Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 22-01-08, 20:42
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Question Ο προβληματισμός του νέου: Φτου κι απ' την αρχή?

Ούτε μήνα δεν έχει κλείσει το ενυδρειάκι μου (λεπτομέρειες στην παρουσίαση), και ήδη σκέφτομαι να το ξεστήσω και να το ξαναφτιάξω απ'την αρχή..

Ο λόγος? Η βιασύνη του αρχάριου.. Όπως επίσης τα pet-shop, που σιγά σιγά κατάλαβα γιατί τα κρίνετε όλοι τόσο αυστηρά.. Αλλά πάνω απ' όλα η άγνοια η δικιά μου.. Δεν είχα ιδέα ότι θέλει διάβασμα η όλη ιστορία.. Αλλά την έχω καταβρεί τόσο πολύ με όλα αυτά, και έχω ήδη σε 10-15 μέρες μάθει τόσα πολλά (πέραν του forum εδώ, έχω ξεκοκαλίσει δεκάδες site, και σταματημό δεν έχω..) που όλο και πιο πολύ ενθουσιάζομαι..

Ο προβληματισμός μου είναι ότι σιγά σιγά εκνευρίζομαι με τις αρχικές κακές μου επιλογές, που δε μπορώ πλέον ούτε να τις βλέπω! Πρώτα απ' όλα (και μάλλον το βασικότερο..) το χαλίκι.. Μαύρο και κόκκινο.. Πού το βρήκα ρε #$%^&*!

Κατ' αρχήν, 8 κιλά για 30x60, λίγα δεν είναι? Έτσι που το σκέφτομαι τώρα στο γραφείο, πρέπει να βγάζει ( 8 Kg / 2Mgr/m3 )/( 60cm x 30cm) = 2cm! Μόνο! Θέλω τουλάχιστον τα διπλά/τριπλά για φυτεμένο, έτσι δεν είναι?

Άντε να το αλλάξεις τώρα το υπόστρωμα.. Θα έχει μπερδευτεί και με το λίπασμα για τα φυτά.. (που επί τη ευκαιρία, πάλι, πόσο πάχος πρέπει να έχει?) Άσε που αν πάω να βγάλω το χαλίκι μόνο φοβάμαι ότι θα διαλυθεί το λίπασμα και θα γίνει χάλια (καφέ) το νερό..

Αλλά δεν είναι μόνο το χαλίκι.. Είναι και η τοποθέτηση των φυτών.. Τα οποία για να λέμε και του κουφού το δίκιο δεν τα έχω αφήσει σε ησυχία.. Μια από δω, μία από κει.. Άντε να ριζώσουν τα κακόμοιρα! Χαζεύω εν τω μεταξύ φωτογραφίες (όταν πήρα το ενυδρείο δεν είχα ιδέα τι σημαίνει "φυτεμένο"), και παίρνω ιδέες, και χαζεύω μετά το δικό μου το ενυδρείο, και είμαι σίγουρος ότι αν το έφτιαχνα από την αρχή θα γινόταν άλλο πράγμα! Και η επιλογή ίσως των φυτών δε μου αρέσει.. Έ ρε ξύλο που μου χρειάζεται!

Μέχρι στιγμής πάντως έχω καταλήξει στο εξής: Κατ' αρχήν έχω ήδη σταματήσει να πειράζω τα φυτά.. Να πάρουν κι αυτά λίγο τα πάνω τους.. Θα το κρατήσω λοιπόν όπως έχει για κανά δίμηνο (ή όσο αντέξω, τέλος πάντων, ο ανυπόμονος..), να αρχίσουν να αναπτύσσονται τα φυτά, να αποκτήσω κι εγώ λιγάκι εμπειρία τι σημαίνει ρυθμός ανάπτυξης, τι σημαίνει κλάδεμα, πόσο φασαρία είναι να κλαδέψεις, κ.τ.λ. Γιατί μπορεί να έχω ήδη διαβάσει ένα κάρο πράγματα, αλλά αν δεν τα δεις στην πράξη, δεν έχει και τόσο νόημα.. Και πέραν αυτού, να μάθω και τι μεταφυτεύται και πώς, ώστε να γλιτώσω και τα 7-8 ζεστά και μετρητά ευρωπουλάκια που μου κοστίζει το κάθε φυτό!

