Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 01-05-09, 12:52
Το avatar του χρήστη Krisos
Krisos Ο χρήστης Krisos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-04-2009
Περιοχή: Χαλκίδα(Εύβοιας)
Μηνύματα: 668
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Krisos
Προεπιλογή Μπουκαλα CO2

εγω εχω αυτη εδω την μπουκαλα http://i289.photobucket.com/albums/l...h/P4230337.jpg


εχω μεσα ανουμπιες ..το εχω φυτεψει ετσι http://s289.photobucket.com/albums/l...t=f0a55d91.flv

..τι θα μπορουσα να προσθεσω στην μπουκαλα μου ειναι της wave και παιρνει 0,750 kg CO2 συνδεται με εναν επερυχλιστη μεσο καλοδιου και θελω να βαλω ηλετρονικη παροχη (αν το λεω σωστα) που θα μετραει ph τι προτινεις να κανω?

επισης αποφασισα να μην βαλω κανενα ψαρακι γιατι σε κανενα τριμινο παω φανταρος πως θα διατηρισω στρωμενο το ενυδρειο μου μεχρι να γυρισω σε κανενα 12 μηνο? ευχαριστω
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 01-05-09, 13:02
Το avatar του χρήστη lucky13
lucky13 Ο χρήστης lucky13 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-01-2009
Περιοχή: Αθήνα, Αμπελοκηποι
Μηνύματα: 470
Προεπιλογή

Λοιπον, γενικα εχεις ευκολα φυτα αλλα αφου εχεις μπουκαλα βαλτην. Μπορεις να παρεις μια ηλεκτρομαγνητικη βαλβιδα και να την συνδεσεις με εναν ph controller, βεβαια υπολογισε γυρο στα 150 euro γιαυτο, μπορεις και χωρις ph controller απλα θελει προσοχη μεχρι να βρεις την καταληλη ποσοτητα co2 που θα βαζεις στο νερο παρατηροντας τα φυτα για pearling(φυσαλιδες) και τα ψαρια για σημαδια ασφιξιας και κοιτοντας και το πινακακι για την σχεση ph/kh και co2 (τα πρασινα ειναι εκει που πρεπει να εισαι)
Τωρα για μην βαλεις κανενα ψαρι και να κρατας την βιολογια αυτο θα πρεπει να γινετε ριχνοντας τροφη μεσα για να ταιζονται τα βακτηρια, λογικα θα υπαρχει και αλλος τροπος αλλα δεν μου εχει τυχει ποτε και μονο αυτον γνωριζω
__________________
Το παλιο μου 60lt Το καινουργιο 120lt
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 01-05-09, 13:20
Το avatar του χρήστη Krisos
Krisos Ο χρήστης Krisos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-04-2009
Περιοχή: Χαλκίδα(Εύβοιας)
Μηνύματα: 668
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Krisos
Προεπιλογή

Μαλλον αυτο με την τροφη νομιζω ειναι ειναι το ποιο σωστο ..αυτο θα κανω ..θα ριχνω καθε εβδομαδα 2 σβολακια τροφης νομιζω με το 65λιτρο που διατειρω θα ειμαι μια χαρα! ..τωρα σχετικα με την ηλεκτρομαγνητικη βαλβιδα υπαρχει κανενα καταστημα εντος Ελλαδας που να αποστελνει? ξερουμε κανεναν τυπο που να προσαρμοζεται με την μπουκαλιτσα μου? ) επισης θελω να σου πω αυτη την στιγμη ειναι γεματη πρεπει να προσεξω κατι ιδιαιτερο? και κατι αλλο αν προσθεσω αυτη την βαλβιδα υπαρχει καμια περιπτωση διαρροης ? και ποσο επικυνδινο μπορει να γινει το co2 σε ενα δωματειο μετα απο καποια διαροη? (πες πχ απο κακη χρηση δικη μου ..αθελα μου)
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 01-05-09, 13:24
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Παράθεση:
απλα θελει προσοχη μεχρι να βρεις την καταληλη ποσοτητα co2 που θα βαζεις στο νερο παρατηροντας τα φυτα για pearling(φυσαλιδες) και τα ψαρια για σημαδια ασφιξιας και κοιτοντας και το πινακακι για την σχεση
Αφου δεν θα εχει ψαρια μεσα, δεν υπαρχει λογος να προσεχει τα επιπεδα CO2.Απλως δεν υπαρχει και λογος το CO2 να ειναι σε υψηλοτερα επιπεδα απο 34-35ppm μιας και τα φυτα δεν εκμεταλλευονται παραπανω απο αυτο το ποσοστο αεριου.

Παράθεση:
Τωρα για μην βαλεις κανενα ψαρι και να κρατας την βιολογια αυτο θα πρεπει να γινετε ριχνοντας τροφη μεσα για να ταιζονται τα βακτηρια, λογικα θα υπαρχει και αλλος τροπος αλλα δεν μου εχει τυχει ποτε και μονο αυτον γνωριζω
Μπορεις να προσθετεις καθημερινα καθαρη αμμωνια που θα αγορασεις απο ενα φαρμακειο,αλλα κι αυτο που ειπε ο lucky με την τροφη σωστο ειναι.

