Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Κεντρική Αμερική > Ζωοτόκα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 03-11-09, 13:31
Το avatar του χρήστη aNe
aNe Ο χρήστης aNe δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-09-2009
Περιοχή: Αγια Παρασκευη Αθηνα
Μηνύματα: 494
Προεπιλογή Βοηθεια Χανομαστε!!

Παιδια κατι δεν παει καλα σε ενα γκαπι μου, θολωσε το ματακι και εχει δεχτη επιθεση απο ενα αρσενικο διοτι εχει μια κουκιδα αιματος.Τι κανω?Εχει αρχισει και χανει την ισσοροπια του,,,
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 03-11-09, 13:48
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Φιλε κατι παραξενο γινεται στο ενυδρειο σου! Εχεις πολλα προβληματα που θυμιζουν αστρωτο ενυδρειο! Σιγουρα ειναι στρωμμενο? Σοβαρα μου κανει εκπληξη και λυπαμαι που αντι να χαζευεις για ωρες το ενυδρειο σου με ηρεμια εχεις τοσους θανατους!
Δε ξερω τι να πω! Ψυχραιμια και μην απογοητευεσαι!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 03-11-09, 13:49
Το avatar του χρήστη aNe
aNe Ο χρήστης aNe δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-09-2009
Περιοχή: Αγια Παρασκευη Αθηνα
Μηνύματα: 494
Προεπιλογή

Δεν παει αλλο αυτη η κατασταση
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 03-11-09, 14:10
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Δε μπορω να καταλαβω αν αυτα οφειλονται σε καποια αρρωστια η σε κακες συνθηκες νερου. Για μενα το καλυτερο φαρμακο ειναι το καθαρο νερο (χωρις αμμωνια, ΝΟ2) αλλα και οι σωστες παραμετροι για τον καθε οργανισμο Ph, Gh.
Επισης να ξερεις οτι ηδη τα ψαρια που αγοραζουμε απο τα πετσοπ εχουν φαει τεραστια ταλαιπωρια απο το ταξιδι ... και πολλα φαρμακα που συνηθως βαζουν οι εισαγωγεις ωστε ελαχιστοποιησουν τις απωλειες! Παρολα αυτα πεθαινουν πολλα και κατα τη μεταφορα αλλα και στο πετσοπ .. Για αυτο να αγοραζουμε μια εβδομαδα τουλαχιστον απο τοτε που εκανε εισαγωγη ο εμπορος! Ετσι οπως ειναι ολα μαζι σαν σαρδελες ενα να ειναι αρρωστο μεταφερει την ασθενεια του και στα αλλα! Αν επιζησει απο ολη αυτη ταλαιπωρια αν το βαλουμε και εμεις με τη σειρα μας σε ενυδρειο με κακες συνθηκες νερου επιβαρυνουμε ακομα πιο πολυ τη κατασταση! Μπορεις να πεις οτι στις αρχες ολα ηταν καλα και ηταν ζωηρα και τρωγαν σαν τρελα και ξαφνικα αρχισαν τα προβληματα! Να θυμασαι αυτο δεν ισχυει και ... ξαφνικα δεν γινεται κατι! Ολα αυτα ειναι συνεπειες της κακομεταχειρησης ειτε απο εμας αλλα και σιγουρα απο πριν! Το ανοσοποιητικο τους συστημα εχει εξασθενησει τοσο που αρρωσταινουν ευκολα και πεθαινουν αλλα ειναι και επηρεπη σε βακτηριακες μολυνσεις!
ΔΕ μπορεις να τα αποστοιρωσεις ολα! Ο κοσμος που ζουμε οπου και να πας ειναι γεματος μικροβια και ιους! Το θεμα ειναι ποσο δυνατος ειναι ο οργανισμος και κατ επεκταση η αμυνα του στις ασθενειες!
Ετσι καθε φορα που λεει οτι ολα πανε καλα και δεν εχει προβληματα σε νεα ενυδρεια λεω "ωχ" γιατι τα λαθη τα δικα μας αλλα και των αλλων καποια στιγμη θα εμφανιστουν!
Πρεπει να σου εχουν πει τα παιδια ηδη απο οτι θυμαμαι οτι απο τις γεννες που θα προκυψουν στο ενυδρειο σου θα αποκτησεις ψαρακια χωρις προβληματα! Αυτο οφειλεται στο γεγονος οτι δεν εχουν περασει ολες αυτες τις ταλαιπωριες και συνεπως ειναι πιο δυνατοι οργανισμοι!
Μην απογοητευεσαι ... καποια μερα θα ξεχασεις τι παει να πει απωλεια ... παρα μονο απο φυσικα αιτια! Κρατα το νερο σου καθαρο! συχνες αλλαγες! Αν εχεις καραντινα ... βαλε το αρρωστο σου ψαρι! Δεν υπαρχουν θαυματουργα φαρμακα ειδικα αν δεν ξερεις τι ακριβως εχει το ψαρι σου! Μη πλακωσεις το κυριως ενυδρειο σε φαρμακα γιατι δε θα μεινει τιποτα εκτος ... αν εξακριβωσεις τι εχουν τα ψαρια!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 03-11-09, 14:15
Το avatar του χρήστη aNe
aNe Ο χρήστης aNe δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-09-2009
Περιοχή: Αγια Παρασκευη Αθηνα
Μηνύματα: 494
Προεπιλογή

