Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ανατολική Αφρική > Malawi

Malawi Αφιερωμένο στο "Greek Club about Cichlid Lovers from iliovas" απ' το οποίο άρχισαν ολα!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 14-05-10, 08:29
komori Ο χρήστης komori δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-04-2010
Περιοχή: Κιλκίς
Μηνύματα: 368
Προεπιλογή Προσεχως .... κιχλιδοενυδρειο

Καλημερα παιδια
Αφου πρωτα ειχα ενα φυτεμενο με ζωοτοκα αποφασισα να αλλαξω το ενυδρειο και να παω σε κιχλιδες για δυο κυριως λογους.Ο ενας ειναι οι παραμετροι του νερου στην περιοχη μου που ταιριαζουν σε κιχλιδες και ο αλλος ειναι οι χρωματισμοι αυτων των ψαριων.Το ενυδρειο εχει εξωτερικες διαστασεις 122-50-62.Επειδη επικεντρωνομουν κυριως σε mbuna δεν κοιτουσα τις αλλες κιχλιδες.Διαβαζοντας μερα με τη μερα ολο και περισσοτερο(σε λιγο θα με διωξουν απο το σπιτι) βλεπω οτι και αυτη η φυλη εχει πολλες γεννες κατι στο οποιο δε θελω να κανω (ειχα ζωοτοκα) και ουτε ειμαι σε θεση να παρω κι αλλο μικρο ενυδρειο.Θα ηθελα λοιπον αν μπορειτε να μου προτεινετε καμια συνθεση ψαριων που να μην εχω πολλες γεννες και να εχουν ωραιους χρωματισμους.Αν εβαζα μονο θηλυκα θα υπηρχε καποιο προβλημα?Γιατι μονο αρσενικα θα γινει φανταζομαι της μουρλης.Προς το παρον κλεινω σε μαλαουι παρα σε τανγκανικα λιμνη.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 14-05-10, 09:13
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Μια χαρά ενυδρείο θα είναι "males only". Tα αρσενικά χωρίς την παρουσία των θηλυκών δεν είναι τόσο κυριαρχικά που να επιδίδονται σε ασταμάτιτους καυγάδες κυριαρχίας. Υπάρχουν στο παγκόσμιο τέτοια ενυδρεία...μπορείς να googlάρεις στο "mbuna males only tank". Υπάρχουν κι άλλοι βλέπεις που θέλουν πολύ έντονα και ποικίλα χρώματα και να μην θέλουν γέννες λόγω χρόνου για ανασήκωμα των πετρών και αραίωμα ψαριών...

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από komori Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημερα παιδια
Διαβαζοντας μερα με τη μερα ολο και περισσοτερο(σε λιγο θα με διωξουν απο το σπιτι)
Επειδή θα είμαι ο πρώτος που θα πεταχτεί στο δρόμο, θα σε ειδοποιήσω για να έχεις το νου σου.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 15-05-10, 22:55
komori Ο χρήστης komori δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-04-2010
Περιοχή: Κιλκίς
Μηνύματα: 368
Προεπιλογή Προσεχως .... κιχλιδοενυδρειο

Αφου δεν βιαζομαι (περιμενω δευτερο εξ. φιλτρο και backround)εχω καποιες αποριες για το τελικο στησιμο.
1)Αν βαλω μονο αρσενικα μεσα παλι χρειαζονται πολλες πετρες-κρυψωνες?
2)Αυτη τη στιγμη εχω ενα εξωτερικο φιλτρο bluextreme 1100 l/h.Μετα απο συζητησεις κατεληξα να παρω ακομα ενα εξωτερικο της Eheim pro 3 2071 με 950 λ/ωρα.Πως θα ηταν σωστο να συνδεθουν.Να τα αφησω χωριστα δηλ δυο εισοδοι και δυο εξοδοι ή να τα συνδεσω παραλληλα για να εχω μια εισοδο και μια εξοδο ή ακομα και σε σειρα δηλ να περναει το νερο πρωτα απο το ενα φιλτρο και μετα απο το αλλο.Μη βαρατε μπορει να ακουγεται χαζο αλλα θελω να ξερω.
Οπως επισης και τι υλικα προτεινετε να βαλω μεσα στα φιλτρα.
3)Διαβαζοντας εδω περα οι περισσοτεροι αφρικανοι βαζουν κατω απο τις πετρες για προστασια φελιζολ μπλε κυριως.Υπαρχει καποιος αλλος τροπος προστασιας γιατι καπου πηρε το ματι μου ενα τετραγωνισμενο πλαστικο.Αν καποιος ξερει κατι για αυτο περιμενω απαντησεις.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 16-05-10, 06:53
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.387
Προεπιλογή

