Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > Άλλα ζώα

Άλλα ζώα Συζήτηση για άλλα κατοικίδια

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 28-09-10, 00:14
Το avatar του χρήστη GioM
GioM Ο χρήστης GioM δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-03-2010
Περιοχή: Καλαμαριά - Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 91
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ryu Εμφάνιση μηνυμάτων
κ ποια διαφορα θα υπαρχει αν παρεις ενα αλλο?
Οικονομική πρώτα απ' όλα!
__________________
Γιώργος
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 28-09-10, 00:20
Το avatar του χρήστη Ryu
Ryu Ο χρήστης Ryu δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2007
Περιοχή: Megara
Μηνύματα: 432
Προεπιλογή

υπαρχουν κ αδεσποτα ρατσατα!
__________________

http://stoppuppymills.org/
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 28-09-10, 00:25
Το avatar του χρήστη Roussaks
Roussaks Ο χρήστης Roussaks δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-10-2008
Περιοχή: Αρκαλοχωρι Ηρακλειου Κρητης
Μηνύματα: 816
Προεπιλογή

γιατι θα ειναι το παιδι ενος φιλου που παντα ειναι και ηταν διπλα μου και θα ελπιζω να του μοιασει εστω και λιγο......α και για την ανθρωπινη ματαιοδοξια να πιατευουμε οτι εμεις φτιαχνουμε ενα σκυλο και οτι απο μονος του δεν μαθαινει τιποτα....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 28-09-10, 00:29
Το avatar του χρήστη Ryu
Ryu Ο χρήστης Ryu δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2007
Περιοχή: Megara
Μηνύματα: 432
Προεπιλογή

δηλαδη εαν παρεις ενα αλλο δεν θα δεθει μαζι οπως ο αυτος που εχεις τωρα,κ για να δεθει μαζι σου πρεπει να ειχει τα γονιδια του σκυλου σου..εγω αυτα πιστευω πως ειναι κολληματα
__________________

http://stoppuppymills.org/
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 28-09-10, 00:30
Το avatar του χρήστη POURITANOS
POURITANOS Ο χρήστης POURITANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-07-2007
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 780
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ryu Εμφάνιση μηνυμάτων
κ ποια διαφορα θα υπαρχει αν παρεις ενα αλλο?
Αν δεν είχαν προβλήματα υγειάς οι γονείς . περιορίζεις το ενδεχόμενο να παρουσιάσει ο γόνος κληρονομικές παθήσεις.

Σωστή ράτσα.
Αν πάρεις ένα νέο σκυλί από κουτάβι μπορεί μεγαλώνοντας να μην δεις αυτά που πλήρωσες για την καθαρότητα ράτσας

Πάνω από όλα το ξέρεις το σκυλί από το πρώτο λεπτό τις γέννησης του και ξέρεις πώς να το μεγαλώσεις σωστά.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 28-09-10, 00:38
Το avatar του χρήστη Ryu
Ryu Ο χρήστης Ryu δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2007
Περιοχή: Megara
Μηνύματα: 432
Προεπιλογή

εαν ο σκυλος δεν ειναι αγορασμενος απο επαγγελματια εκτροφεα ωστε να ξερουμε πως κ οι προγονοι του σκυλου μας δεν ειχαν καποια κληρωνομικη παθηση παντα θα υπαρχει ρισκο....ισως ο σκυλος μας να ειναι τυχερος κ να μην παθει δισπλασια(πχ),αλλα να το κληρονομιση καποιο απο τα παιδια του......η αν η σκυλα που θα ζευγαρωσουμε το σκυλο μας δεν ειναι εκτροφεα αλλα ιδιωτη χωρις χαρτια,πως θα ξερουμε οτι το κουταβι θα εινει υγιες?πεζουν ρολο κ γιαγιαδες,παπουδες,προγιαγιαδες κλπ
__________________

http://stoppuppymills.org/
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 28-09-10, 00:59
Το avatar του χρήστη POURITANOS
POURITANOS Ο χρήστης POURITANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-07-2007
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 780
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ryu Εμφάνιση μηνυμάτων
εαν ο σκυλος δεν ειναι αγορασμενος απο επαγγελματια εκτροφεα ωστε να ξερουμε πως κ οι προγονοι του σκυλου μας δεν ειχαν καποια κληρωνομικη παθηση παντα θα υπαρχει ρισκο....ισως ο σκυλος μας να ειναι τυχερος κ να μην παθει δισπλασια(πχ),αλλα να το κληρονομιση καποιο απο τα παιδια του......η αν η σκυλα που θα ζευγαρωσουμε το σκυλο μας δεν ειναι εκτροφεα αλλα ιδιωτη χωρις χαρτια,πως θα ξερουμε οτι το κουταβι θα εινει υγιες?πεζουν ρολο κ γιαγιαδες,παπουδες,προγιαγιαδες κλπ
Όταν κρατάς απογόνους δικούς σου ξέρεις το οικογενειακό δέντρο του σκύλου σου.
Οπότε είσαι καλυμμένος κατά το 50%

Επειδή σε κάποιους τομείς ο σκύλος πρέπει να είναι όλα αυτά που λέει η ράτσα του δεν χωράει μπαστάρδεμα με ένα σκυλί που δεν είναι καθαρόαιμο.
Οπότε τα χαρτιά είναι απαραίτητα.

Αν το σκυλί που είχες είναι μαπα ακόμα και ράτσας (Πολλοί δεν τα βάζουν να βγάλουν απογόνους )
το κυνηγητικό σκυλί το θέλεις σωστό σε όλα του. ώστε να μάθει και στο κουτάβι πώς να φερμάρει . Αν δεν ξέρει το ενήλικο να στήνετε και να κυνήγι το κουτάβι θα παίζει στα ποδιά σου.

Όλα τα σχόλια που κάνω αφορούν σκυλιά κουτσχαρ κυνηγητικά.

Ουδεμια σχέση δεν έχουν τα σχόλια αυτά σε περίπτωση που κάποιος θέλει ένα σκυλάκι για παρέα . πιστεύω από προσωπική εμπειρία ότι τα μπασταρδεμένα σκυλιά είναι και κάποιες φορές καλυτέρα από κάποια καθαρόαιμα.

