Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 30-04-04, 12:59
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή Neon, guppies, cories, mollies μαζι?

Παράθεση:
"Στο νεο μου ενυδρειο εχω neon, guppies, cories, και mollies"
Πρεπει να εχει ειπωθει αυτο τουλαχιστον 50 φορες απο τους εκαστοτε αρχαριους εδω μεσα. Και δυστυχως οι περισσοτερες απαντησεις ειναι, ναι μεν ασυμβατα, αλλά τελως παντων δεν πειραζει.
Τελικα τι γινεται?
Εχουν ειδικα αυτα τα ειδη κατι που τραβαει το ματι στον αρχαριο?
Υπαρχει καμμια μυστικη συμφωνια στους μαγαζατορες να τα προτεινουν ως συνδυασμο?

Μηπως να αρχισουμε να ειμαστε λιγο πιο "αυστηροι" στις συμβουλες μας?
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 30-04-04, 13:30
Το avatar του χρήστη Filippos
Filippos Ο χρήστης Filippos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-03-2004
Περιοχή: Αθήνα, Πεύκη
Μηνύματα: 494
Προεπιλογή

Toli,
Είναι πολύ απλό... Τα προαναφερθέντα είδη είναι φτηνά, όμορφα, μικρά στο μέγεθος (που σημαίνει ότι μπορείς να βάλεις πιο πολλά), και γεννούν εύκολα (guppies, mollies)...

Τι περισσότερο θέλει ένας αρχάριος?

Πιστεύω ότι οι μαγαζάτορες κάνουν το πιο μεγάλο κακό... Γιατί εγώ ως νέος, όσο και να διαβάσω, όταν θα μου προτείνει κάτι ο "επαγγελματίας" θα πω what the hell, let's go for it... Ετσι αγοράζεις την ίδια μέρα και από το ίδιο μαγαζί neon με knife fish, guppies με guramis...etc etc.

Ετσι δυστυχώς είναι τα πράγματα, και μετά τρέχουμε να μαζέψουμε τα αμάζευτα...

Μόνο ο χρόνος μπορεί να φέρει την εμπειρία, την υπομονή και τη γνώση. Ο ενθουσιασμός και τα λάθη των αρχάριων (συμπεριλαμβανομένου του εαυτού μου) είναι - δυστυχώς - αναπόφευκτα.

Και βεβαίως δε φταίνε μόνο οι μαγαζάτορες...

http://www.aquariumfish.net/informat...ose_fish.htm#1

Εγώ προσωπικά ακολούθησα τις "οδηγίες" αυτού του site...

Φίλιππος
__________________
People who think they know what they're doing are especially annoying to those of us who do.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 30-04-04, 13:57
Το avatar του χρήστη Obelix(Reifen)
Obelix(Reifen) Ο χρήστης Obelix(Reifen) δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-01-2003
Περιοχή: Lavrio
Μηνύματα: 903
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Obelix(Reifen)
Προεπιλογή

Απλός τα συγκεκριμένα ψαριά είναι τα λεγόμενα ήρεμα και αφού είναι ήρεμα μπαίνουν μαζί.
Επιπλέον είναι από τα ψαριά που έχουν τα χρώματα τους στις δεξαμενές των μαγαζιών .
Ένας αρχάριος αγοράζει ψαριά λόγο χρώματος και παραξενιάς ενώ παίζει και η περίπτωση να θέλει να είναι αγρία σαν και αυτόν.
Το μόνο που μπορείς πεις είναι να αναφέρεις ότι δεν είναι σωστός συνδυασμός για όλα τα αλλά εκτός από το νερό (σκληρό –μαλακό), βλέπουμε τόσα τέλειος ασύμβατα όπου αυτό περνάει στα ψιλά σαν μην σοβαρό λάθος.
Τελειώνοντας με τα guppies πάνω και νέον κάτω και μερικά gourami κουκλί το ενυδρειακι όλα καλά ,όλα ήρεμα ,όλα χαρούμενα…δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.
__________________
Διονυσης

http://public.fotki.com/reifen/
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 30-04-04, 14:23
Το avatar του χρήστη Filippos
Filippos Ο χρήστης Filippos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-03-2004
Περιοχή: Αθήνα, Πεύκη
Μηνύματα: 494
Προεπιλογή

Για μένα Obelix υπάρχει πρόβλημα, γιατί δεν υπάρχει λόγος να στρεσσάρω τα ψάρια μου και να τα φτάνω στα όρια τους (στην κυριολεξία) μόνο και μόνο επειδή δεν "μαλλώνουν" μεταξύ τους.

