Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Παρουσιάσεις θαλασσινών ενυδρείων > Reef

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 18-05-14, 17:22
Το avatar του χρήστη ignatios
ignatios Ο χρήστης ignatios δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-03-2011
Περιοχή: komotini
Μηνύματα: 366
Send a message via Skype™ to ignatios
Προεπιλογή

Σταμάτη, τι βλέπουν τα ματάκια μου? Χάλασες και εσύ?
__________________
http://www.igna.gr
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 18-05-14, 17:36
Το avatar του χρήστη stelios816
stelios816 Ο χρήστης stelios816 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-11-2011
Περιοχή: νικαια
Μηνύματα: 1.585
Προεπιλογή

αφου ειναι τοσο λιγα λιτρα με ενα βαρελι αλλαγων 80αρι γινεται ολοκληρη η μεταφορα ευκολα βαεις βραχο και ολο το νερο μαζι στο βαρελι και τα κοραλια φυσικα πανω πανω..τον αραγωνιτη σε σακουλα για μπαζα τις χοντρες ..και τελος !απλα αν εχει και ψαρια για λιγες μερες καλο θα ειναι να μην μπουνε γιατι λογο της αναταραχης του αραγωνιτη μπορει να βγαλει λιγα nh3 και no2 οποτε καλο θα ειναι να μην τα βαλεις αμεσα ..

καλοριζικο!!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 18-05-14, 23:42
Το avatar του χρήστη bouboulas
bouboulas Ο χρήστης bouboulas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-07-2012
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 602
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από στελιος προεδρου Εμφάνιση μηνυμάτων
Σταματη καλοριζικος στα αλατια να πω;
Στέλιο ευχαριστώ ρε φίλε


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ignatios Εμφάνιση μηνυμάτων
Σταμάτη, τι βλέπουν τα ματάκια μου? Χάλασες και εσύ?
Λες να κολλήσω το μικρόβιο και να διαλύσω τα φυτεμένα για να φτιάξω θαλασσινό. Θα σε πάρω τηλέφωνο να τα πούμε.


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stelios816 Εμφάνιση μηνυμάτων
αφου ειναι τοσο λιγα λιτρα με ενα βαρελι αλλαγων 80αρι γινεται ολοκληρη η μεταφορα ευκολα βαεις βραχο και ολο το νερο μαζι στο βαρελι και τα κοραλια φυσικα πανω πανω..τον αραγωνιτη σε σακουλα για μπαζα τις χοντρες ..και τελος !απλα αν εχει και ψαρια για λιγες μερες καλο θα ειναι να μην μπουνε γιατι λογο της αναταραχης του αραγωνιτη μπορει να βγαλει λιγα nh3 και no2 οποτε καλο θα ειναι να μην τα βαλεις αμεσα ..

καλοριζικο!!
Να είσαι καλά Στέλιο. Το πρόβλημα είναι πως δεν υπάρχει μέρος για να μπουν τα ψαράκια έστω και για μια μέρα.
__________________
Σταματης


Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 02-06-14, 08:42
Το avatar του χρήστη bouboulas
bouboulas Ο χρήστης bouboulas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-07-2012
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 602
Προεπιλογή

Το ενυδρείο μεταφέρθηκε στον χώρο μου. Προσωρινά στο εργαστήριό μου και μετά στο σπίτι γιατί πρώτα πρέπει να δίνουν μερικές εργασίες τόσο στο έπιπλο, αλλά και στο ενυδρείο. Το οποίο τρέχει κανονικά. Να πω πως το ενυδρείο είναι της sera το marin biotop cube 130.
Στο ενυδρείο είχε βγάλει το καπάκι ο προκάτοχος του, είχε βάλει ένα φωτιστικό με 2 λάμπες PL μπλε λευκό 10000κ 11 watt η κάθε μία και έχει αντικαταστήσει το σκίμερ του με ένα κρεμαστό.
Στο σπίτι που θα το πάω θα πρέπει να βάλω το καπάκι του για τα παιδιά ώστε να μην βρίσκω διάφορα πράγματα να κολυμπούν και για να μην γεμίζει το τόπος με αλάτια.
Το καπάκι του έχει δύο λάμπες PL 24 watt μπλε λευκό η κάθε μία. Αυτός ο φωτισμός είναι επαρκής για το ενυδρείο. Επίσης για να βάλω το καπάκι του θα πρέπει να αλλάξω και το σκίμερ για τι με το αυτό που έχει τώρα δεν μπορεί να κλείσει το καπάκι. Η σκέψη είναι να πάρω αυτό http://www.ebay.com/itm/190759575896...84.m1423.l2649 ή αυτό http://www.ebay.com/itm/321399983320...84.m1423.l2649 και να μπει μέσα στο εσωτερικό σαμπ. Κάτι άλλο που μου έκανε εντύπωση, μέσα στο σαμπ είχε μόνο άνθρακα και αντιφώσφορο. Να βάλω υλικό τύπου ελαφρόπετρα η σιποραξ ή να το αφήσω ως έχει; Μου είπε το παλικάρι που μου το έδωσε πως ο βράχος κάνει όλη την βιολογία και δεν χρειάζεται περισσότερα υλικά.
Μέσα το ενυδρείο φιλοξενεί ένα clownfish (ο νέμο από την ταινία) μια καραβιδούλα και μερικά κοράλλια. 3 zoanthus sociatus 2 pachyclavularia violacea και μερικά σαλιγκάρια
Θα πρέπει να πάρω τροφή για τα κοράλλια και ποια ;
Για το ψαράκι τι τροφή να πάρω;
__________________
Σταματης


Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
sera marine biotopic cube 130 lit heliman Θαλασσινό νερό - Γενικά 0 15-08-12 21:01
Ανακατασκευή λίμνης mariand7 Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 52 29-05-12 08:16
sera Biotop Nano Cube 60 gkampanis Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 2 30-06-10 14:39
Ανακατασκευή ενυδρείου Krisos Γλυκό νερό - Γενικά 12 02-12-09 10:54

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:21.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05350 seconds with 15 queries