Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 23-08-05, 11:50
GFON Ο χρήστης GFON δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-01-2005
Περιοχή: Γαλάτσι
Μηνύματα: 123
Wink Λεπτομέρειες για 2213.

Τελικα θα αλλαξω το εσωτερικο μου φιλτρο με ενα 2213, και θα το παραγγειλω μεσο net.
Θα ηθελα την βοηθεια σας σε καποιες λεπτομερειες.

Η παραγγελια θα περιλαμβανει...

1.Eheim Media Set for 2213 Classic Filter - 074.380 1 23.98 €

Αν και εχω μισο λιτρο μακαρονι της sera και 0.75 του λιτρου substra στο υπαρχον φιλτρο , το νεο εχει καδο 3 λιτρα και θα χρειαστω και συμπληρωμα, και επελεξα αυτο το σετ που περιεχει

Set contains:
1 Liter Ehfimech
2 Liter SUBSTRATpro
1 Schaummatte
1 Filtervlies

φυσικα θα βαλω τα ηδη υπαρχων και θα συμμπληρωσω απο τα καινουργεια.


2.Eheim double tap with fast release coupling 12/16 mm 290.041 1 10.98 €

Ποια ειναι η διαφορα μεταξυ αυτου και του Εheim tap 12/16?? και πιο πρεπει να διαλέξω??

3.Eheim external filter 2213 - Special price instead 45,98 EUR 061.011 1 39.98 €

Οι σωληνες ειναι διαμετρου 12/16??

Πιστευεται οτ ι ειναι χρησιμα τα instalation set 1 & 2?? ή να βαλω στο ενυδρειο κατευθειαν τους σωληνες??

Επισης χρειαζομαι γωνιες εκει που οι σωληνες γυριζουν για να μπουν στο ενυδρειο ή ειναι αρκετα ευκαμπτοι και δεν θα εχω προβλημα??

Ευχαριστώ.
__________________
Γιώργος
_________

120 Lt, Φίλτρο Eheim 2213, Φωτισμός 2x30W & 2x25W με ανακλαστήρα,CO2 με φιαλη 2 lt.

Φυτά: Anubia barteri,Anubia nana,Ceratophyllum demersum, Hygrophilla difformis, Hygrophilla polysperma,Alternathera Rossefolia Alternathera Cardinalis, Vesicularia dubyana on Woods, Gymnocoronis Spilanthoides Ludwigia Repens,Ophiapogon Kyoto.

Ψάρια:1 Firemouth, 3 Cherry barb, 2 Rosy barb, 1 Red fin shark,1 Clown loach,1m+1f Ramirez, 14 Neon Tetra 2 Crossocheilus latius, 2 SAE, 2 Albino ancistrus, 5 Amano Shrimp, 2 Apple Snails.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 23-08-05, 12:03
Το avatar του χρήστη neon
neon Ο χρήστης neon δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-04-2004
Περιοχή: Χολαργός
Μηνύματα: 144
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην neon
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από GFON
2.Eheim double tap with fast release coupling 12/16 mm 290.041 1 10.98 €

Ποια ειναι η διαφορα μεταξυ αυτου και του Εheim tap 12/16?? και πιο πρεπει να διαλέξω??

3.Eheim external filter 2213 - Special price instead 45,98 EUR 061.011 1 39.98 €

Οι σωληνες ειναι διαμετρου 12/16??

Πιστευεται οτ ι ειναι χρησιμα τα instalation set 1 & 2?? ή να βαλω στο ενυδρειο κατευθειαν τους σωληνες??

Επισης χρειαζομαι γωνιες εκει που οι σωληνες γυριζουν για να μπουν στο ενυδρειο ή ειναι αρκετα ευκαμπτοι και δεν θα εχω προβλημα??