Προσωπικά πιστεύω ότι ο Tolis (μιας και αυτός ξεκίνησε το topic) σε συνεργασία με τους υπόλοιπους έμπειρους χρήστες του forum, θα πρέπει να κάνουν μια "ομαδοποίηση" κάποιω ψαριών. Στο "Γη & Υδωρ" υπάρχει μία λίστα ψαριών κατάλληλα για κοινωνικό, που όμως κάποιος αρχάριος θα μπορούσε να κάνει δολοφονικούς (το λιγότερο) συνδυασμούς.

Ισως εάν γκρουπάραμε κάποια ψάρια τα οποία λίγο πολύ θα έχουν τις ίδιες απαιτήσεις νερού, τροφής κτλ, θα προσφέραμε στον κάθε αρχάριο στο hobby μας έναν οδηγό, ο οποίος τουλάχιστον αρχικά, θα ήταν σωτήριος.
__________________
People who think they know what they're doing are especially annoying to those of us who do.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 30-04-04, 14:30
Το avatar του χρήστη lasal
lasal Ο χρήστης lasal δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-04-2003
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 2.296
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Filippos
Προσωπικά πιστεύω ότι ο Tolis (μιας και αυτός ξεκίνησε το topic) σε συνεργασία με τους υπόλοιπους έμπειρους χρήστες του forum, θα πρέπει να κάνουν μια "ομαδοποίηση" κάποιω ψαριών.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 30-04-04, 14:32
Το avatar του χρήστη Filippos
Filippos Ο χρήστης Filippos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-03-2004
Περιοχή: Αθήνα, Πεύκη
Μηνύματα: 494
Προεπιλογή

Γιάννη,

και για εσένα χτυπάει η καμπάνα...
__________________
People who think they know what they're doing are especially annoying to those of us who do.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 30-04-04, 23:00
Το avatar του χρήστη halvas69
halvas69 Ο χρήστης halvas69 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Πάτρα - Αγυιά
Μηνύματα: 3.447
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην halvas69 Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην halvas69 Send a message via Skype™ to halvas69
Προεπιλογή

Θα απαντήσω με κάθε ειλικρίνεια
καθ'ότι και εγώ στο ξεκίνημα ήθελα έναν τέτοιο συνδιασμό.

Χρώμα κύριοι !!!

Είναι πολύ εντυπωσιακά στα μάτια, του μη συνηθισμένου στα ενυδρεία, τα φωσφοριζέ μπλέ των Καρδινάλιων ή Νέον, όπως και οι εντυπωσιακά μεγάλες ουρές των Guppies.

Aν συνυπολογίσουμε και το χαμηλό κόστος κτήσης, στην κατηγορία αυτή των ψαριών..........ουυυυυυυυυ πανδαιμόνιο.
Tι γκουράμια με labidochromis , Neon με μαχαιρόψαρα και Όσκαρ με τσιπούρες.....τα φράγκα να βρεθούν και όλα "μπορούν" να μπουν σε 5 λίτρα ενυδρείο.
Δεν είναι σπάνιο, άλλωστε τέτοιες περιπτώσεις νεοφερμένων στο GAB.

Θυμάμαι ακόμα πως με τα χίλια ζόρια δεν έβαλα λάμπες black light και με μεγάλη λύπη αποχωρίστηκα τις μπουρμπουλίθρες και ένα κάστρο !
Για να πούμε και κάτι για το απαραίτητο Ντεκόρ.

Δεν έχει δηλαδή να κάνει με κάποια "ανίερη συμμαχία", αλλά με την τάση του νεοφώτιστου να κάνει κάτι εντυπωσιακό , σύμφωνα με τα γούστα του και τις .......γνώσεις του σε αυτό το επίπεδο.

Εκεί βρίσκει εφαρμογή, κάτι σαν το GAB ή τον Σύλλογο για να "καθοδηγήσει" κάποιον στο γιατί δεν πρέπει να......... και στο τι θα πρέπει να........

