Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 11-02-03, 04:45
Το avatar του χρήστη Obelix(Reifen)
Obelix(Reifen) Ο χρήστης Obelix(Reifen) δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-01-2003
Περιοχή: Lavrio
Μηνύματα: 903
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Obelix(Reifen)
Προεπιλογή

Διάβασε και αποφάσισε μόνος αν θέλεις να τα κρατήσεις .
http://www.petlibrary.com/fw_trop_serpae.htm

http://www.aquahobby.com/gallery/gserpae.html

http://www.aquahobby.com/gallery/gserpaem.html
__________________
Διονυσης

http://public.fotki.com/reifen/
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 11-02-03, 08:26
Το avatar του χρήστη halvas69
halvas69 Ο χρήστης halvas69 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Πάτρα - Αγυιά
Μηνύματα: 3.447
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην halvas69 Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην halvas69 Send a message via Skype™ to halvas69
Προεπιλογή

Δεν θα στο συνιστούσα να βάλεις και τα 2 είδη μαζί (Τιγράκια & ΝΕΟΝ)
Τα "Τιγράκια", έχουν το κακό συνήθειο να τσιμπολογούν τα πτερύγια των άλλων ψαριών,
χμμμμ.... ακόμα και τα δικά τους
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 11-02-03, 12:59
sot-zoe Ο χρήστης sot-zoe δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-12-2002
Περιοχή: ΜΑΡΟΥΣΙ
Μηνύματα: 540
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην sot-zoe
Προεπιλογή

Τα kribensis ειναι ζευγαρι ;
Παντως εγω στην θεση σου και με βαση τα λιτρα σου θα εβαζα ενα ζευγαρι kribensis , 8 - 10 νεον , 8 - 10 καρδιναλιους , 2 κορρυντορας , 3-4 οττοκυκλους και καποια ευκολα φυτα για αρχη ( ολο και καποια κλαδεματα θα υπαρχουν στην περιοχη σου )
Να εισαι σιγουρος οτι θα πετυχει κατι τετοιο και δεν ειναι και παρα πολυ δυσκολο απο την στιγμη που εχει στρωσει το νερο σου και κανεις και τις αλλαγες σου τακτικα .
Σου ευχομαι καλη επιτυχια και πολυ διαβασμα .
__________________
Σωτήρης
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 11-02-03, 13:21
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

H εμπειρια μου με τα kribensis στο ενυδρειο μου ηταν απογοητευτικη.
Ειχα ενα ζευγαρι...ολα ηταν μια χαρα...συμβιωναν αρμονικα με τα υπολοιπα ψαρια.
Εχω ενα πηλινο γλαστρακι και το ειχαν κανει "σπιτι" τους.
Μια μερα...αποφασισαν να "αγαπηθουνε" και εγινε ο χαμος !!!
Κυνηγουσαν τους παντες και τα παντα...ηθελαν τον χωρο γυρω απο το γλαστρακι δικο τους (τυπικη συμπεριφορα) και εκαναν ανω κατω το ενυδρειο.
Τους εδωσα μια εβδομαδα προθεσμια αλλα δεν αλλαξε τιποτα με αποτελεσμα να απομακρυνω τον αρσενικο.
Οσον αφορα τα sarpae tetra....εχω 3 και δεν δημιουργησαν ποτε προβλημα.
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 11-02-03, 13:46
FfF Ο χρήστης FfF δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 08-02-2003
Περιοχή: Θεσ/νικη
Μηνύματα: 22
Προεπιλογή

