Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 23-02-16, 08:40
Νικολέτα Ο χρήστης Νικολέτα δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2015
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή Προβλημα με Τυρφη

Καλημέρα σε όλους αγόρασα 200lt τυρφη από το Praktiker http://www.praktiker.gr/p/tyrfi-valtikis-200lt-58701

Γέμισα έναν κουβά 10 λίτρα νερό έβαλα 10 γρ τύρφη από αυτήν ζυγίζοντάς την σε ζυγαρια ακριβειας για να ειμαι σιγουρη .

Να σας πω οτι πλεον μετραω οχι με υγρα τεστ το ph αλλα με αυτο εδω ( https://www.youtube.com/watch?v=XpLIJ-Vnlgk#t=96.263166 ) , το οποιο εχω καλιμπράρει σωστα απο οσο ελεγξα .

Το περίεργο είναι ότι το νερό της βρύσης μου έχει τελικά καθαρό και σταθερό ph στο 7,3 . Σε τρια ενυδρεια 200 λιτρων που έκανα μετρησεις , όπου και βάζω νερό απο τη βρύση κατευθειαν χωρίς καμια επεξεργασια , πήρα τις εξης τιμές :
α' ενυδρειο : ph = 8,1 , β' ενυδρειο : ph = 8,2 , γ΄ενυδρειο : ph = 8,1 .

Παρατήρησα λοιπόν το εξής χωρίς να έχω κάτι ασβεστολιθικό σε κανένα απο τα ενυδρεια αφου γέμησα με νερό τον κουβά των 10 λιτρων μέτρησα ph : 7,3 ( ph βρυσης ! ) . Μετά από δυο ώρες έκανα μέτρηση και μέτρησα ph : 7,5 . Στη συνέχεια έβαλα το φίλτρο ( http://www.aquaholicsonline.com.au/a...ad-filter.html ) με ένα μαύρο σφουγγάρι στο πάνω τμήμα και μία κάλτσα με καλά δεμένη με 10gr τύρφης μέσα στο δεύτερο κατω τμήμα . Το αποτέλεσμα είναι το εξής εν συντομια : Ώρα γεμίσματος κουβά 10 λίτρων 20.00 με νερό βρύσης ph 7,3 , 2 ώρες μετά το ph στο 7,5 και σήμερα 12 ώρες μετά το ph στο 8,2 ... Επίσης το νερό δεν άλλαξα καθόλου χρώμα ετσί οπώς το βλέπω τουλάχιστον ..

Δεν ξέρω γιατι η τύρφη δεν λειτούργησε και όχι μόνο αυτό αλλά γιατί το ph απο το 7,3 της βρυσης στα ενυδρεια αλλα και όπουδηποτε βαλω νερο μετα απο κάποιες ώρες ανεβαινει σχεδον μία ολόκληρη μοναδα .... ??? Σας δείχνω και φώτο μήπως δειτε εαν έχω κάνει κάποιο λάθος και δεν το έχω καταλάβει ... απογοητευτηκα λίγο σημέρα
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Φωτογραφία0864.jpg
Εμφανίσεις:  245
Μέγεθος:  29,6 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Φωτογραφία0865.jpg
Εμφανίσεις:  250
Μέγεθος:  17,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Φωτογραφία0866.jpg
Εμφανίσεις:  246
Μέγεθος:  31,2 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 23-02-16, 09:49
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Για να μετρήσεις το νερό της βρύσης, θα γεμίσεις ένα ποτήρι νερό και θα μετρήσεις μετά από 12-24 ώρες . Το νερό της βρύσης έχει CO2 και άλλα αέρια (χλώριο κλπ) που κατεβάζουν το PH , μετά από κάποιες ώρες που θα εξατμιστούν αυτά θα δεις το πραγματικό PH, τότε θα το συγκρίνεις με τη τύρφη
----------------------------------------------
Δεν θυμάμαι που το έχω γράψει εδώ, αλλά 75 λίτρα νερό με 600γρ (αν θυμάμαι καλά) τύρφη μου κατέβασε το PH στο 6,7-6,8.
Σε κάποιο θέμα που μίλαγα με τον Γιάννη (tsala) είχα γράψει αναλυτικά τις ποσότητες και τους χρόνους αλλά τώρα δεν το βρίσκω
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 23-02-16, 14:31
Νικολέτα Ο χρήστης Νικολέτα δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2015
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Αχ Τακη εαν μπορεις να το βρεις θα με βοηθουσες πολυ... υποθετω πως τα 10γρ που εβαλα στα 10 λιτρα δεν ειναι τιποτα = 0 ? Αρα απο οτι καταλαβα μετα απο 12 ωρες το ph της βρυσης μου ειναι στο 8,2 !

