Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 10-10-12, 21:33
Το avatar του χρήστη nikolakis94
nikolakis94 Ο χρήστης nikolakis94 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-04-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

που να την δουμε τετοια εκπομπη.πρεπει να ζεις στην θρακη για να την δεις.κανενα γνωστο καναλι δεν καταδεχεται να κανει κατι τετοιο δυστυχως.Μπραβο στα παιδια μου μιλησαν.
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 10-10-12, 21:35
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

υπηρχε σε θέμα εδω στο φορουμ,αλλα πιθανοτατα ειναι θαμμένο καπου οπως πολλα αλλαα!!
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 10-10-12, 23:45
rtolis Ο χρήστης rtolis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-09-2010
Περιοχή: Λαμία
Μηνύματα: 411
Προεπιλογή

Δεν νομίζω να χρειάζεται τόσο ακραία κυκλοφορία νερού. Σε ενυδρείο, τόσο μικρό κιόλας, είναι σαν να έχεις μίξερ, όσο στρωτά και να διανέμεται.
Ότι ψάρι και να μπει ή θα σκοτωθεί ή θα πεθάνει από εξάντληση. Και το να βάλεις ένα φίλτρο που γυρίζει 1200-1300 λίτρα σε 45 λίτρα ενυδρείο, σου περισσεύουν λεφτά να δώσεις στη ΔΕΗ.

Δεν νομίζω να χρειάζεται τόοοσο πολύ δυνατή κυκλοφορία το Borneo sucker. Αυτό που με προβληματίζει δεν είναι η ροή, θα βρεθεί ένα φίλτρο να έχει όση χρειαστεί, το θέμα είναι η θερμοκρασία, κατά τη γνώμη μου πάντα. Το να έχει 22 με 24 βαθμούς συνέχεια.
Τώρα θα μου πεις και τα white cloud τόσο θέλουν... Να σε ρωτήσω αν το έχεις φιλοξενήσει το ψαράκι platy? Το Borneo εννοώ?
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 11-10-12, 00:06
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

ναι φίλε μου ..για μικρό χρονικό διάστημα σε species tank (3 του ειδους) με χαλαζιακο χαλικι και μεγαλες πετρες μεσα...σε 80ρι ενυδρείο με σταθερη θερμοκρασία στους 24-5 βαθμους αλλαγες 2 φορες τη βδομαδα 20%... οσο για το φίλτρο που λέτε..ναι ...ισως δεν παίζει τοσο πολύ ρολο η ροή (λιτρα ανα ωρα) κανεις δεν ειπε για 1500λιτρα σε 45λιτρο,αλλα το ενυδρείο που θα το φιλοξενίσει και το φίλτρο που θα εχουμε πρεπει να ειναι ικανό να κάνει πολύ καλη κυκλοφορία μεσα στο ενυδρείο....αφου ξέρουμε οτι έτσι ειναι στο βιότοπο του δε νομίζεις οτι ειναι καλύτερο να του το προσφέρουμε κιολας..?
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 11-10-12, 00:07
Χρηστος Ζ. Ο χρήστης Χρηστος Ζ. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2012
Περιοχή: Αλιαρτος Βοιωτιας
Μηνύματα: 1.220
Προεπιλογή

ψαρια που ζουν σε μερη με αυξημενη ροη δεν παθαινουν τιποτα με τη ροη που εχει σκοπο να φτιαξει ο φιλος, ισα-ισα που θα γουσταρουν κιολας.
αν εβλεπες ενα βιντεακι του Bleher στην εκθεση θα καταλαβαινες. προσπαθουσε να ψαρεψει (και επιασε) ψαρια παρομοια με βορνεο σακερ στο ξεκινημα του καταρρακτη (στην κυριολεξια).

