Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ανατολική Αφρική > Malawi

Malawi Αφιερωμένο στο "Greek Club about Cichlid Lovers from iliovas" απ' το οποίο άρχισαν ολα!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 12-01-17, 21:08
χρηστος33 Ο χρήστης χρηστος33 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-10-2016
Περιοχή: VAIHINGEN AN DER ENZ
Μηνύματα: 43
Προεπιλογή Malawi 260l

καλησπερα εχω ενα ενυδρειο 260l το οποιο τρεχει εδω και 5 μηνες, και θα ηθελα να μου πειτε γνωμες, διορθωσεις, βελτιωσεις, κτλ.
260 λιτρα ενυδρειο (120x46x64 cm)
αυτην την στιγμη εχει μεσα 11 Labidochromis caeruleus (5-8 cm), 11 Pseudotropheus demansoni (4-6 cm), 2 L144 Welse (πλεκο θυληκα), 4 (1+3) Ancistrus cirrhosus και μερικα σαλιγκαρια. Τα ψαρια τα πηραν απο μικρα και δινω κατα διαστηματα μεχρι να κρατησω στο τελος απο ενα χαρεμι (για τις κιχλιδες) και για τα πλεκο λεω επισης τα εχω απο μικρα και θελω καποια στιγμη να τα παω στο ενυδρειο με τις γαριδες, αλλα φοβαμαι γιατι οι γαριδες ειναι παρα πολλες 400 και πανω και τρωνε τα παντα κυριολεκτικα.
ενα εξωτερικο φιλτρο 900l/h, θερμανση 300 W (θερμοκρασια 23 C), φωτισμο 2Χ36 W λαμπες οι οποιες θα αντικατασταθουν με λεντοταινια 3 μετρα 36 W συνολικα.
Διαφορα φυτα απο κλαδεματα απο το δευτερο ενυδρειο που εχω μονο με γαριδες (160 λιτρα). σαν υποστρωμα εχω κοινο χαλικακι μικρης διαμετρου.
αλλαγη 60 λιτρα την βδομαδα, μετρησεις δεν κανω πλεον (κραταω σταθερη ρουτινα).
Επισης θα ηθελα να βαλω ακομα ενα χαρεμι κατα προτιμηση κοκκινου χρωματος (μαλλον αυτο Aulonocara Firefish). Η σε περιπτωση που δεν βρω κοκκινα μπορω να βαλω ενα χαρεμι απο Pseudotropheus saulosi η απο Melanochromis Maingano η θα υπαρχει θεμα υβριδισμου με αυτα που εχω ηδη (λογω ιδιον χρωματων, ιδιας οικογενειας κτλ). Παλι θα τα παρω απο μωρα καμια 10 και στο τελος θα κρατησω μονο ενα χαρεμι.
Ενημερωτικα να πω οτι ξερω οτι καποια στιγμη πρεπει να βαλω αμμο για υποστρωμα και ισως περισσοτερες κρυψωνες (με καλυτερες / καταλληλες πετρες με καλυτερο σχηματισμο κτλ), οτι απο τα φυτα που εχω μεσα τα περισσοτερα εαν οχι ολα θα φαγωθουν / ξηλωθουν κτλ.
Και επειδη μια φωτογραφια ισον 1000 λεξεις δειτε το ενυδρειο και περιμενω τα σχολια σας
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  2017-01-12 18.45.00.jpg
Εμφανίσεις:  289
Μέγεθος:  59,9 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  2017-01-12 18.45.12.jpg
Εμφανίσεις:  263
Μέγεθος:  69,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  2017-01-12 18.45.22.jpg
Εμφανίσεις:  271
Μέγεθος:  84,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  2017-01-12 18.54.57.jpg
Εμφανίσεις:  255
Μέγεθος:  78,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  2017-01-12 18.55.48.jpg
Εμφανίσεις:  245
Μέγεθος:  77,5 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  2017-01-12 18.53.11.jpg
Εμφανίσεις:  228
Μέγεθος:  79,1 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  2017-01-12 18.55.15.jpg
Εμφανίσεις:  221
Μέγεθος:  71,1 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  2017-01-12 18.56.39.jpg
Εμφανίσεις:  212
Μέγεθος:  74,4 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 12-01-17, 21:24
Το avatar του χρήστη Κωστας Malawi
Κωστας Malawi Ο χρήστης Κωστας Malawi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2013
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 2.043
Προεπιλογή

