Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > Άλλα ζώα

Άλλα ζώα Συζήτηση για άλλα κατοικίδια

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #61  
Παλιά 28-09-10, 13:19
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

εγω νομιζω οτι τα παρα λεμε παντος
το παρακανουμε μερικες φορες και ιδικα οσοι ειναι πορομενοι με κατι σαν εσενα αμαλια
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
  #62  
Παλιά 28-09-10, 13:23
Το avatar του χρήστη amalia
amalia Ο χρήστης amalia δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-02-2010
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 270
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από harris samos Εμφάνιση μηνυμάτων
εγω νομιζω οτι τα παρα λεμε παντος
το παρακανουμε μερικες φορες και ιδικα οσοι ειναι πορομενοι με κατι σαν εσενα αμαλια
Δεν ειμαι καθολου πορωμενη. Απλα δεν κλεινω τα ματια μου στην πραγματικοτητα αν και βολευει πολυ
Ειναι σαν να πας να ψωνισεις τροφη για τα ψαρια και να θελει καποιος να βαλει 3 χρυσοψαρα σε γυαλα... σιγα μην εχει προηγουμενη εμπειρια... το εχει δει και σε ενα αλλο σπιτι.. ειναι κιτρινα, γυαλιζουν και δεν απαιτουν και χρονο... θα προσπερνουσες ? Εγω οχι!
Απάντηση με παράθεση
  #63  
Παλιά 28-09-10, 13:31
Το avatar του χρήστη Roussaks
Roussaks Ο χρήστης Roussaks δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-10-2008
Περιοχή: Αρκαλοχωρι Ηρακλειου Κρητης
Μηνύματα: 816
Προεπιλογή

Το θεμα ειναι απο ποια μερια θα το δεις , των ζωων ή των ανθρωπων ....
και στις 2 περιπτωσεις θα μιλουσες αλλα γιατι , για τα καημενα τα χρυσοψαρα ή για τον "καημενο" τον αγοραστη που θα του πεθαιναν τα ψαρια χωρις να ξερει απο τι;;

Τα χρυσοψαρα αν δεν πουλουνταν στον Α θα πουληθουν στον Β , αλλα ο αγοραστης που εσυ ενημερωσες θα κανει την επιλογη του με μια γνωση παραπανω .
Αρα που αποσκοπεις ; Στο να σωσεις τα χρυσοψαρα ή να ενημερωσεις τον αγοραστη;;;

Εγω γερνω προς το 2 !!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #64  
Παλιά 28-09-10, 13:37
Το avatar του χρήστη amalia
amalia Ο χρήστης amalia δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-02-2010
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 270
Προεπιλογή

Ολα ειναι αλυσιδα.. ενημερωνεις καποιον με την ελπιδα οτι θα σε ακουσει, θα προβληματιστει, θα "το ψαξει" και με τη σειρα του θα ενημερωσει καποιον αλλο κοκ.
Απάντηση με παράθεση
  #65  
Παλιά 28-09-10, 13:41
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από amalia Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν ειμαι καθολου πορωμενη. Απλα δεν κλεινω τα ματια μου στην πραγματικοτητα αν και βολευει πολυ
Ειναι σαν να πας να ψωνισεις τροφη για τα ψαρια και να θελει καποιος να βαλει 3 χρυσοψαρα σε γυαλα... σιγα μην εχει προηγουμενη εμπειρια... το εχει δει και σε ενα αλλο σπιτι.. ειναι κιτρινα, γυαλιζουν και δεν απαιτουν και χρονο... θα προσπερνουσες ? Εγω οχι!
ουτε εγω τα κλεινω εχω τσακοθει με πολλα πετ σοπ αλλα και με κυριες που θελανε να βαλουνε 6 αγγελοψαρα σε 60 λιτρα γιατι μοιαζει με πορτατιφ

μερικες φωρες με τη σταση μας οσο και να παλευουμε μενουμε παρκαρισμενοι και δε βλεπουμε οτι ολα τα αλλα περνανε απο διπλα μας

