Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 31-01-06, 19:04
Το avatar του χρήστη Tricky
Tricky Ο χρήστης Tricky δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-12-2004
Περιοχή: Χαλανδρι , Αττικης
Μηνύματα: 1.424
Προεπιλογή Serafil 900 εξωτερικο φιλτρο

Εχεις κανεις εμπειρια απο αυτο το εξωτ. φιλτρο. ?

Ημουν ετοιμος να παραγγειλω ενα SACEM MARATHON 1000 απ'εξω οταν ειδα οτι το water inn τα πουλαει 60 κατι ευρω.Ειναι 900 λιτρα/ωρα και το site της εταιρειας λεει οτι περιεχει και καποια υλικα+βανες .

sacem ή sera ? ιδου η απορια ...
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 31-01-06, 19:26
andreasp Ο χρήστης andreasp δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-10-2005
Περιοχή: ATHENS
Μηνύματα: 539
Προεπιλογή

Νομιζω οτι οι πιο σχετικοι θα σου απαντησουν καλυτερα αν μας πεις και τι ενυδρειο εχεις.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 31-01-06, 19:33
Το avatar του χρήστη Takis
Takis Ο χρήστης Takis δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 990
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Takis
Προεπιλογή

Δεν το εχω χρησιμοποιησει, αλλα ειναι της sera και κατα την γνωμη μου, για τα λεφτα του δεν μπορει να ειναι κακο φιλτρο. Η εταιρεια το δινει για ενυδρεια απο 130 μεχρι 240 λιτρα, αναλογα μα το φορτιο και γυριζει 900 λιτρα την ωρα. Για τα υλικα εχει χωρο 3 λιτρα.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 31-01-06, 23:29
Το avatar του χρήστη Tricky
Tricky Ο χρήστης Tricky δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-12-2004
Περιοχή: Χαλανδρι , Αττικης
Μηνύματα: 1.424
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Takis
Δεν το εχω χρησιμοποιησει, αλλα ειναι της sera και κατα την γνωμη μου, για τα λεφτα του δεν μπορει να ειναι κακο φιλτρο. Η εταιρεια το δινει για ενυδρεια απο 130 μεχρι 240 λιτρα, αναλογα μα το φορτιο και γυριζει 900 λιτρα την ωρα. Για τα υλικα εχει χωρο 3 λιτρα.
Φιλε Τακη , το οτι ειναι της SERA δεν το κανει απαραιτητα και ποιοτικο ...

τα τεχνικα του χαρακτηριστικα τα εχω διαβασει ...αυτο που θελω να μαθω ειναι πως τα παει απο αξιοπιστια (και φυσικα οχι μονο το πρωτο τριμηνο που και τα κινεζικα θα δουλεψουν) και εαν ειναι θορυβωδες ή οχι ...ο θορυβος ειναι κατι που με ενδιαφερει μιας και το ενυδρειο θα μπει σε κρεβατοκαμαρα ...

εαν κατι μπορω να αναφερω ειναι οτι το υψος που θα πρεπει να ανεβαζει το νερο ειναι περιπου 50-60 εκατοστα

εαν καποιος εχει εμπειρια απο αυτο ,πραγματικα θα βοηθουσε μιας και πρεπει να ειναι το φθηνοτερο εξωτερικο φιλτρο γνωστης μαρκας που εχω δει να κυκλοφορει. (με δεδομενο οτι περιεχει βανες και καποια υλικα μηχ. φιλτραρισματος)

το λινκ του φιλτρου ειναι :

http://www4.sera.de/site/products/pr...32&language=en
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 01-02-06, 00:34
Το avatar του χρήστη Takis
Takis Ο χρήστης Takis δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 990
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Takis
Προεπιλογή

Απλα λεω οτι αφου ειναι της sera δεν ειναι μαιμου τυπου κινεζικων.
Τωρα για θορυβο κλπ, οπως ειπα δεν το εχω δοκιμασει.....
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 01-02-06, 08:42
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Το αν ειναι κινεζικο η οχι δεν παιζει και πολυ ρολο. Ειναι θεμα χρονου ωστε και τα eheim να κατασκευαζονται στην κινα. . Η πιθανοτητα εξαλλου η sera να το φτιαχνει στην κινα ειναι πολυ μεγαλη (χωρις να ξερω κατι συγκεκριμενο).
Περιμενουμε να το βαλεις και να μας πεις αν κανει θορυβο και πως παει σε βαθος χρόνου. Για την τιμη του νομιζω οτι η δοκιμη αξιζει.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 01-02-06, 09:55
Το avatar του χρήστη mikenuke
mikenuke Ο χρήστης mikenuke δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 17-05-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 2.517
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από netblues
Το αν ειναι κινεζικο η οχι δεν παιζει και πολυ ρολο. Ειναι θεμα χρονου ωστε και τα eheim να κατασκευαζονται στην κινα. .
Θα ξεφυγω απο το θεμα αλλα θα σταθω σε αυτο.
Μην μπερδευουμαι το made in china ενος μεγαλου brand name το οποιο εχει εργοστασιο που πληρει διεθνεις και ευρωπαικες προδιαγραφες, με ενα no name εργοστασιο που κατασκευαζει αντιγραφες σε ενα εργοστασιο-παραγκες της κινας που ο θεος ξερει αν υπαρχει εργοδηγος να επιβλεπει την παραγωγη.
__________________
Και ειπε το χρυσοψαρο:"Πρεπει να υπαρχει Θεος, αλλιως ποιος αλλαζει το "νερο"."
Το παλιό 90λιτρό μου Ο βιότοπος Tanganyika μου Το 120λιτρό μου Ο 2ος βιότοπος Tanganyika μου To παλιο 35λιτρο Amano μου
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 01-02-06, 15:32
Το avatar του χρήστη Takis
Takis Ο χρήστης Takis δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 990
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Takis
Προεπιλογή