Και μετά θα κάνω τη μεγάλη αλλαγή.. Υπάρχουν απ'όσο είδα posts για μετακομίσεις, κ.τ.λ., θα μαζέψω κι άλλες λεπτομέρειες, θα κάνω την προετοιμασία μου, και ελπίζω να τα καταφέρω..

Μέχρι τότε, θα έχω φαντάζομαι κατασταλλάξει τι ακριβώς θέλω και πώς το θέλω, θα έχω σχηματίσει μια εικόνα στο μυαλό μου, και ελπίζω το αποτέλεσμα να είναι τουλάχιστον ικανοποιητικό.. Σκέφτομαι παράλληλα να εξετάσω λίγο το θέμα CO2.. Με κάποιο Excel στην αρχή, και στη συνέχεια είτε με DIY, είτε με κάποιο πακετάκι του εμπορίου.. Όπως και την DIY εγκατάσταση 2ης λάμπας (έχω ήδη κάνει κάποιο post, και μάλλον κατάλαβα πώς θα το κάνω, και είμαι αισιόδοξος πως θα τα καταφέρω!).. Θα δούμε.. Μάζεμα εμπειρίας δηλαδή.. Να μάθω και στην πράξη τι σημαίνει άλγη.. Τι σημαίνει αρρώστια.. Ίσως στο μεταξύ χαρώ και καμιά γέννα από τα guppaκια (έχω 3 αρσενικά, και από βδομάδα λέω να τους δώσω και 5 θηλυκά να κάνουνε "παρέα" ).. Ίσως γεμίσω με μωρά, και δεν έχω τι να τα κάνω, και αλλάξω τη σύνθεση.. (πού ήδη δεν είναι καλή.. άλλο θέμα αυτό..)

Αλλά και πάλι.. Μήπως είναι μεγάλη φασαρία τότε? Μήπως έχουν μεγαλώσει πολύ οι ρίζες των φυτών και με το "ξεστήσιμο"-"επαναστήσιμο" τα χαλάσω? Μήπως είναι ευκολότερο να αλλάξω τώρα π.χ. μόνο το χαλίκι, και τα άλλα σταδιακά στην πορεία? Από την άλλη, πέρα δώθε το ένα, πέρα δώθε το όλλο, δε θα μείνει τίποτα ήσυχο.. Υπομονή, αποφασίζουμε πώς το θέλουμε, και μπούμ, μια ωραία πρωία, το τελειωτικό χτύπημα.. Το ένα ή το άλλο? χμμμ... το λέει και ο τίτλος.. "Ο προβληματισμός του νέου".. Είδομεν...

Υ.Γ. Αν φτάσατε και διαβάζετε μέχρι εδώ, ευχαριστώ που μοιράζεστε την πολυλογία και τους προβληματισμούς μου!

Φιλιά σε όλους τους άγνωστους μεν (δε γνωριστήκαμε ποτέ), αλλά πολύ γνωστούς και φίλους (μετά από τόσες ώρες-μέρες περιήγησης στο forum)!
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 22-01-08, 20:48
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Προεπιλογή

το μυστικο ειναι πως αν σου τη δινει μονο που το βλεπεις,τοτε σιγουρα χριζει αλλαγων...!!!
ΤΕΛΟΣ
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 22-01-08, 20:50
Iznogoud Ο χρήστης Iznogoud δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-10-2007
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 89
Προεπιλογή

Άστο όπως είναι και ηρέμησε.
Άσε τα γκαπάκια να γεννήσουν, τα φυτά να φτάσουν να θέλουν κλάδεμα και βλέπεις.
Στην ανάγκη φτιάξε ένα δεύτερο.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 22-01-08, 21:00
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

klaz, το "ΤΕΛΟΣ" ήταν συνθηματικό-αναγνωριστικό εεε? Full χαβαλές, ανωριμότητα και τα μυαλά στα κάγκελα? χαχαχα! Δικός μας είσαι κι εσύ δηλαδή! Στον όγκο κι εσύ?