Επισης Κrisos εχε υπ οψιν οτι αφου δεν θα υπαρχουν ψαρια, θα πρεπει να προσθετεις νιτρικα και φοσφωρικα, καθως και ολα τα αλλα απαραιτητα στοιχεια λιπανσης στα φυτα σου.
----------------------------------
Διαρροη CO2 δες εδω :http://www.aquatek.gr/vb/showthread....1%F1%EF%E7+co2
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 01-05-09, 13:39
Το avatar του χρήστη Krisos
Krisos Ο χρήστης Krisos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-04-2009
Περιοχή: Χαλκίδα(Εύβοιας)
Μηνύματα: 668
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Krisos
Προεπιλογή

να σαι καλα ! φιλε μου! εχω περισια ψαροτροφη (για χρυσοψαρα) Nurafin max οποτε θα ριχνω αpo απο αυτο ...σχετικα τωρα μου γραφεις φιλε μου raven εχω το 1) FLORA VIVA 10 ml ανα 7 ημερες 2)Flora green 5 ml ανα 15 ημερες αυτ ειναι τα λιπασματα μου ..φωτοπεριοδος 8 ωρες την ημερα ..παιδια αρκει μηπως χρειαζεται να τοποθετησω κατι αλλο ? νομιζω σε ενα χρονο η ανουμπιες μου θα εχουν αναπτυχθει επαρκως ?? ..πειτε μου και εσεις?
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 01-05-09, 14:03
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Το flora viva δεν ξερω τι ειναι...παντως λιπασμα δεν ειναι αφου απ οτι λεει ειναι κατι σαν βιορυθμιστης Να προτιμας επωνυμα λιπασματα που να λενε στο μπουκαλακι ακριβως τι περιεχουν.
Το flora green ειναι προσθετο σιδηρου και μαγνησιου και θα το ριχνεις σε πολυ μικρες ποσοτητες και μονο αν τα φυτα εμφανισουν ελλειψη σιδηρου (χλωρωση των φυλλων).
Χρειαζεται επιπλεον να προμηθευτεις καλιο (potassium) και φοσφωρικα (PO4) αλλα να ξερεις οτι οι ανουμπιες ειναι πολυ αργης αναπτυξης φυτα και με χαμηλες απαιτησεις, οποτε οι δοσεις σου θα πρεπει να ειναι πολυ μικρες ωστε να μην γεμισεις αλγες.
Αν βαλεις κι αλλα γρηγορης αναπτυξης φυτα θα ριθμισεις και την λιπανση σου αυξανοντας την ωστε να μην παρουσιαστει ελλειψη σε κανενα στοιχειο.
Και το CO2 ψιλο-περιττο ειναι για τις ανουμπιες αλλα αν υπαρχει θα τις βοηθησει.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 01-05-09, 15:41
Το avatar του χρήστη Krisos
Krisos Ο χρήστης Krisos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-04-2009
Περιοχή: Χαλκίδα(Εύβοιας)
Μηνύματα: 668
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Krisos
Προεπιλογή

Καταρχην αυτο το αρθρακι(με το ποσο βαλβερο ειναι το CO2) το εξαντλησα μπορω σας πω ..Raven FILE MOY το βρηκα πολυ ενδιαφερον! ) ...δεν καταλαβα ομως γιατι εναν μερος του CO2 παραμενει αεριο μεσα την μπουκαλα και γιατι εναν αλλο μερος ειναι σε υγρη μορφη ..εγω με μικρη μονολιτρη μπουκαλα (750 kg καθαρα) ..τα λιπασματα που μου εδωσαν ειναι αυτα http://i289.photobucket.com/albums/l...h/P5010357.jpg
χρειαζεται να παρω και καποια αλλα? ...δεν εχω ιδεα πειτε μου να ξερω ..επσιης αυτ οταν τα τοποθετω το νερο του ενυδρειου αφριζει στην περιοχη του φιλτρου γιατι αραγε?
-------------------------
καπως ετσι θα ειναι και η τελικη διαταξη του ενυδρειου μου κριμα που δεν μπορω να βαλω τπτ με σα αυτη την περιοδο πχ καμια γαριδουλα http://s289.photobucket.com/albums/l...kidiataksi.flv
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Krisos : 01-05-09 στις 15:41 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 01-05-09, 18:01
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Smile

Καλησπερα φιλαρακο!!!
Δεν προσεξα καποιος να σου πει για την αεραντλια (λογικα σε καποιο αλλο ποστ)! Θα πρεπει να την βγαλεις οταν τοποθετησεις το CO2 γιατι οσο CO2 θα μπαινει με την αεραντλια θα διαφευγει παλι στον αερα! Επισης για ανουβιες ειναι λιγο τραβηγμενη η χρηση CO2...ισως ενα DIY θα εκανε τη δουλεια μια χαρα ....
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 01-05-09, 18:20
Το avatar του χρήστη Krisos
Krisos Ο χρήστης Krisos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-04-2009
Περιοχή: Χαλκίδα(Εύβοιας)
Μηνύματα: 668
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Krisos
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από georgarask Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπερα φιλαρακο!!!
Δεν προσεξα καποιος να σου πει για την αεραντλια (λογικα σε καποιο αλλο ποστ)! Θα πρεπει να την βγαλεις οταν τοποθετησεις το CO2 γιατι οσο CO2 θα μπαινει με την αεραντλια θα διαφευγει παλι στον αερα! Επισης για ανουβιες ειναι λιγο τραβηγμενη η χρηση CO2...ισως ενα DIY θα εκανε τη δουλεια μια χαρα ....

