Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > Άλλα ζώα

Άλλα ζώα Συζήτηση για άλλα κατοικίδια

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #121  
Παλιά 29-09-10, 14:25
Το avatar του χρήστη halvas69
halvas69 Ο χρήστης halvas69 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Πάτρα - Αγυιά
Μηνύματα: 3.447
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην halvas69 Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην halvas69 Send a message via Skype™ to halvas69
Προεπιλογή

Σουτττ κρύβε λόγια εδώ αγαπάνε τα ψάρια και θα μας πάρουν με τις πέτρες και τους 2 μας
Απάντηση με παράθεση
  #122  
Παλιά 29-09-10, 14:32
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

κι επισης οι προσωπικες μας εμπειριες δεν αποτελουν παγκοσμιο κανονα. καλο ειναι να μιλαμε επιχειρηματολογωντας -γιατι οχι και με παραπομπες σε βιβλιογραφια- αλλιως ας αναφερουμε οτι προκειται απλως για τις προσωπικες μας εμπειριες και μονο. ας μην υποστηριζουμε τοοοοοσο πολυ την αποψη μας επειδη "μου ειπανε...τους ειπα..ο θειος της θειας του περιπτερα...." κ.τ.λ.

πολιτισμενη συζητηση βρε παιδια...αφου αν ησασταν εξω για καφε και τα λεγατε πιο καλα θα μιλουσατε....
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πάνος : 29-09-10 στις 15:06
Απάντηση με παράθεση
  #123  
Παλιά 29-09-10, 14:45
Το avatar του χρήστη Roussaks
Roussaks Ο χρήστης Roussaks δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-10-2008
Περιοχή: Αρκαλοχωρι Ηρακλειου Κρητης
Μηνύματα: 816
Προεπιλογή

Ναι ναι αγαπαω τα ψαρια ....

Ειδικα το μεσογειακο .... καθε μερα εκει ειμαι ...
----------------------------------------------------------------
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #124  
Παλιά 29-09-10, 15:05
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

εγω θελω να σβηστη
αυριο θα γυνει το ιδιο ετσι και χθες ηρεμησε το πραγμα και σημερα τα ιδια καποιος θα μπει αυριο και θα λεει αλλα αυριο και θα συνεχηστει το τροπαριο
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
  #125  
Παλιά 29-09-10, 15:06
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

καλο ειναι να συνεχιζεται...αλλα με κοσμιο τροπο.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #126  
Παλιά 29-09-10, 15:08
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

επιδει τα σκυλια δενοντε με τους ανθρωπους τα βλεπουν σα παιδια μερικοι και νομιζουν οτι τους βριζεις το σοι μακαρι να βγω λαθος
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
  #127  
Παλιά 29-09-10, 16:23
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Xαρη, σουτ ! κατσε κατω. Δωσε ποδαρακι..μπρααααβο το καλο παιδι !! (χαιδεμα πισω απο τα αυτια και φιλεμα με friskies)
Απάντηση με παράθεση
  #128  
Παλιά 29-09-10, 16:44
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

δε κανω εγω χαδια
δαγκωνο προσοχη
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
  #129  
Παλιά 29-09-10, 17:16
Το avatar του χρήστη Αber
Αber Ο χρήστης Αber δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-03-2008
Περιοχή: Aθηνα
Μηνύματα: 251
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από amalia Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτο καταλαβες απο αυτα που ειπα ???

οταν λες ας αφησουμε την αναπαραγωγη στους ειδικους γιατι εχουμε γεμισει αδεσποτα, τι πρεπει να καταλαβω?


... και τα ακριβη λογια σου -> το προβλημα των αδεσποτων στην Ελλαδα ειναι τοσο μεγαλο που καλα θα ηταν να αφηνουμε τις αναπαραγωγες στους εκτροφεις
__________________
every dog has his day
Απάντηση με παράθεση
  #130  
Παλιά 29-09-10, 21:52
Το avatar του χρήστη fishme1
fishme1 Ο χρήστης fishme1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-11-2006
Περιοχή: νεαπολη-νικαια
Μηνύματα: 1.163
Προεπιλογή

Haris samos και giom

δεν γινετε να ζητατε να κλειδωθει το θεμα για να μην ξεφυγει ενω πριν εχετε χαρακτηρησει καπως αλλα μελη , στην προκειμενη περιπτωση την Αμαλια

αν θελετε να κρατηθει το θεμα σεμνο , να παραμεινετε σεμνοι και οι ιδιοι
__________________


διαθετω καλλιεργειες ζωντανων τροφων για τα μελη του πανελληνιου συλλογου φιλων του ενυδρειου
Νικος
Απάντηση με παράθεση
  #131  
Παλιά 29-09-10, 22:01
Το avatar του χρήστη GioM
GioM Ο χρήστης GioM δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-03-2010
Περιοχή: Καλαμαριά - Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 91
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από fishme1 Εμφάνιση μηνυμάτων
Haris samos και giom

δεν γινετε να ζητατε να κλειδωθει το θεμα για να μην ξεφυγει ενω πριν εχετε χαρακτηρησει καπως αλλα μελη , στην προκειμενη περιπτωση την Αμαλια

αν θελετε να κρατηθει το θεμα σεμνο , να παραμεινετε σεμνοι και οι ιδιοι
1) Δε ζήτησα πουθενά να κλειδωθεί το θέμα.

