Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 20-01-09, 21:16   #1
Εντελώς Αρχάριος με 96λιτρο ενυδρείο
gio
Junior Member
Εγγραφή: 16-01-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 22

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
gio Ο χρήστης gio δεν είναι συνδεδεμένος 20-01-09, 21:16
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Γεια και χαρά!

ήθελα από καιρό να βάλω ένα ενυδρείο στο γραφείο μου αλλά όλο το ανέβαλα...τελικά πρόσφατα αγόρασα το 96λιτρο ενυδρείο που είχαν σε προσφορά τα Carrefour. Το γέμισα με νερό την πρώτη μέρα...έτσι-περισσότερο για να δω μπας και χάνει από πουθενά... και ξεκίνησα να ενημερώνομαι κυρίως από το forum αυτό, όπως και από άλλα π.χ. γερμανικά website's. Μια που διάβασα για τον κύκλο του αζώτου μου φάνηκε καλή η ιδέα να μην αδειάσω κατευθείαν το νερό αλλά να το αφήσω λίγο (το ενυδρείο ήταν άδειο χωρίς dekor και χωρίς ψάρια) μέχρι να αποφασίσω πως θα το διακοσμήσω και τι ακριβώς θα βάλω. Τελικά σήμερα που έχω πλέον το dekor παρατήρησα μια έντονη θολούρα στο τζάμι... έχω προμηθευτεί με τα νέα Test-kit της TETRA 6 in 1 που μετράνε pH, KH,GH,NO2,NO3 και Cl2 ωστόσο δεν έχω κάνει ακόμα καμία μέτρηση (σκοπεύω να κάνω την πρώτη αφού ολοκληρώσω το dekoration. Επίσης πήρα το safestart της TETRA έτσι για σιγουριά μπας και δε δω τις επιθυμητές ενδείξεις στα test-stripes. Πλέον έχω τοποθετήσει το λευκό χαλαζιακό χαλίκι που επέλεξα και έχω τις δύο ρίζες σε νερό μέχρι να μη βγάζουν τόσο πολύ χρώμα. Σημείωση κατά την τοποθέτηση του χαλικιού αφέρεσα το μισό και παραπάνω νερό που είχα για περίπου 5 μέρες στο ενυδρείο και το ξαναγέμισα με καινούργιο. Η θολούρα στο τζάμι είναι αισθητή και με το χέρι και είναι μια κάπως "γλειδερή" επιφάνεια. Δε φεύγει τρίβοντάς το παρά μόνο με το νύχι δηλαδή ξύνοντάς το. Χμ... μάλλον έγραψα πολλά...
Η Ερώτηση είναι: η θολούρα αυτή είναι κάτι το ανυσηχιτικό; πρόκειται να φύγει από μόνη της; π.χ. αφού ολοκληρωθεί ο κύκλος του αζώτου ή πρέπει να κάνω κάτι για αυτό;

ευχαριστώ για την όποια βοήθεια!

ΥΓ. Είχα σκοπό όταν οι ρίζες μου που έχω σε λεκάνη δεν θα έβαφαν άλλο το νερό να τις τοποθετούσα μέσα στο ενυδρείο και μετά με μέτρηση να αποφάσιζα αν είναι ok για 2 ψαράκια ή αν πρέπει να βάλω και safestart. Κατόπιν θα έβαζα 2 ψαράκια. Τώρα (μετά την εμφάνιση της θολούρας του τζαμιού) είμαι λίγο μπερδεμένος!
Εμφανίσεις: 2847
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 20-01-09, 21:22
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gio Εμφάνιση μηνυμάτων
Γεια και χαρά!

