Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 18-01-13, 23:38
Το avatar του χρήστη nicpapa
nicpapa Ο χρήστης nicpapa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-04-2009
Περιοχή: Ρόδος
Μηνύματα: 2.212
Προεπιλογή Πρόβλημα νε no3 στην βρυση

Εχει τωρα 2-3 εβδομάδες που εβλεπα τις crs μου να κρυβοντε , να μην τρωνε, και σε ενα αλλο ενυδρειο η τονινα να εχει κιτρινισει απο επάνω σαν ελειψη νιτρικων, ετσι εκατσα και ξεκινησα τα τεστ.
Λοιπον μετραω με Αpi , καινουριο προσφατα ανοιγμενο, και αρχικά μου εδειχνε 0 στο γαριδαδικο, και μετραω και στο υψηλων απαιτησεων πάλι 0 , ελα ομως που τυχαια διαβασα κάπου ενα αρθρακι του Σπυρου delta , πως υπάρχει προβλημα στα τεστ και θέλει καλό κουνημα.

Το προβλημα ειναι στην βρυση, μου βγαζει 20-40 νιτρικά, και εγω με την ρουτινα στο πυκνοφυτεμένο με λιπάσματα και μεγάλες αλλαγες εφτασε να ειναι κατακόκκινο , πρεπει να πηγε στο 100 ...
Στις crs βαζω 100 % αντιστροφης οσμωσης ελα ομως που περναει, και εχω και εκει 20-40 ...
Το τεστ το δοκιμασα και με νερο τις βροχης οπου μου το εβγαλε μηδεν κανονικά αρα μετραει σωστα, το νερο της βρυσης το ειχα μετρησει παλαιοτερα και ηταν και αυτο μηδεν .
Μετρησα και με της τετρα το τεστ παλι τα ίδια..

Τι μπορω να κάνω που στην εβδομάδα μου κάνω αλλαγες 250 λιτρων ????
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 18-01-13, 23:46
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Δεν παιζει απτην οσμωση να περνανε τα νιτρικα νομιζω. Εγω ειχα κανει ενα ντορο οταν το πρωτοεστηνα επειδη βρηκα 40-80 νιτρικα και σε αλλο σπιτι βρηκα 20-40 και αμμωνια 1. Μονη λυση ειναι οσμωση 100% και προσθηκη ιχνοστοιχειων για gh kh. Υπαρχουν και καποιες εξειδικευμενες λυσεις πιο ψαγμενες, περισσοτερα ρωτα τον νικ74 αλλα αφου την εχεις την οσμωση κανε δουλεια μαυτην
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 18-01-13, 23:49
Το avatar του χρήστη nicpapa
nicpapa Ο χρήστης nicpapa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-04-2009
Περιοχή: Ρόδος
Μηνύματα: 2.212
Προεπιλογή

Δεν περνανε τα νιτρικά απο την οσμωση?
Μεμβρανη η προφιλτρα να αλλαξω ?
Το tds της οσμωσης ειναι 7 περιπου.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 19-01-13, 00:29
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Και εμενα στο 7 δουλευει με tds βρυσης 280 και κατι κανανε στο δικτυο και επεσε στο 204. Νιτρικα οχι δεν μου περνανε. Τα προφιλτρα δεν κρατανε τα νιτρικα (μακαρι να τα κρατουσαν με εναν ενεργο ανθρακα θα καναμε τη δουλεια μας) η μεμβρανη τα κραταει. Τι να πω αν εισαι 1000% οτι μετρας νιτρικα στο καθαρο της οσμωσης και τοσο πολυ μαλιστα τι να πω. Μονο να αλλαξεισ μεμβρανη μενει. Η μηπως τοσο μετρησες στη βρυση...στην οσμωση μετρησες;
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 19-01-13, 00:34
Το avatar του χρήστη nicpapa
nicpapa Ο χρήστης nicpapa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-04-2009
Περιοχή: Ρόδος
Μηνύματα: 2.212
Προεπιλογή

Στην οσμωση δεν μετρησα θα μετρησω και θα δω.
Στα ενυδρεια μετρησα, και στην βρυση , το ενα ομως ειναι 100% οσμωση και το άλλο 90% οσμωση, το σιγουρο ειναι οτι περναει... γιατι δεν εξηγειτε διαφορετικά...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 19-01-13, 00:36
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Δεν νομιζω να περναει αλλα τεσπα μετρα να δουμε. Γραψε και λιγες πληροφοριες για τα δυο ενυδρεια. Τι εχουν μεσα λιτρα κλπ. Μηπως ταιζεις υπερβολικα ξερωγω;
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 19-01-13, 00:43
Το avatar του χρήστη nicpapa
nicpapa Ο χρήστης nicpapa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-04-2009
Περιοχή: Ρόδος
Μηνύματα: 2.212
Προεπιλογή