αν θελετε να σωσετε τα αδεσποτα δεν ειναι λυση να τα στειρωνε αλλα να ενημεροθει σωστα ο κοσμος μονο ετσι θα γινει κατι και να περαστει μια καλυτερη νεοτροπια
δε μπορω να χαλασω εγω ενα σκυλο επιδει στο μελλον καποιος μαλ@κας θα αφυσει εναν απογωνο του στο δρομο
αμα τον δεις καντου μια μηνιση μαζι με ενα φιλοζοικο συλογο και θα σου πω εγω μετα αν ξανα αφυσει κανενας τον σκυλο στο δρομο αυτη ειναι η γνωμη μου
δε φταινε τα σκυλια που ζευγαρονουν οι ανθροποι φταινε που δε ξερουν τη να κανουν με ενα σκυλο οπως και με το καθε ζωντανο

αμαλια εσυ εισαι και κοπελα και θελω να ρωτησω κατι γιατι ενα θυλικο σκυλι δεν το αφυνεις να νιωσει σα μανα και το στειρωνεις ???
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
  #66  
Παλιά 28-09-10, 13:57
Το avatar του χρήστη amalia
amalia Ο χρήστης amalia δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-02-2010
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 270
Προεπιλογή

Kαταρχην ΠΟΥΘΕΝΑ δεν εγραψα οτι πρεπει να στειρωνονται ΟΛΑ τα σκυλια. Τα σκυλια που ζουνε στο δρομο ΠΡΕΠΕΙ να ειναι στειρωμενα αρσενικα και θηλυκα για ευλογους λογους. Περα απο την αυξηση του αριθμου τους δημιουργουνται κ τρομεροι καυγαδες αρσενικων για την κυριαρχια.

Ο αρσενικος μου δεν ειναι στειρωμενος και δε θα στειρωθει εαν δεν προκυψει προβλημα υγειας που το απαιτει. Επισης, θα τον ειχα στειρωσει εαν ειχε προβληματα συμπεριφορας που δεν λυνονταν μονο με εκπαιδευση.
Δε θελω να τον στειρωσω γιατι πιστευω οτι θα "βαρυνει" κατα καποιο τροπο και τον θελω στο φουλ της ενεργειας του και αθλητικο.

Τα ενστικτα του σκυλου ειναι.
Αγελαίο
Κυνηγητικό
Διαιώνησης του είδους (αναπαραγωγή)
Επιβίωσης
Φυγής/πάλης
Υπαρχει το ενστικτο της διαιωνησης του ειδους οχι ομως με την εννοια της μητροτητας που εχουν οι ανθρωποι. Για το λογο αυτο αλλωστε και πολλες σκυλες αφου γεννανε δε θελουν τα κουταβια ή οταν μεγαλωσουν και τα συναντησουν δε τα αναγνωριζουν.
Απάντηση με παράθεση
  #67  
Παλιά 28-09-10, 14:03
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

εγω πιστευω οτι κανεις λαθος εχω δει σκυλα πριν και μετα τη γεννα η μερα και η νυχτα

οσο για το σκυλο αν δε μπορεις να τον χαλιναγογισεις δε του τα κοβεις αν το κανεις εσυ φταις που δε του εδωσες σωστη ανατρωφη και εκπεδευση ειχα σκυλο 60 κιλα που δεν το σταματαγε τιποτα και του μιλουσα με τα ματια και καταλαβαινε τα παντα και δεν ηταν στειρωμενος
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
  #68  
Παλιά 28-09-10, 14:04
Το avatar του χρήστη amalia
amalia Ο χρήστης amalia δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-02-2010
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 270
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από harris samos Εμφάνιση μηνυμάτων
εγω πιστευω οτι κανεις λαθος εχω δει σκυλα πριν και μετα τη γεννα η μερα και η νυχτα

οσο για το σκυλο αν δε μπορεις να τον χαλιναγογισεις δε του τα κοβεις αν το κανεις εσυ φταις που δε του εδωσες σωστη ανατρωφη και εκπεδευση ειχα σκυλο 60 κιλα που δεν το σταματαγε τιποτα και του μιλουσα με τα ματια και καταλαβαινε τα παντα και δεν ηταν στειρωμενος
Δεν καταλαβαινω που διαφωνεις... τα ιδια σχεδον λεμε....
Απάντηση με παράθεση
  #69  
Παλιά 28-09-10, 14:05
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από amalia Εμφάνιση μηνυμάτων
Kαταρχην ΠΟΥΘΕΝΑ δεν εγραψα οτι πρεπει να στειρωνονται ΟΛΑ τα σκυλια. Τα σκυλια που ζουνε στο δρομο ΠΡΕΠΕΙ να ειναι στειρωμενα αρσενικα και θηλυκα για ευλογους λογους. Περα απο την αυξηση του αριθμου τους δημιουργουνται κ τρομεροι καυγαδες αρσενικων για την κυριαρχια.

