Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > DIY . Φτιάχτο μόνος σου

DIY . Φτιάχτο μόνος σου Ο τίτλος τα λέει όλα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 03-08-12, 23:16
bonelias Ο χρήστης bonelias δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 13-06-2012
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 12
Προεπιλογή

Καλησπέρα σε όλους και σας ευχαριστώ πολύ για τα σχόλια-συμβουλές σας.

Σε καμία περίπτωση δεν θα ήθελα να δημιουργήσω θέμα με την ερώτησή μου.

Σχετικά με την κατασκευή... Σίγουρα θα υπάρχουν κόντρες περιμετρικά του ενυδρείου. Επειδή όμως δεν έχω προηγούμενη εμπειρία σε τέτοια λίτρα και θα ήθελα η κατασκευή μου να είναι ασφαλή (σε λογικά πλαίσια πάντα, γιατί αλλιώς θα τοποθετούσα 25mm τζάμια). Οι κόντρες στο επάνω μέρος θα είναι κολλημένες όπως και στο κάτω μέρος? δλδ οι πλαϊνες θα είναι μέσα από τις εμπρός και πίσω? ή πάνω απο τις εμπρός και πίσω?

Σχετικά με τις διαστάσεις το μέγιστο πλάτος που μπορώ να χρησιμοποιήσω είναι 70cm, αυτός είναι ο λόγος που έχω ανεβάσει το ύψος.
Το μήκος μπορώ να το αυξήσω κατα 10cm οπότε το ενυδρείο μέχει στιγμής είναι 110*70*??.

Πάμε στα τζάμια τώρα.
Crazy Beaver ευχαριστώ για τα καταστήματα που μου έστειλες.
Η κατασκευή θα γίνει με κόντρες περιμετρικά και τα τζάμια θα είναι ατρόχιστα για να έχω καλύτερη επιφάνεια κόλλησης.
Για τις διαστάσεις 100*70*80 με 10mm και τις κόντρες δώρο 135 ευρώ.
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 04-08-12, 02:24
Το avatar του χρήστη κ.ω.σ.τ.α.ς.
κ.ω.σ.τ.α.ς. Ο χρήστης κ.ω.σ.τ.α.ς. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-05-2010
Περιοχή: Πρεβεζα
Μηνύματα: 917
Προεπιλογή

110χ70χ70 σουπερ, η 120χ70χ60 ακομα πιο σουπερ, σκεψου και τα ζωντανα που θα εχεις,(ψαξτο απο τορα) τη ψαρακια θα του εχεις?

Καλως ηρθες

Παντα 12αρι αν και το 120 μπορι και 10αρι με κοντρες σε ολλα.

οσο πανο πας τοσο πιο.........και αν εχεις μικρα παιδια.......αχω σπασι ενα ετσι....εξο ειταν......παλι καλα..... ειταν 8αρι με 80 υψως μετα απο λιγο μπαμ.

Πιο ειναι αυτο του αμαζωνιου που εχεις στο προφιλ σου?Να το δουμε??

Α και οχι ατροχιστα ειναι καλιτερα ροντε.....
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 04-08-12, 10:25
Το avatar του χρήστη ARIS1983
ARIS1983 Ο χρήστης ARIS1983 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-08-2010
Περιοχή: Kερατσινι-Πειραιας
Μηνύματα: 965
Προεπιλογή

Οπως ειπε και ο κωστας και προτεινες και εσυ, καλυτερο 110Χ70Χ70. Επεισης δες τι θες να κανεις, θαλασσα-γλυκου νερου και τι ψαρια θα βαλεις και πες μας να προτεινουμε οτι καλητερο μπορουμε βασει των δικων σου αναγκων και χωρο που διαθετεις. Να πω επεισης οτι κανεις δεν εχει καμια αντιπαθεια στον φιλο kixlidatos, αλλα αυτα που αναφερει για την κατασκευη ειναι εξακριβομενα λαθος, οποτε οι αλλοι συμφορητες δεν μπορουν να τον αφησουν να λεει την αποψη του και να επιμενει χωρις να ερθουν σε αντιπαραθεση μαζι του. Αν <<ανοιξει>> ενα ενυδρειο μεσα στο σπιτι μας, μπορει μεχρι και φωτια να προκληθει απο τα ηλεκτρολογικα λογο βραχυκυκλωματος αν δεν ειμαστε παρωντες, γι' αυτο παντα κοιταμε να ειμαστε πανω απο τα στανταρ ασφαλειας στις κατασκευες μας.
__________________
Ferplast Dubai 240l.
Juwel Record 60l.

Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 04-08-12, 11:21
Το avatar του χρήστη stelios816
stelios816 Ο χρήστης stelios816 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-11-2011
Περιοχή: νικαια
Μηνύματα: 1.585
Προεπιλογή

το ριο 450 εχει 8αρι παχος γυαλιου το δικο μου απο εργοστασιο φτιαγμενο 190χ65χ60 φοραει 10αρι θελω να πω μην ειμαστε πολυ υπερβολικη ρε παιδια αν το παληκαρι το φτιαξει με σωστες κοντρες το 10αρι το γυαλι νομιζω θα ειναι οκ
το να τσακωνεστε γιαυτο δεν το θεωρο σωστο ο φιλος μας θα λαβει ολες τις αποψης και θα πραξει αναλογως
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 04-08-12, 11:30
Το avatar του χρήστη Crazy_Beaver
Crazy_Beaver Ο χρήστης Crazy_Beaver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-07-2010
Περιοχή: Δάφνη
Μηνύματα: 747
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bonelias Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα σε όλους και σας ευχαριστώ πολύ για τα σχόλια-συμβουλές σας.

Σε καμία περίπτωση δεν θα ήθελα να δημιουργήσω θέμα με την ερώτησή μου.

Σχετικά με την κατασκευή... Σίγουρα θα υπάρχουν κόντρες περιμετρικά του ενυδρείου. Επειδή όμως δεν έχω προηγούμενη εμπειρία σε τέτοια λίτρα και θα ήθελα η κατασκευή μου να είναι ασφαλή (σε λογικά πλαίσια πάντα, γιατί αλλιώς θα τοποθετούσα 25mm τζάμια). Οι κόντρες στο επάνω μέρος θα είναι κολλημένες όπως και στο κάτω μέρος? δλδ οι πλαϊνες θα είναι μέσα από τις εμπρός και πίσω? ή πάνω απο τις εμπρός και πίσω?

Σχετικά με τις διαστάσεις το μέγιστο πλάτος που μπορώ να χρησιμοποιήσω είναι 70cm, αυτός είναι ο λόγος που έχω ανεβάσει το ύψος.
Το μήκος μπορώ να το αυξήσω κατα 10cm οπότε το ενυδρείο μέχει στιγμής είναι 110*70*??.

Πάμε στα τζάμια τώρα.
Crazy Beaver ευχαριστώ για τα καταστήματα που μου έστειλες.
Η κατασκευή θα γίνει με κόντρες περιμετρικά και τα τζάμια θα είναι ατρόχιστα για να έχω καλύτερη επιφάνεια κόλλησης.
Για τις διαστάσεις 100*70*80 με 10mm και τις κόντρες δώρο 135 ευρώ.

Μην το κάνεις!Είναι πολύ το ύψος για 10άρι τζάμι!Αν δεν ρίξεις το ύψος στο 60 IMHO 10αρι μην βάλεις!Αν το επιχειρήσεις πάλι τουλάχιστον βάλε διπλές κόντρες πάνω!Για κάτω θα σου πρότεινα διπλό πάτο αντί για κόντρες!Με τα λεφτά του κοψίματος βγαίνει πάνω κάτω το ίδιο!Επίσης εγώ διαφωνώ κάθετα στο ότι είναι καλύτερα τα τζάμια να είναι αροντάριστα !Πιο οικονομικά ναι!Καλύτερα όχι!Επίσης ένα από τα υπέρ του ρονταρίσματος είναι να ισιώσει ανωμαλίες του κοψίματος για να γωνιάζουν καλύτερα τα τζάμια!

Επίσης να σου πω ότι το ύψος δεν θα σου δώσει περισσότερες επιλογές για ψάρια!Θα σου δώσει απλά λίγα λίτρα παραπάνω για σταθερότητα!Ακόμα σκέψου ότι στους 80 πόντους για να φτάσεις τον πάτο χρειάζεσαι μάσκα!Τέλος αν πας για θάλασσα ανεβαίνουν πολύ οι ανάγκες τους φωτισμού σου!

