Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 17-04-10, 20:24   #1
ΘΟΛΟ ΝΕΡΟ
aspaagyro
Junior Member
Εγγραφή: 17-04-2010
Περιοχή: kallithea
Μηνύματα: 2

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
aspaagyro Ο χρήστης aspaagyro δεν είναι συνδεδεμένος 17-04-10, 20:24
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ.ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΜΑΙ ΑΡΧΑΡΙΑ ΕΧΩ ΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΗ ΣΥΜΒΟΥΛΗ ΣΑΣ!!!ΕΧΩ ΕΝΑ ΕΝΥΔΡΕΙΟ 170 ΛΙΤΡΩΝ ΕΧΩ 15 ΨΑΡΙΑ..8 ΑΦΡΙΚΑΝΕΣ, 2 ΓΑΤΟΨΑΡΑ, 1 ΓΛΥΦΤΗ, 1 ΟΣΚΑΡ ΚΑΙ 1 ΦΡΑΚΤΟΚΕΦΑΛΟ!!ΤΟ PH ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ 8 ΑΜΜΩΝΙΑ 0 , ΟΛΑ ΚΥΛΟΥΣΑΝ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ ΜΕΧΡΙ ΠΟΥ ΠΡΙΝ 2 ΜΕΡΕΣ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑ ΜΙΑ ΑΛΛΑΓΗ ΝΕΡΟΥ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΑΡΧΙΣΕ ΝΑ ΘΟΛΩΝΕΙ ΤΟ ΝΕΡΟ...ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΤΥΧΑΙΟ Η ΕΧΕΙ ΚΑΜΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΑΛΛΑ ΜΙΑ ΜΕΡΑ ΜΕΤΑ ΗΝ ΑΛΛΑΓΗ ΑΥΤΗ ΕΒΑΛΑ ΚΑΙ ΤΟ ΨΑΡΙ ΤΟΝ ΦΡΑΚΤΟΚΕΦΑΛΟ.ΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΦΤΑΙΕΙ?ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΠΗΡΕΑΣΤΟΥΝ ΤΑ ΨΑΡΙΑ?ΚΑΙ ΤΙ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΓΙΑ ΝΑ ΕΠΑΝΕΛΘΕΙ ΤΟ ΝΕΡΟ?ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΙΚΑ
Εμφανίσεις: 5143
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 17-04-10, 20:33
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Βασικά σε αυτό που μπορώ να σου πω για αρχή είναι ότι εκτός του ότι τα ψάρια που έχεις μέσα είναι τελείως αταίριαστα, άλλες απαιτήσεις νερού έχει το καθένα και τα λίτρα σου δε φτάνουν ούτε για το όσκαρ ή τον φρακτοκέφαλο από μόνα τους! Τα υπόλοιπα αυτοί που ξέρουν τα πολλά!

Υ.Γ.:Σου είπα με μικρά! Τα κεφαλαία στο internet εκτός του ότι κουράζουν είναι σαν να φωνάζεις!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 17-04-10, 20:39
Το avatar του χρήστη Apollwnas
Apollwnas Ο χρήστης Apollwnas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-12-2007
Περιοχή: Πειραιας
Μηνύματα: 704
Προεπιλογή

Συμφωνω με τον προλαλησαντα καταρχην,επειτα εισαι σιγουρη οτι ειναι στωμενο το φιλτρο σου?1)ποσο καιρο τρεχει το ενυδρειο?2)αντιχλωριο βαζεις?3)μηπως επλυνες τα υλικα του φιλτρου σου με νερο βρυσης??
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 17-04-10, 21:18
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Επιπλέον με τις ερωτήσεις του φίλου:

