Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων

Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων Παρουσιάστε το κοινωνικό σας ενυδρείο!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #91  
Παλιά 26-01-16, 10:37
Νικολέτα Ο χρήστης Νικολέτα δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2015
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Ναι εχω κοιταξει καποια βιντεο απλως το νερο το εμπλουτισμενο με co2 είναι καλυτερα να κατυαλήγει χαμηλα στο ενυδρειο και να το χτυπαει ροη εντονη ή κοντα στην επιφανεια?
Απάντηση με παράθεση
  #92  
Παλιά 26-01-16, 10:44
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.833
Προεπιλογή

Προφανως εννοεις την εξοδο του νερου. Οχι δε χρειαζεται να ειναι χαμηλα. Απλα χρειαζεται να τοποθετησεις τα δυο φιλτρα με τροπο που να διασφαλιζεται καλη κυκλοφορια. Εχει spray bar το φιλτρο σου?
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #93  
Παλιά 26-01-16, 10:44
Το avatar του χρήστη moradin
moradin Ο χρήστης moradin δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-10-2009
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 247
Προεπιλογή

Μιας και η είσοδος του νερού θα είναι στην ουσία η έξοδος του φίλτρου, συνηθίζουμε να την βάζουμε ψηλά και προς την επιφάνεια για να δημιουργεί ανατάραξη.
Με αυτόν τον τρόπο βοηθάμε την ανταλλαγή αερίων και αποφεύγουμε την δημιουργία πρωτεϊνικού φιλμ.
Ίσως έτσι να "χάνεις" διοξείδιο, αλλά εγώ έτσι θα το έκανα.
Βέβαια, εξαρτάται κατά πολύ και από την ροή μέσα στο ενυδρείο σου, και από τα ψάρια που σκοπεύεις να φιλοξενήσεις (πόσο αγαπάνε την ροή κτλ)
Πάντως αν έχεις σωστή ροή, το εμπλουτισμένο νερό θα πηγαίνει παντού στο ενυδρείο, οπότε μην σε απασχολεί αυτό.
__________________
Όσο διαβάζω μαθαίνω
Απάντηση με παράθεση
  #94  
Παλιά 26-01-16, 10:58
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.833
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από moradin Εμφάνιση μηνυμάτων
Μιας και η είσοδος του νερού θα είναι στην ουσία η έξοδος του φίλτρου
Πως ειπατε?
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #95  
Παλιά 26-01-16, 11:23
Νικολέτα Ο χρήστης Νικολέτα δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2015
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

μονο το εξωτερικο φιλτρο θα βαλω το aquael 1600 asap νομιζω ειναι υπεραρκετο για 240 λιτρα . Εχει δυο εισοδους νερου και δυο εξοδους
δυο αντλιες !
Απάντηση με παράθεση
  #96  
Παλιά 26-01-16, 11:40
Το avatar του χρήστη moradin
moradin Ο χρήστης moradin δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-10-2009
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 247
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sarpijk Εμφάνιση μηνυμάτων
Πως ειπατε?
Σε μια δεύτερη ανάγνωση κατάλαβα πως δεν βγήκε σωστά...
Ας ξαναπροσπαθήσω λοιπόν!

Μιας και η είσοδος του νερό στο ενυδρείο θα είναι ουσιαστικά η σωλήνα εξόδου από το φίλτρο....

Τώρα Νικολέτα μιας και το φίλτρο σου έχει δύο εξόδους, μπορείς είτε να τις βάλεις αντικριστά ψηλά στο ενυδρείο, ή κατά μήκος του ενυδρείου να χτυπάνε το μπροστά τζάμι, πράγμα που θέλει πειραματισμό για να δεις τι ροή θα έχει σε κάθε περίπτωση.