τα πλεκο δεν πανε μαζι με τα αφρικανικα αρα θα πρεπει να τα βγαλεις και σιγουρα οχι μαζι με τις γαριδες.το στησιμο δεν ειναι βιοτοπικο αλλα οκ δεν πειραζει αν καλυπτει τις αναγκες των ψαριων.
για το θεμα του υβριδισμου μαλλον εχεις ηδη υβριδια λαμπιντο αλλα για σιγουρια θα ηθελα να δω πιο κοντινες φωτο αυτων.επισης κατι βασικο,ποιο φιλτρο εχεις?τι υλικα εχει μεσα?
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 12-01-17, 21:40
χρηστος33 Ο χρήστης χρηστος33 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-10-2016
Περιοχή: VAIHINGEN AN DER ENZ
Μηνύματα: 43
Προεπιλογή

αρχικα μερικες φωτο ακομα. απο φιλτρο εχω το JBL 901e χωρις να εχω συμπληρωσει τιποτα μεσα (βιολογικο / μηχανικο υλικο). δηλαδη οπως το πηρα το εβαλα σε λειτουργια (φυσικα με μπολι απο το αλλο ενυδρειο). θα ηθελα να μου προτεινεται επισης μερικες τροποποιησεις (αντικατασταση μερικων σφουγγαριων με αλλο υλικο) για καλυτερα αποδοση του φιλτρου.
επισης μερικες φωτο απο το αλλο ενυδρειο με τις γαριδες για να εχετε καλυτερη εικονα και φυσικα προτασεις βελτιωσεις παντα δεκτες. εδω να πω οτι οι γαριδες ειναι Rückenstrichgarnelen (Algengarnelen) και οτι δινω συνεχεια γαριδες γιατι θελω να τελιωνω με αυτο το ειδος γαριδας για να το αλλαξω με αλλες γαριδες η ακομα και με ψαρια αλλα δεν λενε να τελιωσουν.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  20161231_031012.jpg
Εμφανίσεις:  234
Μέγεθος:  76,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  20161231_031142.jpg
Εμφανίσεις:  208
Μέγεθος:  71,1 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  20161231_031149.jpg
Εμφανίσεις:  214
Μέγεθος:  73,1 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  2017-01-12 18.42.48.jpg
Εμφανίσεις:  216
Μέγεθος:  53,0 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  2017-01-12 18.43.16.jpg
Εμφανίσεις:  189
Μέγεθος:  75,6 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 12-01-17, 21:53
Το avatar του χρήστη Κωστας Malawi
Κωστας Malawi Ο χρήστης Κωστας Malawi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2013
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 2.043
Προεπιλογή

για αρχη να σου πω οτι οι γαριδες ειναι σε αλλο στεκι και εκει θα σου πουν οι ειδικοι γιατι εμεις ειμαστε ασχετοι
παμε στο μαλαουι τωρα.οι πλεκο πρεπει να φυγουν οπως ξαναειπα για πολλους λογους.πολυ απλα κρατα οτι δεν κανουν μαζι με τα αφρικανικα.
το φιλτρο σου θα χρειαστει να συνοδευτει απο ενα ακομα.ακομα καλυτερη αναβαθμιση θα ειναι να αλλαχτει ο βυθος με μπεζ αμμο γιατι αρεσει στα ψαρια καλυτερα και ειναι πιο κοντα στο φυσικο τους περιβαλλον.επισης θα ηθελα πιο πολλες πετρες απο ενα ειδος.μπορεις να ψαξεις φωτογραφιες και να παρεις καποιες ιδεες απο πιο βιοτοπικες προσεγγίσεις. τα labido σου ειναι υβριδια αν οχι ολα σιγουρα αυτα που μπλεδιζουν.αν βλεπω καλα τουλαχιστον τριτο ειδος δεν θα εβαζα και θα μειωνα και τον αριθμο που υπαρχει ειδη !αυτα για αρχη!

edit: δες εδω εσυ που τα βλεπεις πιο καλα μηπως καταλαβεις
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 12-01-17, 22:33
χρηστος33 Ο χρήστης χρηστος33 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-10-2016
Περιοχή: VAIHINGEN AN DER ENZ
Μηνύματα: 43
Προεπιλογή

