Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Λίμνες > Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες)

Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) Βήμα προς βήμα εκτέλεση και παρουσίαση του τεχνητού μας υγροβιότοπου. Λίγα ή πολλά λίτρα δεν έχουν ιδιαίτερη σημασία, το μόνο που μετράει είναι το αποτέλεσμα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 23-06-09, 07:34
yiannossavva Ο χρήστης yiannossavva δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-05-2007
Περιοχή: Λευκωσία-Κύπρος
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
Συμφωνώ σε όλα Γιάννο, εκτός το τελευταίο. Η υπερχείλιση πρέπει να υπάρχει σε περίπτωση κοντινής απόστασης εξωγενών παραγόντων που έχουν τη δυνατότητα να προσθέτουν ή να επιβαρύνουν καλύτερα στον όγκο των ρύπων μιας λίμνης. Σε καμία απολύτως περίπτωση δεν πρέπει να είναι ο μοναδικός τρόπος φίλτρανσης μιας λίμνης, γιατί χρειάζεται αναζωογώνηση και ο πυθμένας, όπου είναι εξαιρετικής σημασίας.

Το ύψος και πάλι, μπορεί να το εκμεταλλευτεί με διάφορους τρόπους, όπως την παράλληλη δημιουργία σκαλοπατιών και βαθμίδων εκτός νερού, με την περεταίρω βελτίωση της οπτικής, αλλά ταυτόχρονα να μπορέσει να φυτέψει διάφορα καλλοπιστικά φυτά που θα προσθέσουν στην εικόνα.

Πάντως, εγώ προβλέπω ακόμα μια εντυπωσιακή λίμνη στο μέλλον.
Βασίλη έχουμε διαφορετική άποψη στο θέμα της υπερχείλισης.
Οι απόψεις όλων είναι σεβαστές. Απλά να πω ότι προτείνω κάτι που έχω δοκιμάσει και το σύστημα της υπερχείλισης για εμένα πάντα είναι το καλύτερο.
Και αφού θέλουμε να (αντιγράφουμε) μια φυσική λίμνη πρέπει να αντιγράψουμε και την υπερχείλιση. Μια φυσική λίμνη δουλεύει ακριβός έτσι!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 23-06-09, 07:45
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από yiannossavva Εμφάνιση μηνυμάτων
Βασίλη έχουμε διαφορετική άποψη στο θέμα της υπερχείλισης.
Οι απόψεις όλων είναι σεβαστές. Απλά να πω ότι προτείνω κάτι που έχω δοκιμάσει και το σύστημα της υπερχείλισης για εμένα πάντα είναι το καλύτερο.
Και αφού θέλουμε να (αντιγράφουμε) μια φυσική λίμνη πρέπει να αντιγράψουμε και την υπερχείλιση. Μια φυσική λίμνη δουλεύει ακριβός έτσι!
Γιάννο, δε θα επιμείνω. Έχεις σκεφτεί όμως πως θα καθαρίζεις τον πυθμένα? Αργά ή γρήγορα θα σου γεμίσει.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 23-06-09, 07:51
yiannossavva Ο χρήστης yiannossavva δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-05-2007
Περιοχή: Λευκωσία-Κύπρος
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιάννο, δε θα επιμείνω. Έχεις σκεφτεί όμως πως θα καθαρίζεις τον πυθμένα? Αργά ή γρήγορα θα σου γεμίσει.
Μα ακριβός εδώ είναι η διαφωνία μας.
Ο πυθμένας δεν πρέπει να καθαρίζετε.
Τουλάχιστον το 50% της βιολογίας μιας λίμνης βρίσκετε εκεί!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 23-06-09, 08:04
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από yiannossavva Εμφάνιση μηνυμάτων
Μα ακριβός εδώ είναι η διαφωνία μας.
Ο πυθμένας δεν πρέπει να καθαρίζετε.
Τουλάχιστον το 50% της βιολογίας μιας λίμνης βρίσκετε εκεί!
Γιάννο, εσύ έχεις δημιουργήσει ΚΟΙ & GOLDFISH POND (λίμνη για κοι και χρυσόψαρα) και όχι WILDLIFE POND (λίμνη άγριας ζωής).

