Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Νότιος Αμερική > ¶λλες κιχλίδες Ν. Αμερικής

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 23-11-07, 22:17
WILD_RIDER Ο χρήστης WILD_RIDER δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 10-11-2007
Περιοχή: .
Μηνύματα: 160
Προεπιλογή OSCAR: ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ, ΣΥΝΗΘΕΙΕΣ, ΕΡΩΤΕΣ, ΚΛΠ.

Εχω 3 Red Albino (Astronotus Ocellatus) και 3 Tiger (Astronotus Venezuela με καθε επιφυλαξη) http://www.cjexotics.com/page4.html τα οποια ειναι μικρουλια ακομα (max 8-9 εκ).

Πιστευω οτι τα εξυπνα και ομορφα αυτα πλάσματα αξιζουν ενα post αφιερωμενο στην συμπεριφορα, τις συνηθειες και τις ερωτικες τους δραστηριοτητες.

Εχω παρατηρησει κατα καιρους να:
* ανοιγουν το στομα εννοωντας να τους βαλω να φανε
* χτυπουν το καπακι του ενυδρειου λιγο πριν τους ριξω την τροφη για να τους βαλω να φανε
* αλληλοκυνηγιουνται
* κοιμουνται κολλητα το ενα με το αλλο καθε βραδυ απο τωρα (και ως γνωστο ειναι μονογαμικα οντα) τα 2 απο τα Red και 2 απο τα Tiger
* πατανε πανω στον Pleco ο οποίος παρολο που ειναι περιπου 35 εκ ειναι καλο παιδι και δεν τα κυνηγαει
* πηγαινουν και να κρυβονται στις φτερουγες του Pleco οταν κανω σκουπα βυθου επειδη φοβουνται

Πειτε κι εσεις τα δικα σας να δω αν εχω ξεχασει τιποτα και σε καποια φαση να βαλουμε και φωτογραφιες τους να γουσταρουμε.

Φιλικα
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 24-11-07, 00:46
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

Γιατί δεν κάνεις μια παρουσίαση του ενυδρείου σου εδώ ;
http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=71
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 24-11-07, 18:09
WILD_RIDER Ο χρήστης WILD_RIDER δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 10-11-2007
Περιοχή: .
Μηνύματα: 160
Προεπιλογή

george

Προκειται να το αναβαθμισω σε 600λιτρο έως το τελος του 2007 γιατι τα παιδια μεγαλωνουν.

Νομιζω ομως οτι καλο θα ηταν να εχουμε ενα post να μελετησουμε και ν' ανταλλαξουμε εμπειριες γιαυτα τα υπεροχα πλασματακια.

Περιμενω και τις δικες σας εμπειριες.
-------------------------
Μονο εγω εχω Oscar δηλαδη?

χαχαχαχα

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη WILD_RIDER : 24-11-07 στις 18:09 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 25-11-07, 01:39
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Είχα oscar για πολλά πολλά χρόνια και τα θεωρώ από τα αγαπημένα μου είδη. Για να δεις την πραγματικά εκπληκτική συμπεριφορά τους, πρέπει να δοκιμάσεις να τα αναπαράγεις... να δεις πως συμπεριφέρεται το ζευγάρι (το ένα ψάρι απέναντι από το άλλο), πως προστατεύουν τα μωρά τους, πως τα ταΐζουν, πως τα μεγαλώνουν...

Πρόκειται για πανέξυπνα ψάρια. Προσωπικά νοιώθω ότι μπορώ να καταλάβω τι αισθάνονται απλά κοιτάζοντάς τα... αν με καταλαβαίνεις.
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 25-11-07, 06:29
WILD_RIDER Ο χρήστης WILD_RIDER δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 10-11-2007
Περιοχή: .
Μηνύματα: 160
Προεπιλογή

Giorgos

Προς το παρον ειναι μικρουλια ακομα αλλα οταν μεγαλωσουν και θελήσουν να αναπαραχθουν σιγουρα θα προσπαθησω να τους προσφερω τις καταλληλες συνθηκες αν και απ' οτι διαβασα κανουν 1.000 εως 3.000 αυγα.

Κι εγω εχω αρχισει να καταλαβαινω τι αισθανονται οταν τα κοιταζω (υστερα απο αρκετο διαβασμα) αλλα συνεχως μαθαινω νεα πραγματα. Για παραδειγμα χθες που εκανα την προβλεπομενη μερικη αλλαγη νερου και σκουπα βυθου ειδα ν' αλλαζουν τα χρωματα τους. Το εψαξα λοιπον και διαπιστωσα οτι οταν φοβουνται αλλαζουν τα χρωματα τους και οτι τα "παιρνουν" οταν καποιος τους πειραζει το σπιτι τους.