Όσο για το quote, "Το μεγάλο πρόβλημα του κόσμου είναι ότι οι βλάκες είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση και οι έξυπνοι είναι γεμάτοι αμφιβολίες.", μάλλον είναι η μεγάλη απάντηση στα όσα γράφω παραπάνω.. Όχι να περιαυτολογώ δηλαδή, αλλά μάλλον είμαι πανέξυπνος! χαχαχα!
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 22-01-08, 21:12
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από xontros Εμφάνιση μηνυμάτων
klaz, το "ΤΕΛΟΣ" ήταν συνθηματικό-αναγνωριστικό εεε? Full χαβαλές, ανωριμότητα και τα μυαλά στα κάγκελα? χαχαχα! Δικός μας είσαι κι εσύ δηλαδή! Στον όγκο κι εσύ?

Όσο για το quote, "Το μεγάλο πρόβλημα του κόσμου είναι ότι οι βλάκες είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση και οι έξυπνοι είναι γεμάτοι αμφιβολίες.", μάλλον είναι η μεγάλη απάντηση στα όσα γράφω παραπάνω.. Όχι να περιαυτολογώ δηλαδή, αλλά μάλλον είμαι πανέξυπνος! χαχαχα!
ας μη το σχολιασω..χεχε,θα μας παρουν με τις πετρες και που να τρεχουμε τωρα....
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 22-01-08, 21:21
Το avatar του χρήστη jimfytakis
jimfytakis Ο χρήστης jimfytakis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-03-2007
Περιοχή: Καβαλα.....
Μηνύματα: 1.377
Προεπιλογή

Ιδια εποχη ξεστηνα το 120αρι μου.Μου τη βιδωσε να ξεκινησω 12 το βραδυ με αποτελεσμα να ξεμπερδεψω 3 μεχρι να το αδειασω και να το καθαρισω,με αποτελεσμα την επομενη μερα να με χωμα στο σχολειο και να κοιμαμαι στα θρανια........Στιβαξα μπολικα ψαρια σε 20λιτρα για μια βδομαδα(ευτυχως χωρις απωλειες).....Εν πασει περιπτωση θες να το κανεις?ΓΙα μενα καντο(και οχι να σου πουμε,απο ζητημα υπομονης,θα το κανεις!!!****και γω πασχω απο υπομονη****)
Τελος παντως αν θελεις να περιμενεις μεχρι το Σαββατο μπορω να σε βοηθησω με μπολικα κλαδεματα και αν θες βοηθεια στο στησε ξεστησε
__________________
~OPEL~
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 23-01-08, 07:53
maikl Ο χρήστης maikl δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-12-2006
Περιοχή: Βεροια
Μηνύματα: 3.464
Προεπιλογή

-Μια αλλη λυση ειναι να συμπληρωσεις πανω απο το υπαρχον μαυροκοκκινο χαλικι σου χαλικι λεπτοτερης διαμετρου.
Ετσι αργοτερα με τον καιρο το χοντροκοκκο θα βγει επανω οποτε το αφαιρεις
__________________
«Το δις εξαμαρτειν ουκ ανδρος σοφου»
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 23-01-08, 13:12
maikl Ο χρήστης maikl δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-12-2006
Περιοχή: Βεροια
Μηνύματα: 3.464
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tolis Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι ειπες τωρα...
....κεφακια??
__________________
«Το δις εξαμαρτειν ουκ ανδρος σοφου»
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 23-01-08, 13:53
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Προσθετοντας ψιλο χαλικι το μονο που θα γινει ειναι να ανακατευτει με τον καιρο, και θα ειναι αδυνατον να βγαλει οτιδηποτε.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 01-02-08, 15:58
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή Ο κύβος ερρίφθη! Θα το ξαναστήσω!

Το πήρα απόφαση:
Αύριο θα πάω για ψώνια, και είτε το απόγευμα, είτε την Κυριακή το πρωί, θα κάνω τις αλλαγές. Τι σκοπεύω να κάνω:

1. Θα πάρω 2-3 λεκάνες (τόσες έχω μόνο), και θα αδειάσω όσο νερό του ενυδρείου χωράει εκεί μέσα. Στην πρώτη που θα γεμίσει, θα βάλω και τα 15 ψαράκια, και θα τα σκεπάσω με μία πετσέτα (κάπου το διάβασα αυτό), για να μειώσω το στρεσάρισμα.