Διαφωνώ με all male ενυδρείο (δεν θα δεις ποτέ τις φυσιολογικές συμπεριφορές των ψαριών,άσε που θα μοιάζει με στρατώνα)
Αλλά
1.χρειάζεσαι κρυψώνες,τουλάχιστον αντίστοιχου αριθμού με τον αριθμό των ψαριών
2.σωστή απόφαση να βάλεις και 2ο εξωτερικό. Η σύνδεση των 2 μεταξύ τους είναι εφαρμόσιμη αλλά δεν την συνιστώ(μπορείς να έχεις 2 ανεξάρτητα φίλτρα που θα συντηρείς εναλλάξ ή να μεταφέρεις τη βιολογία)Μπορείς να συνδέσεις την έξοδο του ενός με την είσοδο του άλλου και να δουλεύει μόνο το τελευταίο της σειράς.Σφουγγάρι στην είσοδο και στο τελευταίο στάδιο και siporax ή substrat στα ενδιάμεσα.
3.το πλαστικό που λες το βρίσκεις στα ηλεκτρολογικά σαν "κυψέλες οροφής" ή στα οικιακά είδη (το χρησιμοποιούν οι καφετέριες για να στραγγίζουν τα ποτήρια).Είναι το ίδιο που βάζουν στα reef για να στηρίζουν τον βράχο.
Καλή συνέχεια!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 16-05-10, 11:04
Το avatar του χρήστη lingistis
lingistis Ο χρήστης lingistis δεν είναι συνδεδεμένος
Συντονιστής
 
Εγγραφή: 13-09-2007
Περιοχή: ΦΛΩΡΙΝΑ
Μηνύματα: 1.420
Προεπιλογή

Όσες γέννες και αν έχεις, δεν πρόκειται να έχεις φαινόμενο μικρών σαν τα ζωοτόκα. Αν οι θηλυκές ξεμπουκόνουν στο κυρίως ενυδρείο σου πολύ λίγα μικρά θα επιβιώσουν και μετά από μήνες θα επικρατήσει μια ισορροπία όσο αφορά των τελικό αριθμό των ψαριών… όπου αν δεν αφαιρείς τα μικρά προς άλλο ενυδρείο πολύ δύσκολα θα επιβιώνουν. Γνώμη μου να βάλεις τις mbuna που σου αρέσουν.
__________________
Γιάννης
Αν δεν βρέξεις σαλόνι... mbuna δεν πιάνεις!!!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 16-05-10, 14:55
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lingistis Εμφάνιση μηνυμάτων
Όσες γέννες και αν έχεις, δεν πρόκειται να έχεις φαινόμενο μικρών σαν τα ζωοτόκα. Αν οι θηλυκές ξεμπουκόνουν στο κυρίως ενυδρείο σου πολύ λίγα μικρά θα επιβιώσουν και μετά από μήνες θα επικρατήσει μια ισορροπία όσο αφορά των τελικό αριθμό των ψαριών… όπου αν δεν αφαιρείς τα μικρά προς άλλο ενυδρείο πολύ δύσκολα θα επιβιώνουν. Γνώμη μου να βάλεις τις mbuna που σου αρέσουν.
Συμφωνώ.

Εγώ, απλά απάντησα στο ερώτημα του φίλου αν γίνεται. Για να μην παρεξηγούμαι, υπάρχει ο όρος "males only tank" υπάρχουν πολλά τέτοια ενυδρεία, αλλά προσωπικά ούτε και εγώ τον επικροτώ. ¶λλωστε ποτέ δεν έχω δημιουργήσει τέτοιο ενυδρείο και σίγουρα δεν πρόκειται. Όταν ξεκινήσουν κάποια στιγμή οι γέννες, κάθε φορά που ταΐζεις, θα ψάχνεις μπουκωμένες μανάδες.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 16-05-10, 21:09
komori Ο χρήστης komori δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-04-2010
Περιοχή: Κιλκίς
Μηνύματα: 368
Προεπιλογή Προσεχως .... κιχλιδοενυδρειο

