Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 25-03-09, 21:48
Το avatar του χρήστη aquaman
aquaman Ο χρήστης aquaman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.678
Προεπιλογή σταμάτημα ανάπτυξης φυτών / αρχή άλγης...φταίει ο φωτισμός;

Στο φυτεμένο μου (180λ) τους τελευταίους μήνες είχα πολύ καλή ανάπτυξη των φυτών (κυρίως java fern, cryptos, valisnerias, echinodorus bleheri / ozelot).

Εδώ και 2 εβδομάδες περίπου, φαίνεται σαν να 1) έχει σταματήσει σχεδόν η ανάπτυξή τους, ενώ 2) ταυτόχρονα εμφανίζεται και καφέ άλγη στα φύλα και στα τζάμια του ενυδρείου, και 3) μερικά φύλα του εχινόδωρου έχουν κιτρινίσει στις μύτες τους.

Προσπαθώ να καταλάβω τι φταίει γιατί δεν έχω αλλάξει καθόλου τη ρουτίνα λίπανσης εδώ και 4 μήνες περίπου (διατηρώ ΝΟ3=15ppm, PO4=1ppm, ρίχνω αρκετό K2SO4, και 2 φορές τη βδομάδα λίγο seachem flourish. Α, και Co2 περίπου 20ppm).

Οι υποψίες μου στρέφονται κυρίως στο φωτισμό - έχω 2 χ 45W Τ5 της Juwel, οι οποίες έχουν κλείσει 6 μήνες με 10 ώρες την ημέρα φωτοπερίοδο. Με το "μάτι" δε βλέπω διαφορά στο φωτισμό, αλλά διαβάζω ότι η απόδοσή τους μπορεί να πέσει χωρίς να είναι ορατό αυτό. Είναι σωστό αυτό, ή τζάμπα πάω να αλλάξω λάμπες;

Κάθε γνώμη/συμβουλή ευπρόσδεκτή - και ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 25-03-09, 22:07
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

ορισμενοι μποσταναδες αλλαζουν λαμπες στο εξαμηνο αλλα προσωπικα για τα φυτα που αναφερεις το θεωρω υπερβολη.....φωτο απο το κιτρινισμα δεν εχεις..μηπως ειναι ελλειψη σιδηρου?? προσωπικα θα δοκιμαζα με λιγο σιδηρο (seachem iron)και ιχνοστοιχεια (seachem trace)..
εχεις υποστρωμα?? καμια ταμπλετα? εχινοδωροι..κρυπτο...τρεφονται απο τις ριζες..
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 25-03-09, 22:15
maikl Ο χρήστης maikl δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-12-2006
Περιοχή: Βεροια
Μηνύματα: 3.464
Προεπιλογή

...τις Τ5 τις κραταμε ενα χρονο περιπου.
Με τη δικη σου φωτοπεριοδο (6 μηνες =180 μερες χ 10 ωρες =1800 ωρες λειτουργιας) δεν εχεις "πιασει" ουτε το μισο απο αυτο που δινουν οι κατασκευαστες οτι αντεχουν οι λαμπες(περιπου 10.000 ωρες λειτουργιας).
-Προσωπικα τις Τ8 τις κραταω περιπου ενα 8μηνο και τις Τ5 χρονιζουν και μετα τις "χαιρετω"..
__________________
«Το δις εξαμαρτειν ουκ ανδρος σοφου»
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 25-03-09, 22:42
Το avatar του χρήστη N4505
N4505 Ο χρήστης N4505 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-08-2008
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 325
Προεπιλογή

Κι εγώ δεν νομίζω οτι φταίνε οι λάμπες..
Εκτός απο την λίπανση που σου είπε ο Πάνος, μην ξεχάσεις να τσεκάρεις και την κυκλοφορία σου μήπως έχει μειωθεί καθώς και το co2
__________________

Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 26-03-09, 02:45
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από aquaman Εμφάνιση μηνυμάτων
Στο φυτεμένο μου (180λ) τους τελευταίους μήνες είχα πολύ καλή ανάπτυξη των φυτών (κυρίως java fern, cryptos, valisnerias, echinodorus bleheri / ozelot).

