Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

 
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Prev Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Next
Παλιά 31-10-11, 10:21   #1
Πρόβλημα κλίσης
 
Το avatar του χρήστη atsoum
atsoum
Junior Member
Εγγραφή: 31-10-2011
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 29

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
atsoum Ο χρήστης atsoum δεν είναι συνδεδεμένος 31-10-11, 10:21
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Γεια σας.
Είμαι και εγώ άλλος ένας αρχάριος. Έχω στήσει το ενυδρείο μου(Aquel70 το γνωστό από τα Carefour), 98 λίτρα. Δουλεύει εδώ και 3-4 μέρες. Έχω βάλει μέσα 5 φυτά, βακτήρια και αντιχλώριο. Έβαλα και 2 moly ballon για αρχή.

Δυστυχώ παρόλο το διάβασμα που έκανα για το πως να ξεκινήσω(ευχαριστώ εδώ και το φόρουμ σας) έχω κάνει κάποια λάθη.
Το έπιπλο που είναι το ενυδρείο το πήρα από pet-shop. Είναι ιδιοκατασκευή ουσιαστικά. Έβαλα ανάμεσα στο ενυδρείο και στο έπιπλο στρώμα γυμναστική που είναι ουσιαστικά σαν σφουγγάρι αρκετά χοντρό(Όχι τα πολύ απλά λαστιχένια). Όλα καλά ως εδώ.

Όταν όμως γέμισα το ενυδρείο φουλ, παρατήρησα κλίση προς τα πίσω. Αυτή τη στιγμή έχω μια απόκλιση 1 εκατοστού στην πίσω πλευρά. Δηλαδή το νερό πίσω είναι σε μεγαλύτερο ύψος από ότι μπροστά. Μάλλον φταίνε τα ποδαράκια του επίπλου ή το πάτωμα. Χρησιμοποίησα και αλφάδι όταν έβαλα το έπιπλο, αλλά όπως φαίνεται κάτι δεν έκανα σωστά.

Να με ανησυχεί όλο αυτό; Θεωρείτε μεγάλη αυτή η απόκλιση; Το σκέφτηκα να τα αδειάσω όλα, αλλά είναι και λίγος μπελάς. Έχω και τα ψαράκια μέσα και δεν είναι ότι καλύτερο.

Υ.Γ. Δυστυχώς όταν αγόρασα τα ψαράκια, δεν ήξερα ότι είναι υβρίδιο που δεν υπάρχει στην φύση. Χθες που έψαξα περισσότερες πληροφορίες απογοητεύτηκα λίγο για την επιλογή που έκανα. Ξέρω πως ο κλάδος του ενυδρείου δεν θέλει την ύπαρξη υβριδίων και ιδίως την τυχόν αναπαραγωγή τους. Αλλά το λάθος έγινε τώρα...
Εμφανίσεις: 3642
Απάντηση με παράθεση
 


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
NO3 πρόβλημα AlexandraT Θαλασσινό νερό - Γενικά 33 28-11-08 23:32
πρόβλημα.. tie Αρχάριοι γλυκού νερού 5 16-03-08 01:02
Πρόβλημα με το φώς στο Rio 180 sea_land Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 4 30-08-06 14:44
Πρόβλημα με RO ΚΩΣΤΑΣ ΚΕΦΑΛΑΣ Δίσκοι 14 11-01-05 17:58
Πρόβλημα με το CO2 ΚΩΣΤΑΣ ΚΕΦΑΛΑΣ Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 5 22-12-04 19:56

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:58.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09327 seconds with 14 queries