Οσον αφορα τα serpae tetras αποφασισα να τα κρατησω αφου ζουν με τα neon 1 μηνα χωρις τσιμπηματα κλπ. Ισα ισα δεν δειχνει να τα απασχολει και ιδιαιτερα η παρουσια τους. Ετσι σκεφτομαι προς το παρον 5 neon (ωστε να γινουν 7 συνολο) και 3 οττοκυκλους. Καλα ειναι?
Οσο για κλαδεματα κλπ. θα με πεισετε μαλλον αν συνεχισετε ετσι για αληθινα φυτα και οποιος εχει (Θεσ/νικη) ευπροσδεκτα. ***Ερχομαι στο χωρο σας 09.00-24.00 και με δικο μου σακουλακι αν θελετε*** Παντως φυτα μετα απο κανα 2-3 βδομαδες (να τελειωσει κι αυτη η ρημαδα η εξεταστικη βλεπετε- ναι φοιτητης ειμαι). Εδω σε 3 ωρες γραφω χημεια και καθομαι στο forum τωρα. Τι σε 3 ωρες? Διαβααασμααααααα...
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 11-02-03, 15:12
paparatsi Ο χρήστης paparatsi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 78
Προεπιλογή

Φυτα σε 2-3 εβδομαδες μαλιστα,μαλιστα...

Κατι θα κανουμε και για σενα τωρα που εφυγε η αλγη. Οποτε το αποφασισεις στειλε ενα pm για να δουμε τι μπορουμε να σου δωσουμε.

Αντε καλη αρχη με τα μποστανια
__________________
Βαγγελης
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 12-02-03, 17:10
FfF Ο χρήστης FfF δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 08-02-2003
Περιοχή: Θεσ/νικη
Μηνύματα: 22
Προεπιλογή

Λοιπον δεν ξερω αμα εχω αρχισει να γινομαι κουραστικος αλλα προς το παρον δεν μου φαινεται να σας αφηνω σε ησυχια εγω και τα ψαρακια μου.. Σημερα εκανα ολα τα τεστ (με τα tetra tests) και τα αποτελεσματα ειναι τα εξης
GH=15
KH=9
NH3=0
nitrite=<0.3
nitrate=25
pH=8.5 μην σας πω και λιγο παραπανω
Τα 2 τελευταια too much ε? Τι να κανω?
Το ενυδρειο μου (70λτ) εχει τωρα 2 kribensis, 2 serpae tetras, 1 dwarf gourami kai 8 neon. Εψαξα να βρω οττοκυκλους (Θεσ/νικη) αλλα δεν βρηκα. Σκεφτομαι να παρω 3 corydoras (πιστευω να βρω ποιο ευκολα). Τι λετε? Δεν ενδεικνυνται οπως και οι οττοκυκλοι για την αλγη? Αν συμφωνειτε να προτιμησω καποιο συγκεκριμενο ειδος?
Επισης αγορασα ενα ξυλο (εχει ταμπελακι της aquatika). Να το βρασω? O petshopas μου ειπε μονο να το ξεπλυνω καλα με νερο για να "κανει δουλεια" στο ενυδρειο και να μην ειναι απλα διακοσμητικο. Ακομη πηρα μερικες πανεμορφες πετρουλες απο τη συλλογη μιας φιλης γεωλογου η οποια με διαβεβαιωσε (κατεβασε κανα δυο βιβλια απο το παταρι) οτι δεν ειναι ασβεστολιθικες. Ο,τι αλλο κι αν ειναι μπορω να τις χρησιμοποιησω αφοβα αφου τις πλυνω καλα (και χλωρινη κλπ)?
(paparatsi σ'ευχαριστω πολυ για την προθυμια σου. Θα σου στειλω pm )
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 12-02-03, 23:11
Το avatar του χρήστη annivas2000
annivas2000 Ο χρήστης annivas2000 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Μηνύματα: 621
Προεπιλογή

Τα corydoras δεν τρωνε αλγη........
Το ξυλο ξεπλυνε το απλως (στην αρχη μπορει να μην καθεται στο βυθο, θα χρειαστει κανα 2 μερες να το συγκρατεις).......
Τις πετρες αφου ειναι σιγουρο οτι δεν ειναι αβεστολιθικες ειναι οκ....
Περιμενε να δεις τι θα κανει το ξυλο στο ph και μετα βλεπεις.....
Τα νιτρικα με λιγο πιο συχνες αλλαγες θα τα κατεβασεις......

