Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Θαλασσινό νερό - Γενικά

Θαλασσινό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 06-07-07, 15:05
Το avatar του χρήστη marios
marios Ο χρήστης marios δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 17-06-2007
Περιοχή: MAROYSI
Μηνύματα: 26
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην marios
Προεπιλογή Προσανατολισμός Αγοράς Θαλασσινού Ενυδρείου

Είναι η πρώτη ερώτηση που θέτω μετά από 1 μήνα περίπου επισκέψεων του Forum και μελέτης επί παντός επιστητού. Προσανατολίζομαι να προμηθευτώ ένα θαλασσινό ενυδρείο 50Χ50Χ50 γνωστής φίρμας που δεν θυμάμαι να σας την αναφέρω που δίδεται με τον πλήρη εξοπλισμό του και την βάση του περίπου 900€.
Οι ερωτήσεις μου είναι: α.Μήπως θα με δυσκολέψει στην λειτουργεία του, λόγω σχετικά μικρού όγκου και β.Η τιμή είναι λογική?
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 06-07-07, 16:34
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Φίλε Μάριε,
Φοβάμαι ότι η απάντηση δεν είναι και τόσο απλή.
Εξαρτάται από πολλούς παράγοντες.
Τι ενυδρείο θέλεις να κάνεις. Fishonly, reef?
Αν είσαι άνθρωπος που τα θέλεις όλα έτοιμα, plug & playή είσαι άνθρωπος που το ψάχνεις και θέλεις να δώσεις κάτι παραπάνω (ίσως και όχι βέβαια…) προς όφελος της ποιότητας και επεκτασιμότητας?

Αυτά τα όλα σε ένα ενυδρεία, εξυπηρετούν την λογική σύμφωνα με την οποία θέλω κάτι σχετικά απλό, εύκολο, να μην κουραστώ (παιδευτώ ίσως) να μαζέψω εξοπλισμό…
Από την άλλη η τιμή τους γι΄ αυτό που τελικά προσφέρουν μπορεί και να μην είναι αρκετά συμφέρουσα.

Εγώ παραδείγματος χάρη, δεν θα αγόραζα τέτοιο ενυδρείο. Μάλιστα θα έφτιαχνα ένα μόνος μου. Αλλά όλοι έχουμε διαφορετικό τρόπο σκέψης και πράξης…
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 06-07-07, 16:38
Το avatar του χρήστη Isidoros
Isidoros Ο χρήστης Isidoros δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-08-2004
Περιοχή: ΕΛΛΗΝΙΚΟ
Μηνύματα: 338
Προεπιλογή

Εγω πιστεύω ότι αν έχεις πολύ υπομονή και θέληση θα τα καταφέρεις μια χαρά.Επίσης πάρα πολύ διάβασμα.
Και έχει ο Θεός.

Α και κάτι άλλο.Βαλε κάτι πιο θαλασσινό στο αβαταρ σου.
__________________
4-8-2006

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη netblues : 07-07-07 στις 07:25
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 07-07-07, 09:08
Το avatar του χρήστη Tricky
Tricky Ο χρήστης Tricky δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-12-2004
Περιοχή: Χαλανδρι , Αττικης
Μηνύματα: 1.424
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από marios Εμφάνιση μηνυμάτων
Προσανατολίζομαι να προμηθευτώ ένα θαλασσινό ενυδρείο 50Χ50Χ50 γνωστής φίρμας που δεν θυμάμαι να σας την αναφέρω που δίδεται με τον πλήρη εξοπλισμό του και την βάση του περίπου 900€.
Οι ερωτήσεις μου είναι: α.Μήπως θα με δυσκολέψει στην λειτουργεία του, λόγω σχετικά μικρού όγκου και β.Η τιμή είναι λογική?
Φιλε καλως ηρθες,

Λογικα αναφερεσαι στο red sea max
http://www.redseamax.com/redseamax/R...MAX_specs.html

Καλες κριτικες , ομορφη κατασκευη και λογικη τιμη για κατι plug and play.

To μεγεθος του ειναι μια χαρα για mini reef.
Μην νομιζεις ομως οτι ειναι κομπλε απο εξοπλισμο...θα χρειαστει και modification και προσθετο εξοπλισμο.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 07-07-07, 13:05
Το avatar του χρήστη marios
marios Ο χρήστης marios δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 17-06-2007
Περιοχή: MAROYSI
Μηνύματα: 26
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην marios
Προεπιλογή ΑΠΑΝΤΗΣΗ

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Isidoros Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγω πιστεύω ότι αν έχεις πολύ υπομονή και θέληση θα τα καταφέρεις μια χαρά.Επίσης πάρα πολύ διάβασμα.
Και έχει ο Θεός.

