Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 16-06-12, 15:36
carvefish21 Ο χρήστης carvefish21 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-03-2012
Περιοχή: Νέο Ηράκλειο - Αθήνα
Μηνύματα: 142
Προεπιλογή

Λοιπόν παιδια επειδή ξαναεμφανίζεται αρκετά θα επιχειρήσω αρχικά τη μέθοδο με οξυζενέ. Απλά για ναμαι σιγουρος. Λέτε το κοινό κλασικό οξυζενέ που πουλάνε στα φαρμακεία ή κάτι άλλο? Και ισχύει η δοσολογία που διάβασα πιο πάνω 1ml ανά λίτρο για 2 μέρες?
-------------------------
καποια επιβεβαιωση?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη carvefish21 : 16-06-12 στις 15:36 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 16-06-12, 15:59
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Δεν θα σε βοηθησει το οξυζενε.
Ερυθρομυκινη ειναι το πιο αποτελεσματικο μετρο.
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 25-07-12, 17:58
carvefish21 Ο χρήστης carvefish21 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-03-2012
Περιοχή: Νέο Ηράκλειο - Αθήνα
Μηνύματα: 142
Προεπιλογή

Καλησπέρα! Επειδή επανέρχεται το κυανοβακτήριο αποφάσισα να χρησιμοποιήσω ερυθρομυκινη. Λοιπον τη βρηκα σε σκονη οποτε αρχικα διαλυω με νερο τη σκονη οπως γραφουν οι οδηγιες, τη κανω σιροπι και ριχνω (50l ειναι το ενυδρειο μου, πες 45l λόγω εξάτμισης νερού) 1,125ml? (Διαβασα στο φορουμ οτι η αναλογια ειναι 2,5mg ανά λίτρο και αφου οι οδηγιες γραφουν 500mg/5ml που σημαινει 1ml = 100mg ουσιας
2,5/100=0,025ml /lit x45lit = 1,125ml)
Απλά ρίχνω αυτη τη ποσοτητα σιροπιου, το αφηνω για 3 μερες, μετα καθαρισμος οσο γινεται, αλλαγη νερου και ανθρακας?
Σωστά τα λέω??
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 25-07-12, 22:25
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

Το οξυζενε το δοκιμασες και αν ναι τι αποτελεσμα ειχε;
Εγω οταν ειχα κυανοβακτηριο και το αντιμετωπισα με την ερυθρομικινη ακολουθησα με επιτυχια το παρακατω.


Day 1.
Add 2.5 mg/L erythromycin. If you have a protein skimmer, turn it off. I believe it will inactive a lot of the antibiotic through coprecipitation with protein. It will, however, be very usefull later.
Day 2.
Add 2.5 mg/L erythromycin.
Day 3.
Now you should see a lot of dead blue-green bacteria floating around in the tank. Increase filtration (a second mechanical filter if possible) to get rid of it. If you have a protein skimmer, turn it on. The critical thing now is to get rid of as much protein (dead bacteria) as possible to avoid a peak of ammonia.
Day 4.
Most blue-green bacteria should be dead by now. Try to clean out as much as possible of the dead stuff. I use a jet stream of water from the outlet of a canister filter to remove it from plants and decorations. Combined with the second mechanical filter, this works fine for me. Let the filter work for a couple of hours then make a 50% water change. Add 2.5 mg/L erythromycin.
Day 5-7.
Wash the mechanical filter at least once a day. Keep check on ammonia and nitrite but do not change any water unless absolutely necessary. The extra filter can be removed as soon as the water clears up.
Day 8.
Make a 30% water change. Add 1 mg/L erythromycin.
From now on, resume your normal maintenance.
The concentration I use is in theory a bit high and getting up where it should starts having an effect also on G(- ) bacteria. When I started using erythromycin I had problems using lower concentrations in the tank. It was not very effective. It might be time to check it again.
One word of caution. Only use erythromycin when you really need it or you might end up with blue-green bacteria resistent to the antibiotic.
My practical experience of using erythromycin to battle blue-green bacteria is limited to my own few tank (and some friends). It would be interesting to get some feedback from people with experience (good or bad) of battling blue- green bacteria (with or whithout erythromycin). I would of course post a summary of the response.
__________________
Το αλλο μου χομπι....
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 26-07-12, 00:01
carvefish21 Ο χρήστης carvefish21 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-03-2012
Περιοχή: Νέο Ηράκλειο - Αθήνα
Μηνύματα: 142
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Γιαννης Μ5 Εμφάνιση μηνυμάτων
Το οξυζενε το δοκιμασες και αν ναι τι αποτελεσμα ειχε;
Εγω οταν ειχα κυανοβακτηριο και το αντιμετωπισα με την ερυθρομικινη ακολουθησα με επιτυχια το παρακατω.