Ο αρσενικος μου δεν ειναι στειρωμενος και δε θα στειρωθει εαν δεν προκυψει προβλημα υγειας που το απαιτει. Επισης, θα τον ειχα στειρωσει εαν ειχε προβληματα συμπεριφορας που δεν λυνονταν μονο με εκπαιδευση.
Δε θελω να τον στειρωσω γιατι πιστευω οτι θα "βαρυνει" κατα καποιο τροπο και τον θελω στο φουλ της ενεργειας του και αθλητικο.

Τα ενστικτα του σκυλου ειναι.
Αγελαίο
Κυνηγητικό
Διαιώνησης του είδους (αναπαραγωγή)
Επιβίωσης
Φυγής/πάλης
Υπαρχει το ενστικτο της διαιωνησης του ειδους οχι ομως με την εννοια της μητροτητας που εχουν οι ανθρωποι. Για το λογο αυτο αλλωστε και πολλες σκυλες αφου γεννανε δε θελουν τα κουταβια ή οταν μεγαλωσουν και τα συναντησουν δε τα αναγνωριζουν.
αλλες τα τρωνε κι ολλας οπως μερικες μανες τα πετανε και στα σκουπιδια αλλα αυτο ειναι εξερεσης του κανονα

δε λεμε τα ιδια
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
  #70  
Παλιά 28-09-10, 14:13
Το avatar του χρήστη amalia
amalia Ο χρήστης amalia δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-02-2010
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 270
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από harris samos Εμφάνιση μηνυμάτων
αλλες τα τρωνε κι ολλας οπως μερικες μανες τα πετανε και στα σκουπιδια αλλα αυτο ειναι εξερεσης του κανονα
Μονο που Χαρη μου ο κανονας οσον αφορα τα ζωα στην Ελλαδα ειναι γεματοι δρομοι απο αδεσποτα αρρωστα ζωα, ανθρωπους ανεγκεφαλους που δεν εχουν την υπομονη και το χρονο να εχουν σκυλο και τον εχουν δεμενο σε μια αυλη ή σε μια ταρατσα, πατημενα γατια στην ασφαλτο, κουταβια μεσα σε σακουλες σε σκουπιδια.. Μη που πεις οτι ολα αυτα σου φαινονται αγνωστα... σιγουρα εχεις μια εικονα απο το καθενα αποτυπωμενη στη μνημη σου
-------------------------
Δυστυχως τα αμφιβολης προελευσης σκυλια που αγοραζουν καποιοι σε συνδυασμο με το "δε βαριεσαι" σκυλος ειναι θα μαθει... εχουν οδηγησει σε περιπτωσεις ενηλικων μεγαλοσωμων σκυλων που η στειρωση ειναι απαραιτητη για να σωσεις το ζωο απο την ευθανασια. Δεν ειναι κατι που μου αρεσει αλλα ειναι η αληθεια Χωρις τη στειρωση δε μπορεις καν να ξεκινησεις εκπαιδευση... εχεις απεναντι σου ενα σκυλι που εχει τοποθετησει τον εαυτο του λογω πληθους λαθων του ιδιοκτητη στην κορυφη της ιεραρχιας γιατι απλα "ετσι εμαθε" και ειχε και γονιδιακα την ταση.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη amalia : 28-09-10 στις 14:13 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #71  
Παλιά 28-09-10, 14:15
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από GioM Εμφάνιση μηνυμάτων


__________________________________________________

Αμαλία η φύση σίγουρα θα κάνει τη δουλειά της και με τη δικιά σου περίπτωση. Και υπάρχει και ο Μεγαλοδύναμος... μην απελπίζεσαι... Πιο επικίνδυνη είσαι εσύ με τις θέσεις σου για τα ζώα, παρά οι γέννες.
Παρακαλω πολυ λιγο ευγενεια δεν βλαπτει ποτε κανεναν. Οσο και να διαφωνεις με τις θεσεις καποιου δεν χρειαζονται τετοιοι χαρακτηρισμοι ειδικα αν ο αλλος δεν εδωσε το δικαιωμα.
Απάντηση με παράθεση
  #72  
Παλιά 28-09-10, 14:22
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