Στην πρώτη περίπτωση, είναι σημαντικό να κρατιέται ο όγκος της λάσπης σε έλεγχο. Σε αντίθετη περίπτωση, θα κατακρατείται μεγάλη ποσότητα οργανικής ύλης που είναι μειονέκτημα για μια λίμνη με υψηλή ιχθυοφόρτηση. Θα παράγονται μεγάλες ποσότητες αερίων που είναι παράγωγα της αποσύνθεσης και ταυτόχρονα το μεγάλο πάχος της λάσπης, θα σαπίζει, θα μυρίζει και είναι πολύ φυσικό αυτό να βλάψει τα ψάρια, κυρίως τα ΚΟΙ. Τα ψάρια είναι γεγονός ότι θα σκάβουν. Ειδικότερα τα ΚΟΙ θέλουν καθαρό νερό, ΤΕΡΑΣΤΙΕΣ ποσότητες οξυγόνου και καθόλου αέρια.

Η δεύτερη περίπτωση λίμνης WILDLIFE POND, δεν καθαρίζεται ποτέ, την πατώνουμε στο φυτό, αν βάλουμε ψάρια, θα μεριμνήσουμε να είναι πάντα σε πολύ-πολύ μικρό αριθμό και έλεγχο και αφήνουμε τη μητέρα φύση να κάνει το έργο της. Δεν πραγματοποιούμε ποτέ καθάρισμα αυτής της λίμνης.

Αυτά Γιάννο, δεν τα λέω εγώ. Ψάξε το διαδίκτυο και θα δεις.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 23-06-09, 09:20
yiannossavva Ο χρήστης yiannossavva δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-05-2007
Περιοχή: Λευκωσία-Κύπρος
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιάννο, εσύ έχεις δημιουργήσει ΚΟΙ & GOLDFISH POND (λίμνη για κοι και χρυσόψαρα) και όχι WILDLIFE POND (λίμνη άγριας ζωής).

Στην πρώτη περίπτωση, είναι σημαντικό να κρατιέται ο όγκος της λάσπης σε έλεγχο. Σε αντίθετη περίπτωση, θα κατακρατείται μεγάλη ποσότητα οργανικής ύλης που είναι μειονέκτημα για μια λίμνη με υψηλή ιχθυοφόρτηση. Θα παράγονται μεγάλες ποσότητες αερίων που είναι παράγωγα της αποσύνθεσης και ταυτόχρονα το μεγάλο πάχος της λάσπης, θα σαπίζει, θα μυρίζει και είναι πολύ φυσικό αυτό να βλάψει τα ψάρια, κυρίως τα ΚΟΙ. Τα ψάρια είναι γεγονός ότι θα σκάβουν. Ειδικότερα τα ΚΟΙ θέλουν καθαρό νερό, ΤΕΡΑΣΤΙΕΣ ποσότητες οξυγόνου και καθόλου αέρια.

Η δεύτερη περίπτωση λίμνης WILDLIFE POND, δεν καθαρίζεται ποτέ, την πατώνουμε στο φυτό, αν βάλουμε ψάρια, θα μεριμνήσουμε να είναι πάντα σε πολύ-πολύ μικρό αριθμό και έλεγχο και αφήνουμε τη μητέρα φύση να κάνει το έργο της. Δεν πραγματοποιούμε ποτέ καθάρισμα αυτής της λίμνης.