Day 1.
Add 2.5 mg/L erythromycin. If you have a protein skimmer, turn it off. I believe it will inactive a lot of the antibiotic through coprecipitation with protein. It will, however, be very usefull later.
Day 2.
Add 2.5 mg/L erythromycin.
Day 3.
Now you should see a lot of dead blue-green bacteria floating around in the tank. Increase filtration (a second mechanical filter if possible) to get rid of it. If you have a protein skimmer, turn it on. The critical thing now is to get rid of as much protein (dead bacteria) as possible to avoid a peak of ammonia.
Day 4.
Most blue-green bacteria should be dead by now. Try to clean out as much as possible of the dead stuff. I use a jet stream of water from the outlet of a canister filter to remove it from plants and decorations. Combined with the second mechanical filter, this works fine for me. Let the filter work for a couple of hours then make a 50% water change. Add 2.5 mg/L erythromycin.
Day 5-7.
Wash the mechanical filter at least once a day. Keep check on ammonia and nitrite but do not change any water unless absolutely necessary. The extra filter can be removed as soon as the water clears up.
Day 8.
Make a 30% water change. Add 1 mg/L erythromycin.
From now on, resume your normal maintenance.
The concentration I use is in theory a bit high and getting up where it should starts having an effect also on G(- ) bacteria. When I started using erythromycin I had problems using lower concentrations in the tank. It was not very effective. It might be time to check it again.
One word of caution. Only use erythromycin when you really need it or you might end up with blue-green bacteria resistent to the antibiotic.
My practical experience of using erythromycin to battle blue-green bacteria is limited to my own few tank (and some friends). It would be interesting to get some feedback from people with experience (good or bad) of battling blue- green bacteria (with or whithout erythromycin). I would of course post a summary of the response.
Ποιο περιπλοκη και χρονοβορα διαδικασια απο αυτη που ειχα διαβασει... Με τη δοσολογια μονο φοβαμαι μη κανω καμια πατατα. Με το οξυζενε δεν εγινε κατι, μετα απο 3-4 μερες επανηλθε παλι.
Πολυ αντιβιωση θα μπει μωρε αν βαζω για 3 συνεχομενες μερες και το φοβαμαι...
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 26-07-12, 01:45
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Η αντιβιωση, παρεχεται για συγκεκριμενες μερες.
Οπως και στον ανθρωπο. Δεν μπορει να σου πει ο γιατρος να την παρεις για 8 μερες και εσυ επειδη θα φοβηθεις (ή γιατι θα δεις καποια βελτιωση) να την σταματησεις στην 3η μερα.
Οτι βακτηριο επιζησει θα γινει ανθεκτικο και δεν θα το πιανει μετα η αντιβιωση.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 26-07-12, 08:14
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

Μην το φοβάσαι.Να κοιτάς για αμμωνία στο ενυδρείο και δεν χρειάζεται να πλένεις το φίλτρο κάθε μέρα.
__________________
Το αλλο μου χομπι....
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 26-07-12, 09:17
carvefish21 Ο χρήστης carvefish21 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-03-2012
Περιοχή: Νέο Ηράκλειο - Αθήνα
Μηνύματα: 142
Προεπιλογή

ok. Ευχαριστώ παιδια!
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 09-06-13, 19:14
Το avatar του χρήστη Αντζι
Αντζι Ο χρήστης Αντζι δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-02-2013
Περιοχή: ΒΥΡΩΝΑΣ
Μηνύματα: 552
Προεπιλογή

ας το βαλω εδω να μην ανοιγω αλλο ποστ.
οταν ειδα πρασινες κουκιδες πανω στις πετρες θεωρησα οτι εχω green spot αλγη
μερα με την μερα ομως γινεται χειροτερο και εξαπλωνεται.Σημερα μου ειπε ενα παλικαρι οτι ειναι κυανοβακτηριο.
Εβγαλα καποιες φωτο να μου πειτε την γνωμη σας αν και δεν ειναι πολυ καλες.Αν δεν βοηθουν θα προσπαθησω να ανεβασω αλλες.