Οχι δεν ειναι απο το φαγητο, το 100% ειναι οσμωση εχει red chery και crs , χθες του ειχα κανει μεγάλη αλλαγη 40 % περιπου, ειναι πυκνοφυτεμενο και δεν πεφτει λιπασμα μεσα.
Το αλλο ειναι υψηλων απαιτησεων, με λιπασματα απο ολα.
Αλλα ειναι ολα μετρημενες οι δοσολογιες , τελος παντων θα μετρησω και θα δω, και τα νιτρικο κάλιο που ριχνω ειναι περιπου 40 ppm συνολικα την εβδομάδα, κατα πολυ μικροτερο απο αυτο που μετραω με τα τεστ.
Τελος παντων κατσε να μετρησω και την οσμωση αυριο και θα δω... προς τα εκει πηγαινει ...
Ποσο καιρο αντεχει μια μεμβρανη ?
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 19-01-13, 01:04
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Αν αλλαζεις τα προφιλτρα στην ωρα τους (7500-9000 λιτρα στα προφιλτρα, δηλαδη μετρας και το "ακαθαρτο")και δεν περασει χλωριο στη μεμβρανη εχω διαβασει ατομα να την εχουν και 2+ χρονια.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 19-01-13, 03:29
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nicpapa Εμφάνιση μηνυμάτων
Στις crs βαζω 100 % αντιστροφης οσμωσης ελα ομως που περναει, και εχω και εκει 20-40 ...
Οταν λες εκει", που εννοεις? στο ενυδρειο? ή στην εξοδο της ΑΟ?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 19-01-13, 19:10
Το avatar του χρήστη nicpapa
nicpapa Ο χρήστης nicpapa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-04-2009
Περιοχή: Ρόδος
Μηνύματα: 2.212
Προεπιλογή

Λαθος μου τελικά, η οσμωση κραταει καλα.. αδικα αγχωθηκα... απο την βιασυνη μου εχθες και μην ξερωντας οτι η οσμωση κραταει τα νιτρικά,ειπα οτι περναει μέσα στα ενυδρεια..
Οποτε επειτα απο αλλαγες συμπερανα :
Στις γαριδες δεν ξερω γιατι ανεβηκαν τα νιτρικα μαλλον χρειαζεται περισότερα λιτρα αλλαγης η συχνοτερα η λιγοτερο ταισμα...
Στο υψηλων απαιτησεων πρεπει να συγκεντρωνοταν σιγα σιγα με τον καιρο αφου ποτε δεν μηδενιζοταν το συστημα με τις εβδομαδιαιες αλλαγες...
Οποτε λεω να το συνεχιζω με 100% οσμωση, για να ξερω τι μου γινεται.
Σορυ παιδια...
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 19-01-13, 19:15
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Ωραια. Σε καταλαβαινω και εγω ειχα παθει πατατρακ. Να μηδενιστουν τα νιτρικα με νορμαλ ιχθυοφορτισεις νομιζω δεν γινεται ουτως η αλλως, με νορμαλ αλλαγες 20-30% που κανουμε. Αυτα που ειπες κοιτας ταισμα και αλλαγες. Ερωτηση κιολας στο 100% οσμωση τι ιχνοστοιχεια βαζεις;
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 19-01-13, 19:24
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nicpapa Εμφάνιση μηνυμάτων
.
Στο υψηλων απαιτησεων πρεπει να συγκεντρωνοταν σιγα σιγα με τον καιρο αφου ποτε δεν μηδενιζοταν το συστημα με τις εβδομαδιαιες αλλαγες...
Στο ενυδρειο γινεται λιγο πολυ και μερικη απονιτροποιηση (αναεροβια βακτηρια, φυτα) εκτος απο αυτα που βγαζουμε με τις αλλαγες νερου.
Σε αλλα ενυδρειο περισσοτερο, σε αλλα λιγοτερα.
Αλλιως, με τις ποσοστιαιες αλλαγες που κανουμε, το λογικο θα ηταν σταδιακα να αυξανονται συνεχως τα νιτρικα μεχρι να φτασουν στο θεο.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 19-01-13, 20:28
Το avatar του χρήστη nicpapa
nicpapa Ο χρήστης nicpapa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-04-2009
Περιοχή: Ρόδος
Μηνύματα: 2.212
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κουραμπιές Εμφάνιση μηνυμάτων
Ωραια. Σε καταλαβαινω και εγω ειχα παθει πατατρακ. Να μηδενιστουν τα νιτρικα με νορμαλ ιχθυοφορτισεις νομιζω δεν γινεται ουτως η αλλως, με νορμαλ αλλαγες 20-30% που κανουμε. Αυτα που ειπες κοιτας ταισμα και αλλαγες. Ερωτηση κιολας στο 100% οσμωση τι ιχνοστοιχεια βαζεις;
Στο γαριδαδικο βαζω, μονο για να ανεβασω την σκληροτητα gh στο 4-5 , χηλικο ασβεστιο cao , και θειικο μαγνησιο MgSO4·7H2Ο, και λιγο εως καθολου seachem equilibrium.
Ηθελα να πάρω ειδικα μινεραλ (mosura )για γαριδες αλλα ειναι πανακριβα...