Αυτά Γιάννο, δεν τα λέω εγώ. Ψάξε το διαδίκτυο και θα δεις.
Βασίλη
Έχω διαβάσει αρκετές φορές μπούρδες στο διαδίκτυο.
Ο κάθε ένας έχει την ελευθερία του λόγου του.
Εμείς λοιπόν αυτό που έχουμε να κάνουμε είναι να δοκιμάσουμε.
Μπορώ και εγώ ας πούμε να πω ότι (τοποθέτησα τενεκεδάκια αναψυκτικού στο φίλτρο μου και δουλεύει θαυμάσια). Πίστεψε με κάποιοι θα το δοκιμάσουν.
Από εκεί και πέρα θα είναι στην κρίση του κάθε ενός αν θα εμπιστευτούν ξανά αυτό που θα γράψω.
Και μια και γίνετε μια υγιές συζήτηση, προσωπικά δεν διάβασα ποτέ να μιλά κάποιος για καθαρισμό του πυθμένα μιας λίμνης και ούτε για αντλίες που να μαζεύουν την λάσπη.
Ότι δεν μας αρέσει οπτικά στην λίμνη μας δεν σημαίνει ότι είναι κακό.
Όταν θα έρθεις να δεις την λίμνη μου θα καταλάβεις.
Μπορώ να σου πω ότι το νερό είναι ποιο καθαρό από το ενυδρείο σου……και στον πυθμένα έχω αρκετή λάσπη!!!
Η δικιά μου η γνώμη για κλειστά συστήματα είναι ότι προσπαθούμε να αντιγράψουμε την φύση……….και η φύση λέει υπερχείλιση και λάσπη.
Τώρα αν βάζουμε φίλτρα κυκλοφορητές U.V και διάφορα άλλα είναι για να μπορέσουμε να κρατήσουμε της ισορροπίες λόγω της μεγάλης ποσότητας ψαριών που βάζουμε.
Θα μπορούσα και εγώ να βάλω 5 χρυσόψαρα και να έκλινα και το φίλτρο.
Όλα θα ήταν μια χαρά!
Όσο για τον έλεγχο της λάσπης αυτό το επιτυγχάνετε από μόνο του.
Τα ψάρια ξανακατέβουν τον βυθό σηκώνετε η λάσπη και καταλήγει στο φίλτρο. Σίγουρα κάποια ποσότητα παραμένει και είναι πολύ χρήσιμη για την βιολογία της λίμνης.

Χαίρομε που κάνουμε αυτή την υγειές συζήτηση, άλλωστε για αυτό δημιουργήθηκαν τα φόρα!

Και για να μην παρεξηγηθώ αυτές είναι η απόψεις μου……..

Ατε να δούμε Βασίλη πότε εννάρτης (κυπριακό αυτό)
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 23-06-09, 11:04
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από yiannossavva Εμφάνιση μηνυμάτων
Βασίλη
Έχω διαβάσει αρκετές φορές μπούρδες στο διαδίκτυο.
Ο κάθε ένας έχει την ελευθερία του λόγου του.
Εμείς λοιπόν αυτό που έχουμε να κάνουμε είναι να δοκιμάσουμε.
Μπορώ και εγώ ας πούμε να πω ότι (τοποθέτησα τενεκεδάκια αναψυκτικού στο φίλτρο μου και δουλεύει θαυμάσια). Πίστεψε με κάποιοι θα το δοκιμάσουν.
Από εκεί και πέρα θα είναι στην κρίση του κάθε ενός αν θα εμπιστευτούν ξανά αυτό που θα γράψω.
Και μια και γίνετε μια υγιές συζήτηση, προσωπικά δεν διάβασα ποτέ να μιλά κάποιος για καθαρισμό του πυθμένα μιας λίμνης και ούτε για αντλίες που να μαζεύουν την λάσπη.
Ότι δεν μας αρέσει οπτικά στην λίμνη μας δεν σημαίνει ότι είναι κακό.
Όταν θα έρθεις να δεις την λίμνη μου θα καταλάβεις.
Μπορώ να σου πω ότι το νερό είναι ποιο καθαρό από το ενυδρείο σου……και στον πυθμένα έχω αρκετή λάσπη!!!
Η δικιά μου η γνώμη για κλειστά συστήματα είναι ότι προσπαθούμε να αντιγράψουμε την φύση……….και η φύση λέει υπερχείλιση και λάσπη.
Τώρα αν βάζουμε φίλτρα κυκλοφορητές U.V και διάφορα άλλα είναι για να μπορέσουμε να κρατήσουμε της ισορροπίες λόγω της μεγάλης ποσότητας ψαριών που βάζουμε.
Θα μπορούσα και εγώ να βάλω 5 χρυσόψαρα και να έκλινα και το φίλτρο.
Όλα θα ήταν μια χαρά!
Όσο για τον έλεγχο της λάσπης αυτό το επιτυγχάνετε από μόνο του.
Τα ψάρια ξανακατέβουν τον βυθό σηκώνετε η λάσπη και καταλήγει στο φίλτρο. Σίγουρα κάποια ποσότητα παραμένει και είναι πολύ χρήσιμη για την βιολογία της λίμνης.

