Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 09-12-09, 23:04   #1
Απλές ερωτήσεις
 
Το avatar του χρήστη Vodka
Vodka
Junior Member
Εγγραφή: 01-12-2009
Περιοχή: Τρίκαλα
Μηνύματα: 29

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
Vodka Ο χρήστης Vodka δεν είναι συνδεδεμένος 09-12-09, 23:04
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Καλησπέρα,

Είμαι νέος στο χόμπυ (εκτός και αν ο συστηματικός βασανισμός ψαριών για χρόνια μετράει σαν εμπειρία ).

Έχω ένα μικρο ενυδρείο (juwel rekord 60lt) με αμμωνία 0, νιτρώδη (μάλλον 0) και νιτρικά σχεδόν 250 (οι μετρήσεις είναι δυο ημερών, μετράω με τεστ της tetra για την αμμωνία και στικάκια, περιμένω τα υγρά της api). Έκτοτε έχω προσθέσει κάποια φυτά και ένα applesnail, αύριο κάνω αλλαγή νερού και αν οι μετρήσεις μου είναι καλές θα βάλω μέσα 3 μόλυ και σε μια βδομάδα 7 γκάπι. Και πιθανότατα 1-2 σαλιγκάρια ακόμα (επίσης στρώνω και ένα ενυδρειάκι περίπου 20lt για 'μαιευτήριο').

Λοιπόν, πολλές ερωτήσεις, αυτές οι λίγες για αρχή :

1. Το siporax τι ακριβώς ρόλο παίζει ? Είναι απλά ένα πορώδες υλικό με μεγάλη επιφάνεια για αποικίες βακτηριδίων ή βοηθάει και σε κάτι άλλο ? Το παιδί στο petshop μου είπε πως 'κάνει καλό' αλλά δεν ήξερε περισσότερα, χρειάζεται αλλάγη λέει μετά από 3 χρόνια και οτι πρέπει να το έχω στο κάτω μέρος του φίλτρου (κάτω από τα σφουγγάρια). Θα μπορούσα να βγάλω ένα από τα δυο σφουγγάρια μου και να βάλω μια ποσότητα siporax (σε τούλι ? απλά χύμα ? σε άλλο πιο ασφαλές υλικό ?). Πάνω από τα φίλτρα (συσκευασία siporax mini) ? Σε τελική ανάλυση είναι σαν το σφουγγάρι αλλά πιο αποδοτικό ?

2. O 'άνθρακας' στο φίλτρο χρειάζεται ? Το φίλτρο μου έχει ένα στερεό κομμάτι στο πάνω μέρος (και από πάνω ένα λεπτό στρώμα υαλοβάμβακα). Διαβάζω πως κάνει καλό (πχ φιλτράρει ανεπιθύμητες τοξικές ουσίες) αλλά αλλού βλέπω πως δεν χρειάζεται (μόνο σε περιπτώσεις φαρμακευτικής αγωγής κτλ) ή ότι ακόμα κάνει και κακό (πχ 'μαζεύει' κάποιες ουσίες που χρειάζονται τα φυτά). Μπορώ να το βγάλω εντελώς και να το χρησιμοποιώ κατά περίπτωση ? Μπορώ να χρησιμοποιήσω κάτι άλλο στη θέση του ? (πχ siporax). Ο υαλοβάμβακας χρειάζεται (έχει μαζέψει ήδη αρκετή βρωμιά και μάλλον θέλει αλλαγή κάθε λίγες εβδομάδες) ? Εκτός από τα φάρμακα και τις τοξικές ουσίες o άνθρακας συγκρατεί και τα διάφορα υγρά για τη λίπανση των φυτών ?

3. Το AmmoniaAlert της Seachmem κάνει δουλειά ? Κανείς που να πειραματίστηκε πάνω στην ακρίβειά του ? (υποθέτω πως ίσως χρησιμεύει σε περίπτωση 'καταστροφής', δηλαδή να έχουμε ξεχάσει να κάνουμε μετρήσεις και να δούμε το χρώμα που κάνει μπαμ αλλά μάλλον για τίποτε παραπάνω - αν βέβαια μπορεί να το κάνει και αυτό).

4. Όλα καλά με το DIY CO2, φτηνά τα υλικά, εύκολο στην κατασκευή αλλά που ακριβώς το συνδέω στο εσωτερικό φίλτρο του rekord 600 ? (μάλλον κάτι δεν έχω καταλάβει καλά).

