Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > ¶λλα ζώα

¶λλα ζώα Συζήτηση για άλλα κατοικίδια

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 28-12-06, 18:07
andreasp Ο χρήστης andreasp δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-10-2005
Περιοχή: ATHENS
Μηνύματα: 539
Προεπιλογή Site για iquana?

Υπάρχει κανένα site για iguana?
Ενας φίλος, πήγε και έχωσε 290ευρω, και αγόρασε δώρο στην δικιά του ενα iguana.
Που θα βρούμε πληροφορίες?
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 28-12-06, 18:26
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

http://www.aquatek.gr/board/showthread.php?t=14268
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 28-12-06, 21:23
Το avatar του χρήστη ΑΚΗΣ_ΧΑΝΙΑ
ΑΚΗΣ_ΧΑΝΙΑ Ο χρήστης ΑΚΗΣ_ΧΑΝΙΑ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-11-2005
Περιοχή: A
Μηνύματα: 43
Προεπιλογή

www.iguana.gr

Το απόλυτο site για τα Iguana.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 29-12-06, 13:14
Το avatar του χρήστη Strahos
Strahos Ο χρήστης Strahos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.930
Προεπιλογή

αν θες βοήθεια για ιγκουάνα εγώ είμαι εδώ έγω κάνει "μάστερ" στα ιγκουάνα με άποιρες ώρες στο νετ, βιβλία 500 και 600 σελίδων από Αμερική, κτλ κτλ. Αν ξέρεις αγγλικά να σου στείλω και κάποια λινκς, τα ελληνικά δεν λένε και πολλά. Εδώ προτείνουν ψωμί στη διατροφή τους κατά το 20% !!! έλεος! άσε που προτείνουν και μαρούλια επίσης....
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 29-12-06, 13:30
andreasp Ο χρήστης andreasp δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-10-2005
Περιοχή: ATHENS
Μηνύματα: 539
Προεπιλογή

Δεν αγορασα εγω iguana. Φιλος το αγορασε δωρο στην κοπέλα του. Ειναι και γενικα αμελης σαν ανθρωπος, δεν το βλέπω καλά το ζωντανό!
Ασε που το πλήρωσε και βαπορίσιο! 290ευρω μαζι με ενα κλουβι 60πόντους με καμένη λάμπα!
Σήμερα θα ψάξει να βρεί λάμπα.
Αλήθεια... τι λάμπες παίρνουν αυτα?
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 29-12-06, 13:36
Το avatar του χρήστη Strahos
Strahos Ο χρήστης Strahos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.930
Προεπιλογή

και θα πρέπει να δώσει πολλά περισσότερα αν θέλει να το κρατήσει σε καλή κατάσταση και όχι άρρωστο
λάμπες ειδικές για ιγκουάνα που παράγουν UVA και UVB για να μπορεί να παράγει το ιγκουάνα βιταμίνη D3 για να διασπάσει το ασβέστιο. Αν τα φυτεμένα σου φαίνονται δύσκολα τα ιγκουάνα να δεις
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 29-12-06, 13:44
andreasp Ο χρήστης andreasp δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-10-2005
Περιοχή: ATHENS
Μηνύματα: 539
Προεπιλογή

Καλα... ειναι καταδικασμενο το ζωντανο.
Αποκλειεται να κάτσει να ασχοληθεί ο συγκεκριμένος άνθρωπος.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 29-12-06, 13:57
Το avatar του χρήστη Strahos
Strahos Ο χρήστης Strahos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.930
Προεπιλογή

είπες οτι η κοπέλα του θα το έχει, μπορεί αυτή να το φροντίσει. Πάντως αν θέλουν να ασχοληθούν πες μου να σου στείλω τα βασικά σε ένα μέιλ για αρχή. ένα καλό σάιτ στα ελληνικά είναι αυτό http://iguana.erpeta.com/ αν και εχω μαλώσει στο παρελθόν με τον ιδιοκτήτη αντικειμενικά πιστεύω είναι το καλύτερο ελληνικό για ιγκουάνα
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 29-12-06, 18:16
andreasp Ο χρήστης andreasp δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-10-2005
Περιοχή: ATHENS
Μηνύματα: 539
Προεπιλογή

Δεν θα με χαλαγε.
Να το τυπωσω και να του δωσω , μπας και του κεντρίσω το ενδιαφέρον.