Λίγη υπομονή και θα βάλω 2 φωτογραφίες (Για του λόγου το αληθές) του στυλ:
Ενυδρείο πριν το GAB
Και ενυδρείο μετά το GAB

ΥΓ Just Do It ........."the natural way"
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 01-05-04, 00:36
Το avatar του χρήστη Takis
Takis Ο χρήστης Takis δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 990
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Takis
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Filippos
Στο "Γη & Υδωρ" υπάρχει μία λίστα ψαριών κατάλληλα για κοινωνικό, που όμως κάποιος αρχάριος θα μπορούσε να κάνει δολοφονικούς (το λιγότερο) συνδυασμούς..
Αυτό με έχει απασχολήσει και εμένα από καιρό. Βέβαια γράφω πιο πάνω ότι :
Με αυτό δεν εννοούμε ότι όλα αυτά τα ψάρια μπορούν να μπουν μαζί σε ένα ενυδρείο χωρίς πρόβλημα, αλλά ότι κάποια από αυτά συνδυάζονται μεταξύ τους και ζουν αρμονικά!
Για κάποιον νέο όμως αυτή η προειδοποίηση δεν λέει και πολλά αν δεν έχει την υπομονή να το ψάξει μετά και να καταλήξει στον σωστό συνδυασμό.
Το κακό όμως είναι ότι οι συντριπτικά πιο πολλοί βλέπουν αυτή την σελίδα αφού έχουν αγοράσει ένα 60αρι ενυδρείο και έχουν βάλει μέσα 8 έως 10 διαφορετικά είδη!!!! Μόνο όταν αρχίσουν τα προβλήματα μπαίνουν στον κόπο να ρωτήσουν, αλλά και τότε διστάζουν να αποχωριστούν κάποια είδη που αποδεδειγμένα πρέπει να βγουν από το ενυδρείο...
Όσο τώρα για προτάσεις….
Η γνώμη μου είναι ότι πρέπει να γίνει σαφές πως όταν λέμε κοινωνικό ενυδρείο δεν εννοούμε όλοι το ίδιο πράγμα.
Για μένα κοινωνικό είναι ένα ενυδρείο που στα 100 λίτρα έχει το πολύ 3 διαφορετικά είδη ψαριών και μάλιστα είδη που ζουν σε διαφορετικές ζώνες του ενυδρείου. Μεγαλύτερο ενυδρείο παίρνει ίσως πιο πολλά είδη, αλλά μέσα σε ένα όριο. Επίσης το απαράδεχτο φαινόμενο, 1 – 2 ψάρια από κάθε είδος σμηνόψαρων δεν είναι εύκολο να το κόψουν πολλοί αρχάριοι. Θέλουν ένα ενυδρείο με πολλά, διαφορετικά ψάρια, και όταν πάνε να αγοράσουν κάποια ακόμα, κοιτάζουν για είδη που δεν έχουν πάρει. Είναι το γνωστό ενυδρείο-δειγματολόγιο….
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 03-05-04, 12:01
notios_n Ο χρήστης notios_n δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-08-2003
Περιοχή: ΟΡΕΣΤΙΑΔΑ ΕΒΡΟΥ
Μηνύματα: 56
Προεπιλογή

Θα συμφωνίσω και γω με τα παραπάνω! το θέμα είναι ότι αφού τελικά δώσεις αρκετά χρήματα σε ψάρια, αφού χάσεις τα περισσότερα απο αυτά τότε πια αποφασίζεις να την ψάξεις τη δουλειά αλλά τοτέ είναι αργά γιατί και χρήμα έχεις ξοδέψει άσκοπα αλλά και έχεις θανατώσει πολλά απο τα ψάρια σου. Δυστηχώς το 99% όσον αποφασίζουν να ασχολιθούν με το hobby κάνουν το ίδιο ακριβός πράγμα, και μέσα σε αυτούς και εγώ
Το θέμα είναι πώς μπορούμε να βοηθήσουμε να μειωθεί αυτή η κατάσταση;;;
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 03-05-04, 12:39
Το avatar του χρήστη lasal
lasal Ο χρήστης lasal δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-04-2003
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 2.296
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Takis
Το κακό όμως είναι ότι οι συντριπτικά πιο πολλοί βλέπουν αυτή την σελίδα αφού έχουν αγοράσει ένα 60αρι ενυδρείο και έχουν βάλει μέσα 8 έως 10 διαφορετικά είδη!!!! Μόνο όταν αρχίσουν τα προβλήματα μπαίνουν στον κόπο να ρωτήσουν
Εχει απόλυτο δίκιο ο Τάκης γιατί ακριβώς αυτό συμβαίνει.
Συμπληρώνω πως υπάρχουν κιάλλα κακά.
Λέμε οτι το τάδε ψάρι δεν πάει με αυτό.
Και παρόλα αυτά διατηρούν μερικοί χομπίστες, ασύμβατα ψάρια, ΟΤΙ και αν εχουμε πεί.
Θέλω ακόμη να τονίσω πως ότι εμπειρία και αν έχει κανείς μόνον οι συλλέκτες ψαριών και όσοι διατηρούν πολλά ενυδρεία έχουν περισσότερες γνώσεις στο ταίριασμα των ψαριών απο τους απλούς χομπίστες.
Δεν ειναι μόνον το ταίριασμα απο άποψη χημείας, γιατί τότε θα δημιουργούσαμε μια βάση δεδομένων και θα τελείωνε η υπόθεση.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 03-05-04, 13:40
Το avatar του χρήστη TAN
TAN Ο χρήστης TAN δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 436
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην TAN
Προεπιλογή