Ευχαριστώ.
To double tap είναι διπλές βάνες για να αποσυνδέεις γρήγορα το φίλτρο χωρίς να πλημμυρίζεις. Απαραίτητο. Να πάρεις 2 τέτοιες όχι μόνο μία.
Οι σωλήνες είναι 12/16.
Μπορείς να το εγκαταστήσεις και χωρίς τα instalation sets. Μπορείς να πάρεις μόνο μία γωνία για την είσοδο στο ενυδρείο, θα σε βολέψει.
Αναλόγως του φόρτου του ενυδρείου σου μπορείς να πάρεις και το αντίστοιχο prefilter που μπαίνει στην είσοδο, πάνω-μέσα στο χαλίκι.
__________________
Μιχάλης

Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 23-08-05, 12:09
george hmmy Ο χρήστης george hmmy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2005
Περιοχή: Γη :)
Μηνύματα: 412
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από GFON
Επισης χρειαζομαι γωνιες εκει που οι σωληνες γυριζουν για να μπουν στο ενυδρειο ή ειναι αρκετα ευκαμπτοι και δεν θα εχω προβλημα??
Εγώ θα σου πρότεινα να πάρεις γωνίες γιατί με την πάροδο του χρόνου οι σωλήνες τσακίζουν με αποτέλεσμα να περιορίζουν τη ροή του νερού!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 23-08-05, 12:57
GFON Ο χρήστης GFON δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-01-2005
Περιοχή: Γαλάτσι
Μηνύματα: 123
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από george hmmy
Εγώ θα σου πρότεινα να πάρεις γωνίες γιατί με την πάροδο του χρόνου οι σωλήνες τσακίζουν με αποτέλεσμα να περιορίζουν τη ροή του νερού!
Oι γωνιες αυτες συνδεονται κατευθειαν οπως ειναι με την σωληνα του φιλτρου ή θελουν συνδεσμους για να ενωθουν???
__________________
Γιώργος
_________

120 Lt, Φίλτρο Eheim 2213, Φωτισμός 2x30W & 2x25W με ανακλαστήρα,CO2 με φιαλη 2 lt.

Φυτά: Anubia barteri,Anubia nana,Ceratophyllum demersum, Hygrophilla difformis, Hygrophilla polysperma,Alternathera Rossefolia Alternathera Cardinalis, Vesicularia dubyana on Woods, Gymnocoronis Spilanthoides Ludwigia Repens,Ophiapogon Kyoto.

Ψάρια:1 Firemouth, 3 Cherry barb, 2 Rosy barb, 1 Red fin shark,1 Clown loach,1m+1f Ramirez, 14 Neon Tetra 2 Crossocheilus latius, 2 SAE, 2 Albino ancistrus, 5 Amano Shrimp, 2 Apple Snails.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 23-08-05, 13:22
Το avatar του χρήστη neon
neon Ο χρήστης neon δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-04-2004
Περιοχή: Χολαργός
Μηνύματα: 144
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην neon
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από GFON
Oι γωνιες αυτες συνδεονται κατευθειαν οπως ειναι με την σωληνα του φιλτρου ή θελουν συνδεσμους για να ενωθουν???
Η γωνία μπαίνει απευθείας στο σωλήνα και είναι αυτή : http://store.aquaristic.net/AQe6737e...,0,0,id2594,,0,
__________________
Μιχάλης

Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 01-09-05, 12:23
GFON Ο χρήστης GFON δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-01-2005
Περιοχή: Γαλάτσι
Μηνύματα: 123
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από neon
To double tap είναι διπλές βάνες για να αποσυνδέεις γρήγορα το φίλτρο χωρίς να πλημμυρίζεις. Απαραίτητο. Να πάρεις 2 τέτοιες όχι μόνο μία.
Οι σωλήνες είναι 12/16.
Μπορείς να το εγκαταστήσεις και χωρίς τα instalation sets. Μπορείς να πάρεις μόνο μία γωνία για την είσοδο στο ενυδρείο, θα σε βολέψει.
Αναλόγως του φόρτου του ενυδρείου σου μπορείς να πάρεις και το αντίστοιχο prefilter που μπαίνει στην είσοδο, πάνω-μέσα στο χαλίκι.

Μολις παρελαβα την παραγγελια μου... και νομιζω οτι την πατησα με τις βανες.

