Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 11-12-11, 09:29  
τι ψαρακια να βαλω σε 96λ????
harmasn
Member
Εγγραφή: 11-12-2011
Περιοχή: γουδι
Μηνύματα: 378

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
harmasn Ο χρήστης harmasn δεν είναι συνδεδεμένος 11-12-11, 09:29
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

εχω στο μικρο μου ενυδρειο 30λ εναν albino και ενα αγγελοψαρο μου ειπαν οτι ειναι δολοφωνικο δεν καταλαβαινω το γιατι ειναι μικρα και διαβασα οτι 1cm ψαριου θελει 2 λιτρα νερο πιστευς για το μεγεθος του ειναι προς το παρον καλα αφου θα τα βαλω στο μεγαλο σε λιγες μερες.τις γνωμες σας παρακαλω
Εμφανίσεις: 5410
Απάντηση με παράθεση
  #31  
Παλιά 15-12-11, 05:59
harmasn Ο χρήστης harmasn δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-12-2011
Περιοχή: γουδι
Μηνύματα: 378
Send a message via Skype™ to harmasn
Προεπιλογή

σκεφτομαι να βρω ενα 80 λιτρα αλλα δεν εχω χωρο για μηκος διλαδη περιπου στα 70εκατοστα μηκος.εχω διαβασει για τα κοπαδια γενικως πως θελουν να ειναι γυρο στα 8 για να δεις την σωστη συμπεριφορα τους οποτε σκεφτομαι να παρω 6 η 8 (μαλλον να βαλω κερατοφυλο και ανουβια που δεν θελουν υποστρομα για αρχη και ενας φιλος μου βρηκε σε ενα πετ σοπ στο γερακα κελυφος απο καρυδα που εχουν κανει τρυπες για να κρυβοδαι τα ψαρακια μου φανηκε καλο.δεν το εχω δει απο κοντα για να κρινω αν θα μου βγαζει πολλες βρωμιες κτλπ για να μου κανει το ενυδρειο χαλια παντως σαν ιδεα μου αρεσε αρκετα.για τα ραμιρεζι δεν εχω διαβασει αρκετα ακομα μονο οτι καπιος τα ειχε με ροδοστομους.και κατι αλλο επιδι σκεφτομαι να παρω χρονοδιακοπτη μπορω να τον ρυθμισω να αναβει 3 ωρες το πρωι να σβηνει για 4 ωρες να ξανα αναβει κτλπ η μονο σηνεχομενα για 9 ωρες σερι?
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 15-12-11, 07:59
Το avatar του χρήστη Plakas
Plakas Ο χρήστης Plakas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-01-2011
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 278
Προεπιλογή

Φίλε harmasn καλημέρα. Όπως σου είπε και ο kgf12345 στα 60 λίτρα είσε πολύ οριακά και για τα δυο είδη που θες να κρατήσεις....αν καταφέρεις να το κάνεις 80ρι (με έμφαση στο μήκος) θα ήταν πολύ καλύτερα.

Σαν είδη όντος είναι συμβατά. Οι παραμέτροι του νερού σου όμως θα πρέπει να είναι κοντά (με το ph να είναι λίγο πιο ελαστικό) σε αυτούς των δισκοενυδρείων. Και αν οι ροδόστομοι συγχωρούν λίγη απόκλειση, τα ραμιρέζι είναι αρκετά ευαίσθητα σαν ψάρια.
....Σαν εικόνα όμως συμφωνώ ότι είναι από τα πιο όμορφα ψάρια που μπορείς να φιλοξενήσεις σε "μικρό" ενυδρείο.

Απ'ότι έχω δει κατά καιρούς υπάρχουν αρκετά παιδιά εδω με αυτό το συνδιασμό και σίγουρα αυτοί μπορούν να σου δώσουν περισότερες πληροφορίες. (Ραμιρέζι έχει και ο Delta66 αν δεν κάνω λάθος που σίγουρα είναι σε θέση να σε καθοδηγήσει σωστά)

Για το άλλο που ρωτάς για τον χρονοδιακόπτη, υπάρχουν χρονοδιακόπτες που σου δείνουν την επιλογή να διαλέξεις τις ώρες που θα ανάβει το φως και όχι απλά το πότε ξεκινά η φωτοπερίοδος (έχω και σε δικό μου ενυδρείο το διακεκομένο πρόγραμμα που λές) Ο δικός μου διακόπτης είναι κάπως έτσι...