Συμφονω με αυτα που ειπαν οι παραπανο να σκεφτουμε ομως το εξης...

Πως θα ορισουμε το κοινονικο ενυδρειο οταν στην θεσσαλονικη,κρητη και λιπα νισακια
Το ph και το gh,kh αγκιζουν τιμες που αναλογουν μονο σε αφρικανικες κιχλκιδες.
Ασ πουμε οτι στο λεκανοπεδιο ειναι πιο τυχερα καπια ψαρακια με ph που κιμενεται σε
7,2 με 7,4.Αλλα και παλι μακρια απο το 7 ενος κοινονικου ενυδρειου.
Αν μιλισει ενας απο εμας σε ενα χ υποψιφιο χομπιστα μεσα στο peτshop και αρχισει να του λεει
Για ολα αυτα για τις μετρισεις,ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΣΤΡΟΣΙΜΑΤΟΣ για την τυρφη η τις R.O για τις εβδομαδιεες αλλαγες και αλλα πολλα νομιζω
οτι ξερουμε ολοι μας τι θα σκεφτει ο τυπος.
Αρα μαλλον τα neon και τα gubby ειναι μονο η κορυφη του παγοβουνου
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 03-05-04, 16:46
Το avatar του χρήστη Filippos
Filippos Ο χρήστης Filippos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-03-2004
Περιοχή: Αθήνα, Πεύκη
Μηνύματα: 494
Προεπιλογή

Ο Θανάσης έθεσε πολύ σωστά το θέμα όσον αφορά τις διαφορετικές παραμέτρους που αντιμετωπίζει ο κάθε ένας από εμάς στο μέρος που ζει. Το γεγονός βέβαια ότι εγώ έχω tap water ph = 7,4 και ο Γιάννης στη Θεσ/νίκη έχει ph=8 (οι τιμές είναι τυχαίες) δεν αποτελεί δικαιολογία για κανέναν, γιατί υποτίθεται ότι αυτό είναι κάτι βασικό και θα πρέπει να το γνωρίζει ώστε να πράττει αναλόγως.

Φίλε Γιάννη, όσον αφορά το θέμα δημιουργίας βάσης δεδομένων με γνώμονα αποκλειστικά και μόνο τη χημεία του νερού, σίγουρα αυτό δεν είναι η βέλτιστη λύση. Σίγουρα όμως θα αποτρέψει από το να κρατά κάποιος ψάρια τα οποία χρειάζονται όξινα νερά με άλλα τα οποία χρειάζονται αλκαλικά.

Εάν όμως φτιάχναμε μια βάση η οποία να έχει αρκετά "φίλτρα", π.χ. όπως χημεία νερού, θερμοκρασία νερού, φυτά, τροφή, επιθετικότητα κτλ, αυτό δε θα ήταν εν μέρει η λύση του προβλήματος που αρχικά ανέφερε ο Tolis?