4)Έχεις άλλες μετρήσεις νερού;
5)Τι υπόστρωμα έχεις; Μήπως ανακάτεψες το βυθό;
6)Έκανες άλλη αλλαγή νερού να δεις άμα τα πράγματα καλυτερεύουν ή χειροτερεύουν;
7)Παρατήρησες αν τα ψάρια κάθονται κοντά στην επιφάνεια του νερού π.χ. κοντά στην εξαγωγή του φίλτρου;
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 18-04-10, 09:25
aspaagyro Ο χρήστης aspaagyro δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 17-04-2010
Περιοχή: kallithea
Μηνύματα: 2
Προεπιλογή

καταρχην συγγνωμη για τα κεφαλαια απλα πρωτη φορα μιλαω στα forum.τα ψαρια εχουν κανονικη κινηση..τρωνε κανονικα και κινουνται φυσιολογικα.η αλλη μετρηση που εχω κανει ειναι το KH και ειναι 27 (γινεται με σταγονες) στο petshop που πηγα μου ειπαν οτι πρεπει να ειναι στα 15. Εχθες το βραδυ εκανα μια ακομα αλλαγη νερου μηπως αλλαξει κατι(μεχρι στιγμης ο οσκαρ και ο φρακτοκεφαλος ειναι μικρα σε διασταση τι μου προτεινεται να κανω για τα ψαρια αυτα, γιατι οταν ρωτησα στο petshop μου ειπαν οτι ταιριαζουν).
το υποστρωμα ειναι απο πετρες που εχουν μικρες τρυπουλες για να μπορουν τα φυτα να κανουν ριζες και μικρες μπυλιτσες αμμου.με την πρωτη ευκαιρια θα σας στειλω και μια φωτογραφια για να μου πειτε την αποψη σας.
το ενυδρειο ειναι γυρω στους 3 μηνες και το στρωσιμο εχει γινει κανονικα.δεν βαζω αντιχλωριο μηπως εχετε να μου προτεινετε καποιο;
τα μονα προσθετα που βαζω ειναι: τα βακτηρια, και μια σκονη για κραταει το PH στο 8.
τα υλικα του φιλτρου τα επλυνα με νερο βρυσης γιατι πειραζει;αλλαξα και τον ανθρακα οταν εκανα την αλλαγη και επισης εβγαλα και κατι που ειναι σαν γυψινες πετρες (δεν ξερω πως λεγονται) γιατι ειπα μηπως θολωνουν αυτα το νερο.σας ευχαριστω για την απαντηση.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 18-04-10, 10:26
Το avatar του χρήστη kingrim
kingrim Ο χρήστης kingrim δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-02-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 3.102
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kingrim
Προεπιλογή

αφου δεν βαζεις αντιχλωριο δεν εχεις στρωσει τπτ γιατι καθε φορα που κανεις αλλαγη νερου καταστρεφεις την βιολογια. η θολουρα πολυ πιθανο ειναι νεκρα βακτηριδια απο το φιλτρο.
αμεσα αγορα αντιχλωριου και μπολιασμα

τα βακτηρια ειναι αχρηστα το ζουμι poy καραταει το ph στο 8 αχρηστο αφου στην ελλαδα σχεδον παντου εχουμε μεγαλο Ph
τα υλικα του φιλτρου τα πλενουμε με νερο απο το ενυδρειο μονο ενα εχει πεσει η ροη γιατι αλλιως καταστρεφεις την βιολογια σου
ο ανθρακας πρεπει να βγει εκτος εαν κανεις καποια θεραπεια και θελεις να μαζεψεις τα φαρμακα
γυψινες πετρες εξω μαλλον αυτες ανεβασαν το kh σου

ας με διορθωσει καποιος εαν εχω καπου λαθος
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 18-04-10, 10:32
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Τώρα εξηγούνται πολλά! Το στρώσιμο από αυτά που καταλαβαίνω στο είπε ο ίδιος άνθρωπος πώς να το κάνεις, έτσι; Οπότε δεν ξέρουμε καν αν ήταν ποτέ στρωμένο. Επίσης, από τη στιγμή που δε βάζεις νερό με αντιχλώριο, εκτός των προβλημάτων που προκαλεί στα ψάρια, σκοτώνει και τα ωφέλιμα βακτήρια για την ανάπτυξη των οποίων κάνεις το στρώσιμο. Εννοείται πως ούτε το φίλτρο πλένουμε σε νερό βρύσης!