δεν ειναι λυση η στειρωση ξανα λεω
πηρα σκυλο 3 χρονων που ηταν δεμενος σε μια ελια μονημα και οποτε εσπαγε την αλησιδα ετρωγε προβατα απο ενστικτο το σκυλι ηταν αδερφος του δικου μου και πολυ ποιο μεγαλοσομο το σκυλι αυτο εγινε ανθρωπος μετα απο 2 μηνες που τον κρατησα ζοριστηκα να τον εκπεδευσω παρα πολυ αυτος ο σκυλος ηθελε μονιμα να με φαει τον εκανα ανθρωπο δε του περασε δεν το παιζω εκπεδευτης αλλα τα καταφερνω
ασε που δε συμφονω με της μεθοδους που μερικοι εκπεδευουν σκυλια κολαρα ηλεκτροσοκ κλπ
τωρα τον εχει ενας φιλος μου στο καρλοβασι μεσα σε διαμερισμα και με παιδια μαζι
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
  #73  
Παλιά 28-09-10, 14:31
Το avatar του χρήστη vag0s
vag0s Ο χρήστης vag0s δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-08-2009
Περιοχή: Ηλιούπολη Αττικής
Μηνύματα: 393
Προεπιλογή

Αυτό μαζεύτηκε νεογέννητο μέσα από μια κούτα δίπλα στα σκουπίδια πριν περίπου ένα χρόνο. Ημίαιμο. Είναι φίλου και επειδή το βγάζει βόλτα πάνω από το σπίτι μου τον έχω πετύχει αρκετές φορές. Το σκυλί τον υπακούει τρομακτικά πολύ. Δεν το έχω ξαναδεί αυτό. Κι αυτό επειδή το αγαπάει υπερβολικά και ασχολείται μαζί του. Το βγάζει βόλτα 3 φορές την ημέρα. Δεν θυμάμαι την ανάμειξη, αν μπορείτε βοηθήστε! Δεν σκοπεύει να του κάνει στείρωση.



Δεν έχω ιδέα από σκυλιά..
Απάντηση με παράθεση
  #74  
Παλιά 28-09-10, 20:40
Το avatar του χρήστη Αber
Αber Ο χρήστης Αber δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-03-2008
Περιοχή: Aθηνα
Μηνύματα: 251
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από amalia Εμφάνιση μηνυμάτων
Oι γονεις εχουν κανει εξετασεις? Εχουν pedigree? Τι ηλικιες εχουν? Πως σιγουρεψατε οτι δεν κουβαλανε κληρονομικες ασθενειες που θα μεταβουν και στα κουταβια?

Το προτυπο αναφερει
Χρώμα και Τρίχωμα: Το τρίχωμα είναι στρωτό, τραχύ και κοντό. Είναι ίσιο και γυαλιστερό, εφαρμόζει στο σώμα και το καλύπτει ομοιόμορφα. Το χρώμα μπορεί να είναι ομοιόμορφο καστανοκόκκινο, μαύρο με διακριτά σημάδια χρώματος ανοιχτού καφέ σε συγκεκριμένα σημεία του σώματος όπως τα μάγουλα, το στήθος και πάνω από τα μάτια. Μπορεί επίσης να έχει χρώμα καφέ-σοκολατί και πάλι με διακριτά σημάδια ανοικτού καφέ.

Συνεπως η μητερα περισσοτερο με tsiouasoua μοιαζει παρα με pin

Συγνωμη ειλικρινα που "χαλαω" το ποστ κατα καποιο τροπο αλλα το προβλημα των αδεσποτων στην Ελλαδα ειναι τοσο μεγαλο που καλα θα ηταν να αφηνουμε τις αναπαραγωγες στους εκτροφεις
το οτι ειναι μπασταρδα δεν σημαινει οτι πρεπει να τα πεταξουμε στο δρομο
__________________
every dog has his day
Απάντηση με παράθεση
  #75  
Παλιά 28-09-10, 20:46
Το avatar του χρήστη GioM
GioM Ο χρήστης GioM δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-03-2010
Περιοχή: Καλαμαριά - Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 91
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Αber Εμφάνιση μηνυμάτων
το οτι ειναι μπασταρδα δεν σημαινει οτι πρεπει να τα πεταξουμε στο δρομο
Πάντως φίλε τα συγκεκριμένα (για τα οποία είχε γίνει η κουβέντα) δεν είναι. Είναι καθαρόαιμα. Αλλά για να τους βγάλεις χαρτιά χρειάζεται περίπου 150-200 ευρώ το κουτάβι.