[IMG][/IMG]
[IMG][/IMG]


επειδη ειχα διβαβασει στο υπομνημα οτι στην green spot λειπουν φωσφορικα αγορασα και εβαζα μια φορα την εβδομαδα αλλα βλεπω στο φυτο που εβαλα φωτο οτι απο την μεση και κατω σκιζονται τα φυλλα,ειναι πρασινα σε καποια σημεια σαν λεκεδες
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 09-06-13, 21:02
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

Κυανοβακτηριο είναι.Ξεκινα με το να την ρουφήξεις με το λάστιχο την ώρα της αλλαγής νερού και παρακολούθησε τη.
__________________
Το αλλο μου χομπι....
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 09-06-13, 21:03
Το avatar του χρήστη Αντζι
Αντζι Ο χρήστης Αντζι δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-02-2013
Περιοχή: ΒΥΡΩΝΑΣ
Μηνύματα: 552
Προεπιλογή

Θα προσπαθησω αν και δεν μου φαινεται σαν φιλμ και οτι αφαιρειται ργμ.το βλεπω σταθερο πολυ σαν να εχει γινει ενα με την πετρα
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 09-06-13, 21:13
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Γιαννη δεν φαινεται να μπορει να απορροφηθει με λαστιχο (φαινεται συμπαγης)
Μηπως πρεπει να βγαλει και τριψει τα πολλα απο τις πετρες και μετα να κανει την αγωγη με την αντιβιωση?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 09-06-13, 22:27
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

Αν εμφανίστηκε προσφατα το κυανοβακτηριο στο ενυδρείο,με ένα ελαφρύ τρίψιμο του λάστιχου πάνω στην αλγη,θα την ρουφηξει.Αλλιως βγάλε ότι βγαίνει και καθάρισε τα.Κάνε και μια απολύμανση με διαλυμα νερού και χλωρινης και ξανά τοποθέτησε τα μέσα στο ενυδρείο.Αν δεις ότι ξαναεμφανιζεται,τότε διάβασε τα προηγούμενα ποστ για την θεραπεία με αντιβίωση.Ενημέρωσε μας για την εξέλιξη....
__________________
Το αλλο μου χομπι....
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 09-06-13, 22:33
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Γιαννη εχει και στο χαλικι και στα φυτα.
Δεν ωφελει η απολυμανση μονο στις πετρες νομιζω.
Μηπως πρεπει να βγαλει τα πολλα με μηχανικο καθαρισμο (τριψιμο κλπ) απο τις πετρες, και οτι μεινει να τα αναλαβει η αντιβιωση?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 09-06-13, 22:44
Το avatar του χρήστη nikolaosbouk
nikolaosbouk Ο χρήστης nikolaosbouk δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-01-2012
Περιοχή: Καλαμαρια
Μηνύματα: 947
Send a message via Skype™ to nikolaosbouk
Προεπιλογή

Δεν θέλει να ανάβεις τα φώτα και επίσης συσκότιση με ένα σεντόνι πάνω στο ενυδρείο αν γίνεται ούτος ώστε να μην μπαίνει το φως τις ημέρας για 2-3 ημέρες και θα εξαφανιστεί. Μην το πολυπειραζεις γιατι εξαπλώνεται. Είμαι καθαρά φωτοσυνθετικο αυτό το βακτήριο. Ρίξε άμα μπορείς και τα φωσφορικα σου
__________________
Reef-ακιας και Disk-ακιας
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 09-06-13, 22:52
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιαννη εχει και στο χαλικι και στα φυτα.
Δεν ωφελει η απολυμανση μονο στις πετρες νομιζω.
Μηπως πρεπει να βγαλει τα πολλα με μηχανικο καθαρισμο (τριψιμο κλπ) απο τις πετρες, και οτι μεινει να τα αναλαβει η αντιβιωση?
Το χαλίκι του δεν το πρόσεξα να πω την αλήθεια.Εφόσον όμως είναι ετσι και δεν δουλέψει η συσκότιση(που μάλλον δεν θα δουλέψει),τότε αντιβίωση και σκούπα βυθού όταν αρχίσει να αποσυντίθεται το κυανοβακτηριο.Ότι μπορεί να βγάλει από μόνος του θα είναι προς όφελος του.
__________________
Το αλλο μου χομπι....
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 09-06-13, 22:56
Το avatar του χρήστη Αντζι
Αντζι Ο χρήστης Αντζι δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-02-2013
Περιοχή: ΒΥΡΩΝΑΣ
Μηνύματα: 552
Προεπιλογή