Πολυ εξυπνα πλασματα.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 25-11-07, 17:11
Το avatar του χρήστη Moutralewn
Moutralewn Ο χρήστης Moutralewn δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-10-2007
Περιοχή: ¶νω Γλυφάδα
Μηνύματα: 690
Προεπιλογή

Παλαιότερα που είχα ένα μικρό tiger (5-6 εκ) μόλις άνοιγα το καπάκι για να τους βάλω φαί, πεταγόταν έξω απο το νερό και άρπαζε το φαγητό απο το χέρι μου. Το έκανε αυτό συνέχεια και έτσι,απο κάποιο σημείο και μετά, όση τροφή έπεφτε μέσα στο νερό δεν την ακούμπαγε καν. Την έβλεπε να περνά απο μπροστά του και ούτε που την ακουμπούσε.Ο μόνος τρόπος για να φάει ήταν να πηδήξει έξω απο το νερό και να φάει απο το χέρι μου.

Ήταν φανταστικό.

Λυπήθηκα που το έδωσα αλλά δεν μπορούσα να του προσφέρω τα λίτρα που του αρμόζουν.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 26-11-07, 00:20
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Κατά την άποψή μου, ενώ είναι πολύ εύκολο (και διασκεδαστικό ίσως), είναι μεγάλο λάθος να μαθαίνουμε στα oscar μας να πηδούν έξω από το νερό για τροφή. Είναι ικανά να κάνουν πολύ μεγάλα άλματα (αφού στην φύση πολλές φορές πηδούν έξω απο το νερό για να πιάσουν έντομα), πράγμα που σημαίνει ότι μπορούν να πηδήξουν έξω από το νερό και να βρεθούν στο πάτωμα (με κίνδυνο τραυματισμού) χωρίς να το περιμένει ο χομπίστας.
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 29-11-07, 21:54
Το avatar του χρήστη Moutralewn
Moutralewn Ο χρήστης Moutralewn δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-10-2007
Περιοχή: ¶νω Γλυφάδα
Μηνύματα: 690
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Giorgos Εμφάνιση μηνυμάτων
Κατά την άποψή μου, ενώ είναι πολύ εύκολο (και διασκεδαστικό ίσως), είναι μεγάλο λάθος να μαθαίνουμε στα oscar μας να πηδούν έξω από το νερό για τροφή. Είναι ικανά να κάνουν πολύ μεγάλα άλματα (αφού στην φύση πολλές φορές πηδούν έξω απο το νερό για να πιάσουν έντομα), πράγμα που σημαίνει ότι μπορούν να πηδήξουν έξω από το νερό και να βρεθούν στο πάτωμα (με κίνδυνο τραυματισμού) χωρίς να το περιμένει ο χομπίστας.
Συμφώνω απολύτως αλλά δεν το προσπάθησα ούτε του το έμαθα.
Απο μόνο του το έκανε.
Επίσης η απόσταση του χεριού μου απο την επιφάνεια ήταν αρκετά μικρή επειδή "ήξερα τί με περίμενε" σε κάθε τάισμα.

Οπότε δεν υπήρχε πιθανότητα να πέσει έξω.
Τώρα βέβαια αν είχα τα λίτρα για να το αφήσω να μεγαλώσει, μπορεί σε κάθε τάισμα να είχα και ένα δάχτυλο λιγότερο.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 30-11-07, 00:34
PanosII Ο χρήστης PanosII δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-05-2007
Περιοχή: Londino
Μηνύματα: 95
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PanosII
Προεπιλογή Το παιζει ψοφιος

ναι όχι μονό αλλάζει χρώμα όταν φοβάται, η πρόκειται να τσακωθεί με άλλο ψάρι η όταν τσαντίζεται και σηκώνει μεγάλες πέτρες και τις μετακινεί απο την μια μεριά στην άλλη .... αλλά πολλές φορές κάνει οτι είναι ψόφιο και μάλιστα για αρκετή ώρα.
ΠΧ μια μερα επρεπε να τον βγάλω απο το ενυδρείο και καθώς βούτηξα την αποχή στο νερο ..αυτο ψόφησε πριν το πιάσω και παρέμεινε (παριστάνοντας τον νεκρό) στο άλλο ενυδρείο για 5 λεπτά περίπου.