2. Στην 2η, θα βάλω τα σφουγγαράκια του φίλτρου, και τον κυκλοφορητή της Juwel (απλά θα τον αφήσω μέσα στο νερό), έτσι ώστε να αναταρράσσει την επιφάνεια του νερού και να οξυγονώνεται. Σωστό αυτό? Πρέπει να το βάλω με κάποιο συγκεκριμένο τρόπο? (ΕΡΩΤΗΣΗ 1α) Δεν το βάζω στην ίδια λεκάνη, γιατί φοβάμαι μη μου ρουφήξει τα ψάρια. Ίσως ρίξω μέσα και λίγη ψαροτροφή, για τα βακτήρια. Συμφωνείτε? (ΕΡΩΤΗΣΗ 1β)

3. Θα αδειάσω και το υπόλοιπο νερό, και μετά θα βγάλω έξω όλο το χαλίκι και το λίπασμα. Το χαλίκι θα αντικατασταθεί όλο, και εδώ υπάρχει κι άλλη ερώτηση. Πόσα κιλά θα χρειαστώ για ενυδρείο 60x30, φυτεμένο? Γύρω στα 5cm πάχος δεν πρέπει να έχει? (ΕΡΩΤΗΣΗ 2α) Πόσο θέλει γι'αυτό? 15Kgr? 20? (ΕΡΩΤΗΣΗ 2β) Τι διάμετρο χαλίκι να πάρω? (ΕΡΩΤΗΣΗ 2γ) Καμία πρόταση σε χρώμα (προφανώς αυτή τη φορά θα πρέπει να δείχνει φυσικό!)? (ΕΡΩΤΗΣΗ 2δ)

4. Το λίπασμα λέτε θα μπορέσω να το ξεδιαλύνω από το χαλίκι, ή να πάρω καινούριο? (ΕΡΩΤΗΣΗ 3α) Πόσα κιλά λίπασμα θα χρειαστώ? (ΕΡΩΤΗΣΗ 3β) (αρχικά είχα βάλει 3Kgr της JBL) Καμία πρόταση σε συγκεκριμένη εταιρεία? (ΕΡΩΤΗΣΗ 3γ)

5. Βάζω το λίπασμα, βάζω και το χαλίκι. Για να μη χάσω πολύ χρόνο (θα δω πως θα με πάει μέχρι τότε), τα φυτά καλού κακού θα τα αφήσω σε έναν κουβά με νερό, για να τα βάλω πιο μετά.

6. Βάζω το νερό της λεκάνης με τα φίλτρα στο ενυδρείο, ρίχνω μέσα τα ψαράκια από την άλλη λεκάνη, και μετά ρίχνω και το υπόλοιπο νερό ενυδρείου που έχω κρατήσει. Δεν κάνω κάποια προσαρμογή μέχρι εκει, γιατί ίδιο νερό είναι, ίδια θερμοκρασία θα έχει λογικά. Συμφωνείτε σε αυτό? (ΕΡΩΤΗΣΗ 4α)

7. Για να γεμίσει τώρα το ενυδρείο και να μπορεί να δουλέψει το φίλτρο, θα χρειαστεί συμπλήρωμα νερού (δεν έχω δα και 100 κουβάδες σπίτι για να το κρατήσω όλο! 60lt νερό έχει το ενυδρείο, οι λεκάνες άντε να κρατήσουν το πολύ 15+15=30!). Λέω να προσθέσω νερό στην ίδια θερμοκρασία (βρύση και θερμοσίφωνα - θα τσεκάρω και με ένα θερμομετράκι) με αντιχλώριο προφανως. Θα έχω πρόβλημα λέτε? Θα είναι σαν μια μεγααάλη αλλαγή νερού! Δεν ξέρω, ακούω γνώμες... (ΕΡΩΤΗΣΗ 4β) Χώρια του ότι το άδειασμα του νερού από τις λεκάνες στο ενυδρείο θα είναι φοβάμαι τρελή μανούρα!