2) Και η Αμαλία καθόλου σεμνή δεν υπήρξε. Σταμάτησα γενικά την κουβέντα λόγω των προειδοποιήσεων και δε θα τη συνεχίσω. Αλλά μιας και η Αμαλία δεν προειδοποιήθηκε και μόνο η δική μου συμπεριφορά θεωρήθηκε ανάρμοστη (γεγονός που θεωρώ πολύ άδικο) αποσύρομαι από το φόρουμ και παρακαλώ να διαγραφεί ο λογαριασμός μου.
__________________
Γιώργος
Απάντηση με παράθεση
  #132  
Παλιά 29-09-10, 22:04
Το avatar του χρήστη amalia
amalia Ο χρήστης amalia δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-02-2010
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 270
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Αber Εμφάνιση μηνυμάτων
οταν λες ας αφησουμε την αναπαραγωγη στους ειδικους γιατι εχουμε γεμισει αδεσποτα, τι πρεπει να καταλαβω?


... και τα ακριβη λογια σου -> το προβλημα των αδεσποτων στην Ελλαδα ειναι τοσο μεγαλο που καλα θα ηταν να αφηνουμε τις αναπαραγωγες στους εκτροφεις
Eννοω οτι υπαρχουν ηδη τοσα πολλα αδεσποτα ημιαιμα σκυλακια που ζητουν ενα σπιτι που δεν υπαρχει λογος ο καθενας μας που εχει ενα πανεμορφο, πανεξυπνο σκυλο να τον ζευγαρωνει ετσι ελαφα τη καρδια. Εαν καποιος επιθυμει μια συγκεκριμενη φυλη για τα α ή β χαρακτηριστικα της ειναι σεβαστο και απολυτα κατανοητο. Ομως το καλυτερο που εχει να κανει ειναι να απευθυνθει σε ανθρωπους γνωστες με εμπειρια για να το αποκτησει κ να μη στρεφεται σε ημιμετρα. Το πιο πιθανο ειναι τα λεφτα που γλιτωνει απο την αγορα του σκυλου να τα ξοδεψει διπλασια σε κτηνιατους ή εκπαιδευτες
Απάντηση με παράθεση
  #133  
Παλιά 29-09-10, 22:06
Το avatar του χρήστη fishme1
fishme1 Ο χρήστης fishme1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-11-2006
Περιοχή: νεαπολη-νικαια
Μηνύματα: 1.163
Προεπιλογή

τελος παντων

ναι εχεις δικιο και η Αμαλια δεν μιλησε σε χαμηλους τονους αλλα δεν εκφραστηκε με χαρακτηρησμους , απο εκει και περα ανθρωποι ειμαστε και οι τονοι δεν θα ειναι παντα χαμηλοι

δεν εγραψα με σκοπο να δημιουργησω ιντρικα

και εσυ τωρα κοτζαμ αντρας (υποθετω) τοσο ευκολα παρεξηγεισαι ; σιγα απο εκει που μιλαγαμε για ψαρια , μιλησαμε και λιγο για σκυλους

με απλα λογια : ειναι απλα ψαρια και σκυλοι , peace
__________________


διαθετω καλλιεργειες ζωντανων τροφων για τα μελη του πανελληνιου συλλογου φιλων του ενυδρειου
Νικος
Απάντηση με παράθεση
  #134  
Παλιά 29-09-10, 22:11
Το avatar του χρήστη fishme1
fishme1 Ο χρήστης fishme1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-11-2006
Περιοχή: νεαπολη-νικαια
Μηνύματα: 1.163
Προεπιλογή

ναι εχεις δικιο δεν ζητησες να σβηστει ο Χαρης το ζητησε
__________________


διαθετω καλλιεργειες ζωντανων τροφων για τα μελη του πανελληνιου συλλογου φιλων του ενυδρειου
Νικος
Απάντηση με παράθεση
  #135  
Παλιά 29-09-10, 22:23
Το avatar του χρήστη amalia
amalia Ο χρήστης amalia δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-02-2010
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 270
Προεπιλογή