Αν μπορείς, στείλτο στο alternateREMOVEME@freemailREMOVEME.gr

Ευχαριστώ πολύ!
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 29-12-06, 20:25
Το avatar του χρήστη Strahos
Strahos Ο χρήστης Strahos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.930
Προεπιλογή

το "removeme" είναι μέρος του ιμέιλ? στείλε μου το ξανά σε πμ.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 29-12-06, 21:27
andreasp Ο χρήστης andreasp δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-10-2005
Περιοχή: ATHENS
Μηνύματα: 539
Προεπιλογή

Φυσικα και οχι!
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 31-12-06, 15:15
Το avatar του χρήστη Strahos
Strahos Ο χρήστης Strahos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.930
Προεπιλογή

και για όσους άλλους ενδιαφερόμενους δούν αυτό το ποστ κάποιες καλές προτάσεις...

2 πολύ καλά sites στην αγγλική : http://www.greenigsociety.org/
http://www.anapsid.org/

1 στην ελληνική : http://iguana.erpeta.com/ (με προσοχή όμως γιατί έχει και κάποια λαθάκια, διασταυρώστε με τα ξενόγλωσσα)


πολύ καλό βιβλίο για να παραγγήλεις: http://www.iguana.com/ (650 σελίδες στα αγγλικά γι'αυτούς που έχουν μεράκι και όρεξη)

Πάντως δεν θέλω να ενθαρρύνω κανέναν να αγοράσει ιγκουάνα, θα προτιμούσα να απαγορευτεί το είδος από τα πετ σοπ. τα ζώα αυτά πραγματικά υποφέρουν όσο κανένα άλλο μέσα στα κλουβιά και στα ενυδρεία, έχουν δει τα μάτια μου φρικτά πράγματα μέχρι τώρα
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 02-01-07, 19:47
Το avatar του χρήστη tzimakos
tzimakos Ο χρήστης tzimakos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-06-2006
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 141
Προεπιλογή

www.reptilesalonica.com
__________________
-------------------------------------------------
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 13-01-07, 20:07
prodigy Ο χρήστης prodigy δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-08-2006
Περιοχή: thesalonikh
Μηνύματα: 213
Προεπιλογή

φιλε STAHOS τα πραγματα δεν ειναι τοσο τραγικα!ειναι το αγαπημενο μου ειδος και το προτεινω σε οποιον εχει πραγματικο μερακι και χορο...ειναι αρκετα ευκολα (αρκει βεβαια να μην ακους τον καθε πετσοπα)...αρκει να καταλαβουμε οτι ειναι ενα αγριο ζωακι και εχει τις απαιτησεις του....δεν ειναι σκυλακι(οσον αφορα την κοινονικοτητα του)ειναι μοναχικο, αν και αυτο δεν σημαινει οτι δεν πρεπει να μην ασχολειθουμε με την εκπαιδευση του.....δικη μου γνωμη-οποιος πιστευει οτι μπορει να τα βγαλει περα με ενα αγριο ζωακι που εχει τισ ιδιαιτεροτητες του ας το παρει!!ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΑ ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!!!!!!!!!!!!!
__________________
<<see no evil,hear no evil>>
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 14-01-07, 16:35
Το avatar του χρήστη Strahos
Strahos Ο χρήστης Strahos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.930
Προεπιλογή

είναι πολύ όμορφα αλλά είναι το πιο δύκολο ερπετό που μπορείς να πάρεις για κατοικίδιο και δεν είναι άποψή μου αυτό, είναι γεγονός. θέλει εξημέρωμα που χρειάζεται φοβερή υπομονή, μην βλέπετε μερικά ληθαργικά που τα πιάνεις κατευθείαν και τα τοποθετείς όπου θέλεις, ένα υγειές ιγκουάνα δεν κάθεται ποτέ να το πιάσεις και δεν καθεται ποτέ σε ένα σημείο αν δεν είναι εξημερωμένο (θέλει μήνες) επίσης τα μεγάλα αρσενικά είναι πολύ επικίνδυνα κι όποιος θέλει μπορεί να ψάξει στο νετ για φωτογραφίες από τι ζημιά μπορεί να προκαλέσει.