υπαρχουν και στην Ελλαδα ψαρακια που ζουν γατζωμενα σε βραχους σε ορμητικα ποταμια και ειλικρινα μου εχει κανει εντυπωση οτι τα βρισκω παντα σε σημεια που το νερο σχηματιζει μικρους καταρρακτες. πρεπει να το δεις για να καταλαβεις τι εννοω. στο χωριο μου τα λενε γαλανιδια.
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 11-10-12, 00:15
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

ημουνα ολες τις μέρες στην έκθεση και παρακολούθησα και την ομιλία του κBleher ..στην συγκεκριμένη περίπτωση μιλάμε για ενα ψάρι το οποίο ο καθενας απο εμάς (οπως και πολλα αλλα ) θα το διατηρίσει ανάλογα με τα δικά του κριτήρια και την δικη του ΕΜΠΕΙΡΙΑ...δεν ξέρω τι ροή σκοπεύει να φτιάξει,πάντως εγώ φρόντισα να επισημάνω με βάση τις δικές μου παρατηρησεις τι ειναι καλό για το ψάρι ,μιας κια συνηθίζω πρώτα να κοιτάω τις αναγκες του καθε ψαριου και μετα αν μπορώ να του τις προσφέρω ή τουλάχιστον να τις προσομοιώσω οσο το δυνατο πιο βιοτοπικα....το οτι τα ψάρια ''ανεβαίνουν'' και ψηλότερα και δεν απαντωνται μονο σε ορμητικά νερα..δεν το αμφισβητώ ισχυει με πάρα πολλα ειδη...κλείνω το οφτοπικ εδω ....παντα φιλικα και χωρίς κανενα τονο παρεξήγησης....
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 11-10-12, 00:25
rtolis Ο χρήστης rtolis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-09-2010
Περιοχή: Λαμία
Μηνύματα: 411
Προεπιλογή

Όταν το ταίσεις θα χρειαστεί να αφήσει τον βράχο? Κι όταν τον αφήσει θα το κολλήσει η τόση δυνατή ροή στο απέναντι τζάμι? Το να κάνει ένα είδος κάτι για κάποιο χρονικό διάστημα δεν σημαίνει ότι περνάει όλη του τη ζωή έτσι. Ούτε ότι θα κακοπεράσει αν στο ενυδρείο γυρνάνε 7-8 φορές τα λίτρα. Μπορεί κιόλας να έχεις κυκλοφορητή να κάνει την ροή.

Μπορείς τον Αύγουστο να του έχεις 23-24 βαθμούς? Αυτό κρίνω ότι είναι το βασικό που πρέπει να σκεφτεί κάποιος αν θέλει να φιλοξενήσει γαστρόμυζα και όχι η κυκλοφορία, δεν υπάρχει καμία δυσκολία σε αυτό.

Συγγνώμη κιόλας φίλε μου Ignatios, για να πάρουμε το πράγμα από την αρχή, γιατί το έκανες αυτό το πράγμα? Δεν εξυπηρετεί κάπου.

-----
Όποτε θες φίλε platy μας λες τα συμπεράσματά σου. Είναι ανοιχτό πεδίο και αφού το φιλοξένησες κάθε συμβουλή σου, λόγω και της εμπειρίας σου, είναι πολύτιμη.
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 11-10-12, 00:34
Χρηστος Ζ. Ο χρήστης Χρηστος Ζ. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2012
Περιοχή: Αλιαρτος Βοιωτιας
Μηνύματα: 1.220
Προεπιλογή

οντως η θερμοκρασια ειναι ενα σοβαρο προβλημα. για το βορνεο σακερ δεν ξερω τιποτα, αν περναει ολη τη ζωη του σε δυνατα ρευματα η οχι.
παντως, ψαρια που ειναι προσαρμοσμενα να ζουν σε δυνατα ρευματα δεν εχουν προβλημα να κινουνται, να τρεφονται, να ζευγαρωνουν κ.τ.λ. πρεπει να το δεις για να το καταλαβεις και να το πιστεψεις. εχω <<εμπειρια>> απο τετοια ψαρια, οχι σε ενυδρεια, αλλα τα εχω παρατηρησει απειρες ωρες σε ορμητικα ποταμια. κινουνται τοσο ανετα λες και τα νερα ειναι στασιμα.
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 11-10-12, 00:36
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

