Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Κεντρική Αμερική > Ζωοτόκα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 31-05-12, 16:15
Vasso Guppy Ο χρήστης Vasso Guppy δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2012
Περιοχή: Volos Greece
Μηνύματα: 25
Προεπιλογή

1) δεν εχω σκουπα βυθου και μεχρι σημερα δεν ηξερα καν οτι υπαρχει..! Πως λειτουργει.????
2)απο τοτε που αγορασα τα συγκεκριμενα ψαρια δεν μου εχει ψοφησει ουτε 1 αντιθετα πολλαπλασιαζονται..!
3)μην νομιζετε οτι ειμαι και κανα τζημανι με το αθλημα, απλα ειναι το χομπι μου και μου αρεσει να μαθαινω περισσοτερα, αλλα να μπορω να τα εφαρμοσω κιολας
4)το ενυδρειο το εχω για να βλεπω ψαρια, δεν προκειται να δωσω τα ψαρια για να βλεπω μονο γαριδες..!!!
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 31-05-12, 17:07
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από liapakos Εμφάνιση μηνυμάτων
Εναλλακτικη λυση ειναι και ο μονομαχος.
Δε θα πω τιποτα γιατι παλι θα με πουν εριστικο, αποτομο, καυγατζη και δε συμαζευεται.
Απλα γυρισαν τα ματια μου αναποδα ειδικα οταν πιο κατω λες ¨:

Παράθεση:
το οτι κολυμπανε,δεν σημαινει πως ειναι και ευτυχισμενα.και εσυ μεσα σε ενα 2χ2 κελι να ζουσες,θα περπαταγες.ΟΧΙ ομως χαρουμενη

(οποτε αναιρεις μονος σου το παραπανω)

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από noutsman
Το να καθαριζεις το χαλικι ειναι πολυ ευκολο! Παιρνεις εναν κουβα και σιγα σιγα βγαζεις το χαλικι με τα χερια και τα βαζεις στον κουβα! Μετα το πλενεις (π.χ. με λαστιχο ή στην μπανιέρα)....! Έπειτα το "βραζεις", το αφηνεις για λιγο και το βαζεις ξανα μεσα!!!Τιποτα το δυσκολο!
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=9177

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Vasso Guppy
δεν εχω σκουπα βυθου και μεχρι σημερα δεν ηξερα καν οτι υπαρχει..!
Το οτι δε χρησιμοποιεις σκουπα μπορει καιι να μην ειναι απαραιτητα προβλημα.
Υπαρχουν και οι οπαδοι της θεωριας πως μονο ζημια στη βιολογια κανει, απο την αλλη υπαρχουν και οι σχολαστικοι που σε καθε αλλαγη βαζουν και σκουπα.
Εγω εχω προτιμησει μια μεση λυση (σκουπα ναι, αλλα σπανια)
Ολοι εν τω μεταξυ δειχνουν να εχουν δικιο υπο προυποθεσεις...
Παντως οτι και να κανεις με το βυθο, θα το κανεις με πολυ μεγαλη προσοχη χωρις να ανασηκωνεται τιποτα.
(και φυσικα δεν θα τον βγαζεις να τον πλενεις.... ελεος τ ακουσαμε κι αυτο...)
Ο βυθος μετα απο λιγο καιρο λειτουργιας περιεχει θαμενα δηλητηρια που δεν πρεπει να βουν στην επιφανεια.
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 31-05-12, 17:15
Το avatar του χρήστη liapakos
liapakos Ο χρήστης liapakos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-09-2011
Περιοχή: Berlin
Μηνύματα: 130
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από liapakos Εμφάνιση μηνυμάτων
σκεψου ομως,το οτι απ το να πεθανει σε ενα ποτηρακι 100 γραμμαριων νερο,ειναι χιλιες φορες καλυτερο να ζησει την υπολοιπη ζωη του σε ενα εστω 15-20αρι ενυδρειο...με αυτη την λογικη το προτεινα
Δεν αναιρω τιποτα.Αν διαβαζες πιο κατω,θα εβλεπες με τι λογικη το ειπα.
Και εγω ειμαι κατα των 10-20 λιτρων για ψαρια,ομως αν η ζημια (αγορα) εχει ηδη γινει,πρεπει να συμβιβαστουμε με το λιγοτερο "καταστροφικο".
__________________
Ζήσε την στιγμή, πριν γίνει ανάμνηση...
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 31-05-12, 17:47
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από liapakos Εμφάνιση μηνυμάτων
Και εγω ειμαι κατα των 10-20 λιτρων για ψαρια,ομως αν η ζημια (αγορα) εχει ηδη γινει,πρεπει να συμβιβαστουμε με το λιγοτερο "καταστροφικο".
ποια αγορα? της γυαλας?
Με αυτη τη λογικη αν αγοραζαμε ληγμενα τροφιμα θα επρεπε να τα φαμε για να μην πανε χαμενα?