είναι εύκολο να το πετάξεις κάπου και με ανεπαρκή φροντίδα να έχεις ένα άρρωστο ζώο που νομίζεις οτί ειναι ήμερο και καλό αλλά πολύ δύσκολο να ζήσει όπως πραγματικά πρέπει στο μέγεθος που πρέπει να πάρει.

μεγάλο πετ σοπ στην αμερική από τα πιο γνωστά (μόνο με ερπετά) πουλάει ότι ερπετό υπάρχει εκτός από ιγκουάνα επειδή είναι πολύ δύσκολο ζώο και επικίνδυνο. σας λέει κάτι αυτό?

έχω φάει χρόνια εντατικής ασχολίας πάνω στα ιγκουάνα με πολλά βιβλία από εξωτερικό πολλών σελίδων και υπήρξα μέλος στο green iguana society www.greenigsociety.org ως μέλος που βοηθάει όσους χρειαστούν βοήθεια εντός ελλάδας, δεν λέω τυχαία όσα λέω
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 14-01-07, 17:03
prodigy Ο χρήστης prodigy δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-08-2006
Περιοχή: thesalonikh
Μηνύματα: 213
Προεπιλογή

φιλε μου σεβομαι την γνωμη σου δεν μπορω να την υοθετησω ομως σε οποιο society και αν εισουν-εισαι.....για να κανω τον δικο μου να κατσει επανω στον ομο μου εφαγα πανω απο 6 μηνες...καθημερινη προσπαθεια...μια βδομαδα τον αφησα τελειως μονο και μετα εκπαιδευση "παπαλα"ολα παλυ απο την αρχη....απλα ειναι μεγαλο ζωο οχι πολυ δυσκολο....και οσο για το οτι σταματησαν να τα πουλανε στην Αμερικη σταματησαν γιατι πουλιοντουσαν αμετρητα και μετα τα παρατουσαν οπουδηποτε και δημιουργηθηκε μεγαλο προβλημα (τουλαχιστον στην Φιλαδελφεια)...εχεισ δει ιγκουανα να βγαινει απο το τεραριουμ και ναρχεται μονο του επανω σου και νατριβει το κεφαλι του στο χερι σου,ψαχνοντας για χαδια???
__________________
<<see no evil,hear no evil>>
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 14-01-07, 17:22
Το avatar του χρήστη Strahos
Strahos Ο χρήστης Strahos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.930
Προεπιλογή

και για να μην αερολογούμε, διαβάστε γιατί το κατάστημα Pro Exotics δεν πουλάει ιγκουάνα

δείτε μερικές δαγκωνιές από ιγκουάνα 1 2 (μην το δείτε όσοι σοκάρεστε από αίματα και τέτοια)

επίσης ένα βίντεο από τον chester (ενήλικος αρσενικός) της Sandy (βλέπε και τους δύο στην φώτο παρακάτω) σε περίοδο ζευγαρώματος (καλά που ήταν το τζάμι)

να επισημάνω πως ο δικός μου σε περίοδο ζευγαρώματος με μάτωσε αρκετές φορές στα χέρια (ευτυχώς πρόσεχα και απέφυγα τραυματισμούς στο πρόσωπο) έχω ακόμα σημάδια και κυνηγούσε συχνά την μητέρα μου για επίθεση. Τα δόντια τους είναι σαν ξιράφι κι όταν δαγκώνει ΔΕΝ αφήνει για πολλή ώρα... το χτύπημα της ουράς ενός ιγκουάνα σε τελικό μέγεθος μπορεί να σπάσει το πόδι ενός μεγάλου σκύλου...