Σημείωση κατά την τοποθέτηση του χαλικιού αφέρεσα το μισό και παραπάνω νερό που είχα για περίπου 5 μέρες στο ενυδρείο και το ξαναγέμισα με καινούργιο. Η θολούρα στο τζάμι είναι αισθητή και με το χέρι και είναι μια κάπως "γλειδερή" επιφάνεια. Δε φεύγει τρίβοντάς το παρά μόνο με το νύχι δηλαδή ξύνοντάς το.
Η Ερώτηση είναι: η θολούρα αυτή είναι κάτι το ανυσηχιτικό; πρόκειται να φύγει από μόνη της; π.χ. αφού ολοκληρωθεί ο κύκλος του αζώτου ή πρέπει να κάνω κάτι για αυτό;

ΥΓ. Είχα σκοπό όταν οι ρίζες μου που έχω σε λεκάνη δεν θα έβαφαν άλλο το νερό να τις τοποθετούσα μέσα στο ενυδρείο και μετά με μέτρηση να αποφάσιζα αν είναι ok για 2 ψαράκια ή αν πρέπει να βάλω και safestart. Κατόπιν θα έβαζα 2 ψαράκια. Τώρα (μετά την εμφάνιση της θολούρας του τζαμιού) είμαι λίγο μπερδεμένος!
καλως ηρθες!!! εφοσον εχεις το νερο στο ενυδρειο βαλε και τα μηχανηματα να δουλευουν..να μη μενει στασιμο το νερο...λογικα η θολουρα θα φυγει..αν δε δουλευες το φιλτρο ειναι πρροφανως απο τη σταστιμοτητα...
χρειαζεσαι οπωσδηποτε και τεστ αμμωνιας....τα τεστ σου ειναι υγρα?
ψαρια θα βαλεις μετα το στρωσιμο...διαβασε εδω www.tsamisaquarium.gr για τις μεθοδους στρωσιματος ..
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 20-01-09, 21:36
gio Ο χρήστης gio δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 16-01-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 22
Προεπιλογή

βασικά η αντλία δούλευε συνεχώς... τον φωτισμό τον άνοιγα πού και πού και ο θερμοστάτης ήταν κλειστός μια που δεν είχα ψαράκια μέσα...ποπό τώρα το συνειδητοποίησα πως από το 6in1 λείπει η αμμωνία... τα τεστ είναι χαρτάκια stripes...hm... τώρα που λες για στασιμότητα σκέφτομαι πως η ροή της αντλίας δεν είναι επιθυμητή ή μάλλον είναι πολύ χαλαρή η ροή...! Πάντως δεν είναι ανησυχητικό η θοούρα εννοώ ε;
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 20-01-09, 21:39
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

μεχρι να βαλεις ψαρια μαλλον θα φυγει...
τεστ αμμωνιας και ΝΟ2 και ΝΟ3 εφοσον εισαι στο κρισιμο σημειο του στρωσιματος παρε υγρα...
(κρατα τα στικς για αργοτερα να σου δινουν μια πιο γενικη εικονα του ενυδρειου σου χωρις ομως μεγαλη ακριβεια...)
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 20-01-09, 22:41
gio Ο χρήστης gio δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 16-01-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 22
Προεπιλογή

Τι εννοείς να πάρω υγρά τεστ-κιτ? μια που μου το συστήνεις αυτό δε μου λες και κατ' ευθείαν ποιά ακριβώς; ξέρω μάλλον δε θέλεις να κάνεις διαφήμιση αλλά θα με βοηθούσε μια που όταν πήγα στα διάφορα PETshop είδα πως υπάρχουν διάφορα και έπαθα μια κρίση... anyway απ΄ότι βλέπω είμαστε και ασημάκια...αύξησα την ροή της αντλίας για να δούμε αν θα αλλάξει τίποτα!
αν θέλεις στήλε μου φωτό από τα ενυδρεία σου σίγουρα θα έχεις!
Σε ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 20-01-09, 22:48
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gio Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι εννοείς να πάρω υγρά τεστ-κιτ?οχι αυτα τα στικς-ταινιες μετρησεις....υγρα τεστ με δοκιμαστικους σωληνες και σταγονες.. μια που μου το συστήνεις αυτό δε μου λες και κατ' ευθείαν ποιά ακριβώς; της API εχω και ειμαι πολυ ευχαριστημενος...τα παιδια λενε οτι πολυ καλα ειναι και της τετρα...πολλοι χρησιμοποιουν της σερα αλλα εχουν καμια φορα καποιο λαθος στα σωληνακια και πρεπει να μετρας ml με συριγγα...ξέρω μάλλον δε θέλεις να κάνεις διαφήμιση αλλά θα με βοηθούσε μια που όταν πήγα στα διάφορα PETshop είδα πως υπάρχουν διάφορα και έπαθα μια κρίση... ω,δεν ειναι θεμα διαφημισης..απλα δε ξερω αυτα που δε χρησιμοποιω...anyway απ΄ότι βλέπω είμαστε και ασημάκια...αύξησα την ροή της αντλίας για να δούμε αν θα αλλάξει τίποτα!
αν θέλεις στήλε μου φωτό από τα ενυδρεία σου σίγουρα θα έχεις! θα κανω συντομα παρουσιασεις...φωτο ακομη δεν εχω βγαλει....δεν ειναι παντως κατι το ιδιαιτερο...περισσοτερο ενδιαφερον δειχνω τον τελευταιο καιρο σε αναπαραγωγη και ειμαι ολο ζευγαρωστρες μαιευτηρια...ουτε τα ιδια τα ενυδρεια δε ξερουν τι ενυδρεια ειναι..πολλες αλλαγες καθως οι απαιτησεις αλλαζουν...
Σε ευχαριστώ εκ των προτέρων!
να εισαι καλα
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 21-01-09, 17:22
gio Ο χρήστης gio δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 16-01-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 22
Προεπιλογή