(Μετά όπως καταλαβαίνεις δεν θα χαριζόντουσαν! )
__________________
Γιώργος
Απάντηση με παράθεση
  #76  
Παλιά 28-09-10, 23:21
Το avatar του χρήστη halvas69
halvas69 Ο χρήστης halvas69 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Πάτρα - Αγυιά
Μηνύματα: 3.447
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην halvas69 Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην halvas69 Send a message via Skype™ to halvas69
Προεπιλογή

Να βάλω κάτι να γελάσει το χειλάκι σας .

BORKED
Απάντηση με παράθεση
  #77  
Παλιά 28-09-10, 23:26
Το avatar του χρήστη kingrim
kingrim Ο χρήστης kingrim δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-02-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 3.102
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kingrim
Προεπιλογή

ενα τετοιο θελω να κανει και καφε λολ
Απάντηση με παράθεση
  #78  
Παλιά 29-09-10, 09:51
Το avatar του χρήστη amalia
amalia Ο χρήστης amalia δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-02-2010
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 270
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Αber Εμφάνιση μηνυμάτων
το οτι ειναι μπασταρδα δεν σημαινει οτι πρεπει να τα πεταξουμε στο δρομο
Αυτο καταλαβες απο αυτα που ειπα ???


Παράθεση:
Πάντως φίλε τα συγκεκριμένα (για τα οποία είχε γίνει η κουβέντα) δεν είναι. Είναι καθαρόαιμα. Αλλά για να τους βγάλεις χαρτιά χρειάζεται περίπου 150-200 ευρώ το κουτάβι.
Παλι λες πραγματα που ΔΕΝ εχουν καμια σχεση με την πραγματικοτητα! Pet shop μου θυμιζεις που για να σου δωσουν και ενα ψευτικο pedigree σου ζητανε 200 ευρω....χαρτια δε μπορει να τους βγαλει κανεις αφου δε δηλωθηκε η γεννα ή δε θα δηλωθει (εχεις 30 ημερες), κατι το οποιο ΣΙΓΟΥΡΑ ΔΕΝ ΚΟΣΤΙΖΕΙ 150-200ευρω το κουταβι αλλα 20ευρω το κουταβι!!!

Οι δικαιολογιες που χρησιμοποιουν καποιοι ανθρωποι ειναι απιστευτες!!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #79  
Παλιά 29-09-10, 10:51
Το avatar του χρήστη fishme1
fishme1 Ο χρήστης fishme1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-11-2006
Περιοχή: νεαπολη-νικαια
Μηνύματα: 1.163
Προεπιλογή

λοιπον....

εχω σκυλο που τον μαζεψα απο τον δρομο τον Παρη
ο Παρης ηταν προιον της πονοψυχιας καποιου αδαη να νιωσει η σκυλα του μανα και ο σκυλος του γ...μηκουλας , τα κουταβια βρεθηκαν στον δρομο , ο Παρης βρηκε ενα σπιτι τα αλλα δεν ξερω ...

οι σκυλοι ουτε την μητροτητα αντιλαμβανονται ουτε την πραξη , οσο οσφρηζονται ορμονες οιστρου τους σηκωνεται , πριν και μετα δεν εχουν την νοητηκη ικανοτητα να το φανταστουν

αν εχεις ενα σκυλο δεν χρειαζεται να μπει στην αναπαραγωγη , αν το κανεις και εχεις εξασφαλισει τα σπιτια εχεις κανει τις εξετασεις κλπ πολυ ωραια , προχωρα αλλα αυτα τα σκυλια που θα βγαλεις τι χαρακτηρα θα εχουν ; και για τι ακριβως θα χρησιμευουν ; για αγκαλιες και χαδια ;

ισως πια να ειμαι λιγοτερο φιλοζωος αλλα οι σκυλοι παντα δουλευαν για τον ανθρωπο , ειτε κυνηγουσαν, ειτε φυλουσαν τα κοπαδια ή το σπιτι , αυτα που θα βγαλεις εσυ που δεν θα κανουν για κατι τι θα τα κανεις ;
το βλεπω στον Παρη μεσα στο σπιτι θελει να ειναι εξω , εξω κανει και καλα τον μαγκα σε κανενα περαστικο , στο σπορ που κανουμε δεν τραβαει πολυ και φοβαται λιγο τους ανθρωπους