Γιωργο φιλε μου ..δεν πειραζει την αγορασα γιατι θα την χρησιμοποιησω σκοπευω στο μελον να δω και ποιο απετιτικα φυτουλια ..αερασντλια τι συμαινει υπερχυλιστης?(μηπως ενοεις το οξυγονο? )
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 01-05-09, 18:39
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Αυτο που κανει μπουρμπουληθρες στο video ειναι το co2???
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 01-05-09, 18:53
Το avatar του χρήστη Krisos
Krisos Ο χρήστης Krisos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-04-2009
Περιοχή: Χαλκίδα(Εύβοιας)
Μηνύματα: 668
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Krisos
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτο που κανει μπουρμπουληθρες στο video ειναι το co2???

οχι φιλε μου το αξυγονο ..πισω ακριβως ειναι ο γυαλινος υπερχυλιστης με το διοξείδιο του ανθρακα
-------------------------
αν εχεις υπομονη δες καλυτερα εδω ..εδω ειναι παλιοτερο βιντεακι και το μονο που εχω αλλαξει ειναι τα φυτακια φαινεται ποιο ξεκαθαρα που ειναι το οξυγονο και που ο υπερχυλιστης http://s289.photobucket.com/albums/l...t=f0a55d91.flv
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Krisos : 01-05-09 στις 18:53 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 01-05-09, 19:06
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Οξυγονο ΔΕΝ χρησιμοποιειται σε ενυδρεια γενικως.
Μαλλον εννοεις αεραντλια. (που και αυτη δεν χρησιμοποιειται οταν προσπαθουμε να ανεβασουμε το ποσοστο διαλυμενου co2 στο νερο.)
"Υπερχυλιστες" επισης ειναι αγνωστη λεξη στα ενυδρεια.
Οσο για αυτα που λες, να διατηρησεις το ενυδρειο για 12 μηνες που θα πας φανταρος, ειναι τουλαχιστον αστειο να το συζηταμε.
Χρειαζεσαι αρκετα περισσοτερο διαβασμα περι (φυτεμενων) ενυδρειων.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 01-05-09, 19:29
Το avatar του χρήστη Krisos
Krisos Ο χρήστης Krisos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-04-2009
Περιοχή: Χαλκίδα(Εύβοιας)
Μηνύματα: 668
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Krisos
Thumbs down

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
Οξυγονο ΔΕΝ χρησιμοποιειται σε ενυδρεια γενικως.
Μαλλον εννοεις αεραντλια. (που και αυτη δεν χρησιμοποιειται οταν προσπαθουμε να ανεβασουμε το ποσοστο διαλυμενου co2 στο νερο.)
"Υπερχυλιστες" επισης ειναι αγνωστη λεξη στα ενυδρεια.
Οσο για αυτα που λες, να διατηρησεις το ενυδρειο για 12 μηνες που θα πας φανταρος, ειναι τουλαχιστον αστειο να το συζηταμε.
Χρειαζεσαι αρκετα περισσοτερο διαβασμα περι (φυτεμενων) ενυδρειων.
Μια ερωτηση μοναχα?? γιατι εχεις την κακια συνηθεια να κραζεις οποιον ρωταει? Διαβαζω και προσπαθω για το καλυτερο ..ολα οσα σου γραφω καπου τα εχω ακουσει ..οξυγονο ενοω το μηχανιματακι του βγαζει αερα μεσα στο ενυδρειο και το πηρε το αυτι μου απο δυο πετ σοπ που εχω επισκευτει στην πολη μου ..υπερχυλιστη ενοω το γυαλινο μερος που συνδετε την μπουκαλα του διοξιδειου μεσω ενος πλαστικου σωληνα ..ειναι πολυ δυσκολο για εναν αρχαριο να ψαξει μεσα σε εναν τοσο μεγαλο ογκο σελιδων και τα εφαρμωσει πιστα ..ειμαι και εγω υπεθυνος σε φορουμ πραγματικα η συμεριφορα σου ειναι απαισια ...οι περισσοτεροι απο αυτους που ξεκινουν εχουν πεσει θυματα αισχοκερδιας απο πετσοπ ..εσυ αντι να διευκολυνεις την κατασταση ειρονευεσαι επανελημενα ..καθε μερα αφιερωνω 2-3 ωρες μελετης !! ...και αυτο γιατι αναγνωριζω οτι εκτος απο χομπυ η ενυδριοφυλια εχει να κανει και με ζωουλες που κρεμοντα αποκλειτσικα τα χερια μας ...αλλη φορα αν δεν εχεις καποια λυση στο προβλημα μου απλα μην ξανα ασχοληθεις μαζι μου ελεος!!!

με εκτιμιση προς ολους τους συνχομπιστες
Γιωργος
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 01-05-09, 19:34
Το avatar του χρήστη halvas69
halvas69 Ο χρήστης halvas69 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Πάτρα - Αγυιά
Μηνύματα: 3.447
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην halvas69 Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην halvas69 Send a message via Skype™ to halvas69
Προεπιλογή

Διαχυτήρας είναι το γυάλινο πραγματάκι και σκοπός του είναι να αναμίξει (τρόπον τινά) το CO2 με το νεράκι.
Η αεραντλία (μπουρμπουληθρομάνα ) δεν χρειάζεται και ο συνδιασμός της με παροχή CO2 είναι λάθος καθώς θα το διώχνει.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 01-05-09, 20:08
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Smile