καταρχιν ευχαριστω για τις απαντησεις σας και οντως ολες ειναι σωστες (γενικα διαβαζω το φορουμ πολλη). τελευταια μετρηση εγινε στις 16/10/2016 με ΚΗ 8, ΝΟ3 20, ΡΗ 7-8 (αμμωνια και νιτρικα δεν ειχα παρει τοτε).
Νερο βρυσης ΚΗ 10, ΡΗ 7,5-8
Βιοτοπικη προσεγγίση δεν μπορω να πω οτι με ενδιαφερει και τοσο να πλησιασω η αληθεια ειναι (εδω θα μου πειτε οτι δεν το κανεις για εσενα αλλα για τα ψαρια σου). Ενυδρειο χωρις φυτα (η μονο ανουμπιες) για εμενα δεν λεει (αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα και δεν εννοω μονο οπτικα). εχω δει αρκετα ενυδρεια εδω μεσα, ξερω τι εννοειται. δηλαδη εν ολιγης +1 φιλτρο ακομα, 8 ψαρια αντε 10 το πολλη, με αμμο και τα πλεκο εξω.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 12-01-17, 22:36
Undertaker Ο χρήστης Undertaker δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 14-04-2013
Περιοχή: -
Μηνύματα: 1.473
Προεπιλογή

Τα νιτρικά σου είναι λίγο ανεβασμένα. Πρεπει να ειναι το πολυ 10. Μη ταΐζεις πολύ και κάνε και καμιά αλλαγή νερού να πέσουν λίγο. Θέλεις και φιλτρο όμως δυνατο.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 12-01-17, 22:39
Το avatar του χρήστη Κωστας Malawi
Κωστας Malawi Ο χρήστης Κωστας Malawi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2013
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 2.043
Προεπιλογή

καπως ετσι!ενταξει μη φανταστεις οτι δεν μας αρεσουν τα βιοτοπικα ενυδρεια.μια χαρα ειναι αρκει να καλυπτουν τις απαιτησεις των ψαριων.απο εκει και περα δεν υπαρχει προβλημα με τα φυτα καθε αλλο,ειναι ευεργετικά σε ενα κλειστο συστημα.η αμμο ομως ειναι ας το πουμε λιγο υποχρεωτικη γιατι την απαιτουν τα συγκεκριμενα ψαρια.
οποτε τωρα ξερεις περιπου πως πρεπει να κινηθεις.δεν ειναι και τιποτα δυσκολο ετσι?σιγα σιγα και με καθοδηγηση θα γινει πανευκολα καλυτερο.μπραβο απο εμενα και μονο που εχεις την ορεξη να κανεις κατι πιο σωστο για τα ψαρακια σου!!!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 12-01-17, 21:41
Undertaker Ο χρήστης Undertaker δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 14-04-2013
Περιοχή: -
Μηνύματα: 1.473
Προεπιλογή

Πέρα από τους πλεκο που έχεις μέσα και θέλουν άλλες συνθήκες νερού....και είναι πάρα πολλοί.....και πρέπει να φυγουν, οι αφρικανες σου είναι πολλές για τα λίτρα σου. Με δυο χαρεμια 1+4 θα είσαι μια χαρά από ψάρια. Άλλο χαρεμι δε θα έβαζα. Το φίλτρο επίσης δε σε καλύπτει. Θα έλεγα να κάνεις καμια μέτρηση να δεις που βρίσκεσαι.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 12-01-17, 21:47
Λάμπρος.Τ Ο χρήστης Λάμπρος.Τ δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 10-11-2015
Περιοχή: Μοσχάτο
Μηνύματα: 1.520
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κωστας Malawi Εμφάνιση μηνυμάτων
τα πλεκο δεν πανε μαζι με τα αφρικανικα αρα θα πρεπει να τα βγαλεις και σιγουρα οχι μαζι με τις γαριδες.το στησιμο δεν ειναι βιοτοπικο αλλα οκ δεν πειραζει αν καλυπτει τις αναγκες των ψαριων.
για το θεμα του υβριδισμου μαλλον εχεις ηδη υβριδια λαμπιντο αλλα για σιγουρια θα ηθελα να δω πιο κοντινες φωτο αυτων.επισης κατι βασικο,ποιο φιλτρο εχεις?τι υλικα εχει μεσα?
Καλησπέρα και από μένα φίλε μου.

Σε αυτά που πολύ σωστά επισήμανε ο Κώστας, θα ήθελα να προσθέσω επίσης:

Το χαλικάκι δεν προσφέρει τίποτε στα ψάρια σου τα οποία έχουν ανάγκη από άμμο για να καθαρίζουν τα βράγχια τους.

Επίσης τα φυτά που έχεις εκτός του ότι δεν ταιριάζουν με τον βιότοπο των ψαριών (άλλα πές οκ...) έχω την αίσθηση ότι θα πρέπει να σου κατεβάζουν το PH και να σου μαλακώνουν το νερό.