Χαίρομε που κάνουμε αυτή την υγειές συζήτηση, άλλωστε για αυτό δημιουργήθηκαν τα φόρα!

Και για να μην παρεξηγηθώ αυτές είναι η απόψεις μου……..

Ατε να δούμε Βασίλη πότε εννάρτης (κυπριακό αυτό)
Αγαπητέ Γιάννο, είναι τόσα μα τόσα πολλά τα πράγματα που μπορούν να καλύψουν το θέμα λίμνης. Πάντα μιλώ με την ευθύνη που μου δόθηκε στο GAB, άρα λέω ότι συζητείται στο διεθνές περιβάλλον στο λιμνόφιλο κοινό. Όταν θα μιλήσω για προσωπική γνώμη, απλά θα το αναφέρω.

Αφού λες ότι ψάχνεις στο διαδίκτυο και δεν βρήκες κάτι για καθαρισμό πυθμένα σημαίνει ότι δεν έψαξες καθόλου καλά, γιατί αυτά που έχω προαναφέρει δεν συζητούνται αλλά είναι must στους κύκλους των ΚΟΙ. Τα ζητήματα αυτά δεν τα ψάχνω τώρα, αλλά χρόνια τώρα.

Θα ήθελα επίσης να ψάξεις τι μπορεί να προκαλέσει ένα αλουμινένιο τενεκεδάκι σε ένα ενυδρείο, μια λίμνη, σε ένα φίλτρο. Το αλουμίνιο και οι οξειδώσεις του, είναι αξαιρετικά τοξικές για τα ψάρια. Καλύτερα Γιάννο να μην αναφέρονται τέτοια κακά παραδείγματα όμως. Υπάρχουν και οι αρχάριοι πάντα.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 23-06-09, 13:18
yiannossavva Ο χρήστης yiannossavva δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-05-2007
Περιοχή: Λευκωσία-Κύπρος
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
Αγαπητέ Γιάννο, είναι τόσα μα τόσα πολλά τα πράγματα που μπορούν να καλύψουν το θέμα λίμνης. Πάντα μιλώ με την ευθύνη που μου δόθηκε στο GAB, άρα λέω ότι συζητείται στο διεθνές περιβάλλον στο λιμνόφιλο κοινό. Όταν θα μιλήσω για προσωπική γνώμη, απλά θα το αναφέρω.

Αφού λες ότι ψάχνεις στο διαδίκτυο και δεν βρήκες κάτι για καθαρισμό πυθμένα σημαίνει ότι δεν έψαξες καθόλου καλά, γιατί αυτά που έχω προαναφέρει δεν συζητούνται αλλά είναι must στους κύκλους των ΚΟΙ. Τα ζητήματα αυτά δεν τα ψάχνω τώρα, αλλά χρόνια τώρα.

Θα ήθελα επίσης να ψάξεις τι μπορεί να προκαλέσει ένα αλουμινένιο τενεκεδάκι σε ένα ενυδρείο, μια λίμνη, σε ένα φίλτρο. Το αλουμίνιο και οι οξειδώσεις του, είναι αξαιρετικά τοξικές για τα ψάρια. Καλύτερα Γιάννο να μην αναφέρονται τέτοια κακά παραδείγματα όμως. Υπάρχουν και οι αρχάριοι πάντα.
Καλά ρε Βασίλη το παράδειγμα που έδωσα με το τενεκεδάκι πως το πείρες?????????????? Ότι το έκανα και δουλεύει??????????????
Για το όνομα του θεού ποια!!!!!!!!

Όσο για τα υπόλοιπα ας μας πουν αυτοί που τα ΔΟΚΙΜΑΣΑΝ.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ετοιμάζεται και το δεύτερο??? Help!!! pavlos_k Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 3 30-03-09 17:09
ετοιμάζεται ενυδρείο μονομάχου, θα ήθελα συμβουλές για την ανούμπια. Stathis.k Bettas 5 13-03-09 14:12

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:29.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08402 seconds with 15 queries