Το συγκεκριμενο ποστ δεν αφορα διαμαχη αναμεσα σε 2 ανθρωπους και σε καμια περιπτωση επιθεση μου στο GioΜ!
Εξεφρασα την αντιθεση μου σε μια κατασταση που επικρατει στην Ελλαδα με αφορμη μια αγγελια χωρις να προσβαλλω ή να χαρακτηρισω κανεναν
GioM εαν πραγματικα δε θελεις να συμμετεχεις στη συζητηση ειναι σεβαστο κ κανεις δε σε εβαλε με το ζορι.
Παρολαυτα οταν βλεπω να γραφονται αποψεις που δεν εχουν ΚΑΜΙΑ απολυτως σχεση με την αληθεια (150ευρω/κουταβι για δηλωση γεννας, η θηλυκια μετα απο 2 γεννες δεν κινδυνευει απο τιποτα, εαν δε γεννησει μια θηλυκια θα εχει ορμονικα προβληματα, η σκυλες εχουν μητρικο ενστικτο, οτι ισχυριστηκα οτι τα ημιαια πρεπει να τα πεταμε και να μη τα παιρνει κανεις κ.α) δε μπορω να μην απανταω!
Απάντηση με παράθεση
  #136  
Παλιά 29-09-10, 22:31
Το avatar του χρήστη GioM
GioM Ο χρήστης GioM δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-03-2010
Περιοχή: Καλαμαριά - Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 91
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από amalia Εμφάνιση μηνυμάτων
Το συγκεκριμενο ποστ δεν αφορα διαμαχη αναμεσα σε 2 ανθρωπους και σε καμια περιπτωση επιθεση μου στο GioΜ!
Εξεφρασα την αντιθεση μου σε μια κατασταση που επικρατει στην Ελλαδα με αφορμη μια αγγελια χωρις να προσβαλλω ή να χαρακτηρισω κανεναν
GioM εαν πραγματικα δε θελεις να συμμετεχεις στη συζητηση ειναι σεβαστο κ κανεις δε σε εβαλε με το ζορι.
Παρολαυτα οταν βλεπω να γραφονται αποψεις που δεν εχουν ΚΑΜΙΑ απολυτως σχεση με την αληθεια (150ευρω/κουταβι για δηλωση γεννας, η θηλυκια μετα απο 2 γεννες δεν κινδυνευει απο τιποτα, εαν δε γεννησει μια θηλυκια θα εχει ορμονικα προβληματα, η σκυλες εχουν μητρικο ενστικτο, οτι ισχυριστηκα οτι τα ημιαια πρεπει να τα πεταμε και να μη τα παιρνει κανεις κ.α) δε μπορω να μην απανταω!
Παραπληροφώρησε όποιον θέλεις! Δεν ασχολούμαι άλλο μαζί σου. Θεωρώ ότι δεν έχεις και ιδιαίτερες σχέσεις με τα σκυλιά (και φυσικά ούτε ιδιαίτερεςγνώσεις). Αυτό όμως θα το κρίνει ο καθένας που διαβάζει το θέμα. Πραγματικά δε συνεχίζω να ασχολούμαι μαζί σου.
__________________
Γιώργος
Απάντηση με παράθεση
  #137  
Παλιά 29-09-10, 22:33
Το avatar του χρήστη fishme1
fishme1 Ο χρήστης fishme1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-11-2006
Περιοχή: νεαπολη-νικαια
Μηνύματα: 1.163
Προεπιλογή

καλυτερα θα ηταν να πεσουν οι τονοι ειπαμε σκυλια ειναι απλα
__________________


διαθετω καλλιεργειες ζωντανων τροφων για τα μελη του πανελληνιου συλλογου φιλων του ενυδρειου
Νικος
Απάντηση με παράθεση
  #138  
Παλιά 29-09-10, 22:39
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

αν ο διαλογος δεν εξυπηρετει το θεμα και μενει σε χαρακτηρισμους και προσωπικες βολες...σταματειστε να γραφετε καλυτερα εδω και συνεχιστε σε πμ.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #139  
Παλιά 29-09-10, 22:40
Το avatar του χρήστη amalia
amalia Ο χρήστης amalia δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-02-2010
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 270
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από fishme1 Εμφάνιση μηνυμάτων
καλυτερα θα ηταν να πεσουν οι τονοι ειπαμε σκυλια ειναι απλα
Που αρκετες φορες εινα καλυτερα απο πολλους ανθρωπους!

Σα να βαλαμε ενα γκαλαχερ σε 20lt το καναμε το θεμα!
Απάντηση με παράθεση
  #140  
Παλιά 29-09-10, 22:42
Το avatar του χρήστη fishme1
fishme1 Ο χρήστης fishme1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-11-2006
Περιοχή: νεαπολη-νικαια
Μηνύματα: 1.163
Προεπιλογή

κατι τετοια ειναι υπερβολες τωρα
__________________


διαθετω καλλιεργειες ζωντανων τροφων για τα μελη του πανελληνιου συλλογου φιλων του ενυδρειου
Νικος
Απάντηση με παράθεση
  #141  
Παλιά 29-09-10, 22:44
Το avatar του χρήστη amalia
amalia Ο χρήστης amalia δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-02-2010
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 270
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από fishme1 Εμφάνιση μηνυμάτων
κατι τετοια ειναι υπερβολες τωρα
Νικο χιουμορ κανω βρε
Ποτε θα φερεις τον κουταβο σε σκυλοβολτα για κοινωνικοποιηση?
Απάντηση με παράθεση
  #142  
Παλιά 30-09-10, 01:10
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από halvas69 Εμφάνιση μηνυμάτων
Χαλαρώστε σας παρακαλώ γιατί θα μπουκάρει ο Τόλης και θα μοιράσει φόλες.
Αλλιώς θα ανεβάσω βίντεο με εμένα γυμνό με το κόκερ μου.
Αφού ούτε ο Τόλης μπήκε, ούτε τα παιδιά χαλάρωσαν, περιμένουμε να κρατήσεις την υπόσχεσή σου, θέλουμε το βίντεο, έστω και χωρίς το κόκερ.

Συμφωνώ με τις απόψεις του GioM και καταλαβαίνω τον εκνευρισμό του, αλλά Γιώργο νομίζω ότι το παράκανες λίγο με τις εκφράσεις.
Μην κάνεις καμμιά ανοησία και φύγεις από το φόρουμ, χρειαζόμαστε ενθουσιώδεις νέους χομπίστες σαν κι εσένα, που δεν τα μετράνε
όλα με το χρήμα και σε περιμένουμε την Κυριακή στην συνάντησή μας, να περάσω να σε πάρω? (η Αμαλία δεν θα είναι, έλα βρε...)