ο Παρης πια ζει στον κηπο , στην κλουβα του οταν λειπω το πρωι και αλητευει στον κηπο το βραδυ , παιζουμε κανουμε την υπακοη μας παμε τις προπονησεις του , αλλα δεν με ευχαριστει εμενα ενας τετοιος σκυλος , δεν μου κανει 100%

αρα για το σπορ χρειαστηκε να ψαξω και να βρω εναν σκυλο μιας συγκεκριμενης φυλης απο συγκεκριμενες γραμμες και με αληθινο πεντιγκρι (γενεαλογικο δεντρο) για να ειμαι σιγουρος οτι θα τα καταφερει εκει που θελω να τον χρησιμοποιησω

θα με πειτε τεχνοκρατη οτι βλεπω τους σκυλους σαν εργαλεια κλπ θα σας πω οτι δεν ειναι ακριβως ετσι αλλα παρτε το οπως θελετε

που το παω

οτι οι περισσοτεροι σκυλοι δεν κανουν για καποιους σαν και εμενα - χεστηκατε ξερω -

οι σκυλοι που θα ζευγαρωσει ενας που εχει απλα σκυλο για παρεα παλι δεν θα κανουν για κατι αλλα δεν τους θελει και για κατι

οποτε

υπαρχουν ενα καρο αδεσποτα εκει εξω που πρεπει να βρουν ενα σπιτι , μπορεις αντι να δημιουργησεις 10 ή 1000 σκυλους που δεν θα κανουν και δεν θα τους θες για κατι ( και μπορει να εχουν και φοβιες λογω λαθους " εκτροφης " οποτε μονο καλα δεν θα ζησουν ) να παρεις σπιτι σου ενα απο τα σκυλια που οπως και ο Παρης ειναι προιον καποιου που ηθελε απλα να " χαρει τον ερωτα ο σκυλος του "
__________________


διαθετω καλλιεργειες ζωντανων τροφων για τα μελη του πανελληνιου συλλογου φιλων του ενυδρειου
Νικος
Απάντηση με παράθεση
  #80  
Παλιά 29-09-10, 10:57
Το avatar του χρήστη GioM
GioM Ο χρήστης GioM δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-03-2010
Περιοχή: Καλαμαριά - Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 91
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από amalia Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτο καταλαβες απο αυτα που ειπα ???




Παλι λες πραγματα που ΔΕΝ εχουν καμια σχεση με την πραγματικοτητα! Pet shop μου θυμιζεις που για να σου δωσουν και ενα ψευτικο pedigree σου ζητανε 200 ευρω....χαρτια δε μπορει να τους βγαλει κανεις αφου δε δηλωθηκε η γεννα ή δε θα δηλωθει (εχεις 30 ημερες), κατι το οποιο ΣΙΓΟΥΡΑ ΔΕΝ ΚΟΣΤΙΖΕΙ 150-200ευρω το κουταβι αλλα 20ευρω το κουταβι!!!

Οι δικαιολογιες που χρησιμοποιουν καποιοι ανθρωποι ειναι απιστευτες!!!!!
Ξεκόλλα ρε κορίτσι μου! Μια βδομάδα έχουν που γεννήθηκαν. Φυσικά μπορώ να δηλώσω τη γέννα. Για να ξέρω τι γίνεται με τις αηδίες που μου έλεγες πήρα τηλ. και μου είπανε αυτή την τιμή. Σταμάτα να το παίζεις ξερόλας και ψάξε κάποια πράγματα πριν αρχίσεις να παραπληροφορείς τον κόσμο! Δεν είναι δικαιολογίες. Απίστευτες είναι οι αηδίες που λες. Μ' έβαλες και πήρα τηλ. και τώρα μου λες ότι δεν ισχύουν αυτά που μου είπανε. Δεν φταις εσύ όμως. Εγώ φταίω που ασχολήθηκα έστω και με το να πάρω τηλέφωνο. Απλά ήθελες κάτι να πεις και είπες να το παίξεις έξυπνη! Μπράβο!
__________________
Γιώργος
Απάντηση με παράθεση
  #81  
Παλιά 29-09-10, 10:58
Το avatar του χρήστη fishme1
fishme1 Ο χρήστης fishme1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-11-2006
Περιοχή: νεαπολη-νικαια
Μηνύματα: 1.163
Προεπιλογή