Μετρήσεις έχεις κάνει ?

Στα ψάρια όντως υπάρχει ένα "πολύ" σοβαρό θέμα που πρέπει να διορθώσεις άμεσα.

Θα μπορούσες να δεις φωτό από παρουσιάσεις ενυδρείων Malawi εδώ στο φόρουμ για να καταλάβεις πως θα έπρεπε να είναι στημένο στο περίπου.

Αν σου αρέσει η λίμνη και τα ψαράκια της και θέλεις να τους φερθείς σωστά, θα είμαστε εδώ να σε βοηθησουμε όπου μπορούμε.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 14-01-17, 10:35
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.386
Προεπιλογή

Καλώς ήρθες!
Ας σχολιάσω κι εγώ αν μου επιτρέπεις
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από χρηστος33 Εμφάνιση μηνυμάτων
καλησπερα εχω ενα ενυδρειο 260l το οποιο τρεχει εδω και 5 μηνες, και θα ηθελα να μου πειτε γνωμες, διορθωσεις, βελτιωσεις, κτλ.
260 λιτρα ενυδρειο (120x46x64 cm)
αυτην την στιγμη εχει μεσα 11 Labidochromis caeruleus (5-8 cm), 11 Pseudotropheus demansoni (4-6 cm), ωραίος συνδυασμός ειδών-μείωσε τα λαμπίντο κρατώντας ένα χαρέμι 1αρσ+4 θηλ. 2 L144 Welse (πλεκο θυληκα), 4 (1+3) Ancistrus cirrhosus αυτά πρέπει να βγουν αν σ' ενδιαφέρει η ευζωία τους και μερικα σαλιγκαρια. Τα ψαρια τα πηραν απο μικρα και δινω κατα διαστηματα μεχρι να κρατησω στο τελος απο ενα χαρεμι (για τις κιχλιδες) τα demasoni είναι καλύτερα να τα έχεις σε ομάδα 12 περ. ατόμων για να ελαχιστοποιείς τις επιπτώσεις του ανταγωνισμού/διαμάχης μεταξύ κυρίως των αρσενικών και για τα πλεκο λεω επισης τα εχω απο μικρα και θελω καποια στιγμη να τα παω στο ενυδρειο με τις γαριδες, αλλα φοβαμαι γιατι οι γαριδες ειναι παρα πολλες 400 και πανω και τρωνε τα παντα κυριολεκτικα.
ενα εξωτερικο φιλτρο 900l/h,το φίλτρο με σωστή συντήρηση μπορεί νομίζω να σε στηρίξει βιολογικά αλλά χρειάζεσαι έναν κυκλοφορητή θερμανση 300 W (θερμοκρασια 23 C), για τη θερμοκρασία τα είπατε πιο πάνω φωτισμο 2Χ36 W λαμπες οι οποιες θα αντικατασταθουν με λεντοταινια 3 μετρα 36 W συνολικα.
Διαφορα φυτα απο κλαδεματα μπορεί κάποιοι να διαφωνούν επιμένοντας στην πιστή φωτογραφική αντιγραφή του βιότοπου αυτών των ψαριών αλλά εγώ δεν πιστεύω ότι τα φυτά κάνουν κακό αλλά το αντίθετο, ότι προσδίδουν θετικά στην βιοχημική ισορροπία ενός κλειστού συστήματος. Αν βέβαια φροντίσουμε οι παράμετροι να είναι σωστοί και ο υπόλοιπος διάκοσμος να επιτρέπει τα ψάρια να ζουν άνετα. απο το δευτερο ενυδρειο που εχω μονο με γαριδες (160 λιτρα). σαν υποστρωμα εχω κοινο χαλικακι μικρης διαμετρου.το χαλικάκι είναι ακατάλληλο και θα πρέπει να αντικατασταθεί με ψιλή άμμο όπως σωστά επισημαίνεις πιο κάτω
αλλαγη 60 λιτρα την βδομαδα,αλλαγές νερού να κάνεις μεγαλύτερες- 30-50% μετρησεις δεν κανω πλεον (κραταω σταθερη ρουτινα).μετρήσεις χρειάζεται να γίνονται ακόμα και σε ώριμα ενυδρεία (ώριμο ενυδρείο θεωρώ αυτό που δουλεύει τουλ. πάνω από 6 μήνες) έστω περιοδικά ή όταν γίνονται κάποιες αλλαγές κλπ
Επισης θα ηθελα να βαλω ακομα ενα χαρεμι κατα προτιμηση κοκκινου χρωματος (μαλλον αυτο Aulonocara Firefish).αυτά είναι υβρίδια Η σε περιπτωση που δεν βρω κοκκινα μπορω να βαλω ενα χαρεμι απο Pseudotropheus saulosi η απο Melanochromis Maingano η θα υπαρχει θεμα υβριδισμου με αυτα που εχω ηδη (λογω ιδιον χρωματων, ιδιας οικογενειας κτλ). Παλι θα τα παρω απο μωρα καμια 10 και στο τελος θα κρατησω μονο ενα χαρεμι.δεν θα συνιστούσα να βάλεις κι άλλο είδος
Ενημερωτικα να πω οτι ξερω οτι καποια στιγμη πρεπει να βαλω αμμο για υποστρωμα και ισως περισσοτερες κρυψωνες (με καλυτερες / καταλληλες πετρες με καλυτερο σχηματισμο κτλ), οτι απο τα φυτα που εχω μεσα τα περισσοτερα εαν οχι ολα θα φαγωθουν / ξηλωθουν κτλ.
Και επειδη μια φωτογραφια ισον 1000 λεξεις δειτε το ενυδρειο και περιμενω τα σχολια σας
Δίνοντας προτεραιότητα στις ανάγκες των ψαριών (και όχι των φυτών) μπορείς να βελτιώσεις και την εικόνα του ενυδρείου (ακόμα και τα φυτά σου είναι ψιλοάναρχα τοποθετημένα).
*τα λαμπίντο που έχεις, απ' όσο μπορώ να διακρίνω στην πρώτη φωτο του 3ου ποστ, θεωρώ ότι είναι υβρίδια μάλλον με Ps.estherae

