Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ανατολική Αφρική > Malawi

Malawi Αφιερωμένο στο "Greek Club about Cichlid Lovers from iliovas" απ' το οποίο άρχισαν ολα!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 03-05-08, 18:52
xristina Ο χρήστης xristina δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 03-05-2008
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 3
Προεπιλογή Αλλαγή σε κιχλίδες, τι προτείνετε ?

Καταρχήν καλώς ήρθα στο forum σας,
Στο θέμα μας, αποφάσισα να αλλάξω το 300lt ενυδρείο μου από "κοινωνικό'' ας πούμε,(έχω1 Tiger Oscar, 1 Pagasius, 1 Silver Shark, 1Skalari, 1Severum), και να το κάνω ενυδρείο κιχλίδων, γιατί ψιλοβαρέθηκα τη στατικότητα του ενυδρείου μου. Στο παρελθόν είχα κιχλίδες malawi σε ένα 90lt και πήγε πολύ καλά αλλά δυστυχώς χάσαμε όλα τα ψαράκια όταν φύγαμε διακοπές και έπεσε το ρεύμα για μία μέρα κατακαλόκαιρο.... anyway είχα 1 ζευγάρι μούρι, 1 ζευγάρι άχλι και 1ζευγάρι λαμπιδοχρομις γελοου.Τι προτείνετε να βάλω τώρα εκτός από τα παραπάνω, που τα προτιμώ και λόγω των χρωμάτων τους, πόσα ψαράκια? και τι άλλα είδη ?

Στα γνωστά καταστήματα εκτός από τα παραπάνω βρίσκω διάφορα που τα αποκαλούν απλά "αφρικάνες" και δεν δείχνουν να είναι μια οικογένεια, επίσης ο καθένας προσπαθεί απλά να μας πουλήσει ότι έχει... εντάξει τη δουλειά τους κάνουν.

Μπορεί κανείς να με βοηθήσει? Θα το εκτιμήσω πολύ!!



xristina
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 03-05-08, 20:43
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

καλως ηρθες!!!
οι κιχλιδαδες θα σου απαντησουν...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 03-05-08, 21:32
Το avatar του χρήστη imichal
imichal Ο χρήστης imichal δεν είναι συνδεδεμένος
Τanganyika Support
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 3.200
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην imichal Send a message via Skype™ to imichal
Προεπιλογή

καλως ηρθες!!! Αν αποφασισεις να βαλεις mbuna μπορεις να δεις προφιλ καποιων ψαριων εδω :http://www.malawicichlidhomepage.com...fish_list.html
Δες τι σου αρεσει καταρχας και μετα βλεπουμε.....
__________________
http://imichalfishphotos.blogspot.com/
Ηλίας
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 04-05-08, 01:11
xristina Ο χρήστης xristina δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 03-05-2008
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 3
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από imichal Εμφάνιση μηνυμάτων
καλως ηρθες!!! Αν αποφασισεις να βαλεις mbuna μπορεις να δεις προφιλ καποιων ψαριων εδω :http://www.malawicichlidhomepage.com...fish_list.html
Δες τι σου αρεσει καταρχας και μετα βλεπουμε.....
Σε ευχαριστώ καταρχήν γιατί είναι πρώτη φορά που βλέπω τόσα είδη κιχλίδων μαζεμένα, πραγματικά δεν ήξερα τι να πρωτοδώ...
Μου άρεσαν οι περισσότερες αλλά ξεχώρισα κάποιες τελικά
Mbuna : cynotilopia Mbamba, cynotilopia afra moweca, cephyrochromis acei (είχα acei αλλά δεν ξέρω αν ήταν αυτό ή το παρακάτω..!), labidochromi caermleus (είναι το ίδιο με τις yellow?) labidocromi hongi, labidocromi mpanga, maylandie frainzberi, maylandie greshakei, pseudortorpheus acei (?), και από τα non-mbuna οποσδήποτε τα cryptocara moorii (είχα δύο ζευγάρια και τα πήγαιναν τέλεια, ) nimbocrhomis venustous (έχω ακούσει ότι είναι επιθετικά?)
Λοιπόν? πόσα από αυτά ταιριάζουν? και πόσα άτομα μπορώ να βάλω στα 300lt? και γιατί δεν έχω βρει στα καταστήματα πολλά απο αυτά τα είδη?
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 04-05-08, 10:06
Το avatar του χρήστη Moutralewn
Moutralewn Ο χρήστης Moutralewn δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-10-2007
Περιοχή: ¶νω Γλυφάδα
Μηνύματα: 690
Προεπιλογή

Στα λίτρα σου θα πρότεινα τα παρακάτω:

1 χαρεμάκι Yellow Labido (1m + 3f) --> http://www.malawicichlidhomepage.com...na_labido.html
1 χαρεμάκι Pseudotropheus Acei "Yellow Tail" (1m + 3f) --> http://www.malawicichlidhomepage.com...heus_acei.html
1 χαρεμάκι Melanochromis maingano (1m + 3f) --> http://www.malawicichlidhomepage.com..._maingano.html