Και λέω εν μέρει, γιατί πάντα θα υπάρχει κάποιος που αν και το διάβασε κάπου, θα βάλει χρυσόψαρα με δίσκους και τσιπούρες με πιράνχα...
__________________
People who think they know what they're doing are especially annoying to those of us who do.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 04-05-04, 02:44
Το avatar του χρήστη lasal
lasal Ο χρήστης lasal δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-04-2003
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 2.296
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Filippos
Εάν όμως φτιάχναμε μια βάση η οποία να έχει αρκετά "φίλτρα", π.χ. όπως χημεία νερού, θερμοκρασία νερού, φυτά, τροφή, επιθετικότητα κτλ, αυτό δε θα ήταν εν μέρει η λύση του προβλήματος που αρχικά ανέφερε ο Tolis?
Ο Τόλις πολύ σωστά το ανέφερε αλλά σε ότι αφορά τις συμβουλές που δίνουμε κατά καιρούς.
Φίλιππε εσυ το βλεπεις διαφορετικά.
Για να γίνει μια βάση δεδομένων και μάλιστα που να περιέχει και φίλτρα
θα πρέπει να γίνει πρόγραμμα για τον υπολογιστή.
Το να αναλάβει κάποιος να κάνει ενα πρόγραμμα που να περιέχει ερωτήσεις, παράδειγμα <<πόσα λίτρα ειναι το ενυδρείο? Τι είδους ειναι το ενυδρείο?
τι φωτισμό έχει?>> και να σε οδηγεί με κάποιον wizard στο επιθυμητό αποτέλεσμα τι είδους ψάρια μπορούν να φιλοξενηθούν στο ενυδρείο ειναι εφικτό.
Το να δημιουργήσεις όμως τα φίλτρα θέλει γνώσεις.
Θέλει βαθιά ανάλυση.
Ανάλυση στο τι ψάρια ειναι συμβατά μεταξύ τους.
Κατηγοριοποίηση
Ακόμη και προγράμματα του τύπου aquarix δεν σου δίνουν αυτές τις δυνατότητες.
http://www.aquarix.de/en/
Με λίγα λόγια ΔΕΝ συμφέρει εκτός και αν γίνει εμπορική εφαρμογή.
Μετά τα ψάρια έχουμε και τα φυτά
ΥΓ.
Και τι κάνεις οταν κάποιος ειναι κολλημένος και σου λέει "ναι μεν ασυμβατα, αλλά τελως παντων δεν πειραζει"
Ακόμα και αν ήταν το τελειότερο πρόγραμμα που έχει όλα τα φίλτρα.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 04-05-04, 10:16
Το avatar του χρήστη Filippos
Filippos Ο χρήστης Filippos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-03-2004
Περιοχή: Αθήνα, Πεύκη
Μηνύματα: 494
Προεπιλογή

Παράθεση:
Το να δημιουργήσεις όμως τα φίλτρα θέλει γνώσεις.
Θέλει βαθιά ανάλυση.
Ανάλυση στο τι ψάρια ειναι συμβατά μεταξύ τους.
Δεν είπα ότι είναι εύκολο... Brainstorming κάνουμε... Ρίχνουμε ιδέες και μπορεί κάποιος να μπορεί να τις υλοποιήσει (π.χ. ahar).

Παράθεση:
Και τι κάνεις οταν κάποιος ειναι κολλημένος και σου λέει "ναι μεν ασυμβατα, αλλά τελως παντων δεν πειραζει"
Εάν διαβάσεις τις τελευταίες σειρές του δικού μου post, θα καταλάβεις (αν και το ξέρεις ήδη) ότι σε αυτές τις περιπτώσεις δεν μπορείς να κάνεις απλά τίποτα. Πάντα θα υπάρχουν άνθρωποι "καζαμπούμπου" όπως λέει και ο Θοδωρής, που θα κάνουν ότι κατεβάζει η γκλάβα τους....
__________________
People who think they know what they're doing are especially annoying to those of us who do.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 04-05-04, 11:03
moogy Ο χρήστης moogy δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-03-2004
Περιοχή: Χαλάνδρι
Μηνύματα: 60
Προεπιλογή

Συγχωρέστε με που μπαίνω στην συζήτηση παρότι αρχάριος αλλά θα ήθελα να πώ μια ιδέα. Ως νέος στο χόμπυ όταν ήρθε η ώρα να διαλέξω ψάρια για το ενυδρείο δεν είχα ιδέα από που να ξεκινήσω. Μεγαλύτερη απορία μου είναι αν πάει το α ψάρι με το β, αν χωράνε στο ενυδρείο τα α και β κλπ. Έκανα λοιπόν το εξής. Κοίταγα γύρω γύρω στο ιντερνέτ για ήδη στημένα ενυδρεία που παρουσίαζαν πολύ φίλοι του χόμπυ τα οποία ήταν σε διάφορες διαστάσεις και διαφορους συνδιασμούς ψαριών. Έτσι έψαξα και βρήκα ενυδρεία 60λιτρα (σαν το δικό μου) και διάβασα τι συνδιασμούς ψαριών είχαν βάλει πολύ κάτοχοι τέτοιων ενυδρείων. Διάλεξα λοιπόν ένα συνδιασμο που μου άρεσε και προχώρησα. Άρα λοιπον ίσως κάτι που θα μπορούσε να γίνει είναι μέσα από την εμπειρία σας στο χώρο θα έχετε δει ή δοκιμάσει οι ίδιοι κάποιους συνδιασμους ψαριών για διαφορετικά μεγέθη ενυδρείων. Γράφοντας λοιπον μια λίστα με συνδιασμούς ψαριών που ξέρετε οτι ''πάνε μεταξυ τους'' γιατί τα έχετε δεί με τα μάτια σας, ο αρχάριος όπως εγώ θα πεί '' αφού αυτός ο συνδιασμός είναι δοκιμασμένος θα ξεκινήσω με αυτόν''. Με λίγα λόγια μια αναλυτική παρουσίαση ενυδρείων που είχατε η έχετε είναι ενα καλό πάτημα για κάποιον που ψάχνει τι ψάρια να βάλει στο ενυδρείο του μέχρι να αποκτήση παραπάνω γνώσεις στο θέμα και να μπορεί να κρίνει ποιό πάει με τι.