Είχα κοπρόσκυλο(το μάζεψα ενήλικο) που από την πρώτη μέρα είχε γίνει η σκιά μου.
Τέτοια αγάπη δεν είδα ποτέ από καθαρόαιμο σκυλο .
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 28-09-10, 01:08
Το avatar του χρήστη Ryu
Ryu Ο χρήστης Ryu δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2007
Περιοχή: Megara
Μηνύματα: 432
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από GioM Εμφάνιση μηνυμάτων
1) Είμαστε πολλοί που προτιμάμε ημίαιμο...
δυστυχως δεν ειμαστε τοσοι πολλοι...

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από GioM Εμφάνιση μηνυμάτων
1) 2) 7 κουτάβια;;;;;;; Κουνέλες οι δικιές σου!!!
εγω τις δικιες μου δεν τις εχω βαλει ποτε για γεννα,αλλα ενα μεσαιου μεγεθους σκυλι κανει συννηθως απο 5 κ πανω....τις εχω στειρωσει κ μονο θετικα ειδα,το μονο αρνητικο ειναι οτι η μια παχαινη πολυ ευκολα κ γινεται σαν τραπεζι!
__________________

http://stoppuppymills.org/
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 28-09-10, 01:16
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Δεν ειμαι κατα της "μη τραβηγμενης στα ακρα" επιλεκτικης αναπαραγωγης.
Παραδειγμα ας ζευγαρωνουν τα υγειη σκυλια ρατσας μονο μεταξυ τους, αλλα ας μη προσπαθουμε με αυτην να υπερτονισουμε καποια χαρακτηριστικα τους, γιατι στο τελος θα γυρισει σε προβληματα

ΥΓ το ιδιο πιστευω και για τα ψαρια
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 28-09-10, 01:20
Το avatar του χρήστη Ryu
Ryu Ο χρήστης Ryu δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2007
Περιοχή: Megara
Μηνύματα: 432
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν ειμαι κατα της "μη τραβηγμενης στα ακρα" επιλεκτικης αναπαραγωγης.
Παραδειγμα ας ζευγαρωνουν τα υγειη σκυλια ρατσας μονο μεταξυ τους, αλλα ας μη προσπαθουμε με αυτην να υπερτονισουμε καποια χαρακτηριστικα τους, γιατι στο τελος θα γυρισει σε προβληματα

ΥΓ το ιδιο πιστευω και για τα ψαρια
γι αυτο υπαρχουν κ τα στανταρ καθε φυλης,οταν κατι ειναι υπερβολικο η ελειπες δεν ειναι κ αποδεκτο.γι αυτο υπαρχουν κ οι εκτροφεις για να αποφευγοντε τα προβληματα.
__________________

http://stoppuppymills.org/
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 28-09-10, 01:31
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ryu Εμφάνιση μηνυμάτων
γι αυτο υπαρχουν κ τα στανταρ καθε φυλης,οταν κατι ειναι υπερβολικο η ελειπες δεν ειναι κ αποδεκτο.γι αυτο υπαρχουν κ οι εκτροφεις για να αποφευγοντε τα προβληματα.
Δεν καταλαβαινω το σκεπτικο σου οταν οι ιδιοι οι εκτροφεις φροντιζουν να υπερβαλουν τα χαρακτηριστικα για να ανεβασουν τις πωλησεις.
πχ εχουν στενεψει τοσο πολυ το κεφαλι των Rough Collie που καποια σκυλια παρουσιαζουν σοβαρα προβληματα
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 28-09-10, 02:05
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από GioM Εμφάνιση μηνυμάτων
1) Είμαστε πολλοί που προτιμάμε ημίαιμο...
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ryu Εμφάνιση μηνυμάτων
δυστυχως δεν ειμαστε τοσοι πολλοι...
Κι εγώ ένα ημίαιμο έχω κι έχετε και οι δυό σας δίκιο. Είμαστε πολλοί που τα προτιμάμε, αλλά δυστυχώς δεν είμαστε αρκετοί για να τα μαζέψουμε όλα.
Δεν διαφωνώ με όσους προτιμούν τα ράτσας, ούτε και με όσους προτείνουν στείρωση των ημίαιμων (αφού δυστυχώς δεν έχουν "πέραση"),
απλά θα ήθελα να πω ότι είναι κρίμα κι αμαρτία να υπάρχουν τόσα καταπληκτικά σκυλιά αδέσποτα, επειδή είναι ημίαιμα και να τρέχουμε να
τα σκάμε στους εκτροφείς, για να πάρουμε ράτσας. Ας μαζέψουμε πρώτα τα ημίαιμα από τους δρόμους κι αν δεν μας προσφέρουν αυτό που
περιμένουμε (θα εκπλαγεί όποιος το δοκιμάσει, πιστέψτε με), ε τότε, το επόμενο σκυλί μας μπορεί να είναι ράτσας με πεντιγκρί και εγγύηση..

Δεν λέω ότι όσοι θέλουν σκύλο ράτσας δεν είναι φιλόζωοι, βεβαίως και είναι, απλά στα δικά μου μάτια, είναι 2 φορές πιο αξιέπαινος αυτός που
θα μαζέψει ένα αδέσποτο ημίαιμο από τον δρόμο και θα το σώσει από τις κακουχίες, την πείνα, την κακομεταχείριση, τις κλωτσιές, τις φόλες...
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 28-09-10, 08:12
Το avatar του χρήστη lion
lion Ο χρήστης lion δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-02-2008
Περιοχή: ΘεσαΛΛονίκη
Μηνύματα: 1.300
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bokostas Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν λέω ότι όσοι θέλουν σκύλο ράτσας δεν είναι φιλόζωοι, βεβαίως και είναι, απλά στα δικά μου μάτια, είναι 2 φορές πιο αξιέπαινος αυτός που
θα μαζέψει ένα αδέσποτο ημίαιμο από τον δρόμο και θα το σώσει από τις κακουχίες, την πείνα, την κακομεταχείριση, τις κλωτσιές, τις φόλες...
Βοηθήστε ρε παιδιά
__________________
τί δεν καταΛΛΛαβαίνεις;
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 28-09-10, 08:34
Το avatar του χρήστη Roussaks
Roussaks Ο χρήστης Roussaks δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-10-2008
Περιοχή: Αρκαλοχωρι Ηρακλειου Κρητης
Μηνύματα: 816
Προεπιλογή

@Delta66
Η επιλεγμενη αναπαραγωγη γινεται εδω και χρονια απο εκτροφεις , οχι παντα για να τονισουν ενα σημειο ή να κανουν καπως διαφορετικο το στησιμο του σκυλου αλλα για να αποφυγουν καποια προβληματα που "σερνει" η ρατσα μαζι της . Η τραβιγμενη στα ακρα αναπαραγωγη ειναι π.χ η κατασκευη του πιτ μπουλ , απο 20 ρατσες αιματα , και 15 διαφορετικα ειδη .Προς θεου δεν εχω κατι με τα πιτ ισα ισα ειναι πολυ καλα και ευχαρα σκυλια .