Η άλλη εναλλακτική είναι να γεμίσω με φρέσκο νερό της ίδιας θερμοκρασίας, να κάνω προσαρμογή (θα πρέπει να πάρω σακουλάκια λοιπόν, πείτε μου αν είναι για να αγοράσω), και μετά να γεμίσω με το νερό από τις λεκάνες. Τι προτείνετε? (ΕΡΩΤΗΣΗ 4γ)

8. Η όλη ιστορία θα είναι και μία ευαιρία να "απολυμάνω" τα φυτά μου, για λίγο, σε διάλυμα 19νερό:1χλωρίνη, γιατί είχε πάρει το μάτι μου κάτι σαλιγκαράκια. Αξίζει λέτε τον κόπο? Ή θα υπάρχουνε αυγά παντού, οπότε θα ξανακάνουνε την εμφάνισή τους? (ΕΡΩΤΗΣΗ 5α) Πόση ώρα να τα αφήσω στο διάλυμα? (ΕΡΩΤΗΣΗ 5β)

9. Λέω τέλος να συνεχίσω με 20% αλλαγές νερού κάθε 2 μέρες, για να μην επιβαρύνω το ενυδρείο στην περίπτωση που έχουν πάθει ζημιά τα βακτήρια.

Αυτά νομίζω είναι τα βασικά.. Ακούω προτάσεις! Για να διευκολύνω, έχω αριθμήσει κάθε ερώτηση..

Και ευχαριστώ τους πάντες εκ των προτέρων (αυτό το γράφω 100 φορές σε κάθε post που έχω κάνει, είναι φοβερή η βοήθεια που δίνετε όλοι εδώ μέσα!)
-------------------------
Σχόλια/απαντήσεις κανείς?

Έστω κάποιον άλλο τρόπο για να αλλάξω το χαλίκι, χωρίς να μου διαλυθεί το λίπασμα μέσα στο νερό και γίνουν όλα καφέ?

Μήπως έπρεπε να ανοίξω καινούριο thread?
-------------------------
Κάτι ακόμα που ξέχασα να γράψω, για να σας προλάβω (αν και δε βλέπω καμία απάντηση μέχρι στιγμής..), δεν ταϊζω 2 μέρες πριν και 2 μετά, για να μην επιβαρύνω το όλο σύστημα..

Όπως επίσης, για να ελαττώσω το όλο στρεσσάρισμα, δεν ανάβω φώτα την επόμενη μέρα..
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη xontros : 01-02-08 στις 16:03 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 01-02-08, 16:36
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

2-3 λεκανες ειναι λιγες. Μιας και θα πας για ψωνια, παρε 2 απο αυτες τις πλαστικες μπανιερες που χωρανε πολυ πραμα. Δεν χρειαζεται να ριξεις τροφη για τα βακτηριδια του φιλτρου. Νερο απο τις λεκανες πισω στο ενυδρειο μπορεις να το βαλεις με ενα δοχειο.
Καλυτερα να παρεις καινοπυργιο υποστρωμα, δεν ξερω αν θα σου μεινει αρκετο απο το παλιο με τις ανασκαφες. Υπολογισε περιπου 5-7 εκ χαλικι αν εχεις υποστρωμα κατω.
Το καλυτερο θα ηταν να περναγες αυριο απο το Συλλογο να στα πουμε απο κοντα http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=12401
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 01-02-08, 16:43
Το avatar του χρήστη Iann_is
Iann_is Ο χρήστης Iann_is δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-11-2007
Περιοχή: Ν.Κόσμος
Μηνύματα: 453
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Iann_is
Προεπιλογή

Πολύ καλή λύση ειναι και τα βαρελάκια για τις ελιές με ένα καλο ξέπλυμα.
Ένα 40 λτ το πήρα 10€ και βολεύει τέλεια και για τις αλλαγές νερού...
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 01-02-08, 17:50
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Συμπεράσματα μέχρι στιγμής:

ΕΡΩΤΗΣΗ 1α: Απλά ρίχνω τον κυκλοφορητή στον κουβά με τα σφουγγάκια?
ΕΡΩΤΗΣΗ 1β: Απαντήθηκε.