Ελπίζω να μην κούρασα και sorry αν σας έμπλεξα την συζήτηση!
__________________
Χάρης
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 04-05-04, 11:17
Το avatar του χρήστη Filippos
Filippos Ο χρήστης Filippos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-03-2004
Περιοχή: Αθήνα, Πεύκη
Μηνύματα: 494
Προεπιλογή

Χάρη καλημέρα,

Δεν κούρασες κανέναν....

Για παρουσιάσεις κοίτα εδώ
http://tsamis.aaquaria.com/periechomena.htm

Η γνώμη μου είναι ότι εάν εγώ που αυτή τη στιγμή έχω neon tetras με guppies (τα οποία συμβιώνουν φαινομενικά μια χαρά) περιγράψω το ενυδρείο μου και τους συνδιασμούς τους, μπορεί να πάρω κανα χριστιανό στον λαιμό μου...

Δε θυμάμαι σε ποιο topic, αλλά κάποιος εδώ μέσα περιέγραφε ότι κράταγε δύο είδη ψαριών, τα οποία στη φύση το ένα είναι η τροφή του άλλου, λόγω όμως των συνθηκών "αιχμαλωσίας", αυτά συμβίωναν μεταξύ τους... Είναι αυτό σωστό? Σίγουρα όχι.

Συνεπώς και η πρόταση περί περιγραφής των ήδη υφιστάμενων ενυδρείων, πιστεύω ότι εμπεριέχει κινδύνους.
Φίλιππος
__________________
People who think they know what they're doing are especially annoying to those of us who do.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 04-05-04, 12:29
moogy Ο χρήστης moogy δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-03-2004
Περιοχή: Χαλάνδρι
Μηνύματα: 60
Προεπιλογή

Παράθεση:
Δε θυμάμαι σε ποιο topic, αλλά κάποιος εδώ μέσα περιέγραφε ότι κράταγε δύο είδη ψαριών, τα οποία στη φύση το ένα είναι η τροφή του άλλου, λόγω όμως των συνθηκών "αιχμαλωσίας", αυτά συμβίωναν μεταξύ τους... Είναι αυτό σωστό? Σίγουρα όχι.
Ok αυτό δεν είναι σωστό αλλά κάποιοι άλλοι συνδιασμοί είναι γενικά πιο ''αποδεκτοί''.
Για παράδειγμα:

Σε 60 λιτρα είχα

6-7 Paracheirodon innesi - Neon με 5-6 Rasbora heteromorpha
ή

Σε 70 λίτρα είχα

6 gubbys(2m-4f),3 platy(1m-2f),5 corydoras

ή

5 corys και ramirezi (1m+3/4f)

Όλα αυτά που σας έγραψα μου τα πρότειναν φίλοι που είχαν για καιρό αυτούς τους συνδιασμούς και δεν είχαν πρόβλημα.

Για να μην παρεξηγηθώ! Δεν είμαι σίγουρος ότι οι παραπάνω είναι σωστοί συνδιασμοί απλά παράδειγμα ήθελα να δώσω για να γίνω κατανοητός. Με τον ίδιο τρόπο θα μπορούσαν όλοι να δώσουν ένα δοκιμασμένο απο τους ίδιους συνδιασμό, ώστε και εμείς οι αρχάριοι να έχουμε από κάπου να ξεκινήσουμε.
__________________
Χάρης
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:10.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07868 seconds with 12 queries