Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 18-04-13, 12:13
Egefalos Ο χρήστης Egefalos δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 18-04-2013
Περιοχή: Χαλάνδρι
Μηνύματα: 4
Προεπιλογή Φιλτρο ΕΗΕΙΜ 2215

καλησπέρα παιδιά,
είμαι καινούργιος εδώ και ένα προβληματάκι που έχω με οδήγησε στο να βρω το site τυχαία και να γράψω

έχω το Eheim 2215 το οποίο δουλεύει εδώ και 1,5 χρόνο. τον τελευταίο καιρό έχει αρχίσει να κάνει θόρυβο. Επίσης η πίεση στην έξοδο είναι πεσμένη. το άνοιξα και παρατήρησα πως η φτερωτή δεν κάνει τελείως ομαλή κίνηση αλλά σπασμωδική. ο άξονας που συνδέει τη φτερωτή μέσω του μεταλλικού μαγνητικού κυλίνδρου φαίνεται οκ. Από τη πρώτη μερα που το είχα βάλει 1-2 φορές τη μέρα έβγαζε σύννεφο φυσαλίδων αέρα στην έξοδο για 10 δευτερόλεπτα και μετά σταμάταγε.

Δεν έχω ιδεά τι να κάνω, το φίλτρο υπολειτουργεί, προφανώς δε μπορώ να το βγάλω τελείως γιατί θα μείνει το ενυδρείο στον αέρα και γενικά είμαι σε αδιέξοδο.... Ελπίζω κάποιος να γνωρίζει κατι παραπάνω.... Ευχαριστώ...
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 18-04-13, 12:42
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.389
Προεπιλογή

Καλώς ήρθες!
Έλεγξε τα ελαστικά που πάνω τους πατάει το αξονάκι της φτερωτής, μήπως είναι φθαρμένα.
Έχεις καθαρίσει με ένα βουρτσάκι την θαλάμη της φτερωτής, απο γλίτσα κλπ?
Το ότι έβγαζε φυσαλίδες σημαίνει ότι είχε αέρα μέσα ή τραβούσε αέρα από κάπου (κάποια σύνδεση δεν ήταν καλή).
Πότε έχεις καθαρίσει τα υλικά μηχανικής φίλτρανσης, τι άλλα υλικά έχεις και με ποιά σειρά?
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 18-04-13, 12:53
Egefalos Ο χρήστης Egefalos δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 18-04-2013
Περιοχή: Χαλάνδρι
Μηνύματα: 4
Προεπιλογή

καταρχας δε βλέπω ελαστικά που πατάει πάνω τους το αξονάκι της φτερωτής. από γλίτσα καθάρισα όλα όσα έχω πρόσβαση. τώρα αέρα δεν έχω ιδέα από που παίρνει. προφανώς από κάποια σύνδεση. τα υλικά μέσα στον κάδο είναι υαλοβάμβακας, σφουγγάρι, βιολογικό υλικό, σφουγγάρι, υαλοβάμβακας και τα καθαρίζω 1 φορά το μήνα. τα πάντα στο ενυδρείο λειτουργούν με απόλυτη τυποποίηση και όλα πηγαίνουν ρολόι εδώ και πολλούς μήνες.

κάτι παιζει με τη φτερωτή και τον άξονα. σα να πάλεται, σα να μην δουλεύει αρμονικα, σα να κολλάει. τα λαστιχάκια που λες, δεν έχω ιδέα που πρέπει να είναι για να καταλάβω αν είναι εκεί ή όχι. πάντως όσο βλέπω δεν έχει κανένα κοντά στη φτερωτη και τον άξονα.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 18-04-13, 13:02
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.389
Προεπιλογή

Το αξονάκι πατάει πάνω κάτω σε δύο ελαστικά με βαθούλωμα στη μέση.
Έχεις παραπανίσιο "υαλοβάμβακα"(ενυδρειακό βαμβάκι πιο σωστά) κατά τη γνώμη μου.
Προτείνω να βάλεις τα υλικά που λέει η eheim και με τη σειρά που δείχνει και το παρακάτω manual (φαίνονται και τα λαστιχάκια στο σχεδιάγραμμα) http://www.eheim.com/resources/produ...600_manual.pdf
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 18-04-13, 16:56
Egefalos Ο χρήστης Egefalos δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 18-04-2013
Περιοχή: Χαλάνδρι
Μηνύματα: 4
Προεπιλογή

συνεχίζει τον ίδιο θόρυβο-δόνηση-ασυγχρόνιστη περιστροφή. διαβάζω σε άλλα φορουμ πως μια καλή λύση είναι η λίπανση με βαζελίνη. άμα μετά από αυτό δε φτιάξει... πραγματικά θα τρελαθώ...


http://www.youtube.com/watch?v=9bdw8YpKzQQ
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 18-04-13, 17:57
maikl Ο χρήστης maikl δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-12-2006
Περιοχή: Βεροια
Μηνύματα: 3.464
Προεπιλογή

Τσεκαρε τα υλικα σου.Ειναι φιλτρο που θα σου παει χρονια αλλα δε σηκωνει πολλες τροποποιησεις στη διαταξη των υλικων, με αποτελεσμα την κακη λειτουργια.Θα πρεπει απο κατω προς τα επανω να εχεις:
μηχανικο μακαρονι ->σφουγγαρι μπλε->βιολογικο υλικο->υαλοβαμβακα(filter wool)
ή
μπλε σφουγγαρι->βιολογικο υλικο->υαλοβαμβακα(filter wool).
Κατω χαμηλα δε βαζουμε filter wool(υαλοβαμβακα).
Επισης ριξε ενα καθαρισμα στους σωληνες σου
__________________
«Το δις εξαμαρτειν ουκ ανδρος σοφου»
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 18-04-13, 18:06
Egefalos Ο χρήστης Egefalos δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 18-04-2013
Περιοχή: Χαλάνδρι
Μηνύματα: 4
Προεπιλογή

θα το δοκιμάσω και αυτό... μου κάνει εντύπωση πως γίνεται να φταίει η διάταξη για τη δόνηση... αλλά οκ. όλα θα τα δοκιμάσω
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
To καλυτερο εξωτερικο φιλτρο της ΕΗΕΙΜ mikenuke Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 86 21-05-14 21:04
Σπασμένο στόμιο απο τα ΕΗΕΙΜ classic 2213-2215-2217 giannisaek DIY . Φτιάχτο μόνος σου 18 16-09-12 06:26
SOS ΒΟΗΘΕΙΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΔΙΑΡΡΟΗΣ ΜΕ ΦΙΛΤΡΟ ΕΗΕΙΜ faniskriti Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 6 11-08-10 00:50
ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΕΗΕΙΜ ΦΙΛΤΡΟ sfk Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 3 06-05-10 20:28

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:18.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05229 seconds with 15 queries