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από prodigy
εχεισ δει ιγκουανα να βγαινει απο το τεραριουμ και ναρχεται μονο του επανω σου και νατριβει το κεφαλι του στο χερι σου,ψαχνοντας για χαδια???
έχω δει πολλά και έχω σώσει και πολλά εδώ και 4 χρόνια ασχολίας
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 14-01-07, 17:40
prodigy Ο χρήστης prodigy δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-08-2006
Περιοχή: thesalonikh
Μηνύματα: 213
Προεπιλογή

ειναι αγριο ζωο και οι επιθεσεις που κανουν ειναι πολυ φυσικες..δεν βλεπω τιποτα περιεργο σε αυτα που ειδα ....για να αγορασεισ οποιοδηποτε ζωακι (ιδιως ενα αγριο) πρεπει να τα μαθεις απο πριν...φαντασου εναν ενηλικο MACAO η εναν ZACO να σου αρπαξει το δαχτυλο.....η εναν οποιοδηποτε σκυλο να σου ορμηξει.....η το σοκ απο μια μικροεπιθεση ενως πυθονα...αυτο δεν σημαινει οτι δεν τα εχουμε στο σπιτι μας....αι οσο για τις επιθεσεις ενως ερπετου την διαρκεια της αναπαραγωγης ειναι αναμενομενο..δεν θελω να παω κοντρα στις γνωσεις σου αλλα πιστευω ειναι πολυ ζωρικο να γυριζεις και να λες μην περνεται ιγκουανα....ειναι σαν να λες μην αγοραζετε εναν παπαγαλο η εναν σκυλο....αγοραζεις ενα ζωακι και περνεις καποιες ευθηνες και απεναντι του και απεναντι σε σενα και τους γυρω σου
__________________
<<see no evil,hear no evil>>
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 14-01-07, 17:57
Το avatar του χρήστη Strahos
Strahos Ο χρήστης Strahos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.930
Προεπιλογή

γιατί τι κακό έχει να πω μην παίρνετε ιγκουάνα? μιά συμβουλή δίνω, δεν αναγκάζω κανέναν, όποιος θέλει ακούει και το ψάχνει.

έχω δει πολλά κακά και ξέρω πόσο δύσκολο είναι να έχεις ένα υγειές ιγκουάνα. εγώ αφιέρωσα πολύ χρόνο και διάβασμα και διαμόρφωσα μέχρι και το καθημερινό μου πρόγραμμα έτσι ώστε να προσφέρω στο ζώο όσα χρειάζονταν και το αποτέλεσμα ήταν ένα ιγκουάνα πανέμορφο, υγειέστατο, εξημερωμένο και το πιο μεγάλο για την ηλικία του από όσα έιχα δει και για όσα ακόμα είχα διαβάσει.

κάποιος που δεν θα το κάνει αυτό θα έχει ένα ιγκουάνα υποανάπτυκτο, με το ένα πόδι στην MBD και ληθαργικό και αυτός που το έχει ίσως νομίζει οτι είναι ήμερο, υγειές και είναι μικρό επειδή το κλουβί του είναι μικρό (μύθος) και το σαγόνι του είναι στραβό επειδή είναι η ράτσα του τέτοια.

τα ιγκουάνα είναι πολύ δύσκολα ζώα, όποιος ενδιαφέρεται για ιγκουάνα ας παραγγήλει αυτό το βιβλίο (φτηνό είναι), ας διαβάσει και τις 600 σελίδες κι αν νομίζει οτι αυτά που χρειάζεται ένα ιγκουάνα - για να ευημερήσει κι όχι απλά να ζήσει - είναι κάτι που μπορεί να εξασφαλίσει ε τότε ας πάρει ένα, διαφορετικά τον παρακαλώ να μην αγοράσει.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 14-01-07, 18:14
prodigy Ο χρήστης prodigy δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-08-2006
Περιοχή: thesalonikh
Μηνύματα: 213
Προεπιλογή