Επισεις διαφωνω με τη λογικη να σωθει απο το ποτηρακι, γιατι αν δεν τον αγοραζε καποιος ασχετος με μια γυαλα, πλαστικα φυτα και νερο βρυσης ισως τον αγοραζε ενας ανθρωπος που γνωριζει τι παιρνει και γιατι.
Το προβλημα με το συγκεκριμενο ψαρακι ειναι η τιμη του. Προσωπικα θα χαιρομουν να ειχε 20-50 ευρω
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 31-05-12, 17:51
Το avatar του χρήστη liapakos
liapakos Ο χρήστης liapakos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-09-2011
Περιοχή: Berlin
Μηνύματα: 130
Προεπιλογή

Αυτο ειναι και το πιο σωστο.Αν η τιμη του ηταν τετοια,απαγορευτικη δηλαδη για πολλους,το ψαρι αυτο θα ηταν κοσμημα και οχι τα αποθυμενα του καθενος να εχει ενα ψαρι,ετσι για να το λεει.Ομως φιλε μου,χωρις καμμια κακη προθεση και συμφωνοντας με τα λογια σου,εγω το τονιζω πως οι απαντησεις που εδωσα ειναι συμφωνα με την υπαρχουσα κατασταση.Ασχετως εαν αυτη ειναι σωστη ή λαθος.
__________________
Ζήσε την στιγμή, πριν γίνει ανάμνηση...
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 31-05-12, 18:08
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από liapakos Εμφάνιση μηνυμάτων
,εγω το τονιζω πως οι απαντησεις που εδωσα ειναι συμφωνα με την υπαρχουσα κατασταση.Ασχετως εαν αυτη ειναι σωστη ή λαθος.

Κοιτα, αυτο που βλεπω εγω ως υπαρχουσα κατασταση ειναι ενα πολυ μικρο κουτακι που καποιος εμπορος το βαφτησε ενυδρειο και της το πουλησε, και καποια ψαρια τα οποια πρεπει να βγουν απο κει μεσα και να μπουν σε κανονικο ενυδρειο.
Το τι θα γινει μετα η γυαλιτσα δεν το βλεπω τοσο σοβαρο, ας την κανει καραντινα η γαριδαδικο.
Προσωπικα ως προβλημα βλεπω το τι θα γινει με τα ψαρια οχι με καποια κολλημενα κομματια γυαλι.

Την αποψη μου λεω ...
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 31-05-12, 21:17
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Με τοσο καθαρισμα που διαβαζω, πρεπει να .... φωναζετε γυναικα, δυο φορες την εβδομαδα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 31-05-12, 21:50
Vasso Guppy Ο χρήστης Vasso Guppy δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2012
Περιοχή: Volos Greece
Μηνύματα: 25
Προεπιλογή