Εδώ και 2 εβδομάδες περίπου, φαίνεται σαν να 1) έχει σταματήσει σχεδόν η ανάπτυξή τους, ενώ 2) ταυτόχρονα εμφανίζεται και καφέ άλγη στα φύλα και στα τζάμια του ενυδρείου, και 3) μερικά φύλα του εχινόδωρου έχουν κιτρινίσει στις μύτες τους.

Προσπαθώ να καταλάβω τι φταίει γιατί δεν έχω αλλάξει καθόλου τη ρουτίνα λίπανσης εδώ και 4 μήνες περίπου (διατηρώ ΝΟ3=15ppm, PO4=1ppm, ρίχνω αρκετό K2SO4, και 2 φορές τη βδομάδα λίγο seachem flourish. Α, και Co2 περίπου 20ppm).
Επι 4 μηνες ειχες μεγαλη αναπτυξη σε φυτα που αυξανουν συνεχως τον ογκο τους αλλα δεν κλαδευονται. Αρα αυξανεται η φυτομαζα αρα ...αυξανεται και η λιπανση σε micro και το CO2.
Kυριως αυξησε λιγο το γενικο λιπασμα (flurish) και αρχισε παραλληλα το trace και το Iron οπως σου ειπε και ο Πανος.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 26-03-09, 05:49
maikl Ο χρήστης maikl δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-12-2006
Περιοχή: Βεροια
Μηνύματα: 3.464
Προεπιλογή

...η ελλειψη σιδηρου περα απο το κιτρινισμα των φυλλων συνοδευεται συνηθως και με εμφανιση των νευρων στα φυλλα,οποτε ισως να μην ειναι ουτε κι αυτο.
-Γνωμη μου επειδη βλεπω οτι εχεις φυτα που θρεφονται κατα κυριο λογο απο το ριζικο συστημα (βαλισνεριες,εχινοδωρος,κρυπτοκορυνες) βαλε ταμπλετες βυθου.
__________________
«Το δις εξαμαρτειν ουκ ανδρος σοφου»
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 26-03-09, 07:51
Το avatar του χρήστη aquaman
aquaman Ο χρήστης aquaman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.678
Προεπιλογή

Παιδιά ευχαριστώ πάρα πολύ για τις γρήγορες απαντήσεις. Έχουμε και λέμε:

Ταμπλέτες βυθού είχα βάλει seachem, πριν 3 μήνες. Φαντάζομαι ότι μπορεί να εξαντλήθηκαν - οπότε έβαλα καινούργιες. Δοκιμάζω και τις 7 balls της JBL σε μερικά φυτά. Υπόστρωμα δεν έχω.

ΓΙα σίδηρο, τεστάρω και βρίσκω 0.1ppm όπως είχα πάντα, οπότε δε βλέπω να είναι αυτό.

Το σκεπτικό για την αύξηση της φυτομάζας το βρίσκω ενδιαφέρον, ιδιαίτερα για τα ιχνοστοιχεία, οπότε θα αυξήσω λίγο τη δόση να δω τι θα γίνει.

Για την κυκλοφορία του νερού: όντως ήταν πεσμένη - τα καθάρισα όλα και αποκαταστάθηκε.

Για να δούμε τι θα δούμε...
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 12-05-09, 20:21
Το avatar του χρήστη aquaman
aquaman Ο χρήστης aquaman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.678
Προεπιλογή

Λοιπόν, μετά από αρκετό καιρό και διάφορες δοκιμές, η ετυμηγορία είναι ότι έφταιγαν οι λάμπες.

Από το τελευταίο ποστ μου μέχρι τώρα έψαχνα λιπάσματα, ταμπλέτες, διοξείδιο. Καμμία διαφορά, αν και τα κρατούσα όλα σε "ιδανικά" (και κυρίως σταθερά - σε σχέση με την προηγούμενη περίοδο ανάπτυξης) επίπεδα.