Αρα τώρα μετα απο 16 ώρες το νερο με την τυρφη και το νερο της βρυσης μου έχουν το ιδιο ph 8,2 .

Σκεφτομαι να τριπλασιασω την δοση 30γρ στα 10 λιτρα να δω εαν θα εχει καποιο αποτελεσμα ? Ποσο να περιμενω να δω ομως αποτελεσματα 12-24 ωρες πρωτα να αφησω το νερο ή να βαλω την τυρφη απο την αρχη για να αποβαλει τα αερια το νερο και μετα να αρχισει να πεφτει το ph ? Έκτος εαν βαλώ και αλλή τυρφη στο νερο που ήδη έχω με τα 10γρ τυρφης το οποιο εχει αποβάλει τα αερια μετα απο 16 ωρες . Τι λες ?
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 23-02-16, 14:46
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Βάλε 100 γραμμάρια στα 10 λίτρα και πιστεύω πως σε 12 ώρες θα έχεις αποτέλεσμα, αλλά να υπάρχει ροή μέσα από τη τύρφη, όχι απλά ένα σακουλάκι στο νερό
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 23-02-16, 15:19
Νικολέτα Ο χρήστης Νικολέτα δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2015
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Ναι την βαζω σε μια κάλτσα μεσα στο φιλτρο και εχω καλυψει ολη την επιφανεια στο δευτερο μερος του φιλρτου ουτως ωστε να παιρναει υποχρεωτικα το νερο απο την τυρφη πριν φτασει στο μοτερ του φιλτρου . Αρα να βάλω αλλά 90γρ στο ήδη υπάρχον νερο ετσι ?
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
Η τυρφη δε μαλακωνει το νερο σε μια μερα εκτος κι αν βαλεις ΜΕΓΑΑΑΛΗ ποσοτητα.
Οταν ειχα ξεμεινει απο cartrige και μαλακωνα με τυρφη το αφηνα 4 μερες και μετα το εβαζα στο ενυδρειο
Ναι συμφωνω με αυτο που λες , ειναι πρωτη μου φορα που χρησιμοποιω τυρφη , απλως υποθετω οτι το να μην εχει πεσει απο το 8,2 στο 8,1 εστω μετα απο 17 ωρες δεν ειναι φυσιολογικο , υποθετω οτι 10γρ για 10-11 λιτρα ειναι ισον με 0 .. Θα βάλω μεγαλυτερη δοση μαλλον 100γρ

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Νικολέτα : 23-02-16 στις 15:19 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 23-02-16, 15:48
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Νικολέτα Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι την βαζω σε μια κάλτσα μεσα στο φιλτρο και εχω καλυψει ολη την επιφανεια στο δευτερο μερος του φιλρτου ουτως ωστε να παιρναει υποχρεωτικα το νερο απο την τυρφη πριν φτασει στο μοτερ του φιλτρου . Αρα να βάλω αλλά 90γρ στο ήδη υπάρχον νερο ετσι ?
Σωστά
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 23-02-16, 14:35
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Η τυρφη δε μαλακωνει το νερο σε μια μερα εκτος κι αν βαλεις ΜΕΓΑΑΑΛΗ ποσοτητα.
Οταν ειχα ξεμεινει απο cartrige και μαλακωνα με τυρφη το αφηνα 4 μερες και μετα το εβαζα στο ενυδρειο
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Τυρφη ΔημήτρηςΤ Γλυκό νερό - Γενικά 3 23-02-16 06:34
τυρφη στελιος προεδρου Bettas 34 06-09-14 01:37
sos τυρφη stef_alex Γλυκό νερό - Γενικά 10 27-04-13 14:29
Τυρφη petros Γλυκό νερό - Γενικά 3 06-12-12 20:59
Τυρφη ANEMOS Γλυκό νερό - Γενικά 5 16-03-09 20:15

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 04:24.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06615 seconds with 14 queries