@bokostas
Εχουν περασει απο τα χερια μου , πλεον ως ενηλικα γιατι σαν παιδια στο χωριο ειχαμε μαζεψει δεκαδες , 4-5 αδεσποτακια . Μερικα εξ επιλογης μερικα απο τυχη .... πολυ καλα σκυλια με 1-2 εξαιρεσεις που μου ριμαξαν το σπιτι ...
Μετα απο αυτα και με γνωμωνα οτι θα κανω οικογενεια και θελω ενα σκυλο με καποια Α χαρακτηριστηκα να περιμενω απο τον χαρακτηρα του πηρα το Μποξερ, καθε σκυλος διαφερει στον χαρακτηρα για να προλαβω τους "οι ιδιοκτητες τα κανουν ...." οριστε για το Πεκινουα . Στο δε δευτερο σιτε θα βρειτε πολλες ρατσες/πληροφοριες/χαρακτηρες .
Ναι να περνουμε αδεσποτα ,εαν εχουμε τον χωροχρονο να ασχοληθουμε μαζι τους ,
Ναι να περνουμε καθαροαιμα γιατι θελουμε να περιμενουμε κατι απο αυτα
Οχι να γινομαστε συλλεκτες ζωων ,καθαροαιμων ή μη , ή η αγαπη μας προς αυτα να μας κανει δεσμιους τους .

Οσο για την αναπαραγωγη του σκυλου μου , ειπα ξεκαθαρα , θελω ενα κουταβι του οταν θα αρχισει να γερναει ~5 χρονων , ωστε και να το μαθει αυτος , και να εχω ενα "κομματι του" . Ο Λακης , ειναι 1.5 χρονων και ηδη του χρωσταω πολλα ! Φανταστητε να φτασει 5 χρονων....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 28-09-10, 10:48
Το avatar του χρήστη amalia
amalia Ο χρήστης amalia δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-02-2010
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 270
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από GioM Εμφάνιση μηνυμάτων
1) Μαζί σου διαφωνούν και ο κτηνίατρος μου και ο κτηνίατρος των ιδιοκτητών του θηλυκού (45-50 μέρες).

2) Οι γονείς έχουν και οι 2 pedigree διαθέσιμα σε όποιον θέλει να τα ελέγξει.

3) Στο πρόβλημα με τα αδέσποτα έχουν συμβάλλει σημαντικά άνθρωποι με τέτοιες αντιλήψεις περί καθαρότητας των σκύλων (ράτσας). Πολλές φορές οι διασταυρώσεις έχουν χαρίσματα που σπάνια συναντάς.

4) Πολύ καλή η ιδέα σου για υπεύθυνη δήλωση, αλλά επειδή νομική ισχή ουσιαστική δεν έχει... μήπως να τα χαρίζω με συμβολαιογράφο;

Δεν χαλάς την αγγελία. Απλώς μου φαίνεται αστείο όλο το θέμα που άνοιξες. Παρ' όλα αυτά έχεις δικαίωμα να έχεις όποια γνώμη θέλεις. Αλλά μην το ξεφτιλίζεις μέσα στην αγγελία. Μην καταλήξει να είναι κουβέντα για τις διαφωνίες σου. Καλές είναι αλλά εκτός θέματος.

1.Κακως ερωταται ο κτηνιατρος για το ποτε πρεπει τα κουταβια να φευγουν απο την τοκετομαδα... Εαν υπαρχει η δυνατοτητα να μενουν μαζι περισσοτερο εκμεταλλευτειτε το! Η παραμονη τους θα ειναι ενα μεγαλο συν αργοτερα στη συμπεριφορα τους με αλλα ζωα. Οι "διορθωσεις" της σκυλας και η ιεραρχια αναμεσα στα κουταβια, μαθαινουν στο ζωο αργοτερα τα ορια του και να μη τα ξεπερναει
Στην τελικη και 20 ημερων να τα εδινες, παλι μια χαρα θα επιβιωναν. Δεν τιθεται θεμα υγειας.

2.Χαιρομαι πολυ που το ακουω αυτο. Δηλώσατε τη γέννα στον ΚΟΕ? Ετσι τα σκυλακια αυτα εαν ειναι μορφολογικα κοντα στο προτυπο και εχουν κ το χαρακτηρα που αντιπροσωπευει τηφυλη θα μπορουσαν να παρουσιαστουν σε καποιες εκθεσεις και να κριθουν αξια αναπαραγωγης ή οχι. Επίσης, σε ένα ενδεχόμενο προβλημα υγείας ο ιδιοκτήτης θα μπορεί να ανατρέξει σε προγόνους, να μάθει αν το εμφάνισαν, αν θεραπεύτηκε κλπ.

3. Δε θα ήθελα να το σχολιάσω... δεν ανέφερα ποτε οτι τα καθαρόαιμα είναι καλύτερα απο τα ημίαιμα! Είναι αστειο!Δυστυχώς όμως οι δρόμοι έχουν γεμίσει "καθαρόαιμα" από ανέυθυνους ιδιοκτήτες. Ευτυχως, άνθρωποι σαν εμένα στειρώνουν τα αδέσποτα στους δρόμους για να αποφέυγεται ο υπερπληθυσμός ενώ την ίδια στιγμή κάποιος ζευγαρώνει το πανεμορφο, χαριτωμένο καθαροαιμο του μέ ένα άλλο γιατι έπρεπε να γίνει μάνα η σκύλα του. Χαρίζει τα κουτάβια σε ανθρώπους που δεν είναι ικανοι και ... τη συνέχεια την ξέρετε. Την ίδια στιγμή στο καταφύγιο υπάρχουν δεκάδες πανέμορφα και πανέξυπνα κουτάβια στα αζήτητα που όπως δε τα παίρνουν για δεσμέυονται με Φορμα Υιοθεσίας