Α και κάτι άλλο.Βαλε κάτι πιο θαλασσινό στο αβαταρ σου.

Εχεις απόλυτο δίκαιο το αλλάζω προσωρινά με πρόσφατη φωτογραφία του νησιού μου την ΣΑΜΟ που επισκέφθηκα την προηγούμενη εβδομάδα.
Όσο για υπομονή αντέξαμε 31 χρόνια στον Στρατό.......
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tricky Εμφάνιση μηνυμάτων
Φιλε καλως ηρθες,

Λογικα αναφερεσαι στο red sea max
http://www.redseamax.com/redseamax/R...MAX_specs.html

Καλες κριτικες , ομορφη κατασκευη και λογικη τιμη για κατι plug and play.

To μεγεθος του ειναι μια χαρα για mini reef.
Μην νομιζεις ομως οτι ειναι κομπλε απο εξοπλισμο...θα χρειαστει και modification και προσθετο εξοπλισμο.
Τί είναι το modification? και επιπλέον τι κάνει το skimer που μπορώ να διαβάσω κάτι σχετικο?
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από accnt Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλε Μάριε,
Φοβάμαι ότι η απάντηση δεν είναι και τόσο απλή.
Εξαρτάται από πολλούς παράγοντες.
Τι ενυδρείο θέλεις να κάνεις. Fishonly, reef?
Αν είσαι άνθρωπος που τα θέλεις όλα έτοιμα, plug & playή είσαι άνθρωπος που το ψάχνεις και θέλεις να δώσεις κάτι παραπάνω (ίσως και όχι βέβαια…) προς όφελος της ποιότητας και επεκτασιμότητας?

Αυτά τα όλα σε ένα ενυδρεία, εξυπηρετούν την λογική σύμφωνα με την οποία θέλω κάτι σχετικά απλό, εύκολο, να μην κουραστώ (παιδευτώ ίσως) να μαζέψω εξοπλισμό…
Από την άλλη η τιμή τους γι΄ αυτό που τελικά προσφέρουν μπορεί και να μην είναι αρκετά συμφέρουσα.

Εγώ παραδείγματος χάρη, δεν θα αγόραζα τέτοιο ενυδρείο. Μάλιστα θα έφτιαχνα ένα μόνος μου. Αλλά όλοι έχουμε διαφορετικό τρόπο σκέψης και πράξης…
Προσανατολίζομαι για reef.Θέλω να μου επιτρέψεις να παραθέσω κάποιες σκέψεις μου de profundis-εκ βαθέων-που λένε.Ξεκίνησα το hoby του ενυδρείου στα 15 μου χρόνια και το κράτησα περίπου 20 χρόνια με όλες τις σχετικές δυσκολίες κάθε 2-4 χρόνια μετάθεση αλλαγή κατοικίας κλπ.Με μάγεψε ο σιωπηλός φωτεινός κόσμος του ενυδρείου όχι σαν διακοσμητικό αντικείμενο που ίσως να το βλέπουν μερικοί αλλά σαν ένας ζωντανός μαγευτικός κόσμος που εξελίσσεται μεγαλώνει αναπαράγεται και πεθαίνει και που κύριος υπεύθυνος είμαι εγώ!Να μαι λοιπόν στα 50νήντα μου που έμεινε ανέπαφος ο ενθουσιασμός του ενυδρείου έχοντας νομίζω την πείρα-πειθαρχία και την γνώση των χρόνων μου για να προσπαθήσω να ξαναφτιάξω τον μαγευτικό κόσμο της εφηβείας μου που ήδη με έχει συναπάρει μέσα από το forum....

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη marios : 07-07-07 στις 13:05 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 07-07-07, 13:25
Το avatar του χρήστη madfdg
madfdg Ο χρήστης madfdg δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 03-07-2006
Περιοχή: ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ
Μηνύματα: 1.432
Προεπιλογή

Καλώς ήρθες πρώην συνάδελφε Καλή ξεκούραση για αρχή!
modification είναι η τροποποίηση , κάτι που θα χρειαστεί το ενυδρείο που σκέφτεσαι να πάρεις για να βάλεις πρόσθετο εξοπλισμό.Skimmer είναι μια συσκευή απαραίτητη για θαλασσινό ενυδρείο , εν' ολίγοις σε ένα θάλαμο ανακατεύει νερό με οξυγόνο και σε ένα κύπελο βγάζει τα οργανικά κατάλοιπα που υπάρχουν στο νερό του ενυδρείου υπο μορφή αφρού (πολύ γενικά )
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 07-07-07, 19:42
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Φίλε Μάριε.

