Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ανατολική Αφρική > Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής

Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής Παρουσιάσεις ενυδρείων Λιμνών Ανατολικής Αφρικής, συζητήσεις για διακόσμηση

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 19-02-07, 21:31
Το avatar του χρήστη Venestus13
Venestus13 Ο χρήστης Venestus13 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-04-2006
Περιοχή: Elefsina
Μηνύματα: 65
Προεπιλογή Παρουσίαση

Καλησπέρα σε όλους , σας παρουσιάζω ξανα το ενυδρείο μου το οποίο το έχω αλλάξει τελείως απο ότι το είχα.Πείτε μου την γνωμη σας ......
Είναι 200 λίτρα και του έχω 2 φίλτρα eheim 2213.Τα ψαράκια που κατοικούν είναι τα εξής :
2 male +1 female Metriaclima pyrsonotos
2 male +3 female Labidochromis Caeruleus
1 male + 1female Melanochromis Cyaenorhabdos
1male + 1 female Pseudotropheus Crabro
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  kixlides.jpg
Εμφανίσεις:  709
Μέγεθος:  86,6 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  kixlides 2.jpg
Εμφανίσεις:  606
Μέγεθος:  98,7 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 19-02-07, 21:59
Το avatar του χρήστη georgetax
georgetax Ο χρήστης georgetax δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-10-2006
Περιοχή: ΣΕΡΡΕΣ( Η ΠΟΛΗ ΤΟΥ ΑΚΑΝΕ )
Μηνύματα: 599
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην georgetax Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην georgetax
Προεπιλογή

καλησπέρα φίλε μου.η ταπεινή μου γνώμη είναι ότι το οξυγόνο δεν το χρειάζεσαι και καλό θα ήταν να καλύψεις με κάποιο τρόπο π.χ. χτίζοντας πέτρες δεξιά και αριστερά για να κρύψεις τα λάστιχα και τούς θερμοστάτες και να δημιουργήσεις κρυψώνες πολλές
ο αριθμός των ψαριών μου φαίνεται λίγο μεγάλος 12ψαρια σε 200 λιτ. εγώ π.χ. είμαι οριακά για 4ψαρια στα 100λιτ.το λέω θέλοντας πάντα το καλύτερο για τα ψαριά μας
γιατί δεν κανείς μια πλήρη παρουσίαση εδώ με την φόρμα τις κα.Blanch
οι εμπειρότεροι θα βοηθήσουν περισσότερο
καλή καινούργια αρχή φιλέ μου και καλή δύναμη
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 25-02-07, 02:47
Το avatar του χρήστη Nik25
Nik25 Ο χρήστης Nik25 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-05-2006
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 957
Προεπιλογή

Θα συμφωνησω σχετικα με τον αριθμο των ψαριων.Επειδη εχω και γω Malawi, στα 400 λιτρα εχω να φανταστεις 9 ψαρια(λιγα προς το παρον) αλλα ειναι πολυ ευτυχισμενα που εχουν την άπλα τους.Κατα την προσωπικη μου αποψη μαρεσει το ενυδρειο σου απλα κολλαω λιγο στην μπαλιτσα αλγης που μου καθετε καπως ασχημα.Επισης θα προσπαθουσα ,αν ημουν στην θεση σου,να κρυχω αυτα τα πρασινα λαστιχα του φιλτρου,χτυπανε πολυ ασχημα ειδικα στις φωτο σου!
__________________

www.dreamwaters.gr
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 25-02-07, 13:52
Το avatar του χρήστη Venestus13
Venestus13 Ο χρήστης Venestus13 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-04-2006
Περιοχή: Elefsina
Μηνύματα: 65
Προεπιλογή

Γεια σας παιδία, ναι έχετε δίκιο για τον αριθμο το ψαριών και σκοπεύω να γυρίσω στο pet μερικά.Θα κρατήσω 2 Metriaclima Pyrsonotos και 5 Labidochromis C.Πιστευω επτά ψαράκια σε 200 λίτρα με μπολικες πέτρες και 2 φιλτρα είναι καλά.
Οσο για τα πρασινα λάστιχα σκοπεύω να σπάσω τις πέτρες που έχω και να τις κολλήσω με σιλικόνη,διότι ειναι μεγάλες και στρογγυλές,για να τα καλύψω.Τι σιλικόνη προτείνετε?Απο που μπορώ να την προμηθευτώ και δεν θα υπαρχει κανενα προβλημα??(Δηλητηρίαση ψαριών απο σιλικόνη!!!)
Επίσης ήθελα να σε ρωτησω Νικ στα 400 λίτρα που έχεις μόνο 9 ψάρια δεν έχουν αυξημένη επιθετικότητα??Γιατι εγώ είχα αυτο στο μυαλό μου και έβαλα 12 ψαρια στα 200 λίτρα.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 26-02-07, 00:05
Το avatar του χρήστη Nik25
Nik25 Ο χρήστης Nik25 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-05-2006
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 957
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Venestus13 Εμφάνιση μηνυμάτων
Επίσης ήθελα να σε ρωτησω Νικ στα 400 λίτρα που έχεις μόνο 9 ψάρια δεν έχουν αυξημένη επιθετικότητα??Γιατι εγώ είχα αυτο στο μυαλό μου και έβαλα 12 ψαρια στα 200 λίτρα.

Iσα ισα, που επειδη εχουν πολλες κρυψωνες και πολυ χωρο εχουν "μοιραστει" σε περιοχες.Εξαλλου τα εβαλα απο την πρωτη μερα μαζι και δεν εχω τετοια προβληματα.Βεβαια στο μελλον μπορει να βαλω μερικα ακομα.Το καλο ειναι οτι το sump μου(45λιτρ) ειναι καθαρο συνεχεια και το συντηρω καθε περιπου 2,5 μηνες!Το νερο δε ειναι απαλαγμενο απο καθε ειδους αλγες και δεν εχω ουτε προβληματα καθαροτητας-θολοτητας.Σημαντικο για μενα ειναι και η μεγαλη κυκλοφορια στο ενυδρειο.Δηλαδη εγω στα 400 λιτρα εχω κυκλοφορια γυρω 5.000-5.500λιτρ/ωρα.Υπερβολη αλλα εχω το κεφαλι μου ησυχο
__________________

www.dreamwaters.gr
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 26-02-07, 09:18
Το avatar του χρήστη stav
stav Ο χρήστης stav δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-08-2006
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.593
Προεπιλογή

Υπαρχουν σιλικονες ειδικες για ενυδρειακη χρηση.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Παρουσίαση Ενυδρείου Tzo Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής 13 10-10-06 11:39
Παρουσίαση ενυδρείου 10 lt Vasilizzz Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Ασίας 16 04-04-06 11:04
Παρουσίαση 120 lt gkoutis Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων 11 31-01-06 23:25

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:39.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03843 seconds with 14 queries