4. Δε σου μίλησα ειρωνικά ΄

Αστειο δεν ειναι το θεμα... θλιβερό είναι που στο 2010 και με τόσο τεράστιο πρόβλημα αδέσποτων και σκοτωμένων ζώων στην Ελλάδα, κάποιοι αρνιούνται να μη ζευγαρώνουν τα σκυλιά τους

ΥΓ Το ενα μου σκυλί δεν είναι καθαροαιμο το πήρα απο καταφύγιο αφού ειχε αλλάξει 3 σπίτια Ειναι πολυ καλυτερο απο πολλά καθαροαιμα!
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Roussaks Εμφάνιση μηνυμάτων
@Delta66

Οσο για την αναπαραγωγη του σκυλου μου , ειπα ξεκαθαρα , θελω ενα κουταβι του οταν θα αρχισει να γερναει ~5 χρονων , ωστε και να το μαθει αυτος , και να εχω ενα "κομματι του" . Ο Λακης , ειναι 1.5 χρονων και ηδη του χρωσταω πολλα ! Φανταστητε να φτασει 5 χρονων....
Γιατι θέλεις κουτάβι του? Πιστεύεις οτι θα έιναι ίδιο με το σκυλο σου? Και τα άλλα κουτάβια της γέννας?

5 χρονών ο σκυλος σου οχι απλα δε γερνάει αλλα είναι στο pick της ζωης του και μορφολογικά και απο θεμα χαρακτήρα

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη amalia : 28-09-10 στις 10:48 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 28-09-10, 11:06
Το avatar του χρήστη Roussaks
Roussaks Ο χρήστης Roussaks δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-10-2008
Περιοχή: Αρκαλοχωρι Ηρακλειου Κρητης
Μηνύματα: 816
Προεπιλογή

Σε μια ρατσα Αμαλια με προσδοκιμο ζωης τα 9-10 χρονια μαξιμουμ ,κατα το προτυπο παντα, τα 5 θεουρουνται μεση ηλικια ...οσο γιατι το θελω το εγραψα παραπανω οπως και πως θα το κανω:
"Το σωστο με την αναπαραγωγη ειναι καπου στην μεση...ναι να εχω εναν απογονο...ναι αν ξερω δεκα(10) σωστα ατομα και ζευγαρωσω τον σκυλο μουυ γιατι θελουν σκυλακια και να βγαλει 8 κουταβια μονο ....οχι ομως για δηθεν καρκινους και κτλπ που δεν ισχυουν ή γιατι απλα ο σκυλος πρεπει να πηδ....ξη"
Αυτα για μενα ......

Αμαλια καταλαμβαινω οτι εισαι μελος σε φιλοζωικο σωματειο , και μπραβο σου , δεν αντιλεγω και γω εχω σκεφτει αρκετες φορες να παω να βοηθησω τα φιλοζωικα αλλα ολο κατι ακουω και λεω οχι θα κανω οτι μπορω μονος μου και εχω κανει οτι μπορω απο την πλεθρα μου .Δεν ξερω πως ειναι τα πραγματα πανω ..
Οσο για το θεμα αναπαραγωγης το ξερεις και το ξερω οτι δεν γινεται να σταματησει , οσο δεν υπαρχει νομος που να απαγορευει την ΠΩΛΗΣΗ ΖΩΩΝ ΣΥΝΤΡΟΦΙΑΣ απο ΠΕΤ και ΒΥΒ(back yourd breaders) ή η εκτροφη χωρις ελεγχους κτλπ ... θεματα που στην Ελλαδα ειμαστε πολυ πισω !!! ΔΕΝ χτυπαω στο θεμα ΠΑΙΔΕΙΑ γιατι αν εχεις παιδεια και σωστη αναπαραγωγη κανεις και σε σωστα ατομα πανε τα σκυλια σου και ολα καλα ...

ΠΑΡΑΚΛΗΣΗ ΜΗΝ ΑΝΕΒΟΥΝ ΟΙ ΤΟΝΟΙ !!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 28-09-10, 11:17
Το avatar του χρήστη amalia
amalia Ο χρήστης amalia δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-02-2010
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 270
Προεπιλογή

9-10 χρονια προσδόκιμο τα boxerakia? Δεν ειναι σωστο αυτο

Εαν το σκυλί σου είναι αποδεδειγμενα υγιες, έχει κάνει εξετάσεις για προβλήματα που ταλαιπωρούν τη κάθε φυλή, έχει pedigree ώστε να γνωρίζεις προγόνους του ( αν εμφανισαν προβλήματα υγείας, αν εζησαν μέχρι τα βαθιά γεράματα, πως ήταν μορφολογικά κλπ), έχει συμμετέχει σε 2-3 Εκθεσεις και έχει παρει "Εξαιρετος", δεν έχει προβλήματα συμπεριφοράς ή φοβιές ... τοτε.. μπορείς να βρεις μία θηλυκιά με "ανάλογα προσόντα" και να ζευγαρώσει.
Τους μελλοντικους ιδιοκτήτες πρεπει να τους scanareis τοσο καλά ώστε να έιναι το ίδιο υπευθυνοι με σένα.
Δεν είμαι κατά της αναπαραγωγής ΑΛΛΑ οχι με τον τρόπο που γίνεται σήμερα. Μονο και μόνο για εγωιστικούς ή εμπορικούς λόγους.
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 28-09-10, 11:19
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

εγω θα ηθελα ενα κουταβι απο τον δικο μου που τον εχασα μετα απο 9 χρονια καθαροαιμο ροττ με γονεις με χαρτια και προταθληματα χαρισα εγω προσωπικα 20 απιστευτους κουταβους σε παιδια που εβλαπα οτι τα αγαπανε και θελουν αυτη τη ρατσα εγω το δικο μου τοτε τον αγωρασα 300 χιλιαρικα φυλικη τιμη δε μπορω να καταλαβω για ποιο λογο να στειρωσο το σκυλι και να μην δωσο αυτη τη χαρα που πηρα εγω σε αυτα τα 20 ατομα οταν το πειρα στα χερια μου 1.5 μηνον και τον εβλεπα να μεγαλωνει διπλα μου
δε καταλαβαινω ομως γιατι κολατε στα χαρτια και πατε και τα σκατε στους εκτροφεις και δε περνετε απο ιδιοτες συνηδιτοπιοιμενους οχι αυτους τους κοπανους που εχουν κανει τα σκυλια μηχανες μονιμα γκαστρωμενα
επισεις ειμαι αντιθετος με τη στειρωση γιατι εχω δει τα ζωα να χανουν καποια ενστηκτα

