναι λιγακι ακριβο (περι τα 30 ευρω) στα PRAKTIKER εχει καποια που μοιαζουν,με πιαστρακι για να πιανοντε απο οπου θελεις,στο οποιο εσυ μπορεις να βαλεις μια λαμπα οικονομιας περι τα 11 εως 15 watt με λευκο φωτισμο daylight.
Με αυτο τον φωτισμο σου δινεται η επιλογη να βαλεις αρκετα ευκολα φυτα τα οποια δεν θελουν και συχνη λιπανση αλλα και ο μονομαχος να εχει οσο φως χρειαζεται.
Φιλτρο εχεις απλα θα βαλεις παντου σφουγγαρι και θα αφαιρεσεις τον ανθρακα και θα παρεις κατα τον σεμπτεβρη ενα θερμοστατη 30 watt περι τα 20 ευρω (παιζουν και μεταχειρισμενοι στις μικρες αγγελιες του φορουμ)
και θα εισαι μια χαρα.
Για τα φυτα πρεπει να μαθουμε τελικα τι λαμπα θα βαλεις για να σου προτεινουμε και μετα θα βαλεις εδω αγγελια και ολο και καποιος θα σου στειλει κλαδεματα.
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 31-07-09, 16:37
Το avatar του χρήστη filimonas2
filimonas2 Ο χρήστης filimonas2 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-07-2009
Περιοχή: volos
Μηνύματα: 47
Προεπιλογή

α..εχω μια κλασικη λαμπα απο πανω...ειχα φθοριου αλλα φωτιζε πολυ και την εβγαλα...

επισης ξεχασα να πω...στο φιλτρο εχω μονο σφουγκαρι...και υπαρχει και θερμοστατης...


με τις μετρισεις νερου και τα βελτιοτηκα τι γινετε?
-------------------------
μολις μετρισα το ενυδρειο...ειναι 60 λιτρα μικρτο και 40 καθαρο...(στο περιπου.βαζοντας μεσα και τα φυτα-πετρες που θα μπουν)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη filimonas2 : 31-07-09 στις 16:37 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 31-07-09, 16:39
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Aν εχεις φθοριου εισαι μια χαρα,απλα φροντισε να ειναι στο μηκος του ενυδρειου,οχι μεγαλυτερη,πες μας ποσα watt ειναι και τι τυπος.
Αφου εχεις αντιχλωριο εισαι οκ με τα "βελτιωτικα" νερου.
Για μετρησεις αφου μονο ενα μονομαχο θα εχεις μεσα παρε τεστ μετρησης Αμμωνία (ΝΗ3)Νιτρώδη (ΝΟ2) Νιτρικα (ΝΟ3) και PH.
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 31-07-09, 16:41
Το avatar του χρήστη filimonas2
filimonas2 Ο χρήστης filimonas2 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-07-2009
Περιοχή: volos
Μηνύματα: 47
Προεπιλογή

το ενυδρειο ειναι αυτο...
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  100_0850.jpg
Εμφανίσεις:  356
Μέγεθος:  57,7 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 31-07-09, 16:42
Το avatar του χρήστη filimonas2
filimonas2 Ο χρήστης filimonas2 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-07-2009
Περιοχή: volos
Μηνύματα: 47
Προεπιλογή

η φθοριου φωτιζε παρα πολυ..οποτε την εβγαλα...

ποσο κοστιζουν τα τεστ?απο το πετ σοπ τα περνω?και τι θ ακανω αν οι μετρισεις δεν ειναι καλες?
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 31-07-09, 16:49
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Μια χαρα ειναι.
Βγαλε το δυτη και τα ψευτικα διακοσμητικα και βαλε καμια ριζα οπου πανω θα πιασεις ανουμπιες,Microsorium pteropus (java fern) και Vesicularia dubyana (java moss).Επισης βαλε και πετρες μη ασβεστολιθικες και οπου μπορεις πιασε και εκει πανω τα παραπανω φυτα.
Τα παραπανω φυτα το μονο που χρειαζοντε ειναι ελαχιστο φως και το ελαχιστο λιπασμα μια φορα την εβδομαδα,επισης επειδη τα δενεις πανω στα ξυλα και τις πετρες δεν χρειαζεται να αλλαξεις υποστρωμα,αφηνεις το χαλικι που εχεις (να το πλυνεις βεβαια).
Τα τεστ αυτα σε στικακια κοστιζουν 20 ευρω περιπου ενω σε υγρα τεστ λιγο ακριβοτερα.
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 31-07-09, 16:53
Το avatar του χρήστη filimonas2
filimonas2 Ο χρήστης filimonas2 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-07-2009
Περιοχή: volos
Μηνύματα: 47
Προεπιλογή

οταν σιγουρευτω οτι μπορω..θα γινουν ολα σιγα σιγα αλλα ελπιζω σωστα...