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από amalia Εμφάνιση μηνυμάτων
Oι γονεις εχουν κανει εξετασεις? Εχουν pedigree? Τι ηλικιες εχουν? Πως σιγουρεψατε οτι δεν κουβαλανε κληρονομικες ασθενειες που θα μεταβουν και στα κουταβια?
Συγνωμη ειλικρινα που "χαλαω" το ποστ κατα καποιο τροπο αλλα το προβλημα των αδεσποτων στην Ελλαδα ειναι τοσο μεγαλο που καλα θα ηταν να αφηνουμε τις αναπαραγωγες στους εκτροφεις
Αμαλία μου, δεν θα προσπαθήσω να σε πείσω, βλέπω ότι είσαι κατασταλλαγμένη σε μια άποψη, πολύ διαφορετική από την δική μου.
Απλά θέλω να σου πω ότι η αδιαμφισβήτητη αγάπη σου για τα σκυλιά και η δικαιολογημένη ανησυχία σου για την αύξηση των αδέσποτων,
σε οδηγεί σε μια σκληρή στάση (ε όχι και απαίτηση pedigree για να τα αφήσω να κάνουν ότι τα προστάζει η φύση και ποιός είμαι εγώ
που θα τους αρνηθώ τα δικαιώματά τους επειδή μπορεί να μην είναι καθαρόαιμα ή που θα τους τα "κόψω" επειδή έτσι νομίζω ότι είναι σωστό).

Δυστυχώς αυτήν την σκληρή για μένα στάση έχουν υιοθετήσει όλες σχεδόν οι φιλοζωικές και κυνοφιλικές οργανώσεις, γι αυτό κι εγώ έχω μείνει
μακρυά τους, γιατί δεν μπορώ να καταλάβω ποιός μας έδωσε την Θεϊκή εξουσία να παίρνουμε παρά φύσιν αποφάσεις, τάχα για το δικό τους καλό.
Και ποιός σου λέει ότι η πολιτική της στείρωσης και της μη αναπαραγωγής ημίαιμων, που πρεσβεύεις, δεν υποκινείται από τους εκτροφείς και τα
οικονομικά συμφέροντα που δεν θέλουν ανταγωνισμό στην αγορά των καθαρόαιμων και βάζουν μπροστά εμάς τους "φιλόζωους" να "καθαρίσουμε".

Αν ξεκολλάγαμε λίγο από τις γελοίες για εμένα έννοιες καθαρόαιμο/ημίαιμο και μαζεύαμε κανένα κουταβάκι από τον δρόμο, αντί να τρέχουμε στα
εκτροφεία και τα πετσόπ, το πρόβλημα των αδέσποτων θα λυνόταν αμέσως και δεν θα υπήρχε λόγος να συζητάμε για στειρώσεις και pedigree.
Είναι η δικιά μας ματαιοδοξία της κατοχής καθαρόαιμου που δημιούργησε το πρόβλημα των αδέσποτων και τώρα βρήκαμε την λύση στην στείρωση.
Και σε όσους είπαν ότι δεν δημιουργείται πρόβλημα στο ζώο, απαντώ ότι κι εσάς αν σας στειρώσει γιατρός, δεν θα έχετε προβλήματα υγείας.

Ποιός θα το αποφασίσει όμως? Ο μικρός Χίτλερ που γεννιέται μέσα μας όταν έχουμε να κάνουμε με ζώα και τα χωρίζουμε ρατσιστικά σε "ράτσας"
και "κόπρους" που δεν έχουν κανένα δικαίωμα, ούτε στην ζωή, ούτε καν στην αναπαραγωγή? Εδώ αμφισβητήσατε και το μητρικό τους ένστικτο!!
Όποιος νοιάζεται πραγματικά για τα αδέσποτα, να επιλέξει τον επόμενο σκύλο του από τον δρόμο και όχι από εκτροφέα και μετά να έρθει να μου
ζητήσει pedigree για ν' αφήσω τον Μπούφυ να πηδ****, κι αν μου πει να του τα κόψω, θα τον ρωτήσω τι συγγένεια έχει με τον Θεό.
Απάντηση με παράθεση
  #143  
Παλιά 30-09-10, 08:15
Το avatar του χρήστη amalia
amalia Ο χρήστης amalia δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-02-2010
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 270
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bokostas Εμφάνιση μηνυμάτων


Αμαλία μου, δεν θα προσπαθήσω να σε πείσω, βλέπω ότι είσαι κατασταλλαγμένη σε μια άποψη, πολύ διαφορετική από την δική μου.
Απλά θέλω να σου πω ότι η αδιαμφισβήτητη αγάπη σου για τα σκυλιά και η δικαιολογημένη ανησυχία σου για την αύξηση των αδέσποτων,
σε οδηγεί σε μια σκληρή στάση (ε όχι και απαίτηση pedigree για να τα αφήσω να κάνουν ότι τα προστάζει η φύση και ποιός είμαι εγώ
που θα τους αρνηθώ τα δικαιώματά τους επειδή μπορεί να μην είναι καθαρόαιμα ή που θα τους τα "κόψω" επειδή έτσι νομίζω ότι είναι σωστό).

