Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 29-11-06, 21:11
tekenas Ο χρήστης tekenas δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 05-11-2006
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 17
Προεπιλογή Επισκευή διαρροής σε πάλιο ενυδρείο

Καλησπερα!Ειμαι σχετικα νεο μελος ,εχο βεβαια ξαναγραψει!Μετα την επιτυχεια στο νεο μου ενυδρειο θα προσπαθησω να στησω ακομα ενα ενυδρειο τωρα που εχο και καποια πειρα και εσας φυσικα!Ειναι ενα ενυδρειο 50 λιτρων το οποιο ομως εχει διαρροη!Μπορω να χρησιμοποιησω θερμαινομενη σιλικονη στο εσωτερικο του ενυδρειου?Εχω σκοπο να φτιαξω φιλτρο αμβουργου με ενα κυκλοφορητη 400 λ/τ!Γινεται?Αυτα εν ολιγεις ευχαριστω!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 29-11-06, 21:17
pet Ο χρήστης pet δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-05-2006
Περιοχή: ιλίσια
Μηνύματα: 196
Προεπιλογή

καλύτερα να χρησιμοποιήσεις σωληνάριο σιλικόνης, μόνο να μην είναι αντιμουχλική. Η θερμαινόμενη δεν έχει καλές αντοχές, φεύγει με ένα ξύσιμο...Θα το ανοίξεις το ενυδρείο για να το ξανακολλήσεις ή θα προσθέσεις τοπικά πάνω στο άνοιγμα?
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 29-11-06, 21:55
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

Γιατί δεν έρχεσαι την Κυριακή στην συνάντηση μας για να τα πούμε και από κοντά ;
http://www.aquatek.gr/board/showthre...582#post140582
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 30-11-06, 01:41
tekenas Ο χρήστης tekenas δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 05-11-2006
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 17
Προεπιλογή

[quote=pet;140730]καλύτερα να χρησιμοποιήσεις σωληνάριο σιλικόνης, μόνο να μην είναι αντιμουχλική. Η θερμαινόμενη δεν έχει καλές αντοχές, φεύγει με ένα ξύσιμο...Θα το ανοίξεις το ενυδρείο για να το ξανακολλήσεις ή θα προσθέσεις τοπικά πάνω στο άνοιγμα?[/qu

Το ενυδρειο ειναι αδειο αυτη τη στιγμη οποτε σκεφτομαι να βαλο απλα σιλικονη απο μεσα και σε ολα τα σημεια που εφαπτεται το τζάμι στη βαση με τα γυρω τζαμια!Διαβασα για απολυμανση με ξυδι και ζεστο νερο!Να το κανω?Ειναι αρκετο?

Αν ολα πανε καλα θα ερθω στη συγκεντρωση την κυριακη!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 30-11-06, 01:43
Το avatar του χρήστη Lsourtzo
Lsourtzo Ο χρήστης Lsourtzo δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-07-2005
Περιοχή: Περιστέρι- Αθήνα
Μηνύματα: 1.337
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Lsourtzo
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tekenas Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπερα!Ειμαι σχετικα νεο μελος ,εχο βεβαια ξαναγραψει!Μετα την επιτυχεια στο νεο μου ενυδρειο θα προσπαθησω να στησω ακομα ενα ενυδρειο τωρα που εχο και καποια πειρα και εσας φυσικα!Ειναι ενα ενυδρειο 50 λιτρων το οποιο ομως εχει διαρροη!Μπορω να χρησιμοποιησω θερμαινομενη σιλικονη στο εσωτερικο του ενυδρειου?Εχω σκοπο να φτιαξω φιλτρο αμβουργου με ενα κυκλοφορητη 400 λ/τ!Γινεται?Αυτα εν ολιγεις ευχαριστω!
Την θερμική ξέχνα τήν ...
τώρα αυτό που δεν μας είναι το βασικότερο ... απο πού χάνει ???
__________________

Το ενυδρείο μου ...

1x 250 lt (DIY)- Θάλασσα (REEF)

Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 30-11-06, 02:47
Το avatar του χρήστη GP250381
GP250381 Ο χρήστης GP250381 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-06-2006
Περιοχή: ΧΑΝΙΑ
Μηνύματα: 639
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην GP250381
Προεπιλογή

οπως ειπαν και τα παιδια πριν τη θερμοσιλικονη ξεχνα την.αν χανει απο τις κολλησεις παρε μια σιλικονη για ενυδρεια(μια πολυ καλη ειναι logo 1000 professional)και περασε ολες τις κολλησεις εσωτερικα,αστην να στεγνωσει καλα,καθαρισε το ενυδρειο με ξυδι δεν υπαρχει προβλημα.το αλλο τωρα γιατι να κανεις φιλτρο αμβουργου σε τοσο μικρο ενυδρειο??θα σου φαει πολυ χωρο ενω με ενα μικρο εσωτερικο κανεις δουλεια.και το αλλο ο κυκλοφοριτης 400λ/ω που λες ειναι πολυ μεγαλος για 50 λιτρα.

ΥΓνα καθαρησεις καλα στα σημεια που θα βαλεις την καινουργια σιλικονη και το βασικοτερο να βαλεις χαρτοταινια για να μην πασαλυφτει η σιλικονη παντου και φαινεται ασχημα
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη GP250381 : 30-11-06 στις 02:53
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 30-11-06, 11:24
tekenas Ο χρήστης tekenas δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 05-11-2006
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 17
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από GP250381 Εμφάνιση μηνυμάτων
οπως ειπαν και τα παιδια πριν τη θερμοσιλικονη ξεχνα την.αν χανει απο τις κολλησεις παρε μια σιλικονη για ενυδρεια(μια πολυ καλη ειναι logo 1000 professional)και περασε ολες τις κολλησεις εσωτερικα,αστην να στεγνωσει καλα,καθαρισε το ενυδρειο με ξυδι δεν υπαρχει προβλημα.το αλλο τωρα γιατι να κανεις φιλτρο αμβουργου σε τοσο μικρο ενυδρειο??θα σου φαει πολυ χωρο ενω με ενα μικρο εσωτερικο κανεις δουλεια.και το αλλο ο κυκλοφοριτης 400λ/ω που λες ειναι πολυ μεγαλος για 50 λιτρα.

ΥΓνα καθαρησεις καλα στα σημεια που θα βαλεις την καινουργια σιλικονη και το βασικοτερο να βαλεις χαρτοταινια για να μην πασαλυφτει η σιλικονη παντου και φαινεται ασχημα
Ηθελα να πειραματιστω καπως με το φιλτρο αμβουργου μιας και εχω ενα κυκλοφορητη(αυτον απο το Carrefour που χρειαστηκε να αλλαξω με ενα μεγαλυτερο) αλλα και τα μικρα εσωτερικα ειναι αρκετα φτηνα!Αληθεια τι χρειαζεται να κανει καποιος για να καθαρισει επαρκως ενα παλιο φιλτρο Eheim?Δε ξερω το μοντελο αλλα ειναι απο το παλιο ενυδρειο 50 λιτρων που θελω να επαναφερω!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:52.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03799 seconds with 12 queries