Δυστηχώς δεν ειχα την πολυτέλεια οπως καταλαβαίνεις να το φιλοξενίσω καλοκαίρι λογω μεγάλης απουσίας(διακοπες)..το συγκεκριμένο ψάρι πιστευω πως απαιτει CHILLER ή αλλιως πολύ καλα οργανωμένη αυτόματη αναπληρωση και ψυξη σε συνδοιασμό με κοντρόλλερ....πραγμα που προσωπικα αδυνατω να εχω (μεχρι στιγμης) για αυτο και το εδωσα πριν το καλοκαιρι ....όπως ίσως εχεις διαβάσει ηδη σε αρκετα ξενα site το συγκεκριμένο ψαράκι δεν εχει πρόβλημα με την γρήγορη κυκλοφορια..μπορεί να κρατηθεί σε πετρες ξυλα και τζαμια πολυ γερα και του αρέσει μαλιστα να καθεται κοντα στις εξόδους των φιλτρων οπου υπάρχει αρκετη κυκλοφορια και οξυγονωση....βέβαια..επειδή θα μας διαβάσει και κανεις και θα δημιουργήσουμε λάνθασμένα συμπεράσματα...εγω δεν ειπα πουθενα οτι η υψηλή-δυνατη ροή πρεπει να προσομοιάζει πλυντήριο ....δυνατή ροη μπορείς να πετύχεις με ενα φίλτρο που γυρνάει 1-2 φορες παραπάνω τα λιτρα σου απο το ενδεδειγμένο η να χρησιμοποιήσεις σε 100ρι ενυδρείο φιλτρο για 300ρι....φυσικά παιζει ρολο η χωρητικότητα του φίλτρου,η διαταξη των υλικών και το τί διακοσμος υπάρχει ωστε να κοβει (ή να μην κοβει) κυκλοφορία)....ελπίζω να γίνομαι κατανοητος γιατι τα εγραψα ''καπως''.....



σε 45ρι ενυδρείο η ισχυρή κυκλοφορία ειναι πολυ μεγαλύτερο πρόβλημα απο οτι σε ενα 100ρι ή ενιοτε 200ρι οπου ειναι χρήσιμη


http://www.youtube.com/watch?feature...&v=1SSLhRqMEpw
ενδεικτικα...νομίζω οτι μπορείτε να δειτε τη ροή....

http://www.youtube.com/watch?feature...&v=QRf3zCEbsfg
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 12-10-12, 00:53
Το avatar του χρήστη dinos99
dinos99 Ο χρήστης dinos99 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 12-08-2007
Περιοχή: Αγία Βαρβάρα(Αθήνα)
Μηνύματα: 826
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από platy Εμφάνιση μηνυμάτων
1oν απο πού συμπέρανες οτι δεν το εχω φιλοξενίσει και οτι τα βγάζω απο το κεφάλι μουγιατι δεν το αναφερεις πουθενα (ή εστω δεν εχω αυτα τα συμπεράσματα απο φίλουςειναι διαφορετικο να σου το λεει καποιος τριτος κ διαφορετικο να το εχεις μεσα στο ενυδρειο σου και να το παρατηρεις.....)....

2ον ειναι ένα ψάρι δηλαδη που θα παροτρύνεις καποιον να βάλλει 1 μόνο του σε 45λίτρα δεν με ενδιαφερει κ δεν εχω λογο να παροτρυνω κανεναν....αυτο που λεω ειναι οτι αν μπορει να καλυψει τις υπολοιπες αναγκες που εχει το ψαρι αυτο τοτε ναι μπορει να το φιλοξενησει χωρίς να ξέρει τπτ για αυτόμπορει να διαβασει κ να μαθει αν θελει και ιδιαίτερα οταν δεν εχει την ανάλογη εμπειρία??κανεις μας δεν γεννηθηκε εμπειρος.δοκιμαζεις κ μαθαινεις
Αυτα τα ολιγα κ επειδη εγραψα εντελως καλοπροεραιτα αλλα απο οτι βλεπω ορισμενοι εχετε ορεξη για ''μανουρα'',γεια σας και συγνωμη που ασχοληθηκα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:08.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04632 seconds with 12 queries