Και πάλι όμως λέω ότι εξαρτάται από τα τι ψάρια θα μπουν.
Δεν θυμάμαι αν το έχεις αναφέρει κάπου πιο πριν (συγχώρεσε με).
__________________
Όσο διαβάζω μαθαίνω
Απάντηση με παράθεση
  #97  
Παλιά 26-01-16, 13:11
Νικολέτα Ο χρήστης Νικολέτα δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2015
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Ναι εννοειται θελει πολυ πειραματισμο εγω ελεγα μια να βαλω να χτυπαει προς τα κατω σχεδον για να εμποδιζει οσο το δυνατον το co2 να φευγει πανω ψηλα και η αλλη οπου θα βγαινει το co2 να χτυπαει απο κατω προς τα πανω δηλαδη αντιστροφα της πρωτης αλλα δεν ξερω εαν θα δουλεψει .
Απάντηση με παράθεση
  #98  
Παλιά 29-01-16, 18:14
Νικολέτα Ο χρήστης Νικολέτα δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2015
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Καλησπέρα παιδιά είμαι 14 μέρες σε dry start μέθοδο σε ενυδρειο 240 λιτρων με anubias ( barteri , barteri nana , barteri petit , flame moss , spiky moss , eleocharis mini sp. ) όλα πάνε καλά οι μος απλώνουν , η ελεοχαρις απλώνει επίσης δειλα δειλα , και οι ανουμπιες στην πλειοψιφια τους τα πάνε καλά δύο άνθησαν , καποιες έβγαλαν νεο φύλο και σε κάποιες όμως κάποια φύλλα άρχισαν να κιτρινίζουν και να σαπίζουν στα άκρα , υποθέτω λόγω του ότι είναι σε emerged καλλιεργεια απο submerged που ήταν προηγουμένως . Εν πάσει περιπτώση σε περιπου δύο βδομάδες ( συνολικά λοιπον 1 μήνα σε dry start ) το ενυδρειο θα γεμίσει και θα έχω και παροχή Co2 ταυτόχρονα . Οι ερωτήσεις μου είναι 3 και σας παρακαλώ οποιος γνωρίζει να απαντήσει

1. Γιατί κιτρινίζουν τα φύλλα στις άκρες σε ορισμένες ανουμπιες και κυριως αυτες που εκτιθετναι στο πολύ φως;

2. Θα ήταν χρήσιμο να γέμιζα λίγο λίγο μέρα με τη μέρα μέσω των ψεκασμών το ενυδρείο ώστε να ανέβει 2-3 εκ. η στάθμη και να καλύψει την ελεοχαρι για να προσαρμοστει πιο ευκόλα απο emerged σε submerged ή καλύτερα να το γεμίσω μια και καλή στο μήνα;

3. Οπώς ήδη μου είπατε κάποια θα πρέπει να πειραματιστώ πολύ με τη δόση Co2 όπως και με την θέση εισόδου της παροχής Co2 . Αυτο που θέλω να ρωτήσω στην άρχη με το που γεμίσω το ενυδρειο θα βάλω λογικά διπλή ή τριπλή παροχη Co2 και σταδιακά θα την μειώσω ή θα βάλω την παροχή που θα έχω μόνιμα αργότερα ? Επίσης λιπάσματα απο όσο ξέρω δεν θα ρίξω καθόλου για τις 2-3 πρώτες βδομάδες ισχύει ? Ήδη 1 μήνα δεν θα έχω ρίξει τιποτα στο dry start + 2-3 βδομάδες πάμε κον΄τα στο δίμηνο χωρίς λίπανση ισχυεί ;
Απάντηση με παράθεση
  #99  
Παλιά 29-01-16, 22:04
Το avatar του χρήστη alexis cosmo
alexis cosmo Ο χρήστης alexis cosmo δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-04-2015
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.372
Προεπιλογή