Γεια σας και παλι
Αρχικα σκεφτομαι σαν προστατευτικο κατω απο τις πετρες να βαλω ενα ψιλο αφρολεξ περιπου 5 χιλιοστα και απο πανω αυτες τις κυψελες οροφης που λεει και ο φιλος μας ο Κλεοβουλος.Δεν ξερω αλλα το φελιζολ μονο του το φοβαμαι μηπως οπως σκαβουν τα θηρια φανε και λιγο απο αυτο.
Απο συνθεσεις ψαριων τι προτεινετε?
Μακαρι αν γινοταν να τα εβαζα ολα με τετοια χρωματα που εχουν.
Μ' αρεσουν τα acei τα saulosi,socolofi ,afra και σταματημο δεν εχει γιατι ολα ειναι πανεμορφα.Απ' οτι με βλεπω θελω ηρεμα για αρχη και μαλλον για ενα χαρεμι saulosi λογω οτι διαφερει το αρσενικο απο τα θηλυκα και ενα ακομα χαρεμι τα acei.Τι λετε τριτη ομαδα θα επαιρνε ή θα παραγεμιζε.Τα λιτρα μικτα ειναι 330.Οποιαδηποτε προταση συνθεσης δεκτη και συζητησιμη.
Ευχαριστω.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 17-05-10, 08:04
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.387
Προεπιλογή

Μπορείς να βάλεις 2 χαρεμάκια (1 αρσ+3 θηλ)απο είδη που δεν υβριδίζουν μεταξύ τους.
Κάποιοι πιθανοί συνδυασμοί που μ' αρέσουν:
Labidochromis+maingano
Labidochromis+socolofi
Saulosi+Acei
Εξαρτάται βέβαια και απο τι θα βρεις στην αγορά (βλέπε και τις αγγελίες στο φόρουμ)
Καλή επιτυχία.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 17-05-10, 08:17
nikosm1 Ο χρήστης nikosm1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-06-2008
Περιοχή: Λονδίνο
Μηνύματα: 579
Προεπιλογή

Προσοχή μην βάλεις αφρολέξ γιατί μέσα στους πόρους του δεν θα γίνεται καλή κυκλοφορία. ¶ν δεν θέλεις φελιζόλ, προτίμησε το υλικό της Dow (wallmate, roofmate).
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 17-05-10, 15:40
komori Ο χρήστης komori δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-04-2010
Περιοχή: Κιλκίς
Μηνύματα: 368
Προεπιλογή Προσεχως .... κιχλιδοενυδρειο

Ενα ενα μου ρχονται re παιδια sorry
Μεσα σε ολο το σκηνικο που εχω στο μυαλο μου για το στησιμο του νταμαριου
μου ρθε οτι θα ηθελα να βαλω κι ενα moonlight.Με δεδομενο οτι σκεφτομαι να βαλω και μια αεραντλια για αισθητικους λογους το ματι μου επεσε σε μια αεραντλια της Hydor η οποια ειναι και moonlight.Τι εχετε να προτεινετε για moonlight?
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 17-05-10, 17:41
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από komori Εμφάνιση μηνυμάτων
Ενα ενα μου ρχονται re παιδια sorry
Μεσα σε ολο το σκηνικο που εχω στο μυαλο μου για το στησιμο του νταμαριου
μου ρθε οτι θα ηθελα να βαλω κι ενα moonlight.Με δεδομενο οτι σκεφτομαι να βαλω και μια αεραντλια για αισθητικους λογους το ματι μου επεσε σε μια αεραντλια της Hydor η οποια ειναι και moonlight.Τι εχετε να προτεινετε για moonlight?

Εάν έχεις τη δυνατότητα να αγοράσεις από ebay παίρνεις ένα αδιάβροχο μπλε led strip (κόστος 1-2 ευρώ με μεταφορικά) και αγοράζεις από ένα μαγαζί ηλεκτρικών-ηλεκτρονικών ένα μετατροπέα να βγάζει 12V DC και κατά προτίμηση να είναι μεταβλητό (να έχει μια ροδέλα που τη γυρνάς) ώστε αν είναι πολύ δυνατό το φως να το βάλεις να δουλεύει σε λιγότερα volt (κόστος 5 ευρώ). Αν δεν μπορείς να αγοράσεις από το ebay πάρε από κατάστημα ηλεκτρονικών μερικά μπλε led και κοίτα στο diy που έχει ένα θέμα ένα παιδί πώς το έκανε για να πάρεις μια ιδέα.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 03-06-10, 22:27
komori Ο χρήστης komori δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-04-2010
Περιοχή: Κιλκίς
Μηνύματα: 368
Προεπιλογή