που πηρες τηλεφωνο και σου το ειπαν αυτο ;
__________________


διαθετω καλλιεργειες ζωντανων τροφων για τα μελη του πανελληνιου συλλογου φιλων του ενυδρειου
Νικος
Απάντηση με παράθεση
  #82  
Παλιά 29-09-10, 11:08
Το avatar του χρήστη GioM
GioM Ο χρήστης GioM δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-03-2010
Περιοχή: Καλαμαριά - Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 91
Προεπιλογή

Πήρα τηλ. σε εκτροφέα πίντσερ (από τους λίγους σωστούς εκτροφείς που γνωρίζω εγώ) και μου είπε ότι τόσο τα δηλώνεις σαν ιδιότης. Έτσι κι αλλιώς τα σκυλιά ΔΕΝ θα τα δηλώσω. Το έχω διευκρινήσει (για να είμαι ξεκάθαρος).

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από fishme1 Εμφάνιση μηνυμάτων
ειναι προιον καποιου που ηθελε απλα να " χαρει τον ερωτα ο σκυλος του "
Είτε το δέχεσαι είτε όχι, είναι ανάγκη του σκλύλου να ζευγαρώσει και όχι επιθυμία του ιδιοκτήτη.
__________________
Γιώργος
Απάντηση με παράθεση
  #83  
Παλιά 29-09-10, 11:11
Το avatar του χρήστη halvas69
halvas69 Ο χρήστης halvas69 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Πάτρα - Αγυιά
Μηνύματα: 3.447
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην halvas69 Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην halvas69 Send a message via Skype™ to halvas69
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από fishme1 Εμφάνιση μηνυμάτων
οι σκυλοι ουτε την μητροτητα αντιλαμβανονται ουτε την πραξη , οσο οσφρηζονται ορμονες οιστρου τους σηκωνεται , πριν και μετα δεν εχουν την νοητηκη ικανοτητα να το φανταστουν
Να υποθέσω ότι το κόκερ μου, μου πήδαγε το πόδι γιατί με βρήκε σε οίστρο ;
Δεν το βλέπω να παίζει το σενάριο αυτό χα,χα,χα.
Κάτι δεν λες καλά ή με βρίσκουν πολύ σέξι τα σκυλιά.
Απάντηση με παράθεση
  #84  
Παλιά 29-09-10, 11:12
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

σκυλο καυγας καλυφθειτε !!!!!!!!!
BORKED
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
  #85  
Παλιά 29-09-10, 11:13
Το avatar του χρήστη GioM
GioM Ο χρήστης GioM δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-03-2010
Περιοχή: Καλαμαριά - Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 91
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από halvas69 Εμφάνιση μηνυμάτων
Να υποθέσω ότι το κόκερ μου, μου πήδαγε το πόδι γιατί με βρήκε σε οίστρο ;
Δεν το βλέπω να παίζει το σενάριο αυτό χα,χα,χα.
Κάτι δεν λες καλά ή με βρίσκουν πολύ σέξι τα σκυλιά.
__________________
Γιώργος
Απάντηση με παράθεση
  #86  
Παλιά 29-09-10, 11:25
Το avatar του χρήστη fishme1
fishme1 Ο χρήστης fishme1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-11-2006
Περιοχή: νεαπολη-νικαια
Μηνύματα: 1.163
Προεπιλογή

το καβαλημα σημαινει ειτε βαρεμαρα λογω ελλειψης εκτονωσης ειτε επιδειξη κυριαρχικοτητας

οι σκυλοι δεν εχουν καμια αναγκη να ζευγαρωσουν πως να το κανουμε τωρα

ο εκτροφεας παει να σου φαει λεφτα μαλλον

ολα τα πεντιγκρι ιδιο κοστος καταχωρησης εχουν

αν οι γονεις ειναι καταχωρημενοι στον ΚΟΕ (κυνολογικο ομιλο Ελλαδος ) τοτε πας και δηλωνεις την γεννα και μετα απο καποιο καιρο θα σου στειλει ο ΚΟΕ τα πεντιγκρι

