Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ανατολική Αφρική > Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής

Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής Παρουσιάσεις ενυδρείων Λιμνών Ανατολικής Αφρικής, συζητήσεις για διακόσμηση

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 06-12-06, 14:58
tekenas Ο χρήστης tekenas δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 05-11-2006
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 17
Προεπιλογή Παρουσίαση ενυδρείου

Καλησπερα επιτελους μπορω να σας παρουσιασω και γω το ενυδρειο μου!Συμβουλες και σχολια καλοδεχουμενα!Πετρες ειναι μπορουμε να τις αλλαξουμε...Ετσι δεν ειναι? Πληροφοριακα οι πετρες ειναι ξυλοπετρες(woodstone),φεγγαροπετρες(κοκκινες) και καποιοι κυβολιθοι βασαλτης που δε φαινονται και ειναι κυριως για στηριγμα!Ειναι μεταξυ τους ολα πολυ καλα στερεομενα και δεν υπαρχει φοβος πτωσης!Εχω βαλει backround ενα μαυρο χαρτονι αλλα σκεφτομαι να το αλλαξω!Τι προτεινετε?
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  PC050055.jpg
Εμφανίσεις:  785
Μέγεθος:  86,8 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 06-12-06, 15:03
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Προεπιλογή

καλησπερα.φιλοτιμη προσπαθεια φιλε μου,αλλα σε συμβουλευω απο δω και στο εξης να μην χασεις καμμια μας συναντηση..............
πιστεψε με χρειαζεσαι πολυ δουλεια ακομη,και....
μεταξυ μας...., το μοναδικο που δεν πρεπει να βγαλεις,ειναι το μαυρο φοντο απο πισω......
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 06-12-06, 15:40
Το avatar του χρήστη Access
Access Ο χρήστης Access δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-11-2005
Περιοχή: ΧΑΛΑΝΔΡΙ
Μηνύματα: 152
Προεπιλογή

Ωραίες πέτρες………………. άσχημα στημένες…………. (ελπίζω να μην είναι κολλημένες μεταξύ τους).
Προσπάθησε να δημιουργήσεις ένα στήσιμο που να μοιάζει περισσότερο φυσικό (ούτε μετά από σεισμό 10 ρίχτερ δεν θα μπορούσε να συμβεί αυτό).
Δεν μας γράφεις τι ψάρια έχεις μέσα.
Φιλικά,

Εύα

Κάνε ένα searchστο internetγια να δεις παρόμοια setup και να πάρεις ιδέες
__________________
-----------------------------------------
DO NOT PANIC inscribed in large friendly letters
-----------------------------------------
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 06-12-06, 19:29
Το avatar του χρήστη tsikis
tsikis Ο χρήστης tsikis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-05-2006
Περιοχή: Σαλαμίνα-¶νω Καλαμάκι
Μηνύματα: 560
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην tsikis Send a message via Skype™ to tsikis
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Access Εμφάνιση μηνυμάτων
Ωραίες πέτρες………………. άσχημα στημένες…………. (ελπίζω να μην είναι κολλημένες μεταξύ τους).
Προσπάθησε να δημιουργήσεις ένα στήσιμο που να μοιάζει περισσότερο φυσικό (ούτε μετά από σεισμό 10 ρίχτερ δεν θα μπορούσε να συμβεί αυτό).
Δεν μας γράφεις τι ψάρια έχεις μέσα.
Φιλικά,

Εύα

Κάνε ένα searchστο internetγια να δεις παρόμοια setup και να πάρεις ιδέες


Όμορφο το ενυδρείο σου φίλε μου..
Στην πορεία σίγουρα θα γίνει καλύτερο (με σχετικό διάβασμα εννοείται)

Καλή συνέχεια...
__________________

Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 06-12-06, 20:25
Το avatar του χρήστη crazyio
crazyio Ο χρήστης crazyio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Χαλκίδα
Μηνύματα: 1.955
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην crazyio
Προεπιλογή

Συμφωνώ με τα παιδια πιο πάνω ...
'Ομορφες είναι οι πέτρες αν και λίγο αφύσικοι οι κυβόλιθοι,αλλά απο στήσημο ...
Προσπάθησε να φτιάξεις βουναλάκια απο πέτρες με ανοίγματα για να δημιουργηθούν σπηλιές κτπ .....
Ελπίζω με τέτοιο Set up να πάς για Κιχλίδες ...
δοκίμασες αν οι πέτρες είναι ασβεστοληθικές ή όχι ??
__________________

Ιωσάς
Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.