Ευχαριστώ για το χρόνο σας και πάνω απ'όλα ευχαριστώ όσους μπούνε στον κόπο να απαντήσουνε (και βέβαια υπάρχει και bonus - καμιά 20αριά ακόμα ερωτήσεις ).
Εμφανίσεις: 1482
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 09-12-09, 23:50
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

http://www.tsamisaquarium.gr/periechomena.htm

Διάβασε το ΟΛΟ
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 10-12-09, 14:06
Το avatar του χρήστη aquaman
aquaman Ο χρήστης aquaman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.678
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Vodka Εμφάνιση μηνυμάτων

1. Το siporax τι ακριβώς ρόλο παίζει ? Είναι απλά ένα πορώδες υλικό με μεγάλη επιφάνεια για αποικίες βακτηριδίων
Ναι.

ή βοηθάει και σε κάτι άλλο ?

Δε νομίζω.

Το παιδί στο petshop μου είπε πως 'κάνει καλό' αλλά δεν ήξερε περισσότερα,

Προσοχή στα παιδιά των petshop και τις συμβουλές τους!

χρειάζεται αλλάγη λέει μετά από 3 χρόνια και οτι πρέπει να το έχω στο κάτω μέρος του φίλτρου (κάτω από τα σφουγγάρια). Θα μπορούσα να βγάλω ένα από τα δυο σφουγγάρια μου και να βάλω μια ποσότητα siporax (σε τούλι ? απλά χύμα ? σε άλλο πιο ασφαλές υλικό ?).

Σε τούλι, γίνεται, αλλά υπάρχουν και κάποια ειδικά σακουλάκια - media bags - στα πετ σοπ.

...
Σε τελική ανάλυση είναι σαν το σφουγγάρι αλλά πιο αποδοτικό ?

Ναι.

2. O 'άνθρακας' στο φίλτρο χρειάζεται ?

Διίστανται οι απόψεις. Κατά τη γνώμη μου όχι, εκτός κι αν θέλεις να φιλτράρεις τοξικές ουσίες, φάρμακα, κλπ.

Μπορώ να το βγάλω εντελώς και να το χρησιμοποιώ κατά περίπτωση ?

Ναι, αλλά μετά από 2 βδομάδες περίπου χρήσης, ο άνθρακας είναι για πέταμα.

Μπορώ να χρησιμοποιήσω κάτι άλλο στη θέση του ? (πχ siporax).

Εννοείς στο χώρο που θα καταλάμβανε ο άνθρακας; Ναι, αν και φυσικά το σιποράξ είναι για άλλη δουλειά.

Ο υαλοβάμβακας χρειάζεται (έχει μαζέψει ήδη αρκετή βρωμιά και μάλλον θέλει αλλαγή κάθε λίγες εβδομάδες) ?

Ναι - εγώ τον αλλάζω κάθε βδομάδα.


3. Το AmmoniaAlert της Seachmem κάνει δουλειά ? Κανείς που να πειραματίστηκε πάνω στην ακρίβειά του ?

Το είχα - κάνει δουλειά, αλλά αν είσαι καθαρός και επιμελής με το ενυδρείο δε το χρειάζεσαι - κατά τη γνώμη μου. Εγώ δεν το ξανα-αγόρασα. Δε λειτουργεί σε Ph<7.

4. Όλα καλά με το DIY CO2, φτηνά τα υλικά, εύκολο στην κατασκευή αλλά που ακριβώς το συνδέω στο εσωτερικό φίλτρο του rekord 600 ? (μάλλον κάτι δεν έχω καταλάβει καλά).

Είτε στέλνεις τις φυσαλίδες στην είσοδο του νερού προς το φίλτρο, είτε βάζεις διαχυτήρα. Ρίξε διάβασμα.
Καλό διάβασμα, κυρίως στο site που σου έδειξαν παραπάνω, και στα υπομνήματα των αρχάριων!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
2 ερωτήσεις fotis478 Γλυκό νερό - Γενικά 1 06-10-08 12:30
Ερωτήσεις vaios Αρχάριοι γλυκού νερού 4 06-05-08 21:01
απλές χαζές ερωτήσεις ... crazyio Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 6 18-12-06 00:26
ερωτήσεις... Theokyr Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 4 18-04-06 13:36
Ερωτήσεις CO2 koko DIY . Φτιάχτο μόνος σου 5 02-06-05 09:50

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:46.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05255 seconds with 13 queries