Πηρα μια double-tap-connector 12/16 mm η οποια ειναι σε σειρα 2 συνδεδεμενες μεταξυ τους.
Eγω νομιζα οτι ειναι 2 που μπαινει η μια στην εξοδο και η αλλη στην εισοδο, αλλα μαλλον δεν ειναι ετσι.... αυτο που δεν καταλαβαινω ειναι ποια η λογικη να ειναι 2 βανες στην ιδια σειρα δλδ, 2 στην εισοδο 2 στην εξοδο.???
__________________
Γιώργος
_________

120 Lt, Φίλτρο Eheim 2213, Φωτισμός 2x30W & 2x25W με ανακλαστήρα,CO2 με φιαλη 2 lt.

Φυτά: Anubia barteri,Anubia nana,Ceratophyllum demersum, Hygrophilla difformis, Hygrophilla polysperma,Alternathera Rossefolia Alternathera Cardinalis, Vesicularia dubyana on Woods, Gymnocoronis Spilanthoides Ludwigia Repens,Ophiapogon Kyoto.

Ψάρια:1 Firemouth, 3 Cherry barb, 2 Rosy barb, 1 Red fin shark,1 Clown loach,1m+1f Ramirez, 14 Neon Tetra 2 Crossocheilus latius, 2 SAE, 2 Albino ancistrus, 5 Amano Shrimp, 2 Apple Snails.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 01-09-05, 12:30
george hmmy Ο χρήστης george hmmy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2005
Περιοχή: Γη :)
Μηνύματα: 412
Προεπιλογή

Όπως βλέπεις φίλε GFON οι βάνες είναι από τη μία θηλύκια και από την άλλη αρσενικιά. Αυτό τι σημαίνει. Ότι όταν θες να ξεσυνδέσεις το φίλτρο από και να το συντηρήσεις/καθαρίσεις, κλείνεις τις βάνες αυτές και αποσυνδέεις το φίλτρο σου, το οποίο έχει 2 σωλήνες, μία είσοδο και μία έξοδο. Για αυτό σου είπε και φίλος neon να πάρεις δύο τέτοιες. κλείνοντας το ζευγάρι των βανών απομονώνεις το ένα κομμάτι του φίλτρου. Πώς εσύ θα αποσυνδέσεις το φίλτρο από τις σωλήνες με εύκολο τρόπο, χωρίς να πλημμυρίσεις? Αυτό εξυπηρετούν οι διπλές βάνες, απομόνωση τόσο του φίλτρου από τη μια μεριά και απομόνωση του ενυδρείου από την άλλη!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 01-09-05, 12:36
GFON Ο χρήστης GFON δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-01-2005
Περιοχή: Γαλάτσι
Μηνύματα: 123
Red face

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από george hmmy
Όπως βλέπεις φίλε GFON οι βάνες είναι από τη μία θηλύκια και από την άλλη αρσενικιά. Αυτό τι σημαίνει. Ότι όταν θες να ξεσυνδέσεις το φίλτρο από και να το συντηρήσεις/καθαρίσεις, κλείνεις τις βάνες αυτές και αποσυνδέεις το φίλτρο σου, το οποίο έχει 2 σωλήνες, μία είσοδο και μία έξοδο. Για αυτό σου είπε και φίλος neon να πάρεις δύο τέτοιες. κλείνοντας το ζευγάρι των βανών απομονώνεις το ένα κομμάτι του φίλτρου. Πώς εσύ θα αποσυνδέσεις το φίλτρο από τις σωλήνες με εύκολο τρόπο, χωρίς να πλημμυρίσεις? Αυτό εξυπηρετούν οι διπλές βάνες, απομόνωση τόσο του φίλτρου από τη μια μεριά και απομόνωση του ενυδρείου από την άλλη!

Εχεις δικιο , το καταλαβα κοιτοντας το , αλλα δεν προλαβα να κανω edit την ερωτηση μου.

Να πω την αληθεια πιστευα οτι το θεμα ειναι να απομονωσεις το ενυδρειο και οχι το φιλτρο, αλλα θα μου πεις το ενυδρειο εχει νερο μεσα μεχρι να το πας στο μπανιο, θα κανει μπανιο και το σαλονι... και ποιος ακουει τη συζηγο.

Τελος παντων την πατησα....δεν ακουσα το neon και τωρα θα πρεπει να τρεχω να βρω βανες και να τις πληρωσω χρυσες...

Στο χωριο μου λενε οποιος δεν εχει μυαλο εχει......ποδια!!!!!!!!!1
__________________
Γιώργος
_________

120 Lt, Φίλτρο Eheim 2213, Φωτισμός 2x30W & 2x25W με ανακλαστήρα,CO2 με φιαλη 2 lt.

Φυτά: Anubia barteri,Anubia nana,Ceratophyllum demersum, Hygrophilla difformis, Hygrophilla polysperma,Alternathera Rossefolia Alternathera Cardinalis, Vesicularia dubyana on Woods, Gymnocoronis Spilanthoides Ludwigia Repens,Ophiapogon Kyoto.

