Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 07-03-08, 11:00
Το avatar του χρήστη maria12
maria12 Ο χρήστης maria12 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 05-03-2008
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3
Προεπιλογή Βοήθεια για Koi!!!

Καλημεριζω την ομορφη παρεα! Καταρχην θα ηθελα να σας συστηθω ως νεο μελος λεγοντας σας οτι ονομαζομαι Μαρια. θα χαρακτηριζα τον εαυτο μου αρκετα αρχαρια στο χομπυ του Ενυδρειου!
Απο μικρη βεβαια τα λατρευα τα ψαρακια! Γυαλες, ενυδρειακια μικρα μεχρι ενα ενυδρειο τειχου (10λτ) που αγορασα το καλοκαιρι(ταπεινο κ αυτο βεβαια αλλα ομολογουμενοως εντυπωσιακο καθως εχεις σχημα απο φιλιστρινι καραβιου). Καθ'οτι παντοτε φιλοξενουσα χρυσοψαρα και δυστυχως τα εχανα σχετικα συντομα (το πολυ 1 1/2 χρονο) αποφασισα να βαλω εναν μονομαχο. Δεν γνωριζω εαν εκανα κατι λαθος (τον ταιζα καθημερινα και του αλλαζα το νερακι του καθε 5-7 ημερες) αλλα ατυχως ειχε την ιδια καταληξη μεσα σε 4 μηνες. Στο ιδιο λοιπον ενυδρειο (τοιχου οπως προαναφερα) εβαλα προχθες 2 koi. Ψαχνοντας λοιπον στο ιντερνετ περαιτερω πληροφοριες ετσι ωστε να μην αντιμετωπισω παλι τα ιδια βρεθηκα στο σαιτ σας να διαβαζω για την απαραιτητη χωρητικοτητα σε λιτρα για καθε koi(15λτ ανα 3 εκατοστα). Tα δικα μου ειναι περιπου 3 εκατοστα..αρα υπολογιζοντας με απλα μαθηματικα παγωσε το αιμα μου οταν συνεδητοποιησησα οτι το ενυδρειο μου ειναι αρκετα μικρο(θα επρεπε να ηταν 30 λιτρων). Τι μου συμβουλευετε να κανω? Ειναι οντως αυτη η σωστη αναλογια και ποσο αυστηρη ειναι? Οσον αναφορα το ταισμα..1 φυλλαρακι για το καθενα καθε μερα ειναι αρκετο? Η αλλαγη νερου επιβαλεται καθε 5-7 ημερες ή ισχυει κατι διαφορετικο? Φωτισμος 10 ωρες το 24ωρο?
Συγνωμη αν σας κουρασα ... αλλα η προσδοκια μου να κρατησω τα ψαρακια υγιη ειναι μεγαλη...Σας ευχαριστω προκαταβολικα!!!

Αργοτερα θα σας μιλησω για τα μελλοντικα μου σχεδια που αφορουν στην κατασκευη ενος μεγαλυτερου ενυδρειου!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 07-03-08, 11:27
Το avatar του χρήστη SOCRATIS
SOCRATIS Ο χρήστης SOCRATIS δεν είναι συνδεδεμένος
Goldfish Moderator
 
Εγγραφή: 24-11-2004
Περιοχή: ΒΕΡΟΙΑ
Μηνύματα: 781
Προεπιλογή

Mαρία καλώς όρισες(οι Βεροιώτες πληθαίνουμαι σιγά-σιγά),.Τα λίτρα σου είναι απελπιστικά λίγα για κάθε είδους ψάριου, πόσο μάλλον για ψάρια όπως τα χρυσόψαρα και ακόμη περισσότερο τα κόι που χρειάζονται πολλά λίτρα και τα τελευταία (κόι) ειναι κατάλληλα μόνο για λιμνες.
Προφανως δεν έχεις υπόψην σου και το κύκλο του αζώτου που "ευθύνεται" για τους θανάτους των ψαρίων σου. Διαβασε εδώ: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=13655
Η αποκτήση μεγαλύτερου ενυδρείου είναι μονόδρομος αν θέλεις ευτυχισμένα ψάρια.
__________________
"Πάντα οὖν ὅσα ἂν θέλητε ἵνα ποιῶσιν ὑμῖν οἱ ἄνθρωποι,οὕτω καὶ ὑμεῖς ποιεῖτε αὐτοῖς"
(Ματθ., ζ΄, 12)

Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 07-03-08, 11:28
Το avatar του χρήστη leonm
leonm Ο χρήστης leonm δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-08-2004
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 814
Προεπιλογή

Τα κόι δεν θελουν απλα μεγαλο ενυδρειο αλλα λιμνη...Δες εδω http://www.aquahobby.com/gallery/e_carp.php Κόι σε 10 λιτρα...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 07-03-08, 11:34
Το avatar του χρήστη maria12
maria12 Ο χρήστης maria12 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 05-03-2008
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3
Προεπιλογή

Επι της παρουσης δηλαδη ή αγοραζω καινουργιο ενυδρειο ή επιστρεφω τα koi στο pet shop? Κι στο ενυδρειακι μου πλεον δεν μπορω να βαλω κανενα ψαρακι?
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 07-03-08, 12:33
Το avatar του χρήστη maria12
maria12 Ο χρήστης maria12 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 05-03-2008
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από SOCRATIS Εμφάνιση μηνυμάτων
Mαρία καλώς όρισες(οι Βεροιώτες πληθαίνουμαι σιγά-σιγά),.Τα λίτρα σου είναι απελπιστικά λίγα για κάθε είδους ψάριου, πόσο μάλλον για ψάρια όπως τα χρυσόψαρα και ακόμη περισσότερο τα κόι που χρειάζονται πολλά λίτρα και τα τελευταία (κόι) ειναι κατάλληλα μόνο για λιμνες.
Προφανως δεν έχεις υπόψην σου και το κύκλο του αζώτου που "ευθύνεται" για τους θανάτους των ψαρίων σου. Διαβασε εδώ: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=13655
Η αποκτήση μεγαλύτερου ενυδρείου είναι μονόδρομος αν θέλεις ευτυχισμένα ψάρια.
Ευχαριστω συνπολιτη! Δηλαδη οσον αναφορα στο ενυδρειο των 10 λιτρων δεν υπαρχει καμια ελπιδα να φιλοξενηθει ψαρακι (ουτε μονομαχος)?
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 07-03-08, 12:41
Το avatar του χρήστη SOCRATIS
SOCRATIS Ο χρήστης SOCRATIS δεν είναι συνδεδεμένος
Goldfish Moderator
 
Εγγραφή: 24-11-2004
Περιοχή: ΒΕΡΟΙΑ
Μηνύματα: 781
Προεπιλογή

Oριακά έναν μονομάχο και να σκεφτείς οτι χρειάζεσαι ένα μικρό εσωτ. φιλτρο και ενα θερμοστάτη για να έχεις σταθερές θερμοκρασίες κοντά στους 27C . Και φυσικά εβδομαδιαιες αλλαγές νερού.
__________________
"Πάντα οὖν ὅσα ἂν θέλητε ἵνα ποιῶσιν ὑμῖν οἱ ἄνθρωποι,οὕτω καὶ ὑμεῖς ποιεῖτε αὐτοῖς"
(Ματθ., ζ΄, 12)

Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Αποριες για KOI kingelvis Χρυσόψαρα 8 19-06-07 20:05
ΑΝΑΠΑΡΑΓΩΓΗ KOI kingelvis Ψάρια για δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 12 13-06-07 07:36
Είναι koi! Yiannis59 Ψάρια για δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 11 24-02-07 15:40
Αγορα Koi mikeaegina Χρυσόψαρα 3 06-09-06 12:29
ΔΙΛΛΗΜΑ ΜΕ KOI ΓΙΑ ΕΝΤΕΛΩΣ ΑΡΧΑΡΙΟ-PLEASE HELP Μάνος Καλονόμος Ψάρια για δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 12 02-06-05 18:46

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:32.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03840 seconds with 13 queries