Γεια σας ρε παιδια και παλι
Εχω κολησει το backround(μου βγηκε λιγο σκουρο) εχω βαλει και δυο βουναλακια απο πετρες (φωτο θα μπουν σε λιγο) μπηκε και τελευταια η αμμος.Νερο δεν εχω βαλει ακομα μιας και θελω να βαλω πρωτα τα φυτα μαζι με το νερο.Απο φυτα θελω να βαλω αρκετες ριζες crinum thaianum (τα εχω δει να μπαινουν σε νταμαρια απλα δεν ξερω την αντοχη τους) καθως και μερικες valisneria nana.Επειδη θα αργησουν τα φυτα τι λετε ξεκιναω το ενυδρειο με μπολιασμα και βαζω κατοπιν τα φυτα ή περιμενω ακομα μια βδομαδα?
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 03-06-10, 22:44
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.387
Προεπιλογή

Ξεκίνα τα φυτά μπαίνουν κι αργότερα.Ψαράκια αποφάσισες τι θα βάλεις?
(αν μπολιάσεις πρέπει να βάλεις και τα πρώτα ψάρια ή μέχρι να μπουν να προσθέτεις αμμωνία για να έχουν τροφή τα βακτήρια)
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 03-06-10, 23:03
komori Ο χρήστης komori δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-04-2010
Περιοχή: Κιλκίς
Μηνύματα: 368
Προεπιλογή

Θα ηθελα πρωτα τουλαχιστον να μπουν τα φυτα και μετα τα ψαρια.
Απο ψαρια η αληθεια ειναι οτι και η εποχη δεν ειναι και η καλυτερη απο αποψη ποικιλιας.Μαλλον ενα χαρεμι labido κλασικα και το δευτερο θα δειξει τι θα βρω στην υπαρχουσα φαση χωρις να βιαζομαι.Μηπως ειναι καλυτερα να μπουν και τα δυο χαρεμια σε μικρο χρονικο διαστημα?Οσο αφορα το στρωσιμο αφου μπολιασω τα φιλτρα(τελικα δυο ξεχωριστα αυτονομα φιλτρα να σαι καλα φιλε Κλεοβουλε) δεν γινεται να ριχνω τροφη?Αν ριχνω καθαρη αμμωνια ποσα ml χρειαζεται για 280 λιτρα περιπου νερο?
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 04-06-10, 07:24
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.387
Προεπιλογή

Ετοιμάσου κι έλα να σου δώσω ένα χαρέμι Labido για αρχή (δωρεάν).
(μη μπλέκεις με αμμωνίες καλύτερα,περίμενε τα φυτά σου,μπόλιασε και βάλε ψάρια.)
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 05-06-10, 23:17
komori Ο χρήστης komori δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-04-2010
Περιοχή: Κιλκίς
Μηνύματα: 368
Προεπιλογή

Καλημερα παιδια,
Με το φωτισμο στο κιχλιδοενυδρειο τι γινεται?Τωρα εχει δυο λαμπες Τ5 απο 39 watt η καθε μια .Οι λαμπες ειναι της Philips 1 Aquarelle και 1 Aquasky.Δεν αναφερει ποσα κελβιν εχουν.Επειδη θα βαλω και μερικα φυτα να βαλω μια Sylvania groloux και μια Daylight?Ακομα μια ερωτηση , ποσα εκατοστα αμμο θελουν οι κιχλιδες?
Ευχαριστω
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 07-06-10, 10:31
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.387
Προεπιλογή

Για τα φώτα Grolux+daylight είναι εντάξει.
¶μμο τουλάχιστον 5-6 cm.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 07-06-10, 10:49
Το avatar του χρήστη pavlos15
pavlos15 Ο χρήστης pavlos15 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-12-2009
Περιοχή: Νίκαια
Μηνύματα: 272
Προεπιλογή

Δεν ειναι πολυ τα 6? Εννοω πως βρωμιζει ευκολα και κραταει πολλες βρωμες!!!
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 07-06-10, 10:51
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.387
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pavlos15 Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν ειναι πολυ τα 6? Εννοω πως βρωμιζει ευκολα και κραταει πολλες βρωμες!!!
Στο δικό μου σε ωρισμένα σημεία είναι πάνω απο 10.Με καλή κυκλοφορία δεν έχεις πρόβλημα(άντε και μια ελαφρά σκούπα βυθού)
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 07-06-10, 11:04
Το avatar του χρήστη pavlos15
pavlos15 Ο χρήστης pavlos15 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-12-2009
Περιοχή: Νίκαια
Μηνύματα: 272
Προεπιλογή

Ενταξει τοτε!! Παω πασο
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 07-06-10, 11:20
komori Ο χρήστης komori δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-04-2010
Περιοχή: Κιλκίς
Μηνύματα: 368
Προεπιλογή