Δυστυχώς, ούτε με την αλλαγή νερού, ούτε με την αύξηση της ροής στην αντλία δεν έχει φύγει η θολούρα από το τζάμι. Φαίνεται όπως τα τζάμια τον χειμώνα. Το νερό δεν είναι θολό μόνο τα τζάμια είναι σαν να έχει επικαθίσει κάτι επάνω. Αν έχει κανείς λύση για αυτό, κάθε ιδέα/βοήθεια ευπρόσδεκτη.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 21-01-09, 23:10
Το avatar του χρήστη aaaooll
aaaooll Ο χρήστης aaaooll δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-03-2007
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 1.104
Send a message via Skype™ to aaaooll
Προεπιλογή

μπορει να ειναι μύκητες(?), η άλγη, τα φωτα τα εχεις ανοιχτα?

ασχετο, αλλα αντιχλώριο έβαλες ε?
__________________
Πόση μνήμη έχει υπολογιστεί ότι έχει ο άνθρωπος???
200 ΜΒ!!!
My first:
Αξία Ανεκτίμητη!!
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 22-01-09, 11:56
gio Ο χρήστης gio δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 16-01-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 22
Προεπιλογή

Να διορθώσω πως δεν είναι "γλειδερή" η υφή αλλά σκληρή-τραχιά και εκτιμώ πως ίσως είναι άλατα που επικάθισαν στην επιφάνεια του τζαμιού λόφω του ότι η θερμοκρασία χώρου ήταν μεγαλύτερη από την θερμοκρασία του νερού. Παρόλο που έχω βάλει τον θερμοστάτη στοθς 26 νομίζω πως δεν τους πιάνει.
Σήμερα θα βάλω το θερμόμετρο και την ρίζα που πλέον δεν χρωματίζει το νερό και λέω να ξήσω με ένα φαρασάκι για τα ψηγεία όλη την επιφάνεια των τζαμιών. Πάντως μοιάζουν με άλατα που βλέπουμε π.χ. αν στεγνώσει νερό στην κοίλα μεριά ενός κουταλιού...anyway είμαι λίγο προβληματισμένος... μόλις βάλω την ρίζα σήμερα το βράδυ θα κάνω και την πρώτη μέτρηση από τα 6ini1 stripes της TETRA.
-------------------------
Τα φώτα στην αρχή δεν τα είχα ανοιχτά ή ας πούμε τα άνοιξα κανά 2 φορές. Τώρα έχω βάλει ρύθμιση από 8π.μ. ως 4 μ.μ. - αντιχλώριο δεν έβαλα...? τι είναι αυτό; πότε (σε ποιές περιπτώσεις) χρειάζεται;

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη gio : 22-01-09 στις 11:56 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 22-01-09, 13:26
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

το αντιχλωριο δεσμευει το χλωριο και τη χλωραμινη απο το νερο του δικτυου...ορισμενες μαρκες δεσμευουν και αλλα στοιχεια...
το προσθετεις καθε φορα που βαζεις νερο απο τη βρυση στο ενυδρειο σου....αλλιως το νερο ειναι ακαταλληλο...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 22-01-09, 14:33
Lemeshianos Ο χρήστης Lemeshianos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-07-2008
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 88
Προεπιλογή

Εξαρτάται από την μάρκα που θα αγοράσεις αν δεσμεύσει χλωραμίνη.
Κάποια δεν την δεσμεύουν ενώ αλλα δηλώνουν ότι την δεσμεύουν ενώ δεν...
Κάποιος είχε βάλει link πριν λίγες μέρες για ποια αντιχλωρια δεσμεύουν την χλωραμίνη.