ΕΡΩΤΗΣΗ 2α: Απαντήθηκε.
ΕΡΩΤΗΣΗ 2β: Για 5-7cm χαλίκι σε 30x60 υπολογίζω 20Kgr. Σωστά?
ΕΡΩΤΗΣΗ 2γ: Τι διάμετρο χαλίκι να πάρω?

ΕΡΩΤΗΣΗ 3α: Απαντήθηκε.
ΕΡΩΤΗΣΗ 3β: Πόσα κιλά λίπασμα θα χρειαστώ?
ΕΡΩΤΗΣΗ 3γ: Καμία πρόταση σε συγκεκριμένη εταιρεία?

ΕΡΩΤΗΣΗ 4: Απαντήθηκε.

ΕΡΩΤΗΣΗ 5: "Η όλη ιστορία θα είναι και μία ευαιρία να "απολυμάνω" τα φυτά μου, για λίγο, σε διάλυμα 19νερό:1χλωρίνη, γιατί είχε πάρει το μάτι μου κάτι σαλιγκαράκια. Αξίζει λέτε τον κόπο? Ή θα υπάρχουνε αυγά παντού, οπότε θα ξανακάνουνε την εμφάνισή τους? (ΕΡΩΤΗΣΗ 5α) Πόση ώρα να τα αφήσω στο διάλυμα? (ΕΡΩΤΗΣΗ 5β)

Υ.Γ. Ευχαριστώ και πάλι!
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 04-02-08, 17:53
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Smile Τα κατάφερα!

Μετά από μπόλικο (τελικά ποτέ δεν είναι αρκετό) διάβασμα, έκανα τελικά την "πολυπόθητη" αλλαγή, και είπα να μοιραστώ μαζί σας τη χαρά μου! Όλα έγιναν όπως τα περιγράφω παραπάνω (ψόφησα βέβαια από την κούραση για να τα κάνω όλα στο συντομότερο δυνατό χρόνο, αλλά πήγαν όλα πολύ καλά), έφυγε το απαίσιο κόκκινο χαλίκι, έβαλα το Flourite της Saachem (όποιος το χρησιμοποιήσει, προσοχή, θέλει πάααρα πολύ καλό ξέπλυμα!), αρχικά σκεφτόμουν να το σκεπάσω με κάτι πιο ανοιχτόχρωμο, αλλά τελικά δείχνει πολύ όμορφο..

Τα φυτά πήραν τις θέσεις που σκεφτόμουν, έντυσα τη μία ρίζα με java moss, και τώρα πια, βλέποντας το ενυδρείο με πολύ πιο όμορφη διάθεση, περιμένω να μεγαλώσουν για να αρχίσει να παίρνει μορφή..

Υπάρχουν κι άλλες αλλαγές για να γίνουν, ίσως ξαναβάλω σκούρο χαρτόνι πίσω, θα αλλάξω/διορθώσω και τη σύνθεση των ψαριών, πάντως έχω την αίσθηση πλέον ότι μπήκα σε καλό δρόμο, και κάνω το post αυτό για να μοιραστώ αφενός τη χαρά μου, και αφεταίρου να ξαναευχαριστήσω όλους εσάς στο GAB, όχι μόνο για τις απαντήσεις στις ερωτήσεις μου, αλλά και για τα όσα έχω μάθει "ψαχουλεύοντας" το forum.

Υ.Γ.1. Να και 2 φωτογραφίες (πρόχειρες, από κινητό), από το πριν και το μετά.. Κάθε παρατήρηση και συμβουλή είναι παραπάνω από ευπρόσδεκτη! Ευχαριστώ και πάλι!

Υ.Γ.2. Είναι μακριά τα γραφεία του Συλλόγου, αλλά πού θα πάει, κάποια στιγμή θα βρω χρόνο και ελπίζω να τα πούμε και από κοντά!
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  a.jpg
Εμφανίσεις:  240
Μέγεθος:  62,5 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  b.jpg
Εμφανίσεις:  235
Μέγεθος:  81,0 KB  
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 04-02-08, 20:19
Το avatar του χρήστη kill_bill
kill_bill Ο χρήστης kill_bill δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-01-2008
Περιοχή: Aθήνα
Μηνύματα: 493
Προεπιλογή