Σαν εναλλακτική μπορείς να βάλεις ένα μεγάλο group (12 -14 ψάρια) απο Pseudotropheus Demasoni με αναλογία 10-12 θυληκά και 2-3 (το πολύ!!) αρσενικά. --> http://www.malawicichlidhomepage.com..._demasoni.html
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 04-05-08, 10:17
Το avatar του χρήστη imichal
imichal Ο χρήστης imichal δεν είναι συνδεδεμένος
Τanganyika Support
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 3.200
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην imichal Send a message via Skype™ to imichal
Προεπιλογή

H 1η προταση του Moutralewn ειναι καλη και σιγουρα δεν θα εχεις προβληματα. Τα ιδια εχω και εγω στο 300αρι μου.



Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από xristina Εμφάνιση μηνυμάτων
και γιατί δεν έχω βρει στα καταστήματα πολλά απο αυτά τα είδη?
Πικραμενη ιστορια......
__________________
http://imichalfishphotos.blogspot.com/
Ηλίας
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 04-05-08, 11:08
xristina Ο χρήστης xristina δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 03-05-2008
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 3
Προεπιλογή

Ωραία μου δώσατε μια ιδέα για τα ψάρια, από άμμο τι να κάνω? διάβασα κάτι για καθαρή άμμο από παραλία? Παίζει κάτι τέτοιο?
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 04-05-08, 13:05
Το avatar του χρήστη Dias
Dias Ο χρήστης Dias δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-04-2008
Περιοχή: Πειραιας
Μηνύματα: 101
Προεπιλογή

Δε ριχνεις μια ματια και απο Tanganyika μερια;
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 04-05-08, 13:40
Το avatar του χρήστη Moutralewn
Moutralewn Ο χρήστης Moutralewn δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-10-2007
Περιοχή: ¶νω Γλυφάδα
Μηνύματα: 690
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από xristina Εμφάνιση μηνυμάτων
Ωραία μου δώσατε μια ιδέα για τα ψάρια, από άμμο τι να κάνω? διάβασα κάτι για καθαρή άμμο από παραλία? Παίζει κάτι τέτοιο?
Οι επιλογές είναι 2:

1. Προμηθεύεσαι λευκή άμμο της Carib Sea που είναι ειδική για Αφρικάνες αλλά με κόστος γύρω στο 100άρικο για τα λίτρα σου ίσως και παραπάνω.

2. Προμηθεύεσαι άμμο θαλάσσης απο κάποια μάντρα με οικοδομικά υλικά (ενδ. τιμή: ¤2 τα 25κιλά). Θα χρειαστείς 2 25κιλά σακιά. Μετά απο καλό ξέπλυμα την ρίχνεις μέσα.

Σημειώσεις: Αναμφισβήτητα η καλύτερη λύση είναι η 1η και όσοι συνχομπύστες έδωσαν τα χρήματα δεν έχουν μετανιώσει ούτε 1 ¤ απο αυτά που έδωσαν αλλά......είναι πολλά τα λεφτά!!

Επίσης η εν λόγω άμμος βοηθά στα σταθεροποίηση και διατήρηση του pH και της σκληρότητας του νερού στα επιθυμητά επίπεδα αλλά,όπως είπαμε,......είναι πολλά τα λεφτά!!

Στην 2η περίπτωση θα πρέπει να χρησιμοποιήσεις απαραιτήτως ασβεστολιθικές πέτρες για την επιθυμητή αύξηση του pH και της σκληρότητας και εναλλακτικά λίγο θρυματισμένο κοράλλι ή/και ειδικό αλάτι για Αφρικάνες.

Να τονίσω ότι εγώ σε 180 λίτρα, με άμμο θαλάσσης (απο μάντρα οικοδομών) και ασβεστολιθικές πέτρες έχω ph περίπου 8 και σκληρότητες περίπου στο 11 χωρίς καθόλου πρόσθετα (αλάτι,κοράλλι κλπ).Έτσι με μια πολύ μικρή (και όχι πάντα απαραίτητη) βοήθεια απο τα παραπάνω πρόσθετα πετυχαίνεις ιδανικές συνθήκες.
Οπότε με νερό δικτύου Αθήνας δεν είναι και τόσο τραγικά τα πράγματα όσον αφορά τις παραμέτρους.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Αλλαγή σε Κιχλίδες joys Malawi 5 22-10-07 12:30
βοήθεια για μετατροπή σε κιχλίδες roti Malawi 7 04-12-06 23:16
Πρόταση για κιχλίδες σε 100 λίτρα ! yannis ¶λλες κιχλίδες Ν. Αμερικής 3 09-08-06 10:47
Κιχλίδες σε 200 λίτρα petros Malawi 10 10-02-06 22:39
Νέο ενυδρείο: Πόσες κιχλίδες, ποιές, σε τι αναλογίες ? mmbuna Malawi 9 12-06-04 04:18

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:31.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04923 seconds with 15 queries