Απλά σπρώχνεις μέσα τις μαύρες ακτίνες που αντιστοιχούν στις ώρες που θέλεις να είναι αναμμένο το φως. (Ο δικός μου όμως είναι εργοστασιακός σε ενυδρείο Cayman της ferplast)
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 15-12-11, 08:19
harmasn Ο χρήστης harmasn δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-12-2011
Περιοχή: γουδι
Μηνύματα: 378
Send a message via Skype™ to harmasn
Προεπιλογή

μαλιστα τι ειναι καλυτερο ομως για τα ψαρια και τα φυτα να ειναι διακεκομενη η φωτινοτητα του ενυδρειου η συνεχομενη? κια αν ξερεις πανω κατω τι τιμες παιζουν για αυτα τα μαραφετια?70 με 75 εκατοστα max δεν θα ειναι καλα τα ψαρακια? τωρα που μου λες οτι ειναι ευαισθητα τα ραμιρεζι μπορει και να μην τα παρω δεν θελω να μου παιθανουν ηδη εχασα εναω τορπυλη μπαρμπ δεν με ενοιαξε που ηταν ακριβως αλλα το οτι παιθανε δεν τα παω καλα οταν χανω τα ζωακια μου . . . . .
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 15-12-11, 09:02
Το avatar του χρήστη Plakas
Plakas Ο χρήστης Plakas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-01-2011
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 278
Προεπιλογή

Τα φυτά που έχεις διαλέξει είναι εύκολα και με 7 ώρες (που έβαλες πάνω) φωτοπερίοδο (συνεχόμενη ή μη) κάνεις τη δουλειά σου.

Για τα ψάρια ένα Α στρεσάρισμα από το άναψε σβήσε θα το έχουν αλλά τίποτε συγκλονιστικό. Για το αν χρειάζονται ή όχι συνεχόμενο ωράριο, είμαι της άποψης ότι τα φώτα γενικότερα σε fish only ενυδρεία είναι περισότερο για τον ιδιοκτήτη του ενυδρείου παρά για τα ψάρια.
....στο τέλος της ημέρας στις λίμνες και τα ποτάμια που ζουν καμιά ώρα της ημέρας δεν έχουν τόσο φως. Μόνο και μόνο που τα έχουμε σε 60εκ. βάθος και με ένα τεράστιο γυαλί μπροστά μέσα σε ένα σαλόνι με μέτριο φωτισμό.....και χωρίς φωτισμό να είναι το ενυδρείο θα έχουν σίγουρα περισότερο φως από ότι στο φυσικό τους περιβάλλον.

Οι τιμές για τα ταιμερ δεν είναι κακές...με 10-15 ευρώ κάνεις τη δουλειά σου.

Όσο για τα ραμιρέζι....δεν είπα ότι είναι και γυάλινα! Φροντίδα θέλουν όπως όλα τα ζωτανά....αυτά όμως λίγο περισότερο.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 15-12-11, 11:39
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

τα ραμιρεζι ειναι οντως ευαισθητα.ειναι πολυ ομορφα ψαρια αλλα αν μπουνε σε νεοστημενο ενυδρειο απο καποιον που ξεκιναει οι πιθανοτητες ειναι οτι θα ταλαιπωρηθουνε.το λεω με βαση αυτο που ειδα απτον εαυτο μου δηλαδη,αν τα ειχα βαλει στο 60αρι οταν ξεκιναγα θα τα ειχα ταλαιπωρησει.οχι λογο χωρου,αλλα χρειαστηκα καποιο καιρο να παρω χαμπαρι καποια πραγματα κιαυτα με διαβασμα και ενασχοληση.και οι συμβουλες αποδω μεσα βεβαια με βοηθησανε παρα πολυ.
δεν ειναι αδυνατο φυσικα,απλα ειναι ευαισθητα ψαρια.εγω θα ξεκιναγα με τους ροδοστομους * και θα περιμενα να μαθω καποια πραγματα πριν βαλω τα ραμιρεζι μεσα.οχι οτι τους ροδοστομους θα πρεπει να τους ριξεις σε οτι ναναι νερο γιατι κιαυτοι επηρεαζονται σε σκληρο νερο,χανουν το χρωμα τους κλπ.

νομιζω πως στα 60 λιτρα θα μπορεσεις να μαλακωσεις το νερο σχετικα ευκολα ακομα και με ξυλα και λιγη τυρφη σε καλτσα.αν το ετοιμαζεις και σε βαρελακι το νερο(20 λιτρα) καθε βδομαδα μερικες μερες πριν την αλλαγη,δε θα ειναι πολυ δυσκολο.θα χρειαστεις ομως υγρα τεστ για να βλεπεις τι κανεις,οποτε βαλτα στο προγραμμα καποια στιγμη....
σαυτο που πρεπει να δωσεις βαση τωρα ειναι να στρωσεις το φιλτρο σωστα και ταυτοχρονα αρχισε να διαβαζεις για το πως θα μαλακωσεις το νερο.υπαρχουν παμπολλα ποστ εδω μεσα να διαβασεις.πιασε την αναζητηση και ξεκινα.

