Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Θαλασσινό νερό - Γενικά

Θαλασσινό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 28-06-09, 22:50
Το avatar του χρήστη vasilakis
vasilakis Ο χρήστης vasilakis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-07-2006
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.237
Προεπιλογή

Υποστηριξα πως με 10χ κυκλοφορια μπορουν να δουλεψουν ολα τα ενυδρεια επειδη δουλεψε ενα (το οποιο εγω δεν το ξερω ) ?

Βαλε ενα λινκ που αμφιβαλεις με τα λεγομενα μου να σου παραθεσω επιχειρηματα για να γινει μια επικοδομητικη συζητηση.
__________________
Bill the Mastoras


Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη vasilakis : 28-06-09 στις 23:21
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 28-06-09, 23:33
Το avatar του χρήστη nikman
nikman Ο χρήστης nikman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-05-2006
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 1.009
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην nikman Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην nikman
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από vasilakis Εμφάνιση μηνυμάτων
Υποστηριξα πως με 10χ κυκλοφορια μπορουν να δουλεψουν ολα τα ενυδρεια επειδη δουλεψε ενα (το οποιο εγω δεν το ξερω ) ?

Βαλε ενα λινκ που εχεις αμφιβαλεις με τα λεγομενα μου να σου παραθεσω επιχειρηματα για να γινει μια επικοδομητικη συζητηση.


Είπα εγώ ότι το υποστήριξες; Δεν έκανες όμως και κάποιο αντίθετο σχόλιο μία διευκρίνιση σαν mod που είσαι τη στιγμή που ελέχθη πιο πάνω.
Το να λέμε «όλα είναι σχετικά» μάλλον μπερδεύει περισσότερο.
Για το λινκ που μου ζητάς, τι δεν σου φτάνει αυτή η ενότητα; Τι κατάλαβε δηλαδή ο ababapanos στην ερώτηση που έκανε; Ας μας πει.

Ήταν σωστό δηλαδή αυτό που πρότεινα ότι θα χρειαστεί έξτρα κυκλοφορητές και παραπάνω βράχο;
Ναι ή Όχι;
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 28-06-09, 23:45
Το avatar του χρήστη vasilakis
vasilakis Ο χρήστης vasilakis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-07-2006
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.237
Προεπιλογή

Θα επρεπε να κανω καποιο αρνητικο σχολιο σε αυτα που ειπε ο Enzo για την κυκλοφορια? Αφου ειχε βρει συστημα που δουλευε το ατομο που βγηκε ΤΟΤΜ , οτι και να ελεγα εγω θα ηταν μ@.....@ αν οχι περιττο.
Τωρα για το αν καταλαβε ο φιλος με ποια σειρα πρεπει να γινει η μετακομιση , τι να πω? Εδω ειμαστε αν δεν καταλαβε ας ξαναρωτησει.
Δε θα μπορω να μπω μεσα στο κεφαλι του να ξερω τι κυκλοφορητες εχει ή αν σκεφτεται να βαλει αλλους.
Επισης σαν μοντ θα επρεπε να κανω παρατηρηση σε εσενα και τον sifnos αλλα δε μου αρεσει να χαλαω την καρδια μου .

Εχεις μιλησει με το παιδι και ξερεις τι κυκλοφορητες εχει και πως ειναι ο βραχος του ? Κυκλοφορια πιθανοτατα θα χρειαζεται περισσοτερη . Οσο για το βραχο ειναι θεμα αισθητικης (μια χαρα κρυψωνες κανεις με 25 κιλακια).
__________________
Bill the Mastoras

Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 29-06-09, 00:03
Το avatar του χρήστη nikman
nikman Ο χρήστης nikman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-05-2006
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 1.009
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην nikman Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην nikman
Προεπιλογή

Το ότι θα ξαναρωτήσει θα ξαναρωτήσει σίγουρα και πολύ καλά θα κάνει. Και όταν το στήσει με τα 25 κιλά ας βάλει και μία-δυο φωτογραφίες να βγάλουν οι αναγνώστες τα συμπεράσματα τους.

Για τις παρατηρήσεις που λες ,κάνε και μη χαλιέσαι. Σε ότι αφορά εμένα έχεις το ΟΚ!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 29-06-09, 21:55
enzo Ο χρήστης enzo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-10-2004
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΣΟΣ
Μηνύματα: 344
Προεπιλογή

φιλε nikman το concept ολων αυτων που αναφερα παραπανω ηταν για να αποδειξω οτι ολα οσα διαβαζουμε πρεπει να φιλτραρονται και να διασταυρωνονται,και εντελη πρεπει να καταλαβουμε ολοι, και ειδικα οι νεοι,(μετα απο 3 χρονια ενασχοληση με θεωρω ενα βημα παραπανω απο αρχαριο), οτι ο καθε υφαλος ειναι μοναδικος, αρα και κατ επεκταση για τον καθενα δουλευουν διαφορετικα πραγματα...
αρα ξεκιναμε με τα βασικα, και στην πορεια με παρατηρηση, αλλαζουμε καταστασεις, ουτως η αλλως αν εχεις την απαιτουμενη υπομονη, που πρεπει να την εχεις, δεν θετεις σε καθολου κινδυνο τα ζωντανα...
για τελος να επιμεινω, οτι το πρωτο που θα αλλαζα στο ενυδρειο αν το ξαναστηνα, θα ηταν η ελαττωση της ποσοτητας βραχου που εχω, ο οποιος ηταν κακης ποιοτητας, με 3 κομματια ειχα φταση τα 10 κιλα, εχω ελλειψη χωρου για τοποθετηση lps και clams στον πατο, και επισης θεωρω οτι με αυτον τον ογκο η κυκλοφορια δεν αξιοποιειται και δεν αποδιδη τα μεγιστα....
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 01-07-09, 23:13
Το avatar του χρήστη nikman
nikman Ο χρήστης nikman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-05-2006
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 1.009
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην nikman Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην nikman
Προεπιλογή

Φίλε enzo συμφωνώ σε όλα που γράφεις παραπάνω.