Κωστα ουτε εγω προσπαθω να πεισω κανεναν. Τη σταση μου αυτη την υιοθετησα αφου ανοιξα τα ματια μου και δεν προσπερνουσα χτυπημενα ζωα στο δρομο, κουταβια μεσα σε κουτες διπλα στα σκουπιδια , αρρωστα ζωα που δεν ειχαν ουτε μια γουλια νερο να πιουνε, δεμενα σε δεντρα στη μεση του πουθενα επειδη λογω της κροτοφοβιας τους δεν κανουν για κηνυγι κλπ. Θα το ξαναπω... ειναι πολυ ευκολο να κλεινεις τα ματια σε ολα αυτα και να τα προσπερνας λεγοντας οτι θα φροντισει η φυση ... και εγω αυτο εκανα χρονια πριν παρολη την αγαπη μου για τα ζωα.. τις ιδιες αποψεις ειχα με σενα μεχρι που η σκυλα του γειτονα γεννησε 12 πανεμορφα κουταβια που θα πηγαιναν σε "γνωστους" και "φιλους" που τα ηθελαν! Μεσα σε ενα χρονο τα 5 απο αυτα γυρισαν στο δρομο.. Ολα αυτα που λες ειναι πολυ ωραια σε μια ιδανικη κοινωνια που σεβεται και αγαπαει τα ζωα

Δυστυχώς αυτήν την σκληρή για μένα στάση έχουν υιοθετήσει όλες σχεδόν οι φιλοζωικές και κυνοφιλικές οργανώσεις, γι αυτό κι εγώ έχω μείνει
μακρυά τους, γιατί δεν μπορώ να καταλάβω ποιός μας έδωσε την Θεϊκή εξουσία να παίρνουμε παρά φύσιν αποφάσεις, τάχα για το δικό τους καλό.
Και ποιός σου λέει ότι η πολιτική της στείρωσης και της μη αναπαραγωγής ημίαιμων, που πρεσβεύεις, δεν υποκινείται από τους εκτροφείς και τα
οικονομικά συμφέροντα που δεν θέλουν ανταγωνισμό στην αγορά των καθαρόαιμων και βάζουν μπροστά εμάς τους "φιλόζωους" να "καθαρίσουμε".

Εγω δεν ειπα ΠΟΤΕ να αγοραζουν ολοι καθαροαιμα κουταβια. Εγω ειπα οτι εαν καποιος επιθυμει καθαροαιμο για καποια χαρακτηριστικα του να το αποκτησει με το σωστο τροπο.

Αν ξεκολλάγαμε λίγο από τις γελοίες για εμένα έννοιες καθαρόαιμο/ημίαιμο και μαζεύαμε κανένα κουταβάκι από τον δρόμο, αντί να τρέχουμε στα
εκτροφεία και τα πετσόπ, το πρόβλημα των αδέσποτων θα λυνόταν αμέσως και δεν θα υπήρχε λόγος να συζητάμε για στειρώσεις και pedigree.
Είναι η δικιά μας ματαιοδοξία της κατοχής καθαρόαιμου που δημιούργησε το πρόβλημα των αδέσποτων και τώρα βρήκαμε την λύση στην στείρωση.
Και σε όσους είπαν ότι δεν δημιουργείται πρόβλημα στο ζώο, απαντώ ότι κι εσάς αν σας στειρώσει γιατρός, δεν θα έχετε προβλήματα υγείας.

Το προβλημα των αδεσποτων δε θα λυνοταν ετσι... αφου ολοι εμεις που εχουμε πρωην αδεσποτα (μεσα σε αυτους ειμαι και εγω) θα τα ζευγαρωναμε οπως προσταζει η φυση και θα δημιουργουσαμε αλλη μια σειρα εν δυναμει αδεσποτων

Ποιός θα το αποφασίσει όμως? Ο μικρός Χίτλερ που γεννιέται μέσα μας όταν έχουμε να κάνουμε με ζώα και τα χωρίζουμε ρατσιστικά σε "ράτσας"
και "κόπρους" που δεν έχουν κανένα δικαίωμα, ούτε στην ζωή, ούτε καν στην αναπαραγωγή? Εδώ αμφισβητήσατε και το μητρικό τους ένστικτο!!
Όποιος νοιάζεται πραγματικά για τα αδέσποτα, να επιλέξει τον επόμενο σκύλο του από τον δρόμο και όχι από εκτροφέα και μετά να έρθει να μου
ζητήσει pedigree για ν' αφήσω τον Μπούφυ να πηδ****, κι αν μου πει να του τα κόψω, θα τον ρωτήσω τι συγγένεια έχει με τον Θεό.
Ας πηδηξει ο Μπ... θα κρατησω ενα κουταβι του επειδη θα ειναι ιδιο με αυτον (αλλο ψεμα και αυτο!) και τα αλλα κουταβια ας τα χαρισουμε σε ανθρωπους που απλα ενθουσιαστηκαν με την κουταβοφατσα τους... Μετα απο 7-8 μηνες που δε θα ειναι πια κουταβια ομως, θα τρωνε πραγματα, θα γαυγιζουν, θα ειναι μπελας... καποια απο αυτα ας τα παμε σε ενα βουνο να τα αφησουμε.. αλλωστε σκυλια ειναι η φυση θα φροντισει γι αυτα