Για τις ανουμπιες νομίζω δεν θέλουν πολύ φως.
αν καλύψεις την ελεοχαρις με νερο δεν θα παίρνει co2 από την ατμόσφαιρα και λογικά θα αρχίσει η κατηφόρα αλλά θα σου πουν οι πιο εμπειροι.
για το τρίτο πάλι περίμενε να σου πουν τα παιδιά με σιγουριά.
Απάντηση με παράθεση
  #100  
Παλιά 31-01-16, 11:16
Νικολέτα Ο χρήστης Νικολέτα δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2015
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Οι ανούμπιες απο πολλά ξένα forums που διάβασα τελευταια μπορούν να επιβιώσουν σε ενυδρεία με σχεδόν καθόλου φωτισμό , σε ενυδρεία με μέτριο φωτισμό , αλλά και το πολύ φως σε ενυδρεια high light δεν τις ενοχλει , ισα ισα αναπτυσσονται γρηγοροτερα αλλα θελουν λιπασματα αντιστοιχα και καταναλώνουν περισσότερο Co2 απο οτι εαν ήταν σε ενα Low light ενυδρειο . Ο μόνος κίνδυνος σε υψηλου φωτισμου ειναι να αναπτυξουν αλγες ειδικά εαν δεν υπάρχει κάποιο φυτο γρηγορης αναπτυξης στο ιδιο ενυδρειο και αυτο γιατι δεν προλαβαινουν να αφομοιωσουν ολο το λιπασμα λογο του οτι αναπτυσσονται αργα ακομη και σε πολυ φως και co2 . Φυσικα απο οσο ξέρω στη φύση βρίσκονται σε σημεια κοντα στις οχθες σε εσοχες και σε σκοτεινα - ημισκοτεινα σκιερα μέρη . Και εγω τις δικιες μου ετσι τις φυτεψα τις περισσοτερες , μόνο 3 ειναι κατω απο το δυνατο φως και οι 2 απο αυτες τα πανε περιφημα , η μια είχε κιτρινισει δυο φύλα τα οποια αφαιρεσα ήταν , μάλλον φύλλα sumbmerged αναπτυξης υποθετω . Γενικά κάποια απο τα παλια φυλλά κιτρινιζουν σε κάποιες απο τις ανουμπιες μου . Με την ελεοχάρις κάνω ένα πειραμα την έχω φυτέψει σε 4 διαφορετικά ενυδρεια με διαφορετικα νερα και συνθηκες . α. Ένα ενυδρειο-δεξαμενή 200L ( με ένα ζευγαράκι guppies μέσα και καμια 25αρια μωρά ) που είναι full εκτεθιμένο στον ήλιο χωρίς co2 ανοιχτο απο πάνω που έρχεται σε άμεση επαφή με τον ατμοσφαιρικό αέρα χωρίς καθόλου λιπάσματα ( Εδώ που έβαλα και τα σαλικγαρια ramshorn που μου έδωσες ) εδώ και 10 μέρες έχουν λιώσει σχεδόν όλες οι φύτρες που έβαλα , τις τελεταιές δύο μέρες όμως παρατηρώ ότι βγαίνουν απο το πλαί δειλά δειλα νέοι runners καταπράσινοι , β. Στην δεύτερη δεξαμένη που έχει ακριβώς τις ίδιες συνθήκες με την πρώτη αλλά την βλέπει ο ήλιος μόνο 3 ώρες την μέρα η ελεοχάρις έλιωσε σχεδόν ολοκληροτικά και δεν φαίνεται καμιά νέα φύτρα να ξεπροβάλει , γ . Στο τρίτο ενυδρείο 100 λιτρων που είναι επισης full φυτεμένο με σχετικά ευκολα φυτα και χαμηλο φως στα 0,25-0,3 watt/ litre , χωρίς co2 , με λίπασμα της Tropica plant growth μια φορα την εβδομάδα ( φωτοπεριοδος 9+ ώρες την μέρα 11.45-21.15) η ελεοχάρις που φύτεψα διατηρείται σχετικά πράσινη χωρίς καμία περεταίρω ανάπτυξη , και δ. στο ενυδρειο του drystart high tech με υψηλό φωτισμό 0,8 watt/l απο φώτα ενυδρειο + 50 watt φως απο πλαι κοντα στο τζάμι η ελεοχάρις βρίσκεται εκτός νέρου εδώ και 16 μέρες και έχει αρχίσει να απλώνει λιγάκι αλλα και επισης οι φύτρες που υπήρχαν εξαρχής να μακραίνουν κι αλλο ( στο ύψος εννοω ) . Φυσικά κάποιες φύτρες έχουν λιώσει εν μέρει αλλά βγάζουν απο το πλαί νέες καινούργιες φυτρίτσες άσπρες που γίνονται σιγά σιγά πράσινες απο τη στιγμή που θα σκάσουν λίγες μέρες μετά . Να σας πω ότι σε μία γωνιά του ενυδρειου που το υπόστρωμα ειναι πιο χαμηλό και κάνει κάτι σαν σκαλοπατακι και η ελεοχάρις ειναι βυθισμένη στο νερό εκει κάποιες φύτρες έχουν λιώσει εντελώς αλλά πετάνε 1-2 φυτράκια απο το κέντρο πράσινα και αλλες φύτρες παραμένουν πράσινες χωρίς όμως καμια αναπτυξη ή τάση να απλώσουν . Προσέχω όμώς και με μία μικρή απόχη περνάω την επιφάνει 3-4 φορές την μέρα και μαζεύω οτι αν μαζεύει κάτι πάνω για να αποφύγω τον κίνδυνο στασιμότητας και ανάπτηξης BGA ( κυανο ) , όπως μου επισημάνατε μερικοί !


