Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ανατολική Αφρική > Malawi

Malawi Αφιερωμένο στο "Greek Club about Cichlid Lovers from iliovas" απ' το οποίο άρχισαν ολα!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 20-10-08, 15:04
Το avatar του χρήστη Hary
Hary Ο χρήστης Hary δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-09-2008
Περιοχή: Κόρινθος (Βραχάτι)
Μηνύματα: 103
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Hary
Προεπιλογή 2ο ενυδρείο

λοιπόν σήμερα ένας φίλος μου έκανε δώρο ενα 120λιτρο! Μην με ρωτησετε τι εσωτερικο φιλτρο έχει τι αντισταση, τι φωτισμο κτλ δεν το έχω δει ακόμα!! θα μου το φέρει σε 2 ωρίτσες. ασχολιόταν παλιά με το ένυδρείο και από ότι κατάλαβα τα παράτησε πριν 4-5 χρόνια λόγω λάθος καθοδήγησης απο καταστήματα εδώ στην κόρινθο. Ενα ενυδρειακό κατάστημα εχουμε και εμείς εδω και δεν λεει να περνας ούτε απ έξω!

Τελος πάντον, Σκεφτομαι να μεταφέρω το 180λ φυτεμένο που έχω στο 120αρι!! Δεν νομίζω να είναι και πολύ δύσκολη υπόθεση μιας και δεν έχει πάρα πολλα φυτά ακόμα! Απο ψάρια έχει 6 guppy 2 αρσενικά και 4 θυλικά και 1 common pleco! Αυτό που θέλω να κάνω είναι να ασχόλιθώ με κιχλίδες που γουστάρω απο την αρχή που άρχισα να ασχολούμε με το ενυδρείο, αλλα κάποιες λάθος υποδείξεις (τα χω ξαναπεί στο παρελθόν) με οδήγησαν σαν άσχετο τότε να αγοράσω εξοπλισμό που θα μου ήταν άχρηστος με τις κιχλίδες (υποστρόματα, λιπάσματα, CO2 Α/Ο κτλ) Ετσι τώρα το καινούριο ενυδρείο μου ανοίγει το δρόμο να ασχολιθώ με αυτό που γούσταρα απο την αρχη. Απο όσο έχω διαβάσει κι όλας στις κιχλίδες πάει οσο περισσοτερα λίτρα τόσο καλύτερα γι αυτο θελω να χρησιμοποιήσω το 180αρι γι αυτη την δουλεια και όχι το 120αρι.

Γι αυτό ζητω βοήθεια τώρα! Τι στήσιμο να κάνω?? Μου αρέσει περισσότερο Malawi και μου αρέσει πέτρες και άμμος μόνο!!! Μετά τι είδος κιχλίδας για αρχάριο και σε τι αναλογία για τα λίτρα μου?? μου αρέσουν τα Neolamprologus olivaceous και τα pseudotropheus ka labido αλλα δεν γνωρίζω σημβατότητα μεταξύ τους και αναλογίες? οπότε κάθε πληροφορία για το στησιμο καθως και tips δεκτά

Ευχαριστω
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 20-10-08, 20:29
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Hary Εμφάνιση μηνυμάτων
λοιπόν σήμερα ένας φίλος μου έκανε δώρο ενα 120λιτρο! Μην με ρωτησετε τι εσωτερικο φιλτρο έχει τι αντισταση, τι φωτισμο κτλ δεν το έχω δει ακόμα!! θα μου το φέρει σε 2 ωρίτσες. ασχολιόταν παλιά με το ένυδρείο και από ότι κατάλαβα τα παράτησε πριν 4-5 χρόνια λόγω λάθος καθοδήγησης απο καταστήματα εδώ στην κόρινθο. Ενα ενυδρειακό κατάστημα εχουμε και εμείς εδω και δεν λεει να περνας ούτε απ έξω!