Καλημερα
Στο ενυδρειο θα λειτουργουν δυο εξωτερικα φιλτρα.Οταν λετε καλη κυκλοφορια μηπως πρεπει να σκεφτομαι και κανενα κυκλοφορητη για επιπλεον κινηση του νερου μεσα στο ενυδρειο?
Προχωρωντας τωρα εβαλα στο ενυδρειο νερο και το αφησα μια μερα ετσι.Μετα εβαλα μπρος το ενα φιλτρο (bluextreme 1100)με ανθρακα για να φυγει η θολουρα και οτι αλλο καταλοιπο χημικο υπαρχει.Το ασχημο ειναι οτι κανει ενα θορυβο μαλλον απο τη φτερωτη μεσα την οποια την εχω καθαρισει.Παρεπιπτοντως εχω δει καποια σπρει λαδιου να πωλουνται.Που ακριβως χρησιμοποιουνται στο φιλτρο?Επειδη τα φυτα θα αργησουν λιγο στο τελος της επομενης βδομαδας 20 Ιουνιου περιπου , δεν πιστευω να πειραζει που δουλευει το φιλτρο μονο του.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 07-06-10, 11:41
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.387
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από komori Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημερα
Στο ενυδρειο θα λειτουργουν δυο εξωτερικα φιλτρα.Οταν λετε καλη κυκλοφορια μηπως πρεπει να σκεφτομαι και κανενα κυκλοφορητη για επιπλεον κινηση του νερου μεσα στο ενυδρειο?Καλό κάνει,κακό δεν κάνει.Θα το δεις στην πράξη.
Προχωρωντας τωρα εβαλα στο ενυδρειο νερο και το αφησα μια μερα ετσι.Μετα εβαλα μπρος το ενα φιλτρο (bluextreme 1100)με ανθρακα για να φυγει η θολουρα και οτι αλλο καταλοιπο χημικο υπαρχει.σωστόςΤο ασχημο ειναι οτι κανει ενα θορυβο μαλλον απο τη φτερωτη μεσα την οποια την εχω καθαρισει.Μήπως έχει αέρα?Παρεπιπτοντως εχω δει καποια σπρει λαδιου να πωλουνται.Που ακριβως χρησιμοποιουνται στο φιλτρο?η eheim έχει ένα σπρέυ σιλικόνης.Το χρησιμοποιείς στα ελαστικά μέρη για να μην σκληραίνουν(βεντούζες,o-ring)ή και (εγώ)στην θαλάμη της φτερωτής για μείωση των τριβών.Σπρέυ λαδιού δεν ξέρωΕπειδη τα φυτα θα αργησουν λιγο στο τελος της επομενης βδομαδας 20 Ιουνιου περιπου , δεν πιστευω να πειραζει που δουλευει το φιλτρο μονο του.Δεν πειράζει αλλά δεν χρειάζεται κιόλας.Βάλε φρέσκο νερό με αντιχλώριο όταν θα είσαι έτοιμος
...............
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 25-06-10, 18:02
komori Ο χρήστης komori δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-04-2010
Περιοχή: Κιλκίς
Μηνύματα: 368
Προεπιλογή

Σκεφτομαι να βαλω μεσα στο ενυδρειο zebra snails.Ποσα σαλιγκαρια να βαλω μεσα σε 300 λιτρα?Ηδη υπαρχει ενα χαρεμι Labido μεσα και αργοτερα θα βαλω αλλο ενα χαρεμι.Πεσ τε μου σας παρακαλω πως ανεβαζω φωτο γιατι θελω να κανω παρουσιαση και κολλαω εκει.
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 25-06-10, 23:14
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από komori Εμφάνιση μηνυμάτων
.Πεσ τε μου σας παρακαλω πως ανεβαζω φωτο γιατι θελω να κανω παρουσιαση και κολλαω εκει.
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=7550
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 25-06-10, 23:15
komori Ο χρήστης komori δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-04-2010
Περιοχή: Κιλκίς
Μηνύματα: 368
Προεπιλογή

Ευχαριστω
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Τι να προσεχω; λατσε τζενη Αρχάριοι γλυκού νερού 101 16-12-09 15:34
Προσεχως Γεννα Guppy!! john922 Ζωοτόκα 6 13-04-09 18:21
Προσεχώς γέννα Convict! kotsis Κιχλίδες Κ. Αμερικής 22 22-05-08 01:43
Προσεχως γεννα!! GEORGE ARGOS Ζωοτόκα 6 14-05-05 13:26

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:10.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07749 seconds with 13 queries