Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 24-11-08, 20:22
Το avatar του χρήστη dinos99
dinos99 Ο χρήστης dinos99 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 12-08-2007
Περιοχή: Αγία Βαρβάρα(Αθήνα)
Μηνύματα: 826
Προεπιλογή μπουκαλα co2

καλησπερα.Θελω να ρωτησω ν μπορουμε να παμε στην προνοια μπουκαλα απο ηδη υπαρχον πyροσβεστηρα και να μου την μετατρεψει καταλληλα ωστε να την χρησημοποιησω για co2.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 27-11-08, 11:22
Το avatar του χρήστη caverman
caverman Ο χρήστης caverman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-11-2005
Περιοχή: Σταθμός Πλακεντίας - Αττική
Μηνύματα: 682
Προεπιλογή

Αν ο πυροσβεστήρας περιέχει Co2 ναι.
Αν είναι τύπου ξηράς σκόνης ΟΧΙ. Οι πυροσβεστήρες σκόνης είναι φτιαγμένοι για μικρότερες πιέσεις και δεν πάιρνουν διοξείδιο (και για το λόγο αυτό είναι και φτηνότεροι).
__________________
Cave Mania...

Εσύ ... είσαι μέλος του ΠΣΦΕ;;;
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 27-11-08, 12:08
szcs Ο χρήστης szcs δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-09-2008
Περιοχή: Γαλάτσι - Αθήνα
Μηνύματα: 58
Προεπιλογή

Το μόνο που χρειάζεται είναι μια παλιά μπουκάλα CO2 5κιλη την οποία την πάς και σου τοποθετούν ένα κλείστρο (στρόφιγκα), επίσης πριν την γεμίσεις ζητάς να σου κάνουν και μια υδραυλική δοκιμή και είσαι έτοιμος με συνολικό κόστος γύρω στα 50 euro, ενώ για καινούργια 5κιλη CO2 πχ της JBL θέλεις από εξωτερικό τουλάχιστον 250.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 27-11-08, 16:08
Το avatar του χρήστη Minakki
Minakki Ο χρήστης Minakki δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-09-2007
Περιοχή: Μαρούσι
Μηνύματα: 159
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Minakki Send a message via Skype™ to Minakki
Question

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από szcs Εμφάνιση μηνυμάτων
Το μόνο που χρειάζεται είναι μια παλιά μπουκάλα CO2 5κιλη την οποία την πάς και σου τοποθετούν ένα κλείστρο (στρόφιγκα), επίσης πριν την γεμίσεις ζητάς να σου κάνουν και μια υδραυλική δοκιμή και είσαι έτοιμος με συνολικό κόστος γύρω στα 50 euro, ενώ για καινούργια 5κιλη CO2 πχ της JBL θέλεις από εξωτερικό τουλάχιστον 250.
Επειδή αύριο θα πάω να αγοράσω μιά 5κιλη, το κλείστρο στο τοποθετούν εκεί που το αγοράζεις?????
Θα παραγγείλω και μέσω Internet και μανόμετρο αλλά οι γνώσεις μου συνδεσμολογίας είναι περιορισμένες. Οδηγίες θα μου έχει για το πως θα το τοποθετήσω στην μπουκάλα????
__________________
Aν δεν πάθεις...... δεν θα μάθεις ....!!!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Minakki : 27-11-08 στις 16:08 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 27-11-08, 18:24
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