Να ξεκινησω απο αυριο με συσκοτιση?
ταισμα κανονικα φανταζομαι στα ψαρια ε?
τα φωσφορικα πως πεφτουν?
(μου αρεσει που την περασα για green spot και προσεθετα κιολας αλλα ευτυχως μονο 2 φορες)
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Γιαννης Μ5 Εμφάνιση μηνυμάτων
Το χαλίκι του δεν το πρόσεξα να πω την αλήθεια.Εφόσον όμως είναι ετσι και δεν δουλέψει η συσκότιση(που μάλλον δεν θα δουλέψει),τότε αντιβίωση και σκούπα βυθού όταν αρχίσει να αποσυντίθεται το κυανοβακτηριο.Ότι μπορεί να βγάλει από μόνος του θα είναι προς όφελος του.
πως το βγαζω μονη μου απο πετρες και φυτα?
εχω stiphodon τα οποια κρυβονται στις πετρες.ποσο ευκολο ειναι να βγουν και να τις καθαρισω δεν ξερω....

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Αντζι : 09-06-13 στις 22:56 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 09-06-13, 23:04
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pink corall Εμφάνιση μηνυμάτων
Να ξεκινησω απο αυριο με συσκοτιση?
ταισμα κανονικα φανταζομαι στα ψαρια ε?
τα φωσφορικα πως πεφτουν?
(μου αρεσει που την περασα για green spot και προσεθετα κιολας αλλα ευτυχως μονο 2 φορες)
-------------------------


πως το βγαζω μονη μου απο πετρες και φυτα?
εχω stiphodon τα οποια κρυβονται στις πετρες.ποσο ευκολο ειναι να βγουν και να τις καθαρισω δεν ξερω....

Tο χαλικι μην το καθαρισεις.Θα το πιασει η συσκοτιση ή,η αντιβιωση.Τις πετρες αν μπορεις βγαλε και καθαρισε τες...Ταισμα στην συσκοτιση καθολου.Μην ξεσκεπασεις καθολου το ενυδρειο για 4 μερες.
__________________
Το αλλο μου χομπι....
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 09-06-13, 23:10
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Πριν κανενα 6μηνο ειχα αντιμετωπισει το κυανοβακτηριο με απλη συκοτιση, παντως. Γραφω τι ακριβως εκανα:

-αλλαγη 40-50% με σκουπα βυθου.
-εκλεισα με μαυρες σακουλες σκουπιδιων ολο το ενυδρειο για 4 μερες, ωστε να μην μπαινει ουτε υποψια φωτος.
-καλη αναταρραξη νερου, αν εχεις αεραντλια βαλ'τη σε λειτουργια.
-καθολου ταϊσμα.
-μετα τις 4 μερες, αλλαγη νερου γυρω στο 50% με σκουπα βυθου, οπου υπηρχε κυανοβακτηριο.
-ενισχυση της κυκλοφοριας νερου στα σημεια που εμφανιστηκε, με μικρο κυκλοφορητη.

Το ενυδρειο ηταν αρκετα φυτεμενο και περα απο την cabomba caroliniana που την ακουσε λιγο, δεν ειχα απωλειες ουτε σε φυτα, ουτε σε ψαρια φυσικα. Το κυανοβακτηριο εξαφανιστηκε εντελως.