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Krisos Εμφάνιση μηνυμάτων
Μια ερωτηση μοναχα?? γιατι εχεις την κακια συνηθεια να κραζεις οποιον ρωταει? Διαβαζω και προσπαθω για το καλυτερο ..ολα οσα σου γραφω καπου τα εχω ακουσει ..οξυγονο ενοω το μηχανιματακι του βγαζει αερα μεσα στο ενυδρειο και το πηρε το αυτι μου απο δυο πετ σοπ που εχω επισκευτει στην πολη μου ..υπερχυλιστη ενοω το γυαλινο μερος που συνδετε την μπουκαλα του διοξιδειου μεσω ενος πλαστικου σωληνα ..ειναι πολυ δυσκολο για εναν αρχαριο να ψαξει μεσα σε εναν τοσο μεγαλο ογκο σελιδων και τα εφαρμωσει πιστα ..ειμαι και εγω υπεθυνος σε φορουμ πραγματικα η συμεριφορα σου ειναι απαισια ...οι περισσοτεροι απο αυτους που ξεκινουν εχουν πεσει θυματα αισχοκερδιας απο πετσοπ ..εσυ αντι να διευκολυνεις την κατασταση ειρονευεσαι επανελημενα ..καθε μερα αφιερωνω 2-3 ωρες μελετης !! ...και αυτο γιατι αναγνωριζω οτι εκτος απο χομπυ η ενυδριοφυλια εχει να κανει και με ζωουλες που κρεμοντα αποκλειτσικα τα χερια μας ...αλλη φορα αν δεν εχεις καποια λυση στο προβλημα μου απλα μην ξανα ασχοληθεις μαζι μου ελεος!!!

με εκτιμιση προς ολους τους συνχομπιστες
Γιωργος
Φιλε Γιωργο δεν βλεπω καποια διαθεση για ειρωνειας απο τον netblues... Ειληκρινα! Δεν εχει νοημα καποια αντιπαραθεση ... ειδηκα αν καποιος σου λεει κατι σωστο! Εχει δικιο οτι ειναι δυσκολο εως ακατορθωτο να διατηρηθει ενυδρειο και εσυ να λειπεις φανταρος ... Ειδηκα φυτεμενο αδυνατο! Συνεχησε το διαβασμα και θα δεις οτι ολοι προσπαθουν να σε βοηθησουν! Και να θυμασαι οτι ολοι εδω εχουν τις καλυτερες προθεσεις!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 01-05-09, 20:16
Το avatar του χρήστη Krisos
Krisos Ο χρήστης Krisos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-04-2009
Περιοχή: Χαλκίδα(Εύβοιας)
Μηνύματα: 668
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Krisos
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από georgarask Εμφάνιση μηνυμάτων
Φιλε Γιωργο δεν βλεπω καποια διαθεση για ειρωνειας απο τον netblues... Ειληκρινα! Δεν εχει νοημα καποια αντιπαραθεση ... ειδηκα αν καποιος σου λεει κατι σωστο! Εχει δικιο οτι ειναι δυσκολο εως ακατορθωτο να διατηρηθει ενυδρειο και εσυ να λειπεις φανταρος ... Ειδηκα φυτεμενο αδυνατο! Συνεχησε το διαβασμα και θα δεις οτι ολοι προσπαθουν να σε βοηθησουν! Και να θυμασαι οτι ολοι εδω εχουν τις καλυτερες προθεσεις!

τεσπα δεν το συνεχιζω ..απλα βαριεμαι να ακουω κλαψα και γκιρινια ..ειλικρινα εχω κολησει στο ενυδρειακι μου απο τοτε που το αγορασα ..δεν υπαρχει περιπτωση να εγκαταλειψω ετσι ευκολα την προσπαθεια ..σιγουρα θα προσπαθησω περισσοτερο στην συνεχεια ...στο εξης δεν υπαρχει περιπτωση να ξανα ασχοληθω με netblues και επειδη γκρινιαζει γενικως ..θεωρω οτι προσπαθει να κανει την συγκεκριμενη ασχολια καπως ''ελιτιστικη'' ενω δεν ειναι ..φυσικα δεν θελω να θιξω κανεναν με οσα λεω ουτε να προσβαλω ...αυτα
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 01-05-09, 20:29
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Smile

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Krisos Εμφάνιση μηνυμάτων
τεσπα δεν το συνεχιζω ..απλα βαριεμαι να ακουω κλαψα και γκιρινια ..ειλικρινα εχω κολησει στο ενυδρειακι μου απο τοτε που το αγορασα ..δεν υπαρχει περιπτωση να εγκαταλειψω ετσι ευκολα την προσπαθεια ..σιγουρα θα προσπαθησω περισσοτερο στην συνεχεια ...στο εξης δεν υπαρχει περιπτωση να ξανα ασχοληθω με netblues και επειδη γκρινιαζει γενικως ..θεωρω οτι προσπαθει να κανει την συγκεκριμενη ασχολια καπως ''ελιτιστικη'' ενω δεν ειναι ..φυσικα δεν θελω να θιξω κανεναν με οσα λεω ουτε να προσβαλω ...αυτα
Ολοι εχουμε "κολλησει" με τα ενυδρειακια μας και ολοι εδω προσπαθουν να βοηθησουν ο ενας τον αλλο!! Δεν εχω παρατηρησει επιθετικη συμπεριφορα του netblues απλα προσπαθει να σε βοηθησει λεγοντας σου την αληθεια! Με το καλο οταν επιστρεψεις απο φανταρος ευχομαι να πραγματοποιηθει το ονειρο σου (ενα φυτεμενο) και σιγουρα θα ειναι πολυ καλο αφου σιγα σιγα μπαινεις στο νοημα! Και στη προσπαθεια σου οτι θελει εδω ειναι ολοι να σε βοηθησουν!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 01-05-09, 20:39
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Για να μην ξεφυγουμε, μπορει να ακουγεται ειρωνικο να λεω οτι οξυγονο δεν χρησιμοποιειται σε ενυδρεια, ΑΛΛΑ δεν το λεω με αυτη τη διαθεση..