Τελος πάντον, Σκεφτομαι να μεταφέρω το 180λ φυτεμένο που έχω στο 120αρι!! Δεν νομίζω να είναι και πολύ δύσκολη υπόθεση μιας και δεν έχει πάρα πολλα φυτά ακόμα! Απο ψάρια έχει 6 guppy 2 αρσενικά και 4 θυλικά και 1 common pleco! Αυτό που θέλω να κάνω είναι να ασχόλιθώ με κιχλίδες που γουστάρω απο την αρχή που άρχισα να ασχολούμε με το ενυδρείο, αλλα κάποιες λάθος υποδείξεις (τα χω ξαναπεί στο παρελθόν) με οδήγησαν σαν άσχετο τότε να αγοράσω εξοπλισμό που θα μου ήταν άχρηστος με τις κιχλίδες (υποστρόματα, λιπάσματα, CO2 Α/Ο κτλ) Ετσι τώρα το καινούριο ενυδρείο μου ανοίγει το δρόμο να ασχολιθώ με αυτό που γούσταρα απο την αρχη. Απο όσο έχω διαβάσει κι όλας στις κιχλίδες πάει οσο περισσοτερα λίτρα τόσο καλύτερα γι αυτο θελω να χρησιμοποιήσω το 180αρι γι αυτη την δουλεια και όχι το 120αρι.

Γι αυτό ζητω βοήθεια τώρα! Τι στήσιμο να κάνω?? Μου αρέσει περισσότερο Malawi και μου αρέσει πέτρες και άμμος μόνο!!! Μετά τι είδος κιχλίδας για αρχάριο και σε τι αναλογία για τα λίτρα μου?? μου αρέσουν τα Neolamprologus olivaceous και τα pseudotropheus ka labido αλλα δεν γνωρίζω σημβατότητα μεταξύ τους και αναλογίες? οπότε κάθε πληροφορία για το στησιμο καθως και tips δεκτά

Ευχαριστω
καλος να δεχθεις το καινουργιο σου ενυδρειο!!!!
αν θελεις να πας σε Malawi θα σου ελαγα τα εξης...
καθαριζεις καλα το ενυδρειο μονο με νερο, βαζεις ενα κομματι αφρολεξ το μονωτικο που βαζουν στις οικοδομες...
μετα περνεις πετρες και αφου τις πλυνεις και τις βρασεις αν μπορεις, της αφηνεις να στεγνωσουν...
μολις στεγνωσουν φτιαχνεις ενα μεγαλο βουνο στην μια μερια οι δυο μεγαλα στις δυο πλευρες με πολλε κρυψωνες...
κοιταξα να τα στησεις οσο πιο φυσικα μπορεις και να κολλησεις ολες τις πετρες με σιλικονη!!!
μετα περνεις αμμο και την καθαριζεις οπως και τις πετρες και την ριχνεις στο ενυδρειο...
μετα βαζεις και ολο τον εξωπλισμο βαζεις νερο, μπολι απο το παλιο ενυδρειο και εισαι ετοιμος για ψαρακια...
θα σου πρωτεινα να βαλεις labidochromis yellow μαζι με pseudotropheus acei...
αν μπορεσεις να εχεις μια αναλογια 3 θυληκα και ενα αρσενικο απο το καθε ειδος...
αν τωρα θελεις να βαλεις ενα ειδος μπορεις να διαλεξεις οποιο σου αρεσει και να βαλεις 1-2 αρσενικα και 5-6 θυληκα!!!!