Το κλείστρο το βάζουν αυτοί πάνω στη μπουκάλα.
Τα υπόλοιπα ... μόνος σου
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 28-11-08, 14:14
szcs Ο χρήστης szcs δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-09-2008
Περιοχή: Γαλάτσι - Αθήνα
Μηνύματα: 58
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Minakki Εμφάνιση μηνυμάτων
Επειδή αύριο θα πάω να αγοράσω μιά 5κιλη, το κλείστρο στο τοποθετούν εκεί που το αγοράζεις?????
Θα παραγγείλω και μέσω Internet και μανόμετρο αλλά οι γνώσεις μου συνδεσμολογίας είναι περιορισμένες. Οδηγίες θα μου έχει για το πως θα το τοποθετήσω στην μπουκάλα????
Καλό θα ήταν να βρείς μια μεταχειρισμένη με κλείστρο / στρόφιγκα ώστε να γλυτώσεις χρήματα για καινούργια στρόφιγκα / κλείστρο. (μετά την βάφεις ότι χρώμα θέλεις). Μην παραλείψεις την υδραυλική δοκιμή πριν την αγοράσεις και την γεμίσεις !!! Οσο για το μανόμετρο / ρυθμιστή πίεσης η τοποθέτησή του είναι απλή - το βιδώνεις με προσοχή να μην σου στραβώσουν οι βόλτες και είσαι ΟΚ. Σε ότι παραγγείλεις πάντα έχει οδηγίες στα Αγγλικά. Και προσοχή επειδή οι 5κιλες είναι μεγάλες αν τυχόν θελήσεις να την βάλεις στο μπαλκόνι φρόντισε να μην την χτυπάει ο ήλιος ΠΟΤΕ !!!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 28-11-08, 17:23
Το avatar του χρήστη Minakki
Minakki Ο χρήστης Minakki δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-09-2007
Περιοχή: Μαρούσι
Μηνύματα: 159
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Minakki Send a message via Skype™ to Minakki
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από szcs Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλό θα ήταν να βρείς μια μεταχειρισμένη με κλείστρο / στρόφιγκα ώστε να γλυτώσεις χρήματα για καινούργια στρόφιγκα / κλείστρο. (μετά την βάφεις ότι χρώμα θέλεις). Μην παραλείψεις την υδραυλική δοκιμή πριν την αγοράσεις και την γεμίσεις !!! Οσο για το μανόμετρο / ρυθμιστή πίεσης η τοποθέτησή του είναι απλή - το βιδώνεις με προσοχή να μην σου στραβώσουν οι βόλτες και είσαι ΟΚ. Σε ότι παραγγείλεις πάντα έχει οδηγίες στα Αγγλικά. Και προσοχή επειδή οι 5κιλες είναι μεγάλες αν τυχόν θελήσεις να την βάλεις στο μπαλκόνι φρόντισε να μην την χτυπάει ο ήλιος ΠΟΤΕ !!!
Ευχαριστώ για την ενημέρωση και τις πληροφορίες.
Ήδη την πήρα και ο άνθρωπος με ενημέρωσε ότι έχει γίνει και υδραυλική δοκιμή. Όσο για το μανόμετρο και την βάνα θέλω να το ψάξω να την παραγγείλω από Ιντερνετ (για οικονομική λύση λέω) να το συνδέσω και με το PH controller.
Για disuser δεν έχω καταλλείξει ακόμα τι να πάρω . Μάλλον πρέπει πάλι να το ρίξω στο διάβασμα.......
Καμμιά ιδέα ? Το ενυδρείο μου είναι 125 λτρ. και η μπουκάλα λέω να μου πάει 1- 2 χρονάκια. Μόνο που δεν ξέρω με τι μπογιά θα πρέπει να την βάψω?
__________________
Aν δεν πάθεις...... δεν θα μάθεις ....!!!!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Tags
co2, μπουκαλα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Μπουκαλα με κοντρολερ ή DIY CO2 imichal Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 10 06-11-08 14:06
μπουκαλα co2 GP250381 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 14 19-11-06 13:19
Μπουκαλα Co2 radis DIY . Φτιάχτο μόνος σου 2 04-06-06 10:23
Μπουκαλα Co2 kazanasb Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 5 16-12-05 22:04
Μπουκαλα co2 griffin_23 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 16 17-07-04 16:18

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:26.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04207 seconds with 14 queries