Εξαλλου ειναι πολυ "φτωχο" το θεμα να την πεφτει καποιος σε αρχαριο.
Ομως, οταν μερικα θεματα κοινης λογικης τα περναμε στο "ντουκου" να μην θελουμε να τα αφηνουμε και ασχολιαστα..
Και οταν καποιος ηδη παιζει με φυαλες Co2 (και με τους ασχετους που κυκλοφορουν στα μαγαζια) δεν θα μου εκανε και πολυ εντυπωση καποιος να σου χε πουλησει φυαλη οξυγονου (αυτη για τις γιαγιαδες)..
Αναγκαστικα θα πρεπει να γινεις πιο ακριβης σε οτι γραφεις, οχι τοσο για να βγαλουμε εμεις ακρη, οσο γιατι ειναι μονοδρομος στο να προστατευθεις απο (οδυνηρα) λαθη.
Και τα φυτα εχουν ψυχη (οπως και τα ψαρια ) και ειναι κριμα να μαραθουν για να ερθω στο σκεπτικο σου.

Δεν μπορει να μεινει ενα φρεσκο μικρο ενυδρειο στον αυτοματο για 12 μηνες, παρα μονο αν ειναι αδειο.(και απο νερο) Το εχουμε ξανασυζητησει αλλα απο οτι φαινεται δεν περασε το μηνυμα.
Βαλε λιγο τη λογικη σου να δουλεψει. Μιλαμε για εβδομαδιαιες αλλαγες νερου και συ μιλας για δωδεκαμηνο.
Εδω ειμαστε για να λυνουμε αποριες, βοηθησε μας για να σε βοηθησουμε.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 01-05-09, 20:53
Το avatar του χρήστη Krisos
Krisos Ο χρήστης Krisos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-04-2009
Περιοχή: Χαλκίδα(Εύβοιας)
Μηνύματα: 668
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Krisos
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
Για να μην ξεφυγουμε, μπορει να ακουγεται ειρωνικο να λεω οτι οξυγονο δεν χρησιμοποιειται σε ενυδρεια, ΑΛΛΑ δεν το λεω με αυτη τη διαθεση..

Εξαλλου ειναι πολυ "φτωχο" το θεμα να την πεφτει καποιος σε αρχαριο.
Ομως, οταν μερικα θεματα κοινης λογικης τα περναμε στο "ντουκου" να μην θελουμε να τα αφηνουμε και ασχολιαστα..
Και οταν καποιος ηδη παιζει με φυαλες Co2 (και με τους ασχετους που κυκλοφορουν στα μαγαζια) δεν θα μου εκανε και πολυ εντυπωση καποιος να σου χε πουλησει φυαλη οξυγονου (αυτη για τις γιαγιαδες)..
Αναγκαστικα θα πρεπει να γινεις πιο ακριβης σε οτι γραφεις, οχι τοσο για να βγαλουμε εμεις ακρη, οσο γιατι ειναι μονοδρομος στο να προστατευθεις απο (οδυνηρα) λαθη.
Και τα φυτα εχουν ψυχη (οπως και τα ψαρια ) και ειναι κριμα να μαραθουν για να ερθω στο σκεπτικο σου.

Δεν μπορει να μεινει ενα φρεσκο μικρο ενυδρειο στον αυτοματο για 12 μηνες, παρα μονο αν ειναι αδειο.(και απο νερο) Το εχουμε ξανασυζητησει αλλα απο οτι φαινεται δεν περασε το μηνυμα.
Βαλε λιγο τη λογικη σου να δουλεψει. Μιλαμε για εβδομαδιαιες αλλαγες νερου και συ μιλας για δωδεκαμηνο.
Εδω ειμαστε για να λυνουμε αποριες, βοηθησε μας για να σε βοηθησουμε.

δεν ξανα σχολιαζω οσα μου γραφετε δεν εχει νομιζω νοημα
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 10-05-09, 20:32
Controller^ Ο χρήστης Controller^ δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 02-04-2006
Περιοχή: ΛΥΚΟΒΡΥΣΗ
Μηνύματα: 6
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Krisos Εμφάνιση μηνυμάτων
Καταρχην αυτο το αρθρακι(με το ποσο βαλβερο ειναι το CO2) το εξαντλησα μπορω σας πω ..Raven FILE MOY το βρηκα πολυ ενδιαφερον! ) ...δεν καταλαβα ομως γιατι εναν μερος του CO2 παραμενει αεριο μεσα την μπουκαλα και γιατι εναν αλλο μερος ειναι σε υγρη μορφη
Φίλε Κρίσε σχετικά με την απορία σου.. όλα τα αέρια όταν συμπιέζονται αεροποιούνται. Εμείς για το ενυδρείο θέλουμε το CO2 σε αέρια μορφή, επειδή όμως αν το αποθηκεύαμε στην αέρια μορφή θα ήταν λίγη η ποσότητα, το συμπιέζουμε , το υγροποιούμε και το πέρνουμε σε αέρια μορφή ουσιαστικά ελατώνοντας την πίεση. Εκτός αυτού οι μπουκάλες για τα ενυδρεία δεν έχουν σιφώνι, έναντι των πυροσβεστήρων που έχουν σιφώνι και πέρνουν το CO2 από τον πάτο της μπουκάλας και το βγάζουν σε μορφή χιονός. Επίσης όταν γομώνεις μια μπουκάλα CO2 μετράς το βάρος που πέρνει και όχι την πίεση.
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 10-05-09, 22:55
Το avatar του χρήστη Krisos
Krisos Ο χρήστης Krisos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-04-2009
Περιοχή: Χαλκίδα(Εύβοιας)
Μηνύματα: 668
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Krisos
Thumbs up