I guess Ill always be a soldier of fortune....
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 06-12-06, 22:20
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Αν κανεις τα βουναλακια σου βαζοντας ολες τις πετρες οριζοντια θα δειξει πολυ πιο φυσικο.
Αν μεινεις με ενα ειδος πετρας (και βγαλεις τις κοκκινες) ακομα πιο φυσικο.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 07-12-06, 10:19
Το avatar του χρήστη Liolios
Liolios Ο χρήστης Liolios δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-12-2005
Περιοχή: N. Hρακλειο
Μηνύματα: 610
Προεπιλογή

Επίσης άλλαξε και τα ψάρια που έχεις μέσα στο ενυδρείο. Τα δύο που διακρίνω εγώ δεν ταιριάζουν σε αυτή τη σύνθεση. Αν είναι και ασβεστολιθικές οι πέτρες τότε ούτε και οι συνθήκες νερού είναι κατάλληλες για αυτά.
__________________
Παναγιώτης Παγώνης


www.aquarist.gr/forum: το νέο φόρουμ του Π.Σ.Φ.Ε

Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 07-12-06, 10:26
Το avatar του χρήστη Lsourtzo
Lsourtzo Ο χρήστης Lsourtzo δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-07-2005
Περιοχή: Περιστέρι- Αθήνα
Μηνύματα: 1.337
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Lsourtzo
Προεπιλογή

Παιδιά τον αποπήραμε πολύ τον άνθρωπο … πάλι …

εγώ θα είμαι λίγο ποιο χαλαρός …
χωρίς όμως αυτό να σημαίνει ότι δεν συμφωνώ με τα παιδιά ..

Όλοι οι χομπίστες θέλουμε τον χρόνο μας για να φτάσουμε σε κάποιο επίπεδο να κάνουμε το ενυδρείο όπως το εννοούνε τα παιδιά … και όταν φτάσεις εκεί θα καταλάβεις πόσο δίκαιο έχουν … το ξέρω γιατί πέρασα και εγώ από αυτό το στάδιο !

Εγώ θα κάνω και μία ποιο ουσιαστική παρατήρηση … στο αριστερό σου τζάμι η πέτρα ακουμπάει άσχημα επάνω του και από ότι μπορώ να διακρίνω είναι και αρκετά μυτερή …επίσης επάνω σε αυτή ακουμπάνε και άλλες πέτρες, αυτό θα μπορούσε να προκαλέσει εν δυνάμει προβλήματα μιας και συγκεντρώνει περισσότερη πίεση σε ένα και μόνο σημείο με αποτέλεσμα να μπορεί προκαλέσει ακόμα και ρωγμή στο τζαμί… κρίνοντας και από το μέγεθος του ενυδρείου σου υποθέτω ότι το τζάμι πρέπει να είναι και το πολύ 8αρακι …


Και τώρα οι ερωτήσεις :
Είναι αυτός galaher που φαίνεται μέσα στο ενυδρείο ??
Αυτό το ροζ δεξιά ανάμεσα στις πέτρες τι είναι ??
Πόσα λίτρα είναι το ενυδρείο ??? και τι διαστάσεις έχει ??
__________________

Το ενυδρείο μου ...

1x 250 lt (DIY)- Θάλασσα (REEF)

Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 07-12-06, 11:09
tekenas Ο χρήστης tekenas δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 05-11-2006
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 17
Προεπιλογή Βοήθεια

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lsourtzo Εμφάνιση μηνυμάτων
Παιδιά τον αποπήραμε πολύ τον άνθρωπο … πάλι …

εγώ θα είμαι λίγο ποιο χαλαρός …
χωρίς όμως αυτό να σημαίνει ότι δεν συμφωνώ με τα παιδιά ..

Όλοι οι χομπίστες θέλουμε τον χρόνο μας για να φτάσουμε σε κάποιο επίπεδο να κάνουμε το ενυδρείο όπως το εννοούνε τα παιδιά … και όταν φτάσεις εκεί θα καταλάβεις πόσο δίκαιο έχουν … το ξέρω γιατί πέρασα και εγώ από αυτό το στάδιο !

Εγώ θα κάνω και μία ποιο ουσιαστική παρατήρηση … στο αριστερό σου τζάμι η πέτρα ακουμπάει άσχημα επάνω του και από ότι μπορώ να διακρίνω είναι και αρκετά μυτερή …επίσης επάνω σε αυτή ακουμπάνε και άλλες πέτρες, αυτό θα μπορούσε να προκαλέσει εν δυνάμει προβλήματα μιας και συγκεντρώνει περισσότερη πίεση σε ένα και μόνο σημείο με αποτέλεσμα να μπορεί προκαλέσει ακόμα και ρωγμή στο τζαμί… κρίνοντας και από το μέγεθος του ενυδρείου σου υποθέτω ότι το τζάμι πρέπει να είναι και το πολύ 8αρακι …


Και τώρα οι ερωτήσεις :
Είναι αυτός galaher που φαίνεται μέσα στο ενυδρείο ??
Αυτό το ροζ δεξιά ανάμεσα στις πέτρες τι είναι ??
Πόσα λίτρα είναι το ενυδρείο ??? και τι διαστάσεις έχει ??
Eχετε απολυτο δικιο επρεπε να πιο πολλες λεπτομερειες για το ενυδρειο!Η αληθεια ειναι οτι η αγορα ενυδρειου,το στησιμο,η αγορα αμμου και ψαριων εγινε πριν ανακαλυψω και διαβασω τις συμβουλες που υπαρχουν στο site αυτο!