Χαίρομαι που πραγματικά θες να πετύχεις το όνειρό σου, μετά από τόσα χρόνια.
Και βέβαια η υπομονή και η επιμονή που έχεις θα σε βοηθήσουν πάρα πολύ, ειδικά στο θαλασσινό ενυδρείο.
Όμως είσαι στην αρχή και θα χρειαστείς αρκετό διάβασμα γύρω από το θαλασσινό ενυδρείο. Θα σου πρότεινα λοιπόν να δεις εδώ στο forumπολλές ερωτοαπαντήσεις συνχομπιστών και είμαι βέβαιος ότι πολλές απορίες θα σου λυθούν.
Ότι απορία έχεις, μπορείς άφοβα να ρωτήσεις.
Όμως επειδή η προσωπική επαφή με διάλογο είναι πιο εύκολη (ειδικά με κάποιον που είναι στην αρχή), θα πρότεινα να κανονίσουμε μια συνάντηση στα γραφεία του συλλόγου (οι συναντήσεις γίνονται κάθε Σάββατο 5-9μμ), έτσι ώστε να τα πούμε αναλυτικότερα και πιο εύκολα. Μπορούμε να το κανονίσουμε...

Ελπίζω να τα πούμε από κοντά.
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 07-07-07, 20:51
Το avatar του χρήστη Obelix(Reifen)
Obelix(Reifen) Ο χρήστης Obelix(Reifen) δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-01-2003
Περιοχή: Lavrio
Μηνύματα: 903
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Obelix(Reifen)
Προεπιλογή

Θ α σου πρότεινα να φτιάξεις κάτι .
60x60x60 με τον εξοπλισμό δεν θα σου βγει πολύ παραπάνω από το max.
__________________
Διονυσης

http://public.fotki.com/reifen/
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 21-07-07, 12:41
iaidoka teo Ο χρήστης iaidoka teo δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 17-07-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 3
Προεπιλογή Μεγάλο ενυδρείο-καλύτερη ισσοροπία

Πιστεύω, οτι για να είναι ένα ενυδρείο ασφαλές από αλλοίωση των λεπτών συνθηκών του θα πρέπει να είναι όσο το δυνατόν μεγαλύτερο αντέχει η τσέπη μας και το πάτωμα του δωματίου που θα τοποθετηθεί.
Επιπλέον, ένα μικρό θαλασσινό ενυδρείο θέλει πολύ συχνές παρεμβάσεις και έλεγχο. Ψάρια και ασπόνδυλα θέλουν ηρεμία δεν τους αρέσει να βλέπουν συχνά χέρια να τα πλησιάζουν...
-------------------------

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη iaidoka teo : 21-07-07 στις 12:42 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 21-07-07, 20:35
ΖΩΟΦΙΛΙΑ Αγ.Στεφάνου Ο χρήστης ΖΩΟΦΙΛΙΑ Αγ.Στεφάνου δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-01-2007
Περιοχή: Aγ. Στέφανος
Μηνύματα: 192
Προεπιλογή

Το RedSea Max, που μάλλον σε αυτό αναφέρεσαι, είναι μία καλή και εύκολη λύση αλλά όπως είπαν και οι προλαλήσαντες, με τα ίδια ή και λίγα παραπάνω λεφτά, φτιάχνεις κάτι καλύτερο από απόψεως συνθηκών για τα ψάρια ή και λίτρων. Συν του ότι η βάση και η εξωτερική του εμφάνιση, κατά τη γνώμη μου, δεν είναι αντάξια της τιμής...

Φιλικά. Ανδρέας.
__________________
Λ.Μαραθώνος 45, ¶νοιξη Αττικής.
Ωράριο 08:30-21:00, Σάββατο 08:30-18:00
Τηλ. 210-8004504, 6972 420813
Ανδρέας.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Μελέτη πρώτου θαλασσινού ενυδρείου 1200lt cbr929 Θαλασσινό νερό - Γενικά 20 10-12-06 08:59
Στρώσιμο θαλασσινού ενυδρείου και ένα κάρο ερωτησούλες... unreg Θαλασσινό νερό - Γενικά 7 21-04-05 13:44
Έρευνα Αγοράς για αγορά καινούργιου ενυδρείου Kostis T. Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 22 17-12-04 15:50
Πρόταση αγοράς kangouras Θαλασσινό νερό - Γενικά 2 17-12-04 14:33
Ερώτηση για ξαναστήσιμο θαλασσινού ενυδρείου DIVER_M Θαλασσινό νερό - Γενικά 7 09-04-04 19:32

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:08.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05664 seconds with 15 queries