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Controller^ Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλε Κρίσε σχετικά με την απορία σου.. όλα τα αέρια όταν συμπιέζονται αεροποιούνται. Εμείς για το ενυδρείο θέλουμε το CO2 σε αέρια μορφή, επειδή όμως αν το αποθηκεύαμε στην αέρια μορφή θα ήταν λίγη η ποσότητα, το συμπιέζουμε , το υγροποιούμε και το πέρνουμε σε αέρια μορφή ουσιαστικά ελατώνοντας την πίεση. Εκτός αυτού οι μπουκάλες για τα ενυδρεία δεν έχουν σιφώνι, έναντι των πυροσβεστήρων που έχουν σιφώνι και πέρνουν το CO2 από τον πάτο της μπουκάλας και το βγάζουν σε μορφή χιονός. Επίσης όταν γομώνεις μια μπουκάλα CO2 μετράς το βάρος που πέρνει και όχι την πίεση.

Ενδιαφερον! ...δεν ειχα ιδεα τωρα καπως το ξεκαθαρισα! ..ευχαριστω!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 13-05-09, 20:37
Το avatar του χρήστη Krisos
Krisos Ο χρήστης Krisos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-04-2009
Περιοχή: Χαλκίδα(Εύβοιας)
Μηνύματα: 668
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Krisos
Προεπιλογή

Κατι αλλο που σκευτομαι αν παω πχ στο waterin και τους παω αυτη την μπουκαλα http://i289.photobucket.com/albums/l...h/P4230337.jpg

αυτη συνδεεται με ενα δυαχητηρα μιλουσα με ενα φιλο και μου ειχε γραψει πως αν βαλω μεσα ψαρακια καλο ειναι να βαλω και ενα PHcontroller πειτε μου επιδει ειμαι ολιγον τι αμπαλος τι αλλα παρελκομενα να ζητησω? ωστε να σταματα η μπουκαλα ''αυτοματα''? ..αυτο το ρωτω γιατι οταν κανω τεστ CO2 με τα υγρα τεστακια μου βγαζει ανεπαρκης ..δεν εχω απαιτιτικα φυτα μοναχα ανουμπιες αλλα θελω να δω πως δουλευει αυτο το συτηματακι ..επισης ποσο περιπου θα κοστισει? στην χαλκιδα δυστιχως οταν τους εξηγω τι θελω με κοιτουν ...δεν μπορουν να καταλαβουν τι τους λεω! και ψαχνω ενα πετσοπ μεγαλο κοντα μου γι 'αυτο ανφερω και το συγκεκριμενο
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 13-05-09, 21:15
Το avatar του χρήστη lucky13
lucky13 Ο χρήστης lucky13 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-01-2009
Περιοχή: Αθήνα, Αμπελοκηποι
Μηνύματα: 470
Προεπιλογή

Αν θελεις να δεις απλα πως δουλευουν δεν θα στο συνιστούσα εκτος και αν δεν υπαρχει καθολου οικονομικο θεμα που και παλι δεν θα στο συνιστουσα γιατι εχεις φυτα που δεν χρειαζονται επιπλεον CO2 (οχι οτι θα τους κανει κακο αλλα υπερβολη) =P Λοιπον, ζητας μπουκαλα, μανομετρα με βελονοειδη βαλβιδα, ηλεκτρομαγνητικη βαλβιδα, Ph controller με εξοδο ρευμα για την ηλεκτρομαγνητικη, καποιο συστημα διαχυσης. αα και μην ξεχασεις να εχεις πανω σου 300-400 euro =ρ
__________________
Το παλιο μου 60lt Το καινουργιο 120lt
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 13-05-09, 21:26
Το avatar του χρήστη Krisos
Krisos Ο χρήστης Krisos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-04-2009
Περιοχή: Χαλκίδα(Εύβοιας)
Μηνύματα: 668
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Krisos
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lucky13 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν θελεις να δεις απλα πως δουλευουν δεν θα στο συνιστούσα εκτος και αν δεν υπαρχει καθολου οικονομικο θεμα που και παλι δεν θα στο συνιστουσα γιατι εχεις φυτα που δεν χρειαζονται επιπλεον CO2 (οχι οτι θα τους κανει κακο αλλα υπερβολη) =P Λοιπον, ζητας μπουκαλα, μανομετρα με βελονοειδη βαλβιδα, ηλεκτρομαγνητικη βαλβιδα, Ph controller με εξοδο ρευμα για την ηλεκτρομαγνητικη, καποιο συστημα διαχυσης. αα και μην ξεχασεις να εχεις πανω σου 300-400 euro =ρ

