Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 25-09-07, 19:58
Το avatar του χρήστη miz
miz Ο χρήστης miz δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 21-04-2007
Περιοχή: Silver city/Athens
Μηνύματα: 18
Προεπιλογή Tην γνωμη σας περι συμβατοτητας..

Καλησπερα παιδια..
Θα ηθελα την γνωμη σας περι συμβατοτητας (και ποσσοτητας..) των ψαριων που εχω στο ενυδριο μου..

Εχω ενα juwel record 60 το οποιο εχω φυτεψει (σχετικα προσφατα) και απο πλυθησμο εχω 4 χ white cloud var.Gold,4 x Cardinals,1 dwarf Gourami var.rainbow (αρσενικο) και 1 zebra snail..Σκοπευω να βαλω αλλο ενα gourami θυληκο..
Δυστηχως,εχω προβληματα με αλγες και φιλοι μου προτινουν να βαλω καποιον αλγοφαγο (πχ SAE)..
Εμπειρια δεν εχω,καθομαι και διαβαζω..Αρχικα,θα ηθελα την γνωμη σας για τον πλυθησμο στα λιτρα μου και οχι τοσο για τις αλγες αφου ακομα ειμαι σε φαση προσαρμογης με τα λιπασματα κτλ..

Τι λετε?
Ευχαριστω,Γιωργος
__________________
Γιωργος - This Mortal Way Of Life...
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 25-09-07, 20:53
Το avatar του χρήστη MiziGr
MiziGr Ο χρήστης MiziGr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-09-2006
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 991
Προεπιλογή

Ρίξε μια ματιά στο site toy κυρίου Τάκη και αν έχεις ακόμα απορίες εδώ είμαστε
www.tsamisaquarium.gr
__________________
Δεν είμαι γυναικολόγος αλλά θα του ρίξω μια ματιά

Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 25-09-07, 23:50
jimdream Ο χρήστης jimdream δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 24-09-2007
Περιοχή: nayplio,greece
Μηνύματα: 17
Cool

καλησπερα φιλε μου...η προταση μου θα ηταν να βγαλεις τα gouramisκαι να προσθεσεις καμια 10αρια cardinal...βαλε και 3-5 otocinclus affinis και αλλαζε νερο καθε εβδομαδα(50%)...στο διαστημα αυτο μην χρησιμοποιεις οποιουδηποτε ειδους λιπανση...βαλε 8 ωρες φωτισμου και μην ριξεις κανενα αλλο χημικο...εφαρμοσε το για 3 μηνες και δεν θα γνωριζεις το ενυδρειο σου...και προσοχη στα ταισματα...αν σου αρεσει τελικα η διαδικασια και ενθουσιαστεις απο το αποτελεσμα,συνεχισε την ιδια ρουτινα οσο καιρο θα εχεις το ενυδρειο αυτο
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 26-09-07, 20:20
Το avatar του χρήστη miz
miz Ο χρήστης miz δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 21-04-2007
Περιοχή: Silver city/Athens
Μηνύματα: 18
Προεπιλογή

Βασικα το ενυδριο τρεχει απ'τον Απριλιο,με αλλη συνθεση ψαριων ομως (white cloud με χρυσοψαρο)..Οταν εχασα το χρυσοψαρο,αποφασισα να βαλω τα υπολοιπα..
Διαβασα τα περι κοπαδιου..
Αλλαγες κανω 50% ανα 7-10 ημερες και η λαμπα (grolux) πλεον δουλευει 12ωρο (ξεκινοντας απο 8 και προοδευτικα σε 9-10-12)..Αλγες εβγαλα οταν εριξα 2.5ml floreal της Aqua Medic το οποιο αγορασα για λιπασμα () σαν εβδομαδιαια δοση..Την ιδια εβδομαδα,αρχισα να ριχνω flourish excel σαν ανθρακα (1ml/ημερα) αλλα οχι ως θεραπεια κατα της αλγης αλλα για υποκαταστατο co2..Η αλγη,σταματησε απευθειας να αναπτυσετε αλλα 1 εβδομαδα μετα,εκανα το λαθος να ξαναπροσπαθησω με το floreal και γεμισα..
Καπου εκει,ανακαλυψα οτι τα φυτα εχουν αρχισει να κιτρινιζουν και οτι πιθανον να ευθηνεται η ελιψη σιδηρου,πραγμα για το οποιο φταιει η κακη λιπανση..Ετσι,εχω βρεθει στην φαση να προσπαθω να βρω ισσοροπια με τα λιπασματα,ριχνοντας ημερισια ποσσοτητα ferropol της jbl (και εχοντας στο προγραμμα να αγορασω και καποια τεστακια) και 1ml απ'το excel..
Γενικοτερα,σκοπευω να κρατησω την θερμοκρασια στους 25 βαθμους..
Οπως καταλαβαινετε,δεν εχω εμπειρια,απλα μου αρεσει να ασχολουμε και προσπαθω να μαθω οσο το δυνατον περισσοτερα...
thanx..
__________________
Γιωργος - This Mortal Way Of Life...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 26-09-07, 20:40
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

Τι φυτά έχεις μέσα ;
Μαζί με το Florreal πάει και το Ferreal
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 27-09-07, 15:35
Το avatar του χρήστη miz
miz Ο χρήστης miz δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 21-04-2007
Περιοχή: Silver city/Athens
Μηνύματα: 18
Προεπιλογή

Θα σε γελασω....Εχω stadard μια ανουμπια (δεν φαινετε στην φωτο που παραθετω παρακατω),καποια κλαρακια απο- καμμενη απο τον καυσωνα-Limnophila sessiliflora που προσπαθω να σωσω (εχει πεταξει καποια νεα βλασταρακια),ενα φυτο απ το ικεα και τα υπολοιπα ειναι κλαδεματα που μου εδωσαν,μαλον απο κερατοφυλλο αλλα δεν ειμαι και σιγουρος..

Το ξερω οτι παει με το ferreal και βασικα το floreal ειναι συμπληρωμα του..Γι'αυτο εγραψα παραπανω οτι το αγορασα για βασικο λιπασμα αλλα κατοπιν συστασης του πωλητη () μιας και για αλλο πηγα αλλά..άλλα βρηκα.....

Εχω αυτη την φωτο αλλα ειναι πολυ κακης ποιοτητας και δεν ξερω αν μπορεις να βγαλεις ακρη..
http://img.pathfinder.gr/clubs/images/96/158496/46.jpg
__________________
Γιωργος - This Mortal Way Of Life...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ποια ειναι η γνωμη σας? (wavemaker) vasilakis Κυκλοφορία 1 23-09-07 18:27
Την γνωμη σας παρακαλω . heiko27 Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 20 28-10-06 21:41
τη γνωμη σας GP250381 Δίσκοι 35 19-06-06 15:01
Stress Coat. Ποια η γνωμη σας? mikenuke Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 11 29-05-03 21:31

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:50.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04034 seconds with 13 queries