Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 15-05-07, 15:17
mao Ο χρήστης mao δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-03-2007
Περιοχή: ΔΡΑΜΑ
Μηνύματα: 139
Προεπιλογή την βοηθεια σας με την αλγη,μερος 14253273572ον.

Καταρχας καλησπερα.κατα δευτερον μια βοηθεια για ενα προβληματακι που ανεκυψε.εχω ενα μικρο ενυδρειακι 15λιτρων. μεσα υπαρχουν μια annubia barteri,και ενα microsorium pteropus.A!, μαζι με ενα χρυσοψαρο.
συνθηκες νερου εχουμε
ΝΗ4=0
ΝΗ2=0
ΝΟ3=25
GH=10
KH=8
PH=8,5!!
Fe=0.1mg/l
PO4=0,5mg/l
αλλαγες νερου ανα 5μερο,40-50%
φωτισμος υπαρχει με λαμπα power gro 8watt.ωρες λειτουργιας ειναι τωρα στις 5 ωρες.αρχισα απο 2 ωρες και ανα βδομαδα ανεβαζα και μιση ωρα.για την λαμπα,στην πολη μου κανενας δεν ειχε σε απλη grolux στα 8watt.θεσνικη απλα πηγα στον διγκα που ειναι προς το αεροδρομιο και δεν ειχε και αυτος στα 8 βατ.απλα το λεω μηπως αυτη η λαμπα ειναι λιγο υπερβολικη.στα βαττ πιστευω οτι ειναι καλα,απλα ειναι στα 15000 kelvin,ιδιαιτερο βαρος στην μπλε περιοχη του φασματος.
απο λιπανση ειχα
0.6mlseachem pottasium.σε δοσεις των 0.2ml ανα δευτερη μερα .επισης 3ml flora pride σε δοσεις απο 1.5ml ανa 2 μερες.ολα αυτα για εβδομαδιαια βαση.
στο λοιπον,λοιπον.τα φυλλα της
annubia απο πανω εχουν πιασει εδω και κανα 2 βδομαδες μια καφε επιστρωση,μαλλον αλγη.οπως επισης και σε καποια σημεια στα τζαμια.αν τριψω tα φυλλα αυτη η γλιτσα φευγει.
φωτο εχω στη διευθυνση
http://s195.photobucket.com/albums/z...t=DSC02075.jpg

οτι φαινεται τελος παντων.

ολο αυτο το διαστημα των 2 εβδομαδων εχω σταματισει τα λιπασματα.στις αλλαγες νερου την καθαριζω μηχανικα,αλλα μετα απο κανα 4μερο ξαναρχιζει να γινεται εμφανης.αν και στην τελευταια φορα δεν ειχε την γρηγορη ας πουμε αναπτυξει που ειχε αρχικα.
απλα επειδη διαβασα σε σχετικα αρθρα για καφε αλγη,σπουδαιο ρολο παιζει ο φωτισμος λεω,μηπως ειναι λιγο το 5ωρο.βεβαια εχω σκοπο να ανεβω στις 8 ωρες.θα λυθει λετε το προβλημα
;λιπασματα θα ξανααρχισω οταν καθαρισει τελειως,και ισως με μικροτερες μαλλον δοσεις.
εκτος και αν το προβλημα οφειλεται στο οτι το φυτο πρεπει να μην δεχεται τοσο φως απευθειας,και να ειναι σε πιο σκιερα μερη.(η αληθεια ειναι οτι το αλλο φυτο δεν εχει πιασει σχεδον καθολου τιποτα)
μια σημαντικη παραμετρος
:CO2 δεν εχουμε.ισως βρω απο ενα φιλο excel.αν και θα δω τελικα καμια λυση diy,μπας και ριξουμε και το ph.αν και πιο πιθανο βλεπω να κανω το δωματιο ..χιροσιμα!!
αν μπει ανθρακας στο ολο συστημα,με αυτες τις συνθηκες που εχουμε και τωρα,θα μπορεσουμε να πετυχουμε καμια ισσοροπια της προκοπης;

στην περιπτωση που δεν γινει προσθηκη co2,η ολη αντιμετωπιση στηριζεται μονο σε αυξηση της φωτοπεριοδου,και μειωση της λιπανσης; η' μηπως πρεπει να γινει και αλλαγη λαμπας;