Τα συμπεράσματα δεν τα έχω βγάλει ακομή σίγουρα παίζει βασικό ρόλο το φώς !!!! και μετά το co2 !!! και όχι τόσο τα λιπάσματα ! απο οτι καταλαβαίνω στην ευδοκίμιση ενός μετριας δυσκολιάς γρασιδιού όπως είναι η
''eleocharis mini sp. '' . Θα περιμένω όμως κάποιες βδομάδες ακόμη να δω τι θα γίνει ειδικά στο μεγάλο ενυδρειο που θέλω να γίνει full carpet όταν θα το γεμίσω που πρέπει να βρω σωστή αναλογιά Co2 με το φωτισμό που έχω σε συνάρτηση με τα λιπάσματα που θα ρίχνω αργοτερα ετσι ώστε να μην έχω σχεδόν καθόλου άλγες .

Να σας πω επίσης οτι μένω έκπληκτη τις τελευταιες μέρες απο το ραγδαίο άπλωμα της flame moss , πάει πολύ γρήγορα και έχει αρχίσει να παίρνει αυτό το ωραίο χαρακτηριστικό σχήμα αυτού του τύπου moss και είναι καταπράσινη . Αλλά και η Taxyphilioum Spiky επίσης απλώνει πολύ καλά , που φυσικά είναι πολύ πιο εύκολη moss σε σχέση με τη flame !

Ψεκάζω πολύ συχνά το ενυδρείο περίπου κάθε 2ώρο οταν τα φώτα είναι ανοιχτά (14.00-0.00) και τη νύχτα καθόλου και ξανά στις 8 το πρωι μία φορά , και πάλι μετα στις 14.00 και εξής το καθημερινό ανα 2ωρο ψέκασμα .

Θα ανεβάσω και φώτος αφού γεμίσω το ενυδρειο οταν κλεισει μηνα στο dry start , γιατι τώρα είμαι και πολύ αγχωμένη λογω του οτι θέλω να βρω την ιδανική ποσότητα παροχης co2 για το δυνατό φωτισμό που έχω ... + τα λιπάσματα που θα μπουν στην εξίσωση αυτη αργότερα ... Φοβάμαι μην όταν το γεμίσω νερό λιώσουν όλα τα φυτά λόγω του ότι τώρα έχουν αρχίσει ολά να προσαρμόζονται στην emerged κατάσταση .
Απάντηση με παράθεση
  #101  
Παλιά 06-02-16, 18:19
Νικολέτα Ο χρήστης Νικολέτα δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2015
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Καλησπέρα παιδιά είναι δυνατόν σε νερό γεμάτο απο drift woods να έχω τις ακόλουθες μετρήσεις :

PH : 7,5

ΚΗ : 6

GH : 14


Είναι δυνατόν να υπάρχει τέτοια διαφορά μεταξύ KH και GH ?
Απάντηση με παράθεση
  #102  
Παλιά 06-02-16, 21:59
Το avatar του χρήστη G_AQUA
G_AQUA Ο χρήστης G_AQUA δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 07-11-2015
Περιοχή: ΓΛΥΦΑΔΑ
Μηνύματα: 582
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Νικολέτα Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα παιδιά είναι δυνατόν σε νερό γεμάτο απο drift woods να έχω τις ακόλουθες μετρήσεις :

PH : 7,5

ΚΗ : 6

GH : 14


Είναι δυνατόν να υπάρχει τέτοια διαφορά μεταξύ KH και GH ?
6 με 14 μου φαίνεται λίγο περίεργο αλλά όχι εντελώς αφύσικο. Τι τιμές έχει το νερό από την βρύση;

Σε ότι αφορά τα υπόλοιπα που έχεις αναφέρει προηγουμένως:

Οι ανούμπιες γενικά δεν θέλουν πολύ φως , μάλιστα μπορούν να ζήσουν επί μήνες με το φως ενός κεριού! Κάτω από έντονο φως επίσης μια χαρά θα τα καταφέρουν όμως θα πρέπει αφενός να προσαρμοστούν πρώτα και αφ' εταίρου να παίρνουν την σωστή λίπανση. Λαμβάνοντας υπ' όψη ότι την λίπανση την παίρνουν κυρίως από τα φύλλα τους, καταλαβαίνεις ότι σε ένα dry start αυτό μπορεί να είναι πρόβλημα. Λύση υπάρχει (το να την ψεκάσεις με ένα μιξ υγρών θρεπτικών) αλλά από την στιγμή που οι απώλειες περιορίζονται σε 1-2 φύλλα και πάνε καλά, δεν χρειάζεται.

Η ελεόχαρις είναι μέτριας δυσκολίας, θέλει φως αλλά έχει και τις ιδιορρυθμίες της. Εκεί που σου πάει σφαίρα, μπορεί να κολλήσει ξαφνικά

Η σωστή αναλογία co2 μην σε αγχώνει. Ιδιαίτερα να δεν έχεις μέσα ζωντανά που θα την ακούσουν σε περιπτώσεις απότομης πτώσης ή ανόδου του PH ή θα κινδυνέψουν από υπερδοσολογία.
Συνήθως- αν υπάρχει φιάλη- δεν παίρνει πάνω από 4-5 μέρες να το φέρεις εκεί που πρέπει. Θα πάρεις το co2 test/indicator και θα δεις που είσαι. Λίγο πάνω, λίγο κάτω, θα το ρεγουλάρεις.

Συνέχισε όπως πας κι απόλαυσέ το. Όταν έρθει η ώρα να μπει νερό, σκέφτεσαι τα υπόλοιπα
Απάντηση με παράθεση
  #103  
Παλιά 12-02-16, 17:15
Νικολέτα Ο χρήστης Νικολέτα δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2015
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Ενα update μετα απο 28 μερες σε dry start , σας δειχνω φωτο απο την πρωτη μερα σε συκγριση με σημερα 28 μερες μετα .

Φαινονται σε αντιπαραθεση η φωτο απο παροιμοιες οπτικες γωνιες οσο μπορεσα να τις βγαλω καλυτερα απο την πρωτη μερα και την εικοστη ογδω σημερα .

Το μονο θεμα που αντιμετωπισα μεχρι τωρα είναι 6-7 κιτρινα λιγο στις ακρες φυλλα απο τις ανουμπιες τα οποια ομως ως δια μαγειας σταματησαν να κιτρινιζουν περαιτερω . Βεβαια έχω και καμια 14-15 καινουργια φύλλα οποτε αναλογικα αυξανει η φυτομαζα σε σχεση με τις απωλειες . Μικρες οι απωλιες και σε λιγες φυτρες απο την ελεοχαρις . Καμια απωλεια στις Moss .
Απάντηση με παράθεση
  #104  
Παλιά 12-02-16, 17:17
Το avatar του χρήστη johnpecn`
johnpecn` Ο χρήστης johnpecn` δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2008
Περιοχή: Βυρωνας
Μηνύματα: 1.642
Προεπιλογή