Γνωμη μου ειναι να δοκιμασεις πρωτα τη συκοτιση και αν δεν εχει αποτελεσμα, μετα προχωρας σε αλλη μεθοδο.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 09-06-13, 23:12
Το avatar του χρήστη Billy T
Billy T Ο χρήστης Billy T δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-12-2010
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ (ΚΥΨΕΛΗ) και σπουδαζω ΡΕΘΥΜΝΟ
Μηνύματα: 508
Send a message via Skype™ to Billy T
Προεπιλογή

παιδια το κυανοβακτηριο απο τι προκαλειται?τι το βοηθαει να εμφανιστει και να εξαπλωθει???
(συγγνωμη αν το αναρτω σε λαθος σημειο απλα για να μην ανοιξω αλλο θεμα το εβαλα εδω)
__________________
Life is too short to cry
long enough to try
Απάντηση με παράθεση
  #51  
Παλιά 09-06-13, 23:18
Το avatar του χρήστη Αντζι
Αντζι Ο χρήστης Αντζι δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-02-2013
Περιοχή: ΒΥΡΩΝΑΣ
Μηνύματα: 552
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nazgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Πριν κανενα 6μηνο ειχα αντιμετωπισει το κυανοβακτηριο με απλη συκοτιση, παντως. Γραφω τι ακριβως εκανα:

-αλλαγη 40-50% με σκουπα βυθου.
-εκλεισα με μαυρες σακουλες σκουπιδιων ολο το ενυδρειο για 4 μερες, ωστε να μην μπαινει ουτε υποψια φωτος.
-καλη αναταρραξη νερου, αν εχεις αεραντλια βαλ'τη σε λειτουργια.
-καθολου ταϊσμα.
-μετα τις 4 μερες, αλλαγη νερου γυρω στο 50% με σκουπα βυθου, οπου υπηρχε κυανοβακτηριο.
-ενισχυση της κυκλοφοριας νερου στα σημεια που εμφανιστηκε, με μικρο κυκλοφορητη.

Το ενυδρειο ηταν αρκετα φυτεμενο και περα απο την cabomba caroliniana που την ακουσε λιγο, δεν ειχα απωλειες ουτε σε φυτα, ουτε σε ψαρια φυσικα. Το κυανοβακτηριο εξαφανιστηκε εντελως.

Γνωμη μου ειναι να δοκιμασεις πρωτα τη συκοτιση και αν δεν εχει αποτελεσμα, μετα προχωρας σε αλλη μεθοδο.
αναταραξη εχω αρκετη απο το φιλτρο.θα βαλω και την αεροαντλια εφοσον χρειαζεται λοιπον
το περισσοτερο ειναι επανω στις πετρες οποτε λογικα η σκουπα δεν θα κανει τιποτα αλλα αυριο θα το κανω οπως το λες.
αλλαγη νερου
συσκοτιση
κτλ
Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 09-06-13, 23:20
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Billy T
παιδια το κυανοβακτηριο απο τι προκαλειται?τι το βοηθαει να εμφανιστει και να εξαπλωθει???
(συγγνωμη αν το αναρτω σε λαθος σημειο απλα για να μην ανοιξω αλλο θεμα το εβαλα εδω)
Ελλειπης κυκλοφορια νερου, ανισσοροπια νιτρικων και φωσφορικων (λιγα νιτρικα, αυξημενα φωσφορικα), ειναι βασικοι λογοι.


Επισης ξεχασα να προσθεσω στο παραπανω post μου, οτι αυξησα τα νιτρικα πριν την περιοδο της συσκοτισης σε 20, επειδη ειχα μειωμενα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #53  
Παλιά 09-06-13, 23:22
Το avatar του χρήστη Αντζι
Αντζι Ο χρήστης Αντζι δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-02-2013
Περιοχή: ΒΥΡΩΝΑΣ
Μηνύματα: 552
Προεπιλογή