Εγω ζητησα την γνωμη σας για το αν συνυπαρχουν οι γαριδες με τα ψαρια που ηδη εχω. Απο εκει και περα το τι ενυδρειο εχω και ποσα ψαρια εχω μεσα ειναι δικη μου υποθεση και μονο. Καλες και οι συμβουλες σας και τις σεβομαι, αλλα σεβαστητε και εσεις το "γυαλινο κουτακι" μου οπως το αποκαλειτε, με το οποιο ειμαι μια χαρα ευχαριστημενη. Μπορει να μην εχω ενα ενυδρειο υπερπαραγωγη 5 στρεμματα και τοσο εξεληγμενες τακτικες, αλλα κανω το καλυτερο που μπορω για να φτιαξω ενα ομορφο οικοσυστημα για τα ψαρια μου και για μενα. Τωρα οσο αφορα τα ψαρια και το ενυδρειο ειναι στο δικο μου χερι να το φτιαξω οπως θελω και στο χερι του καθενος να κανει οτι θελει στο δικο ΤΟΥ τελειο ενυδρειο. Αν θελησω καποια συμβουλη θα ρωτησω οποτε την χρειαστω ΕΓΩ. Ευχαριστω...
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 31-05-12, 21:53
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Κοιταξε κατα καποιο τροπο εχεις δικιο.
Ομως, οσο δικαιωμα εχεις εσυ να ρωτας οτι θελεις, αλλο τοσο εχει δικαιωμα κι ο αλλος, να απανταει κ αυτος οτι θελει
Απαντηση μονολεκτικη σε ενυδρειακο θεμα, δεν υπαρχει, οπως και ερωτηση.

Δεν σε εβρισε κανεις.
Το καλο των ψαριων σου σκεφτηκε.

Για να μη χαλιοσαστε, διαβασε τα υπομνηματα (sticky θεματα) στην κατηγορια των αρχαριων και εδω ειμαστε
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 31-05-12, 22:16
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Vasso Guppy Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγω ζητησα την γνωμη σας για το αν συνυπαρχουν οι γαριδες με τα ψαρια που ηδη εχω. Απο εκει και περα το τι ενυδρειο εχω και ποσα ψαρια εχω μεσα ειναι δικη μου υποθεση και μονο. Καλες και οι συμβουλες σας και τις σεβομαι, αλλα σεβαστητε και εσεις το "γυαλινο κουτακι" μου οπως το αποκαλειτε, με το οποιο ειμαι μια χαρα ευχαριστημενη. Μπορει να μην εχω ενα ενυδρειο υπερπαραγωγη 5 στρεμματα και τοσο εξεληγμενες τακτικες, αλλα κανω το καλυτερο που μπορω για να φτιαξω ενα ομορφο οικοσυστημα για τα ψαρια μου και για μενα. Τωρα οσο αφορα τα ψαρια και το ενυδρειο ειναι στο δικο μου χερι να το φτιαξω οπως θελω και στο χερι του καθενος να κανει οτι θελει στο δικο ΤΟΥ τελειο ενυδρειο. Αν θελησω καποια συμβουλη θα ρωτησω οποτε την χρειαστω ΕΓΩ. Ευχαριστω...
Αυτη ειναι η διαφορα ενος φορουμ (forum = αγορα) απο ενα γκισε με ενα βαριεστημενο ταλαιπωρο που απο πανω του εχει μια ταμπελα που γραφει τη λεξη "ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ".
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 01-06-12, 07:44
noutsman Ο χρήστης noutsman δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-04-2012
Περιοχή: Ελλάδα, Γρεβενά (Ταχ. Κώδικας 51100)
Μηνύματα: 267
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Vasso Guppy Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγω ζητησα την γνωμη σας για το αν συνυπαρχουν οι γαριδες με τα ψαρια που ηδη εχω. Απο εκει και περα το τι ενυδρειο εχω και ποσα ψαρια εχω μεσα ειναι δικη μου υποθεση και μονο. Καλες και οι συμβουλες σας και τις σεβομαι, αλλα σεβαστητε και εσεις το "γυαλινο κουτακι" μου οπως το αποκαλειτε, με το οποιο ειμαι μια χαρα ευχαριστημενη. Μπορει να μην εχω ενα ενυδρειο υπερπαραγωγη 5 στρεμματα και τοσο εξεληγμενες τακτικες, αλλα κανω το καλυτερο που μπορω για να φτιαξω ενα ομορφο οικοσυστημα για τα ψαρια μου και για μενα. Τωρα οσο αφορα τα ψαρια και το ενυδρειο ειναι στο δικο μου χερι να το φτιαξω οπως θελω και στο χερι του καθενος να κανει οτι θελει στο δικο ΤΟΥ τελειο ενυδρειο. Αν θελησω καποια συμβουλη θα ρωτησω οποτε την χρειαστω ΕΓΩ. Ευχαριστω...
Βάσω, κανείς δεν θέλει να το παιξει "δασκαλος" εδω! Απλα όλοι θελουν το καλο των ψαριων! Αν θελεις να ψαρια σου να ζησουν πρεπει να τα φροντιζεις με τον καταλληλο τρόπο! Ειναι εγλημα να παιρνουμε τοσα ψαρια και να τα βαζουμε σε 16 λιτρα!! Το οτι καποιοι το αποκαλουν "γυαλινο κουτακι" δεν το λενε κοροϊδευτικα! ΕΙΝΑΙ ΓΥΑΛΙΝΟ ΚΟΥΤΑΚΙ! 16 ΛΙΤΡΩΝ! Τα ψαρι μπορει να ΣΟΥ ΦΕΝΟΝΤΑΙ ευτυχισμενα, αλλα ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ! Το οτι αναπαραγωνται σε αυτα τα λιτρα....ειναι οντως περιεργο!Αλλα στο λεω ΣΑΝ ΣΥΜΒΟΥΛΗ....αν θες να ζησουν τα ψαρια σου ...ΠΗΓΑΙΝΕΤΑ ΠΙΣΩΩΩ!!!!! Και καντο γαριδαδικο! Ειναι το ΜΟΝΟ πραγμα που μπορεις να κανεις για αυτα τα λιτρα! Ή....ΠΑΡΕ ΑΛΛΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ! Και διαβασε τα υπομνηματα! Θες πολλα να μαθεις ακομα!
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 01-06-12, 15:05
Giannakis Ο χρήστης Giannakis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: δραμα
Μηνύματα: 208
Προεπιλογή