Φωτογραφία μόνο εγώ δεν βλέπω;
__________________
test
Απάντηση με παράθεση
  #105  
Παλιά 12-02-16, 17:24
Το avatar του χρήστη stav
stav Ο χρήστης stav δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-08-2006
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.593
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από johnpecn` Εμφάνιση μηνυμάτων
Φωτογραφία μόνο εγώ δεν βλέπω;
Χαθηκε καπου στον δρομο
__________________
ΣΤΑΥΡΟΣ
Απάντηση με παράθεση
  #106  
Παλιά 12-02-16, 17:26
Νικολέτα Ο χρήστης Νικολέτα δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2015
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Να και οι φωτος μερικες απο την πρωτη μέρα του dry start και μερικες απο σημερα (28η μερα) .
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  28η μερα.jpg
Εμφανίσεις:  239
Μέγεθος:  54,3 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  28η  μερα.jpg
Εμφανίσεις:  288
Μέγεθος:  67,9 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  28η   μερα.jpg
Εμφανίσεις:  217
Μέγεθος:  52,6 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  28η      μερα.jpg
Εμφανίσεις:  268
Μέγεθος:  45,8 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #107  
Παλιά 12-02-16, 17:28
Νικολέτα Ο χρήστης Νικολέτα δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2015
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Αυτες που ανεβηκαν ειναι ολες απο την 28η μερα δεν ξερω γιατι δεν μου ανεβασε απο την πρωτη
Απάντηση με παράθεση
  #108  
Παλιά 12-02-16, 17:30
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Νικολέτα Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτες που ανεβηκαν ειναι ολες απο την 28η μερα δεν ξερω γιατι δεν μου ανεβασε απο την πρωτη
πολύ όμορφο Νικολέτα με έχεις σκάσει μιλάμε περιμένω να το δώ με νερό ..... Την πρώτη δεν σου την ανέβασε αν την έχεις ξαναανεβάσει
__________________
Κάντε τα όνειρα σας πραγματικότητα , η ζωή είναι μικρή
Απάντηση με παράθεση
  #109  
Παλιά 12-02-16, 17:31
Νικολέτα Ο χρήστης Νικολέτα δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2015
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

να και αλλες δεν ξερω γιατι δεν μου τις ανεβαζει απο την πρωτη μερα για να δειτε τη διαφορα πρεπει να πατε στην πρωτη σελιδα που ειναι απο τηνμ μερα που εστησα το ενυδρειο μαλλον
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  1η μερα 2.jpg
Εμφανίσεις:  276
Μέγεθος:  65,6 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  28η     μερα.jpg
Εμφανίσεις:  302
Μέγεθος:  46,1 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #110  
Παλιά 12-02-16, 17:37
Νικολέτα Ο χρήστης Νικολέτα δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2015
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Σε ευχαριστω πολυ Αρτεμισια μου , θα το γεμισω σε 2 βδομαδες καθως απο δευτερα ερχεται και ολοκληρο το co2 συστημα και ο διαχυτηρας απο Γερμανια που παρειγγειλα , πιστεψε με εχω σκάσει πιο πολυ απο σενα με το να ψεκαζω καθε 2 ωρες απο τις 14.00 εως τις 0.00 . Αλλα το απολαμβανω κι ολας μου αρεσει πολυ το αποτελεσμα .
Απάντηση με παράθεση
  #111  
Παλιά 12-02-16, 17:42
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Νικολέτα Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε ευχαριστω πολυ Αρτεμισια μου , θα το γεμισω σε 2 βδομαδες καθως απο δευτερα ερχεται και ολοκληρο το co2 συστημα και ο διαχυτηρας απο Γερμανια που παρειγγειλα , πιστεψε με εχω σκάσει πιο πολυ απο σενα με το να ψεκαζω καθε 2 ωρες απο τις 14.00 εως τις 0.00 . Αλλα το απολαμβανω κι ολας μου αρεσει πολυ το αποτελεσμα .
Νικόλ και εγω ψαροκαμένη είμαι αλλά να ψεκάζω καθε 2 ώρες δεν υπήρχε περίπτωση .... χαρά στο κουράγιο σου βρε Φαντάζομαι απο τις 14.00 εως τις 0.00 δεν πάς πουθενά .....
__________________
Κάντε τα όνειρα σας πραγματικότητα , η ζωή είναι μικρή
Απάντηση με παράθεση
  #112  
Παλιά 12-02-16, 17:45
Νικολέτα Ο χρήστης Νικολέτα δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2015
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

χαχα 14.00-0.00 ειναι η φωτοπεριοδος που σταδιακα την μειωνω 5 λεπτα την μερα απο προχθες για να φτασω στις 8-8.30 ωρες οταν θα ερθει η ωρα να το γεμισω με νερο . Χιχι νταξει εχει τυχει να το αφησω και 3-4 ωρες με τα φωτα ανοιχτα δεν παθαινει κατι αλλα για να ειμαι σιγουρη ψεκαζω καλα ολα τα φυλλα οσο πιο συχνα μπορω κατα μεσο ωρο καθε 2ωρο . Και το βραδυ καθολου κοιμαμαι ησυχη :P , ασε ασε εγω τρελαινομαι πιο πολυ για τα φυτα και τα aquascapes , μολονοτι τα αλλα ενυδρεια μου ειναι πολυ πιο απλα και low tech .
Απάντηση με παράθεση
  #113  
Παλιά 12-02-16, 18:24
Το avatar του χρήστη Lth1
Lth1 Ο χρήστης Lth1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 2.325
Προεπιλογή