Αρκετα αισθητη η διαφορα προς το καλυτερο! Σε καταλαβαινω μιας κ εγω το σαββατο τα ιδια εκανα κ αν δεν ειχα βοηθεια απο τον αδερφο μου παιζει ακομα να ξεστηνα/εστηνα (μας πηρε κοντα στο 10ωρο αλλα εγινε δουλεια pro). Στη 2η φωτο αριστερα εκει που εχεις vallisneria βαλε κανα 2 ακομα να γεμισει η γωνια σου (αν περιμενεις βεβαια θα βγουνε κ αλλα φυκακια). Η σκαλα της nutrafin μπορει να κατεβει οσο θελεις κατω (χαριν κρυψιματος). Τι λαμπες εχεις? Επισης στη 2η φωτο δεξια (polysperma αν διακρινω) εγω θα το κρατουσα θαμνοστυλ γιατι οσο ψηλωνει θα σαπιζουν τα κατω φυλλα κ θα αραιωνουν τα μεταξυ τους διαστηματα. Το aquascape δεν τελειωνει ποτε τελικα...
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 04-02-08, 20:32
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρκετα αισθητη η διαφορα προς το καλυτερο!
Thanx a lot!

Μέσα στο μυαλό μου είσαι πάντως! Μία από τα ίδια σκέφτομαι!

- Οι vallisneria είναι καινούρια, και δεν έχω δει ακόμα πόσο γρήγορα προχωράει.. Ελπίζω στο flourite να βγάλει γρήγορα runners και να εξαπλωθεί, οπότε δε θα αγοράσω άμεσα καινούρια.. Εξ'άλλου, το νόημα είναι να το δεις να σχηματίζεται μόνο του, έτσι δεν είναι?

- Δεξιά είναι Ludwigia, και όντως, με την 1 λάμπα των 15Watt δεν τα κρατάει τα κάτω φύλλα. Βέβαια, θα αυξήσω το φωτισμό κάποια στιγμή, αλλά για την ώρα, την αφήνω να μεγαλώνει, κλαδεύω, και τη μεταφυτεύω δίπλα, με μακροπρόθεσμο στόχο να φτιάξω κάτι σαν θάμνο - μπάλα.. (ελπίζω τουλάχιστον..)

- Έχεις δίκιο για τη σκάλα.. Το πρόβλημά μου αυτή τη στιγμή είναι ότι πάνε και μπλέκονται μέσα τα φύλλα της vallisneria, και δεν αφήνουν τις φυσαλίδες να ανέβουν.. Γι'αυτό και την έχω σχετικά μπροστά.. Ίσως όταν μεγαλώσει να μην έχω πρόβλημα.. Δεν ξέρω, έχεις καμία ιδέα?

- Μετακινήσεις, π.χ. τη ρίζα πιο αριστερά, όπως και το crinum λίγο πιο αριστερά, έχουμε ακόμα.. Πάντως, είμαι ελπίζω σε καλό δρόμο.. (για νέος, τουλάχιστον..) Βέβαια, όσο και να προσπαθώ, αυτό aquascape δεν το λες! Έχω μέλλον μπροστά μου.. Ελπίζομεν!
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 04-02-08, 20:44
Το avatar του χρήστη kill_bill
kill_bill Ο χρήστης kill_bill δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-01-2008
Περιοχή: Aθήνα
Μηνύματα: 493
Προεπιλογή

Τη σκαλα μπορεις να την βαλεις κολλητα στο φιλτρο (ωστε να ειναι κ αλφαδια καθετη) κατω χαμηλα. Η πισω απο το ξυλο.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  b.jpg
Εμφανίσεις:  218
Μέγεθος:  82,3 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 04-02-08, 20:56
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Καλά, δεν παίζεσαι, εε? Κιτρινάκια, κοκκινάκια..

Κοίτα, κατ'αρχήν, στη συγκεκριμένη θέση έχει και έτοιμη τρύπα το καπάκι της Juwel, οπότε βολεύει..

Ύστερα, εκεί πάνω πέφτει η ροή από τον κυκλοφορητή, με αποτέλεσμα να βελτιώνεται (θεωρητικά, απ' ότι διαβάζω εδώ μέσα) η διάχυση του CO2 (μην κοιτάς που το έχω προς τα πάνω τώρα, σκέφτηκα ότι μετά την όλη ανακατωσούρα, λίγη αναταραχή της επιφάνειας και οξυγόνωση ίσως κάνει καλό στα ψαράκια..) Κάτι τέτοιο δεν παίζει τόσο πολύ κάτω από τη ρίζα..