Καλή συνέχεια!
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 14-01-17, 21:16
χρηστος33 Ο χρήστης χρηστος33 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-10-2016
Περιοχή: VAIHINGEN AN DER ENZ
Μηνύματα: 43
Προεπιλογή

Καλησπερα και παλι. Δεν ειπα εγω να κανουμε πειραματα στα ψαρια μας, εγω ρωτησα εαν ετυχε να εχετε ακουσει/συναντησει/διαβασει (η οπως αλλιως θελεις πεστω), τωρα η στο παρελθον, για ατομα που ειχαν η εχουν ακομα τα συγκεκριμενα ψαρια σε φυτεμενο ενυδρειο με τις καταλληλες συνθηκες για αυτα τα ψαρια. και εαν ναι τι αποτελεσμα ειχαν/εχουν (συμπεριφορα, υγεια κτλ) Δεν ειπα οτι ειναι σωστο η λαθος, απλως ρωταω γιατι ενδιαφερομαι να μαθω.
Απο εκει και περα αντι για κυκλοφορητη μπορω να βαλω ενα εσωτερικο φιλτρο (και συγκεκριμενα αυτο eheim biopower 200) γεμιζοντας μονο βιολογικο υλικο. Η ροη του ομως δεν ξερω εαν ειναι αρκετη δυνατη ετσι ωστε να κυκλοφορει το νερο ικανοποιητικα. και ποση περιπου αμμο θα χρειαστω για το ενυδρειο 260 λιτρα (120x46x64 cm). μπορω μηπως να την τοποθετησω πανω απο το ηδη υπαρχων χαλικι. δηλαδη χαλικι απο κατω και 2-3 cm αμμο απο επανω.
Ευχαριστω για τις απαντησεις σας.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 15-01-17, 10:46
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.386
Προεπιλογή