επισης αν εχεις σκυλο αγορασμενο απο εκτροφειο του εξωτερικου πρεπει να πας το πεντιγκρι του στον κοε να γινει export στον κυνολογικο ομιλο της χωρας που ειχε δηλωθει η γεννα και μετα θα το καταχωρησει ο ΚΟΕ στα μητρωα του

εκει την πατανε και πολλοι που εχουν σκυλο απο πετ σοπ γιατι πολλες φορες τα χαρτια ειναι πλαστα και ο ομιλος της χωρας που στελνεται το πεντιγκρι δεν βρισκει τον κωδικο της γεννας κλπ
__________________


διαθετω καλλιεργειες ζωντανων τροφων για τα μελη του πανελληνιου συλλογου φιλων του ενυδρειου
Νικος
Απάντηση με παράθεση
  #87  
Παλιά 29-09-10, 11:32
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

εμενα παντος για να βγαλω τα χαρτια του σκυλου μου πριν 9 χρονια μου ζηταγανε 100 χιλιαδες δρχ η 50 δε θυμαμε
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
  #88  
Παλιά 29-09-10, 11:37
Το avatar του χρήστη fishme1
fishme1 Ο χρήστης fishme1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-11-2006
Περιοχή: νεαπολη-νικαια
Μηνύματα: 1.163
Προεπιλογή

ποιος ρε Χαρη ;
__________________


διαθετω καλλιεργειες ζωντανων τροφων για τα μελη του πανελληνιου συλλογου φιλων του ενυδρειου
Νικος
Απάντηση με παράθεση
  #89  
Παλιά 29-09-10, 11:38
Το avatar του χρήστη GioM
GioM Ο χρήστης GioM δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-03-2010
Περιοχή: Καλαμαριά - Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 91
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από fishme1 Εμφάνιση μηνυμάτων
οι σκυλοι δεν εχουν καμια αναγκη να ζευγαρωσουν πως να το κανουμε τωρα
_____________________________________________

ο εκτροφεας παει να σου φαει λεφτα μαλλον

ολα τα πεντιγκρι ιδιο κοστος καταχωρησης εχουν
_____________________________________________

επισης αν εχεις σκυλο αγορασμενο απο εκτροφειο του εξωτερικου πρεπει να πας το πεντιγκρι του στον κοε να γινει export στον κυνολογικο ομιλο της χωρας που ειχε δηλωθει η γεννα και μετα θα το καταχωρησει ο ΚΟΕ στα μητρωα του

εκει την πατανε και πολλοι που εχουν σκυλο απο πετ σοπ γιατι πολλες φορες τα χαρτια ειναι πλαστα και ο ομιλος της χωρας που στελνεται το πεντιγκρι δεν βρισκει τον κωδικο της γεννας κλπ
Τα θηλυκα έχουν ανάγκη να ζευγαρώσουν 1-2 φορές στη ζωή τους. Στα αρσενικά συμφωνούμε πως δεν είναι τόσο απαραίτητο.
_________________________________________________

Δεν του ζήτησα του εκτροφέα να μου βγάλει χαρτιά ο ίδιος. Τον ρώτησα για να δηλώσω εγώ τη γέννα και να βγάλω χαρτιά. Ήξερε ότι δε θα το έκανα μέσω αυτού.
__________________
Γιώργος
Απάντηση με παράθεση
  #90  
Παλιά 29-09-10, 11:39
Το avatar του χρήστη fishme1
fishme1 Ο χρήστης fishme1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-11-2006
Περιοχή: νεαπολη-νικαια
Μηνύματα: 1.163
Προεπιλογή

εμπεριστατωμενα με επιχειρηματα , γιατι το εχουν αναγκη ;
__________________


διαθετω καλλιεργειες ζωντανων τροφων για τα μελη του πανελληνιου συλλογου φιλων του ενυδρειου
Νικος
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
«Τους μονομάχους τους κρατάμε μόνους τους», μύθος? Tolis Bettas 52 20-01-15 00:14
Αναπαραγωγή Bee Τσιόνογλου Σταύρος Γαρίδες του γένους Caridina 5 20-05-10 12:16
Αναπαραγωγή puravlos Bettas 4 18-06-07 15:07
Αναπαραγωγή Ροδόστομων John T Άλλα ψάρια Ν. Αμερικής 9 09-04-05 12:15

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:55.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10222 seconds with 16 queries