με συμφαιρει να το παρω ολο το συστημα ετοιμο πχ απο το internet? εχω αυτα εδω τα φυτακια

1)ξυλο με ανουμπια barteri
2)ξυλο με afzeli
3)2 ανουμπια nana πανω σε πετρες
4)Hygrophylia polysperma sunset
5) Eleocharris pavula

σκευτομαι μολις γυρισω να παρω ενα 600 lt αν το κανω φυτεμενο δεν τρεχει τιποτα ..ο εξοπλισμος θα μου μινει αν ομως το κανω malaui? ..ουσιστικα τα ''πεταω'' μαλλον θα με δεσμευσει το 300ευρω και δεν το πολυ θελω ..απντς τελευταια εχω φτιαχτει πολυ με μικρα ψαρακια και φυτεμενα ενυδρεια σε παρουσιασεις μεσα στο φορουμ πολλα παιδια εχουν πολυ καλα ενυδρεια ....εσυ εχεις δει φιλος πουθενα σε καποια σελιδα καμια προσφορα?

βαισκα τωρα που ξανα διαβαζω προσεκτικα τι μου γραφεις αυτ εδω τα τρια θελω μανομετρα με βελονοειδη βαλβιδα, ηλεκτρομαγνητικη βαλβιδα, Ph controller με εξοδο ρευμα για την ηλεκτρομαγνητικη,
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 13-05-09, 21:39
Το avatar του χρήστη lucky13
lucky13 Ο χρήστης lucky13 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-01-2009
Περιοχή: Αθήνα, Αμπελοκηποι
Μηνύματα: 470
Προεπιλογή

Κατσε εσυ τωρα εχεις μονο μπουκαλα χωρις μανομετρα τπτ? Γενικα απο προσωπική εμπειρια για συστηματα co2 μην ψαχνεις σε καταστηματα ενυδρειων ειναι παααρα πολυ πιο ακριβα. Αν ψαξεις λιγο εδωμεσα θα βρεις μαγαζια να παρεις αυτα που σου ειπα εκτος απο την διαχυση και τον controller. Controller ομως μπορεις να βρεις ebay σαν τον δικο μου
με πολυ λιγοτερα χρηματα. Σου ξαναλεω ομως οτι δνε ειναι αναγκαιο για το ενυδρειο σου τωρα. Αν θες να προχωρισεις σε αλλο setup με διαφορετικα φυτα ή παρεις το 600 και το φυτεψεις που λες θα το χρειαστεις, αν κανεις malawi ομως θα σου μείνει στο ραφι γιατι το malawi δεν εχει πρωτον απαιτητικά φυτα και δευτερον θελει υψηλο σχετικα ph οποτε δεν κανει να εχεις co2 γιατι το co2 ριχνει το ph.
__________________
Το παλιο μου 60lt Το καινουργιο 120lt
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 13-05-09, 21:46
Το avatar του χρήστη Krisos
Krisos Ο χρήστης Krisos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-04-2009
Περιοχή: Χαλκίδα(Εύβοιας)
Μηνύματα: 668
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Krisos
Προεπιλογή

εχω μια σκετη μπουκαλα με ενα σωληνακι και ενα γυαλινο δυαχητηρα ..αυτο η μπουκαλα μου ειναι 0,75 KG ...δεν εχω ψαρια γιατι σε λιγο φευγω για φαντρος απλα αναρωτιεμαι πως μπορω να αυτοματοποιησω λιγο το συστημα του CO2 ..ειναι δυσκολο να παραγκελω απο το internet?? εχω μια χρεωστικη καρτα το θεμα ειναι ποιος θα μουα τα συνδεσει ολα αυτα ειμαι εντελως ασχετος ...ισσως τελικα οταν παρω νεο ενυδρειο να βαλω αγγελοψαρα που ειναι και κυχλιδες με ψινουν πολυ γιατι μοιαζουν με δισκους και να το κανω φυτεμενο
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 13-05-09, 21:54
Το avatar του χρήστη lucky13
lucky13 Ο χρήστης lucky13 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-01-2009
Περιοχή: Αθήνα, Αμπελοκηποι
Μηνύματα: 470
Προεπιλογή

A μαλιστα. Τοτε θέλεις αυτα που σου ειπα πριν χωρις την μπουκαλα! =ρ Δεν ειναι δυσκολο να παραγγειλεις απο ebay. Απλα κανεις register στο site, φτιαχεις paypal και αγοραζεις. Αν το ψαξεις λιγο δεν ειναι δυσκολο, αλλιως ph controller απο Ελλαδα θα σου παει 130-150 euro περιπου. Αν βαλεις σκαλαρια μια χαρα θα το χρειαστεις το co2 για τα φυτα αλλα και για να κρατας χαμηλα το ph που χρειαζετε για αυτα, απλα εχε στο υποψην σου το ενυδρειο που θα μπουνε να εχει τουλαχιστον 50cm υψος
__________________
Το παλιο μου 60lt Το καινουργιο 120lt
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 13-05-09, 22:00
Το avatar του χρήστη Krisos
Krisos Ο χρήστης Krisos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-04-2009
Περιοχή: Χαλκίδα(Εύβοιας)
Μηνύματα: 668
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Krisos
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lucky13 Εμφάνιση μηνυμάτων
A μαλιστα. Τοτε θέλεις αυτα που σου ειπα πριν χωρις την μπουκαλα! =ρ Δεν ειναι δυσκολο να παραγγειλεις απο ebay. Απλα κανεις register στο site, φτιαχεις paypal και αγοραζεις. Αν το ψαξεις λιγο δεν ειναι δυσκολο, αλλιως ph controller απο Ελλαδα θα σου παει 130-150 euro περιπου. Αν βαλεις σκαλαρια μια χαρα θα το χρειαστεις το co2 για τα φυτα αλλα και για να κρατας χαμηλα το ph που χρειαζετε για αυτα, απλα εχε στο υποψην σου το ενυδρειο που θα μπουνε να εχει τουλαχιστον 50cm υψος