επι 3,5 χρονια ειχα ενα υγειεστατο σαυρακι πανεμορφο και φοβερα κινητικο(4 χρονων 1,27cm)ειχα πολλα ατυχηματα οσον αφορα γρατζουνιες και γαγκωματιες και οχι μονο....εδωσα βαση σε οσα ειναι απαραιτητα γιαυτα και με καλη τροφη(παντα φρεσκια),τακτικα μπανακια ,σωστες συνθηκες και αφανταστο μερακι..εχω ενα χρονο που δεν το εχω και δεν μπορω ακομα να το χωνεψω...δεν εχω σταματησει ομως να ασχολουμαι με αυτα τα ζωακια...απλα εκτως σπιτιου...και παλυ σε σχεδον καθημερινη βαση....γνωριζω 2 ατομα που τους κολησα το μικροβιο των ερπετων ο ενας με ιγκουανα και ο αλλος με χαμελαιων και εχουν εδω και 18 μηνες που ειναι "καθαροι" απο αλλο "μικροβιο" και τα ζωακια τους με την βοηθεια μου ειναι αστερια!!οποτε για αλλη μια φορα θα πω οτι οποιος το παρει αποφαση στα σοβαρα(οχι σε στυλ--ααα κοιτα εγω εχω ιγκουανα ειμαι μαγκακι,δεν αναφερομαι σε αυτους)με λιγο ψαξιμο και κανα καλο βιβλιο (αυτο που προτεινει ο stahos einai poly kalo)και πολυ μα πολυ μερακι θα καταφερει να εχει ενα υγειεστατο ζωακι ,πανεμορφο και οσο για το ευτυχισμενο αυτο ειναι τελειως υποκειμενικο...
__________________
<<see no evil,hear no evil>>
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 14-01-07, 18:32
Το avatar του χρήστη Strahos
Strahos Ο χρήστης Strahos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.930
Προεπιλογή

κοίτα τώρα σε αυτό που διαφωνούμε είναι αν όλα τα απαραίτητα για ένα ιγκουάνα είναι εύκολα ή δύκολα, εσένα μπορεί να σου φάνηκαν όντως έυκολα, άλλοι όμως (οι πλειοψηφεία από όσους αγοράζουν) δεν θα κάτσουν να ασχοληθούν τόσο σχολαστικά και τα αποτελέσματα είναι τραγικά για τα ζώα. όπως είπες έφαγες 6 μήνες για να κάτσει στον ώμο σου, αυτό δεν είναι κάτι που θα το θεωρούσε λίγο κάποιος και εύκολο. δεν ξέρω πολλούς που θα είχαν τέτοια υπομονή να περιμένουν 6 μήνες για κάτι τέτοιο και δυστυχώς τόσο χρειάζεται.

Καλό είναι (επαναλαμβάνω) όποιος ενδιαφέρεται, να διαβάσει πολύ πρώτα για να δει αν του "ταιριάζει" και αντέχει και μετά να κάνει την κίνηση.


επειδή πολλές φορές ανέφερα την Sandy για να εξηγήσω περί τίνος πρόκειται... Η Σάντυ μένει Αμερική, είναι καλλιτέχνις και έχει υιοθετήσει πολλά ιγκουάνα σε άσχημη κατάσταση και ουσιαστικά τα έσωσε. Παλιά επικοινωνούσα συνέχεια μαζί της μέσω icq messenger. Με βοήθησε αρκετά στην αρχή. Δεν ξέρω αν κάπου στην σελίδα της δίνει τον αριθμό icq για επικοινωνία για όποιον θελήσει να επικοινωνήσει.
Η σελίδα είναι
κεντρική: http://www.igniche.com/
και χάρτης site με χρήσιμα πραγματάκια: http://www.igniche.com/navigation.htm