ενας καλος ανθροπως πριν 2 χρονια μου στειρωσε 20 γατες που ειχα σε ενα σταυλο εξω απο τον πολητισμο με αποτελεσμα να μας φανε τα ποντικια και τα φιδια οι γατες σταματησαν να κυνηγανε μετα τη στειρωση ασε που η μισες πεθαναν απο μολυνσης μια που της στειρωσανε και της φερανε πισω σε 3 μερες με ανοιχτες πλυγες

οσο για τα ιμιαιμα το πρωτο καθαροαιμο που ειχα ηταν το ροττ εχουν περασει απο τα χερια μου 10 σκυλια που πολυ καλοι ανθρωποι τα πηραν απο κοντα μου για λογους σχιζοφρενικους για μενα (φολες μεσα στο σπιτι )
οσπου εγινα και εγω σχηζοφρενης για να σταματησουν να ασχολουντε με τα σκυλια μου
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 28-09-10, 11:27
Το avatar του χρήστη Roussaks
Roussaks Ο χρήστης Roussaks δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-10-2008
Περιοχή: Αρκαλοχωρι Ηρακλειου Κρητης
Μηνύματα: 816
Προεπιλογή

Εχεις δικιο 11-14 ειναι ... λαθος μου ! Οχι δεν εχει πεντιγρυ αλλα εχω κυκλο για να τα δωσω ΟΤΑΝ--μεγαλο οταν-- και αν μεχρι τοτε δεν εχει παρουσιασει --χτυπα ξυλο-- προβημα υγειας !!!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 28-09-10, 11:45
Το avatar του χρήστη chemical mac
chemical mac Ο χρήστης chemical mac δεν είναι συνδεδεμένος
algae grower
 
Εγγραφή: 24-01-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.900
Προεπιλογή

Μετά και την φωτογραφία του Χαλβά δηλώνω πλέον μέγας υποστηρικτής της ευγονικής .

Και το δικό μου κόπρος είναι, με πολλά ψυχολογικά προβλήματα (λόγω "καλοπέρασης" μάλλον) αλλά με φροντίδα και προδέρμ τα ξεπερνάμε. Ενάμιση χρόνο μετά το σκυλί έχει αρχίσει να δείχνει τον εξαιρετικό του χαρακτήρα (αν και προέρχεται από κ@λ@ρατσες κανίς, γιόρκι κτλ) και η συμπεριφορά της είναι άψογη. Η πρώτη μου δουλειά, ήταν μόλις την πήρα, εξετάσεις - τσιπάρισμα και μετά από 7 μήνες στείρωση (όταν την πήρα είχε κουτάβια 65 ημερών). Δεν έχει χάσει τίποτα από την σπιρτάδα και την όρεξη που είχε και πριν. Προσέχω λίγο παραπάνω τη διατροφή της.

Ακόμα και καθαρόαιμο να έπαιρνα πάλι θα το στείρωνα για όλους τους λόγους που προαναφέρθηκαν. Βέβαια αν ήταν στο χέρι μου θα στείρωνα και πολλούς ανθρώπους αλλά αυτό είναι μια άλλη ιστορία.

Χαλβαδούκο καμιά φωτό ακόμα παίζει;
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #51  
Παλιά 28-09-10, 12:02
Το avatar του χρήστη GioM
GioM Ο χρήστης GioM δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-03-2010
Περιοχή: Καλαμαριά - Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 91
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από amalia Εμφάνιση μηνυμάτων
1.Κακως ερωταται ο κτηνιατρος για το ποτε πρεπει τα κουταβια να φευγουν απο την τοκετομαδα... Εαν υπαρχει η δυνατοτητα να μενουν μαζι περισσοτερο εκμεταλλευτειτε το! Η παραμονη τους θα ειναι ενα μεγαλο συν αργοτερα στη συμπεριφορα τους με αλλα ζωα. Οι "διορθωσεις" της σκυλας και η ιεραρχια αναμεσα στα κουταβια, μαθαινουν στο ζωο αργοτερα τα ορια του και να μη τα ξεπερναει
Στην τελικη και 20 ημερων να τα εδινες, παλι μια χαρα θα επιβιωναν. Δεν τιθεται θεμα υγειας.

2.Χαιρομαι πολυ που το ακουω αυτο. Δηλώσατε τη γέννα στον ΚΟΕ? Ετσι τα σκυλακια αυτα εαν ειναι μορφολογικα κοντα στο προτυπο και εχουν κ το χαρακτηρα που αντιπροσωπευει τηφυλη θα μπορουσαν να παρουσιαστουν σε καποιες εκθεσεις και να κριθουν αξια αναπαραγωγης ή οχι. Επίσης, σε ένα ενδεχόμενο προβλημα υγείας ο ιδιοκτήτης θα μπορεί να ανατρέξει σε προγόνους, να μάθει αν το εμφάνισαν, αν θεραπεύτηκε κλπ.

3. Δε θα ήθελα να το σχολιάσω... δεν ανέφερα ποτε οτι τα καθαρόαιμα είναι καλύτερα απο τα ημίαιμα! Είναι αστειο!Δυστυχώς όμως οι δρόμοι έχουν γεμίσει "καθαρόαιμα" από ανέυθυνους ιδιοκτήτες. Ευτυχως, άνθρωποι σαν εμένα στειρώνουν τα αδέσποτα στους δρόμους για να αποφέυγεται ο υπερπληθυσμός ενώ την ίδια στιγμή κάποιος ζευγαρώνει το πανεμορφο, χαριτωμένο καθαροαιμο του μέ ένα άλλο γιατι έπρεπε να γίνει μάνα η σκύλα του. Χαρίζει τα κουτάβια σε ανθρώπους που δεν είναι ικανοι και ... τη συνέχεια την ξέρετε. Την ίδια στιγμή στο καταφύγιο υπάρχουν δεκάδες πανέμορφα και πανέξυπνα κουτάβια στα αζήτητα που όπως δε τα παίρνουν για δεσμέυονται με Φορμα Υιοθεσίας