Για αυτο λιγο κατανανοση με τα παρακατω....:

Ειναι ενυδρειο carrefour 120 l/t με αλλαγμενο κυκλοφορητη και προσθηκη υλικου φιλτραρισματος substrat eheim στο εσωτερικο φιλτρο!

Αυτη τη στιγμη στο ενυδρειο υπαρχουν τα εξης ψαρια:
1 labeo bicolor
1galaxer
1 παπαγαλοψαρο(μοβ)

Μετρησεις νερου προσφερθηκε να μου κανει ο καταστηματαρχης χωρις να αγορασω καποιο test!Θυμαμαι οτι τα No3 ειναι κατω απο 12.5!

Οι πετρες δοκιμασα και δεν ειναι ασβεστολιθικες!Θα ηθελα στο ενυδρειο μου να εχω κιχλιδες για αυτο και προσπαθησα να χτισω πολλες σπηλιες(4) και περασματα(5),(κατι που δε φαινεται καλα καλα στη φωτογραφια που εστειλα), για αυτο και υπαρχει αυτο το στησιμο που προσωπικα δε μου φαινεται και πολυ αφυσικο!

Τωρα ρωτησα μολις χθες σε καταστημα αν μπορω να βαλω κιχλιδες στο ενυδρειο μου ετσι οπως ειναι και αν οχι πιο ψαρι να βγαλω και πιο να κρατησω!Μου απαντησαν οτι οπως ειναι μπορω να βαλω και κιχλιδες malawi αλλα και αφρικανικες οπως frontoza αρκει να μην υπερβω τα 9-10 ψαρια!Θα στειλω νεα φωτογραφια μολις μπορεσω!
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 07-12-06, 11:25
Το avatar του χρήστη Lsourtzo
Lsourtzo Ο χρήστης Lsourtzo δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-07-2005
Περιοχή: Περιστέρι- Αθήνα
Μηνύματα: 1.337
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Lsourtzo
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tekenas Εμφάνιση μηνυμάτων
Μου απαντησαν οτι οπως ειναι μπορω να βαλω και κιχλιδες malawi αλλα και αφρικανικες οπως frontoza αρκει να μην υπερβω τα 9-10 ψαρια!
9-10 frontoza σε 120 λίτρα ?!?!!?!?!?!?!!??!!?
ούτε νεκρά !?!? με μπόλικο πάγο γύρο γύρο ...

http://www.fishprofiles.com/files/profiles/350.htm
Potential Size:
Male: 40cm (15.7")
Female: 30cm (12")

ps. άλλαξε pet shop ...
__________________

Το ενυδρείο μου ...

1x 250 lt (DIY)- Θάλασσα (REEF)

Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 07-12-06, 21:04
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Πιστευω πως δεν τον αποπηραμε τον ανθρωπο καθολου. Ζηταει τη γνωμη μας για το ενυδρειο του, και βλεποντας τα λαθη του τα λεμε. Δεν του τα λεμε ουτε για να τον μαλωσουμε ουτε για να κανουμε τους εξυπμους, αλλά για να αποφυγει οσο ειναι νωρις τις κακοτοπιες και να φτιαξει ενα ενυδρειο που θα το χαιρεται.
Μια τελευταια συμβουλη, ειναι να μην ακους οτι σου λενε οι μαγαζατορες... Ουτε ΜΙΑ φροντοζα δεν μπαινει σε 120 λιτρα.
Για το μοβ παπαγαλοψαρο διαβασε εδω http://www.tolibra.com/test/DyedFish.htm
Ο γκαλαχερ θα σου μεγαλωσει παρα πολυ επισης.
Αν ειναι να βαλεις αφρικανικες κιχλιδες, τα 120 λιτρα ειναι οριακα για ενα ηρεμο ειδος (Labidochromis caeruleus) με 3-4 ατομα.