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ARIS1983 Εμφάνιση μηνυμάτων
Να πω επεισης οτι κανεις δεν εχει καμια αντιπαθεια στον φιλο kixlidatos, αλλα αυτα που αναφερει για την κατασκευη ειναι εξακριβομενα λαθος, οποτε οι αλλοι συμφορητες δεν μπορουν να τον αφησουν να λεει την αποψη του και να επιμενει χωρις να ερθουν σε αντιπαραθεση μαζι του. Αν <<ανοιξει>> ενα ενυδρειο μεσα στο σπιτι μας, μπορει μεχρι και φωτια να προκληθει απο τα ηλεκτρολογικα λογο βραχυκυκλωματος αν δεν ειμαστε παρωντες, γι' αυτο παντα κοιταμε να ειμαστε πανω απο τα στανταρ ασφαλειας στις κατασκευες μας.

+1000000000000000000000000
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 04-08-12, 12:34
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stelios816 Εμφάνιση μηνυμάτων
το ριο 450 εχει 8αρι παχος γυαλιου
Για ξαναμετρα το και υπολογισε και το γωνιασμα που κανουν στο τζαμι
Eπισης υπολογισε οτι ολη η κατασκευη υποστηριζεται με εξωτερικο πλαισιο πανω κατω
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 04-08-12, 12:42
Το avatar του χρήστη stelios816
stelios816 Ο χρήστης stelios816 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-11-2011
Περιοχή: νικαια
Μηνύματα: 1.585
Προεπιλογή

σπυρο ειναι μετρημενο οταν το ειχαμε τρυπυσει σε φιλο μαζι με το νινταλ.
και ειναι 8αρι στανταρ.
και εγω 10αρι ελεγα οτι ειναι αλλα αν το μετρησης εσωτερικα δεν .

οντως εχει πλαισιο αλλα ο φιλος εννοητε οτι θα βαλει 2πλες κοντρες λογικα παντα μιλαμε.
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 04-08-12, 15:23
Το avatar του χρήστη ARIS1983
ARIS1983 Ο χρήστης ARIS1983 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-08-2010
Περιοχή: Kερατσινι-Πειραιας
Μηνύματα: 965
Προεπιλογή

Δεν ξερω για το Rio που λεει ο stelios, αλλα το δικο μου 240αρι της Ferplast το μετραω για 10αρι, διαστασεις 120Χ40Χ50.
__________________
Ferplast Dubai 240l.
Juwel Record 60l.

Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 05-08-12, 03:49
bonelias Ο χρήστης bonelias δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 13-06-2012
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 12
Προεπιλογή

Ύστερα απο σκέψη και διάφορους υπολογισμούς λέω να καταλήξω στις παραπάνω διαστάσεις: 110*70*70 με 12άρια και κόντρες πάνω κάτω περιμετρικά του ενυδρείου.

Για το θέμα των ψαριών τώρα.
Θέλω πολύ ένα θαλασσινό αλλά λόγω budget (σε αυτά τα λίτρα) και λόγω απειρίας δεν θα το επιχειρούσα.Ωστόσο θα ξεκινήσω με ένα 60 λιτρο fish only να δω πως πάει...αυτό σε άλλο θέμα...
Οπότε το εν λόγω ενυδρείο θα είναι κοινωνικό γλυκού.

Θα ήθελα τις συμβουλές σας για τις κόντρες.Πιος είναι ο καλύτερος τρόπος να τοποθετηθούν (στο επάνω μέρος)?
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 05-08-12, 08:11
Το avatar του χρήστη ARIS1983
ARIS1983 Ο χρήστης ARIS1983 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-08-2010
Περιοχή: Kερατσινι-Πειραιας
Μηνύματα: 965
Προεπιλογή

Εγω στο επανω μερος βαζω στις γωνιες να παταει η μια πανω στην αλλη, κατι σαν "σαντουιτς", στο κατω μερος τις τοποθετω ετσι ωστε να πατανε ολες στον πατο του ενυδρειου και οχι η μια πανω στην αλλη, αλλα η μια κολλητα με την αλλη σε ολο το κατω μερος περιμετρικα. Και εδω να σου πω θα υπαρξουν διαφορες αποψεις...
__________________
Ferplast Dubai 240l.
Juwel Record 60l.

Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 06-08-12, 10:12
Το avatar του χρήστη Crazy_Beaver
Crazy_Beaver Ο χρήστης Crazy_Beaver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-07-2010
Περιοχή: Δάφνη
Μηνύματα: 747
Προεπιλογή

Το trigon το 350 που είχα είχε 10άρι πάντως!

Φίλε για τις κόντρες δες τις παρακάτω φωτογραφίες!

Στην πρώτη η μεσαία είναι υπερβολή IMHO!



Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ενυδρείο μέσα σε ενυδρείο, θα δουλέψει; Manuel Bettas 4 06-07-11 00:35

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:54.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05045 seconds with 15 queries