PS. Εχω την αμυδρη εντυπωση οτι δεν ξεκινησες το διαβασμα ακομα...
__________________
50 € το χρονο - ειναι οδηγια απο ΔΝΤ
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 13-02-03, 01:55
FfF Ο χρήστης FfF δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 08-02-2003
Περιοχή: Θεσ/νικη
Μηνύματα: 22
Προεπιλογή

Ok sorry για το μαργαριταρι με τα corydoras και την αλγη αλλα ουτε μια εβδιμαδα δεν περασε ρε συ annivas που το πηρα πιο ζεστα το θεμα.. Κι ολο κολλαω περισσοτερο.. Οσο για το διαβασμα αρκει να σου πω οτι διαβαζω (internet) οσο δεν εχω διαβασει στις πανελλαδικες Δικαιολογειτε ομως και καμια κοτσανα τωρα στην αρχη ε?
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 13-02-03, 02:01
FfF Ο χρήστης FfF δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 08-02-2003
Περιοχή: Θεσ/νικη
Μηνύματα: 22
Προεπιλογή

Ααα και μου ειπαν σε ενα ενυδρειαδικο να μην κανω αλλαγη τουλαχιστον για 10 μερες λογω εργων στο δικτυο κλπ. της ΕΥΑΘ (Θεσ/νικη-κεντρο). Εχει υποπεσει στην αντιληψη σας κατι τετοιο?
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 13-02-03, 02:03
Emmanuela Ο χρήστης Emmanuela δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-01-2003
Περιοχή: Αθήνα (Παπάγου)
Μηνύματα: 41
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην Emmanuela Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Emmanuela
Προεπιλογή

Μην τον αποπερνετε καλε τον ανθρωπο :P :P Σιγα σιγα, εχει τοσα πολλα να μαθει που και συνεχεια να διαβαζει, θα εχει πολλες αποριες! Ακομα και εγω που εδω και ενα χρονο εχω διαβασει τα απειρα και ασχολουμαι το περισσοτερο του χρονου μου εχω πολλες αποριες και ζηταω απαντησεις απο αυτους που ξερουν καλυτερα! Και λεω και καμια κοτσανα που και που :P :P

FfF παρε το ζεστα, διαβαζε οσο μπορεις, ρωτα εδω οτι θες ωστε να σου λυθουν οι αποριες σου και θα δεις οσο περναει ο καιρος θα αγαπς πιο πολυ το χομπυ Ειμαι σιγουρη!
__________________
Φιλικα

Emmanuela
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 13-02-03, 02:58
polleni Ο χρήστης polleni δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 292
Προεπιλογή

Εφόσον διαβάζεις τελικά θα την βρείς την άκρη... και έχεις και κάποια σημαντική βοήθεια από εδώ. Οσον αφορά τα έργα στο δίκτυο, δεν καταλαβαίνω την μπαρούφα που σου πέταξαν. Δηλαδή ο εν λόγω κύριος δεν σκοπεύει να πλυθεί ή να πιεί νερό για τις επόμενες 10 μέρες ; Κάνε κανονικά τις αλλαγές σου και - τουλάχιστον για το διάστημα αυτό - βάζει και 20% παραπάνω water conditioner. Απλά για ασφάλεια.
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 13-02-03, 21:01
vision Ο χρήστης vision δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2002
Μηνύματα: 5
Προεπιλογή

Ottocinclus φερνουν το Ιχθυιες(Ιασωνιδου) και ο Αμαζονιος
(Αγγελακη) αν δεν κανω λαθος. Παρε να διαβασεις το Ενυδρεια του Michel Martin το εχουν τα pet shops. Αν ξερεις Αγγλικα και ενδιαφερεσαι πανε Amazon και παρειγγηλε το Aquarium Atlas vol.1(Baensch) θα μαθεις αρκετα απο αυτο το βιβλιο.
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 13-02-03, 23:34
FfF Ο χρήστης FfF δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 08-02-2003
Περιοχή: Θεσ/νικη
Μηνύματα: 22
Προεπιλογή