(Το ποστ αν συνεχισει να αφορα γενικως το ενυδρειο κι οχι το aquascaping του, θα μεταφερθει)
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 07-12-06, 23:09
Το avatar του χρήστη serifios
serifios Ο χρήστης serifios δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-12-2006
Περιοχή: Περισσός,Ν.Ιωνία
Μηνύματα: 143
Προεπιλογή

πολυ ενδιαφερον αρθρο,για τα παπαγαλοψαρα γνωριζα αλλα για τα balloon οχι και νιωθω λιγο ασχημα που αγορασα ενα ζευγαρι.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 08-12-06, 00:52
Το avatar του χρήστη Lsourtzo
Lsourtzo Ο χρήστης Lsourtzo δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-07-2005
Περιοχή: Περιστέρι- Αθήνα
Μηνύματα: 1.337
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Lsourtzo
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tolis Εμφάνιση μηνυμάτων
Πιστευω πως δεν τον αποπηραμε τον ανθρωπο καθολου. Ζηταει τη γνωμη μας για το ενυδρειο του, και βλεποντας τα λαθη του τα λεμε. Δεν του τα λεμε ουτε για να τον μαλωσουμε ουτε για να κανουμε τους εξυπμους, αλλά για να αποφυγει οσο ειναι νωρις τις κακοτοπιες και να φτιαξει ενα ενυδρειο που θα το χαιρεται.
Ναι βρε συ Τόλη
Όταν κάποιος στήνει ένα ενυδρείο και μπαίνει όλο χαρά να το παρουσιάσει στους υπόλοιπους, όταν αρχίσει και διαβάζει ένα σορό παρατηρήσεις για το τι δεν έχει κάνει καλά μπορεί να το πάρει λίγο περίεργα ... και να στεναχωρηθεί ...

Για αυτό έκανα το σχόλιο , για να του δώσω να καταλάβει ακριβώς όλα όσα είπες παραπάνω ότι και αν διάβασε παραπάνω είναι μόνο καλοπροαίρετο και αν μας ακούσει σε λίγο καιρό θα καταλάβει πόσο πολύτιμα είναι ...
__________________

Το ενυδρείο μου ...

1x 250 lt (DIY)- Θάλασσα (REEF)

Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 08-12-06, 15:46
Το avatar του χρήστη Apostolis
Apostolis Ο χρήστης Apostolis δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-11-2004
Περιοχή: Γέρακας Αττικής - Καρδίτσα
Μηνύματα: 1.281
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Apostolis Send a message via Skype™ to Apostolis
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tekenas Εμφάνιση μηνυμάτων
Τωρα ρωτησα μολις χθες σε καταστημα αν μπορω να βαλω κιχλιδες στο ενυδρειο μου ετσι οπως ειναι και αν οχι πιο ψαρι να βγαλω και πιο να κρατησω!Μου απαντησαν οτι οπως ειναι μπορω να βαλω και κιχλιδες malawi αλλα και αφρικανικες οπως frontoza αρκει να μην υπερβω τα 9-10 ψαρια!Θα στειλω νεα φωτογραφια μολις μπορεσω!
Στείλε μου σε παρακαλώ με ΠΜ το όνομα και την διεύθυνση του καταστήματος και κάλεσε το Reuters, το CNN, το BBC και το Al Jazeera να είναι εκεί στις 20:00 GMT +2 Σάββατο 09/12/2006...
__________________
Αποστόλης - Γέρακας Αττικής
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 08-12-06, 21:44
Το avatar του χρήστη crazyio
crazyio Ο χρήστης crazyio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Χαλκίδα
Μηνύματα: 1.955
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην crazyio
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Apostolis
Στείλε μου σε παρακαλώ με ΠΜ το όνομα και την διεύθυνση του καταστήματος και κάλεσε το Reuters, το CNN, το BBC και το Al Jazeera να είναι εκεί στις 20:00 GMT +2 Σάββατο 09/12/2006...
Δηλαδή Ελλάδα δεν θα το δείξει η TV ???
φίλε Tekenas δεν έχεις κανέναν λόγο να απογοητεύεσαι ... κάθε άλλο ...
Όταν κανεις τις αλλαγές που σου προτάθηκαν θα δέις ποσο πιο όμορφα θα δείξει ..... και σε εσένα θα αρέσει ακόμα περισσότερο ...
__________________

Ιωσάς
Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.

I guess Ill always be a soldier of fortune....
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Παρουσίαση ενυδρείου. manosdr Θαλασσινό νερό - Γενικά 7 24-05-07 09:33
Παρουσίαση Ενυδρείου Tzo Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής 13 10-10-06 11:39
Παρουσίαση ενυδρείου 10 lt Vasilizzz Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Ασίας 16 04-04-06 11:04
Παρουσίαση ενυδρείου Lsourtzo Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής 6 25-02-06 11:09

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:04.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10669 seconds with 14 queries