* (διωρθωση για αποφηγη παρεξηγησεων):θα ξεκιναγα εφοσον το φιλτρο ητανε στρωμενο και οι παραμετροι του νερου ητανε σωστες, η τουλαχιστον σε λογικα επιπεδα για τις συνθηκες που ζητανε τα ψαρια.αυτο προυποθετει οτι θα ασχοληθεις με το νερο και τις παραμετρους του.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kgf12345 : 15-12-11 στις 14:20 Αιτία: διωρθωση/διευκρινηση για αποφυγη παρεξηγησεων
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 15-12-11, 13:50
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Παιδιά για να μη μείνει η λανθασμένη εντύπωση ότι οι ροδόστομοι αντέχουν τα πάντα να πω αυτό που έχω δει εγώ. Ότι δηλαδή είναι ευαίσθητα ψάρια και ότι σε πολλούς που τους έχουν βάλει στα ενυδρεία τους φεύγουν ο ένας πίσω από τον άλλο. Σε αυτό πρέπει βέβαια να έχουν συμβάλλει και οι συνθήκες που τους είχαν οι έμποροι. Και μεγάλος δείκτης του πόσο καλά περνάνε είναι το κόκκινο του κεφαλιού τους που όσο πιο καλές είναι οι συνθήκες τόσο πιο έντονο γίνεται!

Τώρα σε σύγκριση με τα ραμιρεζάκια μπορεί να είναι πιο ανθεκτικοί, αλλά (απλά το αναφέρω σαν γενική ιδέα) δε θα πρέπει να χρησιμοποιούμε τις οριακές αντοχές ως βασικό γνώμονα για τις κινήσεις μας.
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 15-12-11, 14:03
Το avatar του χρήστη Plakas
Plakas Ο χρήστης Plakas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-01-2011
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 278
Προεπιλογή

+1

Φίλε αν δώθηκε αυτή η εντύπωση όντος πρέπει να διορθωθεί! Οι ροδόστομοι είναι ακρετά ευαίσθητοι και για το λόγο αυτό αρκετοί τους κρατούν με ραμ ή με δίσκους για να εντοπίζουν και να προλαμβαίνουν τις αλλαγές στις παραμέτρους του νερού (οπτικά) από την μεταβολή του κόκκινου του προσώπου τους.

Πιο πάνω είπαμε ότι μπορεί να συγχωρέσουν κάποια απόκλειση από τις παραμέτρους....αυτό δεν πρέπει με ΤΙΠΟΤΑ να εκλυφθεί ότι πρόκειται για ανθεκτικό ψάρι που όπου το βάλεις αντέχει!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 15-12-11, 14:13
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
οχι οτι τους ροδοστομους θα πρεπει να τους ριξεις σε οτι ναναι νερο γιατι κιαυτοι επηρεαζονται...

καλα κανεις και το λες,κανεις δεν ειπε οτι οι ροδοστομοι δεν εχουν αναγκη.
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 15-12-11, 15:34
harmasn Ο χρήστης harmasn δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-12-2011
Περιοχή: γουδι
Μηνύματα: 378
Send a message via Skype™ to harmasn
Προεπιλογή

οσον αναφορα εμενα και καποιον ο οποιος θελει να ασχολιθει και δεν ειναι κατι περαστικο δεν πιστευω πως επουδενη λογο θα επερνε κατι τοσο στραβα και λαθος. οι ροδοστομοι μπορει να ειναι "ευκολα" οπως λεμε ψαρακια αλλα αυτο δεν σημαινει οτι δεν πρεπει να τα προσεχεις και να αενδιαφερεσαι κανενα ψαρακια οσο ανθεκτικο και να ναι δεν θα επιζησει αμα δεν το φροντιζεις οπως πρεπει.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
τι ψαρακια? zapatas Γλυκό νερό - Γενικά 18 23-05-11 10:43
βαρβαρο στρωσιμο αναγκαστικα!τι ψαρακια μπορω να βαλω να αντεξουν?? nikossar Αρχάριοι γλυκού νερού 3 20-09-10 04:17
Nεα Ψαρακια ?!? gtsia Αρχάριοι γλυκού νερού 16 31-03-08 19:26
Ψαρακια για max 25 lt? Tetra Αρχάριοι γλυκού νερού 6 17-03-08 02:44
ΤΙ ΨΑΡΑΚΙΑ ΘΑ ΒΑΛΩ TEDDY Αρχάριοι γλυκού νερού 6 15-04-07 15:11

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:27.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05104 seconds with 15 queries