Ψάρια:1 Firemouth, 3 Cherry barb, 2 Rosy barb, 1 Red fin shark,1 Clown loach,1m+1f Ramirez, 14 Neon Tetra 2 Crossocheilus latius, 2 SAE, 2 Albino ancistrus, 5 Amano Shrimp, 2 Apple Snails.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 01-09-05, 12:41
george hmmy Ο χρήστης george hmmy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2005
Περιοχή: Γη :)
Μηνύματα: 412
Προεπιλογή

Πόσο την πήρες τη βάνα απέξω? Εδώ οι τιμές είναι εξωφρενικές, οπότε αν σκέφτεσαι σύντομα, σε 2-3 μήνες δηλαδή, να κάνεις και άλλη παραγγελία απέξω την παίρνεις τότε την άλλη βάνα. Απλά κόβεις τη σωλήνα τότε. Αν το κάνεις έστι, τη βάνα που έχεις χρησιμοποίησε την στην είσοδο του φίλτρου, οπότε όταν βάλεις την άλλη το κάνεις σε μια αλλαγή νερού που η έξοδος του φίλτρου έχει αδειάσει και δεν κινδυνεύεις να γεμίσεις το σπίτι νερά!

Υγ: στο δικό μου χωριό λένε όποιος δεν έχει μυαλό έχει λεφτά!
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 01-09-05, 12:46
GFON Ο χρήστης GFON δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-01-2005
Περιοχή: Γαλάτσι
Μηνύματα: 123
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από george hmmy
Πόσο την πήρες τη βάνα απέξω? Εδώ οι τιμές είναι εξωφρενικές, οπότε αν σκέφτεσαι σύντομα, σε 2-3 μήνες δηλαδή, να κάνεις και άλλη παραγγελία απέξω την παίρνεις τότε την άλλη βάνα. Απλά κόβεις τη σωλήνα τότε. Αν το κάνεις έστι, τη βάνα που έχεις χρησιμοποίησε την στην είσοδο του φίλτρου, οπότε όταν βάλεις την άλλη το κάνεις σε μια αλλαγή νερού που η έξοδος του φίλτρου έχει αδειάσει και δεν κινδυνεύεις να γεμίσεις το σπίτι νερά!

Υγ: στο δικό μου χωριό λένε όποιος δεν έχει μυαλό έχει λεφτά!
Απ΄εξω την πηρα 10,98ε, μολις τωρα πηρα τηλεφωνο σε διαφορα μαγαζια και την βρηκα σε ενα 14,7ε..... λογικη τιμη για Ελλαδα, θα παω "σφαιρα" το απογευμα να την παρω πριν την ακριβηνουν ....... λογο πετρελαιου.
__________________
Γιώργος
_________

120 Lt, Φίλτρο Eheim 2213, Φωτισμός 2x30W & 2x25W με ανακλαστήρα,CO2 με φιαλη 2 lt.

Φυτά: Anubia barteri,Anubia nana,Ceratophyllum demersum, Hygrophilla difformis, Hygrophilla polysperma,Alternathera Rossefolia Alternathera Cardinalis, Vesicularia dubyana on Woods, Gymnocoronis Spilanthoides Ludwigia Repens,Ophiapogon Kyoto.

Ψάρια:1 Firemouth, 3 Cherry barb, 2 Rosy barb, 1 Red fin shark,1 Clown loach,1m+1f Ramirez, 14 Neon Tetra 2 Crossocheilus latius, 2 SAE, 2 Albino ancistrus, 5 Amano Shrimp, 2 Apple Snails.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 01-09-05, 12:48
george hmmy Ο χρήστης george hmmy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2005
Περιοχή: Γη :)
Μηνύματα: 412
Προεπιλογή

Πριν πας σφαίρα έχε ανά χείρας και τη βάνα που ήδη πήρες γιατί εγώ έλεγα τι βάνα θέλω αλλά άλλες μου έδιναν! Και ξέρεις, όταν δεν το βλέπεις αυτό που ήδη έχεις είναι δύσκολα τα πράματα....
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 05-09-05, 10:22
GFON Ο χρήστης GFON δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-01-2005
Περιοχή: Γαλάτσι
Μηνύματα: 123
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από george hmmy
Πριν πας σφαίρα έχε ανά χείρας και τη βάνα που ήδη πήρες γιατί εγώ έλεγα τι βάνα θέλω αλλά άλλες μου έδιναν! Και ξέρεις, όταν δεν το βλέπεις αυτό που ήδη έχεις είναι δύσκολα τα πράματα....
Tελικα την ειχε 14,7ε ακριβως την ιδια.... (Ο Υδροκοσμος)
Να ρωτησω κατι αλλο....