ευχαριστω πολυ θα κανω οτι μου ειπες!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 15-05-09, 19:47
Το avatar του χρήστη blackghost7
blackghost7 Ο χρήστης blackghost7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-09-2006
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 171
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Krisos Εμφάνιση μηνυμάτων
εχω μια σκετη μπουκαλα με ενα σωληνακι και ενα γυαλινο δυαχητηρα ..αυτο η μπουκαλα μου ειναι 0,75 KG ...δεν εχω ψαρια γιατι σε λιγο φευγω για φαντρος απλα αναρωτιεμαι πως μπορω να αυτοματοποιησω λιγο το συστημα του CO2 ..ειναι δυσκολο να παραγκελω απο το internet?? εχω μια χρεωστικη καρτα το θεμα ειναι ποιος θα μουα τα συνδεσει ολα αυτα ειμαι εντελως ασχετος ...ισσως τελικα οταν παρω νεο ενυδρειο να βαλω αγγελοψαρα που ειναι και κυχλιδες με ψινουν πολυ γιατι μοιαζουν με δισκους και να το κανω φυτεμενο
Μανομετρα με βελονοειδη αποτι ειδα απο τις φωτογραφιες σου εχεις.
Οποτε παρε μια ηλεκτρομαγνητικη ακομα και θα εχεις ενα σχεδον αυτοματο συστημα. Το ph controller δεν νομιζω οτι το χρειαζεσαι σε πρωτη φαση.

Τελος το προβλημα σου δεν νομιζω οτι ειναι οι μπουκαλες τα co2 και τα λοιπα. Αλλα το οτι εισαι μπερδεμενος. Εχεις φανταριλικι και κατα τα αλλα δεν ξερεις και τι ειδους ενυδρειο θες να κανεις.Αν δεν εχεις οικονομικο προβλημα οκ , αλλα αν τα λεφτα σου ειναι μετρημενα μην αγορασεις τιποτα(αντε βαρια μονο την ηλεκτρομαγνητικη) και οταν με το καλο γυρισεις κανεις τις αγορες που πραγματικα χρειαζεσαι.
__________________
Οτι περνάει ...... δεν ξαναπερνάει............
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 15-05-09, 21:20
Το avatar του χρήστη Krisos
Krisos Ο χρήστης Krisos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-04-2009
Περιοχή: Χαλκίδα(Εύβοιας)
Μηνύματα: 668
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Krisos
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από blackghost7 Εμφάνιση μηνυμάτων
Μανομετρα με βελονοειδη αποτι ειδα απο τις φωτογραφιες σου εχεις.
Οποτε παρε μια ηλεκτρομαγνητικη ακομα και θα εχεις ενα σχεδον αυτοματο συστημα. Το ph controller δεν νομιζω οτι το χρειαζεσαι σε πρωτη φαση.

Τελος το προβλημα σου δεν νομιζω οτι ειναι οι μπουκαλες τα co2 και τα λοιπα. Αλλα το οτι εισαι μπερδεμενος. Εχεις φανταριλικι και κατα τα αλλα δεν ξερεις και τι ειδους ενυδρειο θες να κανεις.Αν δεν εχεις οικονομικο προβλημα οκ , αλλα αν τα λεφτα σου ειναι μετρημενα μην αγορασεις τιποτα(αντε βαρια μονο την ηλεκτρομαγνητικη) και οταν με το καλο γυρισεις κανεις τις αγορες που πραγματικα χρειαζεσαι.
Θελω να το αγορασω ολο το υπολοιπο συστημα κυριως για να δω πως δουλευει αλλα το θεμα ειναι ποιος θα μου τα συνδεσει ...αν και μπηκα σε μια σελιδα που εξηγουσε αναλυτικα δεν θελω να μπλεξω με μια τετοια διαδικασια ...με ενδιαφερει να βρω αξιοπιστα ''εργαλεια'' πχ σε οσο το δυνατον οικονομικοτερη τιμη αν πηγαινα πχ στην Κηφησια στο waterinn λες να εβγαζα ακρη? λογικα θα χρειαστω
1)ηλεκτρομαγνητικη βαλβιδα
2)Ph controller με εξοδο ρευμα για την ηλεκτρομαγνητικη

περιτο να σου πω δεν εχω ιδεα τι ειναι ολα αυτα??
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
μπουκαλα co2 GP250381 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 14 19-11-06 13:19
Μπουκαλα Co2 radis DIY . Φτιάχτο μόνος σου 2 04-06-06 10:23
Co2 Μπουκαλα Που? Stilatos Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 17 14-04-06 23:39
Μπουκαλα Co2 kazanasb Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 5 16-12-05 22:04
Μπουκαλα co2 griffin_23 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 16 17-07-04 16:18

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:14.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10637 seconds with 13 queries