εχω νιτρικα 10...πρεπει κατι να κανω?
Απάντηση με παράθεση
  #54  
Παλιά 09-06-13, 23:23
Το avatar του χρήστη Billy T
Billy T Ο χρήστης Billy T δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-12-2010
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ (ΚΥΨΕΛΗ) και σπουδαζω ΡΕΘΥΜΝΟ
Μηνύματα: 508
Send a message via Skype™ to Billy T
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nazgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Ελλειπης κυκλοφορια νερου, ανισσοροπια νιτρικων και φωσφορικων (λιγα νιτρικα, αυξημενα φωσφορικα), ειναι βασικοι λογοι.
σκεφτομαι να φτιαξω ενα ενυδρειο με galaxy rasbora και εχω διαβασει θελουν σχεδον μηδαμινη ροη.υπαρχει φοβος να εμφανιστει κατι τετοιο?
__________________
Life is too short to cry
long enough to try
Απάντηση με παράθεση
  #55  
Παλιά 09-06-13, 23:31
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pink corall
εχω νιτρικα 10...πρεπει κατι να κανω?
Ανεβασε τα λιγο ακομα αν ειναι δυνατο. Εγω ειχα χρησιμοποιησει υγρο λιπασμα αζωτο για αυτο το σκοπο.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Billy T
σκεφτομαι να φτιαξω ενα ενυδρειο με galaxy rasbora και εχω διαβασει θελουν σχεδον μηδαμινη ροη.υπαρχει φοβος να εμφανιστει κατι τετοιο?
Δεν θελουν μηδαμινη ροη τα cpds. Τουλαχιστον οταν τα ειχα σε 60αρι με eheim 2213, ηταν πολυ κινητικα και δεν κρυφτηκαν ποτε στα φυτα. Ολως τυχαιως, σε αυτο το ενυδρειο εμφανιστηκε το κυανοβακτηριο. Μετα εβαλα και extra μικρο κυκλοφορητη, επισης μονο ασχημα δεν περασαν.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #56  
Παλιά 09-06-13, 23:35
Το avatar του χρήστη nikolaosbouk
nikolaosbouk Ο χρήστης nikolaosbouk δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-01-2012
Περιοχή: Καλαμαρια
Μηνύματα: 947
Send a message via Skype™ to nikolaosbouk
Προεπιλογή

Μην μασάς και κάνε αυτά που σου λέμε ρίξε και κερατοφυλλο μετά την διαδικασία ώστε να σου ρουφάει φωσφορικα,
__________________
Reef-ακιας και Disk-ακιας
Απάντηση με παράθεση
  #57  
Παλιά 09-06-13, 23:50
Το avatar του χρήστη Αντζι
Αντζι Ο χρήστης Αντζι δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-02-2013
Περιοχή: ΒΥΡΩΝΑΣ
Μηνύματα: 552
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nikolaosbouk Εμφάνιση μηνυμάτων
Μην μασάς και κάνε αυτά που σου λέμε ρίξε και κερατοφυλλο μετά την διαδικασία ώστε να σου ρουφάει φωσφορικα,
Σε μενα πηγαινε αυτη η απαντηση?σορρυ αλλα δεν εκανες quote και μπερδευτηκα.
Αν αγορασω νιτρικα απο το πετ σοπ και προσθεσω?θα κανει δουλεια?
Απάντηση με παράθεση
  #58  
Παλιά 09-06-13, 23:51
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Τιποτα μην αγορασεις. Ταϊσε λιγο παραπανω αυριο (μην το παρακανεις) και μεθαυριο κανε συσκοτιση.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #59  
Παλιά 09-06-13, 23:58
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Συμφωνω κι εγω οτι μια προσπαθεια με συσκότιση αξιζει τον κοπο.
Κερατοφυλλο μη βαλεις γιατι απορροφα περοσοτερα νιτρικα και οπως φαινεται δεν θελεις να μειωθουν.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #60  
Παλιά 10-06-13, 00:29
Το avatar του χρήστη Αντζι
Αντζι Ο χρήστης Αντζι δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-02-2013
Περιοχή: ΒΥΡΩΝΑΣ
Μηνύματα: 552
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Συμφωνω κι εγω οτι μια προσπαθεια με συσκότιση αξιζει τον κοπο.
Κερατοφυλλο μη βαλεις γιατι απορροφα περοσοτερα νιτρικα και οπως φαινεται δεν θελεις να μειωθουν.
Ναι δεν θελω με τιποτα να μειωθουν.
Οκ παιδια θα κανω οτι μου ειπατε και θα ενημερωσω.Να ειστε καλα.Σας ευχαριστω παρα πολυ
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Έχω κυανοβακτήριο; και η άλγη μου ποιά είναι; Frangisk Γλυκό νερό - Γενικά 1 09-10-11 23:23
Κυανοβακτήριο vouros Γλυκό νερό - Γενικά 5 26-05-10 18:48
Κυανοβακτήριο............????? andreas72 Ασθένειες - Θεραπείες θαλασσινού νερού 21 23-01-09 13:14
Κυανοβακτήριο??? thsamios Ασθένειες - Θεραπείες θαλασσινού νερού 6 03-02-08 20:09

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:14.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,42726 seconds with 14 queries