τον δυτη(που μου καθετε στο λαιμο) μου τον εκανε δωρο η μανα μου με την αδελφη μου...αλλα σχεδιαζω να μου πεσει καταλαθος γιατι αλλιως δεν βγενει...

αν μπορεις...να μου πεις περιπου ποσο θα βγι το κοστος για ...τεστ,βελτιοτηκα,διακοσμηση...που απο οτι καταλαβα αυτα χρειαζομαι....
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 31-07-09, 18:13
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Τest......25-30 ευρω.
Πετρες......Ψαξε στην εξοχη μονος σου οποιες σου αρεσουν αρκει να μην ειναι ασβεστολιθικες (αφου την καθαρισεις καλα σε ενα σημειο ριχνεις 2-3 σταγονες ακουαφορτε,αν αφρισει ειναι ασβεστολιθικη,αν οχι δεν ειναι,τις πλενεις καλα τις βραζεις και μπλουμ στο ενυδρειο)
Ριζα.......15 ευρω (εκτος και αν κανας φιλος εχει καμια για χαρισμα εδω μεσα)
Βελτιωτικα.....δεν σου χρειαζοντε.
Φυτα.....σιγα σιγα θα μαζεψεις απο κλαδεματα συνχομπυστων.
Λιπασμα.....ενα υγρο γενικο λιπασμα 8-9 ευρω.

Με λιγη υπομονη και καλη διαθεση απο το φορουμ θα φτιαξεις ενα υπεροχο σπιτικο για τον μονομαχο σου!
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 31-07-09, 18:44
Το avatar του χρήστη filimonas2
filimonas2 Ο χρήστης filimonas2 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-07-2009
Περιοχή: volos
Μηνύματα: 47
Προεπιλογή

katarxhn ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες!!

αυτο με τα βελτιοτηκα δεν το καταλαβενω...τι να τα κανω τα τεστ αν δεν τα θελω για να δω που βρησκομαι και να βελτιωσω το νερο αν χρειαζετε?

οσο για τις πετρες...κανουν και απο τη θαλασα?...
λυπασμα μου ειχε δωσει ενα φιλαρακι πρινλιγοκαιρο...σε ταμπλετες ομως...κανει αυτο?
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 31-07-09, 20:02
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

βελτιωτικα νερου λεγοντε τα ζουμια και οι σκονες που ριχνουμε για να αυξανουμε η να μειωνουμε την σκληροτητα του νερου,επισης στα βελτιωτικα ανηκει το αντιχλωριο το οποιο το εχεις ηδη.
Τα τεστ παραμετρων του νερου ειναι για να ξερεις την χημεια του ενυδρειου σου ωστε να μην γινει επιβλαβες για τους ζωντανους οργανισμους,οπως υψηλα ποσοστα αμμωνιας που παραγοντε απο τα περιτωματα του ψαριου η απο τροφη που σαπιζει μεσα στο ενυδρειο η ενα νεκρο ψαρι,οπου αν δεις εκει υψηλα ποσοστα κανεις αμεσως αλλαγη 30-40% του νερου,και προσπαθεις να καταλαβεις τι ειναι αυτο που την ανεβασε ωστε να το διορθοσεις.το ιδιο ισχυει για τα νιτρικα και τα νιτρωδη πανω κατω.
Ο ελεγχος του ph ειναι για να μην ξεπερασεις στην δικη σου περιπτωση το 7.6-7.8 που σημαινει οτι ειναι πολυ σκληρο νερο για μονομαχο.Τα ζουμια μειωσης ph ειναι πολυ δυσκολα να τα χειριστεις ωστε να κρατας σωστη ρουτινα οποτε τα απορριπτουμε.Αν εχεις πολυ σκληρο νερο στο τελικο σταδιο του φιλτρου σου βαζεις ενα τουλι με τυρφη μεσα και αυτο μαλακωνει λιγακι το νερο καθως περναει μεσα απο αυτην.
Οι πετρες απο την θαλασσα ειναι ασβεστολιθικες οποτε τις ξεχνας.
Το λιπασμα σε ταμπλετες το θαβουμε στο βυθο διπλα στην ριζα του φυτου για φυτα που τρεφοντε απο τις ριζες,τα φυτα που σου προτεινα εγω ειναι φυτα του τρεφοντε απο τα φυλλα τους και θελουν υγρο λιπασμα.
Μια και εχεις αυτο το λιπασμα μπορεις να φυτεψεις καποια απο τα Ludwigia repens, βαλισνεριες,Aponogeton crispus,Bacopa monnieri,Hygrophila difformis και κανα crinum natans τα οποια μπορουν να επιβιωσουν αν μια φορα το 3μηνο περιπου του βαζεις μια ταμπλετουλα θαμενη διπλα στην ριζα και ας μην εχεις υποστρωμα.
Αυτα.....
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 31-07-09, 21:00
Το avatar του χρήστη filimonas2
filimonas2 Ο χρήστης filimonas2 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-07-2009
Περιοχή: volos
Μηνύματα: 47
Προεπιλογή

axa..τωρα καταλαβα...!!!