4. Δε σου μίλησα ειρωνικά ΄

Αστειο δεν ειναι το θεμα... θλιβερό είναι που στο 2010 και με τόσο τεράστιο πρόβλημα αδέσποτων και σκοτωμένων ζώων στην Ελλάδα, κάποιοι αρνιούνται να μη ζευγαρώνουν τα σκυλιά τους

ΥΓ Το ενα μου σκυλί δεν είναι καθαροαιμο το πήρα απο καταφύγιο αφού ειχε αλλάξει 3 σπίτια Ειναι πολυ καλυτερο απο πολλά καθαροαιμα!
1) Σίγουρα κακώς ρωτάται ο κτηνίατρος. Από δω και πέρα θα ρωτάμε εσένα! Σταμάτα αυτή την ανοησία που μπορεί να δώσει λανθασμένες κατευθύνσεις σε κάποιον αρχάριο με τα σκυλιά. Ο μόνος ειδικός σε τέτοια θέματα είναι ο κτηνίατρος είτε μπορείς να το καταλάβεις είτε όχι.

2) Ούτε στον ΚΟΕ δηλώθηκε η γέννα ούτε σε εκθέσεις θα κατεβούν τα σκυλιά. Δεν είναι αντικείμενο επιδείξεων για να τα πηγαίνεις σε εκθέσεις. Σε εκθέσεις πας τις συλλογές σου, όχι τους φίλους σου.

3) Και οι εκτροφείς πουλάνε τα σκυλιά σε ανθρώπους που δεν είναι ικανοί και τη συνέχεια την ξέρετε! Και μην αναφέρεις το χρηματικό θέμα (πληρώνουν άρα είναι διατεθημένοι να τα προσέξουν. Δεν ισχύει και το γνωρίζουμε όλοι). Πολλοί από αυτούς που δεν έχουν τα χρήματα να αγοράσουν κάτι από εκτροφέα (και μπορεί να είναι ικανότατοι ιδιοκτήτες) θα ήταν καλύτερα να πάρουν ένα σκυλί από γέννα ιδιότη, γιατί ίσως δεν έχουν τις απαραίτητες γνώσεις για να μεγαλώσουν σωστά ένα ημίαιμο. Και αν τα σκυλιά είναι όντως φίλοι μας, ας τα αντιμετωπίζουμε σαν φίλους. Και σε έναν φίλο σου όταν έχει ανάγκη να ζευγαρώσει δεν του τα κόβεις! Τίποτε άλλωστε δε σε κάνει ικανότερη για ζευγάρωμα από ότι τα σκυλιά. Το μόνο πραγματικά θλιβερό είναι ότι από ότι φαίνεται νομίζεις πως όντως είσαι ικανότερη για ζευγάρωμα από ότι τα σκυλιά. Κανένας εκτροφέας δε σε έβγαλε. Η φύση δεν κάνει λάθη... εμείς κάνουμε. Το ότι υπάρχει εμπόριο σκύλων (όπως επίσης ότι για να δηλώσεις κάθε κουτάβι πρέπει να πληρώσεις αρκετά!) έχει και τα θετικά του αλλά και τα αρνητικά του. Το βασικότερο αρνητικό είναι ότι πολλοί πλουτίζουν από το θέμα των απόλυτα ελεγμένων διασταυρώσεων ενώ συμπεριφέρονται στα σκυλιά απαίσια (ειδικά στη μανάδες).

Με ένα "συμβολικό" ποσό το κάθε κουτάβι από γέννα ιδιότη βγάζει επίσημα χαρτιά και από "χαρίζεται" αναβαθμίζεται σε "....... ευρώ το κομμάτι"! Εγώ στη διαδικασία αυτή δεν θα συμμετάσχω. Όποιος θέλει όμως δεν τον εμποδίζει κανένας. Δεν έχεις κανένα δικαίωμα όμως να κρίνεις εσύ το αν κάποιος θα στειρώσει το σκυλί του ή αν θα σεβαστεί τη φύση του κατοικίδιου.
__________________
Γιώργος
Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 28-09-10, 12:23
Το avatar του χρήστη kingrim
kingrim Ο χρήστης kingrim δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-02-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 3.102
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kingrim
Προεπιλογή

συμφωνω Giom σε ολα εκτος απο την στειρωση (πως θα μπορουσα να συμφωνησω απο την στιγμη που εχω στειρωσει τον σκυλο μου αλλα εμεις θα τα πουμε απο κοντα με εναν καφε)
Απάντηση με παράθεση
  #53  
Παλιά 28-09-10, 12:26
Το avatar του χρήστη amalia
amalia Ο χρήστης amalia δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-02-2010
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 270
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από GioM Εμφάνιση μηνυμάτων
1) Σίγουρα κακώς ρωτάται ο κτηνίατρος. Από δω και πέρα θα ρωτάμε εσένα! Σταμάτα αυτή την ανοησία που μπορεί να δώσει λανθασμένες κατευθύνσεις σε κάποιον αρχάριο με τα σκυλιά. Ο μόνος ειδικός σε τέτοια θέματα είναι ο κτηνίατρος είτε μπορείς να το καταλάβεις είτε όχι.

2) Ούτε στον ΚΟΕ δηλώθηκε η γέννα ούτε σε εκθέσεις θα κατεβούν τα σκυλιά. Δεν είναι αντικείμενο επιδείξεων για να τα πηγαίνεις σε εκθέσεις. Σε εκθέσεις πας τις συλλογές σου, όχι τους φίλους σου.