Να εξιστορήσω ένα πραγματικό περιστατικό που συνέβη σε μένα πέρυσι όταν ήρθε σπίτι ένας φίλος με πολλά ενυδρεία γλυκού νερού στο ενεργητικό του και έτοιμος να μπει στο κόσμο του θαλασσινού. Λοιπόν εγώ τότε άρχισα και του αράδιασα ότι ήξερα ή νόμιζα ότι ήξερα τέλος πάντων πάνω στο αντικείμενο, με αποτέλεσμα να μπερδευτεί και να φοβηθεί (οικονομικό πρόβλημα δεν έχει ο συγκεκριμένος) και να ματαιώσει κάθε σχέδιο του για θαλασσινό ενυδρείο μέχρι και σήμερα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 01-07-09, 23:33
enzo Ο χρήστης enzo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-10-2004
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΣΟΣ
Μηνύματα: 344
Προεπιλογή

πραγματικα κριμα γιατι με λιγο διαβασμα και με την ενημερωση που αποκταμε απο τα forum τα πραγματα ειναι σχετικα απλα, εδω δεν κανουμε πυρηνικη φυσικη, υφαλο κραταμε....
να επισημανω οτι οσες φορες εχω προσπαθησει να κοψω κοστη, εκει ειναι που την εχω πατησει κιολας....
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 02-07-09, 07:44
Το avatar του χρήστη sifnos
sifnos Ο χρήστης sifnos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-11-2008
Περιοχή: Νεάπολη(Νίκαια)
Μηνύματα: 1.223
Προεπιλογή

το προβλημα επομενως δεν ησουν εσυ(αν και δεν ξερω τι του ειπες) αλλα εκεινος. ενας νεος χομπιστας που σεβεται τον εαυτο του και τους μελλοντικους κατοικους αυτου,ξεψαχνιζει τα παντα.οταν αποκτησει μια βαση η ζωη του γινεται πιο ευκολη.θελει ομως πολυ διαβασμα.αυτη ειναι η ομρφια.ο χρονος που πρεπει να αφιερωσεις.οι οργανισμοι ειναι πολλοι απαιτητηκοι και ενοιοτε ακριβοι.θαλασιινο και μπουσουλας δεν πανε μαζι.
__________________
Βασίλης


Ομορφιες απο τη Σιφνο
η συζήτηση συνεχίζεται και αφού κλείσει ο υπολογιστής, είμαστεεδώ
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 02-07-09, 12:51
Το avatar του χρήστη imichal
imichal Ο χρήστης imichal δεν είναι συνδεδεμένος
Τanganyika Support
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 3.200
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην imichal Send a message via Skype™ to imichal
Προεπιλογή

Παράθεση:
Να εξιστορήσω ένα πραγματικό περιστατικό που συνέβη σε μένα πέρυσι όταν ήρθε σπίτι ένας φίλος με πολλά ενυδρεία γλυκού νερού στο ενεργητικό του και έτοιμος να μπει στο κόσμο του θαλασσινού. Λοιπόν εγώ τότε άρχισα και του αράδιασα ότι ήξερα ή νόμιζα ότι ήξερα τέλος πάντων πάνω στο αντικείμενο, με αποτέλεσμα να μπερδευτεί και να φοβηθεί (οικονομικό πρόβλημα δεν έχει ο συγκεκριμένος) και να ματαιώσει κάθε σχέδιο του για θαλασσινό ενυδρείο μέχρι και σήμερα.
.....
__________________
http://imichalfishphotos.blogspot.com/
Ηλίας
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 02-07-09, 12:56
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Συμφωνείτε να σβηστούν, όλα τα άσχετα με το θέμα, post?
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 02-07-09, 13:50
Το avatar του χρήστη vasilakis
vasilakis Ο χρήστης vasilakis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-07-2006
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.237
Προεπιλογή

Προτεινω να μεταφερθουν σε ενα καινουργιο θεμα , απο εκει που ξεκιναει η "συζητηση" για την ποσοτητα του βραχου.
Καλο ειναι να βλεπουν οι χομπιστες οτι υπαρχουν πολλες και διαφορετικες μεθοδοι στησιματος.
__________________
Bill the Mastoras

Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 05-07-09, 15:29
Το avatar του χρήστη nikman
nikman Ο χρήστης nikman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-05-2006
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 1.009
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην nikman Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην nikman
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από imichal Εμφάνιση μηνυμάτων
.....
Εγώ φταίω που είσαι νέος χομπίστας χωρίς υπόβαθρο, δε σέβεσαι τα ζωντανά σου και είσαι κι αδιάβαστος? Πήγαινε! και έλα με τον κηδεμόνα σου τη Δευτέρα.

__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ΜΕΤΑΚΟΜΙΣΗ floridis Θαλασσινό νερό - Γενικά 10 04-09-08 08:06
μετακομιση dinos99 Γλυκό νερό - Γενικά 18 30-06-08 01:25
Μετακομιση netblues Greek Aquarist's Boards 7 12-02-08 14:02
Μετακομιση-θεραπεια HoG Bettas 5 03-12-07 14:08

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:39.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04834 seconds with 13 queries