ΥΓ,εφοσον γινονται οι σωστες ενεργειες,σε ποσο καιρο περιπου περιμενουμε υποχωρηση της αλγης;



Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 15-05-07, 15:22
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Θα έλεγα οτι έχεις πολύ φως για τα φυτά σου και για τα λίτρα σου συν οτι τα φυτά που έχεις βάλει δεν θέλουν τόσο λίπασμα! Σταμάτα τα λιπάσματα και με μια μεγάλη αλλαγή κάνε ένα reset! Όσον αφορά τις ώρες εδώ θέλει θα έλεγα δοκιμή, περίμενε όμως τους μποστανάδες μας να σου πουν περισσότερα!
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 16-05-07, 14:33
Το avatar του χρήστη Access
Access Ο χρήστης Access δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-11-2005
Περιοχή: ΧΑΛΑΝΔΡΙ
Μηνύματα: 152
Προεπιλογή

Καλησπέρα Maoσε ένα φρέσκο στημένο ενυδρείο σχεδόν πάντα εμφανίζετε καφέ άλγη πέρα από αυτό όμως όπως προανέφερε και ο Μανώλης έχεις πολύ φώς για αυτά τα φυτά και θα πρέπει να είσαι εγκρατής με το λίπασμα σου (IMOτα συγκεκριμένα φυτά δεν θέλουν σχεδόν καθόλου λίπασμα ένα γενικό μία φορά την εβδομάδα και λιγότερο από αυτό που προτείνει ο κατασκευαστής). Όπως επίσης θα πρέπει να έχεις υπόψη σου ότι έχει παρατηρηθεί οι ανούμπιες να έχουν αυτό το πρόβλημα όταν έρχονται σε επαφή με το απευθείας φως. Όποτε μάλλον το πρόβλημά σου προέρχεται από ένα συνδυασμό των παραπάνω.
Θα σου πρότεινα να κάνεις συχνότερες αλλαγές νερού και καθαρισμό με το χέρι της άλγης και να μειώσεις τα λιπάσματα, τώρα αν καταφέρεις να βρεις μία μικρότερη σε wattλάμπα……….

Να σου επισημάνω ότι το ενυδρείο που έχεις είναι πολύ μικρό για ένα χρυσόψαρο που χρειάζεται αν δεν κάνω λάθος τουλάχιστον 40 λίτρα για να μεγαλώσει σωστά.
Φιλικά,
Εύα
__________________
-----------------------------------------
DO NOT PANIC inscribed in large friendly letters
-----------------------------------------
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 16-05-07, 15:15
mao Ο χρήστης mao δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-03-2007
Περιοχή: ΔΡΑΜΑ
Μηνύματα: 139
Προεπιλογή

οντως ειναι λιγα τα λιτρα για το χρυσοψαρο.να φανταστεις αρχικα μου εδωσε ο...ειδικος 6 και εβαλα μεσα.δεν ηξερα βλεπεις τοτε να του τα δωσω στα μουτρα.
τεσπαν.τελικα βλεπω οτι οι αιτιες εστιαζονται στην ποσοτητα του φωτος.απλα για λαμπες κατω απο 8 βατ ειδα μονο τις απλες λευκες,απο αυτες που βαζουμε στα γραφεια.δεν εχω δει πουθενα στα κελβιν που θελουν τα φυτα σε τοσο λιγα βατ.επισης περιεργο μου φανηκε που καφε αλγη εμφανιστηκε σε πολυ φως.απο οσα ειδα ,συνηθως η καφε αλγη προερχοταν λογω λιγου φωτισμου.
θα πειραματιστουμε.τελικα θα μου δωσει ενας γνωστος να βαλω excel.να δω πως θα παει η κατασταση.θα ελλατωσω και το φως.και θα ξαναρχισω παλι απο την αρχη με παραλληλη παροχη φωτος και ανθρακα.και ελαχιστη λιπανση.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 16-05-07, 15:23
Το avatar του χρήστη Neoklis
Neoklis Ο χρήστης Neoklis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-02-2007
Περιοχή: Ηράκλειο Κρήτης
Μηνύματα: 1.339
Προεπιλογή

http://www.aquaristic.net/shop.php/s...pical%208%20W/

Εδώ έχει την λάμπα που θες.... Απλά αν είναι μόνο για την λάμπα δεν σε συμφέρει για τα μεταφορικά.... Αν και πιστεύω ότι αν πας σε ένα πετ σοπ μπορείς να την παραγγείλεις και να στην φέρουν....