Στο πόσιμο νερό μπορεί να υπάρχει χλωρίνη η/και χλωραμίνη.
Η χλωρίνη εξατμίζεται εύκολα γιαυτο και συνήθως μπαίνει χλωραμίνη που διατηρείται περισσότερο στο νερό.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 22-01-09, 15:15
Το avatar του χρήστη chris129
chris129 Ο χρήστης chris129 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-03-2007
Περιοχή: Καλαμαρια΄- θεσσαλονικης
Μηνύματα: 727
Προεπιλογή

να ρωτησω εγω κατι πατριωτη??? το ενυδρειο το ξεπλυνες καλα πριν το γεμισεις με νερο ????
__________________
ΑΝ Ο ΚΡΟΚΟΔΕΙΛΟΣ ΕΦΑΓΕ ΤΟΝ ΕΧΘΡΟ ΣΟΥ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΠΩΣ ΕΓΙΝΕ ΚΑΙ ΦΙΛΟΣ ΣΟΥ (ΓΙΟΧΑΝ ΒΟΛΦΑΝΓΚ ΦΟΝ ΓΚΑΙΤΕ)
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 22-01-09, 18:57
gio Ο χρήστης gio δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 16-01-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 22
Προεπιλογή

Το καλά είναι σχετικό το ξέπλυνα με νερό και το πέρασα με ένα αχρησιμοποίητο βετεξάκι δεν χρησιμοποίησα κανένα φάρμακο π.χ. άζαξ ή κάτι τέτοιο μου είπαν πως δεν κάνει... hm τώρα με βάζεις σε σκέψεις μήπως και έκανα κάτι από την αρχή λάθος...
Anyway... μετά από πολύ ξύσιμο έφυγε αυτό που είχε επικαθήσει στο τζάμι και τοποθέτησα μέσα τις ρίζες μου που για αρκετές μέρες τις άλλαζα το νερό.
Πήρα λοιπόν και μετρήσεις και λένε τα κάτωθι
Ένα χαρτάκι Aquadur για σκληρότητα μου έδωσε: >14°dH/ >17,5°el/ >25,2°f
Και το τεστ της TETRA μου έβγαλε:

Cl2:0 mg/l
pH: 8
KH: 15°d
GH: 16°d
NO2(-): 0 mg/l
NO3(-): <25 mg/l

Το υγρό τεστ αμμωνίας που μου σύστησε ο panos-alex. θα το αγοράσω σήμερα αν προλάβω.
Εμένα ως αρχάριο μου φένεται αυξημένο το pH αλλά θα αναμείνω δικές σας συμβουλές. Πάντως έχω σκοπό να το αφήσω να δω αν βγάλουν και οι ρίζες χρώμα και να αντικαταστήσω το νερό lim100% το σάββατο. Tότε θα έβαζα και το πρώτο ψάρι...
Δεν βιάζομαι φυσικά... και είμαι ανοιχτός σε κάθε συμβουλή!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Αρχάριος με 60λτρο ενυδρείο. wcpaeb Αρχάριοι γλυκού νερού 14 23-01-09 22:18
Αρχάριος - νέο ενυδρείο - χαλίκι/πέτρες/στρώσιμο aquaman Αρχάριοι γλυκού νερού 3 24-08-08 17:04
Νέο ενυδρείο αρχάριος!Παρακαλώ βοήθεια! kalagio Αρχάριοι γλυκού νερού 22 19-05-08 20:24
Μα, εντελώς αρχάριος !!!... alexispi Αρχάριοι γλυκού νερού 13 07-06-07 16:43
Βοήθεια Αρχάριος με φυτεμένο ενυδρείο stamatulakis Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 7 30-12-06 22:06

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:35.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09752 seconds with 15 queries