Δε μου κανουν εντυπωση οι αποψεις που ακουω...αλλωστε τις ιδιες ειχα και γω! Σημασια εχει το δικο μας σκυλι να ειναι καλα, να ζευγαρωσει, να γνωρισει τον ερωτα... εξω απο την πορτα μας τι σημασια εχει ποσα πεθαινουν απο ανευθυνα ζευγαρωματα?
Αυτα δεν ειναι εγωισμος και ματαιοδοξια?
Απάντηση με παράθεση
  #144  
Παλιά 30-09-10, 09:18
Το avatar του χρήστη Roussaks
Roussaks Ο χρήστης Roussaks δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-10-2008
Περιοχή: Αρκαλοχωρι Ηρακλειου Κρητης
Μηνύματα: 816
Προεπιλογή



Ειρηνη Υμην


Ρε σεις ολοι αγαπαμε τα ζωα και το εχετε παρακανει λιγο εδω τωρα για να μιλαμε και σοβαρα , αρχιζετε και επαναλαμβανοσαστε .
Βρε Αμαλια εδω υπαρχουν 5-10 ατομα που μπορει να μην εχουν εφαμιλες σκεψεις - αποψεις με σενα αλλα ειναι ζωοφιλοι με τον τροπο του ο καθενας

Εκει εξω ομως υπαρχουν ανωμαλοι - γιαγιαδες & παπουδες που πετανε γατακια/σκυλακια στους καδους - ριχνουν φολες - γινεται το ελα να δεις ενω εδω μιλαμε για εκτροφεις - ημιαιμα - αναπαρωγες και ΑΝ καταληξουν αδεσποτα !!!

Εγω θα βαλω 2 λινκ
Ενα για τον νομο περι κατοικιδιων
και ενα για τα μετρα της αστυνομιας που πλεον θα πρεπει να τα λαμβανουν υποψιν τους http://www.newscity1.net/2010/08/blog-post_7434.html

Αντε και καλημερα σας !

Επισης πριν απο λιγο ειδα αυτο αν καποιος φιλος ενδιαφερεται απο Κρητη .
http://www.facebook.com/group.php?gid=139129039457777#!/photo.php?pid=6751653&id=112541418622&ref=fbx_albu m
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #145  
Παλιά 30-09-10, 10:03
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από amalia Εμφάνιση μηνυμάτων
... ειναι πολυ ευκολο να κλεινεις τα ματια σε ολα αυτα και να τα προσπερνας λεγοντας οτι θα φροντισει η φυση ... και εγω αυτο εκανα χρονια πριν παρολη την αγαπη μου για τα ζωα.. τις ιδιες αποψεις ειχα με σενα ...
Ποιός σου είπε ότι εγώ κλείνω τα μάτια και προσπερνάω? Δεν ξέρεις τι κάνω και ποτέ δεν είπα ότι θα φροντίσει η φύση.
Είπα ότι θα έπρεπε να τα παίρνουμε και να τα φροντίζουμε όλοι εμείς, αντί να τρέχουμε ν' αγοράζουμε ράτσας.

Εγω δεν ειπα ΠΟΤΕ να αγοραζουν ολοι καθαροαιμα κουταβια. Εγω ειπα οτι εαν καποιος επιθυμει καθαροαιμο για καποια χαρακτηριστικα του να το αποκτησει με το σωστο τροπο.
Ναι δεν είπες, αλλά ούτε είπες ότι αν οι μισοί που αγοράζουν καθαρόαιμο έπαιρναν ένα από τον δρόμο, δεν θα υπήρχαν αδέσποτα.

Το προβλημα των αδεσποτων δε θα λυνοταν ετσι... αφου ολοι εμεις που εχουμε πρωην αδεσποτα (μεσα σε αυτους ειμαι και εγω) θα τα ζευγαρωναμε οπως προσταζει η φυση και θα δημιουργουσαμε αλλη μια σειρα εν δυναμει αδεσποτων
Η σειρά των εν δυνάμει αδέσποτων δεν δημιουργείται αν αναγνωρίσεις και στο ημίαιμο το δικαίωμα της αναπαραγωγής, όπως το αναγνωρίζεις στο καθαρόαιμο,
αλλά από ανεύθυνους ιδιοκτήτες που θα πετάξουν στον δρόμο και το ημίαιμο, όπως πετάνε και καθαρόαιμα, ή δεν έχεις δει αδέσποτα καθαρόαιμα?

Ας πηδηξει ο Μπ... θα κρατησω ενα κουταβι του επειδη θα ειναι ιδιο με αυτον (αλλο ψεμα και αυτο!) και τα αλλα κουταβια ας τα χαρισουμε σε ανθρωπους που απλα ενθουσιαστηκαν με την κουταβοφατσα τους...
Αν βρω υπεύθυνα άτομα να τα δώσω, κανένα κουτάβι του σκύλου μου δεν θα κρατήσω, θα μαζέψω ένα ακόμη αδέσποτο κι ας μην έχει pedigree και πιστοποιημένα χαρακτηριστικά, θα έχει ψυχή.
Και όλοι αυτοί που "ψωνίζουν" καθαρόαιμα στα πετσόπς, δεν το κάνουν επειδή ενθουσιάστηκαν με την κουταβόφατσά τους? μήπως είναι πιο υπεύθυνοι απ' αυτούς που παίρνουν ημίαιμα?