Μα και εγω δεν εννοω κατασκευασμενα στην Κινα, αλλα απο κινεζικες αγνωστες εταιρειες....
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 01-02-06, 22:38
gregman Ο χρήστης gregman δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 20-10-2005
Περιοχή: Μαρκοπουλο
Μηνύματα: 6
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην gregman
Προεπιλογή

το χρησιμοποιησα για περιπου 4 μηνες σε ενυδρειο καρφουρ και εμεινα ικανοποιιμενος απο την αποδοση του οσο και απο το επιπεδο θορυβου και στεγανοτητα.
τωρα εχει παροπλιστει λογω της αντικαταστασης του ενυδρειου με μεγαλυτερο. χωρις να ειναι κατι το καταπληκτικο κανει τη δουλεια που υποσχεται,υπ οψιν ομως οτι θα χρειαστει να προσθεσεις υλικα οπως π.χ. siporax η κατι παρομοιο γιατι εχει μονο σφουγγαρια μεσα.
__________________
Greg
350 λιτρα , φυτεμενο , DIY Co2 ,φωτισμος 3x30 w
1 gold severum,4 angelfish ,5 silver sharks,1 pleco,
5 bronze corys 4 paki loaches.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη gregman : 01-02-06 στις 22:49
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 02-02-06, 10:51
red rubin Ο χρήστης red rubin δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 12-05-2003
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 338
Προεπιλογή

Οσο αφορα το φιλτρο της sera ειναι αποτελεσμα της συνεργασιας με την hagen που βγαζει τα fluval.Η μονη αισθητικη διαφορα ειναι στα βανακια.Θορυβο δεν εχει καθολου.Δεν ειναι κατασκευασμενο στην κινα αλλα στην ιταλια.
Οσο αφορα την eheim ολα τα φιλτρα εσωτερικα και εξωτερικα ειναι φτιαγμενα στην Κινα απο την Vitacraft( νομιζω οτι λεγεται ετσι) η οποια καποια χρονια ειναι απο τις καλυτερες εταιρειες στην κατασκευη κλουβιων και τροφων για καναρινια,παπαγαλους.
Αμα θες μια καλη λυση με εξαιρετικη δυναμη ειναι τα project. Ειναι ιταλικα.Αυτο που εχω εγω ειναι το PJF 1501=1500 λ/ωρα με βανακια και χωρητικοτητα 6 λιτρα.Διπλα βανακια.Αθορυβο.Το συνολικο υψος του φιλτρου ξεπερναει τα 70 εκ και η τιμη ειναι μαζι με τα μεταφορικα 110 ευρω.Απο γερμανια φυσικα.www.zajac.de
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 02-02-06, 12:25
Το avatar του χρήστη Tricky
Tricky Ο χρήστης Tricky δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-12-2004
Περιοχή: Χαλανδρι , Αττικης
Μηνύματα: 1.424
Προεπιλογή

Αν το SERA ειναι αξιοπιστο και αθορυβο , μαλλον αυτο θα παρω ...62 ευρω ειναι παρα πολυ καλη τιμη για τα λιτρα του και για αυτα που περιεχει και φανταζομαι πως εαν τυχον χρειαστω ανταλλακτικα θα βρω σχετικα ευκολα εδω στην Ελλαδα αφου η sera εχει μακροχρονια παρουσια εδω ...

ασε που γλυτωνω μεταφορικα και εχω και μια εγγυηση ανα κατι παει στραβα αφου το παιρνω απο Ελλαδα

φανταζεσαι να σου χαλασει κατι και να περιμενεις κανα 3 βδομαδο να στο φερουν ? ειναι ενας απο τους λογους που ψιλοφοβαμαι τα SACEM , για τα οποια παλιοτερα που ειχα ρωτησει εδω , μου ειχαν πει καλα πραγματα ...

σας ευχαριστω ολους ... μαλλον κατεληξα και θα επανελθω με εντυπωσεις

Βασιλης
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 03-02-06, 12:08
Το avatar του χρήστη silveraro
silveraro Ο χρήστης silveraro δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-09-2004
Περιοχή: Athena
Μηνύματα: 90
Exclamation SeraFill

Είχα το 1300 μοντέλο για 1 χρόνο και κάτι. Επίσης το είχα στην κρεβατοκάμαρα, το ύψος ήταν απο το πάτωμα περίπου στο 1,20μ. Εντελώς αθόρυβο, με βάνες μπίλιας, αξιόπιστο (είχα μέσα ψάρια υψηλών απαιτήσεων), γενικά πολλή καλό value for money, ποτέ δεν είχα κανενός είδους διαρροή. Το προτείνω ανεπιφύλακτα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΣΕ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΔΥΟ ΕΤΩΝ newfish Γλυκό νερό - Γενικά 1 21-12-02 01:02
Eξωτερικο φιλτρο newfish Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 0 14-12-02 19:16
ΦΙΛΤΡΟ ΒΥΘΟΥ ΑΝΤΙΘΕΤΟΥ ΡΟΗΣ newfish Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 0 14-12-02 19:04
ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟ ΦΙΛΤΡΟ!! HELP!!! HELP newfish Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 0 14-12-02 00:34

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:20.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05570 seconds with 13 queries