Προσωπικά αν έρθεις μια βόλτα στην Θεσ/νίκη κάποια στιγμή σίγουρα θα βρεις σε μαγαζιά.....
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 16-05-07, 15:28
mao Ο χρήστης mao δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-03-2007
Περιοχή: ΔΡΑΜΑ
Μηνύματα: 139
Προεπιλογή

δηλαδη το προβλημα λες ειναι τα πολλα κελβιν,ετσί;απο βατ πιστευεις ειμαστε καλα;
στην επομενη καθοδο στη θεσνικη θα γυρισω ολα τα ηλεκτρομαγαζα μου φαινεται!!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 17-05-07, 07:38
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Μην περιμενεις θαυματα με την αλλαγη λαμπας....
Υποψιαζομαι οτι το flora pride περιεχει σιδηρο και αυτο κανει τη ζημια...
Για τα συγκεκριμενα φυτα δεν χρειαζεσαι καθολου λιπασμα.
Με την αλλαγη νερου που κανεις τους παρεχονται ολα τα απαραιτητα.
Επειδη τα φυτα που εχεις δεν φημιζονται για την ταχυτητα τους, μπορει να παρει μηνες για να δεις προκοπή.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 17-05-07, 16:35
mao Ο χρήστης mao δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-03-2007
Περιοχή: ΔΡΑΜΑ
Μηνύματα: 139
Προεπιλογή

απο δοσολογια εριχνα λιγοτερο απο την συνιστωμενη δοση.μαλλον θα επρεπε ακομα πιο λιγο.αλλα δεν θα επρεπε τα φυτα να αξιοποιουν αυτο το λιγο λιπασμα με την φωτοσυνθεση απο την στιγμη που αρχισε να υπαρχει φως;βεβαια απο την ολη αλυσιδα λειπει το co2.στο μεταξυ διανυουμε την τριτη βδομαδα χωρις να εχω ριξει καθολου λιπασμα.μονο αλλαγες νερου.και ελλατωση της φωτοπεριοδου.και ακομα υπαρχει αλγη,σε καπως λιγοτερο βαθμο βεβαια.
αυτο που δεν μπορω να καταλαβω ειναι το αν η αναπτυξη αλγης σε αυτα τα αργης αναπτυξης φυτα μπορει να αποφευχθει μονο με χορηγηση co2,εφοσον εχουμε απο πριν προσθεσει καποια μικρη λιπανση,και επισης εχουμε τοποθετησει και μια λαμπα.στην περιπτωση μου παραδειγμα,ο fe ειναι στα 0,1mg/l.ποσο πιο κατω να παει;αν ,λεω,βαλω για παραδειγμα excel,τα φυτα θα αξιοπιοισουν αυτην την τιμη σιδηρου,η' και παλι θα λειτουργησει σαν περισσεια ,και θα εχουμε παλι αναπτυξη αλγης;οποτε και η λειτουργια της λαμπας θα μου ειναι αχρηστη.

ΥΓ sorry παιδες για το πριξημο.πολυ ντορος θα μου πειτε για μια μπουρδα 15λιτρων.απλα πιο πολυ θελω να καταλαβω τον ολο μηχανισμο αντιμετωπισης μιας απλης περιπτωσης αλγης ,στην πραξη.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Την βοήθεια σας και την υπομονή σας Lsourtzo Θαλασσινό νερό - Γενικά 106 07-03-07 09:46
SAE Γιατι δε τρωνε πια την αλγη? georgesa Γλυκό νερό - Γενικά 6 07-04-06 21:56
Παρακαλω την βοηθεια σας nautilus Θαλασσινό νερό - Γενικά 18 03-04-05 12:03
Την γνώμη σας. KAVOURNEN Γλυκό νερό - Γενικά 1 15-09-04 23:20
ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΛΛΑΓΉ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ Stathis Θαλασσινό νερό - Γενικά 7 21-03-04 04:31

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:27.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06031 seconds with 13 queries