Μετα απο 7-8 μηνες που δε θα ειναι πια κουταβια ομως, θα τρωνε πραγματα, θα γαυγιζουν, θα ειναι μπελας... καποια απο αυτα ας τα παμε σε ενα βουνο να τα αφησουμε.. αλλωστε σκυλια ειναι η φυση θα φροντισει γι αυτα
Αυτή τη νοοτροπία δεν μπορώ να καταλάβω, θεωρείς δεδομένο ότι το ημίαιμο θα είναι μπελάς και θα χαλάει τον κόσμο, ενώ το καθαρόαιμο θα είναι τύπος και υπογραμμός.

Δε μου κανουν εντυπωση οι αποψεις που ακουω...αλλωστε τις ιδιες ειχα και γω! Σημασια εχει το δικο μας σκυλι να ειναι καλα, να ζευγαρωσει, να γνωρισει τον ερωτα... εξω απο την πορτα μας τι σημασια εχει ποσα πεθαινουν απο ανευθυνα ζευγαρωματα?
Ενώ το ζευγάρωμα του καθαρόαιμου είναι υπεύθυνο, επειδή συνοδεύεται από pedigree και αποφέρει 400-700 ευρώ το κουταβάκι στον ιδιοκτήτη?
Αν το κουτάβι το πάρει ανεύθυνος άνθρωπος, αυτό θα καταλήξει στον δρόμο, είτε το έχει πληρώσει, είτε όχι, είτε είναι ημίαιμο, είτε όχι.

Αυτα δεν ειναι εγωισμος και ματαιοδοξια?
Άποψή σου, εγώ πάλι νομίζω ότι εγωισμός και ματαιοδοξία είναι να ζητάς pedigree, να τα κουρεύεις "σύμφωνα με τα πρότυπα της φυλής", να τα
πηγαίνεις σε διαγωνισμούς κι εκθέσεις, να πουλάς τα παιδιά τους κι όταν τα χάσεις, να ψάχνεις άλλες ράτσες, αντί να σώσεις ένα αδέσποτο.
Αυτό σημαίνει "να κλεινεις τα ματια σε ολα αυτα και να τα προσπερνας λεγοντας οτι θα φροντισει η φυση" και δεν το κάνουν όσοι μαζεύουν ημίαιμα
από τον δρόμο, το κάνουν όσοι τρέχουν ν' αγοράσουν ράτσας, ενώ ξέρουν ότι θα μπορούσαν να σώσουν ένα αδεσποτάκι (χωρίς pedigree).
Απάντηση με παράθεση
  #146  
Παλιά 30-09-10, 10:13
Το avatar του χρήστη fishme1
fishme1 Ο χρήστης fishme1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-11-2006
Περιοχή: νεαπολη-νικαια
Μηνύματα: 1.163
Προεπιλογή

εγω το βλεπω σαν κτηνοτροφεια

τα ποιοτικα ζωα που θα μας χρησημευσουν θα μπουν στην εκτροφη και οχι στην αναπαραγωγη , τα αλλα ειτε στειρωθουν ειτε οχι δεν με ενοχλει αρκει να μην αναπαραχθουν

τα δικαιωματα των σκυλων , σιγα μη καταλαβουν οτι μπορουσαν να απαυτωθουν και εχασαν το κελεπουρι , αυτα ειναι ανθρωπινες αντιληψεις και οσο δεν ψυχοραγουν δεμενα ,σε ταρατσες μπαλκονια ή στους δρομους ειναι μια χαρα , εκτος και αν τα εξανθρωπιζουμε

λετε για τα δικαιωματα ενος ζωου αμα ειναι γιατι δεν λετε και για τα δικαωματα , της κατσικας , της αγελαδας , της κοτας και των υπολοιπων φαγωσιμων ;

__________________


διαθετω καλλιεργειες ζωντανων τροφων για τα μελη του πανελληνιου συλλογου φιλων του ενυδρειου
Νικος
Απάντηση με παράθεση
  #147  
Παλιά 30-09-10, 10:15
Το avatar του χρήστη Roussaks
Roussaks Ο χρήστης Roussaks δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-10-2008
Περιοχή: Αρκαλοχωρι Ηρακλειου Κρητης
Μηνύματα: 816
Προεπιλογή

"Και όλοι αυτοί που "ψωνίζουν" καθαρόαιμα στα πετσόπ" --Κωστα καρτα σκυλια δεν αγοραζουμε απο πετσοπ μονο απο εκτροφεις ... αλλο θεμα η αγορα Εκτροφεις - ΠετΣοπ- ΒΥΒ , μην παμε εκει απλα μην αναφερουμε κατι που μπορει καποιον να το οδηγησει σε λαθος πραξεις ....

Συνεχιστε ...