3) Και οι εκτροφείς πουλάνε τα σκυλιά σε ανθρώπους που δεν είναι ικανοί και τη συνέχεια την ξέρετε! Και μην αναφέρεις το χρηματικό θέμα (πληρώνουν άρα είναι διατεθημένοι να τα προσέξουν. Δεν ισχύει και το γνωρίζουμε όλοι). Πολλοί από αυτούς που δεν έχουν τα χρήματα να αγοράσουν κάτι από εκτροφέα (και μπορεί να είναι ικανότατοι ιδιοκτήτες) θα ήταν καλύτερα να πάρουν ένα σκυλί από γέννα ιδιότη, γιατί ίσως δεν έχουν τις απαραίτητες γνώσεις για να μεγαλώσουν σωστά ένα ημίαιμο. Και αν τα σκυλιά είναι όντως φίλοι μας, ας τα αντιμετωπίζουμε σαν φίλους. Και σε έναν φίλο σου όταν έχει ανάγκη να ζευγαρώσει δεν του τα κόβεις! Τίποτε άλλωστε δε σε κάνει ικανότερη για ζευγάρωμα από ότι τα σκυλιά. Το μόνο πραγματικά θλιβερό είναι ότι από ότι φαίνεται νομίζεις πως όντως είσαι ικανότερη για ζευγάρωμα από ότι τα σκυλιά. Κανένας εκτροφέας δε σε έβγαλε. Η φύση δεν κάνει λάθη... εμείς κάνουμε. Το ότι υπάρχει εμπόριο σκύλων (όπως επίσης ότι για να δηλώσεις κάθε κουτάβι πρέπει να πληρώσεις αρκετά!) έχει και τα θετικά του αλλά και τα αρνητικά του. Το βασικότερο αρνητικό είναι ότι πολλοί πλουτίζουν από το θέμα των απόλυτα ελεγμένων διασταυρώσεων ενώ συμπεριφέρονται στα σκυλιά απαίσια (ειδικά στη μανάδες).

Με ένα "συμβολικό" ποσό το κάθε κουτάβι από γέννα ιδιότη βγάζει επίσημα χαρτιά και από "χαρίζεται" αναβαθμίζεται σε "....... ευρώ το κομμάτι"! Εγώ στη διαδικασία αυτή δεν θα συμμετάσχω. Όποιος θέλει όμως δεν τον εμποδίζει κανένας. Δεν έχεις κανένα δικαίωμα όμως να κρίνεις εσύ το αν κάποιος θα στειρώσει το σκυλί του ή αν θα σεβαστεί τη φύση του κατοικίδιου.
Ευτυχως που το ποστ το διαβαζουν και νοημωνες ανθρωποι!!!
Συγχαρητηρια για την ανατροφη σου Την ιδια φανταζομαι δινεις και στα σκυλια σου ε?

I rest my case!! Ευχομαι οι επομενες γενιες να ξεφυγουν απο την ελληνικη αυτη νοοτροπια

Στα επομενα κουταβακια που θα συναντησεις εσυ στο δρομο πες τους ολα αυτα.. και στο καπακι ενημερωσε τα οτι μεσος ορος ζωης τους ειναι 6 μηνες!
Ας ζευγαρωσουμε ολοι τα σκυλια μας λοιπον και αν δε βρισκεται κανεις να τα παρει... δε βαριεσαι.. η φυση θα κανει τη δουλεια της !
Απάντηση με παράθεση
  #54  
Παλιά 28-09-10, 12:30
Το avatar του χρήστη Roussaks
Roussaks Ο χρήστης Roussaks δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-10-2008
Περιοχή: Αρκαλοχωρι Ηρακλειου Κρητης
Μηνύματα: 816
Προεπιλογή

και καπου εδω ΕΧΟΥΝ ΞΕΦΥΓΕΙ ΟΙ ΤΟΝΟΙ ....το ψαροντουφεκο (HALVA!!!!!!!!!!!!!!!!! )
----------------------------------------------------------------------------------
Ηρεμιστε και προσπαθηστε με επιχειρηματα να αποδειξετε τις θεσεις σας , με τις φωνες και τους χαρακτηρισμους μονο κακο κανετε στο ποστ.
Που καποιοι θα ανατρεξουν για να παρουν γνωμες !!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #55  
Παλιά 28-09-10, 12:35
Το avatar του χρήστη amalia
amalia Ο χρήστης amalia δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-02-2010
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 270
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Roussaks Εμφάνιση μηνυμάτων
και καπου εδω ΕΧΟΥΝ ΞΕΦΥΓΕΙ ΟΙ ΤΟΝΟΙ ....το ψαροντουφεκο (HALVA!!!!!!!!!!!!!!!!! )
----------------------------------------------------------------------------------
Ηρεμιστε και προσπαθηστε με επιχειρηματα να αποδειξετε τις θεσεις σας , με τις φωνες και τους χαρακτηρισμους μονο κακο κανετε στο ποστ.
Που καποιοι θα ανατρεξουν για να παρουν γνωμες !!!

Νομιζω οτι απο την αρχη σεβαστηκα το θεμα και το φορουμ που με φιλοξενει.. το να δεχομαι ομως ειρωνικα σχολια οταν καποιος δεν εχει επιχειρηματα και αλλο τροπο να αντικρουσει τα επιχειρηματα μου.. δε μπορω να το σεβαστω...
Απάντηση με παράθεση
  #56  
Παλιά 28-09-10, 12:42
Το avatar του χρήστη beat89
beat89 Ο χρήστης beat89 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2009
Περιοχή: Ολλανδία
Μηνύματα: 1.451
Προεπιλογή

Λεω και εγω...
Το παρακολουθω μερες το θεμα κ λεω ειμαστε καλα??
Ακομα τπτ να συμβει?
Ουφ.....Τωρα ηρεμησα...Δεν εχουμε χασει τη φορμα μας.
Ηρεμια παιδια κ ολα λυνονται.
Απάντηση με παράθεση
  #57  
Παλιά 28-09-10, 12:46
Το avatar του χρήστη Roussaks
Roussaks Ο χρήστης Roussaks δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-10-2008
Περιοχή: Αρκαλοχωρι Ηρακλειου Κρητης
Μηνύματα: 816
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από GioM Εμφάνιση μηνυμάτων
1) Σίγουρα κακώς ρωτάται ο κτηνίατρος. Από δω και πέρα θα ρωτάμε εσένα! Σταμάτα αυτή την ανοησία που μπορεί να δώσει λανθασμένες κατευθύνσεις σε κάποιον αρχάριο με τα σκυλιά. Ο μόνος ειδικός σε τέτοια θέματα είναι ο κτηνίατρος είτε μπορείς να το καταλάβεις είτε όχι.
O κτηνιατρος ειναι ειδικος σε ιατρικα θεματα , ο εκπαιδευτης σε θεματα εκπαιδευσης ,οπως και ποτε θα φυγει απο την μανα , αν εχεις σωστο κτηνιατρο και εκπαιδευτη δεν ανησυχεις για τιποτα