Επι της ευκαιριας αλλαγης του φιλτρου αποφασισα να αλλαξω και την διαταξη των φυτων μου, παραλληλα με ενα καλο σκουπιζμα του βυθου, και καθαρισμα των φυτων ...που σημαινει ξεριζωμα ολα, και ξαναφυτεμα.
Οπως καταλαβαινετε βγαινει το εσωτερικο φιλτρο πρεπει να καλυφθει το κενο να κρυψω εισαγωγες -εξαγωγες , θερμοστατες και τα λοιπα.

Εχετε κατι κατα νου σας που πρεπει να προσεξω κατα την αλλαγη του aquascape του ενυδρειου μου ωστε να μην δημιουργησω προβλημα στα ψαρια μου αλλα και στα φυτα.

Η ολη διαδικασια θα μπου παρει περιπου 2-3 ωρες μιας και το φιλτρο το εχω ηδη συνδεσει απλα δεν ειναι ακομη σε λειτουργεια.
__________________
Γιώργος
_________

120 Lt, Φίλτρο Eheim 2213, Φωτισμός 2x30W & 2x25W με ανακλαστήρα,CO2 με φιαλη 2 lt.

Φυτά: Anubia barteri,Anubia nana,Ceratophyllum demersum, Hygrophilla difformis, Hygrophilla polysperma,Alternathera Rossefolia Alternathera Cardinalis, Vesicularia dubyana on Woods, Gymnocoronis Spilanthoides Ludwigia Repens,Ophiapogon Kyoto.

Ψάρια:1 Firemouth, 3 Cherry barb, 2 Rosy barb, 1 Red fin shark,1 Clown loach,1m+1f Ramirez, 14 Neon Tetra 2 Crossocheilus latius, 2 SAE, 2 Albino ancistrus, 5 Amano Shrimp, 2 Apple Snails.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 05-09-05, 10:36
Το avatar του χρήστη Pritanis
Pritanis Ο χρήστης Pritanis δεν είναι συνδεδεμένος
DiscusModerator
 
Εγγραφή: 10-11-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.567
Προεπιλογή

Μολις εγκατεστησα και εγω τα καινουρια μου 2213.... Ωραια φιλτρακια αλλα αυτο το συστημα με τις επιπλεον βανες...... Ποιος ποντιος το σκεφτηκε;;;; ΕΙναι δυνατον γερμανικο φιλτρο και να εχει τετοιο συστημα;;;; Χωρια που ολο το φιλτρο μαζι με τα σφουγγαρια και τον καδο κανει 39¤ και το ενα βανακι 11¤....ΗΜΑΡΤΟΝ..........
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 05-09-05, 10:59
torm Ο χρήστης torm δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-12-2004
Περιοχή: Κερατσίνι
Μηνύματα: 196
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Pritanis
Μολις εγκατεστησα και εγω τα καινουρια μου 2213.... Ωραια φιλτρακια αλλα αυτο το συστημα με τις επιπλεον βανες...... Ποιος ποντιος το σκεφτηκε;;;; ΕΙναι δυνατον γερμανικο φιλτρο και να εχει τετοιο συστημα;;;; Χωρια που ολο το φιλτρο μαζι με τα σφουγγαρια και τον καδο κανει 39¤ και το ενα βανακι 11¤....ΗΜΑΡΤΟΝ..........
Σαν τα αυτοκίνητα με τα έξτρα... Φτηνή βασική τιμή στο αμάξι, πανάκριβα τα έξτρα που θα του βάλεις. Πώς θα ζήσει και η ΕΗΕΙΜ; Κλέφτες να γίνουν οι άνθρωποι;
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:38.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05768 seconds with 14 queries