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Strahos : 14-01-07 στις 18:42
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 14-01-07, 18:32
Το avatar του χρήστη Xotikouli
Xotikouli Ο χρήστης Xotikouli δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-07-2006
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 223
Προεπιλογή

Να πω μια γνώμη κι εγώ αν και δεν είχα ποτέ ιγκουάνα? Δεν βλέπω κάτι κακό στο να αποτρέπεις τον κόσμο να τα αγοράζει. Για να φέρω και ένα ψαροπαράδειγμα, είναι περίπου σαν να αποτρέπεις κάποιον από το να αγοράσει oscar, frontosa & pangasius. Πόσα από αυτά έχουν τελικά τις συνθήκες που τους χρειάζονται?

Όσο για τα χάδια... Πρόσφατα είδαμε και λιοντάρι που ζητάει χάδια. Αυτό σημαίνει ότι πρέπει να πάρουμε λιοντάρια στα σπίτια μας?

Κάπου εδώ μπαίνει και ένα ηθικό ερώτημα σχετικά με το κατά πόσο είναι σωστό γενικότερα να έχουμε άγρια ζώα στα σπίτια μας (το οποίο πιθανά θα κατέληγε στο οτι κακώς έχουμε και τα ψάρια, οπότε είναι μεγάλη κουβέντα...)

Για να καταλήξω, δεν είμαι ενάντια σε όσους έχουν τις γνώσεις και την υπευθυνότητα να κρατάνε τα ιγκουάνα σε σωστές συνθήκες. Απλά σκέφτομαι και όλους αυτούς που δεν το κάνουν. Έχετε σκεφτεί πόσα από αυτά που πωλούνται ζούνε και μάλιστα καλά? Μήπως τελικά όντως το καλύτερο θα ήταν απλά να μην είναι διαθέσιμα για κατοικίδια?
__________________
1000lt Tanganyika: Cyphotilapia frontosa, Altolamprologus calvus, Glyptoperichthys gibbiceps, Synodontis decorus, Neolamprologus buescheri, Synodontis petricola "dwarf"
300lt Full planted: Cardinal tetra, Jordanella floridae, Ottos, SAE, Caridina japonica
Betta breeding dripping system: Halfmoon & Plakat
20lt: 1 Betta splendens, 2 Corydoras aeneus, 1 Caridina japonica

Το ψαρο-φωτο-αλμπουμ μου
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 14-01-07, 18:36
Το avatar του χρήστη Strahos
Strahos Ο χρήστης Strahos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.930
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Xotikouli Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχετε σκεφτεί πόσα από αυτά που πωλούνται ζούνε και μάλιστα καλά? Μήπως τελικά όντως το καλύτερο θα ήταν απλά να μην είναι διαθέσιμα για κατοικίδια?
αυτό προσπαθώ να περάσω κι εγώ
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 14-01-07, 18:45
prodigy Ο χρήστης prodigy δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-08-2006
Περιοχή: thesalonikh
Μηνύματα: 213
Προεπιλογή

τελοσπαντων εγω πιστευω στην σωστη προωθηση των ζωων αυτων μεσα απο εξειδηκευμενα καταστηματα και οχι ετσι ανεξελενκτα(για ολα τα ζωακια )...εγω οταν το ειχα αγορασει δεν ειχα πραγματικα ιδεα και ο "μαγαζατορας"-ο θεος να τον κανει,μου ειχε πει οτι δεν χρειαζονται νερο ουτε θερμανση(φαντασου)Και ειλικρηνα δεν ειναι ακο να λεει καποιος την γνωμη του ,ποιος ειμαι εγω που θα του πω να μην το κανει....αλλα ειναι ηλικρηνα ωραιο να βγαινεις το καλοκαιρακι στα παρκακι της γειτονιας σου οταν το επιτρεπουν οι συνθηκες και εκτοσ απο σκυλακια να βλεπεις και τυπους που βγαλανε βολτα τα "σαβρακια" τους!!!συγνωμη παντως αν φανηκε σαν κακοπροεραιτη κοντρα ,δεν ειχα τετοιο σκοπο..αλλα οπως υπαρχει η γνωμη του να μην κραταμε τετοια ζωακια ,ετσι υπαρχει και η αντιθετη...ετσι δεν ειναι?
__________________
<<see no evil,hear no evil>>
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 14-01-07, 18:48
Το avatar του χρήστη Strahos
Strahos Ο χρήστης Strahos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.930
Προεπιλογή