να κοιταξεις οι πετρες και η αμμο να ειναι ασβεστολιθηκα....
καλο στησιμο!!!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 21-10-08, 00:03
Το avatar του χρήστη chris7
chris7 Ο χρήστης chris7 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-08-2008
Περιοχή: ΚΟΡΙΝΘΟΣ
Μηνύματα: 395
Προεπιλογή

συμφωνω με τον Θαναση λαμπιντο με ασει!πολυ καλος συνδυασμος!Συμπατριωτη κ για μενα βαλε πετρες βασαλτη!κ οπως σου ειπε κ ο Θανασης....οσο μπορεις πιο πολλες κρυψωνες!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 21-10-08, 00:20
harilaos Ο χρήστης harilaos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-11-2006
Περιοχή: -
Μηνύματα: 778
Προεπιλογή

Πολύ καλός συνδυασμός, αλλά χιλιοδοκιμασμένος.. Ίσως καλό για κάποιον άπειρο στις αφρικάνες, απλά δεν το έχουμε χορτάσει; Σε καμία περίπτωση δεν θέλω να μειώσω την αξία ενός τέτοιου setup..
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 21-10-08, 09:40
Το avatar του χρήστη Moutralewn
Moutralewn Ο χρήστης Moutralewn δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-10-2007
Περιοχή: ¶νω Γλυφάδα
Μηνύματα: 690
Προεπιλογή

Σε 180 λίτρα μεικτά με malawi setup θα πρότεινα να γίνει species το ενυδρείο.

Με την προσθήκη των πετρών και της άμμου θα μείνουν πολύ λιγότερα καθαρά.

Καλύτερα διάλεξε ένα είδος και βάλτο σε αναλογία 1/3-4.

Εκ πείρας, τα Acei με τα Labido σε 180 λίτρα είναι too much....ειδικά για τα Acei.
__________________


Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 21-10-08, 09:45
Το avatar του χρήστη Hary
Hary Ο χρήστης Hary δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-09-2008
Περιοχή: Κόρινθος (Βραχάτι)
Μηνύματα: 103
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Hary
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Moutralewn Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε 180 λίτρα μεικτά με malawi setup θα πρότεινα να γίνει species το ενυδρείο.

Με την προσθήκη των πετρών και της άμμου θα μείνουν πολύ λιγότερα καθαρά.

Καλύτερα διάλεξε ένα είδος και βάλτο σε αναλογία 1/3-4.

Εκ πείρας, τα Acei με τα Labido σε 180 λίτρα είναι too much....ειδικά για τα Acei.

Τώρα μου έβαλες δύσκολα! ήθελα 2 είδη!! Αν δεν έμπαιναν Αcei αλλα labido με κάτι άλλο? που χρειάζεται λιγότερα λίτρα δηλ?? Επίσης έχω ένα 2224 εξωτρικό φίλτρο. Είναι αρκετό για 180 λίτρα ή θέλω μεγαλύτερο? Αν θέλω μεγαλύτερο να το βάλω στο 120αρη και να πάρω μεγαλύτερο για το 180αρη. Αν ειναι αρκετο τότε να πάρω ενα μικρότερο για το 120αρη. Με το εσωτερικό φίλτρο τι να κάνω? το κρατάω σε συνδιασμο με το εξωτερικό ή το ξυλώνω?
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 21-10-08, 09:40
Το avatar του χρήστη Hary
Hary Ο χρήστης Hary δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-09-2008
Περιοχή: Κόρινθος (Βραχάτι)
Μηνύματα: 103
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Hary
Προεπιλογή

και γω άπειρος ειμαι όμως. Ευχαριστώ πολυ για τα tips. Πιστεύω για αρχη 2 χαρεμάκια labidochromis yellow και pseudotropheus acei είναι ότι πρέπει. Μια διευκρίνηση. Το αφρολέξ το βάζω μέσα στο ενυδρείο??? και απο πάνω βάζω όλα τα υπόλοιπα??? δεν επιρρεάζει σε τίποτα το αφρολέξ??? γιατι εγω το αφρολέξ το έχω βάλει απο κάτω για ομοιόμορφη κατανομή βάρους!Πέτρες και άμμος ασβεστολιθηκά? οπότε πάμε αντίθετα από τα φυτεμένα? δηλαδή θέλουμε οι πέτρες και η άμμος να δίνουν ασβέστιο στο νερό κ να αναιβάζουν το ΡΗ?? την άμμο την βράζω κ αυτή?
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:01.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04686 seconds with 13 queries