2) Ούτε στον ΚΟΕ δηλώθηκε η γέννα ούτε σε εκθέσεις θα κατεβούν τα σκυλιά. Δεν είναι αντικείμενο επιδείξεων για να τα πηγαίνεις σε εκθέσεις. Σε εκθέσεις πας τις συλλογές σου, όχι τους φίλους σου.
Λαθος αντιμετοπιση μιας και μεσω εκθεσεων και διαγωνισμων / επιδειξεων εχουν καθιερωθει εδω και χρονια η σημερινες ρατσες σκυλων


3) Και οι εκτροφείς πουλάνε τα σκυλιά σε ανθρώπους που δεν είναι ικανοί και τη συνέχεια την ξέρετε!
Αν ξερεις τετοιους εκτροφεις απλα τους δυσφημεις ... σε εναν κλαδο υπαρχουν και καλοι και κακοι
Και μην αναφέρεις το χρηματικό θέμα (πληρώνουν άρα είναι διατεθημένοι να τα προσέξουν. Δεν ισχύει και το γνωρίζουμε όλοι).
Ενας σκυλος θελει αρκετα λεφτα στην διαρκεια της ζωης του ειναι περιππου οσα χρειαζεται και το ενυδρειο , δεν ειναι ενα ποσο μη επιληψιμο αλλα ειναι αιτια για καποιον ωστε π.χ να μην κανει τωρα τις εξετασεις για καλαζαρ στον σκυλο του
Πολλοί από αυτούς που δεν έχουν τα χρήματα να αγοράσουν κάτι από εκτροφέα (και μπορεί να είναι ικανότατοι ιδιοκτήτες) θα ήταν καλύτερα να πάρουν ένα σκυλί από γέννα ιδιότη, γιατί ίσως δεν έχουν τις απαραίτητες γνώσεις για να μεγαλώσουν σωστά ένα ημίαιμο.
Ημιαιμο - αδεσποτα -καταφυγια , γιατι και στον ιδιωτη θα δωσουν λεφτα και θα συντηρισουν ενα συστημα. Οι γνωσεις αποκτιουνται , η εκπαιδευση δεν εχει ρατσα
ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΔΕΝ ΤΑ ΣΧΟΛΙΑΖΩ
Ειρηνη υμιν !

Εδω ειναι ψαροφορουμ .... που να μπεις στα σκυλοφορουμ....χεχε εκει παντα εχουμε ...ε...εχουν την φορμα τους !!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #58  
Παλιά 28-09-10, 12:56
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

εγω εχω να πω οτι μερικοι ζωοφιλοι το παρακανουν
αμαλια αμα ενα αδεσποτο εχει 6 μηνες ζωη ελα να μου τρυπισης τη μυτι
τα αγρια σκυλια στην αφρικη ποσα χρονια ζουνε ????? 6 μηνες ? αντιμετοπα με λιονταρια και οτι αλλο βαλει ο νους σου χωρις εμβολια χωρις τιποτα
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
  #59  
Παλιά 28-09-10, 13:02
Το avatar του χρήστη amalia
amalia Ο χρήστης amalia δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-02-2010
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 270
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από harris samos Εμφάνιση μηνυμάτων
εγω εχω να πω οτι μερικοι ζωοφιλοι το παρακανουν
αμαλια αμα ενα αδεσποτο εχει 6 μηνες ζωη ελα να μου τρυπισης τη μυτι
τα αγρια σκυλια στην αφρικη ποσα χρονια ζουνε ????? 6 μηνες ? αντιμετοπα με λιονταρια και οτι αλλο βαλει ο νους σου χωρις εμβολια χωρις τιποτα

Βρε Χαρη τωρα σοβαρολογεις?
Τα αγρια σκυλια στην Αφρικη εχουν την αγελη τους να τα προστατευει. Το κουταβι που βρηκα προχτες στο σκουπιδοτενεκε ( husky παρακαλω) ποιος θα το προστατεψει?Το πιτμπουλ που μαζεψα τις προαλλες εξω απο τα Everest μεσα στις δαγκωματιες κ αποστεωμενο ποιος? Το τεριε που πηρε η κυρια επειδη ειναι ασπρο και χνουδωτο αλλα μολις εφτασε 8 μηνων δαγκωσε ολη την οικογενεια αφου δεν ειχε μαθει ποτε κανονες και θελουν να το πανε για ευθανασια ποιος επισης?
Μη μου πεις μονο η φυση θα φροντισει για ολα
Απάντηση με παράθεση
  #60  
Παλιά 28-09-10, 13:17
Το avatar του χρήστη GioM
GioM Ο χρήστης GioM δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-03-2010
Περιοχή: Καλαμαριά - Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 91
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kingrim Εμφάνιση μηνυμάτων
συμφωνω Giom σε ολα εκτος απο την στειρωση (πως θα μπορουσα να συμφωνησω απο την στιγμη που εχω στειρωσει τον σκυλο μου αλλα εμεις θα τα πουμε απο κοντα με εναν καφε)


__________________________________________________

Αμαλία η φύση σίγουρα θα κάνει τη δουλειά της και με τη δικιά σου περίπτωση. Και υπάρχει και ο Μεγαλοδύναμος... μην απελπίζεσαι... Πιο επικίνδυνη είσαι εσύ με τις θέσεις σου για τα ζώα, παρά οι γέννες.

__________________________________________________

Roussaks είπα ότι και οι εκτροφείς πουλάνε σε ανίκανους ιδιοκτήτες, και ευνοούν την αύξηση των αδέσποτων. Για τα υπόλοιπα δε σχολιάζω. Δε θα συμφωνήσουμε ούτως ή άλλως.
__________________
Γιώργος
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
«Τους μονομάχους τους κρατάμε μόνους τους», μύθος? Tolis Bettas 52 20-01-15 00:14
Αναπαραγωγή Bee Τσιόνογλου Σταύρος Γαρίδες του γένους Caridina 5 20-05-10 12:16
Αναπαραγωγή puravlos Bettas 4 18-06-07 15:07
Αναπαραγωγή Ροδόστομων John T Άλλα ψάρια Ν. Αμερικής 9 09-04-05 12:15

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 04:14.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,11651 seconds with 16 queries