και οπου να παω να παρω τα τεστ?...απο πετ σοπ?
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 31-07-09, 21:45
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Ε απο που αλλου.......
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 01-08-09, 09:35
Το avatar του χρήστη filimonas2
filimonas2 Ο χρήστης filimonas2 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-07-2009
Περιοχή: volos
Μηνύματα: 47
Προεπιλογή

ωραια..μολις το συγκεντρωσω λιγο απο την αρχη θα σας ρωτισω...ωστε να γινουν ολα σωστα...απο το στρωσιμο μεχρι τη στιγμη πουθα μπει το ψαρι...
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 03-08-09, 14:19
Το avatar του χρήστη filimonas2
filimonas2 Ο χρήστης filimonas2 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-07-2009
Περιοχή: volos
Μηνύματα: 47
Προεπιλογή

εδω ειμαι παλι...
λυπον..λεω νακανω μαι επισκεψη στο πετ σοπ..για να δω ποσοπεριπου θα κοστισει η αγορα αυτων που χρειαζομαι...
οποτε παρακαλω οποιος ξερει να μου πει αν τα λεω σωστα..και αν οχι..να με διορθοσει...

παω και ζηταω τεστ νερου(υγρα) για :NH4,NO2,NO3 και ph. αυτα ή θελω και κατι αλλο?

επισης...μπορω αντι για ενα αρσενικο ν απαρω 2-3 θηλυκα ή δεν πρεπει ουτε αυτα να ειναι στο ιδιο ενυδρειο μεταξυ τους?
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 03-08-09, 15:18
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Οι μονομαχοι μπαινουν μονοι τους σε αυτα τα λιτρα, ειτε ειναι θηλυκοι ειτε αρσενικοι. Διαλεξε εναν αρσενικο που να σου αρεσει.
Πριν απο αυτο ομως στησε το ενυδρειο με φυσικα υλικα (χαλικι, πετρες, ξυλα) και ζωντανα ευκολα φυτα., και ξεκινα το στρωσιμο.
Το ψαρι να υπολογιζεις οτι θα μπει αφου στρωθει το ενυδρειο, περιπου επειτα απο 25-35 ημερες.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 03-08-09, 15:31
Το avatar του χρήστη filimonas2
filimonas2 Ο χρήστης filimonas2 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-07-2009
Περιοχή: volos
Μηνύματα: 47
Προεπιλογή

ακομα δεν θα παω για να αγορασω ψαρι..αυτο θα αργισει και θα το ψαξω πολυ γι ανα βρω ενα ομορφο αγορακι!

οσο για τα τεστ...που θα παω μεσα στην εβδομαδα να ρωτισω για να εχω μια εικονα μπορει καποιος να μου πει?...
ειναι αυτα που ανεφερε παραπανω καλα ή θελω και κατι αλλο?
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 03-08-09, 15:59
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Με αυτα τα τεστ θα εισαι καλα για τωρα.
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 03-08-09, 16:35
Το avatar του χρήστη filimonas2
filimonas2 Ο χρήστης filimonas2 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-07-2009
Περιοχή: volos
Μηνύματα: 47
Προεπιλογή

αργοτερα θ αχρειαστω κιαλα?...
πρεπει να ξερω...για να ξερω σιγουρα οτι θα μπορω να ανταπεξελθω στα εξοδα...
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 03-08-09, 18:55
Το avatar του χρήστη fotis_k
fotis_k Ο χρήστης fotis_k δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-11-2008
Περιοχή: athina
Μηνύματα: 504
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από filimonas2 Εμφάνιση μηνυμάτων
αργοτερα θ αχρειαστω κιαλα?...
πρεπει να ξερω...για να ξερω σιγουρα οτι θα μπορω να ανταπεξελθω στα εξοδα...
Εγω πιστευω πως θα χρειαστεις και για το KH.