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Στο ενυδρειο γινεται λιγο πολυ και μερικη απονιτροποιηση (αναεροβια βακτηρια, φυτα) εκτος απο αυτα που βγαζουμε με τις αλλαγες νερου.
Σε αλλα ενυδρειο περισσοτερο, σε αλλα λιγοτερα.
Αλλιως, με τις ποσοστιαιες αλλαγες που κανουμε, το λογικο θα ηταν σταδιακα να αυξανονται συνεχως τα νιτρικα μεχρι να φτασουν στο θεο.
Το περιεργο πάντως με τοσα νιτρικά δεν ειχα απωλειες σε γαριδες και ψαρια , αλλα ουτε και αλγες.
Σπυρο το θεμα ειναι οτι δεν ειχα υπολογισει τα νιτρικα της βρυσης , και συμπληρωνα λιπασματα και εγω συμφωνα με την ρουτινα μου ..
Οποτε εβδομαδα στην εβδομαδα μαζευοταν στο ενυδρειο αυτο ηθελα να πω...παρα τις 50% αλλαγες εβδομαδιαιως.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 19-01-13, 21:30
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Υπαρχει καποιος λογος που βαζεις αυτα και οχι το equilibrium? εγω βαζω μια κουταλια στα 140-160 λιτρα για να μου παει την GH στο 1,5-2. Την KH την αναλαμβανει εξολοκληρου ο βυθος που ειναι βασαλτησ αναμεμειγμενος με ασβεστολιθικο και κρατιεται η ΚΗ στο 2.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 19-01-13, 21:41
Το avatar του χρήστη nicpapa
nicpapa Ο χρήστης nicpapa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-04-2009
Περιοχή: Ρόδος
Μηνύματα: 2.212
Προεπιλογή

Σε ενυδρείο με crs λες? Σε ενυδρεια με γαριδες θελεις gh γυτω στο 5 γιατι υπαρχει προβλημα στην εκδυση.
Στο υψηλων απαιτησεων δεν εβαζα καθολου equilibrium χρησιμοποιουσα το νερο στης βρυσης , ειναι πολυ σκλήρο εδω.
Το equilibrium σε γενικες γραμμες ειναι "βρωμικο" και εχει μεσα μερικα λιπασματακια , ειναι καθαρα για απαιτησεις των φυτων.
Αυτα που βάζω ειναι καπως πιο καθαρα... το μαγνησιο ειναι πόσιμο, απο το φαρμακειο και ειναι φθηνο 6 ευρω το 1κιλο , το cao ειναι λιπασμα , δεν παω για τα φυτά αλλα για τις γαριδες...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Α/Ο και βρυση petros Γλυκό νερό - Γενικά 5 25-12-12 13:31
Πρόβλημα στην κυκλοφορία!!! pagos4 Γλυκό νερό - Γενικά 6 22-01-11 10:50
Πρόβλημα με άλγη στην άμμο. greenjanek Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 7 24-11-10 13:20
Πρόβλημα στην εκκόλαψη Artemia salina mikenuke Γλυκό νερό - Γενικά 29 01-02-06 10:10
Πρόβλημα στην ανάπτυξη φυτού thediscusman Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 7 04-06-03 15:37

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 05:49.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10386 seconds with 15 queries