Πανος
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 30-11-07, 05:20
WILD_RIDER Ο χρήστης WILD_RIDER δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 10-11-2007
Περιοχή: .
Μηνύματα: 160
Προεπιλογή

PanosII

Κι εμενα μου κανουν τα ιδια τα Oscar (συννενοημενα ειναι? χεχεχε).

Οταν παω να κανω σκουπα βυθου ή οπως χθες που εβαλα μερικα ντεκορακια ειδικοτερα τα Tiger αλλαξαν τα χρωματα τους (σε πιο ανοιχτοχρωμα στυλ ξεθωριασμενα).

Επισης ο αρσενικος Red Albino ειχε πεσει κατω σχηματιζοντας γωνια 45 μοιρων και το επαιζε ψοφιος κοριος και η μητερα μου μαλιστα ανησυχησε. Διαμαρτυρια εκανε ο μπαγασας γιατι τους πειραζω το σπιτι τους χαχαχαχα.

Οσο για το Juwel λυπαμαι πολυ γιαυτα που περασες και εχεις απολυτο δικιο .....
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 30-11-07, 15:55
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Τα οσκαρ συνηθίζουν να συμπεριφέρονται έτσι όταν κάτι τους ενοχλεί.
Για παράδειγμα, όταν ο χομπίστας βάζει τα χέρια του στο ενυδρείο να κάνει κάποιες τροποποιήσεις, τα οσκαρ "ξασπρίζουν" και ξαπλώνουν στο υπόστρωμα... ως ένδειξη διαμαρτυρίας.

Όταν έχουν επιθετική συμπεριφορά ή όταν είναι έτοιμα να ζευγαρώσουν, τα χρώματά τους γίνονται εκπληκτικά.
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 30-11-07, 23:44
WILD_RIDER Ο χρήστης WILD_RIDER δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 10-11-2007
Περιοχή: .
Μηνύματα: 160
Προεπιλογή

Χθες εβαλα ενα ντεκορακι με δυο πετρες πλακε και απο πανω ενα ωραιο ξυλο και ετσι εφτιαξα μια τεχνιτή σπηλια για τον Pleco ο οποιος το αγαπησε.

Επισης εβαλα ενα τεχνητο νησακι με πολλες τρυπες (στυλ σπηλιες) και ψευτικα φυτα (πανεμορφο και πανακριβο απο το Pet City) για να μπαινοβγαινουν τα Oscar απο τις τρυπες και να παιζουν. Ε λοιπον απο την αρχη δεν το τιμησαν και ολη την επομενη μερα δεν το πλησιασαν καν δινοντας μου να καταλαβω οτι δεν γουσταρουν! Αναγκαστηκα λοιπον και το εβγαλα υστερα απο την υποδειξη - απαιτηση τους.......

Ας εκανα κι αλλιως χεχεχεχεχε
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 01-12-07, 12:18
Το avatar του χρήστη JONNY
JONNY Ο χρήστης JONNY δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-10-2006
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ-ΑΓ.ΑΝΑΡΓΥΡΟΙ
Μηνύματα: 109
Προεπιλογή

Στις αρχές της ασχολίας μου με το χόμπι,όταν άκουγα άσχετους πετσοπάδες ,είχα 1 oscar και ένα μπλέ αστακό σε 100λίτρα(δεν ήξερα τότε ).Λοιπόν ο αστακος είχε πιάσει μια σπηλιά και έβγαινε μόνο για να πάρει το χάπι του ένω ο Οscar όλη τη μέρα επέρνε πέτρες,φυτά και ότι αλλό χωρούσε στο στόμα του και τα σφίνωνε στην είσοδο της σπήλιας για να μην βγαίνει ο αστάκος!!!
Απίστευτα ψάρια μάκαρι να είχα τα λίτρα να τα φιλοξενήσω!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 01-12-07, 12:25
WILD_RIDER Ο χρήστης WILD_RIDER δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 10-11-2007
Περιοχή: .
Μηνύματα: 160
Προεπιλογή

χαχαχαχα

καλοοοοοοοοο πολυ εξυπνο oscarακι
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
πετρεσ κοχυλια κλπ naupaktos84 Γλυκό νερό - Γενικά 1 16-02-07 08:57
pHμετρο-CO2controller κλπ... Fonamstel DIY . Φτιάχτο μόνος σου 6 18-01-05 20:31
Συνάντηση Πατρινών κλπ κλπ halvas69 Πανελλήνιος Σύλλογος Φίλων του Ενυδρείου 13 18-04-04 23:58
Περιοδικά κλπ Tolis Βιβλιογραφία Γλυκού Νερού 0 11-12-02 03:56

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:18.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05419 seconds with 13 queries