-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από fishme1 Εμφάνιση μηνυμάτων
εγω το βλεπω σαν κτηνοτροφεια

τα ποιοτικα ζωα που θα μας χρησημευσουν θα μπουν στην εκτροφη και οχι στην αναπαραγωγη , τα αλλα ειτε στειρωθουν ειτε οχι δεν με ενοχλει αρκει να μην αναπαραχθουν

τα δικαιωματα των σκυλων , σιγα μη καταλαβουν οτι μπορουσαν να απαυτωθουν και εχασαν το κελεπουρι , αυτα ειναι ανθρωπινες αντιληψεις και οσο δεν ψυχοραγουν δεμενα ,σε ταρατσες μπαλκονια ή στους δρομους ειναι μια χαρα , εκτος και αν τα εξανθρωπιζουμε

λετε για τα δικαιωματα ενος ζωου αμα ειναι γιατι δεν λετε και για τα δικαωματα , της κατσικας , της αγελαδας , της κοτας και των υπολοιπων φαγωσιμων ;

+1
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Roussaks : 30-09-10 στις 10:15 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #148  
Παλιά 30-09-10, 10:45
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Roussaks Εμφάνιση μηνυμάτων
"Και όλοι αυτοί που "ψωνίζουν" καθαρόαιμα στα πετσόπ" --Κωστα καρτα σκυλια δεν αγοραζουμε απο πετσοπ μονο απο εκτροφεις ....
Φυσικά φίλε μου, απλά ανέφερα μια ανεύθυνη πράξη, για να πω ότι ανεύθυνος δεν είναι μόνον αυτός που παίρνει το ημίαιμο επειδή του το χαρίζουν.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από fishme1 Εμφάνιση μηνυμάτων
...τα ποιοτικα ζωα που θα μας χρησημευσουν θα μπουν στην εκτροφη και οχι στην αναπαραγωγη , τα αλλα ειτε στειρωθουν ειτε οχι δεν με ενοχλει αρκει να μην αναπαραχθουν
Κι αφού τα άλλα δεν "θα μας χρησιμεύσουν", γιατί να μην τους πετάξουμε φόλες?

τα δικαιωματα των σκυλων , σιγα μη καταλαβουν οτι μπορουσαν να απαυτωθουν και εχασαν το κελεπουρι , αυτα ειναι ανθρωπινες αντιληψεις και οσο δεν ψυχοραγουν δεμενα ,σε ταρατσες μπαλκονια ή στους δρομους ειναι μια χαρα , εκτος και αν τα εξανθρωπιζουμε
Σωστά, γιατί να τα εξανθρωπίσουμε και να τους αναγνωρίσουμε δικαιώματα, αφού εμείς είμαστε το έξυπνο ζώο κι αυτά είναι στην κυριαρχία μας?

λετε για τα δικαιωματα ενος ζωου αμα ειναι γιατι δεν λετε και για τα δικαωματα , της κατσικας , της αγελαδας , της κοτας και των υπολοιπων φαγωσιμων ;
Μήπως τρως και σκύλους? Αλλιώς δεν μπορώ να καταλάβω πώς συγκρίνεις τα σκυλιά με κότες και τα υπόλοιπα φαγώσιμα.
Κατάλαβες τώρα Γιώργο γιατί άργησα να μπω στην κουβέντα? Γιατί ήξερα ότι θα χρειαστεί να εξηγήσω την διαφορά του σκύλου από την κότα.
Απάντηση με παράθεση
  #149  
Παλιά 30-09-10, 10:54
Το avatar του χρήστη fishme1
fishme1 Ο χρήστης fishme1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-11-2006
Περιοχή: νεαπολη-νικαια
Μηνύματα: 1.163
Προεπιλογή

βαζεις λογια στο στομα μου

ειπα να ριξουμε φολες ;

φολες θα φανε τα σκυλια που δεν προσφερουν τιποτα και πεταγονται στον δρομο τα σκυλια που προερχονται απο μια εκτροφη με εναν στοχο συγκεκριμενο σπανια δεν κανουν για τιποτα

αντιθετως τα ημιαιμα που ζευγαρωνει ο καθε σκυλομπαμπας ειναι πολυ πιθανο να βρεθουν στον δρομο απλα και μονο γιατι δεν χρησιμευουν καπου και αν μου πεις οτι θα πανε σε οικογενειες να τους κρατανε συντροφια , θα σου πω ξανα οτι υπαρχουν ενα εκατομμυριο αδεσποτα στα καταφυγια και στους δρομους

αν πραγματικα λοιπον τα νοιαζεσαι θα παρεις απο εκει σκυλο

και ναι ειμαστε το εξυπνο ειδος

τα σκυλια και οι κοτες κλπ ειναι ζωα
οι αγαπουλες ειναι κολπακια μαρκετινγκ και συμφεροντων και για να το παω και πιο περα σου λεω οτι και οι σταυροφορειες στο ονομα της αγαπης γινανε
__________________


διαθετω καλλιεργειες ζωντανων τροφων για τα μελη του πανελληνιου συλλογου φιλων του ενυδρειου
Νικος
Απάντηση με παράθεση
  #150  
Παλιά 30-09-10, 10:54
Το avatar του χρήστη kingrim
kingrim Ο χρήστης kingrim δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-02-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 3.102
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kingrim
Προεπιλογή

Παρολο που ο Αρκον ειναι στειρωμενος συμφωνω με τον Κωστα οτι θα πρεπει να περνουμε σκυλακια απο τον δρομο και οχι απο μαγαζια
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
«Τους μονομάχους τους κρατάμε μόνους τους», μύθος? Tolis Bettas 52 20-01-15 00:14
Αναπαραγωγή Bee Τσιόνογλου Σταύρος Γαρίδες του γένους Caridina 5 20-05-10 12:16
Αναπαραγωγή puravlos Bettas 4 18-06-07 15:07
Αναπαραγωγή Ροδόστομων John T Άλλα ψάρια Ν. Αμερικής 9 09-04-05 12:15

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:05.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10799 seconds with 16 queries