Αληθεια και εγω περιμενω να δω εικονα με το νερο μεσα...
Με το γρασιδι ειδα μια διαφορα με τα υπολοιπα τι εγινε????
__________________

---------------------
Απάντηση με παράθεση
  #114  
Παλιά 12-02-16, 18:55
Νικολέτα Ο χρήστης Νικολέτα δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2015
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Πρεπει να πας στην πρωτη σελιδα να δεις τη διαφορα δεν με αφηνει να ανεβασω φωτο απο την πρωτη μερα παλι στο ιδιο thread και δεν ξερω εαν μπορω να κανω καινουργιο thread με πριν και μετα φωτο .
Απάντηση με παράθεση
  #115  
Παλιά 12-02-16, 18:58
Το avatar του χρήστη Lth1
Lth1 Ο χρήστης Lth1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 2.325
Προεπιλογή

Photobucket...εκει τις ανεβαζεις καιι επειτα εδω το λινκ
__________________

---------------------
Απάντηση με παράθεση
  #116  
Παλιά 12-02-16, 19:02
Νικολέτα Ο χρήστης Νικολέτα δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2015
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

τι ειναι αυτο ? πως το κανω ?
Απάντηση με παράθεση
  #117  
Παλιά 12-02-16, 19:06
Το avatar του χρήστη Lth1
Lth1 Ο χρήστης Lth1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 2.325
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Νικολέτα Εμφάνιση μηνυμάτων
τι ειναι αυτο ? πως το κανω ?
http://photobucket.com/
αρχικα μπαινεις σε αυτο το λινκ επειτα πας εκει που λεει Upload,θα σου πει να κανεις λογαριασμο κτλ κτλ πατας αν εχεις απο fb και ολα καλα...τις ανεβαζεις επειτα πας στην καθε φωτο που βλεπεις απο πανω εχει ενα url το κανεις copy-paste και επειτα σειρα εχει το paste εδω στο θεμα σου...
Προσπαθησε να το κανεις αυτο και επειτα θα παμε σε αλλο σκελος με τις φωτο..

Υ.Γ με εμαθε καλα ο Κ.Τακης
__________________

---------------------
Απάντηση με παράθεση
  #118  
Παλιά 12-02-16, 19:57
Νικολέτα Ο χρήστης Νικολέτα δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2015
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Για δες εαν λειτουργησε

http://s1077.photobucket.com/user/ni...?sort=3&page=1
Απάντηση με παράθεση
  #119  
Παλιά 12-02-16, 20:00
Το avatar του χρήστη Lth1
Lth1 Ο χρήστης Lth1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 2.325
Προεπιλογή

Ναι λειτουργει απλα εβαλες το λινκ το αρχικο των φωτο ενω πρεπει να βαλεις το λινκ για την συγκεκριμενη φωτο..ανοιξε δηλ την φωτο που θελεις στο photobucker και στην συνεχεια αντιγραφη επικόλληση το λινκ της φωτο εδω
__________________

---------------------
Απάντηση με παράθεση
  #120  
Παλιά 12-02-16, 20:03
Νικολέτα Ο χρήστης Νικολέτα δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2015
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή





καπως ετσι?
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Πως μεταφέρω ψάρια για 25 με 27 ώρες kornek Γλυκό νερό - Γενικά 32 28-02-11 23:24
Τι γίνεται σε άλλες χώρες. Τσιόνογλου Σταύρος Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 12 19-02-10 12:02
Βοηθεια χήρες και καρδιναλιοι! Oakenfold Αρχάριοι γλυκού νερού 2 19-01-09 12:16
Μετακόμιση 12 ώρες απόσταση k. konstantinos Αρχάριοι γλυκού νερού 6 26-03-08 12:46
¶λλα προιόντα σε άλλες χώρες Carebean pirate Γλυκό νερό - Γενικά 0 25-06-07 13:36

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:34.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09837 seconds with 14 queries