Προχτές νευρίασα, και άλλαξα τις λάμπες (Juwel 45W T5, το ενυδρείο αγοράστηκε καινούριο πριν 7-8 μήνες). Όλοι μου έλεγαν ότι σε 8 μήνες δεν "χαλάνε" οι λάμπες, ότι πάνε τουλάχιστον 12 μήνες, κλπ. Το αποτέλεσμα όμως ήταν ότι από την επόμενη μέρα κι όλας είχα "pearling" σχεδόν σε όλα τα φυτά, το οποίο συνεχίζεται και σήμερα.

Έτσι τείνω να πιστεύψω είτε ότι οι λάμπες της Juwel δεν κρατάνε ούτε κατά διάνοια τις 10000 ώρες ή κάτι τέτοια, που λένε, είτε ότι αυτές που ήρθαν με το καινούριο ενυδρείο μου είχαν "δουλευτεί" κάμποσο καιρό πριν έρθουν σε μένα.

Μια άλλη πιθανότητα ήταν ότι στην επιφάνεια της κάθε λάμπας έχει πιάσει άλατα (από πιτσιλίσματα μάλλον). Δεν μου φαίνονται να καλύπτουν σημαντικό ποσοστό της επιφάνειας, αλλά σίγουρα θα μειώνουν την απόδοση. Αποφάσισα να τις κρατήσω και να τις καθαρίσω με κάποιο τρόπο ώστε να τις ξαναδοκιμάσω κάποια στιγμή.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 12-05-09, 21:20
Το avatar του χρήστη lucky13
lucky13 Ο χρήστης lucky13 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-01-2009
Περιοχή: Αθήνα, Αμπελοκηποι
Μηνύματα: 470
Προεπιλογή

Αν πιανει αλατα η επιφανεια στις λαμπες παντως κοβει αρκετο φως. Το συνειδητοποίησα σημερα γιατι κοιτουσα τα φυτα και ειχε μειωθει αρκετα το pearling, και κοιταξα το τζαμι στις λαμπες και ηταν πολυ βρώμικο, με το που το καθαρισα η διαφορα στο φως ηταν αισθητη και με το ματι και τα φυτα αρχισαν να εχουν πολυ pearling παλι αμεσως
__________________
Το παλιο μου 60lt Το καινουργιο 120lt
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 13-05-09, 07:06
Το avatar του χρήστη aquaman
aquaman Ο χρήστης aquaman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.678
Προεπιλογή

Ενδιαφέρον lucky13... Με τι υλικό καθάρισες τις λάμπες; Φοβάμαι να τις τρίψω με τίποτα "άγριο" αλλά τα άλατα έχουν κολλήσει καλά πάνω τους...
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 13-05-09, 08:03
maikl Ο χρήστης maikl δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-12-2006
Περιοχή: Βεροια
Μηνύματα: 3.464
Προεπιλογή

...ξυδακι
__________________
«Το δις εξαμαρτειν ουκ ανδρος σοφου»
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 13-05-09, 10:21
Το avatar του χρήστη lucky13
lucky13 Ο χρήστης lucky13 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-01-2009
Περιοχή: Αθήνα, Αμπελοκηποι
Μηνύματα: 470
Προεπιλογή

Με προλαβε ο lmaikl, ξυδι και χαρτι και φευγουν αμεσως τα αλατα
__________________
Το παλιο μου 60lt Το καινουργιο 120lt
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 13-05-09, 14:07
Το avatar του χρήστη aquaman
aquaman Ο χρήστης aquaman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.678
Προεπιλογή

Ευχαριστώ πολύ παιδιά.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Πρόβλημα με φυτά αργής ανάπτυξης! CHRIS4204 Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 4 01-12-08 12:58
Καθάρισμα φυτών αργής ανάπτυξης xontros Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 7 29-05-08 21:41
Φυτά οριζόντιας ανάπτυξης bvlahos Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 7 23-01-07 19:42
Πρόβλημα άλγης και ανάπτυξης φυτών NTABOS Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 5 11-12-03 16:49
Προβλήματα …(άλγης+ανάπτυξης φυτών) Obelix(Reifen) Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 9 16-11-03 07:49

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:38.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09648 seconds with 15 queries