Εφοσον παει για πολυ ευκολο φυτεμενο με ανουμπιες και moss γιατι να χρειαστει κι αλλα τεστ?
__________________
Φιλικα Φώτης!
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 03-08-09, 21:58
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Εννουσα για Gh /Kh κυριως ,αργοτερα..
Αν θελησει να κατεβασει τις σκληροτητες με τυρφη πχ, δεν θα θελει να ξερει τι σκληροτητες εχει;
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 03-08-09, 22:12
Το avatar του χρήστη filimonas2
filimonas2 Ο χρήστης filimonas2 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-07-2009
Περιοχή: volos
Μηνύματα: 47
Προεπιλογή

lypon...αν και πολυ αρχαριος και ασχετος...ειμαι τυχερος πο ειμαι εδω με τοσους εμπειρους στο χιμπι και με αγαπη για αυτο που κανουν...

οποτε..περιμενω απλα να μου πειτε εσεις..δεν μπορω να εχω γνωμη αφου δεν ξερω...και δνε θελω να παιζω με την ευημερια των ψαριων...
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 05-08-09, 13:14
Το avatar του χρήστη filimonas2
filimonas2 Ο χρήστης filimonas2 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-07-2009
Περιοχή: volos
Μηνύματα: 47
Προεπιλογή

παιδια...κατι που με μπερδεψε...

μου ειπατε να τεσταρω τις πετρες αν ειναι αρβεστολιθικες με το να ριξω ακουαφορτε ή οξυ...και να δω αν θα αφρισουν...

πηρα λυπον σπιρτο(διαλυμα υδροχλωρικου οξεως) και εριξα λιγο σε μια ποσοτητα χαλικιου απο το ενυδρειο...και αφρισε...
το χαλικι το εχω αγορασει απο μαγαζι με ψαρια μονο(ουτε καν πετ σοπ..μονο ψαρια)..τι γινετε?...μου εδωσαν ακαταλιλλο χαλικι?..να τοπεταξωκαι να αγορασω αλλο?
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 05-08-09, 14:02
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

χαλικι-πετρες το πλενουμε και το σκουπιζουμε πριν κανουμε το τεστ...αν ετσι το εκανες και αφρισε ..τοτε εχει ασβεστολιθο και ειναι ακαταλληλο για μονομαχοενυδρειο....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 05-08-09, 16:24
Το avatar του χρήστη filimonas2
filimonas2 Ο χρήστης filimonas2 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-07-2009
Περιοχή: volos
Μηνύματα: 47
Προεπιλογή

χμ..θα το ξανακανω με περισσοτερη επιμελια...

αν ειναι πως θα καταλαβω αν το κενουργιο πουθα παρω δεν θα εχει ασβεστολιθο?δεν τους εμπειστευομαι...αν παρω πλαστικα ποτιρακια και το οξυ μαζι μου θα με περασουν για τρελλο
-------------------------
ξαναεριξα και παλι αφριζαν(καποια...προφανως δεν ειναι ολα...)...

και τωρα...πως θ αεμπιστευτω το πετ οτι οτι μου δωσει δεν θα ειναι ασβεστολιθικο?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη filimonas2 : 05-08-09 στις 16:24 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 05-08-09, 18:59
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

αν ειναι χυμα το χαλικι ζητησε του μια μικρη ποσοτητα να τεσταρεις...αν ειναι συσκευασμενο το καταστημα εχει την ευθυνη να γνωριζει τι προιον ειναι....αν αυτος δε ξερει εσυ εχεις το δικαιωμα να ξερεις..οποτε μπορεις να ζητησεις να κανεις το τεστ εκει...ή να το παρεις σπιτι και αν ειναι ασβεστολιθικο να δεχθει την επιστροφη...
απλα εξηγησε του οτι εισαι προθυμος να παρεις χαλικι αλλα φυσικα οχι ακαταλληλο για την περιπτωση σου.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 05-08-09, 20:38
Το avatar του χρήστη filimonas2
filimonas2 Ο χρήστης filimonas2 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-07-2009
Περιοχή: volos
Μηνύματα: 47
Προεπιλογή

οκ..θα παω με ποτιρακια και οξυ....
ευχαριστω πολυ!!!

το μη ασβεστολιθικο..δεν κανει τυποτα...σαν να ριχνεις νερο?
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 05-08-09, 22:47
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

ναι! το μη ασβεστολιθικο δεν αντιδρα..παραμενει αδρανες και δε βλεπεις τιποτα να συμβαινει...
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
-Μονομαχοενυδρειο maikl Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Ασίας 5 06-10-08 12:16
Το μονομαχοενυδρειο μου! kazas Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Ασίας 16 21-07-08 20:35
Μετρησεις για Μονομαχοενυδρειο??? kazas Γλυκό νερό - Γενικά 19 17-07-08 15:33
Μονομαχοενυδρειο Χ2 imichal DIY . Φτιάχτο μόνος σου 3 11-12-07 14:58
το μονομαχοενυδρειο μου..... aristomenis Bettas 5 06-11-07 16:23

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:00.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07981 seconds with 14 queries