Τώρα, για πίσω από το λιμνόφυλλο, φοβάμαι ότι θα έχω ακόμα πιο μεγάλο πρόβλημα με φύλλα που να μπλέκονται μέσα.. Οπότε θα την αφήσω εκεί για την ώρα, ελπίζοντας ότι η vallisneria στις επόμενες βδομάδες θα την κρύψει..

Από την άλλη βέβαια, είναι καινούριο το συστηματάκι της Nutrafin, και τη βρίσκω να το βλέπω να βγάζει φυσαλίδες, και να μικραίνουν αυτές όπως ανεβαίνουν προς τα πάνω.. Είναι κάτι σαν "χαίρομαι που πιάσανε τόπο τα γλυκά μου ευρωπουλάκια!"

Εσύ πως τα πήγες με την αλλαγή! Βάλε ρε καμιά φωτό πριν-μετά (τα είδα τα αρχικά post σου, και περιμένω να δω την εξέλιξη!)
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 04-02-08, 21:17
Το avatar του χρήστη kill_bill
kill_bill Ο χρήστης kill_bill δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-01-2008
Περιοχή: Aθήνα
Μηνύματα: 493
Προεπιλογή

Ολα πηγαν μια χαρα, 90% ικανοποιημενος απο το αποτελεσμα. Φωτο θα μπουν λιγο αργοτερα γιατι οπως ειπαμε το aquascape δεν τελειωνει. Πριν κανα 2 ωρες πχ πηγα να παρω τροφη κ conditioner κ κατεληξα με συν 2 καινουργια φυτα, 1 γαριδα amano κ 2 sae! χαχαχα! Μικρολεπτομερειες μενουν ακομα απλα κανω υπομονη μεχρι την Κυριακη για να τις διορθωσω (οριστηκε επισημη μερα συντηρησης κ λοιπων εργασιων) γιατι αρκετα ταλαιπωρησα τα ψαρακια/φυτακια μου.
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 04-02-08, 21:33
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Αυτό που σίγουρα δεν τελειώνει και θέλει φρενάρισμα είναι τα έξοδα!

Εγώ πάντως κατέληξα στο συμπέρασμα να δώσω μία αρχική μορφή, θέσεις στα φυτά κ.τ.λ., και να το αφήσω να εξελιχθεί μόνο του, κάνοντας μόνο μικρές παρεμβάσεις, και να μην ξαναφέρω τα πάνω κάτω όπως αυτή τη φορά.. Η φύση σίγουρα έχει καλύτερη αισθητική από μένα .. Έτσι, ο στόχος μου, και η όλη ομορφιά τελικά της υπόθεσης, ήταν να το φέρω σε μία αρχική κατάσταση που να με ικανοποιεί, έτσι ώστε να μπορώ να ηρεμώ βλέποντας το να αναπτύσσεται, και όχι να βάζω το μυαλό μου στο διαρκές "τρυπάκι" του πως θα γίνει "τέλειο".. Σιγά σιγά (είναι πάαααρα πολύ νωρίς ακόμα..), με υπομονή, διαβασματάκι, και απόκτηση εμπειρίας, νομίζω πως το αποτέλεσμα θα βελτιώνεται διαρκώς!
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Υπολείμματα σην επιφάνεια του νερού Moutralewn Γλυκό νερό - Γενικά 6 26-11-07 21:04
Προβληματισμός... COSTAS21 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 20 23-10-07 00:31
Νέος στην παρέα του Forum με προβλήματα : Άλατα, Άλγη gfdimopo Αρχάριοι γλυκού νερού 2 21-09-07 20:34
Υπολογισμός του CO2 σε σχέση με το pH και την σκληρότητα του νερού khpouros Αρχάριοι γλυκού νερού 2 21-09-07 15:15
και πάλι απ την αρχή... basillis Δίσκοι 21 19-01-07 00:49

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:03.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,13100 seconds with 16 queries