Από τα λίγα που ξέρω (μπορείς να βρεις το προφίλ του κάθε ψαριού στο internet) οι αφρικανές θέλουν σκληρό νερό, γατόψαρα και "γλύφτες" μαλακό τα οποία και μεγαλώνουν αρκετά, το όσκαρ γίνεται 35 πόντους και θέλει 350 λίτρα μόνο του και ο φρακτοκέφαλος 70 και θέλει... 3500 λίτρα μόνο του! Πώς στο καλό ταιριάζουν αυτά δεν ξέρω πώς δε ντρέπεται να το πει!

Ίσως αυτό που σου κρατούσε κάπως την αμμωνία στο μηδέν να ήταν τα βακτήρια που έριχνες αλλά αυτή δεν είναι μόνιμη λύση.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 18-04-10, 10:54
Το avatar του χρήστη pavlos t
pavlos t Ο χρήστης pavlos t δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-12-2009
Περιοχή: kερατσινι
Μηνύματα: 119
Προεπιλογή

προτηνω αρκετο διαβασμα στο φορουμ και αμεσα
αλαγη νερου μονο με αντιχλωριο επισης βαλε μια αγγελια για μπολη απο καποιον κοντα σου μετα βλεπης τι θα κανης με τα ψαρακια σου
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 18-04-10, 13:41
Το avatar του χρήστη jimmis1974
jimmis1974 Ο χρήστης jimmis1974 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-05-2009
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 947
Send a message via Skype™ to jimmis1974
Προεπιλογή

γνωμη δικια μου αν θες να κρατησεις τις αφρικανες ....καλος ! Βγαλε ολα τα υπολοιπα. Αν εχεις αμμο ψιλο δεν χρειαζονται τα γατοψαρα , οι αφρικανες πολλες φορες σκαβουν στην αμμο και ετσι διατηρείται ψιλοκαθαρη.
Αρκετες αλλαγες νερου ανα 4 με 5 μερες , τουλαχιστον το 1/3 (καπου 60 λιτρα), αφου το ετοιμασεις πρωτα με την αναλογη δοσολογια αντιχλωριου. Το tetra aquasafe ειναι απο τα καλητερα που υπαρχουν.
Πετρες μπορεις να βαλεις αφοβα, αλλα μονο στην περιπτωση που κρατησεις αφρικανες.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 19-04-10, 20:59
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

επειδη τα λιτρα σου δεν ειναι πολλα για αφρικανικο..πρεπει να μας πεις ποιες αφρικανες εχεις...αν δε ξερεις..ποσταρε φωτογραφιες τους...
ξεκινα μετρησεις και χρηση αντιχλωριου να ξερεις που βρισκεσαι..και μετα αποφασισε αν θελεις να το γυρισεις σε μαλακο νερο με "γλυφτες" και "γατοψαρα" ή να το κρατησεις σκληρο.
το μπαφερ για το πεχα αστο στηνακρη...εχεις αλλα εξοδα να κανεις (π.χ. τεστ μετρησεων) και δεν εισαι για περιττα.
καλως ηρθες!
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Θολο νερο rocker70 Αρχάριοι γλυκού νερού 8 02-08-10 14:24
Θολο νερο Nikos! Χημεία - Φυσική θαλασσινού νερού 7 16-12-08 12:35
θολο νερο thanos33 Αρχάριοι γλυκού νερού 21 15-05-08 05:37
θολο νερο fitilakias Γλυκό νερό - Γενικά 19 30-01-08 13:59
ΘΟΛΟ ΝΕΡΟ? ΑΡΤΕΜΗΣ Ασθένειες - Θεραπείες θαλασσινού νερού 21 14-02-05 10:53

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 04:39.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04517 seconds with 15 queries