να ακούγεται και η αντίθετη άποψη βεβαίως, δημοκρατία έχουμε
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 14-01-07, 18:53
prodigy Ο χρήστης prodigy δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-08-2006
Περιοχή: thesalonikh
Μηνύματα: 213
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Strahos Εμφάνιση μηνυμάτων
αυτό προσπαθώ να περάσω κι εγώ
γιατι, πιστευεται οτι ολα τα ζωακια ζουν καλα??οσο και αν προσπαθουμε να αντιγραψουμε τις συνθηκες του φυσικου τους περιβαλλοντος?εμεις οι ιδιοι πιστευετε οτι ζουμε καλα κλεισμενοι μεσα σε 4 ντουβαρια 80 & 100 τετραγωνικων???αναλογιστειται?η ενας μολοσος που θα τον βγαλουμε εχω 2 φορες την ημερα και ασ του προσφερουμε τα καλυτερα φαγητα και την καλυτερη εκπαιδευση....αν το παμε ετσι παει πολυ μακρυα και δεν θα επρεπε να πουλανε κανενα απολυτως ζωακι.....ειτε αυτο ειναι ψαρακι ειτε καρδερινα ειτε καποιο ερπετο(ολα αγρια ειναι ρε παιδια)..το θεμα ειναι οτι εφοσον το κανουμε ,ασ προσπαθησουμες να τους προσφερουμε οτι καλυτερο μπορουμαι!
__________________
<<see no evil,hear no evil>>
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 14-01-07, 18:57
Το avatar του χρήστη Strahos
Strahos Ο χρήστης Strahos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.930
Προεπιλογή

εδώ μιλάμε όμως για την δυσκολιά να κρατήσεις ένα ιγκουάνα απλά υγειές και όχι το πόσο δύκολο είναι να διασκεδάζει.
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 14-01-07, 19:04
prodigy Ο χρήστης prodigy δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-08-2006
Περιοχή: thesalonikh
Μηνύματα: 213
Προεπιλογή

τελοσπαντων ,μαρεσε η συζητηση εστω και αν εχουμε τελειως αντιθετες γνωμες....στις συζητησεις αυτο ειναι το ωραιο..και οσο για την δυσκολια να το κρατησεις υγειες δεν νομιζω να ειναι και τοσο τραγικες(γνωμη μου)σωστη ,θερμοκρασια,σωστη υγρασια,σωστος φωτισμος,μεγαλη ποικιλια τροφης(παντα με τα απαραιτητα συμπληρωματα)και σωστη καθαριοτητα...δεν βρισκω κατι το ιδιαιτερα δυσκολο(ουτε και παιχναδακι ομως).το μονο που ευχομαι καθε μερα οταν κοιταω ζωακια ειναι να μπορουσα να ειχα ξανα ενα ιγκουανακι!
παντα φιλικα!
__________________
<<see no evil,hear no evil>>
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 15-01-07, 00:00
andreas K
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

Απο τοσα πραγματα ιγκουανα βρηκε να κανει δωρο στην κοπελα του;Αυτη τι λεει; Ημαρτον...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Μερικα ισως χρησιμα site για σερφαρισμα Discus Δίσκοι 1 01-02-06 16:28
site για πλατυ rita Ιστοσελίδες στο Internet 2 08-11-05 12:29
Ενδιαφέρον site laskarino Bettas 0 20-03-05 20:40
site για shelldwellers;; fishme Tanganyika 7 09-03-05 20:03
SITE για κατασκευή ενυδρείου notios_n DIY . Φτιάχτο μόνος σου 9 24-02-04 23:51

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:12.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09741 seconds with 13 queries