Να σαι καλα ρε vision οι οττοκυκλοι ειναι ηδη κολλημενοι στα τζαμια του ενυδρειου μου. Το μονο μαγαζι που δεν ειχα παει ηταν ο Αμαζονιος στην Αγγελακη γιατι πηγα σ'αυτο στην Ανθεων και δεν ειχε.
Και μιας που αρχισα να γραφω να σας απασχολησω και λιγο? Ναι? Ενταξει.. Λοιπον αγορασα το απογευμα 3 απο τα αστερακια της Aquarium Pharmaceuticals αυτα για βιολογικο φιλτραρισμα. Το φιλτρο μου ειναι εσωτερικο ενσωματωμενο στο ενυδρειο (juwel 70lt.) με την εξης συνθεση (συμφωνα με τη ροη του νερου) - 3 λεπτα σφουγγαρακια υαλοβαμβακα, 1 με ενεργο ανθρακα (το οποιο πεταξα χθες αφου περασε ενας μηνας και δεν εβαλα αλλο στη θεση του), 2 χοντρα με μεγαλους πορους, 1 χοντρο με λεπτους πορους και μια αδεια θεση για ακομη ενα τετοιο. Τα σφουγγαρακια αυτα τα περιελαμβανε το ενυδρειο και τη σειρα την αναφερει το manual. Σκεφτηκα για τα αστερακια αφου διαβασα καποιο προηγουμενο post και για να αποτελουν το τελευταιο σταδιο φιλτρανσης. Σκεφτηκα σωστα? Θα κανει δουλεια? Ακομη εχω κι αλλο κενο χωρο στο φιλτρο. Να βαλω καποιο αλλο υλικο και αν ναι ποιο και σε ποιο σταδιο φιλτρανσης?
Υ.Γ. Σας επρηξα παλι......
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 13-02-03, 23:45
Το avatar του χρήστη soza
soza Ο χρήστης soza δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: KEA
Μηνύματα: 898
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην soza
Προεπιλογή

Τα αστερακια ειναι οντως ενα πολυ καλο βιολογικο υλικο(γι'αυτο εξαλλου ειναι και αρκετα τσιμπημενη η τιμη τους..)
Εγω αν ειχα ελευθερο χωρο στο φιλτρο μου, θα εβαζα ειτε αστερακια , ειτε βιοσφαιρες(παρα πολυ καλες και αυτες) , ειτε το λεγομενο μακαρονι(αυτο καλυτερα να μπει σε μια καλτσα, καθοτι ειναι μικρα κομματακια).
Και τα τρια κανουν καλα την δουλεια τους, η επιλογη ειναι δικη σου.
εγω παντως στο δικο μου φιλτρο , εχω βαλει μια καλτσα με μακαρονι και μεσα υπαρχουν και καποια αστερακια
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 13-02-03, 23:58
kroud Ο χρήστης kroud δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: AΘΗΝΑ(ΖΩΓΡΑΦΟΥ)
Μηνύματα: 292
Προεπιλογή

Καλυτερα να βαλεις 5 αστερακια(3 δεν ειναι αρκετα για τα λιτρα σου) και πανω μεσα στο φιλτρο δεμενα σε μια καλτσα ακριβως πανω απο το τελευταιο σφουγγαρι(με τους λεπτους πορους οπως ανεφερες)στο κενο σημειο.Προσεξε μονο μην κλεισεις την ροη του φιλτρου κατα την τοποθετηση.Μετα τα σφουγγαρια και ο υαλοβαμβακας.
Δεν χρειαζεσαι τιποτα αλλο.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:49.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05518 seconds with 12 queries