Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

 
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Prev Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Next
Παλιά 15-09-11, 21:34   #1
Περί υλικών φίλτρου
 
Το avatar του χρήστη IoannisV
IoannisV
Member
Εγγραφή: 20-08-2011
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 79

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
IoannisV Ο χρήστης IoannisV δεν είναι συνδεδεμένος 15-09-11, 21:34
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Παιδιά ανοίγω αυτό το τόπικ γιατί...

1.Πολύ με ενδιαφέρει η χρησιμότητα του κάθε υλικού που έχει μία θέση μέσα στο φίλτρο μου (εσωτερικό ή εξωτερικό),και πιστεύω και πολλοί άλλοι (όπως εγώ) ίσως δεν κατανοούν μερικούς όρους όπως "μηχανικός","βιολογικός" κλπ.

2.Επίσης ποια είναι η "χρυσή συνταγή" ώστε να βάζουμε τα σωστά υλικά στο φίλτρο μας και κατά πόσο εξαρτάται η σύνθεση των υλικών (σύνθεση εννοώντας το setup) από τα όποια ψάρια κατοικούν στα ενυδρεία μας?

3.Τι μπορώ να βάλω καλύτερο από το "α" ή "β" υλικό που προυπάρχει στο φίλτρο?

4.Τέλος ποια από τα υλικά αυτά θέλουν αντικατάσταση σε ένα "α" χρονικό διάστημα,ποια είναι μόνιμα (ή αργούν πολύ να αντικατασταθούν) και αν είναι τελικά χρήσιμα στο φίλτρο μου?

5.Δώστε μου τα φώτα σας παιδιά ,links ή ότι άλλο χρήσιμο μπορεί να είναι αυτό.
Δεν αντέχω στην ιδέα να έχω φίλτρο στο ενυδρείο να δουλεύει και να μην ξέρω το κάθε υλικό που έχει μέσα αν είναι χρήσιμο ή όχι.
Αυτό γιατί έχω υποχρέωση να διατηρώ τα ψαράκια μου στις καλύτερες συνθήκες που μπορώ να τους παρέχω και να είμαι γνώστης βασικών εννοιών όπως η παραπάνω (σωστή και επαρκής φίλτρανση).

Ευχαριστώ που με ακούσατε και συγνώμη για την ασχετίλα μου αλλά "όσο ζω μαθαίνω".
Εμφανίσεις: 3062
Απάντηση με παράθεση
 


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Αλλαγή υλικών φίλτρου tasos12 Αρχάριοι γλυκού νερού 6 23-01-11 00:19
διάταξη υλικών εξωτερικου φίλτρου. aquaristas Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 2 20-09-09 12:58
Αντικατάσταση υλικών φίλτρου dfoust Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 2 18-01-09 18:37
Συμβουλή περί φίλτρων και υλικών... promot3r Αρχάριοι γλυκού νερού 8 20-12-07 22:34
Αντικατάσταση υλικών φίλτρου Moutralewn Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 8 14-12-07 18:42

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 02:48.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,11246 seconds with 15 queries