Καταρχην δεν θα σε κρινω επειδη μου θυμισες εμενα που ειχα πολλα ψαρια σε ενα 20λιτρο και οτι πολλοι αρχαριοι το κανουν αυτο οταν παιρνουν για πρωτη φορα ενυδρειο και κανουν λαθη απο τον ενθουσιασμο τους....Οσο αφορα τις γαριδες καλυτερα να μην βαλεις για να μην επιβαρυνεις το νερο κι να μεινεις με αυτα που εχεις αν και θα ηταν καλυτερο να κανεις αλλαγες στα ψαρια σ αλλα ειναι δικη σου επιλογη(οτι θες εσυ κανεις)...επισης το λαθος για μενα ειναι οτι καλυτερα να βαλεις χαλικι (δεν θα σου βγει ακριβο αν πας σε μαντρα και παρεις ψιλο χαλικι)και να φυτεψεις το φυτο με τις ριζες του...
Επισης υπαρχουν ψαρια που ζουν ανετα σε 20-30 λιτρα οποτε μην απαντατε αν δεν ειστε σιγουροι..και αυτο το λεω διοτι συνεχως βγαινουν αρθρα για νεα ειδη μικροψαρων 2,5cm και μικροτερα και αρχιζω να ξετρελενομαι με αυτα...ενα ειδος ειναι τα elassoma gilberti που τα θελω και τα ψαχνω..
Ενα τελευταιο ειναι οτι μου αρεσει που καποιοι αρχαριοι εκτος να δινουν λαθος συμβουλες, δεν κοιτανε τα χαλια τους που εχουν στα ενυδρεια τους..
Φιλικα
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 02-06-12, 01:15
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Νομιζω πως ηταν ξεκαθαρη.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Vasso Guppy Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν θελησω καποια συμβουλη θα ρωτησω οποτε την χρειαστω ΕΓΩ. Ευχαριστω...

Δεν πειραζει εχουμε δει και χειροτερα... στο youtube φυσικα
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
συμβουλες scooby14 Αρχάριοι γλυκού νερού 6 20-05-10 02:16
diy 45-30-30 συμβουλες mao DIY . Φτιάχτο μόνος σου 4 16-09-09 04:13
συμβουλεσ για κοι thu vu Αρχάριοι γλυκού νερού 4 21-03-08 16:49
συμβουλες vanilla Αρχάριοι γλυκού νερού 12 08-05-07 13:57
συμβουλες??? prodigy Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 58 07-11-06 01:27

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:31.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05748 seconds with 13 queries