Πεθανε......Δεν αντεχω συνεχως το ιδιο πραγμα(δεν εννοω σε θεμα οικονομικο).Και δεν προλαβαινω να κανω και γεννες
Να παω να αγορασω κιαλλα για να μην μου τραυματησει την θηλυκια μου???(εχω μεσα 1 αρσενικο και 1 θηλυκο.)
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 03-11-09, 14:21
Το avatar του χρήστη persival
persival Ο χρήστης persival δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-08-2009
Περιοχή: Άγιος Νικόλαος - Ηράκλειο
Μηνύματα: 610
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην persival Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην persival Send a message via Skype™ to persival
Προεπιλογή

Εγώ πάλι εκεί που έφτασε το πράμα θα σου πρότεινα να το πάρεις απο την αρχή, αυτή τη φορά πιο σωστά...
Τουλάχιστον εγώ αυτό θα έκανα...
__________________
_
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 03-11-09, 14:32
Το avatar του χρήστη aquaman
aquaman Ο χρήστης aquaman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.678
Προεπιλογή

Κοίτα, από τα προηγούμενα ποστ σου προκύπτει ότι τα ψαράκια υπέστην κάποια ταλαιπωρία με αμμωνίες και νιτρώδη. Αυτό φαίνεται το πιθανότερο ενδεχόμενο σε σχέση με τους θανάτους.

Στη θέση σου δεν θα έβαζα άλλα ψάρια αν δεν μέτραγα σταθερά ΝΗ3=0, ΝΟ2=0 για 2-3 μέρες (υποθέτω ότι έχουν μείνει κάποια ψαράκια ώστε να διατηρείται η βιολογία; )

Υπάρχει περίπτωση να μπήκε μέσα κανένα διακοσμητικό, να έπεσε κάποιο "ξένο" υγρό ή τίποτα τέτοιο; Αν ναι, τότε σκέψου και το να βάλεις άνθρακα στο φίλτρο σου για λιγες μέρες να μαζέψει οτιδήποτε τοξικό.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 03-11-09, 18:34
Το avatar του χρήστη agnos
agnos Ο χρήστης agnos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-10-2009
Περιοχή: Αχαρνες ( Μενίδι )
Μηνύματα: 186
Προεπιλογή

Νομίζω ότι θα συμφωνήσω με τον persival.Μάλον κάτι πήγε στραβά απο την αρχή,είτε στο στρώσιμο είτε κατι έπεσε μέσα και διέφηγε της προσοχής σου και έχεις συνεχώς προβλήματα.Θα σου έλεγα λοιπόν κι εγώ να το ξεκηνίσεις απο την αρχή.
__________________
Η ελπίδα μου είναι ο Θεός
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 03-11-09, 19:03
Το avatar του χρήστη aNe
aNe Ο χρήστης aNe δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-09-2009
Περιοχή: Αγια Παρασκευη Αθηνα
Μηνύματα: 494
Προεπιλογή

Tελικα μαλλον ειναι βακτιρια.Αγορασα ενα προιον της sera το baktopur direct διαβασα τις οδηγιες χρησεις και λεει καποια συμτωματα,Ολα αυτα που λεει τα αντιμετοπιζω..Πιστευω μετα απο αυτο να γινει δουλεια..
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 06-11-09, 13:31
Το avatar του χρήστη cpapakon
cpapakon Ο χρήστης cpapakon δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-09-2009
Περιοχή: Καλαμαριά/Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 112
Προεπιλογή

Και εγω ειχα προβλήματα με τα πρώτα γκαπι που πηρα απο pet shop. Είχα πολλές απώλειες σε στρωμένο ενυδρείο.
Θα συμφωνήσω ότι πολλά είναι άρωστα και κολλάνε δυστυχως και τα υγιή.
Η άποψη μου είναι να μην πάρεις άλλα προς το παρόν. Βεβαιώσου ότι οι τιμές είναι καλές και στη συνεχεια δες μηπως μπορεις να παρεις γκαπι μικρά είτε από pet shop είτε από κανέναν στο forum. Το δευτερο ίσως να είναι και καλύτερο.
Δε νομίζω να πάθει τίποτα η θηλυκιά αν μείνει μόνη με το αρσενικό για λίγο διάστημα ( στη δικιά μου περίπτωση είχα μια θηλυκια και δυο αρσενικούς για ενα μηνα περίπου και δεν έπαθε τίποτε). Σίγουρα όχι το καλύτερο αλλά λύση ανάγκης.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Mια βοηθεια εδω NECRON Γατόψαρα Ν. Αμερικής 3 25-04-09 02:40
ΒΟΗΘΕΙΑ!!!!!! george82 DIY . Φτιάχτο μόνος σου 3 20-04-09 05:43
την βοηθεια σας asourtzo Κιχλίδες ποταμών Αφρικής 4 02-07-07 15:11
βοηθεια GP250381 DIY . Φτιάχτο μόνος σου 1 04-07-06 20:11
βοηθεια GP250381 Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 3 01-07-06 21:22

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 04:58.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08939 seconds with 15 queries