Φίλε Χρήστο
ότι γράφτηκε ή γράφουμε, ο καθένας με τον τρόπο του, είναι για να σε βοηθήσουμε να συντηρήσεις όσο το δυνατό πιο σωστά τα ψάρια σου.
Από κει και πέρα για το ερώτημα σου αν μπορούν αυτά τα ψάρια να ζήσουν σωστά σ' ένα ενυδρείο με φυτά νομίζω ότι απάντησα ότι γίνεται, εφόσον δεν επιθυμούμε να φτιάξουμε ένα ενυδρείο που αναπαριστά φωτογραφικά ένα τμήμα του βιότοπου τους.
Να ξεκαθαρίσουμε όμως ότι φυτεμένο με φυτεμένο έχει διαφορές.
Όταν φιλοξενούμε αυτά τα είδη σεβόμαστε τις ανάγκες τους (πχ συγκεκριμένοι παράμετροι νερού, κρυψώνες σε πέτρες, άμμο στο βυθό κλπ) και μπορούμε να βάλουμε και φυτά στο ενυδρείο τους που δεν έχουν άλλες απαιτήσεις. Δηλ. δεν βάζουμε φυτά πχ που απαιτούν διοξείδιο αφού θα επηρεάζει το ph προς τα κάτω, με μαλακά φύλλα γιατί θα γίνουν τροφή των ψαριών, με απαιτήσεις σε λιπάσματα ή πολύ έντονο φωτισμό κλπ Υπάρχουν αρκετά είδη φυτών που ευδοκιμούν στις συνθήκες ενός ενυδρείου Μαλάουι πχ βαλισνέριες, ανούμπιες, κρίνουμ, κρυπτοκορίνες.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από χρηστος33 Εμφάνιση μηνυμάτων
..... αντι για κυκλοφορητη μπορω να βαλω ενα εσωτερικο φιλτρο (και συγκεκριμενα αυτο eheim biopower 200) γεμιζοντας μονο βιολογικο υλικο. Η ροη του ομως δεν ξερω εαν ειναι αρκετη δυνατη ετσι ωστε να κυκλοφορει το νερο ικανοποιητικα. και ποση περιπου αμμο θα χρειαστω για το ενυδρειο 260 λιτρα (120x46x64 cm). μπορω μηπως να την τοποθετησω πανω απο το ηδη υπαρχων χαλικι. δηλαδη χαλικι απο κατω και 2-3 cm αμμο απο επανω.
Ευχαριστω για τις απαντησεις σας.
Με το biopower 240 θα είσαι καλύτερα.
Άμμο θα χρειαστείς γύρω στα 5εκ στο βυθό.
Το χαλίκι πρέπει να βγει αναγκαστικά γιατί η άμμος θα πάει από κάτω σε λίγο καιρό.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 15-01-17, 14:42
Το avatar του χρήστη egeorgiou
egeorgiou Ο χρήστης egeorgiou δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-12-2007
Περιοχή: Πετρούπολη
Μηνύματα: 461
Προεπιλογή

Αυτά θυμάμαι:


http://www.malawicichlidhomepage.com...ted_greek.html

http://www.malawicichlidhomepage.com..._simonson.html

Απλά πρόσεξε τι ζουμί βάζουν και τι διαδικασίες κρατάς για να έχεις συμβατές συνθήκες. €€€€€€€
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 19-01-17, 02:04
χρηστος33 Ο χρήστης χρηστος33 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-10-2016
Περιοχή: VAIHINGEN AN DER ENZ
Μηνύματα: 43
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από egeorgiou Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτά θυμάμαι:
http://www.malawicichlidhomepage.com..._simonson.html
Απλά πρόσεξε τι ζουμί βάζουν και τι διαδικασίες κρατάς για να έχεις συμβατές συνθήκες. €€€€€€€
Καλα αυτο για να το κανω δεν παιζει αλλα το ενυδρειο τα σπαει.
Δυστυχως απο φιλτρα (εξτρα) εχω μονο δυο εσωτερικα eheim biopower 200 (μηδεν χωριτηκοτητα σχεδον) και Juwel Bioflow Standard H (600l/h με αρκετη χωριτηκοτητα υλικο) αλλα πιανει αρκετο χωρο μεσα στο ενυδρειο. Αλλα ακομα θα δω τη θα κανω για δευτερο φιλτρο στο ενυδρειο που θελω να λειτουργει και σαν κυκλοφορητης.
Τωρα απο αμμο καποιο ειχα διαβασει οτι καλο ειναι να βαλω στο ενυδρειο οχι την πολλη ψιλη αμμο γιατι θα σηκωνετε ευκολα και μπορει να μπουκωνουν ευκολα τα φιλτρα.
Εσεις πια κοκομετρια αμμου προτεινετε, δειτε εδω λιγο και πειτε μου (παραλια δεν παιζει για χιλιομετρα και οταν λεμε χιλιομετρα μιλας για πολλα)
http://www.ebay.de/itm/25-kg-Kristal...I_IdLLqHtHeGlg
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Malawi mbuna 260L vag0s Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής 30 16-01-12 14:23
Malawi(mbuna) 260L! Jacob Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής 21 24-12-08 14:44
(Malawi) Ενυδρειο malawi 300lt imichal Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής 18 11-07-08 15:46
(Malawi) Ενυδρειο malawi 240lt imichal Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής 12 06-05-08 22:35

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:26.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07889 seconds with 14 queries